pn kVATil K 1 WIJ BRENGEN EENE UITGEBREIDE SORTEERING TRICOT ONÊM HAARLEMMERSTRAAT 130-/1 1361 BINNENLAND Agenda ZONDAGSBLAD KERKNIEUWS DINSDAG 7 OCTOBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 f voor DAMES, HEEREN en KINDEREN. y Alle Tricot-Goederen van JANSEN TILANUS véi*|irijg baarj TOESPRAAK VAK DEK BISSCHOP. Ka de H. Mis richtte Z. D. H. mgr. Aen- genent zich tot de aanwezigen. Allereerst vroeg mgr. zijn medebroeders in het Priesterschap, om met. hem God te danken voor dezen heerlijken dag. God ze gent het Bisdom zichtbaar door de pries ter-roepingen te vermenigvuldigen, zoo dat de muren van het Groot-Semiparie een te nauwe omgrenzing vormden voor het aantal studenten, en dit nieuwe Seminarie is gebouwd moeten worden, waar nu aan de philosophic en aanverwante vakken een diepere en breedere studie zal kunnen wor den gewijd, overeenkomstig de tijdsbehoef ten. Wij gevoelen ons, aldus mgr., gerust, in de overtuiging, dat degenen, die na ons het gezantschap voor Christus zullen over nemen, op waardige wijze zijn voorbereid. Mgr. verheugt zich ook over het feit van de aanwezigheid zooveler priesters, omdat deze er in geslaagd zijn, door vele geldelijke offers de bouw van dit Seminarie mogelijk te maken; en hij herinnert aan de woorden van Koning David: „Het volk, dat hier aanwezig is, zie ik met groote vreugde, omdat het voor U, o God, offer gaven heeft aangebracht''. Hierna richt de Bisschop zich tot de stu denten, voor wie het heden ook een dag van groote vreugde is. Is het geheele Seminarie een huis, een tempel van God gelijk iedere bewo ner zijn eigen kamer heeft, zoo heeft ook nu God hier zijn eigen vertrek, waar Hij in de toekomst werken zal aan het groote doel, dat Hij met u beoogt-, n.l. u onder Zijn zorgen te doen opgroeien tot vol maakte mannen. Hij, Die hier in deze kapel voortaan zal wonen, is „vol genade en waarheid". Waarheid en genade hebben de studen ten noodig. Zij moeten zich verwerven de kennis der wetenschap, zij moeten de waarheid bestu- deeren, om die anderen te kunnen mede- deelen; zij moeten zich verwerven genade om allereerst zelf heilig te worden en an deren te heiligen. De wetenschap der philosophie staat hoog boven alle andere wetenschappen, omdat zij doordringt tot de oorzaken, de innerlijke wezenheid en het doel der din gen der stoffelijke en onstoffelijke din gen. Maar zij is ook een moeilijke weten schap, zóó zelfs dat wijsgeerige dwalingen, die der Dosifcivisten en- agnosticisten. ont kenden, dat de mensch tot het wezen der dingen kan doordringen. Bij de studie de zer moeilijke wetenschap zullen de stu denten in de kapel -hun toevlucht moeten nemen tot Hem, Die is „vol van waarheid". Thomas van Aquino getuigt, dat hij meer dan door eigen arbeid door de voorlichting van Christus zijn wetenschap heeft ver kregen. Hij, Die hier woont, is ook „vol van ge nade''. In het streven naar de volmaakt heid hebben de studenten tot steun het voorbeeld hunner ouders, hunner leera ren op het Klein-Seminarie, het voor beeld hunner professoren, de regels van het huis, de omgang met elkaar. Doch dit alles is nog niet genoeg, om hart- en zinnen, die geneigd zijn tot het kwade, en om den zwakken wil te richten naar het goede. Daarvoor is noodig God-zelf, de bronaar van alle genaden. Die hier in de kapel te genwoordig zal zijn. Mgr. besluit met een gebed tot den H. Thomas van Aquino. Gij, die de Kerk door uw wonderbare wetenschap nog steeds verlicht en door uw heilig leven op aarde nog steeds bevrucht, bescherm alle bewo ners van dit huis. Mogen zij begrijpen de wetenschap, die Gij op bijzondere wijze hebt geleeraard en mogen zij ook navol gen het heilig leven, dat Gij op aarde hebt gehad. Na het afsmeeken van Gods zegen over dit Seminarie en zijn bewoners eindigt de Bisschop zijn predicatie. IN DE BESTUURSKAMER. Na afloop van de plechtigheid in de kapel had in de bestuurskamer van het philoso- phicum een bijeenkomst plaats, waar, be halve Mgr. Aengenent, de kanunniken en de professoren, ook de burgerlijke autori teiten en al degenen, die bij den bouw van het philosophicum betrokken waren, aan wezig waren. Hier heeft de directeur van de nieuw© instelling, prof. J. H. Kiekel, het woord tot Monseigneur gericht. Van al de consecraties, zoo zeide hij, wel ke Gij hebt te verrichten, zult Gij deze wel met de meeste voldoening hebben ge daan. Dikwijls legt Gij met die consecra tie de laatste hand aan iets waarvan Gij zelf niet de bouwheer zijt. Hier vanochtend hebt Gij geconsacreerd een kapel waarvan Gij zelf wel de bouw heer zijt, waarvan Gij de financieele zor gen hebt gedragen, waarvan Gij de plan nen hebt gewogen. Daarbij geldt het hier een kapel, bestemd voor de jeugd, aan wie Gij, zooals wij weten, uw hart hebt verpand en nog wel dat deel van de jeugd van Uw bisdom, die in zich meent te bespeuren de roepstem Gods tot het H. Priester schap. Dat U Mgr. ook zelf de beteekenis van deze consecratie hebt gevoeld bewijst wel, dat Gij hier vandaag hebt uitgenoodigd Uw Vicaris, de leden van Uw Kapittel en al len, die in de bouw hun aandeel hebben gehad. Moet ik U danken, Mgr.? Neen, geluk- wenschen, en niet voor U zelf maar voor het. heele. Diocees is het een vreugdedag. Toch past hier wel een speciaal dank woord, omdat Gij ons deze kapel ten ge- bruike hebt gegeven. Wij zijn U daar van harte dankbaar voor alsmede voor de heerlijke woorden, welke Gij hedenmorgen na afloop der plechtigheid tot ons hebt willen richten. Mgr. naan hierna ook zelf nog eens het woord om zich nu te richten bijzonder tot de aanwezige leekeu. Waarlijk, zoo zeide Mgr., deze dag is voor mij een dag van groote blijdschap, omdat wij hier zoo'n groot gebouw hebben kunnen zetten voor liet onderwijs in de wijsbegeerte, voor wel ke wetenschap ik altijd nog een praedilec- tie heb na 24 jaren daarin te hebben ge doceerd. Die jaren herinner ik mij altij4 nog met vreugde en ik zie hier tot mijn voldoening ook prof. Beijsens, dien ik hier reeds aantrof toen ik voor 26 jaren als „Professortje" mijn intrede deed. Voor hem die deze wetenschap door zijn werk zoo'n groote vooruitgang heeft bezorgd, moet de inw ijding van dit huis ook een groote vreugde zijn. De groote belangstelling der leeken is voor mij ook een groote vreugde. Ook van de niet-Katholieken met wie ik tijdens mijn verblijf te Warmond zoo vriend schappelijk mogelijk heb samengewerkt. Mgr. dankt dan in het bijzonder het be stuur der gemeente en de verschillende gemeentelijke instanties, den oud-burge meester de heer Schölvinck, architect Jan Stuijt, die weer een bouwwerk heeft neer gezet, dat door ziju eenvoud en schoon heid voldoet, alsmede den aannemer, den lieer de Vreede, die liet bestond in 1 jaar tijds dit groote complex te doen verrijzen. Bijzonderlijk huldigde Mgr. ook den op- ziehter-teekenaar den heer Van Galen, als mede zij die voor de verwarming en ver lichting van het huis hebben gezorgd. Ten slotte riohtte Mgr. een heel bijzon der woord van hulde tot den heer Molken- boer, die hier weer in het schoonste punt van het huis, de kapel, blijken van zijn groote talenten had gegeven. Ten laatste heeft de heer Ketelaar, de burgemeester van Warmond, een woord van gelukwensch gesproken tot den Bis schop, wiens liefde voor Warmond bekend is. Hij dankte Mgr. voor het schoone ge- bou vv, waarmee de gemeente verrijkt is en hoopte, dat het de eeuwen zou trotseeren en tot heid der Kerk en tot zegen van Ka tholiek Nederland zou strekken. Hiermede was de plechtige inzegening van het nieuwe philosophicum ten einde. SPANJE. van den katholieken doop en de katho lieke opvoeding ook slechts voor één kind een uitzondering zou worden gemaakt. Dit slaat natuurlijk op den eventueelen troonopvolger, die volgens de Bulgaarsche grondwet orthodox-katholiek moet zijn. ITALIË DE VERLOVING VAN PRINSES GI0VANNA. Een telegram van den Paus aan den koning van Italië. Men seint uit Rome d.d. 6 dezer aan de „Msbd.": Op een telegram van koning Victor Em manuel, bevattende de mededeeling aan Z. H. den Paus van de verloving van prin ses Giovanna met koning Boris van Bul garije, heeft de H. Vader den koning het volgende antwoord doen toekomen: Wij danken uwe majesteit .voor de vrien delijke mededeeling. Wij bidden en zullen blijven bidden, dat. alles volgens Gods raadsbesluit en Zijn H. Wil en met Gods zegen zal geschieden. PIUS XI. De „Osservatore Romano", het officieele orgaan van het Vaticaan, Brengt het be richt, dat de volgens het kanonieke recht voor het huwelijk van prinses Giovanna met koning Boris noodige dispensatie nog niet is verleend. Het blad voegt hieraan toe, dal het dwaas zou zijn te beweren, dat de dispen satie zal worden verleend, als ten opzichte POLEN DE POLITIEKE SPANNING. Open brief van Daszynski aan den staatspresident. De sejmmaarschalk Daszynski publiceert een open brief aan den staatspresident, waarin hij betoogt, dat de voortdurende be schimping der afgevaardigden ondraaglijk is. Men mag niet vergeten, dat het dezelfde lieden zijn, die ia 1920 met vaderlandslie vende gevoelens onbaatzuchtig de regee ring steunden. De arrestatie der afgevaardigden noemt schrijver het toppunt van willekeur. De toestand is vooral zoo bijzonder ge vaarlijk, omdat de regeering niets positiefs tot stand heeft gebracht. Het bedrijfsleven ligt terneer. Alles zou nog eenigszins in orde kunnen worden gebracht, als men het volk een kans geeft op vrije en rechtvaardige ver kiezingen. Deze hoop is echter zeer zwak. De vrees bestaat, dat de uitslag der stemming wordt vervalscht. Daszynski vraagt den president nog „om vijf minuten voor 12" een machtwoord te spreken. Want het volk, dat niet in staat is, door middel van verkiezingen uiting te geven aan zijn verlangens, zal andere, ge vaarlijker wegen vinden om dit te doen. Nieuwe arrestaties. De voormalige afgevaardigden Kwapin- ski (soc.-dem.), Zachidni en dr. Ba ran (Oekrajiners), Adamowitsj en Szappiel (boerenpartij) zijn gearresteerd. In totaal zijn thans 42 oud-leden van de sejm (dus c.a. 10< pet.) in de vesting van Brest-Litowsk of in gevangenissen opge sloten. Ivwapinski was de voornaamste helper van Pilsoedski in de geheime militaire or ganisatie tijdens de bolsjewieksche revolu tie. Hij werd indertijd door de Russen ter dood veroordeeld en bracht 10 jaar, van 1907 tot het uitbreken der Russische revo lutie, in het tuchthuis te Arjol (Orel) door. De arrestatie van dezen Poolsehen marte laar heeft in alle kringen groot opzien ge baard. DE ONRUST IN N00RD-SPANJE. Vuurgevecht met communisten te Bilbao. Naar aanleiding van een vergadering i van de monarchistische unie, welke Zon dag te Bilbao gehouden werd, hadden de communisten a-lle verkeersmiddelen stil gelegd. Ofschoon de regeering voorzorgs maatregelen genomen had, konden de communisten toch niet in het uitvoeren van hun voornemen verhinderd worden. Toen de monarchisten na de vergadering buiten kwamen, werden zij door de com munisten aangevallen, zoodat de politie gedwongen was van haar vuurwapenen ge bruik te maken. De communisten bestormden daarop een wapenhandel en voorzagen zich daar van vuurwapenen. Het kwam vervolgens tot een vuurge vecht met de politie in het verloop waar van verscheidene personen gewond wer den. Er bestaat ernstige vrees, dat de alge- meene staking, welke oorspronkelijk op 24 uur gesteld was, zich zal uitbreiden en de geheele provincie zal medesleepen. PORTUGAL TEGEN DE DICTATUUR. Demonstraties te Lissabon. j Uit Lissabon wordt gemeld dat bij de feesten ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan der Portugeesche republiek, op j verschillende plaatsen onlusten zijn ont- staan, doordat zich demonstraties vorm- den, die tegen de dictatuur betoogden. De i politie moest eenige malen van haar wa pens gebruikmaken. De regeering heeft een verklaring gepubliceerd, waarin zij zegt, dat de tegenstanders der dictatuur een revolutie voorbereiden. De regeering heeft echter haar tegenmaatregelen geno men. CHINA DE VERMOORDE ZENDELINGEN. Doodgeschoten op vermoeden van verraad. In verband met bet vermoorden van twee vrouwelijke Britsche zendelingen door Chi- neesche bandieten, meldt de correspondent van Reuter te Kienning, dat een afge zant op 17 September het communistische hoofdkwarier in N. Foekien verliet op weg naar Kienning om een regeling te treffen met den Britschen consul nopens het los geld der beide zendelingen. Daar echter Chineesche troepen op 20 September het communistische hoofdkwartier hadden aan gevallen, geloofden de communisten dat hun afgezant hen had verraden en de aan stichter was geweest van den aanval, waar op zij hun gevangenen doodschoten. CUBA NIEUWE SAMENZWERING OP CUBA. Aanslag op den president verijdeld. Volgens berichten uit Havana heeft de regeering aldaar een nieuwe samenzwe ring ontdekt. Tot dusverre zijn 17 studen ten gearresteerd. Te Havana is een anarchist gearres teerd. die een aanslag op president Ma- chado voorbereid had. Talrijke geweren en bommen werden te zijnen huize in beslag genomen. Op Cuba is de afkondiging van den staat van beleg, die door het parlement is goed gekeurd, door de regeering van kracht ver klaard tot na de verkiezingen in November. BRAZILIË DE REVOLUTIE IN BRAZILIË. Gevaarlijke uitbreiding. De revolutie in Brazilië,die haar uit gangspunt in het Zuiden gehad heeft, schijnt zich, naar uit Rio de Janeiro ge meld wordt, over het geheele land te ver breiden. Porto Alegre, de hoofdstad van den staat Rio Grande do Sul, is na een beleg van twee uren door de rebellen, die onder lei ding staan van generaal do Cunha, inge nomen. In Rio zijn 300 personen gtearresteerd. De toestand is zeer ernstig. Volgens een bericht uit Rio de Janeiro heeft de Braziliaansche regeering den staat van beleg over drie Zuidelijke staten afge kondigd, daar de opstandige beweging zich uitbreidt. In een boodsehap aan het congres wordt meegedeeld, dat op 3 October de opstand in den staat Rio Grande do Sul is uitge broken en de opstandelingen de politie macht hebben gedwongen zich bij den op stand aan te sluiten. Uit Montevideo wordt gemeld, dat de opstandige Brazilianen in den staat Rio Grande do Sul alle maunen tusschen 21 en 45 jaar hebben opgeroepen om deel te nemen aan den strijd tegen de regeering te Rio de Janeiro. De opstandelingen zijn voornemens Sao Paulo in te nemen. Volgens te New York ontvangen berich ten, die gecensureerd en tamelijk zeldzaam zijn, moet de opstandige beweging reeds een vrij groolen omvang hebben aangeno men. Ook de marine neemt aan -den opstand deel. De Braziliaansche president, Luiz, heeft van Het congres de beschikking over een crediet van tien millioen dollar, als fonds ter bestrijding van den opstand, gekregen. De revolutie richt zioh in de eerste plaats tegen den nieuw-gekozen president Prestes, die in het midden van November zijn ambt zal aanvaarden. DE BEHANDELING VAN NEDERLANDERS IN ITALIË. De Italiaansche Regeering in haar volste recht. Op vragen van het Eerste Kamerlid Mendels betreffende de behandeling van Nederlandsche onderdanen in Italië, heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken ge- antwoord, dat uit de ingewonnen inlichtin gen blijkt, dat de door den heer Schmidt en diens reisgezellin in Italië ondervonden behandeling een gevolg was van de om standigheid, dat eerstgenoemde bij de Ita liaansche politie als communist gesigna leerd stond, hetgeen te verklaren is uit het feit, dat hij in vroeger jaren lid is geweest van de communistische partij en hij deel heeft uitgemaakt van den (thans opgehe ven) Bond van Revolutionnair-Socialisti- sche Intellectueelen. Wat overigens de on dervonden behandeling aangaat, is van de zijde der Italiaansche Regeering verze kerd, dat beide personen behandeld zijn met inachtneming van de faciliteiten, welke de voorschriften in hun omstandigheden toelaten. Zoowel de heer Schmidt als me vrouw Kamerman zijn, blijkens de verschaf te inlichtingen, wegens het niet beschik baar zijn van afzonderlijke cellen, onder gebracht in cellen, die tot de beste der ge vangenis behooren; daarin bevonden zich nog drie andere, van lichte misdrijven be schuldigde personen. Ontkend wordt voorts, dat de heer Schmidt en zijn reisgezellin aanvankelijk onderworpen zijn geweest aan een regime van brood en water; hun is in de gevangenis van den aanvang af het ge wone voedsel verstrekt, en na twee dagen hebben zij hun maaltijd uit de stad, be trokken, overeenkomstig het reglement, dat zulks als gunst toestaat. De Minister is van oordeel, dat er aan geen Regeering een verwijt van kan worden gemaakt, dat zij bijzondere maatregelen treft tegen personen, die zij er op h.i. goe den grond van verdenkt te behooren tot een partij of organisatie, die zij als staats gevaarlijk beschouwt. Tot die bijzondere maatregelen behoort mede een verscherpte controle op vreemdelingen, die onder die verdenking staan. Indien Italiaansche Staatsburgers, naar het oordeel der Nederlandsche Regeering, behooren tot een partij of organisatie, die door haar als staatsgevaarlijk wordt be schouwd, zullen zij zich hier te lande heb ben te onderwerpen aan eventueele ver scherpte controlebepalingen die te hun nen aanzien zouden zijn genomen. Hoewel de Minister te allen tijde gereed is om op te komen voor een behoorlijke behandeling van Nederlanders in het bui tenland en hij, voor zoover de door den lieer Schmidt en mevrouw Kamerman on dervonden behandeling daartoe aanleiding gaf, ook in dit geval het noodige vertoog tot de Italiaansche Regeering heeft ge richt, is hij van meening, dat het onderha vige geval niet tot eenige démarche van algemeene strekking aanleiding kan geven. mis jvan/hen, die op ia aanmerking wenschen te kom^nT v/or £et pntvamgen, ?Jtos' Gemeentelijke Aankondigingen K0STEL00ZE GENEES- EN HEELKUNDIGE HULP AAN 0NVERM0GENDEN. Burgemeester en jtfefihoudèrs i van Lei den brengen ter ke"*-- j:- grond van onvi te kom^fnf véor Jïet zoo noodig, van 'Koswlooze gene/s- heelkundige hulp gedufrendfe he^~jr 1931, dat zij zich ter verk/jgiiy? vapi het daar toe strekkend bev iiaC niqften aanmelden in het Elisabethshgfr'aarr'de Oude Vest op Dinsdag 14 October 1930 van des voormid dags half tien tot des middags 12 uur, of van des namiddags twee tot vier uur. Het trouwboekje moet worden medege bracht. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 6 October 1930. Inenting en herinenting tegen pokken. B. en W. van Leidei kennis, dat op de W October e.k., telkens \lan :des uur in het Elisabeths tjelegenheid zal word' inenting en herinentin A. VAN DE brengen te»- algemeene 8, 15 en 22 VAN STRIJ: Leiden, 7 October 1930. lags 23 ïofS aan de Oude Vest gigeven tot kostelooze en pokken. DE BAKHUYZEN, Burgemeester. Secretaris. E*l, Hinderwet. B. en W. van Leiden brengen ter algemee ne kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van: a. S. Bakhu. zen om vergunning tot het oprichten vajTVen banketbakkerij in een gedeelte vai^ he| perceel Oude Rijn no. 55c, Sectie H. n^. 2S&);f b. Gebroeders C. J. en Pi van der L<jo ofrywergunning tot het op richten van een viasfhijaAchting op het perceel Haarlemmerweg po; 3i Sectie K. no. 32 en c J. v. d. Reydejivom \*gunning tot het op richten van een róasch- en sjrijkinrichting in het perceel Vliet «ao. 25, Sectie F, no. 756, is verdaagd, |f A. VAN DE S*NDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 7 October 1 LEIDEN. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vinoentius- Bibliotheek, geopend 's avond6 van 7.30—8.30 uur. Woensdag, Diocf Vereeniging van R. K. Bijzondere Onderwijzers, afd. Leiden en Omstreken, den Burcht, 6.30 uur. Woensdag, Donderdag, Vrijdag. Triduum van de Hanze", Kapel S4. Elisa- beth-ziekenhuis, Hooigracht. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 6 tot en met Zondag 12 October waarge nomen door apotheek: P. du Croix, Rapen burg 9, Tel. 807. Weekabonné's, die geabonneerd zijn op het Zondagsblad, worden er aan herin nerd, dat dit vanaf heden ad 50 cent betaald moet worden. DE ADMINISTRATIE. De uitvoer van melkproducten enz. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot regeling van den uitvoer van melkproducten en van gepasteuriseer de en gesteriliseerde melk en room. De eerste Nederlandsche nacht treinen, die gisteravond voor het eerst naar Groningen en Maastricht liepen, ver voerden zoowel uit Amsterdam als uit Rotterdam 10 reizigers. BENOEMINGEN in het Bisdom Haarlem. Z. D. H. heeft tot Kapelaan benoemd den volgende W. W. E. E. Heeren: Haarlem (Kathedraal)A. v. d. Ouden hoven; Amsterdam (H. Bonifacius) W. Verstee- gen; L i s s e (H. Agatha) B. Koopen; Schoonhoven J. Greitemann, neom.; Haarlem (H. H. Elisabeth en Barbara) J. StaiJegaard MiddelharnisjB. Henning, neom.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2