BINNENLAND KERKNIEUWS LAND- EN TUINBOUW De Slavin van het Zwijgen MAANDAG 6 OCTOBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 R. K. BOND VAN WONINGBOUW- VEREENIGINGEN. In het bisdom Haarlem. Aan het vefs-lag der werkzaamheden over 1029 van den R. K. Bond van Woning- bouwvereenigingen in het bisdom Haarlem ontleenen wij het volgende: Het is nu eenige jaren dat de geluiden, welke ons van Regeeringswege op het gebied der Volkshuisvesting tegenklinken, ons een betere toekomst op dat terrein deden vermoeden. Doch telkens als wij die toekomst nabij dachten, bleek, dat de moeilijkheden niet waren weggewerkt. Er zijn nog tal van gemeenten waar de volkshuisvesting verbetering behoeft. Daarnaar te streven is ons werk. Deze gedachte wordt wel eens bestreden en men wil ons een andere taak toekennen. Wij ontvingen nog niet zoo lang geleden een schrijven, waarin o.in. gezegd wordt, dat wij 't daarheen moeten leiden: dat nu uitsluitend door woningbouwverenigingen gebouwd moet worden voor paupers en voor door krotopruiming uit hun woning verdreven bewoners, die niet de volle nor male huur kunnen betalen. Hel eigenlijke doel waarvoor zij (dus de woningbouw ver- cenigingen zooals de betrokkene schreef) ook zijn opgericht". Een dergelijke opvatting moeten wij met alel beslistheid bestrijden. Een woning- bouwvereejiiging stelt zich uitsluitend ten doel in het belang der verbetering der volkshuisvesting werkzaam te zijn. Dat is dan toch een heel wat breedere taak als men aan onze vereenigingen wil toeken- Een actie ondernomen om ?iet aantal leden te vermeerderen had wel ten gevol ge dat wij nader in contact kwamen met eenige niet aangesloten vereenigingen, waarmede verder correspondentie werd gevoerd, dooh het bracht ons tot op het einde van 1929 geen nieuwe leden. Het aantal der aangesloten Woningbouw ver eenigingen bleef dan ook op 23 staan. Deze vereenigingen hadden gezamenlijk 4016 woningen in exploitatie. Dit aantal woningen bedroeg het vorig jaar 3956, zoo dat er te dien opzichte een vooruitgang is van 60 woningen. Aan de R. ~C. Woningbouwvereenigingen werd oen verzoek gericht van den volgen den inhoud: „Zooals u zich zal herinneren heeft de betrokken Minister in één van zijn laat ste circulaires medegedeeld, dat. hij een ruimere toepassing van de Woningwet voorstaat. Nu hoorden wij zoo hier en daar verlui den, dat er van e.en ruimere toepassing van de Woningwet niet veel te bespeuren is o.a. zou het ter beschikking gestelde be drag der bouwkosten per woning zoo laag zijn, dat daar practisch niet voor gebouwd kan worden. Wij beluisterden o.m. deze opmerking, dat de Minister ruimere toe passing toezegde en het betrokken de partement zooveel mogelijk knijpt. Het zou ons aangenaam zijn van u te vernemen of ook u deze ervaring heeft op gedaan en zoo ja, dan verzoeken wij u be leefd het geval (of gevallen) ons zoo uit voerig mogelijk ter kennis te willen breu- gen. Wij stellen ons voor om, indien uit de toegezonden ontwoorden blijkt, dat onze vermoedens werkelijkheid zijn, een actie te ondernemen, opdat ook inderdaad voor de toekomst op een ruimere toepassing van de Woningwet gerekend kan worden". Het resultaat van dit rondschrijven aan alle R. K. Vereenigingen in ons Bisdom gezonden was buitengewoon gering, zoo- dat het bestuur moest aannemen dat de geuite klachten lang niet algemeen waren. Dit had tengevolge dat dan ook geen ver dere actie werd ondernomen. Verder werden nog adviezen verstrekt over het zuiveren van woningen, het wij zigen van de statuten over verschenen ministerieele circulaires, het aanvragen van voorschotten, uitbreiding van het rayon der Bouwvereeniging en de 'wijze waarop getracht kan worden huurverhooging te gen te gaan. FORD TE ROTTERDAM. Een vliegtuigenfabriek te Rotterdam? Naar de „Msb." verneemt, zou Ford van Rotterdam de terreinen' van het tegen woordige vliegveld „Waalhaven" willen koopen voor de vestiging van een groote vliegtuigenfabriek. Het is niet onwaarschijnlijk, dat nu be sloten is het vliegveld Waalhaven op te heffen, op dit terrein een groote Ford-auto mobiel- en vliegtuigenfabriek zal verrijzen. Renten ingevolge Invaliditeitswet en Ouderdomswet. Op 1 September 1930 werden 15929 we- duwenrenten en 12000 weezenrenten krach tens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op genoemden datum krachtens artikel 373 dier wet 84634 personen in het genot ver keerden van een als vrucht hunner verze kering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 27823 personen een in- validiteitsrente als bedoeld in artikel 71 dier wet. Krachtens artikel 24 der Ouderdomswet 1919 (gesubsidieerde verzekeringen) waren op vorengenoemden datum 130203 personen in het. genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Het aantal renten, voortvloeiende uit krachtens artikel 10 van genoemde, wet gesloten verzekeringen (self-supporting ver zekeringen) met rente bedragen van drie tot twintig gulden per week bedroeg 1313. In Weert geen openbaar onderwijs meer. De acht openbare scholen in de gemeen te Weert: stad, Hushoven, Keent, Leuken, Laar, Swartbroek, Tungelroy en Altweert zijn gesloten en heropend als bijzondere scholen. Het gezamenlijk personeel bestaat uit. acht hoofden en 29 onderwijzers. Het oude personeel is nagenoeg m zijn geheel overgegaan naar het bijzonder mderwijs. De gemeente telt' thans uitsluitend in richtingen van bijzonder onderwijs. Gisterenmorgen heeft de Belgische koning en bezoek aan het N e-d e r 1 a n d- sche paviljoen te Antwer pen gebracht. Het bezoek duurde meer dan een uur. Des middags had de uitrei king der bekroningen plaats door den ko ning persoonlijk in het feestgebouw der gemeente Antwerpen. Pater H. Zoetemelk. De in onze omgeving bekende pater H. Zoetemelk van de Witte Paters de mis sionaris is geboortig uit R ij p w e t e r i n g heeft in de Afrikaansche Missie een ar beidsterrein, dat ongeveer zoo groot is als de provincie Utrecht. Ter bewerking daarvan zou hij zoo graag eenmotorfiets hebben. Als bij dit ver voermiddel bezit, dan zou hij de aan zijn zorgen .toevertrouwde mensehen véél be ter kunnen bezoeken. Maar: het gpld ont breekt h"em, zoo heeft hij geschreven. Zouden er niet edelmoedige Katholieken gevonden worden, die den missionaris daar aan willen helpen, om zóó mede te wer ken aan zijn missie-arbeid? Wij twijfelen er niet aan! Giften voor dit doel ontvangt gaarne de moeder van den missionaris, mej. de wed. C. Zoetemelk, te Rijpwetering. DE CRISIS IN LAND- EN TUINBOUW De commissie-Lovink en het maalgebod. Practische bezwa ren er tegen. (Slot). De practische bezwaren van de Nederland- sche meehmporteurs ten aanzien van de in voering van een maalgebod kunnen zoo zcide men ons niet op gegrondt wijze bestreden worden door ten dez'j te verwijzen naar de situatie in het buitenland. Het feit dat cr in Duitschland en Frankrijk een maal gebod bestaat, kan voor ons land oiet ais maatstaf gelden, alleen reeds niet op grond van bestaande tegenstellingen. Het maalgebod voor de binnenlandsche maalindustrie in Duitschland geldt de omstandigheid dat in dit land een aanzienlijk teveel aan zachte arwe wordt geproduceerd. In Nederland daarentegen kan v?.u een groot tekort aan zachte tarwe worden gesproken; bewijzen hiervoor zijn de feiten, dat elk jaar de Neder- landsche tarwe gerw *4 is voordat de nieuwe oogst weder aan de esarkt komt, welke voor raad bovendien regelmatig moet worden aan gevuld met import van zachte tarwe uit ver schillende landen. In dit verband moge er op gewezen worden, dat, waar hier te lande de invoer van buitenlandsche tarwe is vrijgesteld van invoerrechten, de totstandkoming van een maalgebod den prijs van het Nederlandsche product nimmer beduidend zou kunnen doen stijgen, aangezien in dit geval dadelijk uit het buitenland de goedkoopere zachte tarwe zou worden geimporteerd, welker soorten niet van de Nederlandsche tarwe zijn te onderscheiden Invoering van een maalgebod alleen zal dus den strijd om het bestaan van de Nederland sche tarweverbouwers in geen geval helpen verlichten; dit doel zou alleen kunnen worden bereikt door naast een maalgebod andere maatregelen in het leven te roepen. Waar door een maalgebod de prijs van de Nederlandsche tarwe duurder wordt, zou in de eerste plaats de Nederlandsche maalindustrie hiervan de schadelijke gevolgen ondervinden. Het weg nemen van zulk een onbillijkheid kan volgens het oordeel der Nederlandsche meelimporteurs alleen geschieden door bescherming van deze industrie tegen concurreerende invloeden uit het buitenland. Met andere woorden zou de regeering dus een wet moeten voorstellen, welke naast de invoering van een maalgebod den import van buitenlandsch meel aan ban den legt. De bewering dat door een derge lijke wet uitsluitend de Nederlandsche meel importeurs direct getroffen zouden worden, zou, op zijn minst genomen, van kortzichtig heid getuigen. Hel gevaar toch, dat met name de Vereenigde Staten van Amerika hun ver lies van een waardevol afzetgebied met het nemen van represaillemaatregelen zullen be antwoorden, is zoo werd ons medegedeeld allerminst denkbeeldig. steun aan het akkerbouwbedrijf van onze regeering, welke, in vergelijking met au cl'-re groepen, slechts een kleine groep van Nederlandsche produ centen baten zou, zou bijvoorbeeld de belangen van den Nederlandschen tuinbouw, de Ned. Zuivelindustrie, de Ned. Bloembollenteelt, de Ned. diamantindustrie, om te zwijgen van andere groepen, die bij een goede versland houding met het buitenland gebaat zijn, ern stig in gevaar kunnen brengen. Belagngrijk tenslotte is ook het argument, dat wij wezen hier reeds op een maal gebod het brood in Nederland duurder zal maken, waardoor vooral een klasse van Ne derlandsche burgers zal worden getroffen, die, het meeste brood verbruikende, het minste kunnen betalen. In de kringen van de Nederlandsche meel importeurs vraagt men zich af, waarom, in dien de regeering werkelijk van meening is dat maatregelen moeten worden genomen, zulks geschieden moet op een wijze, welke den tarweproducenten voordeelen brengt ten koste van andere groepen. Het zou van meer oprechtheid getuigen, indien gepoogd werd, de gewenschte resultaten te verkrijgen zon der het berokkenen van onherstelbare schade aan deze andere groepen. Thans hebben velen den indruk, dat de belanghebbenden zich vast- UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Dinsdag 7 October. Huizen, 1 87 5 M. (Uitsl. KRO.-uitzending). 8.009.15 Gramofoon. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje door Pastoor Perquin. 12.151.45 Concert, door het KRO-Trio. I.452.00 Gramofoon. 2.003.00 Vrouwenuurtje. 3.00—3.15 Kniples. 5.006.00 Gramofoon. 6.006.15 Esperanto. 6.156.30 Gramofoon. 6.306.40 Koersen. 6.457.15 Cursus schriftverbetering. 7.157.45 Lezing over verstand en on verstand door Pater Dr. Kreling. 8.0011.00 Concert door het KR O-Or kest o. 1. v. Joh. Gerritsen. E. Heymans, piano. Klassieke en populaire muziek. Hilversum, 1071 M. Vóór 6 uur: 298 M. Uitsluitend A.V.R.O.-uitzending. 8.019.45 Gramofoonpl. 10.0110.15 Morgenwijding. 10.20—12.00 Concert. AVRO-Kwintet. 12.012.00 Concert. Haagse-li Harmonie orkest. Jan Halm (vroolijke liedjes). Aan de vlëugek Egbert Veen. 2.002.30 Voor de vrouw. 3.004.00 Orgelconcert door George Ro bert. S. Ïïaase-Pieneman (sopraan). 4.001.30 Gramofoonpl. 4.305.30 Kinderuurtje. 5.306.45 Concert door het Orkest van Theater Tuschinski te Amsterdam. 6.00 Tijdsein. 6.01 Vervolg concert! 6.30 Koersen. 6.40 Vervolg concert. 6.457.15 Gramofoonpl. 7.157.45 Radio-Volks Universiteit. Spre ker: Willem Andnes sen. Onderwerp: Cho pin. A. d. vleugel: Willem Jhidriessen. 7.458.00 Praatje door Fred Fry. 8.0110.00 AansL Stadsschouwburg te Amsterdam. „Wozzeck". Opera in drie ac- 'ten. Tekst van George Biichner. Muziek van Alban Berg. Sted. Orkest van Aken. In de fust-poos: Sportpraa-je door H. Hol lander 10.00 Persberichten. 10.15—11.00 Concert. Omroeporkest. 11.00 12.00 Gramofoonpl. D a v e n t r y, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. II.05 Lezing. 12.20 Concert. 12.50 Orgelspel door E. O'Henry. 1.202.20 Orkestconcert. 2.20 Televisie. 2.25 Berichten. klampen aan de illusie, dat de Nederlandsche maalindustrie, ter handhaving van een mono polistische - positie, wellicht de leemten van een dergelijk maalgebod zal aanvullen door het onnoodig betalen van „dikke" prijzen! Vergadering hoofdbestuur van Alg. Ver. v. Bloembollencultuur. Het hoofdbestuur besloot de regels voor de naamgeving welke op het Internationaal Tuin- bouwcongres te Londen en het Int. Botanisch Congares te Cambridge zijn vastgesteld, met name wat de naamgeving van tuin-variëteiten betreft, van toepassing te verklaren bij de goedkeuring van namen van nieuwe variëtei ten, ingezonden op de bloemenkeuringen en bijeenkomsten der Commissie voor de Nomen clatuur. In verband hiermede zal aan bedoel de regels bekendheid worden gegeven o.m. door opneming ervan in het orgaan en het jaarboek jè. De poging welke gedaan wordt om onder gebruikmaking van de z.g. „flexible provi sions" uit de nieuwe tariefwet van de Ver. Stalen van N.-Amerika, verlaging van het invoerrecht op bloembollen, met name van tulpen, te verkrijgen, zal worden gesteund. Aan de e.k. algemeene vergadering zal een voorstel worden voorgelegd om de statuten aan te vullen met een bepaling, waardoor met 2.30 Uitz. voor scholen. *1.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing en Nieuwsberichten. 7.00 Zang door T. tfakushina. 7.20 Lezingen. 8.05 Concert. Kwintet. 8.20 Berichten. 9.20 Nieuwsberichten en lezing. 10.00 Concert. 10.5012.20 Dansmuziek. „R a d i o-P a r i s", 1725 M. 12.50 Gramofoonpl. 4.05 Orkestconcert en soli. 8.20 Solisten-concert m. m. v. orkest. Langenberg, 473 M. 6.207.20 Gramofoonpl. 9.3510.35 Gramofoonpl. 11.30 Gramofoonpl. 12.251.50 Orkestconcert. 4.505.50 Orkestconcert. 7.20 Orkestconcert. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 OrkcStconcert. 2.204.20 Orkestconcert en piano. 4.20^—4.50 Kinderuurtje. 7.208.00 Orkestconcert.. 8.008.40 „Rrödro". Treurspel in 1 be drijf van Herman Bang. 8.409.00 Liederen-voordracht. 9.2010.20 Concert. Orkest, cello. Brussel, 508.5 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Trio-ooncert. 8.35 Fragmenten uit „Rigoletto" van Verdi. 8.35 (338.2 M.) Concert georganiseerd door de Sarov. Zee sen, 1635 M. 5.056.20 Lezingen. 6.206.50 Gramofoonpl. 9.5011.20 Lezingen. 11.2012.15 Gramofoonpl. 12.151.20 Berichten. 1.201.50 Gramofoonpl. 1.503.50 Lezingen. 3.504.50 Concert. 4.507.20 Lezingen. 7.20 Concert uit Langenberg. Daarna: Berichten. DE HUIZER ZENDER ONKLAAR. Na eenige uren hersteld. Zaterdagavond om tien voor halfzeven geraakte dc zender van Huizen defect, doordat, een der spoelen onklaar werd. Met allen spoed is men aan het werk ge togen om de fout te herstellen, hetgeen om kwart over negen gebeurd was. In dien tussehentijd waren talrijke luis teraars, die op den Katholieken Radio»- Omroep hadden afgestemd, van muziek en wat. dies meer zij verstoken. Vermoedelijk is de fout aan den anten ne-spoel ontstaan door onweer. royement als lid der vereeniging bedreigd wordt, hij, die gelegenheid geeft aan een niet- lid om van de rechten van het lidmaatschap gebruik te maken en zich aan de verplichtin gen daarvan te onttrekken. In verband met het voorkomen van bollen- maten en ziflplaten, die niet de juiste maat aangeven, zal meer bekendheid gegeven wor den aan het feit, dat het secretariaat der ver eeniging beschikt over een nauwkeurige maal, waarmede elk lid of belanghebbende zijn maat kan vergelijken. Tot hét aanbrengen van een kunstverlichting in de open nissen van de beurszaal (de z.g. open kamertjes) wordt besloten. Nog wordt van gedachten gewisseld over een denkbeeld van den Rijkstuinbouwconsu- lent te Hoorn om voor de buiten het eigen lijke bloembollendistrict gelegen gebieden, zoo mogelijk in het leven te roepen een vrij willige keuringsdienst van partijen bloembol len op gezondheidstoestand en zuiverheid. Als resultaat dezer keuring stelt men zich voor een certificaat af te geven voor partijen, die aan zekere jaarlijks vast te stellen eischen voldoen. Het denkbeeld zal vooral wat de uitvoerbaarheid betreft, nader onder oogen worden gezien. Bericht van verhindering om de vergadering bij te wonen was ontvangen van de leden Jonkheer, De Graaff en Varekamp. FEUILLETON Uit het Engelsch van FRED. M. WHITE. 59 Satoris was dan eindelijk verdwenen. De vier arrestanten gingen met hun gelei ders in de politie-uuto en omdat Satoris kreupel was en er dus geen gevaar voor ontvluchting bestond, mocht hij op zijn ver zoek naast den chauffeur ook een poli- tie-agent zitten. De brigadier, die de lei ding van het transport had, zac niet »t. waarom hij dat den invalide weigeren zou. Mark Ventmore had er op gestaan dat Mary zich aan zijn hoede zou toevertrou wen en had fraar samen met. Beatrice, naar het Royal Palace Hotel gebracht. Field wendde zich naar Berrington en de beide mannen haalden diep adem. „Het is bepaald een opluchting, dat die bende weg is", zei de inspecteur. „Drom mels, dat is een angstige avond j voor me geweest, ik geloof niet dat ik ooit in mijn leven zoo zenuwachtig ben geweest. Maar ik heb ook nog noot met zulke duivelsche schurken en zoo'n gecompliceerde affaire te doen gehad. Én nu, wat hebt u' voor ontdekkingen gedaan, kolonel?" „In de eerste plaats heb ik een bevesti -ing gevonden voor onze meening dat het lichaam van Sir Charles Darryll hierheen gebracht is. Verder heb ik het geheim van de eetkamer opgelost en nog een paar an dere mechanische en electrischè kunstjes van vriend Satoris onschadelijk aemaakt. Gaat u mee, dan zal ik het u latep zien. Betnwood en de agent kunnen beter hier blij ven." „Als ik u soms van dienst kan zijn, hee- ren", .bood Bentwood honingzoet aan. „Ik wil u gerust vertellen wat ik weet." „We zullen uw opinie later wel hooren", zei Field uit de hoogte. „U kunt ons dan inlichten over die geheime Oostersche too- verdrankjes, die zoo'n eigenaardige uit- werking hebben op een slapend mensch, dat zc schijndood veroorzaken." Er ging een huivering door Bentwood heen. Field had tot groote ontsteltenis van den dokter, die niet vermoedde dat een buitenstaander zijn geheim kende, den spij ker op den kop geslagen. Berrington ging Field voor naar de eet kamer, waar hij den inspecteur het mecha nisme van den vloer demonstreerde en hem de ruimte er onder liet zien. Field was, zoóals te begrijpen is, een en al belangstelling. „Ik dacht dat het lichaam hier verbor gen was", zei Berrington, nadat hij Field van zijn vondst van den boord had ver teld. Maar ik heb nergens een verborgen ruimte kunnen vinden en ik dorst niet te ver weg te gaan met het oog op juffrouw Darryll." De inspecteur knikte instemmend. „Dat begrijp ik", zei hij. „Maar onze bra ve vriend Bentwood zal ons direct wel op den goeden weg helpen. Maar iets anders: gelooft u dat Satoris hier deze kostbare e- vernuftige installatie heeft laten aanbren gen, alleen om Sir Charles Darryll te kun nen laten verdwijnen?" „Neen", antwoordde Berrington. „Ik weet sinds een half uur hoe dat in elkaar zit. Juffrouw Satoris, of juffrouw Grey, zooals we haar voortaan maar liever zullen noemen, heeft me daarnet, toen we in den wintertuin even samen stonden te praten en ik het haar over mijn ontdekking sprak, er een en ander van verteld. Haar broer heeft, toen hij een paar jaar geileden in En geland kwam, dit huis gehuurd. TTet was voor dien tijd bewoond door een electro- technisch ingenieur uit Amerika, dien Sa toris kende en die uit knutselzuclit en niet met kwade bedoelingen al die mechaniek hier heeft aangebracht. Die man schijnt niet heelemaal goed bij het hoofd te zijn geweest een soort maniak maar Sa toris hebft zonder twijfel, toen zijn kennis hem hier het huis liet zien, onmiddellijk begrepen dat al die geheimzinnigheden hem nog wel eens te pas zouden kunnen komen. En de practijk heeft uitgewezen, dat. dat inderdaad het geval was." „Weet u waarom zij het lichaam hier heen gebracht hebben vroeg Field. „Uit wat ik zoo bij stukjes en beetjes gewaar ben geworden, kan ik me daarover wel een theorie vormen. Sir Charles had in zijn kamer in het Royal Palace Hotel pa pieren, die Satoris in zijn bezit wilde heb ben, waarschijnlijk in opdracht van den Radjah, den vermoedelijke^ leider van het verbond, die achter de schermen blijft. Dc doefstal zou plaats vinden op den avond van dat diner. Richford wist er niets van omdat Satoris hem uit wantrouwen niet op de hoogte had gesteld. Bentwood moest het zaakje opknappen hij moest die geheimzinnige medicijn toedienen, maar hij gaf te veel." ,,D.e theorie is niet- onaardig, dat geef ik toe", erkende Field goedmoedig en hij vertelde ran zijn eigen ontdekking, in het licht waarvan Berrington's theorie geen steek hield. De kolonel luisterde ademloos naar het verhaal van de akte, die door Sir Charles een paar dagen na zijn dood getcekend zou moeten zijn! Nu was het duidelijk waarom het lichaam uit het hotel had moeten ver- dwnijnen en hierheen was gebracht en eveneens wat Bentwood dien avond had moeten doen met de verstijfde mummie, dié zij op dc eetkamer-tafel hadden zien liggen en die zij voor het lijk van den edel man hadden aangezien. De groote vraag was nu, waar was het lichaam, of beter ge zegd, waar was Sir Charles Darryll op het oogenblik „We kunnen natuurlijk het huis van zol der tot kelder onderzoeken", antwoordde Field en met een spottend lachje voegde hij et aan toe: „En dan hebben we goede kans dat we nog nieis vinden!" Hij dacht aan zijn huiszoeking dien eersten nacht-, toen Satoris met het li chaam en don bewusteloozon Berrington en zijn zuster, die hij waarschijnlijk ge dwongen had bij hem te blijven, een schuil plaats had gezocht in een voor een buiten staander onbereikbare en onvindbare ge heime ruimte in het huis; misschien' wel de kelder onder de eetkamer. „Neen", vervolgde de inspecteur op na denkenden toon, „dat risico moeten we maar niet. loopen. Het beste is, zooals we straks al hebben vastgesteld om Bentwood om inlichtingen te vragen. Die onbetrouw bare schoft loopt over van gedienstigheid op liet oogenblik Ze gingen naar den wintertuin terug en ze werden niet bedrogen in bun verwach ting. Bentwood was ereid -Ie heeren in elk opzicht- van dienst te zijn. „Veel hebben we u niet te vragen", zei Field, die zijn afkeer van den laffen dronk aard niet kon onderdrukken. „U hoeft ons alleen maar even te wijzen waar we Sir Charles Darryll kunnen vinden." De vraag verbaasde Bentwood niet. Uit Field's opmerking van zooeven had hij al begrepen dat deze alles wist. ,,Gaat u maar mee, heeren", zei hij, ter wijl hij opstond. „U bent me te sliin af. Ik wou maar dat ik mijn kennis van Indische geneeskundige geheimen nooit aan dien schurk van een Satoris verkocht had." HOOFDSTUK XXXVIII. Satoris' laatste streek. Bentwood ging de beide heeren voor, de hall door naar een achtertrap. Op een smallen overloop bleef hij staan. In de lam- brizeering daarlangs bevond zich een plekje dat iets lichter was dan de rest van het houtwerk en hierop druktc.de dokter een bevonden duim. Een gedeelte v^n eren muur week terzijde, en liet een kleine ka mer er achter vrij. De kamer scheen kort geleden nog bewoond te zijn geweest, want in den haard brandde het vuur cn dc over blijfselen van een maaltijd stonden nog op tafel. Maar er was geen levende ziel te be speuren. „Wel, nu nog mooier", stamelde Bent wood verbluft. ,,U hebt mij gevraagd om u het lichaam van Sir Charles Darryll te wijzen cn ik heb mijn best gedaan om uw nieuwsgierigheid le bevredigen. Den raar- sten keer dat ik het lichaam gezien hefy was het hier. Het mbet op een of andere manier verdwenen zijn en ik ben een boon als ik weet wat er gebeurd is." (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9