De 3 October-Feesten BINNENLAND Agenda ZATERDAG 4 OCTOBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERiTE BLAD PAG. 2 FRANKRIJK. BRIAND UITGEJOUWD. Dat er bij een bepaalde groep der Fran- sche bevolking een groeiende ontevreden heid bestaat over de politiek van den Franschen minister van buitenlandeche zaken is Donderdag bij de aankomst van Briand uit Genève gebleken door eenige onaangename incidenten, die zich bij de Gare de Lyon afspeelden. Op het perron van aankomst was een sterke politiemacht op de been, wat anders nooit het geval is. Toen de trein, waarmee Briand arri veerde het station binnenkwam en de per sonen, die te zijner verwelkoming aanwezig waren hem de hand schudden, drong zich plotseling een man door de pienigte, die toen hij Briand genaderd was hem toeriep: „mijnheer de minister, je zult ons weer in een oorlog drijven en onze kinderen laten stikken door Duitsche gassen". De man werd pnmiddellijk door eenige politieagenten gegrepen en weggeleid. Buiten het station en op den weg van de Gare de Lyon naar de Quai d'Orsay werd Briand door groepjes royalisten uit gejouwd. De demonstraties namen somtijds een zoo vijandig karakter aan, dat de politie moest ingrijpen en verschillende personen arresteerde. In totaal werden ongeveer veertig per sonen in hechtenis genomen. OOSTENRIJK. Strafella directeur-generaal der Bonds- spoorwegen. De vice-burgemeester van Graz, Strafei- la is benoemd tot directeur-generaa-l der Ooatenrijk6che bondsspoorwegen. BULGARIJE Koning Boris verloofd. Naar uit Some wordt gemeld hebben de koning en de koningin van Italië met vreug de hun toestemming gegeven tot de verlo ving van hun dochter, prinses Johanna, met koning Boris III van Bulgarije. CHINA TWEE BRITSCHE ZENDELINGEN IN CHINA VERMOORD? Men vreest, dat twee Britsche zendelin gen, vrouwen, die door Chineesche bandie ten begin Juli werden gevangen genomen, vermoord zijn. Volgens een bericht uit Kienyang aan den Britschen consul te Kienning zouden z© nL door de bandieten gefusilleerd zijn. AMERIKA EEN COMMUNISTISCHE AANVAL OP HOOVER. Uit Cleveland wordt gemeld: Zes hon derd communisten hebben getracht de zaal, waar president Hoover voor de Amerikaan- sche bankiers het woord voerde te bestor men. Zij werden echter door de politie te ruggeslagen. DE JONGE MIDDENSTANDERS. Oproep van Mgr. Aengenent. Groot en veelzijdig is de organisatie der Katholieken in het Bisdom Haarlem. Doch één groep ontbreekt bijna geheel; een groep, die naar het oordeel van onzen be minden Bisschop niet langer mag gemist worden. Het zijn de Jonge Middenstanders. Slechts hier en daar bestaat een meestal kleine vereeniging en dan nog alleen uit handels- en nijverheids-kringen. Monseigneur verlangt uitdrukkelijk, dat *oo spoedig mogelijk een krachtige jonge- middenstandsvereeniging ontsta, met de plaatselijke afdeelingen in diocesaan ver band tot een Bond vereenigd. Deze plaat selijke afdeelingen moeten opgericht wor den op breeden grondslag, zoodat zij om vatten óók de jonge middenstanders uit ambtenaren- en onderwijzerskringen enz., kortom allen die door afkomst en toekomst tot den middenstand behooren. Het oprichten dezer vereeniging in Den Haag is opgedragen aan Pater O. M. A. Franke S.J. der St. Teresiakerk, door Man- seigneur benoemd tot moderator der ééne R. K. Jonge Middenstanders-vereeni- «ing- DonJerdag a.s., 9 October, zal in een der zalen van café „De Kroon", Spui, des avonds te 9 uur een vergadering belegd woredn, waarin doel, inrichting, werking der vereeniging nader worden uiteengezet door den Z. E. heer J. Timp, rector te Haarlem, moderator van den diocesanen Bond van R. K. Jonge Middenstanders- vereenigingen. Alle jonge middenstanders, die den 18- jarigen leeftijd bereikt hebben, worden tot deze vergadering uitgenoodigd. Moge de opkomst groot zijn! mogen vooral de ouders de zorg van onzen be minden Bis-schop begrijpen en naar waar de schatten, opdat door hunne medewer king hun zonen toetreden en de zoo lang gekoesterde wensoh van Monseigneur tot heil hunner kinderen, in vervulling ga. O. M. A. FRANKE SJ. Laan 27. Moderator. N.B, Wie verhinderd is op 9 October, dooh zeker wenscht toe te treden, gelieve naamkaartje met adres te zenden, aan Pa ter Franke, moderator. PRINSES JULIANA. Licht ongesteld. Naar men ons bericht, is prinses Ju liana licht ongesteld. H. K. H. heeft zich Vrijdag ten huize van den Commissaris der Koningin te Arnhem, waar zij een le zing zou bijwonen, laten verontschuldigen. NEDERLANDSCHE KATHOLIEKENDAG. De vijfde Nederlandsche Katholiekendag zal gehouden worden te Amsterdam in de Pinksterweek van 1931. De duur is bepaald op twee dagen, n.l. Dinsdag en Woensdag 26 en 27 Mei. Als algemeen onderwerp wordt in be handeling genomen „Het Gezinsleven". Men rekene er dus nu reeds op, dat men deze dagen vrij houdt. „Katholiek Nederland". Bij Ten Hagen's Drukkerij en Uitgevers maatschappij gaat dezer dagen ter perse heb eerste deel van het encyclopaedisch werk „Katholiek Nederland". In dit eerste deel wordt een uitvoerige beschrijving ge geven van de Nederlandsche seculiere en reguliere geestelijkheid. De volgende deelen behandelen Zuster en Broedercongregaties, ziekenhuizen, sana toria, inrichtingen voor doofstommen, wee zen, enz.; het onderwijs zal een apart deel vullen, evenals de pensionaten. Schrijvers zijn de beste krachten van de betrokken instellingen, terwijl de eenheid van het geheel gewaarborgd is door de algemeens leiding, die in handen is van De 3 Octo.berfeesten zijn dit jaar, alle som bere vooruitzichten ten spijt, uitstekend ge slaagd. Vanaf den inzet tot het einde der fees telijkheden was het prachtig herfstweer, wat frisch weliswaar, maar en dat was vooral gisteren van zooveel belang zonnig weer. Natuurlijk lachten de optimisten in hun vuistje en beroemden zij er zich op zoo juist voorspeld te hebben, dat 3 October mooi weer zou brengen, maar 't was toch wel een bijzondere meevaller dat het zoö mooi werd, zoo zonnig, zoo levendig, de onmisbare fac toren voor een welslagen van het feest. Ook uit organisatorisch oogpunt mag het feest welgeslaagd heeten. Alles liep vlot van stapel, er heerschte een goede geest en tot wanordelijkheden is het gelukkig niet geko- Taptoe als inzet De 3 Octoberfeesten der laatste jaren wor den zoo langzamerhand meer en meer inge luid met een taptoe aan den vooravond, 't Was prachtig weer, toen tusschen half negen en negen uur de deelnemers aan den taptoe zich op het Kaasmarkt-terrein verza melden en opnieuw bleek ons welk een mooie aanwinst het Kaasmarkt-terrein voor onze gemeente is geworden, Alleen moeten nu de toegangswegen nog wat verbreed worden! De stoet was niet zoo groot als hij het Koninginnefeest op 31 Augustus, maar toch vormde hij een heel aardig geheel. Hij werd geopend door de muziek van het Leidsch Po- litiemuziekkorps, dat een nieuw systeem van verlichting meevoerde, n.l. een acetyleenver- lichting, die prachtig voldeed en vele jaloer- sche blikken van collega's muzikanten ver oorzaakte. Achter het bestuur der vereeniging met het 3 October-vaandel volgde het Collegium van het Leidsch Studentencorps met het corps- vaandel. Daarachter sloten zich de volgende ver- eenigingen aan: Werkliedenver. „Eendracht maakt Macht", Leidsche Honden Dresseercluh, Vereeniging Hengelsport, Chr, Gymnastiekver. „Jahn", R.K. Dames Gymnastiekver. „Klim op", Tooneelver. „Korevaar", Zangver. „Leda- goh", Bond voor Licham. Opvoeding, Tooneel ver. „Nut en Genoegen", Tooneelver. „Nut en Vermaak", Afd. Leiden Ned. Padvinders, Chr. Ver. „Prediker", R.K. Sport- en Athletiekver, „Rood-Wit"", Leidsche H.B.S.-ver. „De Trek vogels", Zangver, „Zang zij onze Leus", de Leidsche Zwemclub en een vijftal muziekkorp sen. Te even 9 uur trok de stoet van het Kaas- marktterrein door de Koppenhinksteeg, langs Hooigracht, Watersteeg, Hoogewoerd, Planta ge, Zoeterwoudsche Singel, Plantsoen, Jan v. Houtkade, Douzastraat en Rapenburg, Voor het gemeentehuis aan het Rapenburg aangekomen werd het bestuur door het ge meentebestuur officieel ontvangen. Bij deze ontvangst waren aanwezig de burgemeester mr. A. van de Sande Bakhuysen, de gemeente secretaris mr. dr. C. E. van Strijen en de wethouders F. S. Goslinga, A, Tepe en J. Splinter, Nadat allen zich verzameld hadden hield de burgemeester een toespraak, waarin hij onder meer zijn vreugde erover uitsprak, dat een zoo groot aantal vereenigingen aan de taptoe, waarvan het hoofddoel was hulde te brengen bij het standbeeld van Van der Werf, had deelgenomen. Veel genoegen deed het spr. ook, dat het collegium van het Leidsche Stu dentencorps aan de taptoe meedeed. Vroeger zijn het de studenten geweest, die op initia tief van den heer Brouwer de 3 October-her- denking op deze wijze hebben ingezet. Spr. heeft op zijn vele reizen door de geheele we reld vele volksfeesten meegemaakt, de 3 Oc toberfeesten te Leiden onderscheiden zich echter van alle andere, doordat de heele Leid sche bevolking intuitief de feesten meevoelt, waardoor deze door allen worden meegevierd. De voorzitter der 3 October-vereeniging, de heer W. v. d. Laan, sprak hierna een woord van dank. De burgemeester en de overige leden van het college van B. en W. sloten zich hierna pastoor W. Nolet te Amsterdam (vroeger hoogleeraar te Warmond). De uitgave van het geheele werk zal enkele jaren in beslag nemen. De degelijke voorbereiding voorspelt dit werk veel succes. Henry Ford. De bekende autofabrikant uit Detroit, Henry Ford, arriveerde gistermorgen om 11 uur uit Keulen, waar hij voor de nieuwe Fordfabrieken Donderdag den eersten steen had gelegd, aan het grenskantoor Roten- baoh bij Roermond. Hij verliet eenige oogenblikiken zijn wagen, van welke gele genheid de directeur van de Ford Com pagnie te Rotterdam gebruik maakte om de dealers van Roermond, Venlo, Weert, Sittard en Heexden aan den automobielko ning voor te stellen. De heer Ford ver klaarde verheugd te zijn Nederland een bezoek te kunnen brengen, daar hij zich een halve Nederlander voelt. Zijn moeder was n.l. van Nederlandsche origine. Daarna ging het naar Roermond, om de reis naar Eindhoven voort te zetten. De heer Ford heeft een bezoek aan Eind hoven gebracht, in het bijzonder aan de Phi'lips-fabrieken. In de Kastanjelaan van'het Philipsdorp steeg Ford uit zijn Lincoln, om binnen te stappen in de arbeiderswoning van J. van Leiden, teneinde een goede Hollandsche eengezins-woning te bezichtigen. In den namiddag bracht Ford nog een bezoek aan de groot© garage van het of ficial Ford dealer, N.V. van der Meulen- Ansems. Gisteravond te half acht is Ford te Rot terdam aangekomen. bij den stoet aan, die over het Rapenburg langs de Academie naar het van der Werf- park ging. Dank zij de goede zorgen van de Leidsche installateursvereeniging was het standbeeld van Van der Werf en een groot gedeelte van het midden-terrein van het park met zoek lichten bestraald, hetgeen vooral van de over zijde, waar :ich duizenden hadden opgesteld, een fantastischen aanblik gaf. Toen de stoet het park had bereikt werd op verschillende plaatsen Bengaalsch vuurwerk ontstoken. Toen het college van B. en W. en het bestuur voor het standbeeld was aange komen en de deelnemende vereenigingen zich rondom het standbeeld hadden verzameld, ontblootten allen het hoofd, waarna onder doodsche stilte de voorzitter der 3 October Vereeniging een krans aan den voet van het standbeeld legde. c Onmiddellijk daarop volgde een roffel van de muziek, waarna het Leidsch muziekgezel schap onder leiding van den heer Bolderdijk het Wilhelmus speelde. De stoet vervolgde hierna haar weg door de stad en werd te ruim half 12 op het Kaas markt-terrein ontbonden. Het was den heelen avond in de stad ver bazend druk. DE 3 OCTOBERFEESTDAG. Het weer van Donderdag had veel goeds voor den eigenlijken feestdag voorspeld en niemand heeft over het weer van gisteren te klagen gehad, 't Was wel wat frisch, maar het zonnetje heeft de feestgangers den geheelen dag gezelschap gehouden en zoo is het een prachtdag geworden. De reveille. Nauwelijks was de nachtelijke nevel over Leiden opgetrokken of de Leidsche politie was alweer paraat en riep de mensdhen wak ker. Het muziekgezelschap van de politie on der goede leiding van den heer M. Bolderdijk bracht een vijftal muzieknummers ten gehoore. Enkele bestuursleden volgden het programma van een nevenbalcon der Stadsgehoorzaal. Talrijke menschen waren toen reeds op de been en de politie zorgde voor een keurige afzetting voor de Stadsgehoorzaal, terwijl het verkeer tijdens de verschillende muzieknum mers werd stopgezet. Koraalmuziek. Een stroom van menschen trok toen in de richting van het v. d. Werff-park, waar te 8 uur onder leiding van den heer Leo J. Mens door een aantal dames en heeren de koraal muziek werd ten gehoore gebracht, met muzi kale begeleiding door het Stedelijk Muziek corps. Na de koraalmuziek werd door een der dames aan den burgemeester een krans over handigd met verzoek deze te willen hechten aan het standbeeld van v. d. Werff, waaraan burgemeester van de Sande Bakhuyzen gaar ne voldeed. Behalve de burgemeester en zijn echtgejioote woonde ook oud-burgemeester De Gijselaar deze plechtigheid bij. Nadat tenslotte het Wilhelmus ten gehoore was gebracht trokken de drommen menschen, die in en rondom het v. d. Werffpark zich hadden opgesteld, weer af. Feestgave en Japansch Vuurwerk. Voor de uitdeeling van haring en witte brood, welke van 7.309.30 uur duurde, had den zich dit jaar 2772 liefhebbers aangemeld. De Commissie van Regeling had weer de handen vol om alles zoo geregeld en vlot mogelijk te doen verloopen. De fa. wed. van Nelle voegde bij de gebruikelijke feestgave weder de gratis pakjes koffie en tabak. Te 9.15 uur ving het Japansch Dagvuur werk aan vanaf het water vóór de Waag. Hier voor bestond ongekende belangstelling. Aan alle zijden rond het terrein stond het zwart van de menschen en hoewel alle nummers niet ten volle tot hun recht kwamen, werd er toch smakelijk gelachen, om de vele vreemd soortige figuren, die uit de hoog in de lucht geschoten proppen te voorschijn kwamen en doordat er heel weinig wind was heel dicht in de nabijheid neerkwamen. Het best deden het de gewone parapluietjes, waaraan vlag getjes bevestigd waren. Directeur Noordanus hield er met zijn mu ziekcorps „T. en D." voor en na het vuurwerk de stemming in en wijl dit het einde der ochtend-feestelijkheden was, 'stroomden de menschen voornamelijk naar het Lunapark op het Schuttersveld, dat in vrij goeden toestand verkeerde. Inderdaad heeft het droogmaak- systeem der fa. Reekers uit Noordwijk, on danks er deze week eerst begonnen werd, uit stekend gewerkt! De Vliegende Hollanders. Op de Jan van Houtkade was het feest voor de kinderen. Dat is een traditioneel program ma-nummer geworden, dat de jeugd waar schijnlijk niet graag meer zal missen. Ook de wedstrijd der Vliegende Hollanders slaagde schitterend. Het aantal deelnemers overtrof onze verwachtingen; er waren niet minder dan 140 en de wedstrijden slaagden nu zooveel beter dan vorig jaar, nu het weer ook zooveel beter was dan vorig jaar. Het was den geheelen tijd een groote drukte op de Jan van Houtkade, omdat behalve de vele deelnemers, ook hun vriendjes en vriendin netjes, en vooral niet te vergeten hun ouders kwamen zien naar hetgeen gepresteerd werd. De prijzen werden tenslotte als volgt ge- Meisjes van 69 jaar: 1. Martina v. Remundt. 2. Hannie de Koning. 3. Cornelia Abspoel. 4. Greetje Luykx. Meisjes van 1 01 3 jaar: 1. Abrandse Verhoog. 2. Douwina Krop. 3. Corrie Kret. 4. Tootje Laman. 5. Anna v. Kooten. 6. Annie Leenmans. Jongens van 69 jaar: 1. Jan Delfos. 2. Wouter v. Schaik, 3. Willem Huner. 4. Jac. v. d. Voorn. 5. Henk Coppier. 6. Jan Teeuwe. 6, Paul Blangé. 8. Joop v. Wijk. Jongens van 10—13 jaar: 1. P. v. Re mundt. 2. Jan Meerburg. 3. Gerard Delfos. 4. Gerard Brinks. 5. Coppier. 6. van Oort. 7. Kouprie. 8. Wim v. d. Heyden. DE OPTOCHT. Ten langen laatste werden zelfs de kinderen het beu, ieder jaar op 3 October te gaan kij ken naar een stoet van in fluweel uitgedoste gravinnen en geharnaste baronnen. Het 3-Oe- tober Bestuur zat met de handen in 't haar: hoe feest te vieren zonder historische optocht? En het lijstje naslaande op pag. 22 van den feestwijzer, kwam het tot de vreugdevolle ont dekking, dat, wat er sinds 1886 ook mocht zijn bedacht, een bloemencorso noch nie war da gewesen. Dit jaar dus een bloemencorso. Het zou kun nen gebeuren, dat, wanneer eenige jaren ach tereen een bloemen-stoet over de Breestraat rolde, ieder rechtgeaarde Leidenaar weer zou snakken naar fluweel en harnas, maar zoo voor een keertje, ter afwisseling, is het ons allen bizonder goed bevallen. Eigenlijk is het niet te begrijpen, dat men nooit eerder op het idee van een bloemen corso is gekomen. Want Mei moge bloemen- maand heeten, in de herfst pas komen de groote sierplanten, als dahlia's, asters, chry santen e. d, te voorschijn en van de cul tuur dezer bloemen is Leiden een middelpunt. Kwistig en gul was bij dit corso met de bloemen gewerkt. Het was op dezen laatsten schoonen zonnedag een waar herfstbloemen- feest. Het was een autotocht, thans niet voor de oudjes onze menschelijke „herfstbloe men" maar voor de eigen kinderen van Flora. De meeste wagens waren met verfijnden smaak versierd. Wat van zoo'n glimmend- gladde auto een bloemen-sprookje te maken is! Een harmonie van natuur en techniek. Een ding hebben wij betreurd': dat alles zoo spoedig weer verdwenen was. De afwer king van sommige wagens was zoo piek-fijn en in de puntjes, dat het een festijn voor het oog was, en het aan 't hart ging, te weten, dat al die pracht en schoonheid slechts een paar uur te pronk door de stad reed, om dan een roemlooze dood op de mesthoop of in een vuilnisemmer te sterven! In bloemen was gisteren van alles te zien. De meest zonderlinge voorwerpen waren nog in bloemen uitgebeeld, zooals een zwaan en... een rollade. Behalve auto's, reden ook enkele prachtig versierde rijtuigen in de stoet mee. De fietsers- afdeeling was buitengewoon aardig; het zal voor het kleine goedje we een vermoeienden middag geweest zijn, maar zij en de vaders en moeders hebben ook reusachtig voldoening van hun werk gehad. Een nieuw idee voor een bloemencorso was de deelname van verschillende sportvereni gingen, die versierde gymnastiek-instru- menten als rekstok, brug en ringen in den optocht meedroegen. En voorts de gebruikelijke succesnummers: autoriteiten in rijtuigen en te paard, muziek corpsen ter been en te paard, herauten, de jury. Auto's, rijtuigen, fietsers en wandelaars, al len onder bloemen bedolven, allen te zamen een optocht vormend, die met eere een plaats onder haar voorgangsters mag opeischen. Met opzet hebben wij een meer gedetail leerde beschrijving achterwege gelaten en ook geen namen genoemd, om vooral toch maar niemand een scheel oog te bezorgen. De jury, bestaande uit mevrouw Annie Wigman uit Haarlem, den heer Dorus Herm- sen uit den Haag en den heer Kauffmann uit Amsterdam, minder bezorgd voor het heil der Leidsche oogen, heeft op zijn zeven gemakken de verschillende groepen becritiseerd en met voorbedachten rade de volgende bekroningen toegekend: Afdeeling I. Luxe automobielen, A. parti culieren: 1. mevr. Verhey van Wijk, 2. J. Paauw, 3. dr. A. J. Kors, 4. W. Boekee en J. Kamsteeg, 5. Eduard IJdo. B. firma's: 1. Frans Straatsburg. 2. Foto atelier Pander, 3. C. Hosman, 4. Th. v. d. I Meer, 5. N. A. van Wijk. Afdeeling II, rijtuigen, A. particulieren: i extra-prijs IJ. Rodenhuis. B firma's: 1. wed. Corn. Dieben en Zoon, 2. firma P. de Jong, 3. Erven P. van Vliet, i Afdeeling III, vrauchtauto's: 1. G. Kuperus, LEIDEN. Woensdag, Dioc. Vereeniging van R. K. Bijzondere Onderwijzers, aid. Leiden en Omstreken, den Burcht, 6.30 uur. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Varekamp, Tel. 1916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dei- apotheken wordt van Maandag 29 Sept. a.s. tot en met V r ij d a g 3 Oct. waargenomen door de apotheken D. J. v. Di-iesum Mare 76, tel. 406 en G. H. Blan ken, Hoogewoerd 171, tel. 502, en van Za terdag 4 tot en met Zondag 5 Oct. door apotheek C. B. Duijster, Nieuwe Rijn 18, tel. 523. 2 firma B. de Konin, 3. R. H. W. Limonade- fabriek, 3. A. J. Stallinga, 4. N.V. Imenexco, 5. firma H. Kukler en Zn. Afdeeling IV, vereenigingen: 1. Ren- en Toeristenvereen. „Swift", 2. Chr. Gymnastiek- vereen. D.O.S., 4. Chr. Gymnastiekver. „Jahn" Troostprijs „Nut en Vermaak". Afdeeling V, rijwielen: 1. G. v. d. Reyden, 2. Henk Stoeke, 3. Annie, Mientje en Agatha Bremmer, 4. C. Dreef, 5, Willy Soonius; alle andere troostprijzen. Afdeeling VI, praalwagens van bloemisten: 1. Jan Kriest, 2. Bond v. oud-leerlingen van Tuinbouwcursussen, 3. Tuiniersvereen. „Door Eendracht Verbonden", Troostprijs, afdee ling Oegstgeest, Alg. Vereen, v. Bloembollen cultuur. Het cabaret in de Gehoorzaal. Op een feest als gisteren, mogen wij altijd dankbaar zijn, dat niet alle menschen met den zelfden smaak zijn begiftigd. Stel je voor, dat alle zeventigduizend poorters dezer stad plus zoovele duizenden uit de omgeving zich ver drongen op de „vermaarde hosvlonder"! Er kwam niemand meer thuis met teenen aan zijn voet. Om aan ieders smaak te voldoen, worden daarom in den Schouwburg en in de Stadsge- hoorzaak voorstellingen gelegd voor degenen, die of niet willen hossen en draaien, of reeds moe-gefeest zijn. Deze voorstellingen zijn steeds „uitvèrkocht". Het programma van het cabaret in de Groo te Stadszaal en in den Foyer was dit jaar weer rijk aan afwisseling: acrobatiek, zang, dans en goochelen. Het ving aan met wat plastisch genoemd werd een „caoutchouc-act" van een lenig en gespierd paartje, dat het lichaam wrong alsof het gummi was. Nog ver bazingwekkender waren de toeren van de ge broeders Raymond. Muzikale acrobatiek werd vertoond door vier Volendammers, die met bewonderens waardige virtuositeit op hun harmonica's een fantasie uit de „Faust" e.d. speelden. Eigen- aardig-mooi als steeds was de zware P-uc- sische vrouwenzang, die door een Russisch trio ten gehoore werd gebracht, maar van de drie muzikale nummers is ons het meeste bevallen de bekende Hollandsche humorist Louis Noi- ret, die wat luimige liedjes zong en daartus- schen door leuke moppen tapte. Dan verschenen nog ten tooneele een goo chelaar-hypnotiseur, wiens prestaties wel ver bazing doch minder bewöndering wekten. Het „gedachten-lezen" van een geblinddoekte jongedame zette de halve zaal op stelten; vooral voor de vrouw, die haar trouwring schuwde en voor den jonkman, die een af spraakje niet hield, bestond enorme belang stelling! De bekende imitateur Terleng riep overle den en levende groote persoonlijkheden als Louis Bouwmeester (in Shylock) en Briand voor het voetlicht, en vond bij het publiek voor zijn kunst veel waardeering. Tot slot voerde een Tsjerkiezen-troep een wilde steppendans uit. Duizelig van dit malle- molen-gedraai, werden de feestgangers toen naar huis gezonden. Avondfeest op het Schutters- land. Het avondfeest op het Schuttersland.dat was natuurlijk het feest van den hosvlonder, het feest van den dans en het feest van het gejoel der jeugd en nu ja, ook der oudere jeugd, want ieder voelt zich op den 3 Octo- berdag op het feestterrein weer jong en men danst en host totdat het einde daar is. Dat einde werd als steeds aangekondigd door het vuurwerk, dat wederom vervaardigd was in de fabriek van Pyrotechnische Decoratiën der fa, A. J. Kat, te Leiden, en dat dit jaar extra was verzorgd. De techniek der vuurwerkfabri- katie wordt jaar op jaar volmaakter en men staat er versteld van welke verrassende suc cessen bereikt kunnen worden. Noemen we slechts de groote stukken: den Helioswagen, de gebonden Pauwenveeren, de boot met Roeiers, de magnesium Diamant, de Egypti sche Pyramide, het Vlindertabletau, de elec- trische Etage-waterval en het „Weest lid der 3 Octobervereeniging", waarboven een schit terende bloemenmand, dan hebben we al ge noeg gezegd van het inderdaad fraaie pro gramma, dat ongeveer drie kwartier duurde en gesloten werd door een nimmer gehoord zwaar bombardement en sterrenregens. Daarna stroomde het feestterrein leeg... de tienduizenden verspreidden zich weer door de stad en zochten, voor zoover men naar buiten moest, de trams en treinen weer op. Nog lan gen tijd voerden vooral de trams drommen menschen mee.... Het einde was weer daar! Een woord van hulde 1 Een woord van hulde mag hier niet onthou den worden aan de politie. Zij heeft weer kranig werk verricht. Bijzondere verkeers maatregelen werden getroffen en zij voldeden uitstekend. In het algemeen trad de politie met grooten tact op en werd er hier of daar eens iemand wat te hardhandig aangepakt, nu, in vele gevallen zijn de lastige klanten er zelf de oorzaak van! De inzet op 2 October Op 3 October mooi weer en vee! publiek Een uitstekend geslaagd Bloemen corso Ook de andere festiviteiten zijn in de beste orde verloopen

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2