DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND SPORT De Slavin van het Zwijgen I ZATERDAG 4 OCTOBER 1930 DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 Twee prinsen. De eerste prins, die deze week op den voorgrond is gescho ven, is de Italiaansche kroonprins ïïm- berto. Hij had verleden jaar het geluk te Brus sel aan een aanslag te ontsnappen en men zou het geheele geval alreeds verge ten hebben, als niet deze week bijna 'n jaar later de aspirant-moordenaar, de anti-fascist de Rosa, door het Hof van As sisen was veroordeeld. Vijf jaar kreeg hij op te knappenwat voor zoo'n politieken aanslag niet te veel is. De fascisten in Italië gaan daarover vreeselijk te keer. Nog niet eens, omdat de Rosa maar 5 jaar heeft gekregen, maar vooral om de motiveering. De rechtbank had ml. verzachtende omstandigheden ge vonden in den toestand, welke er op üefc oogenblik in Italië heerscht. M.a.w. de rechtbank overwoog: „in aanmerking ge nomen de bende bij je thuis, is het begrij pelijk, dat je iemand, voor z'n kop wilde schieten." Daarover zijn de fascisten niet al te best te spreken. Een andere prins deed deze week van zich spreken door dood te gaan, n.l. de 84-jarige prins Leopold van Beieren, gene- raal-veldmaarschalk uit den grooten oor log. De prins werd op 2 Februari 1846 als tweede zoon van den prins-regent Luitpold geboren. In 1915 kreeg hij het commando over het negende Duitsche leger, in 1916 werd hij opperbevelhebber aan het Ooste lijk front, waar hij een beslissend aandeel had in de Duitsche overwinningen in Po len en Rusland. Als jong artillerie-officier nam de prins deel aan den oorlog van 1866 tegen Oos tenrijk en bij Kissingen ontving hij den vuurdoop. In den oorlog van 1870 werd hij ge wond, toen zijn batterij den terugtocht der Pruisische troepen na een hevigen aan val der Franschen dekte. Hij kon echter in 1871 weer aan het hoofd zijner troe pen mederijden, toen deze na den oorlog te Munched voor den koning defileerden. In de daarop volgende jaren doorliep prins Leopold de verschillende rangen, om ten slotte in 1905 tot generaal-veldmaarschalk te worden benoemd. Met Hindenburg stelde prins Leorpold zich in 1918 ter beschikking van de nieuwe regeering, om een chaos te vermijden. Dat ziet er uit als een krachtige en in grijpende poging om de Duitsche finan ciën op een beteren grondslag te plaat- sen. Nu is maar de vraag of de rijksdag met dit plan zal meegaan. Is er in den nieu wen rijksdag geen meerderheid voor te vinden, dan zou de regeering met behulp van den Rijkspresident de financieele maat regelen weer bij „noodverordening" kun nen afkondigen. Edoch dan zou zich de toe stand kunnen herhalen, die in Juli ont stond, toen de Rijksdag tot opheffing der „noodverordening" besloot. Het toen te hulp geroepen middel eener Rijksdagontbindnig zal men echter niet weer willen aangrijpen, om verschillende redenen. En de eenige uitweg zou dan schijnen een voorloopige uitschakeling van den Rijksdag. Maar een verdaging van den Rijksdag kan in het republikeinsche Duitschland slechts geschieden door een besluit van den Rijksdag zelf. De situatie ziet er niet rooskleurig uit. Stierengevecht. Indien het niet oneerbiedig ware den koning van Spanje met een stier te vergelijken, zouden wij haast zeggen, dat men op het oogen blik in Spanje bezig is met een stierenge vecht, waarbij de koning de stier is, die wordt opgejaagd en getergd, waarmee men eerst wat speelt om hem straks af te maken. Er gaat thans weer een republikeinsche golf over Spanje, wat blijkt uit een de monstratie dezer dagen gehouden te Ma drid, aan welke demonstratie 18 a 20.000 personen deelnamen. De voornaamste sprekers waren de lei der der radicaal-socialisten Marcellino Domingo, de leider der republikeinen Ler- roux en de stichter der rechts-republikein- sche partij, de oud-minister Zamora. De meeste sprekers dreigden met revolutie en riepen de soldaten op, zich bij de republi keinen aan te sluiten. Zamora gaf den ko ning den raad met zijn familie en zijn be zittingen rustig het land te verlaten nu er nog gelegenheid was dat te doen. Deze betooging, tezamen met het ver ontrustend aantal stakingen, gaf reeds aanleiding tot geruchten over een revolu tie in Spanje. Zoover is het nog wel niet, maar het kon er toch wel eens van komen. livia, Peru en Ecuador ten val, maar van de twee zegevierende groepen is de militai re overal de sterkste zij wordt nu nog toegejuicht om haar afbraakwerk, maar of zij kan opbouwen is, gezien de heele ge schiedenis van Zuid-Amerika, aan grooten twijfel onderhevig. In Argentinië was de gang van zaken heel anders. President Irigoyen, de roman ticus der pampa's, was allerminst toegan kelijk voor de Noord-Amerikaansche pene tratie, In tegendeel, hij weerde de „dollar- diplomatie" zoo hard hij kon. Hier in Ar gentinië was het niet in de eerste plaats de jeugd, die de militairen hielp, "den pre sident om te kegelen; hier waren het de conservatieve grootgrondbezitters, die den dollar gaarne zien binnenkomen. En zoo zag men dan ook na. Irigoyen's val een verbetering intreden in de verhouding tot de V.S., een verbetering, welke direct tot uiting kwam in een verinniging der diplo matieke betrekkingen. ^Hoe groot dus ook de uiterlijke getuige nis moge zijn tusschen de diverse Latijnsch Amerikaansche revoluties van den jong- sten tijd, het is wel duidelijk, dat zij niet alle over één kam mogen worden gescho ren. VOETBAL R. K. FEDERATIE. Overzicht. Voor Zondag is er een zoo volledig mo gelijk programma samengesteld. Van het weer zal het grootendeels afhangen, of alle wedstrijden ook gespeeld zullen worden. Wij zijn er nog niet zoo heel zeker van, doch we hopen ook, dat er niet te veel afkeuringen zullen plaats hebben. In de diverse eerste klas afdeelingen zijn niet minder dan 22 wedstrijden vast gesteld, waarvan in de Westelijke eerste klas vijf. Daaronder zien we in de eerste plaats S. J. C.Lisse. 't Is wel toevallig, dat de nieuwe eerste klasser uit Noord- wijk al aanstonds tegenover een haar be kende ploeg zal komen te staan. Dat noe men we een gelukkig feit, want zonder nu bepaald te zeggen, dat dit den Noordwij- kers reeds een overwinning zal bezorgen, gelooven we toch, dat zij in hun nieuwe omgeving eenig zelfvertrouwen zullen op doen. Dat de strijd in deze afdeeling overigens weer zwaar zal worden, dat bewijst het programma voor morgen reeds aanstonds, als we o.m. nog zien vastgesteld Leonidas -D. H. L., T. Y. B. B.-G. D. A. en D. E. M.H. B. C., alle oude concurrenten, die el'kaar weinig zullen toegeven. (Van S. J. C.-zijde vernemen we nader, dat de wedstrijd S. J. C.Lisse niet door gaat wegens een toer van Lisse naar Duitschland. Dat had ook wel eerder be kend gemaakt kunnen worden door Lisse!) In de tweede klasse O begint Leiden haar seizoen met een thuiswedstrijd tegen Spartaan, eveneens al een oude bekende van de Rood-Zwarten. Mogen zij voor een goed begin zorgen! Teijlingen gaat ap bezoek bij Excelsior. Vergissen we ons niet, dan boekte Teijlin gen vorig jaar in dezen wedstrijd een 55 uitslag. Een gelijk spel zou ook nu reeds een mooi resultaat zijn. Uit het Leidenkamp. A.s. Zondag komen er vier elftallen in het veld, alle voor de competitie. Het eerste speelt om 2 uur op Leiden- terrein tegen Spartaan; het tweede te Sassenheim tegen Teijlingen 2 en het derde om 12.15 uur op Leidenterrein tegen V. V. L. 2. Onze Junioren spelen Zondag te gen de Alphensche Boys om 1 uur. Wij raden onzen jongens aan: komt al len op, toont uw sportiviteit en als gij niet kunt schrijf dan even af, of bel even op 2162. Laat uw elftal niet onvolledig weg gaan. Het kan ons twee puntjes kosten. Gelieve Zondag uw loten, zoo ge er nog hebt, of het geld, mede te nemen, daar het Zondag beslist voor het laatst afreke nen is. R. K. Sportvereeniging „Teijlingen". De tweede competitiewedstrijd zal Teij lingen I aanbinden tegen Excelsior I in Schiedam, om 2 uur. De eerste wedstrijd is goed ingezet en hoe de afloop van de tweede is kan nog weinig van gezegd worden. Doch wanneer men zoo speelt als tegen Duiven dan zal het wel gaan. Wij zullen afwachten. Ver trek is per bus om 12 uur van K. S. A. Teijlingen II zal zich te meten hebben met Leiden II. Deze zijn blijkbaar niet voor de poes, en wij meenen, dat de re serves van Leiden met de overwinning gaan strijken, doch zij zullen hem niet ca deau krijgen. Aanvang 2.30 uur op Sport- hoff. Teijlingen III heeft rust tot de volgende week. Dan komt er eindelijk ook eens een wedstrijd. Het eerste elftal der Junioren zal de competitie aanvangen tegen O. V. V. I te Oegstgeest om 12.30 uur. Het tweede moet blijkbaar nog wachten op enkele vereenigingen, welke blijkbaar niet aan hun verplichtingen hebben voldaan. Dit is nu niet zoo prettig, noch voor den com petitieleider noch voor de betrokken ver eenigingen waar het over gaat, maar een derde is er ook mede gedupeerd. Als een vereeniging aan haar verplichting heeft voldaan, wil zij ook wedstrijden vastgesteld zien voor haar elftallen, maar nu blijkt, dat er niet eens voldoende elftallen zijn in afd. B om a.s. Zondag te kunnen spelen. Wij voor ons krijgen last met de junio ren en zouden daarom willen verzoeken aan alle vereenigingen, om toch te zor gen, dat de 2e oZndag in October het ge heele juniorenkamp in het District Leiden aan het voetballen is. Als men toch eens ziet in Amsterdam en Rotterdam, dat. daar alles piekfijn in orde is, waarom zouden wij dat ook niet kunnen? Leiden's District behoeft niet achteraan te komen! Dit ligt totaal aan ons zeiven, en bedenk wel het zijn juist de jeugdige voetballers, en laten wij dan deze goed voorgaan en niet laks zijn, an ders zouden zij ons wel eens vaarwel kun nen zeggen, en dat moet niet! H. HOOGERVORST, Secr. „Teijlingen Wedstrijd programma voor a.s. Zondag. Eerste klasse A. O. V. C.Valkenburg; HeliosSitt. Boys; KimbriaR. Iv. V. V. L.Greven- bichtChèvremont; R. K. O. N. S.Mar- sana. Eerste klasse B. Venlo—D. E. V.; UnionGennep; Wil- hehninaKolping; R. K. T. V. V.Mulo. Eerste klasse C. V. D. Z.—N. E. O.; Grol—Achilles QuickDe Zweef. Eerste klasse D. P. V. C.—H. M. S.; V. I. C.—V. V. Z.; WilskrachtDe Meer; E. M. M.R. K. A. V.; Limvio—S. D. O. Eerste klasse E. Leonidas—D. II. L.; T. Y. B. "R—G. D. A.; D. E. M.—H. B. C.; D. O. N. K.- Graaf Willem. Tweede klasse O. ExcelsiorTeijlingen; DuivenGraaf Floris; Leiden—Spartaan. Saneering. De revolutie-chaos is vermeden en in zooverre is de toewijding van prins Leopold beloond, maar op finan cieel gebied is het thans in Duitschland weinig minder dan een chaos. Men probeert langs alle mogelijke we gen om naar een gezonden toestand terug te keeren .Saneering noemt men dat. Maar saneeren is voor driekwart bezuinigen en daarom is een dergelijk proces allesbehalve populair. De regeering-Brüning, die het ondanks de ongunstige uitslag der verkiezingen, toch maar probeeren wil, heeft dezer dagen het deel van haar program, dat betrek king heeft op het financieel herstel, gepu bliceerd. Allereerst wordt natuurlijk voor gesteld een zeer aanzienlijke bezuiniging in de uitgaven, o.a. door korting op alle sala rissen, zoowel van ambtenaren als beamb ten, een korting, die ook in de verschillen de landen zal moeten worden doorgevoerd, zoodat ook op de rijksuitkeeringen aan de landen aanmerkelijk zal kunnen worden bespaard. Ook zullen verschillende be grotingsposten, in totaal 300 millioen mark, worden geschrapt. Van belastingverhooging ziet de regee ring, behalve wat de tabak betreft, af. In tegendeel stelt zij een herziening van het belastingstelsel voor, waarbij naar het schijnt, de lagere inkomens eenigszins zul len worden ontlast en de belastingdruk voor de hoogere inkomens zal worden ver zwaard en althans de belastingdruk meer evenredig zal worden verdeeld. Wie volgt? Revolutie zit den Spaansch of Portugeesch sprekende vol ken trouwens toch in het bloed. Dat ziet men in Zuid-Amerika. Daar is deze week de vierde president afgetreden. Eerst was het Bolivia, toen Peru, toen Argentinië en ten slotte Ecuador. Het duurde echter niet lang of president Ayora keerde op zijn be sluit terug en bleef weer zitten, met het gevolg, dat daarop het kabinet aftrad. De „Tel." ziet in het samenvallen van al deze Zuid-Amerikaansche revoluties een niet toevallige oorzaak. Deze zou gelegen zijn in verzet, tegen wat men den Noord- Amerikaanschen koers der regeeringen zou kunnen noemen. Deze koers kwam neer op intensieve economische ontwikkeling des lands met al wat daarbij behoort, zooals wegen-aanleg, saneering der steden enz., en dit alles met steun van Noord-Ameri- kaansch kapitaal en resulteerend in een zekere mate van economische afhankelijk heid, die o.a. in concessies tot uiting kwam. Voor hooge militaire uitgaven was in dit schema natuurlijk geen plaats, en de drin gend noodige afvloeiing maakte de officie ren'ontevreden. De studenten kantten zich eveneens tegen het regime, maar om gansch andere redenen; zij wilden een economi- schen en geestelijken opbouw uit eigen kracht, zonder Noord-Amerikaansche be moeienis. Het samengaan van militairen en univer sitaire jeugd bracht de regeeringen in Bo- Z. D. H. MGR. J. D. J. AENGENENT tijdens het bezoek aan Gent in de St. Baafskathedraal aldaar. FEUILLETON Uit het Engelsch van FRED. M. WHITE. 58) Vóór Reggie van zijn verbazing bekomen was, waren de handboeien om zijn polsen dichtgeklikt en zijn gezellin kreeg even eens een paar van deze weinig flatteuse braceletten aan. Satoris werd deze schande bespaard, omdat hij toch hulpeloos was. Er was een uitdrukking van groote voldoening op Field's gezicht. „Het heele zaakje geknipt!" zei hij op gewekt „Een van jullie bij de voordeur" dit tegen een van de politie-agenten „dat er niemand ontsnapt die hier of daar nog in huis mocht zijn en van wiens aanwe zigheid we niet weten. En nu, meneer Sa toris, zou ik wel even een woordje met je willen praten over de verdwijning van Sir Charles Darryll". „U denkt toch niet dat ik hem ver moord heb?", vroeg Sat oris brutaal. „Zeker niet. Waar een moord gepleegd wordt, is in den regel een lijk en ik geloof niet daè u ons udichtinge kunt geven over het 1 Ij k van Sir Charles, om de eenvou dige reden dat dat niet bestaat. Wel over zijn Hchaam, waarin, als ik mij niet erg vergis, -/ijn nel nog huistMaar als u geen last hebt om mij de noodige informaties te verschaffen, kaai kolonel Berrington mij misschien van dienst zijn. Ik krijg den in druk dat hij iets ontdekt heeft „In elk geval", viel Berrington hem in de rede, zal ik u een belangrijk spoor kunnen aanwijzen." HOOFDSTUK XXXVII. Waar is het lichaam? Satorïs zat ineengedoken op de vloer met een doodsbleek, van woede vertrokken ge zicht. Hij was in het minst niet bang doch aan de uitdrukking van zijn oogen was dui delijk te zien dat hij volkomen begreep dat hij verslagen was. Toen hij trachtte overeind te krabbelen, snelde Mary op hem toe en bracht hem naar een stoel. Hij bedankte haar nog niet met een gebaar en het meisje trok zich met een bedroefd ge zicht terug. „Als ik niet ongelukkig was", siste hij, zou het nooit zoover gekomen zijn. Maar ik ben niet van plan om iets te vertellen, al zou ik hier den heelen nacht moeten zitten." Het was een eigenaardig tooneel. Satorïs zat vloekend en grommend in zijn stoel; Regige en Cora stonden bij hemze tracht ten een onverschillig air aan te nemen, maar zij maakten niet den indruk dat zij zich erg op hun gemak voelden. Rechts van hem stond Bentwood, nu ge heel nuchter door den schrik en naast hem Richford, vaalbleek en wanhopig. Mark Ventmore was onmiddellijk op Beatrice toe gegaan en Mary, die een poosje op den ach tergrond met den kolonel had staan pra ten, kwam nu met dezen naar voren. „Waarvan worden we beschuldigd vroeg Reggie. „Wat hebben wij gedaan?" Field haalde de schouders op. Hij vond het niet de moeite waard om antwoord te geven. „Ja, dat zou ik ook wel eens willen we ten", viel Satoris den jongeman bij. „Als u een bevel tot inhechtenisneming hebt, toon dat dan. We hebben toch zeker het recht om dat te weten." „Voor wat u betreft, heb ik een bevel tot inhechtenisneming", antwoordde Field. „U wordt verdacht van valschheid in ge schrifte en van het gebruik maken van een vervalscht document, dat een overdracht van bezittingen in Burma van Sir Charles Darryll aan uzelf bevat. Het bewuste stuk heb ik in mijn zakals u het soms zien wilt, kan dat gebeuren. Ik behoef u niet te zeggen dat u later nog meer ten laste zal worden gelegd, maar dit is voorloopig vol doende om u aan te houden." „Daar hebben wij toch zeker niets mee te maken", protesteerde Cora. „Ik arresteer u op mijn eigen verantwoor ding", zei Field kortaf, „omdat ik meen daarvoor goede redenen te hebben. Als het blijkt dat ik mij vergist heb, begint u maar een actie tegen mij. Ik geloof, kolo nel Berrington, dat wij onzen tijd hier ver spillen en dat u mij bij een rondgang door het huis wel een en ander kunt laten zien, dat mij interesseeren zal." Berrington knikte instemmend en voeg de zich bij den inspecteur. Mary liep daar op weer vlug de kamer door en knielde, gebroken van verdriet, bij haar broer neer. „O, waarom beken je niet alles?", riep ze snikkend. „Waarom vertel je niet de heele waarheid 1 Ik heb hier vrienden, die misschien terwille van mij zouden probee ren een voorspraak Voor je te zijn en je daden in een zoo gunstig mogelijk licht te stellen als je berouw toont." „Schei toch uit met de sentimenteel ge zeur knorde Satoris. „Je bent een goe de zuster voor me geweest, alleen zoo nu en dan een beetje lastig met je zedepree- ken. Maar bekennen? Al zouden ze me op de pijnbank leggen, dan zou er nog geen woord over mijn lippen komen." „Het is zoo hard, zoo vreeselijk hard", klaagde Mary. En als ik terugdenk aan de tijd...." „O, je hoeft niet terug te kijken", ant woordde Satoris cynisch. „Het spel is uit. Ik ben verslagen en dit is het slot. Maar ik zou hetzelfde spel weer spelen als ik de kans kreeg, dat wil ik je wel vertellen. Bijd me maar naar de eetkamer." „Die moeite kun je wel sparen", zei Ber rington met zijn koele, heldere stem. „Ik weet dat je ons allemaal de lucht zou la-- ten invliegen, als je kon, maar daarvoor heb ik een stokje gestoken. Ik heb al de draden van je batterij doorgeknipt, dus jc kunt evengoed hier blijven." Satoris grinnikte kwaadaardig; Berring ton had de bedoeling van zijn voorgenomen bezoek aan de eetkamer doorzien en haa straks al gezorgd dat de invalide duivel geen kwaad meer kon brouwen. „Wij verspillen tijd", zei Field. „Breng alle gevangenen naar het bureau, behalve dokter Bentwood. Dien heb ik hier straks misschien nog noodig." Bentwood glimlachte valech. Hij had ge tracht zich in een hoek van de kamer Ie verschuilen. Er was zoo iets onbeschaamds en tegelijk kruiperigs in zijn manier van doen, dat Berrington lust had om hem een trap te geven. „Blaast de wind uit dien hoek?", viel Satoris uit. „Wij hebben dus een stillen ver klikker in ons troepjeAls ik dat eerder geweten had, mijn goede Bentwood De dronkenlap protesteerde veront waardigd. „Je vergist jc", riep hij. „Je hebt hei heelemaal mis, beste Carl. ïk ben er net zoo goed bij als jij. Na een worsteling bui ten heben ze mij gepakt. Maar wat win ik er mee door zoo obstinaat te blijven als jij „Niets", gaf Satoris spottend toe. „Pro beer maar een wit voetje te krijgen door de politie alles te vertellen wat zo weten wil, misschien kom jc er dan met lien jaar af. Ik vecht de zaak liever tot het bittere einde uit. Maar we zijn nu eenmaal van verschillend maaksel." Daarop hinkte dc kreupele, gesteund door twee agenten de deur uit. Mary wilde iets tegen hem zeggeD, maar hij voorkwam haar. „Maak je maar niet meer bezorgd over mij", zei hij zonder een spoor van zachter gevoel in zijn stem, „je hebt voortaan niets meer van mij te vreezen; we zullen elkaar nooit weer zien om de eenvoudige reden dat ik het in de gevangenis niet lang zal maken; daar is mijn gestel niet tegen l«j- stand. Adieu." Mary liet haar tranen den vrijen loop. Het was haar veel liever geweest als haar broer iets van spijt of wroeging getoond zou hebben. „Trouw Berrington", zei hij. „Hij houdt nog altijd van je en je zult voortaan alleen in de wereld 3taan. Je mag je gelukkig re kenen dal hij je trouw is gebleven ondanks het feit, dat je mijn zuster bent. Ik groet jullie verder." (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 13