I UIT DE OMGEVING Haarlemmerstraat 143 DONDERDAG 2 OCTOBER 1930 DE CRISIS IN LAND- EN TUINBOUW De commissie-Lovink en het maaigebod. Het standpunt der meelimporteurs. Ook zonder maaigebod kan het ak kerbouwbedrijf gesteund wor den. DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 Dat de taak van de Landbouw-Crisis- Coinmissie, meer bekend als de commissie- Lovink, veelomvattend en zwaar is, zal niemand dergenen, die min of meer van nabij op de hoogte zijn van den zorgelij- ken toestand, waarin onze boerenstand vereert, een toestand, welke zijn invloed op de geheele samenleving doet gelden, in twijfel kunnen trekken. Het beramen en adviseeren van maatregelen, ten doel heb bend om in het warnet van moeilijkheden van onzen landbouw een uitweg te vin- den, die het boerenbedrijf uit het moeras zal kunnen helpen, zonder dat hierdoor de belangen van andere, bij dit bedrijf di rect of indirect geïnteresseerde groepen op ernstige wijze worden geschaad hetgeen voor een zuivere opvatting van de opge legde taak als eisch gesteld zou mogen worden is een opgave, welker oplossing tot moeilijkheden van bij zonderen aard aanleiding geeft. Het Suikerwetje, dat als eerste uitvloeisel gelden kan van den ar beid der commissie-Lovink, bereikte het Staatsblad onder de protesten dergenen, die in de aanneming van dit wetje een ge vaar zagen voor onzen vrijen handelde bemoeiingen der oommissie inzake het tar- we-vraagstuk, ten opzichte waarvan een z.g. maaigebod wordt aanbevolen, hetwelk „in zijn eenvoudigen vorm" het gebruiken van inheemsche tarwe beoogt in groot ere mate dan thans het geval is. ondervinden eveneens van verschillende kanten bestrij ding. Dit alles wijst op de gecompliceerd heid dezer materie, welke zelfs het Prijs- vrageninstituut, dat is ingesteld door den Oranjebond van Orde, aanleiding heeft gegeven tot het uitschrijven van eon prijs vraag, de verkrijging van een brochure beoogend, waarin de noodlottige invloed van de crisis in het land- en tuinbouwbe drijf wordt uiteengezet. Het standpunt der meel importeurs. Het feit dat de totstandkoming van zij het ook tijdelijke maatregelen ten bate van de Nederlandsch tarweverbou- wers een zaak is, waarbij naast die van ge noemde categorie in de eerste plaats de belangen van de voor onzen handel zoo be langrijke groep van meelimporteurs ten nauwste betrokken zijn, heeft het Persbu reau Vaz Dias aanleiding gegeven, naar het standpunt te informeeren, dat in deze kringen ten opzichte van genoemd maaige bod wordt ingenomen, waarbij het bureau tevens aan de kopstukken onder de meel importeurs gevraagd heeft, op welke wijze zij meenen dat aan de huidige moeilijkhe den van den akkerbouw kan worden tege moet gekomen. Zoo-bleek al dadelijk dat de meelimpor teurs het technisch en practisch voor niet uitvoerbaar houden, dat buitenlandsche tarwebloem na aankomst met een hoeveel heid Nederlandsche tarwebloem wordt ver mengd, vóór aflevering aan de bakkers. Dr. Lovink acht dit zonder eenig bezwaar technisch mogelijk. Hiertegenover staat zoo zeide men ons dat volgens den hui- digen gang van zakén de uit het buiten land aangevoerde tarwebloem voor een ge deelte namens den importeur direct aan de Nederlandsche bakkers wordt afgeleverd, en een ander deel via de meelhandelaren zijn bestemming bereikt, zoodat zoodoen de de prijs niet gedrukt wordt door onnoo- dige kosten van opslaan en alles, wat daarmede samenhangt. Slechts door deze economische wijze van distribueeren kan aan de concurrentie van de Nederlandsche maalindustrie het hoofd worden geboden. Vermenging van de bui tenlandsche bloem met inlandsche bloem vóór aflevering aan de bakkers zou dus een reeks van dure maatregelen ver voer naar de opslagplaatsen, opslag, ope nen en bijstorten der zakken, afslag, pak huishuur, opnieuw vervoer naar beurtveer of spoor enz. met zich medebrengen, welke den prijs van buitenlandsche tarwe bloem zoodanig zou opdrijven, dat impor teurs en handelaren gedwongen zouden worden tot stopzetting van hun bedrijf, waar door mede de expeditiebedrijven te Am sterdam en Rotterdam zouden worden ge schaad. Onze vraag of de Nederlandsche tarwe- verbouwers ook zonder invoering van een maaigebod zouden kunnen worden gehol pen, werd van de zijde der meelimporteurs bevestigend beantwoord, zelfs is daartoe van deze zijde een tweetal middelen uitge werkt. Volgens door de commissie genoemde cijfers levert ons land jaarlijks ongeveer 150.000 ton tarwe op en wel van een soort, die in den handel als z.g. „zachte tarwe" gekenschetst wordt. Deze tarwe wordt ge bruikt voor de fabricatie resp. van z.g. Zeeuwsche tarwebloem, van ongebuild meel, z.g. kropmeel, voor tarwebloem voor de broodbakkerij en voor veevoeder, hoofd zakelijk kippenvoer. Waar nu vaststaat dat er in ons land voor elk der vier soorten voldoende afnemers zijn, waardoor verkoop van den geheelen ogost gegarandeerd is, en het er slechts op aankomt om den prijs goed te maken, zou dit laatste verwezen lijkt kunnen worden door den Nederland- schen verbouwer per 100 K.G. tarwe een bepaalde premie te verstrekken. Stelt men deze op 1 per kilo, dan ontvangen de verbouwers dus naast den in den vrijen vrijen handel bedongen verkoopprijs bij verkoop van den geheelen oogst 1.500.000 maal 1, dus 1.500.000, welke som de Staat, daar zij uit de Staatskas betaald wordt, kan verhalen op den belastingbeta ler. Het tweede middel is, dat de Nederland sche meelfabrikanten en meelimporteurs van elke door hen afgeleverde 100 kilo tarwebloem een bepaalde steunpremie aan een door den Staat in te stellen fonds be talen. De jaarlijksche consumptie van brood-tarwebloem op 10.000.000 baaltjes van 50 kilo schattend, verkrijgt men, wanneer daarbij het aan steun op te brengen be drag wederom op 1.500.000 gesteld wordt, door toepassing van een eenvoudig reken sommetjes een steunpremie van 30 cent per 100 kilo afgeleverde tarwebloem als uit komst. Voor het geval de tarweproductie grooter zou worden dat 150.000 ton of meer dan 1 per 100 kilogram zou moeten wor den uitgekeerd, kan genoemde steunpre mie natuurlijk worden verhoogd. Deze maatregel brengt dus voor den Nederland- schen Staat geen kosten met zich mede en aangezien buitenlandsche tarwebloem bij invoer steeds moet worden ingeklaard, waarvan statistiekrecht geheven wordt, zou dus de als een soort accijns te be schouwen premie tegelijk met dit recht kunnen worden betaald, waardoor ontdui king uitgesloten kan worden geacht. Een weinig kostbare controle ten opzichte van de Nederlandsche meelfabrikanten kan voorts worden bereikt via de door hen ge geven weekstaten van de afgeleverde par tijen. Beperking van den import. Waar bij handhaving van het maaigebod er zoowel voor de Nederlandsche meelfa brikanten als voor de Nederlandsche meel importeurs alles aan gelegen is dat het in den loop der jaren verkregen terrein niet verloren gaat, is uit de kringen van laatst genoemden het voorstel aan de hand ge daan om, zoolang het maaigebod voor de binnenlandsche meelfabrieken van kracht is, den import van buitenlandsche tarwe bloem te beperken tot een vast aantal ba len per jaar. overeenkomend met den in doorsnel berekenden import der laatste vijf jaren. Dit geldt ook alleen, wanneer kan worden aangenomen, dat de hoeveel heid tarwe, welke gedwongen wordt bijge malen, de vrijwillig bijgeraalen hoeveel heid aanzienlijk overtreft. Het aandeel van iederen importeur in den gezamenlijken in voer kan op gronden van billijkheid wor den vastgesteld, terwijl deze verdeeling, zoo mede de geheele controle het best zou kun nen worden opgedragen aan de direct gein- teresseerden; desgewenscht zou de regee ring enkele door haar te benoemen perso nen aan deze controle kunnen toevoegen. Onze zegslieden lieten echter nadrukke lijk uitkomen, dat het aan de hand doen der boven geformuleerde voorstellen aller minst erkenning van hun kant inhoudt van de wenschelijkheid tot het treffen van eenigen regeeringsmaatregel. Integendeel gaven zij te kennen, dat zij iedere regee- ringsinmenging, welke een belemmering of beknotting van den vrijen handel en het vrije bedrijf tot gevolg heeft, uit den boo ze achten. Het akkerbouwbedrijf zoo zei- de men ons is bij lange na niet het eeni- ge, dat een crisis doormaakt; voor vele an dere bedrijfstakken, die hieronder lijden, valt op geen steun van regeeringswege te rkenen. Zoodanige steun trouwens verslapt de energie en is alleen daarom ook reeds af te keuren. Dat er aan den kant der meelimporteurs ook practisch bezwaren bestaan ten aan zien van de invoering van een maaigebod, ligt voor de hand. Zoo staat het voor hen vast dat een der gelijk maaigebod in de practijk zonder eenigen twijfel moet uitloopen op een mo nopolistische positie van de binnenlandsche meelindustrie en dus met groote zekerheid de Nederlandsche .bakkerij en het Neder landsche broodetend publiek beduidend zwaarder zou treffen dan de commissie-Lo vink voorloopig wil inzien of toegeven. Over deze practische bezwaren nog een en ander in een slotartikel. WASSENAAR. Op een auto-bumper. Door do politie is de 18-jarige W. M. uit Amsterdam, die ziob achter op de bumper van een auto bevond, naar het politiebureau overge bracht. De jongen, die werkloos was, had zich op deze wijze van Amsterdam naar den Haag doen vervoeren en trachtte thans op dezelfde manier terug te reizen. Hij is door de politie op transport gesteld. Botsing. Op den Rijksweg nabij de Paauw, had Woensdagmiddag een bot sing plaats tusschen een met een paard bespannen wagen, bestuurd door van K. alhier en een auto. K. viel van den wagen en liep verwondingen op. Nadat ter plaat se hulp was verleend, is K. per auto naar huis vervoerd. WARMOND. St. Nicolaasgesticht. Zoo ons wordt medegedeeld wordt door het R. K. Kerk bestuur overwogen om het St. Nicolaasge sticht, waar tot heden de Eerw. Zusters verblijf hielden te bestemmen voor een Patronaat. Ook vernieuwing der bewaar school wordt overwogen. Zoo bekend is, ne men de Zusters haar intrek in Huize St. Li- du ina. Voor onzQ jeugd zou een Patrónaatsge- bouw een uitkomst zijn. Buitengewoon politiedienaar. Door den Burgemeester is met ingang van 1 October aangesteld tot buitengewoon po litiedienaar B. G. Steekers, gemeente- bode-concierge. De Raad dezer gemeente heeft Woens dagmorgen een openbare vergadering ge houden. Mededeeling geschiedt van diverse door Ged. Staten goedgekeurde raadsbesluiten, waaronder dat betreffende de stichting van een openbare lagere school aan de Bloemkamplaan. Van den heer C. H. Vroom is bericht ingekomen, dat hij zijne benoeming als raadslid aanneemt. Door het gemeentebestuur van Leiden is bericht, dat kinderen uit deze gemeen te de openbare scholeu voor buitengewoon lager onderwijs aldaar kunnen bezoeken, op de voor ingezetenen van Leiden gel dende voorwaarden, zoolang dit geen ver zwaring van lasten tengevolge heeft. Ingekomen is een brief van heb bestuur van den Vrijheidsbond, waarin wordt ge vraagd in de stembureaux zoowel vrouwe lijke als mannelijke leden te benoemen. De voorz. merkt op, dat de leden in 1929 voor 4 jaren zijn benoemd, zoodat het niet gewenscht voorkomt, thans wij ziging aan te brengen. Op een verzoek van J. Jonkman te Den Haag om overpad over gemeentegrond ten behoeve van het personeel aan de Zijlwa tering, waarop door hem een schuiten huisje zal worden ingericht, wordt gunstig beschikt, onder voorwaarde, dat de ver gunning zal zijn tot wederopzegging en dat adressant bij intrekking geen aanspraak op tegemoetkoming zal kunnen doen gel den, dat de toegangsweg zal worden af gerasterd en daarop worde geplaatst een hek. Bovendien zal door adressant jaar lijks een recognitie moeien worden be taald van f 10. Door mej. Dirkse, tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. school no. 1 is ontslag ver zocht wegens benoeming als zoodanig aan de school in de Kieviet. Het onderwijs voor kweeklingen. Iii verband hiermede stellen B. en W. voor een kweekeüng aan te stellen. De heer van Leeuwen vraagt, waarom aan deze school bij herhaling kweekelingen worden benoemd. De voorz. antwoordt, dat dit een gevolg is van de omstandigheid, dat een vroeger onderwijzer dézer school op wachtgeld is gesteld. Deze persoon wil men niet gaarne weder aanstellen en zelf verlangt hij het ook niet. De heer van Leeuwen wijst er op, dat kweekelingen niet zelfstandig kunnen on derwijzen. Hij vreest dat het systeem tot moeilijkheden zal leiden. Hij acht het be ter een vasten leerkracht aan te stellen. De voorz. merkt op, dat bij aanstelling van een vasten leerkracht buiten de wacht gelders de gemeente de rijksbijdrage zal verbeuren. De heer Prins meepi, dat aan dezen toe stand een einde moet komen. Op deze ma nier worden de belangen van het bijzonder onderwijs geschaad. De heer van Barneveld merkt op, dat hij van meening is, dat er bijzondere redenen zijn, waarom de wachtgelder geen benoe ming wenscht, heb hoofd der school hem niet terugverlangt en het gemeentebe stuur hem niet wil benoemen. Hij meent, dat deze toestand niet langer bestendigd mag worden. Na eenige discussie stelt de voorz. voor dit onderwerp in besloten zit ting te bespreken. Na heropening der vergadering wordt voorgesteld voor ten hoogste 5 maanden een kweekeüng te benoemen, welk voor stel wordt aangenomen. Op een verzoek van de afdeeling Wasse naar van de Holl. Maatschappij va-n Land bouw, om ten behoeve van een door haar te organiseeren Landbouwwintercursus de be schikking te mogen erlangen over een verwarmd lokaal en de gebruikelijke sub sidie toe te kennen, wordt onder door B. en W. vast te stellen voorwaarden gunstig beschikt. Het aantal drankvergunningen. Van Ged. Staten is bericht ontvangen, dat de Minister van Arbeid het wensche- lijker acht, het maximum-aantal drankwet- vergunningen te bepalen op 27 dan op 1 voor elke 500-tal inwoners, met verzoek de nadere beslissing aan den Raad te willen mededeelen .Op voorstel van B. en W. wordt het maximum bepaald op 27. Bij monde van den heer Drop wordt ge rapporteerd, dat de geloofsbrief van het nieuw benoemd raadslid de heer C. H. Vroom door de commissie is onderzocht en in orde bevonden. Tot diens toelating wordt besloten. De voorz. zegt, dat het ontslag van den heer Vogels als raadslid hiermede een feit is geworden. Hij zegt, dat het past hier een enkel woord over den heer Vogels te spre ken. De heer Vogels heeft meerdere jaren in den Raad zitting gehad; steeds heeft hij de belangen der gemeente op buiten gewone wijze voorgestaan en daarbij meer speciaal ook die van de arbeidersbevol- king. Hij acht een woord van dank hier op zijn plaats, temeer ook, omdat hij in de samen leving en den omgang steeds een aange naam mensch is gebleken. Hij is een idea list en daarom is het jammer, dat hij is weggegaan. Spr. hoopt, dat hij te eeniger tijd op zijn besluit zal terugkomen.' Hij wenscht hem toe, dai hij nog lang de be langen van zijn gezin raag dienen en dat hij te eeniger tijd ook weder aan het ge meenschapsbelang zal gaan denken. (Ap plaus). Op een verzoek van H. van den Barse laar, om de woningen Gang No. 5 en 6 te mogen verbouwen, wordt afwijzend be schikt, op grond, dat deze weg niet als bouwstraat is aangewezen. Op een verzoek van J. J. Veldhuizen om een gedeelte van den Oostdorperweg als bouwstraat aan te wijzen, alhoewel door hem niet kan worden volstaan aan de ver plichting, om den geheelen halven weg aan de gemeente in eigendom over te dragen, wordt gunstig beschikt. Besloten wordt mede te werken tot uitbreiding van de Chr. U. L. O. school aan den Heerenweg met twee lokalen, een overdekte speelplaats met bergplaats voor rijwielen en voor de aanschaffing van meu belen en leermiddelen en tot de uitbrei ding van de lagere school aan den Hee renweg met een gymnastieklokaal en voor verandering van de overdekte speelplaats. De rekening van het Burgerlijk Armbe stuur over 1929 wordt- vastgesteld in ont vangst op 5640.22, in uitgaaf op 5708.121/2 alzoo met- eén nadeelig slot van 67.90. Aangeboden wordt de begrooting voor 1931 van deze inrichting, sluitende in ont vangsten en uitgaven met een bedrag van 10793.78l/2. Een „siertuin". De vergoeding, ingevolge art. 101 der L. O. Wet over 1927 toe te kennen aan de besturen der bijzondere lagere scholen in deze gemeente, wordt vastgesteld. De voorz. zegt, dat B. en W. bij de vast stelling van de vergoeding voor de lagere R. K. Meisjesschool in mindering hebben gebracht enkele uitgaven gedaan voor tuin aanleg. De heer van Leeuwen meent te weten, dat dit stukje tuin ten behoeve van het onderwijs wordt gebruikt. De voorz. zegt, dat B. en W. den in druk hebben gekregen, dat het een sier tuin is. Aan Th. van der Zalm wordt 70 kwijt gescholden wegens huur van een stuk wei land, waarop de nieuwe openbare school enkele noodwoningen zijn gesticht. Op een verzoek van den heer J. P. Hu- ner, om vergunning tot het maken van een weg tusschen Kerkebosohlaan en Bloem kamplaan en tusschen van Oalcarlaan en Beukenhorstlaan wordt onder de gebruike lijke voorwaarden gunstig beschikt. Wordt besloten aan het bestuur der Ko ningin Wilhelmina Yereeniging tot weder opzegging te verhuren een gedeelte van het stalgebouw aan de Pieter Twentlaan voor 50 per jaar. In verband met- de vergrooting van het politiebureau wordt de belooning van den concierge verhoogd met 300. De beloo- ning van den concierge van het. politie posthuis wordt- met- 100 verhoogd. Besloten wordt tot onteigening van eigendommen ten behoeve van de woning bouwvereniging St. Willibrordus. Hierna is aan de órde het voorstel van B. en W. tot het leggen van bouwverbod op het perceel Langstraat hoek Kerk straat. De heer Prins zegt-, dat hij bezwaren heeft tegen het nemen van maatregelen, waardoor de eigenaar op eenige-rlei wijze zou kunnen gedupeerd worden. De voorz. legt uit, dat het niet in de be doeling ligt den eigenaar te kort te doen. Het- voorstel beoogt slechts de z.g. stille rechten van het- perceel te verwijderen. Het voorstel wordt aangenomen. De begrooting van uitgaven voor 1930 wordt verhoogd met S3.899.41 en ver laagd met- 3060.69, die van inkomsten wordt verhoogd met 1011.50. De bioscoopverordening uitgesteld. Ter tafel komt vervolgens het ontwerp van een bioscoopverordening. De voorz. deelt mede, dat hij van den Nederlandschen Bioscoopbond een tele gram heeft ontvangen, waarin te kennen gegeven wordt, dat deze bond eenige bezwaren tegen de verordening heeft en uitstel van behandeling wordt gevraagd. De heer Boender zegt, dat hij advies heeft gevraagd aan den voorzitter van de Centrale Filmkeuring. Deze heeft gewe zen op de practische onuntvoerbaa-rheid van enkele artikelen. Na eenige discussie wordt besloten de vaststelling aan te houden. Reintje de Vos Al naar het land waar zc leven, zijn de v verschillend van en is hun wint j^^Aidcr Hollands! I klimaat is hól Jjódzaltelijk gezond] Keid is tbch ac grootstè /schat -jom IJ bij v schommelingen in peratuur ban ti pai een demi voor ecn- C winterdag, een regenja voor den tijd, dat he£ soms dagen achterj giet, en een J0& winterjas vooraren snij denden Ij^Ord-OosCer winterwflid. Indien II Cfot*nieuwe regenjas, ni of winterjas moet hebben, vraag dan in de eerste plaats naar kwali teit, het is immers ter beschutting van Uw eigen lichaam. Let voor al op de kwaliteit der Kreymborg-coupe,want Kreymbprgis Waarborg Het wordt nu tijd voor 'tbcstellenuwerwintcr- kleeding. Denkt U er dan om: Kreymborg-Coupel Kreymborg Gymnastiekonderwijs. Hierna is aan de orde een voorstel van B. en W. tot regeüng van het onderwijs in lichamelijke oefening. Het ligt in de be doeling het onderwijs te doen geven in een lokaal van de nieuwe openbare school. Het onderwijs zal worden gegeven door vak onderwijzers. De bezoldiging wordt ge raamd op 110 per wekeüjksch lesuur. Bij één lesuur per week zullen de kosten pl.m. 900 bedragen. Bij invoering van het onderwijs op de bijzondere scholen zal naar raming 4200 meer benoodigd zijn. De heer Boender acht 1 lesuur per week te gering. Hij wil V/a k 2 uur per week on derwijs geven. De heer van Leeuwen juicht het voorstel toe. Alleen vindt hij het jammer, dat de bijzondere scholen pas in 1932 aanspraak op de vergoeding krijgen. Hij vraagt of B. en W. er in willen voorzien, dat de bijzon dere scholen ook spoedig dit onderwijs kunnen invoeren. De voorz. antwoordt den heer Boender, dat hij persoonlijk er ook voor is l'/a uur les te geven. Er zijn enkele bezwaren. Daarom wordt voorloopig 1 uur vastge steld. Met den heer van Leeuwen betreu ren B. en W. het, dat de bijzondere scho len niet kunnen worden geholpen. Het is echter aan de hand van de wet niet mo gelijk. De heer van Leeuwen wijst er op, dat er uitzonderingen zijn. Hij herinnert aan de vroeger toegekende vergoeding voor bo ventallige leerkrachten aan groeiende scho len. De voorz. zegt onderzoek toe. Daarna is aan de orde een voorstel tot herziening der verordening op de heffing van hondenbelasting. Na uitvoerige discussie wordt op voor stel van den voorz. het ontwerp terugge nomen. Daarna komt ter tafel een voorstel tot het heffen van een reinigingsbelasting. Dit voorstel houdt in, dat door eigenaren van buitenplaatsen, die hun huisvuil willen zien opgehaald van een plaats op eenigen af stand va-n den openbaren weg 0.so_ per door de voertuigen van den reinigings dienst af te leggen K.M. zullen moeten be talen. Voorts zal 0.25 per 100 K.G. worden geheven van vuil, gedeponeerd op de ge meentelijke vuilnislosplaats. Het voorstel wordt aangenomen. Tenslotte is aan de orde een voorstel tot heffing van rechten voor het innemen van openbare gemeentegrond of den open baren weg (precariorechten). De heer van Leeuwen vraagt, waarom dit voorstel niet- is behandeld in de com missie voor openbare werken. De voorz. zegt, dat B. en W. van oordeel zijn, dat een belastingverordening niet bij de com missie thuisbehoort. De heeren Prins en Versteeg zijn van andere gevoelens. De voorz. zegt, dat, wanneer de Raad nieent dat het gewenscht is, dat de Commissie zich over het voorstel uitspreke, gelegen heid daartoe kan worden gegeven. De heer van Leeuwen dient een voorstel in, om alsnog de commissie te raadplegen. Dit. voorstel wordt aangenomen met 10 tegen 2 stemmen, die der wethouders. Hierna wordt de vergadering gesloten. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouwcursus. Maandagavond a.s. zal de Tuinbouw-wintercursus als vervolg cursus van vorige winter weer een aanvang nemen. N00RDWIJKERH0UT. Inbraak. Gisterennacht is ingebroken in de pastorie der Nederlandsc-h Hervorm de Gemeente. Door het stuk slaan van twee ruiten zijn inbrekers, via de serre de huis kamer binnengedrongen en hebben alles onderste boven gehaald en de schrijftafel opengebroken. Het was blijkbaar alleen om geld te doen. Het tafelzilver en andere kostbaarheden werden onaangeroerd ge laten. Meegenomen werd een geldmandje met belangrijken inhoud. Ook in de villa naast de pastorie werd een bezoek gebracht; aldaar werden twee portemonnaies met 45.meegenomen. RIJNSBURG. Bloemenhandel. De navolgende prij zen werden betaald: Herfstastors ƒ4.— 6.Afrikanen 2.4.Dahlia's 1.20 1.40, PompoivDahlia's 0.600.70, Lelie's per kelk 0.120.14, Scabiosa 0.60—0.70, Crysanthen per bos 0.200.45, Zinnia ƒ0.60—0.70, Asters in diverse soorten o.300.40, Groot chysanthen per stuk 0.13—0.14, Helianthus 0.40—0.50, Cebout- anjers rood en rose 0.800.90, Gladiolen ƒ0.40—0.90, Montbretia ƒ0.20—0.30. Bozen per bos van 20 stuksEdit'n Keli 1.20 1.40, Roselandia 0.S00.90, Gold Ophe lia ƒ0.80—0.90, Hadley 1.20—1.-10, Per- net 0.600.70, Columbia 0.80—0.90, But terfly ƒ0.80—0.90.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6