De Vrijwillige Ouderdoms- verzekering BINNENLAND 3 OCTOBER OPTOCHT '30 No. 26 SPORT DONDERDAG 2 OCTOBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 Rijkspensioen van f 3.tot f 20.per week In een tijd als de onze, waarin voor zoo- velen, zoowel op het gebied van landbouw en veeteelt als van handel en nijverheid, de strijd om het bestaan zwaar valt, dringt de vraag steeds ernstiger naar voren: hoe dien langer wordenden levensavond te dekken, hoe te voorzien in de door het stijgen der jaren steeds minder wordende arbeidskracht, het geen voor velen beteekent een steeds dalend inkomen. Op deze vraag kan voor ieder persoonlijk bezwaarlijk een afdoend, een oplossend ant woord gegeven worden. Nu deze tijd zich voor velen meer door ka pitaalverlies dan door winst kenmerkt, lerwijl gelijk gezegd, bij een stijgenden levensduur een steeds minder wordende arbeidskracht het vooruitzicht vormt, staat de vraag van de ouderdomsvoorziening in vollen omvang vóór ons. De oplossing van deze vraag ligt, dunkt ons, in de richting van een door de wet ge waarborgd pensioen. De Ouderdomswet geeft die gelegenheid om bij de Rijksverzekerings bank een vrijwillige verzekering te sluiten te gen geldelijke gevolgen van den ouderdom. Deze Wet is bedoeld als een aanvulling voor zoover betreft de voorziening in geldelijka gevolgen van den ouderdom op de verplichte invaliditeitsverzekering, geregeld in de Inva liditeitswet. Aan ieder Rijksingezetene wordt het wette lijk recht verleend om voor zichzelven of voor de zijnen een Rijkspensioen vast te leggen van 156 tot 1040 per hoofd en per paar (alzoo van 3 tot 20 gulden per week en per persoon) ingaande op 65 jaar of eerder, doch niet vroeger dan 55 jaar. Na de inwerkingtreding van de Ouderdoms wet bleek al spoedig, dat in meerdere gevallen personen, wier maatschappelijke omstandighe den het sluiten van een vrijwillige ouderdoms- verzekering gewenscht deden zijn, daarvan werden afgehouden door de overweging, dat indien ?ij mochten komen te overlijden vóór den leftijd, waarna het rentegenot ^ou intre den leeftijd, waarna het rentegenot zou intre- en nabestaanden nuttetoos zouden zijn opge bracht. Teneinde aan deze bezwaren tegemoet te komen, is bij de laatste wijziging in 1929 de mogelijkheid geschapen, dat bij'overlijden van den verzekerde, vórdat het recht op rente is ontstaan, de bestaande premiën goeddeels kunnen worden terugbetaald. De wet bepaalt daaromtrent, dat de verzekering, indien dege ne, die de aanvrage tot toelating tot de ver zekering doet, den wensch daartoe in de aan vrage te kennen geeft, gesloten kan worden met het beding, dat bij overlijden van den ver zekerde vóór het bereiken van den vereisch- ten leeftijd, de betaalde premiën worden terug gegeven omgerekend op den voet van jaar- premiën en verminderd met het bedrag van één jaarpremie. Mefa heeft ook het recht zijn echtgenoot te verzekeren voor een rente nèi zijn overlijden (weduwe of weduwnaarpensioen). Deze z.g. overlevingsrente bedraagt, naar keuze van den- gene, die de verzekering sluit, van 1 tot 10 per week of 520 per jaar. De wet kent ook uitkeering bij overlijden. Bij overlijden van den verzekerde, mits niet binnen 3 jaren na den dag, waarop de verzekering werd gesloten, wordt een bedrag van 100 uitgekeerd aan den persoon, daar toe door den verzekerde aangewezen; bij ge breke van zoodanige aanwijzing wordt be doeld bedrag uitgekeerd aan zijn echtgenoot en is er geen echtgenoot, aan hen, die binnen 3 maanden na het overlijden aantoonen, dat zij voor de begrafenis hebben gezorgd. Voor kinderen, verzekerd voor het bereiken van het 6e jaar bedraagt de uitkeering bij even tueel overlijden, mits niet binnen 3 maanden, 20, bij eventueel overijden gedurende het tweede jaar 40 en bij overlijden binnen het derde jaar na het sluiten der verzekering 60 Terwijl de rente een voordeel is, dat eerst bij het bereiken van de 55- of 65-jarigen leef tijd kan worden genoten, ligt in de uitkeering bij overlijden een meer dadelijk voelbaar be lang, waardoor het sluiten van de vrijwillige verzekering wordt aangemoedigd. Ook wordt hierdoor tegemoet gekomen aan het vaak ge opperde bezwaar, dat hij, die zich een ouder domsrente verzekert, in vele gevallen nooit eenig profijt van zijne betalingen verwerft. De Ouderdomswet kent dus drieëerlei pen- sioenverzekering. 1. Pensioenverzekering zonder restitutie van premie bij overlijden vóór den pensioen gerechtigden leeftijd plus 100 uitkeering bij overlijden na ten minste 3 jaar verzekerings- duur. Dit is de verzekering voor personen, die het overlijdensrisico voor eigen rekening kunnen en mogen nemen. Bij eventueele tusschentijdsche beëindiging van premiebetaling zijn de gelden indien er althans voldoende reserve is gekweekt niet verloren. Men krijgt alsdan recht op een g e- reduceerde rente, ingaande op den pen sioen-gerechtigde leeftijd. Wel komt in dit ge val het recht op de uitkeering bij overlijden te vervallen. Een beëindigde verzekering kan vóór het tijdstip, Waarop het recht op rente ontstaat, worden hersteld door betaling van een inkoopsom, desgewenscht in termijnen. De rente eener loopende verzekering kan op verzoek van den verzekerde binnen de gren zen van 5565 jaar vroeger of later ingaan, mits de aanvrage om de verzekering te wijzigen, instens 5 jaar vóór den gewenschten pensioenleeftijd bij den Raad van Arbeid is ingediend. Wijziging van den pensioenleeftijd heeft natuurlijk premiewijziging tengevolge. 2. Pensioenverzekering met restitutie van premie bij overlijden vóór den premiegerech tigden leeftijd alsmede een uitkeering bij over lijden van 100. Deze vorm van verzekering is de pensioen- verzekering voor degenen, die het risico bij eventueel overlijden niet op zich mogen en kunnen nemen. Bij overlijden vóór den pen sioengerechtigden leeftijd worden de betaalde premiën op één jaarpremie na en verminderd met het deel der premie bestemd voor de uit keering bij overlijden ad 100, teruggegeven aan den persoon of de personen door de ver zekerde daarvoor aangewezen. Ook hier vervalt bij eventueele tusschentijd sche beëindiging van premie-betaling het recht op de uitkeering bij overlijden van 100, doch ontstaat, indien voldoende reserve is gekweekt, aanspraak op een gereduceerde rente uit te keeren op den pensioen-gerechtigden leeftijd en restitutie van een deel der betaalde premiën indien de verzekerde over lijdt vóór het tijdstip, waarop het recht op de rente ontstaat. 3. Weduwe (weduwnaars-) Pensioenverzeke ring (z.g. overlevingsrente). Dit is de pensioenverzekering voor ge huwden. We zagen reeds, dat de te verzekeren rente ten hoogste 11 per week kan bedragen. Deze rente wordt uitgekeerd met den aanvang van de week waarin de verzekerde (verzorger) overlijdt, mits het overlijden niet plaats vindt binnen 3 jaar ni het sluiten van de verzeke ring, tenzij tengevolge van een ongeval, hem na-het sluiten der verzekering overkomen. De premiebetaling voor deze verzekering kan ter keuze van verzekerde geschieden, hetzij levenslang, hetzij tot een der leef- tijden gelegen tusschen het 55e en 65e jaar, doch eindigt in ieder geval bij het overlijden van verzekerde (verzorger) of verzorgde. Ook hier bestaat weer het recht op een gereduceer de rente voor den verzorgde uit te keeren bij overlijden van den verzekerde (verzorger) bij eventueel tusschentijdsche beëindiging der weduwe- (weduwnaars-) pensioenverzekering. Een beëindigde overlevingsrenteverzekering kan worden hersteld, mits na geneeskundig onderzoek blijkt, dat er geen bezwaren tegen het herstel der verzekering blijkt te bestaan. De uitkeering van een weduwe- of weduw naarsrente wordt ongewijzigd voortgezet, als de rentetrekster of rentetrekker hertrouwt. De voor de verzekering verschuldigde pre mie is afhankelijk van den leeftijd van ver zekerde bij het ingaan der verzekering, van het verzekerd bedrag en van het tijdstip, waar op de rente moet ingaan. Ook kan de premiebetaling door een stor ting in eens te allen tijde geheel of gedeelte lijk worden afgekocht. Wij hebben gemeend goed te doen de aan dacht op de vrijwillige oudersdomsverzekering te vestigen. Een Rijkspensioen toch geeft aan een ieder, die het geniet of in de toekomst hoopt te ontvangen, de zekerheid van een in komen, waarin een nooit genoeg te waardeeren rust gelegen is in onzen tijd van vrees en twij fel voor den ouden dag. R. K. WERKLIEDENVERBOND. Uitvoering Ziektewet. Het Vei'bondsbestuur heeft vergaderd om te bespreken de omstandigheid dat de werklooze leden der vakbonden nog niet onder de ziekteverzekering vallen. Door verschillende vakbonden werden terzake inlichtingen verschaft. Het Verbondsbestuur zal, volgens de „Volkskrant", nader overwegen, wat kan gedaan worden om dit euvel uit den weg te ruimen. In enkele bedrijven is reeds een regeling getroffen. Demonstratief congres. e Het demonstratief ocngres zal het vol gend jaar te Utrecht in de maand Septem ber worden gehouden. De Katholieke Arbeidersbeweging zal dan voor haar sociale eischen demonstree- ren en tevens den veertigsten gedenkdag vieren der uitvaardiging van de „Rerum Novarum" door Leo XIII, z.g. Het Verbondsbestuur. De Verbondssecretaris, de heer J. A. Schutte zal voortaan ook het Verbonds- penningmeesterschap waarnemen. De nieuwe Verbondsbestuurder de heer Joh. Veldman, die binnenkort in functie treedt, is benoemd tot tweede secretaris van het Verbond. Het R. K. Werkliedenverbond tegen het N. A. S. Het R. K. Werkliedenverbond, de cen trale onze Katholieke Arbeidersbeweging, heeft, aldus bericht de „Volkskr.", de re laties met het Nationaal Arbeids Secreta riaat (de communistische vakcentrale N. A. S.) verbroken. De tekst van het betreffende schrijven luidt als volgt: „Ons bestuur, besprekende de situa tie inzake de steenzettersactie te Am sterdam en het aandeel, door uw be stuur daarin genomen, daarbij kennis genomen hebbende van uwe brieven dd. 7 Augustus en 8 September jl., van meening, dat alleen een bevooroor deelde kan beweren dat de strijd van de zijde van E. M. O. S. wordt ge voerd om handhaving der tarieven, overtuigd door de feiten, dat het in dezen strijd gaat over de vrijheid van organisatie, besloot in zijne vergade ring van 22 dezer geen enkele relatie met uw Secretariaat te hebben, zoo lang dit" of de betrokken Federatie voor de katholieke arbeiders de vrije uitoefening van het organisatierecht op eenigerlei wijze tracht te belem- Gedurende morgen middag gevei^ Égenheid cadeau LET DtfS GOED OP IN DEN STOET Haarl.str., hoek Donkerst. 2-4-6 WETSONTWERP VERHOOGING ACCIJNS OP GEDISTILLEERD. Op verwerping aangedrongen. De Centrale Vereeniging voor den Ge- distilleerdhandel waarvan deel uitmaakt de R. K. ,Nat. Bond van Hotel-, Café- en Restauranthouders, heeft zich tot de Twee de Kamer gewend naar aanleiding van het Wetsontwerp tot verhooging van den accijns op gedistilleerd, waarvan zij met groote bezorgdheid heeft kennis genomen. Als grief wordt naar voren gebracht dat van de zijde van de Regeering geen poging is gedaan om eenig overleg met den Ge- distilleerdhandel te plegen. De geheime stokerijen. Uitbreiding van het ambtenaarscorps heeft niet kunnen verhinderen, dat het aantal ontdekte, hetgeen in de practijk slechts een gering percentage beteekent van het aantal aanwezige geheime stoke rijen, volgens opgave van de Regeering in de jaren 1923 49; 1924 40; 1925 67; 1926 57; 1927 55 bedroeg. De meening. dat voor fraude uit het bui tenland geen vrees behoefde te bestaan, is door de feiten zeer positief gelogenstraft. Het aantal geconstateerde gevallen van gedistilleerdfraude bedroeg in 1925 514, en 1926 951 en in 1927 1203. Alhoewel de Centrale Vereeniging met groote instemimng in de Memorie van Toelichting heeft gelezen: „De accijnsver laging heeft veroorzaakt dat thans alleen nog op legale wijze verkregen gedistilleerd in consumptie wordt gebracht zonder dat vermeerdering van het alcoholgebruik daarvan het gevolg is geweest", moeten zij den Minister de illusie ontnemen, dat deze gezonde toestanden zich zullen bestendi gen. In België toch bedraagt de accijns om-, gerekend in guldens thans f 225 per H.L. ad 100 pet. In Duitschland wordt de Trinkbrannt- wein door het Monopolamt beschikbaar gesteld tegen rond €60 H.L. ad 100 pet. (In dit bedrag is het gedistilleerd begre pen). Dit wetsontwerp bedoelt den accijns in Nederland te brengen op 440 per H.L. ad 100 pet. De smokkelhandel. Wordt het ontwerp tot wet verheven, dan is de Vereeniging vast overtuigd, dat het psychologisch moment voor den smokke laar is aangebroken om gezien deze ver schillen wederom tot den smokkelhandel over te gaan. In dit verband is een ver hooging van 44 per H.L. ad 100 pet. van zeer groot gewicht. Natuurlijk zullen zich dan de funeste doen gelden en worden de 37 millioen, die doen gelden en worden de 37 milliaen, die de schatkist thans reeds ontvangt, in groot gevaar gebracht. Ook de financieele beschouwingen van Z. E. den Minister kunnen volgens adres santen den toets der critiek niet door staan. Het Nederlandsche product getroffen. Met klem wordt er op gewezen, dat deze Regeeringsmaatregel het in Nederland ge fabriceerde gedistilleerd zwaar treft, ter wijl geimporteerde alcoholhoudende dran ken als Port, Samoswijnen, enz. niet of slechts in zeer geringe mate worden belast met als natuurlijk gevolg vermeerdering van het gebruik van importartikelen ten koste van het verbruik van het Nederland sche fabrikaat. In deze zorgelijke tijden, waarin het Nederlandsche product ongetwijfeld al thans van de Regeeringszijde zou mogen rekenen op welwillendheid en steun, treft een dergelijke indirecte bescherming van het buitenland de belanghebbenden wel zeer gevoelig. Tenslotte meent adressante het ten zeer ste en ten sterkste te moeten betreuren dat waar, mede in het algemeen sociaal belang, door haar zeer omvangrijke werk zaamheden de toestand van orde en rust in deze nog altijd moeilijke branche was ingetreden en de ook van gezaghebbende zijde gevreesde chaos, in Maart 1929 werd voorkomen, thans nauwelijks weer wordt ingegrepen op gevaar af dat hetgeen -de laatste twee jaar met zorg en moeite is tot stand gekomen, wordt ondermijnd. De Centrale Vereeniging verzoekt de Kamer het wetsontwerp niet aan te ne- DE „SOCIALIST" OVER DE ONTKAPEN INGSPOLITI EK. In het orgaan van den linkervleugel der S. D. A. P. schrijft de heer W. J. v. d. Woestijne een artikel, getiteld: In het idealistisch slop der ontwapeningspolitiek." De bewapening is sterker dan voor 1914, de geheime diplomatie functio neert als voorheen en evenmin als vóór de katastrofe is de arbeiders klasse klaar om eenig verzet te ple gen. Wel zijn in 1922 een paar dave rende resoluties aangenomen, maar er is geen ernstige poging gedaan deze uit te voeren. Dit beteekent, dat we hier niet met een ideaal te maken hebben, maar met fraseologie. Fraseo logie, die hier te gevaarlijker is, om dat zij de arbeiders in slaap heeft ge sust en men zich van de dreigende ge varen niet bewust is. Struisvogelpoli tiek dus De schrijver erkent: le. de materieele onmogelijkheid van de socialisten om een oorlog te verhinderen 2e. dat in Nederland misschien wel een mobilisatie in de war zou zijn te sta ren, maar: Wij zullen ons evenwel direct de vraag moeten voorleggen:'„Wat dan?" Dat een Wereldoorlog wordt tegenge houden, zoodra men hier een mobilisa tie belet, is een utopie. Evenmin zal door zoo'n situatie de kans kleiner zijn, dat wij direct of indirect in het oorlogsgeweld worden meegesleept. Denkelijk zullen die kansen zelfs toene men. Ernstig zullen we dus de gevolgen van onze houding onder het oog moe ten zien. 3e. acht de schrijver het .psychologisch onmogelijk, dat de geheele arbeidersklasse bereid is alles te offeren in den strijd te gen den oorlog op het oogenblik, dat de nationale hartstochten tot ontwikkeling zijn gekomen 4e. wat doen de leiders van het socia lisme En de schrijver antwoordt: Men wenscht geen verzet omdat men weet op het beslissende oogenblik toch door de arbeidersmassa in de steek te worden gelaten. Men ziet de onmoge lijkheid in om de resoluties van 1922 in daden om te zetten. Alleen als fraseo- logische propaganda hebben zij nog zin, reëel e politiek vertegenwoordigen zij niet! De schrijver besluit: Vandaar mijn opvatting, dat wij slechts hebben te kiezen uit twee mo gelijkheden n.l. óf een oorlog bestrij den op grond van de resoluties van 1922, of te erkennen, dat wij daartoe nog niet in staat zijn, wat met een algemeene omvorming van onze pro paganda gepaard zou moeten gaan. Wij zouden dan namelijk weer aan moeten sluiten bij de practijk van 191419.18. en de neutraliteitsmobilisatie voor ^Nederland moeten aanvaarden. Hóe wel tegen mijn zin, dwingen de fei ten mij de laatste oplossing, als het minst schadelijke, te aanvaarden. Als positieve zaak zie ik dan in hoofd zaak het bijdragen tot de oplossing van die economische en politieke con flicten, die bron van oorlog kunnen zijn. Aan stelselmatige zelfoverschat ting en zelfverblinding kan ik niet meedoen. R. K. Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers der Gemeenten. Te Nijmegen is Maandag op initiatief der A. R. K. A. onder leiding van den al- gemeenen voorzitter, den heer G. Bulten, burgemeester van Voorhout, eèn oprich tingsvergadering gehouden van een Lan delijke Groep van Burgemeesters, Gemeen te-Secretarissen en Ontvangers. Duidelijk bleek dat de organisatie de zer functionarissen niet alleen mogelijk, doch ook zeer wenschelijk werd geoor deeld. Resultaat der overwegingen was o. a. de beslissing, dat in algemeen landelijk verband de gewestelijke organisatievorm zal worden gevolgd. Een belangrijk punt der besprekingen vormde eveneens een voorstel tot uitgifte van een eigen orgaan. Aan het hoofdbestuur werd ten slotte opdracht verleend de noodige voorberei ding voor een meer intensieve propaganda onder de bij die groep ingedeelde functio narissen te treffen. Hun, die niet ter ver gadering aanwezig konden zijn, wordt ver zocht een adhaesie-betuiging te willen toezenden aan het algemeert secretariaat, Carpentierstraat 39 te 's-Gravenhage. Verkeerstelling te Amsterdam. Een ongewoon schouwspel bood het Am- sterdamsche stadbeeld gisteren. Op alle drukke kruispunten, op de hoeken van drukke straten voor het doorgaand ver keer, op bruggen en op pleinen stonden groepjes jongelui spiedend de straat te speeren. Het groote gele aanteeken- boek in de eene en het potlood in de an dere hand, de lippen zachtjes bewegend bij het tellen van de passeerende fietsen, auto's en andere voertuigen, wier aantal gisteren nu eens precies geregistreerd moest worden. Want gisteren vond te Am sterdam de groote verkeerstelling plaats, waarvan reeds eerder de plannen beston den. Trouw waren de tellers en telsters, leerlingen der Amsterdamsche middel bare scholen op verschillend gebied, kweek scholen en gymnasia gistermorgen op hun post. Te half zeven de eerste ploeg en anderhalf uur later om 8 uur de tweede ploeg. De organisatie klopte uitstekend. De teil Iers waren uitstekend geïnstrueerd en kweten zich goed van hun taak, wat ker niet me.eviel, vooral niet voor het telj len van de fietsen. Besmettelijke ziekten. In de week van 21 tot en met 27 Sept. zijn in ons land aangegeven 29 gevallen van buiktyphus, 237 van roodvonk, 151 van dyptherie, 1 van nekkramp, 19 gevallen van poliomyelitis anterior acuta, 1 geval van dysenteria bacillaris en 1 van de ziek te van Weil. In dezelfde week is afgeleverd: door de entstofinrichting te Amsterdam koepok stof voor 3792 personen, te Rotterdam voor 140 personen en te Groningen voor 3-49 personen, totaal voor 4281 personen. In de week van 21 tot en met 27 SepL zijn geen gevallen van encephalitis na in enting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid gebracht. B. en W. van Amsterdam hebben een plan gereed voor tienduizend wo ningen ter opruiming van de krotten. In de R. K. Middenstandsver. te Rotterdam, zal op 16 Nov. a.s. het dui zendste lid door Z. D. H. Mgr. Aen- genent worden geïnstalleerd op een naar aanleiding daarvan te houden feestavond. VOETBAL Het Nederlandsche Elftal. Naar wij vernemen zal het Nederland sche Elftal, dat op 12 October samenge steld zal worden voor den wedstrijd tegen de Zwitsers op Woensdag 22 October te Rotterdam, een oefenwedstrijd spelen te gen een Engelsch beroepselftal. De wedstrijd L. F. C.A. S. C. L. F. C. zal Zondag tegen A. S. C. in de •olgende opstelling uitkomen: H. Duffels P. v. d. Plas F. de Vos L. van Velzen J. Segaar H. Neuteboom K. Segaar L. Nachtegeller A. v. Leeuwen J. v. d. Blom J. A. Siebert LEIDSCHE VOETBALBOND. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zaterdag. Eerste klasse. 3.30 uur: A. R. C. 2—S. L. F. 1 3.30 uur: Terleede 1S. C. O. 1 .30 uur: Rijnsb. Boys 1A. R. O. 1 Tweede klasse. 3.30 uur: Quick B. 3Quick B. 2 3.30 uur: S. G. O. 2Rijnsb. Boys 2 3.30 uur:S. L. F. 2Terleede 2. ZWEMMEN WEER EEN KANAALTOCHT. Miss Mercedes Gleitze probeert het opnieuw. Dinsdagavond laat is Miss Mercedes Gleitze van Dover gestart om een poging te doen het Kanaal over te zwemmen. Zij wil probeeren den Gouden Beker te win nen, die door de stad Dover is uitgeloofd voor diegene, die het Kanaal van Dover naar Frankrijk overzwemt. Naar bekond is, is dit moeilijker dan de tocht in omge keerde richting. Nationale Zwemwedstrijden Z. I. A. N. Voor de nationale zwemwedstrijden, welke de Haagsche Zwem- en Polovereeni- ging „Z. I. A. N." op 7 October organiseert hebben 13 vereenigingen met hare beste zwemsters en zwemmers ingeschreven, nl. D. W. R.; D. Z. V.; Dolfijn; H. Z. en P. C.; Het Y; Inter Nos; L. Z. O.; O. D. Z.; R. D. Z.; R. Z. C.; S. Z. O.; U. Z. O. en Zian, in totaal ongeveer 140 personen. De 200 Meter vrije slag voor heoren geeft een strijd te zien tusschen Th. de Man en Henk de Haas, wat 11a hun diver se recordverbeteringen van de 400 Meter bijzonder interessant belooft te worden. Op de 200 Meter schoolslag zal de kam pioen L. Korpershoek een poging doen zijn eigen record te verbetem. C. Vrugt uit"* Haarlem zal hem partij geven. Na de pauze wordt aangevangen met de 100 Meter rugslag dames. De 100 Meter vrije slag voor heeren met 13 deelnemers zal een spannede kamp geven tusschen Ingenluiff, Maurenbreoher, v. d. Berg en Henk de Haas. OLYMPISCHE SPELEN. Het Stadion te Los Angelos. De laatste werkzaamheden aan heb Olympisch Stadion, waar van 30 Juli tot 14 Augustus 1932 de Tiende Olympische Spelen worden gehouden, zijn thans in vol len gang. Men is bezig het aantal genum merde plaatsen te vergrooten van 75.000 tob 105.000, voorts met den aanleg van een boulevard rondom het Stadion, terwijl ten slotte een aanvang is gemaakt met het inrichten van bureaux voor commissies, oficials en juryleden, waaraan nog zullen worden toegevoegd overeenkomstige ge bouwen voor de pers en de sport-techni- sche afdeeling. In het Olympische Stadion zullen de athletiekwedstrijden gehouden worden, voorts: Gymnastiek, het springconcours der ruiterwedstrijden, Hockey en de ope nings- en sluitingsplechtigheden, voorts zullen de marathonloop en de wielerweg- wedstrijd in het Stadion de finish hebben. Alle voor deze sporten nog te verrichten werkzaamheden zullen één jaar voor de Spelen klaar zijn. De athletiekbaan wordt verbeterd en er zullen wedstrijden op worden gehouden voor de Olympische Spelen. Het speelveld heeft voldoende afmetingen om er voet bal, hockey of dergelijke spelen op te hou den. Het Olympisch Stadion ligt in het Olympisch Park, voorts bevinden zich daar het Museum voor Beeldende Kunsten het Zwemstadion en het Schermpaviljoen. Het Olympisch Park ligt in de nabijheid van het centrum van Los Angelos en is be reikbaar van alle kanten der stad. Het Olympisch Stadion is gebouwd in 1923. Er zijn reeds heel wat athletiekwed strijden gehouden, waaraan de beste athleten ter wereld hebben deelgenomen.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5