BUITENL. BERICHTEN De harddraverijen te Lisse VOOR HUIS EN HOF UIT DE PERS DONDERDAG 2 OCTOBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 ONGELUKKEN TIROOLSCHE ARTISTEN-TROEP VERONGELUKT. Twee dooden, drie gewonden. Een Tiroolsche artistentroep, onder lei ding van Arthur Dammhofer, die op weg was naar Berlijn om in het Grosse Schau- spielhaus in een nieuwe revue op te treden, is nabij Genthin in Saksen het slachtoffer geworden van een ernstig auto-ongeluk. Dammhofer bestuurde zelf den auto, waar in zich drie dames en de artist Nieder- meyer bevonden. Bij het uitwijken geraak te de auto van den hoofdweg af en in het mulle zand gehoorzaamde het voertuig niet meer aan het s-tuur, waarna het omsloeg. Dammohfer en Niedermeyer werden op slag gedood, de drie dames werden zwaar gewond. «Tel* Ontploffing in een munitie-depot, waarbij acht dooden. Volgens een te Saloniki ontvangen be richt heeft gisteren in het munitie-depot te Ghevgeli een hevige ontploffing plaats ge had, waardoor drie Joego-slavische officie ren en acht soldaten op slag werden ge dood. Veertien andere soldaten hebben min of meer ernstige kwetsuren opgeloopen. Vuurwerkontploffing, waarbij elf gewonden Uit Claya (Mexico) wordt gemeld: Door het te vroeg ontploffen van 5000 vuurwerk- patronen zijn elf personen ernstig gewond. Auto-ongeluk, waarbij zes dooden. Een vrachtwagen, waarmede troepen ge transporteerd werden is tusschen Warzazat en Tisjka gekanteld tengevolge waarvan zes soldaten gedood werden en verschei dene anderen gewond. NA DEN STORM. Nog zestig visschersvaartuigen niet teruggekeerd. Naar gemeld wordt zijn na den jongsten storm, die de Fransche kust geteisterd heeft, nog steeds zestig visschersbooten niet huiswaarts gekeerd. Daar iedere boot ten minste zes man aan boord heeft, ver keert men over het lot van meer dan 350 visschers in onzekerheid. In tal van vis- schersgezinnen wordt met angstige span ning gewacht op eenig levensteeken der vermisten. Een laffe moord. Te Piraeus heeft gisteren, naar Vaz Dias meldt, iemand, die terugkeerde van de jacht een man doodgeschoten, met wien hij oneenigheid had gehad -en die niets kwaads vermoedend voor een koffiehuis zat. Ook bedreigde de woesteling eenige wandelaars. De politie, die hem arresteer de, had moeite hem tegen de woede dei- menigte te beschermen. Aanslag op een trein door een 15-jarige. Op den spoorweg van Anecy naar Aix fes Bains nabij het station Rumilly heeft ♦en aanslag op den trein plaats gehad. Bij het passeeren van den spoorweg voelde de machinist van den trein plotse ling een hevigen schok. Hij bracht den trein onmiddellijk tot stilstand en bij on derzoek bleek, dat een stuk ijzer op de rails gelegd had. De jongen wordt door de politie vastgehouden. Uit het ingestelde onderzoek is gebleketl dat een jongen van 15 jaar het ijzer op de rails gelegd was. Ongeregeldheden in Spaansch dorp. In een dorp bij Granada is het, in ver band met verbodsbepalingen, uitgevaar digd door het staatsboschbeheer, tot ern stige ongeregeldheden gekomen. De inwo ners van het dorp hielden een groote de monstratie waaraan door niet minder dan 400 personen werd deelgenomen. Enkele huizen werden verwoest en een aantal vrouwen probeerde de boschwachters ie lynchen, hetgeen echter verhinderd werd doordat de politie op het laatste oogenblik ingreep. Geknipt. De drie autobandieten, die Zondagavond te Parijs eerst een chansonnier en daarna twee Roemeensche officieren beroofd heb ben, zijn aangehouden. Het bleken twee jongens van twintig en een van negentien jaar te zijn, die nog verscheidene andere beroovingen en diefstallen op hun gewe ten hadden. O.a. vond men op de kamer van wtee hunner een valies met voor 6000 gulden aan kant, dat zij pas Maandag avond uit een stilstaande auto gegapt had den. Ongekende belangtelling en goedgeslaagde draverijen Inbraak in een synagoge. Te Berlijn is een inbraak gepleegd in de synagoge aan de oude Schönhauser strasse. De dieven hebben kostbare siera den meegenomen, waartoe behooren de versierselen der Heilige Wetsrollen en een kroonluchter. Weer een lynchpartij in Amerika. Een neger, die gevangen zat- wegens moord op het hoofd der politie, is door een zestal mannen uit de gevangenis te Car- •,ersville (Georgia) ontvoerd en aan een telegraafpaal opgehangen. Men heeft het gisteren in Lisse best ge troffen! Het ongestadige weer had zijn wispelturigheid nu eens afgelegd en tus schen de vele regendagen uit den laatsten tijd kregen we nu eens een herfstdag, die naar buiten lokte. Niet, dat het zonnetje zoo vroolijk scheen en tot een bezoek aan I het feestterrein dwong, maar 't was toch een mooien dag en alles liep dan ook uit naar het feestterrein en het daarachter ge legen veld, waar de draverijen werden ge houden. DE HITTEN DRAVER IJ. In den voormiddag werd, in afwijking van vorige jaren, een wedren voor bedrijfs- hitten gehouden, waarvoor groote belang stelling was èn in deelname èn in belang stellend publiek. Zelden zagen we zoo'n groote menschenmassa langs de lijnen. Voor deze rennen waren niet minder dan 29 hitten ingeschreven waarvan er 26 aan den start verschenen. Bij loting wer den zij gerangschikt als volgt: 1. Xerxes eig. L. Sievers te Hilversum; 2. De Jeb van R. W. Laarman te Wassenaar; 3. Betsy van Lohman de Kaag; 4. Adelphi van G. Nieuwenhuis te Hilversum; 5. Lies van A. de Graaf te Hillegom; 6. Kees van G. Willemse te Haarlemmermeer; 7. Nelly van H. v. Heerd te Lisse; 8. Koos van J. Lüthage te Nieuw-Yennep; 9. Marie van J. Raats te Scheveningen; 10. Max van J. Brouwer te Hilversum; 11. Kalief van R. Willeswinkel te Hilversum; 12. Ren- tines van P. v. d. Sloot te Hilversum; 13. Kobold van G. Juffermans te Lisse; 14. Jootje van J. Lampe te Lisse; 15. Den Blaauw van Theo v. d. Meer te Benne- broek; 16. Mephisto van Konijnenburg den Haag; 17. Maggy van A. v. Rijp te Hil versum; 18. Groqnerel van J. Puik te Hil versum; 19. Quick Boy van J. Soulje te Rotterdam; 20. Jan van P. de Hollander te Haarlem; 21. Pluckie van J. v. d. Bruin te Rotterdam; 22. Marie van M. Duiven voorde te Lisse; 23. Mazeppa van J. Flipse te Haarlem; 24. Corry van M. Eigenbrood; 25. Varino van J. v. Dooren te 's-Grave- land; 26. Mercedes van J. v. Essen te Hil versum; 27. Triviti van P. Claij te Hille gom; 2é. Etelma van P. J. Does te Lises; 29. Zampa van L. Kortekaas te Benne- broek. Hiervan waren de Nos. 12, 16 en 10 niet opgekomen. In den eersten omloop, het ging in series van 4, vielen af: Betsy, Adelphi, Nelly, Koos, Marie, Kobold, Jootje, Maggy, Quick Boy, Marie, Mazeppa, Trinites, Edelman en Zampa. In den tweeden omloop verloren: Lies, Kees, De Blaauw, Groguard, Jan en Carry. De derde omloop ging in series van drie, van welke series er een uitviel. Dit wa ren Max en Varino. Er bleven er dus nog 4 aan, welke in een serie van start gingen. Dit was de be slissende rit aangezien er één prijs en drie premies waren. De uitslag was dus: „De Jet" van R. W. Laarman te Wassenaar die den prijs van 75 behaalde. De eerste premie 40 viel ten deel aan „Xerxes" van L. Sievens te Hilversum; de 2e premie 25 aan „Kalief" van R. Wolleswinkel te Hilversum en de 3e premie 10 aan „Mer cedes" van J. v. Essen te Hilversum. De wedstrijd werd evenals alle jaren opgeluisterd door de Harmonie „Trou moet Blijcken" directeur de heer M. Bolderdijk te Leiden. Aan de belangsteling te oor- deelen heeft het bestuur goed ingezien met een dergelijke wedstrijd uit te schrijven, 't Was weer iets nieuws. Alles liep mooi en vlug af want: om 10 uur werd begon nen en te ruim half 12 was de kamp be slist. DE GROOTE HANDICAP-DRAVERIJ. Dat de jaarlijksche handicapdraverij van „Lisse en Omstreken" tot de beste uit deze streek behoort, bleek gistermiddag wel opnieuw. Het groote aantal inschrijvingen had een massa belangstellenden naar het terrein getrokken en reeds vroeg in den middag was het zwart van de menschen. We gelooven, dat de penningmeester nog weinige van zulke jaren gemaakt heeft. Er waren 1700 entreekaarten verkocht, waarvan 900 k 2.Daarbij zijn niet in begrepen de lidmaatschapskaarten, zoo dat we gerust kunnen zeggen, dat er meer dan tweeduizend bezoekers waren. Directeur Bolderdijk verraste de aanwe zigen al spoedig op een nummertje muziek en gedurende geheel den middag heeft „Trou moet Blijken" zich van haar beste zijde doen kennen. Er werd lustig en goed j gemusiceerd en dat bracht als steeds een gezellige atmosfeer op het terrein. Daarenboven hebben de toeschouwers een middag van mooie sport kunnen ge nieten. Het groot aantal inschrijvingen be loofde reeds veel. Evenals des morgens waren er ook hier 29 ingeschreven paar den, waarvan er eveneens 3 niet uitkwa men. zoodat de volgende 26 overbleven: Tijdlooper (290 M.), eig. D. de Vlieger, N.- Vennep, ber. J. de Vlieger; Fretichen (310 M.), eig.-ber. D. Beets, Beemster; Tambour (290 M.), eig.ber. A. de Vlieger, Nieuw-Ven- liep; Vancouver (300 M.), eig. Gebr. Knij- nenburg, den Haag, ber. L. Ensing; Kap- tein de Bruana (310 M.), eig. G. Vergouw, Castricum, ber. K. Bakker; Lady Chimes (310 M.), eig.-ber. S. van der Oord, Haar lemmermeer; Aga Khan (310 M.), eig. W. Herder, Joure, ber. M. Siderius; Rolls Royce (310 M.), eig. A.. T. van der Veen, Wolvega, ber. B. ten Hagen: Meteor (310 M), eig. K. Hart, Medemblik, ber. G. Hart; Oplooper (310 M.). eig.ber. N. van Leeu wen, Oegstgeest; Nella Schoon (295 M.), eig. J. Schoon, Medemblik, ber. F. Broers; Politesse (295 M.), eig. A. P. Langendijk, Velsen, ber. P. J. de Boer; Silent Nancy (305 M.), eig. Th. Smit, Alkmaar, ber. W. Geersen; Miss Zelda Peter (315 M.), eig. ber. S. van der Oord, Haarlemmermeer; Hartstein (305 M.). erg. C. Vergay, Amster dam, ber. J. van Leeuwen Sr.; Remplagant (305 M.). eig.-ber. N. van Leeuwen, Oegst geest; Minnetonka (310 M.), eig.-ber. A. Rot, Wieringerwaard; Pielernel (305 M.), eig. W. Vessies, Beverwijk, ber. J. v. Leeu wen Jr.; Nevada B. (300 M.), eig.-ber. D. de Vlieger, Nieuw-Vennep; Harrold (300 M.), eig.-ber. J. Prinsse, Zaandam; Monte Carlo (295 M.), eig.-ber. P. J. de Boer, den Haag; Q Petite Amie (290 M.), eig. E. G. in 't. Veen, Rijswijk, ber. B. ten Hagen; Ma ria V (300 M.), eig.-ber. M. Siderius, Sneek; Flambeau (305 M.), eig. D. de Vlieger, N.- Vennep, ber. J. de Vlieger; Malie B (315 M.), eig. H. Thies, Hoorn, ber. W. Geersen; Maggy Henry (310 M.), eig. J. Schoon, Me demblik, ber. F. Broers. Reeds in den eersten omloop kregen we interessante ritten te aanschouwen. De strijd tusschen Aga- Khan b.v. en Rolls Royce was de hevigste, die we in den laat sten tijd gezien hebben. De eerste rit ein digde in een deadheat, zooda-t de span ning er toen reeds dadelijk inzat. De tweede rit. leverde het bewijs, dat ook de berijders wisten, dat het er op of er onder ging. Tengevolge daarvan waren Bas ten Hagen zoowel als Siderius wat onvast, waardoor hun paarden wat te onregelma tig liepen, hetgeen tot- gevolg had, dat beide werden gediskwalificeerd. Opgemerkt dient hierbij nog, dat het rijden van_ Side rius ons niet altijd even sympathiek is. Hij slaat zijn paarden veel te veel. Intusschen bracht de derde rit hem de overwinning, maar de volgende rit was voor Rolls Royce zoodat nog een vijfde dit noodig was, die door Siderius met Aga Khan werd ge wonnen, waardoor Rolls Royce afviel. Meteor verloor onverdiend van Oploo per. Toen n.l. Meteor in de kamprit een grooten voorsprong had en Oplooper een stuk achterbleef, kwam dit paard er plot seling weer in en voordat Hart er erg in had was van Leeuwen liern gepasseerd en won Oplooper. Van de overige ritten in den eersten omloop vermelden we nog, dat. Pieternel geheel onnoodig verloor van Minnetonka. Deze paarden werden resp. gereden door J. v. Leeuwen Jr. en Sr. Uit den eersten omloop vielen alzoo af: Tijdlooper, Tambour, Kaptein de Bruane, Rolls Royce, Nella Schoon, Miss Zelda Peter, Hartstein, Pieternel, Harrold, Mon te Carlo, Flambeau en Maggy Henry. In den tweeden omloop ging het vrij veel regelmatiger. Hier waren slechts kampritten noodig tusschen Nevada B. met Q. Petite Amie en Oplooper met Poli tesse. Na dezen omloop bleven de volgen de zeven paarden nog over: Aga Khan, Rempla<jant, Nevada B., Silent Nancy, Frettchen, Oplooper en Malie B. Ondanks de jtarter zooveel mogelijk spoed had betracht was het toch half vijf geworden alvorens met den tweeden om loop kon worden aangevangen, 't Was dus te voorzien, dat het veel te laat zou wor den, alvorens er een beslissing om de prij zen was gevallen, want na den tweeden omloop bleven er nog zeven paarden over, terwijl er slechts vier prijzen waren. Het bestuur besloot daarom hieraan nog drie prijzen van 10 toe te voegen, welke dan zouden gewonnen worden door de drie ver liezers uit den derden omloop. Dit werden ten slotte Rempla^ant, Silent Nancy en Oplooper. De strijd om de prijzen 500, 250, 100 en 50) ging ten slotte dus tus schen Malie B., Aga Khan, Frettchen en Nevada B. De loting in de tweede ronde bleek intusschen zeer gelukkig te zijn ge weest, want terwijl Aga Khan tegen Malie B. moest uitkomen, liep Nevada B. tegen Frettchen. Hier was de strijd heel spoedig beslist, want Malie B., die zeer favoriet was en Frettchen wonnen in twee ritten zeer ge makkelijk. De verliezers streden nu om den derden en vierden prijs. Aga Khan won zooals te verwachren was. gemakkelijk. Heftiger evenwel was de strijd tusschen Malie B. en Frettchen. Eerstgenoemd paard had bovendien nog 5 Meter meer te loopen. Door een eenigszins gelukkigen start was deze achterstand in de eerste rit spoedig ingehaald en Malie B. won fraai. Niet al- zoo echter in de tweede rit. Frettchen bleef hier onweerstaanbaar aan den kop gaan en toen W Geersen zag, dat hij toch niet kon winnen deed hij heel kalm aan, maar in den kamprit spande hij zich weer uitermate in. Langzaam maar zeker haalde Malie B. den achterstand in en op 225 Me ter waren beide paarden gelijk Malie B. had evenwel de buitenbaan en moest dus nog meer inhalen om te winnen. En ter wijl weinigen dachten, dat het zou geluk ken, kwam Malie B. onstuimig naar voren om ten slotte met klein verschil als eerste te eindigen. De uitslag der prijzen was dus: 1. Ma lie B.. 2. Frettchen, 3. Aga Khan, 4. Ne vada B. 't Was bijna 7 uur, de duisternis begon reeds te vallen, toen de laatste rit ten einde was, maar de belangstelling der tal rijke toeschouwers had tot het einde toe onverminderd geduurd. De harddraverij-vereeniging kan op een prachtigen dag terugzien. de maandL^ctober krijgt U 'op één dag alles gratis. 411 WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. 1e helft Oct. Zoo zoetjes aan raakt de hof leeg en wordt, wat er nog staat, geborgen in schuur, kelder of provisiekamer. Wij wil len in dit artikeltje ten behoeve van de huisvrouw wijzen op een paar dingen die aan de meesten minder bekend zijn. Het eerste is: de inmaak van sla. Sla is een groente, waarvan 't gebruik in de laatste jaren zeer is toegenomen, sedert door dok toren gewezen wordt op de beteekenis van bladgroenten voor de gezondheid. Zaait men af en toe wat, dan kan men van 't vroege voorjaar af tot diep in den herfst sla uit zijn tuin halen. En de kroppen, die er dan nog staan al zijn het geen volle zware maar toch nog mooie vaste krop jes kunnen we dan inmaken. Vroeger maakten we kropsla alleen in een gewonen inmaakpot in, doch thans ook in flesschen, wat ons zeer goed bevalt. Voor dezen in maak planten we de sla op het vroege aardappelland. Op een klein hoekje zaaien we heb slazaad, en brengen de jonge plant jes op het vrijgekomen aardappelland. Af stand slechts een kleinen voet, omdat in. 't najaar de sla toch geen groote stronken meer vormt. We hebben dan nu nog eenige tientallen vaste kropjes1 van de soort, „bonte Culli", waarvan we den groei door een oplossing van Chili en kalksalpeter, twee drie malen hebben aangewakkerd. Wat ons nu ook weer opviel, is dit: dat diep planten van sla toch slecht is. Er zijn nog velen, die alles, wat ze verplan ten flink diep zetten, namelijk zóó, dat het hart van de plant mooi eventjes bo ven den grond komt. Dit is aan te beve-' len bijv. bij koolplanten en vooral bij bloemkool. Omdat de stengels van deze planten meestal zwak zijn, en vooral zoo in 't voorjaar bij nachtvorsten heel wat te verduren hebben, is het diep planten noodig. Bovendien maken de koolplanten. gaarne nieuwe wortels opdat stengelge deelte, dat met den grond in aanraking wordt gebracht, de planten slaan dan te vens steviger en hebben minder last van den wind. Voor slaplanten is het echter juist omgekeerd, deze plant men bij voor keur ondiep, ten minste het bladerrozet moet vrij boven den grond staan en voor al op natten grond. Plant men te diep, dan gaan de onderste bladeren licht rotten en vaak dringt de rotting door tot in de krop Het tweede, waarover we iets wiülen zeggen, is de Duitsche inmaak van zuur kool of Sauerkraut. De Duitsche zuurkool heeft een goeden naam, waarom het me nige lezeres waarschijnlijk zal interessee ren hoe die wordt ingemaakt. Men neemt daarvoor uitsluitend witte kool van uit stekende kwaliteit, groot en vast. Met een scherp mes wordt de kool zoo fijn moge lijk gesneden. Een steenen pot, goed ge reinigd, vult men er mee, op elk laagje wat zout, en met een houten lepel de massa zoo vast mogelijk aan drukken. Hoeveel zout gebruikt moet worden leert het best de ervaring. Gebruikt men te weinig, dan kan men de kool spoedig gebruiken, maar ze bederft dan gauw: geeft men te veel, dan krijgt de zuurkool een scherpen bit teren smaak. Voor 100 Liter neemt men van 1 tot 3 L., dat is dus nog al rekbaar. Op de bovenste laag komt nog eenig zout, en dan goed afwasschen groene koolbladen. Men dekt af met een plankje, evenwel niet van dennenhout om den hars- of terpentijn- smaak, en een zwaren steen. Soms doet men nog tusschen de gesneden kool wat uien, zure appels, onrijpe zure druiven, je neverbessen, kruidnagelen, peperkorrels, dillekruid, karwijzaad, enz. Echter alleen voor eigen gebruik. Laat men dit alles nu eenigen tijd staan, dan heeft een gistings proces plaats, dat niet alleen bederfwe rend werkt, maar ook aan de kool dien eigenaardigen, lekkeren smaak geeft. Om dit proces te bespoedigen, zet men de aan staande zuurkool op een plaats, waar de temperatuur 12 a 15 gr. C. is. Na de gis ing vormt zich wat schuim boven op de kool, dit neemt men er af, verwijdert ook de bladen, reinigt opnieuw plank en steen, bedekt dan alles met een schoonen doek, zet het op een koele palats en zorg er voor, dat de zuurkool steeds onder den pekel staat. Het gisten geschiedt hoofdzakelijk door de vorming van melkzuren, de mild ste van alle organische zuren die ook een gewichtige rol spelen bij onze spijsverte ring. In roggebrood, in zure melk, in bo ter, ja zelfs in vleesch, zijn melkzuren en melkzure zouten, voorhanden. Aan de werkzaamheid der melkzuurbacteriën danken we o.a. het zuur worden van in pekel gelegde augurken. De gunstige wer king der melkzuren in zuurkool, waardoor deze licht verteerbaar wordt, gaat echter verloren, wanneer de kool met vet gekookt wordt. Gekookt in veel water zonder vet is zij voor zwakke maken een verkwikking; klaargemaakt met vet is zij zelfs voor een gezonde maag zware kost. 3 OCTOBER Dag van hutspot en van haring, Dag van dingen, dol en dwaas, Dag voor kleinen en voor grobten, Dag voor kinderen en Pa's. Dag van drukte en van dranken, Dag van optocht en muziek, Dag der dagen, 3 October, Enkel voor het Leidsch Publiek! Blijde dag van heetc hutspot, Met een pieper en ballon, Zie, vandaag, den dag tevoren, Sohijnt al de Oranjezon. Nu 't een regenperiode Van veel weken is geweest, Zal de zon tooh morgen schijnen, Op het 3-Octoberfeest. 't Zal hier dan ontzettend wezen Van de vreugde en de pret, Met een drukte, die ontzettend Is op 't Leidensche Ontzet. TROUBADOUR. WIJNKOOP AF. Het Huisgezin schrijft: We hebben, een kwarteeuw geleden, dr. Kuyper in de Tweede Kamer in het boete kleed gezien; maar ook in dat boetekleed bleef hij een man, en een groot man. Het boetekleed echter, "waarin de heer Wijnkoop zich gisteren in de Kamer ver toonde, was een narrenpak, en heb laatste greintje achting, dat men voor dezen partij ganger kon hebben behouden, heeft hij reddeloos verspeeld. Men mocht lachen met den heer Wijn koop, die in zijn goede jaren, afgezant der sovjets in Nederland, in zijn roodo kiel als een harlekijn door de straten van Moskou pavaneerde, met den heer Wijnkoop, die in de Kamer zijn capitulatie voorlas, zou men kunnen huilen, omdat bier een mensch ten onder ging. Nadat de Wijnkoop-groep was ontbon den, werd in de „Tribune" den leider be duid, dat men weinig lust gevoelde hem in de Communistische Partij Holland op te nemen: als men hem toeiiet, zou hij den beker der vernedering tot den bodem moeten ledigen. De heer Wijnkoop heeft hem geledigd, zelfs zonder dat hij nog is toegelaten, want in zijn droevige schuldbekentenis in de Kamer kon hij nog maar zeggen, dat hij zich als lid der Partij had „aangemeld". Gij zit in de Kamer op de plaat-s van den „Indonesiër" Darsono den tweede op de lijst-De Visser heeft de „Tribune" Wijnkoop toegebeten. En indien er een middel ware geweest om Darsono in Wijnkoop's plaats benoemd verklaard te krijgen, had David het veld moeten ruimen. Maar al bedankte Wijnkoop, en al be dankten alle candidaten op zijn lijst, Dar sono, of een ander van de iijst-De Visser, kwam daarmee niet in de Kamer. Zoo is blijkbaar goedgevonden, dat de heer Wijnkoop mag blijven zitten, en déze heeft ook deze vernedering, de grootste die hem kon worden bereid, geslik\ Hij mag blijven zitten, maar ten koste van hetgeen hij nog aan eer of fatsoen mocht over hebben. Lou de Visser heeft Wijnkoop de verkla ring voorgeschreven, die hij in de Kamer moest afleggen, en Wijnkoop heeft dat smadelijk stuk voorgelezen. Hij verklaart daarin, de politiek en de discipline der Communistische Partij Hol land en der Communistische Internationale volledig te onderschrijven. Hij erkent, dat de Communistische Inter- H. het gevolg is geweest van een verkeer de politiek zijnerzijds; dat die verkeerde politiek in zijn parlementair optreden op elk terrein is gebleken. Hij erkent, dab de Comunistische Inter nationale op alle punten gelijk heeft ge kregen en hij daarmee op alle punten on gelijk heeft gehad. Een man, die dit alles verklaart, die zijn heele parlementaire verleden als één mis slag, één misdaad opbiecht, kan maar één ding doen: verdwijnen. Wijnkoop blijft evenwel, en dit is wel bezien de grootste vernedering. De Kamer ontving Wijnkoop's verklaring met hoongelach. Wij hebben liever medelijden met den man, die tot smaad van het Parlement daarin blijft zitting houden. En onze verontwaardiging keert zich eerder tegen de Communistische Partij, die den zwakkeling tot deze vernedering heeft geprest. Wreedheid is een kenmerk der commu nisten; hier is geen bloedige, maar een on bloedige moreele wreedheid begaan, waar van wij in de annalen onzer parlementaire politiek de weerga niet weten aan te wij zen. Wijnkoop de koelie van Lou de Visser, ziedaar de rol, die hem na zijn parle mentaire transformatie waoht. Wat kost haar knippen? Veertig cent, meneer. En scheren? Een kwartje, meneer. Scheer dan mijn hoofd, alsjeblieft.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10