Jacques Offenbach KERKNIEUWS ONDERWIJS RECHTZAKEN WOENSDAG 1 OCTOBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 DE AFSCHUWELIJKE ROOFMOORD TE ROTTERDAM. Een foto van het huis Willebrordusstraat 34, waar de laffe moord op Mej. Maliepaard, door haar zwager werd gepleegd. Inzet de vermoorde vrouw (Mej. Maliepaard). 1880 3 October 1930 Het was een ware slag op den Boulevard te Parijs, toen men de tijding vernam dat Jacques Offenbach was gestorven; dit geschiedde den 3den October 1880, In de buurt tusschen de Opera en de Rue Drouot was Offenbach in die dagen de meest populaire figuur; hij woonde in de rue Laffitte. Hij had de eigen aardige gewoonte om eiken middag tegen twaalf uur zijn ontbijt te gaan gebruiken in een of ander groot restaurant aan den Boule vard, waar hij dan tevens zijn talrijke vrien den, kennissen en allerlei andere lieden uit zijn omgang ontving. Vervolgens ging hij weer naar huis, terwijl hij een of andere straatveger of aapjeskoetsier een deuntje van hem hoorde fluiten; bijna ieder wandelaar groette hem op zijn weg. Zoo leefde Offenbach te Parijs, de stad van zijn leven, streven en sterven, Jacques Offenbach werd te Keulen geboren in 1819. Zijn vader was een Duitsch rabbijn, die zelf ook viool speelde. Zijn twee zonen Jacques en Jules moesten beiden viool leeren spe len, maar met dit verschil, dat de eer ste een uitgesproken talent had en later in de muziekgeschiedenis beroemd is gewor den, terwijl de tweede het niet verder heeft kunnen brengen dan kapelmeester bij zijn broer Jacuqes was bovendien bijzonder verzot „.op violoncel en was zelfs als leerling zijn mees ters te Keulen op den duur de baast Na ver loop van tijd zond de vader beide jongens ter verdere opleiding naar Parijs, waar zij onder leiding van Cheribini hun studiën gin gen voltooien. Hier studeerde Offenbach aan het Conservatorium en kreeg vervolgens een plaats aan de Opéra Comique te Parijs, Het waren vooral eenige goedgeslaagde composi ties, welke de aandacht van de muziekwereld op hem vestigden; hij werd daarom in 1849 benoemd tot kapelmeester aan het Théatre Fran9ais en na reeds verschillende stukken van zichzelf te hebben geleid (als de fabelen van La Fontaine) dirigeerde hij nu de pre mière van zijn werk: La Chanson de Fortu- nio, een intermezzo in Le Chandelier van Alfred de Musset, Het was te begrijpen, dat hij spoedig werd bestormd door een reeks van auteurs van tekstboekjes om er de muziek voor te schrijven. En hij deed het en.had succes. Hij waag de het derhalve in 1855 op te treden als on dernemer van een operettegezelschap dat hij voor eigen rekening exploiteerde en den naam gaf van Les Bouffes Parisiens. Daar de voor stellingen in den smaak vielen ontstond er een groot aantal operetten, waarvan de beroemd ste zijn: „Orpheus in de onderwereld", „De schoone Helena" (1864), „Blauwbaard" (1866) en „De Groothertogin van Gerolstein" (1867), Offenbach heeft door zijn werken een waar lijk nieuwen geest geschapen in het muziek- geschiedkundig gebeuren. Het succes steeg met dent dag en nam een hoogtepunt in de jaren na 70, toen Offenbach de „Dochter van den Tam bour Majoor" opvoerde; hierin had hij een hoogtepunt bereikt in de lichtheid van zijn muziek en een zuivere weerspiegeling van zijn tijdgeest gevonden. Al zijn deze werken alle met buitengewoon vaardige hand geschreven door een man met een goeden kijk op al wat het tooneel aan gaat, met zeldzaam geniale invallen, welke uitmuntten door dolheid en satire, de frivole geest welke klaarblijkelijk uit zijn operetten spreekt, heeft vele zaken, welke een betere waardeering verdienden, in het bespottelijke getrokken en tenslotte zelfs doen verdwijnen. Offenbach huwde te Parijs met een Spaansche en ging kort daarna tot het Kathoicisme over. Toen hij in 1880 stierf, had hij juist zijn „Vertellingen van Hoffmann" beëindigd. Om de nagedachtenis van Offenbach te vieren heeft men onlangs te Leipzig een uitvoering gege ven van de opera in drie bedrijven van Offen bach „Robinsonade" geheeten, welke een om werking is van „Robinson", welke opera-co- mique voor 't eerst in 1867 bij gelegenheid van de groote tentoonstelling te Parijs gegeven was en na een drietal opvoeringen vanwege den miserabelen tekst reeds van het tooneel verdween. Erich Walther heeft thans den tekst grondig herzien, terwijl George Winkler de muziek heeft omgewerkt. Te Keulen open de de Keulsche Opera ditmaal het seizoen met Offenbach's „Madame Favart". Beide stukken worden thans zeer geprezen, ofschoon zij vroeger niet in den smaak konden vallen. Onder de meest beroemde navolgers van Of fenbach in Duitschland noemen wij den Wals- koning Johan Strauss. HULDIGING VAN Z.D.H. MGR. J. D. J. AENGENENT TE GENT. In het Katholieke Vereenigingsgebouw „Het Volk". Gent, hetwelk gisterochtend een regen- stad was, werd in den avond, toen 't hooge Haarlemsche gezelschap werd verwacht, een vredige schilderachtige zomeravond- stad. De sterren blonken aan den hemel en het prachtige klokkespel sprankelde door de stilte. Des middags werden op de vigilie van St. Bavo's patroonsfeest door Z.D.H. Mgr. Coppieters in de kathedraal de feestelijk heden geopend met het zingen der Ves pers, waarbij het Gentsohe Kapittel, pro fessoren en studenten van het seminarie tegenwoordig waren. Het Haarlemsche Kapittel, met Z.D.H. Mgr. Aengenent, werd echter eerst tegen 's avonds acht uur verwacht. Per auto is het Nederlandsch gezelschap uit de rich ting Antwerpen aangekomen. Mgr. Aengenent is de gast van Mgr. Coppieters Mgr. Taskin, proost van Haar lem's Kapittel en dr. G. C. van Noort, de ken van Amsterdam, zijn de gasten van het Seminarie. Plebaan Westerwoudt logeert bij den Eerw. heer van Kerkhoven, direc teur der Sociale Werken. De overige leden van het gezelschap lo- geeren eveneens bij Z.D.H. Mgr. Coppie ters en den wij-bisschop Mgr. van Rechem. Heden vangen te kwart over negen in de St. Baaf de kerkelijke feestelijkheden aan. De H. Klis zal worden opgedragen door Z. D. H. Mgr. Coppieters, terwijl Z. D. H. Mgr. Aengenent in rosetta de Pontificale H. Mis zal bijwonen. Het kathedraal kapittel van Haarlem zal alsdan de groote waskaars, die zestien K.G. weegt, plechtig offeren. Deze kaars is hier vervaardigd op kunstvolle wijze. Het schild met het opschrift, is door het kapittel zelf medegebracht. Na den kerkdienst ontvangt Z.D.H. Mgr. Coppieters Mgr. Aengenent met de Haar lemsche en Gentsche kapittels aan zijn ta fel in het bisschoppelijk paleis. In den na middag zullen hoogstwaarschijnlijk enkele bezienswaardigheden worden bezichtigd, terwijls des avonds de beide bisschoppen zullen worden gehuldigd door het Katholie ke Gentsche volk. Alle besturen der aangesloten organisa ties hebben een schriftelijke uitnoodiging ontvangen om des avonds te kwart over zeven in het vereenigingsgebouw „Het Volk" aanwezig te zijn, teneinde aan Mgr. Aengenent te worden voorgesteld. Op den eigenlijken feestavond, welke volgt, zal mr. Ronse als voorzitter van het Katholieke Werkliedenverbond van Gent, hetwelk honderdduizend aangesloten leden telt, een schets geven van doel, arbeid en resultaten van den Bond. Vervolgens zul len Mgr. Aengenent en Mgr. Coppieters het woord tot de vergadering richten. Het Gentsche Katholieke dgablad „Het Volk", schreef aan den vooravond van het St. Bavofeest in een huldigend artikel over Mgr. Aengenent als den Bisschop, die op het gebied der sociologie een naam ver wierf, „die ook de Nederlandsohe gren zen ver overschrijdt." „Tijd.** Federatie-examens (Mercurius-diploma). De practijk-examens der Federatie van Handels- en Kantoorbedienden Vereenigin- gen in Nederland zullen gehouden worden voor Boekhouden op 9 en 10 Dec. voor Handelscorrespondentie op 16 en 17 Dec. in de plaatsen in het prospectus ge noemd. Dit prospectus is gratis verkrijg baar aan de bekende adressen en bij het Secretariaat der Federatie-examens, An na Paulcwnastraat 17a, Den Haagè De inschrijving sluit op 4 November a.s. DE MOORD TE WADDINXVEEN. Op 10 Augustus van het vorige jaar werd het dorp Waddinxveen in opschudding ge bracht door een moord. De 36-jarige hout bewerker A. K. vermoordde zijn buurman met een scheermes. K. 'had ruzie met zijn buurman Schotman over een heg, die voor een gedeelte over het terrein van K. hing. De houtbewerker had de heg voor een ge deelte afgeknipt. Schotman was hier zeer verontwaardigd over en diende een aan klacht tegen K. in wegens vernieling. De veete tusschen de beide buren werd hier door nog verscherpt. K. werd door den po litierechter te Rotterdam bot 15 boete veroordeeld. Dit proces lokte wederom nieuwe ruzies uit. K. schold zijn buurman Sch. en diens vrouw voor meineedigen uit. Op 10 Augustus, te omstreeks half zes, wachtte K. zijn buurman Schotman op, voor de woning op de brug. Toen Sch. naar huis kwam viel K. hem met een scheermes, dat hij geopend in den zak droeg.' aan en bracht Sch. eenige ernstige wonden aan den hals toe, waardoor deze kort na den overval overleed. Op 14 Februari jl. stond K. terecht voor de Rotterdamsche Rechtbank en werd we gens moord veroordeeld tot een gevange nisstraf van 8 jaren. In hooger beroep heeft het Hof in Den Haag verd. op 23 April tot 12 jaren gevangenisstraf veroor deeld. In cassatie had de Hooge Raad de zaak naar het Aimsterdamsche Hof verwe zen. Vandaag had K. zich voor het Amster- damsche- Gerechtshof te verantwoorden wegens moord, subs, -doodslag, subs, zware mishandeling of mishandeling den dood tengevolge hebbende. De publieke tribune was geheel met be langstellenden gevuld. Van de zijde van het O. M. waren 9 ge tuigen gedagvaard, de verdediger, mr. F. Eikelenboom, had 1 getuige décharge doen dagvaarden. De verd. nam uiterlijk zeer kalm in de bank der verdachten plaats. President mr. Jolles tot verdachte: Waarom bent u van het Rotterdamsché vonnis in hooger beroep gegaan? VerdachteDe officier ging in hooger beroep, toen ben ik ook maar in hooger beroep gegaan. Pres.: U blijft bij uw vroeger afgelegde verklaringen. Verdachte: Ja! Maar ik weet niet pre cies meer hoe het alles is toegegaan. President: U gebruikte dien bewusten dag veel drank niet waar? Verdachte: Ongeveer een half fleschje Ame ri kaan t j e s Als getuige werd o.m. gehoord de bur gemeester van Waddinxveen, de heer Proost. Get. verklaarde, dat verd. naar aanleiding van den klacht van Schotman, betreffende beleediging tegen hem, had gezegd: „Als het zaakje doorgaat, gebeu ren er ongelukken". De burgemeester had vroeger nooit klachten over verd. gehad, wel wist hij dat er dikwijls ruzie was, voor al tusschen de vrouwen. De veldwachter, als getuige gehoord, had den tienden Augustus nog met verd. gesproken, die toen, omstreeks 3 uur, reeds drank had gebruikt. Uitvoerig ondervroeg mr. Jolles verdach te over het drinken van „Amerikaantjes". Verdachte dronk over het algemeen wei nig, doch hij had de „Amerikaantjes" ge dronken, om, zooals hij verklaarde, ge makkelijker te spreken. De veldwachter deelde nog mee, tot verdachte te hebben gezegd, dat Schotman wel een schikking over de heg wilde. Verd. had toen gezegd: Als het niet goedschiks gaat, dan maar kwaadschiks. Toen getuige verdachte arresteerde, had deze gezegd: Het moest zeker zoo gebeu ren het zal me wel 5 of 6 jaar kosten. Pres. tot verd.: U stond Schotman voor zijn woning op te wachten, nietwaar? U zei nog tegen een van de kinderen: Waar blijft je vader toch? Verdachte zwijgt. Een tragisch oogenblik was het verhoor van de weduwe van den verslagene, die tij dens haar verklaringen herhaaldelijk in tranen uitbarste. Getuige vertelde hoe K. eenigen tijd voor de woning had staan wachten, hij had haar toen uitgescholden en geroepen: „Waar blijft je man, ik moet hem spreken." Getuige had haar man laten waarschu wen; hij werkte in de nabijheid en kwaim even later thuis. Op het bruggetje voor het huis hadden de beide mannen elkaar ontmoet. Ik riep mijn man nog een waar schuwing toe en rende het huis uit, om hem te helpen. Maar toen was het al gobeurd, m'n man deed nog een stap voorwaarts en viel toen met een doorgesneden hals in het water. Een psychiater als getuige-deskundige gehoord, noemde verd. toerekenbaar. De daad zou gepleegd zijn onder den invloed van alcohol en geprikkelde zenuwen. Nadat nog eenige getuigen waren ge hoord, die bij hun reeds vroeger afgeleg de verklaringen bleven, was het. woord aan den advocaat-generaal. De advocaat-generaal, mr. Harinxma thoe Slooten, achtte het primair ten laste gelegde, de moord, wettig en overtuigend bewezen. Verd. had een wrok tegen den verslagene, hij had drank gebruikt. K. wachtte zijn slachtoffer op, urenlang heeft hij voor diens huis gestaan. De opzet om te dooden was bij verd. aanwezig, wat blijkt uit de plaats, waar de snede is toege bracht en de kracht waarmede het zeer gevaarlijke wapen werd gehanteerd. Spr. achtte de voorbedachte rade bewezen naar aanleiding van de verschillende uitingen van verd. Geen twistgesprek ging aan den moord vooraf, zoodat van drift op dat oogenblik geen sprake was. Wat de straf maat betreft, merkte spr. op, dat de door de Rotterdamsche rechtbank opgelegde straf hem in geen enkel opzicht voldoef De straf moet ook afschrikken, het aan tal moorden wordt steeds grooter: gister werd weer1 een verschrikkelijke moord in Rotterdam gepleegd. De advocaat-generaal eischte (zooals wij gisteren meldden) tenslotte vernietiging van het vonnis van de Rotterdamsche Rechtbank en opnieuw rechtdoende ver- daohte's veroordeeling wegens moord tot een gevangenisstraf van 15 jaren. Verdachte bleef volkomen kalm, op de publieke tribune ontstond eenige beroe ring. Hierop werd gepauzeerd. Het pleidooi. Na de pauze hield de verdediger van verdachte, mr. F. Ei'kelenboom zijn plei dooi. PI. wees erop, dat het bewijs voor voor bedachten rade verschillend geconstrueerd is door de Rechtbank en door het Hof. Moeilijk is uit te maken mot welke inten tie verdachte heeft gehandeld. Wat heeft verdachte gewild? Uitvoerig ging pleiter de bewijsgronden, door den advocaat-gene raal voor voorbedachten rade gebruikt, na. PI. wees erop, dat inzake de vernieling van de heg, door den verslagene en zijn vrouw, onjuiste verklaringen zijn afgelegd. Verd. heeft zich zeker geen moed inge dronken met het oogmerk om zijn buur man te dooden. Verdachte heeft nooit iets gezegd, waaruit zou blijken, dat hij het plan had een moord te plegen. Immers nog op 8 Augustus was verdachte naar Rotterdam gegaan om appèl aan te tee kenen tegen de uitspraak van den politie rechter inzake de bewuste heg. Hij had toen zeker geen enkel plan om een moord te plegen. Het blijkt ook, dat plaats en uur van het misdrijf, gepleegd in tegen woordigheid van getuigen, al zeer ongun stig waren voor iemand, die met voorbe dachten rade te werk gaat. Op z'n 'hoogst kan gesproken worden van een plan om te mishandelen. Het feit, dat verdachte een scheermes bij zich droeg, bewijst niets voor voorbedachten rade, evenmin als de kracht, waarmee verdach te toestootte, noch de plaats, waar de wond werd toegebracht. Indien verdachte geen mes had gehad, maar een stok, dan was van voorbedachten rade geen sprake geweest. Bewijs van moord is niet gele verd, volgt uit geen der argumenten. Slechts kan gesprokon worden van zware mishandeling met voorbedachten rade met doodelijk gevolg. PI. achtte het onjuist en in strijd met de wet, dat de advocaat-generaal hooger straf heeft geëischt dan waartoe verdachte door het Hof in den Haag was veroordeeld. In ieder geval moet men komen tot mis handeling zonder voorbedachten rade. Wat de strafmaat betreft, dient de preventieve hechtenis te worden afgetrokken, terwijl pl. bovendien meent, dat een hoogere straf in strijd is met de wet. Na re- en dupliek werd uitspraak vast- gesteld op 14 October des ochtends te 10 uur. IN DE GEMEENTE EINDHOVEN werd Dinsdag een aanvang gemaakt met de levering van gas door de staatsmijnen, terwijl de gasfabricatie in de gemeente Eindhoven zelf werd gesloten. De burgemeester van Eindhoven, de heer A. Verdijk, sluit, door het sluiten van 't laatste retort de gasfabricatie in de gasfabriek HET BEROEMDE PANTHéON te Parijs wordt gerestaureerd.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5