WAALS r KLEEDING RECHTZAKEN Haarlemmerstraat 130-136 Ueurei1 0.90 1.95 £90" 6JÖ L e is k e sorteering Eiken Schemerlamp met zijden Kap Groote Leidsche Wollen Fantasie-Deken Groote Japansche Vaas - 50 c.M. hoog UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK STADSNIEUWS WOENSDAG 1 OCTOBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT Samenvatting. Leidt men uit de opgegeven cijfers, met inachtneming van den omvang der teelt in de verschillende streken, het cijfer af voor het geheele land, dan verkrijgt men het volgende resultaat, waarbij het tus- schen haakjes geplaatste cijfer aangeeft hoe de stand was op 23 Augustus 1930. Appelen 24 (29) Peren 56 (5S) Druiven 70 (73) Bloemkool 52 (50) Witte kool 57 (51) Iloodc kool 36 (41) Savoye kool 60 (52) Spruitkool 66 Boerenkool 66 horseneeren 74 (69) i'.ei 65 (69) Sla 63 Andijvie 71 Door de correspondenten wordt de stand opgegeven in cijfers, waarbij 100 is uitmun tend, 90 is zeer goed, 70 is goed, 60 is vrij goed, 50 is matig, 40 is vrij slecht, 30 is slecht en 10 is mislukt. STAND DER LANDBOUWGEWASSEN. Onderstaand overzicht betreffende den stand der landbouwgewassen op 22 Sep tember 1930 is onder medewerking der Kijkslandbouwconsulenten samengesteld, naar gegevens, verstrekt door de corres pondenten der Directie van den Land bouw en, wat de weersgesteldheid betreft, door het Kon. Nederl. Meteorol. Instituut. De weersgesteldheid. Gemiddeld over de geheele maand Augus tus waren de overdagtemperatuur, het ge middeld maximum en het gemiddeld mini mum respectievelijk 0.4 gr., 0.4 gr. en 0.3 gr. C. boven normaal. In het tijdvak van 1 tot en met 22 September was de ochtend- temperatuur gemiddeld bijna 1 gr. C. bo ven normaal; de gemiddelde maximum temperatuur was 1 gr. C. beneden het ge middeld minimum 1.5 gr. C. boven nor maal. De hoeveelheid neerslag gemiddeld over het geheele land bedroeg in Augustus 104 mm., tegen 80 normaal. In Friesland viel 10 pCt. meer dan normaal, in Zuid-Holland, Zeeland, Drente, Overijsel, den Gelder- schen Achterhoek en in Zuid-Limburg was de hoeveelheid neerslag 15 tot 25 pCt., ia oostelijk Noord-Brabant en in Noord-Lim burg ongeveer 55 pCt. en in het overige deel van het land 30 tot 45 pCt. boven het gemiddelde. In het tijdvak van 1 tot en met 22 Sep tember was de neerslag eveneens over het geheele land boven normaal, in het noorden en het midden van het land bedroeg het surplus 50 tot 70 pCt., in bet Zuiden 60 tot 1U0 pCt. Het aantal uren zonneschijn bedroeg in Augustus 212, tegen 180 normaal, en van 1 tot 22 September 75, tegen 112 als ge middelde. De stand der gewassen. De tarwe- en haveroogst hebben veel ge leden door de regens. Er komt veel schot voor, terwijl ook veel korrels zijn uitgeval len. Bovendien is de tarwe smal van kor rel. De opbrengsten blijven dientengevolge aanmerkelijk beneden liet gemiddelde. De erwten zijn matig tot vrij goed. Ook van de erwten is de kwaliteit slecht. Daarentegen konden de bruine en witte boonen onder vrij gunstige omstandighe den aan de tollen geplaatst worden; dit gewas belooft een goeden oogst. Kanariezaad en blauwmaanzaad zijn vrij goed. Algemeen wordt geklaagd over het voor komen van veel ziekte in de aardappelen. In Zeeland loopt het aantal zieke knol len bij Eigenheimers en Zeeuwsche Bonten en Blauwen zelfs tot 50 pCt. De velden, die echter van den aanvang af geregeld besproeid zijn, vertoonen zeer weinig zieke knollen. De opbrengsten van de fabrieksaardap pelen schijnen mee te vallen. Het zetmeel- gehalte verschilt blijkbaar slechts weinig van het gemiddelde. De productie van aardappelmeel wordt op 2/3 van die in elk der beide vorige jaren geraamd. De suikerbieten staan goed; de uien zijn vrij goed. Het jaar 1930 wordt te recht een uitste kend grasjaar genoemd. Het weiland is goed tot zeer goed. Gras-hooi van de 2de snede is er weinig gewonnen, doch er is zeer veel ingekuild. Voor sommige stoppelgewassen is het weer te nat en te guur. Het autobus-ongeval van de „Quick Boys". Den 26sten October van het vorige jaar had de voetbalvereeniging „Quick Boys" uit Katwijk aan Zee een wedstrijd gespeeld te Alphen, vanwaar de leden met een auto bus naar Katwijk terugkeerden. In de Adrianastraat aldaar is de autobus eerst tegen een stilstaanden melkwagen opge reden en vervolgens tegen een huis, waar door beide werden beschadigd en tenge volge van welke aanrijding de autobus kantelde. De bestuurder van de autobus heeft destijds voor het Leidsche Kanton gerecht terecht gestaan wegens het in ge vaar brengen van de veiligheid van het verkeer. Naar wij vernemen zal deze zaak Dins dagmiddag 14 October voor de Haags c-he Rechtbank in hooger beroep worden be handeld. Verschillende getuigen zijn of zul len nog worden gedagvaard. Als verdediger van den bestuurder zal optreden Mr. L. Weijl, advocaat te Leiden. Beige Wollen Kinderkou sen, leeftijd 2 jaar 0.40 Kleine stijging per maat Jongens- en Meisjes PulI- Overs vanaf 0.98 Flanellen Dames Nacht hemden, nieuwe 1 CE" l.UaJ» M a c c o Dames Operamodel in wit, rose, groen Percal Heeren iOi/erh den, met boor\J vanaf Gewatteerde Satinet t)e- kens, l-persoons 3*35. Witte Wollen Dekens met gekleurde ran- 9 OP den y Waschzijden Dameskousen met punbhiel, alle nieuwe Wollen Damesvesten, a«r- dige dessins, vf. Flanellen Dames ,P/amaX alleen nu fis f 0 Flanellen Kinder Pyama's Heuke dejèins 1.25 itte ':Wollen Dameshem- don. filet ronde 1.3Q. Witte Heeren 0 v erifcm- denf<^*H?r^piqué jX 99 borst,.'vanaf Gewatteerde Jfekens, ge- /bloemde §*ranet 5.25 Fantasie Wollen Dekens, tod en blauw 4.75 Wollen Dameskousen, zeer mooie kwaliteit, ook in nieuwe koper- 1 9734 kleuren 1'£,i Gebreide Wollen Kinder jurken, vanaf 0.95 QkbÉeide Dames Directoi- rose, zalm, 0.82* Heeren Sporthemden, di verse strepen 0.76 Tocht-Deken - in ruiten en sbreepen, vanaf 1.10 Leidsche Witte Wollen Dekens 140/190 150/200 160/210 VOOR JONGENS EN MEISJES Onze Winkelweek-Bonnen voor onze prachtige geschenken ver strekken wij tot Zaterdagavond 10 uur KATWIJK. Petitionnement. Terwijl men van socialistische zijde tracht, ook bij de Ka tholieken, handteekeningen te krijgen op het petitionnement tegen het vlootpro- gram, werd door het bestuur der R. K. Kiesvereeniging een circulaire in massa verspreid, waarin met verschillende argu menten gewaarschuwd werd niet op dit petitionnement te teekenen. 't Bestuur der genoemde Kiesvereeniging is bereid aan degenen, die alsnog inlichtingen wensohen, deze te verschaffen, en waarschuwt uit drukkelijk zich niet te laten bepraten door de roode propagandisten, onder welk voor wendsel zij ook zouden trachten uw naam op dergelijke lijsten te krijgen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Fiets ontvreemd. Ten nadeele van P. de R. is een gebruikt rijwiel, dat onbe heerd stond voor het café van den heer N. F., door onbevoegden meegenomen. Van het geval is aangifte gedaan bij de politie die onderzoek doet. NIEUWVEEN. Een gouden bruidspaar. Dinsdag jl. had het gedeelte van den ouden Nieuw- veenschenweg, bij de Kattebrug, een recht feestelijk aanzien. Het echtpaar Jac. Kok en D. Kok—Gerekink, vierde zijn gouden huwelijksfeest. De buren hadden zich be ijverd den oudjes een onvergetelijken dag te bezorgen. Op den vooravond hadden ze een fraaie eerepoort voor hun woning op gericht, terwijl den volgenden morgen overal de vlaggen wapperden. Met de au(p van een onzer dorpsgenooten werd het gouden paar naar de kerk gereden. Onge twijfeld moet hun ontroering groot geweest zijn, toen door de goede opkomst der koorzangers een meerstemmige H. Mis uit dankbaarheid voor hen werd opgedragen. Na de kerkelijke viering, werd het her denkingsfeest thuis voortgezet. Aan de vijftig jaar gehuwden w'erd door de omwo nenden nog een cadeau aangeboden. Ons dorp mag zich nogal een enkele keer in een gouden bruiloft verheugen de laatste jaren. O. i. geert het blijk dat de zwakke kunne in Nieuwveen nogal han delbaar is. R.K. BOND VOOR GROOTE GEZINNEN In de Jacobazaal van „Den Burcht" ver gaderde gisteravond de R.-K. Bond voor Groote Gezinnen, waarbij de opkomst zeer goed was. Circa half negen opende de voorzitter, de heer P. Heemskerk, de vergadering met gebed en een woord van welkom voor al tot de we'.eerw. heeren Paler H. Mulder, Rector Reynen en Kapelaan L. Gudde. Spr. dankt de aanwezigen voor de op komst, die ondanks de attracties in de stad, zeer goed is. Hierna las de secretaris de notulen der twee laatste vergaderingen, welke onder dank werden goedgekeurd. Hierna deelt de voorzitter mede, dat als bode voor de vereeniging is aange steld de heer de Groot. Verder, dat in een vergadering met het R.-K. Huisvestingsco mité is besloten, dat kinderen van den bond v. Groote Gezinnen de voorrang heb ben voor uitzending boven andere kinde ren. Men moet dit dan opgeven bij het be stuur. Van de lichtfabrieken te Leiden is een schrijven binnengekomen, dat deze maand weer kook- en bakdemonstraties worden gehouden in de Toonkamer, waarvoor de deelname kosteloos is. Voor deelname hier aan kan men zich opgeven bij het bestuur. Hierna volgde het afscheid van Pater H. Mulder als geestelijk adviseur. De voorzitter las een schrijven voor van Pater Mulder, waarin deze zijn ontslag van den Bisschop mededeelde. De voorzitter nam daarna het woord, en zeide dat dit niet onverwacht kwam, maar toch, aldus spr., is het niet prettig af scheid te nemen van iemand, met wien men lang heeft samengewerkt. Wij werkten gaarne samen met Pater Mulder, dien wij nu noode missen. Spr. zeide het op prijs te stellen aldus afscheid te kunnen nemen en bracht hem dank voor zijn waardevolle medewerking en voor alles wat hij in het belang der or ganisatie had gedaan. Pater Mulder hierna het woord nemend, zeide dankbaar te zijn voor de dank hem gebracht, die echter volgens spr. veel te groot is. Het spijt spr. dat hij afscheid moet nemen, omdat hij sympathie heeft voor dezen bond met welken .het maat schappelijk leven zal bloeien. Spr. wekt allen op trouw de vergaderin gen bij te wonen en wenscht den bond groei en bloei toe. Hierna had de installatie plaats van den nieuwen geestelijk adviseur Rector R. Rey nen. Reeds had het bestuur, aldus de voor zitter, haar opwachting gemaakt bij Hec tor Reynen, waaraan de voorzitter nu nog een woord van welkom toevoegde. Spr. beval dezen bond aan de aandacht van Rector Reynen aan, daar deze bond een zoo voorname plaats inneemt. Spïl hoopte in Rector Reynen een goeden leids man te vinden en sprak de hoop uit, dat de rector onder Gods zegen veel goeds voor den bond zou tot stand brengen. Rector Reynen hierna het woord ne mend, dankte voor het hartelijke welkom en zeide, dat de bond door den voorzitter niet ten rechte is opgehemeld, j Spr. vertelde dan van zijn werk in de grootstad, waar hij als grootste kanker I had opgemerkt het neo-Malthusianisme. i Wat de kanker is in het lichamelijk leven is het Neo-Malthusianisme voor het gees telijk leven. Daarom moeten w ijdaartegen officieel in het strijdperk treden. De natuurwet moeten wij bewaren, om dat zij blijft door alle eeuwen. Hieraan zegt spr. nu te gaan medewerken met den Bond voor Groote Gezinnen. Als wij dit allen doen, aldus spr., doen wij een Godvallig werk, als iedere kern afzonderlijk goed is, zal ook de maat schappij gezond zijn. Rector Reynen besluit met te zeggen, hieraan gaarne te zullen medewerken. Het verslag van de kascom-missie wordt uitgesteld tot de volgende vergadering. Wat de oudersavond betreft, deelt de voorzitter mede, dat de eerste ouderavond zeer waarschijnlijk zal plaats hebben op 22 October. Als spreker zal dan optreden Pa ter H. de Greeve SJ. Vervolgens doet de voorzitter verslag van de vergadering van den Centralen Raad te Alkmaar, waar als afgevaardigden de voorz. en de secretaris tegenwoordig waren. Wat de woningbouw betreft deelde de voorzitter mede, dat er verschillende con ferenties waren gevoerd met het gemeente bestuur e.a. waaruit zou moeten worden geconcludeerd, of de Bond zelf actief zich in de bouw van woningen voor groote ge zinnen zou moeten mengen. Daarna werd bekend dat de gemeente zou over gaan tot den bouw van 279 gemeentewonin gen, waarvan 117 speciaal voor groote gezinnen. Daarom meende het bestuur vooralsnog een afwachtende houding te moeten aan nemen. Hierna was het woord aan den weleerw. heer kapelaan L. Gudde, die wilde schil deren het verval van het christelijk huis gezin in onzen tijd, terwijl toch Christus' wil en wet het eenige ware geluk kan brengen. God heeft aan het huisgezin gegeven drie dingen, die onder séraffe moeten wor den geëerbiedigd nl. een: verheven doel, hechte grondslag en heilig gezag. Deze drie punten werden door spr. uit voerig behandeld. Ten eerste de steun, die man en vrouw in elkander vinden, en het andere doel de uitbreiding van het menschelijk geslacht, de uitbreiding van Christus' Rijk. Maar duizenden verwerpen die Christe lijke opvatting van het huisgezin, de vrouw is verlaagd tot een voorwerp van lust en het huisgezin is geworden een graf van ongeboren kinderen, een hel van zonden. Daar worden de kinderen niet welkom geheeten als een gave Gods. Wij zien de ruine van het huwelijk in alle rangen van de maatschappij, aldus spr., die ter illus tratie eenige cijfers en gegevens mede deelt. Spr. haalt eenige citaten van gezagheb bende schrijvers aan om aan te toonen, dat het vergrijp tegen de natuurwetten de on dergang der individuen en der maatschap pij is en bestrijdt dan de redenen van het Neo-Malthusianisme als persoonlijk geluk en andere „argumenten". Spr. schilderde het verschil tussehen het leven van Neo-Malthusianisten en het le ven van Christelijke ouders, die alleen het eenig ware geluk vinden. Dat is het. doel van het huisgezin en om dat doel te bereiken heeft God een hecht fundament gegeven, nl. dat zij twee zijn in één vleesc'h en wat God gebonden heeft, zal de mensch niet scheiden. Maar de ambtenaar is in de plaats van den priester getreden en het huwelijk kan ontbonden worden en nu groeit het aan tal ongelukkige huwelijken, wat spr. met cij fers van echtscheidingen aantoont. De huwelijkstrouw is een zegen voor heb huisgezin en spr. verwijst naar Rusland, waar het verwerpen van God geleid heeft tot huwelijksontrouw, vrije liefde en al de gevolgen van dien. Dat is de ruine van het Christelijk hu welijk van onzen tijd, die z'n oorzaak vindt in het zedenbederf. Ten derde behandelde spr. het heilig gezag, de verhouding tussehen ouders en kinderen, die, aldus spr., op de eerste plaats aan God hooren, omdat de ouders hun gezag aan God ontleenen. Als God wordt weggecijferd, zal het kind dan zijn ouders kunnen eerbiedigen? Spr. gaf aangaande de opvoeding dei- kinderen in de verhouding tot hun ouders een schrikwekkend beeld van wat op het oogenblik het goddelooze Rusland te zien geeft. Spr. eindigde met een hartelijke opwek king, die hij vond in een vers van Guido Gezelle, omdat gij allen weet. aldus spr., dat Christus leeft en dat de eindoverwin ning zult vinden in het kruis, dat voor u zal lichten tot de volheid der tijden. Hier na werd door den voorzitter een kort maar hartelijk woord van dank aan kapelaan L. Gudde gebracht. Wegens het late uur werd het volgende punt der agenda tot de volgende vergade ring uitgesteld en overgegaan tot de ver loting, waarvoor mooie prijzen beschik baar waren. Van de rondvraag werd o. a. gebruik ge maakt door Mevr. Manders, die voor deel name aan de demonstratie der Lichtfabrie ken gemeenschappelijke deelname voor stelde met de leden van den Vrouwen bond. Verder deed Mevr. Manders mededeeling van het fonds voor het rustoord voor leden LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 29 Sept. a.s. tot en met Vrijdag 3 Oct. waargenomen door de apotheken D. J. v. Driesum Mare 76, tel. 406 en G. H. Blan ken, Hoogewoerd 171, tel. 502, en van Za terdag 4 tot en met Zondag 5 Oct. door apotheek C. B. Duijster, Nieuwe Rijn 18, tel. 523. van den Vrouwenhond, waarbij wellicht ook samenwerking mogelijk zou zijn. Hierna werd door den voorzitter met een woord van dank en opwekking en met den Cihr. groet de vergadering gesloten. DE STADHUISBOUW. Er komt hier en daar en ook van ge zaghebbende zijde critiek los op het ge publiceerde plan-Dudok inzake Stadhuis bouw. Ook critiek, welke betreft de architec tuur van den nieuwen achtergevel. Deze critiek zal waarschijidijk als er nog een plan komt met óók een nieuwen voorgevel niet milder worden De Raadsmeerderheid heeft echter nu eenmaal gekozen dezen architect, den heer Du-dok, wetend, hoe deze bouwde, in wel ken geest-, in welken trant-. De Raad-smeerderheid kkn, als eerst beide plannen (oude en nieuwe voorgevel) zijn ontworpen, beide plannen verwerpen; en dan kan er weer opnieuw worden be gonnen met denzelfden of met een ande ren architect (andere architecten). Dat kan. In Den Haag, waar zooals men weet, ook een nieuw stadhuis moet worden ge bouwd, is men begonnen met vijf archi tecten uit te noodigen, om een ontwerp te maken, n.l. de heeren Dudok, Staal, Luth- man, Kropholler en Roosenburg. Opmerkelijk is het, dat de heer Dudok voor Leiden alléén wilde uitgenoodigd worden; bij een uitnoodiging van meerdere architecten zou hij niet meedoen Zal het niet blijken, dat het jammer is, dat in Leiden niet deze weg is bewandeld geworden? HET 3 OCTOBERFEEST. Politie-maatregelen. Ter kennis van het publiek wordt ge bracht, dat voor de a.s. feesten door de politie de navolgende maatregelen zijn ge troffen lo. Het Van der Werfpark wordt Don derdag, 2 October, des namiddags 8 uur voor het publiek afgesloten. Alleen de lichtstoet trekt door het perk van de zijde Doezastraat in de richting Garenmarkt. Deze maatregel is genomen in het belang van het behoud van het plantsoen. 2o. Vrijdag, 3 October, is de toegang tot het Van der Werfpark voor de deel nemers aan de Koraal-Muziek uitsluitend het voetpad langs het water vanaf de zijde Garenmarkt. Het voetpad langs het water van de zijde Doezastraat wordt afgesloten. De beide achterpaden in het park blij ven voor het publiek toegankelijk. De taptoe. Men verzoekt ons mede te deelen, dat er in de route voor de morgenavond te houden groote taptoe ter inleiding van de 3 Ootoberfeesten, eenige wijziging is geko men. Komend van de Jan van Houtkade over de Doezastraat wordt niet onmiddellijk het v. d. Werffpark ingegaan, maar de brug van het Rapenburg (Oostzijde), alwaar voor bet Gemeentehuis het bestuur in den stoet zal treden. Daarna gaat de stoet over Ra penburg (Westzijde) naar het v. d. Werff- pa-rk. Wij herinneren er no,g aan, dat de stoet te 9 uur van het Kaasmavktterrein door de Koppenhinksteeg vertrektl Het bestuur der 3 Oct.-Ver. verzoekt ons er nog op to wijzen, dat er op den Rijnsburgersingfl voldoende (12) toegan gen voor het feestterrein zijn. Men be hoeft dus niet te dringen! Bond van Leidsche Harmonie- en Fanfare gezelschappen. Gisterenavond werd het laatste concert gegeven van de reeks concerten door den Bond van Leidsche Harmonie- en Fanfare- Gezelschappen aan de gemeente aangebo den. Het is het bestuur van dezen Bond een behoefte langs dezen weg oprechten dank te betuigen aan het Gemeentebestuur, dat hen in de gelegenheid heeft gesteld deze concerten te kunnen geven, daar toch op deze manier elke Vereeniging in staat werd gesteld van haar „kunnen" getuige nis af te leggen voor het publiek. Dat ook het publiek deze concerten op prijs hééft weten te stellen bewijst de, groot opkomst bij de concerten en de stilte, waarmede de verschillende nummers werden aange hoord. Ook wil het bestuur gaarne oprech ten dank betuigen aan den heer Jonker, hoofdopzichter van de Plantsoenen en zijn staf voor de goede zorgen en de extra moeite, welke zij zich hebben moeten ge troosten voor deze concerten en verder niet het minst aan.de politie, welke, wiar dit noodig was, wist op te treden tegen het al te rumoerige „jonge goed". Zilveren jubileum. Heden herdacht, zooals reeds gemolj, mej. M. Epska-mp den dag, dat zij vóór 25 jaar in dienst trad bij de N.V. Leidsel!» Goud- en Zilvcrhandei v/h. van Rossum d-u Chattel. De jubilaresse werd ter viering var. dit zilveren jubilé hedenmorgen por auto va;i haar woning afgehaald en in de zaak toe gesproken door den President^Commiwarifc mr. F. J. J. Trapman, die haar namens Directie en Comaiiaaarissen, een enveloppe met inhoud overhaadlpl*. Een der oudste «rplojré'i b»W daarna namens het pernoue©! een fraaie schemer lamp aan. Door cliënten en zakearelaties waren tal van bloemstukken geaocden.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2