22ste Jaargang Woensdag i october 1930 No. 6709 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND LAND- EN TUINBOUW $e£eicbeli&(2ou/tc^ DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week J2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per postper kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'e ver- krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bil vooruitbetaling. - Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 I DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen VOLKENBOND GROOT ONTWAPENINGSDEBAT. Curtius contra Briand. Onverwacht heeft de Volkenbondsverga dering toch nog een groot ontwapenings debat gehouden, dat echter natuurlijk niets nieuws opleverde. Toen de Volkenbonds vergadering in het rapport der derde com missie inzake de ontwapeningskwestie be sprak, verklaarde Curtius, dat Duitschland zich van stemming zou onthouden, omdat de motie niet uitdrukkelijk bepaalt, dat de ontwapeningsconferentie in 1931 moet ge houden worden. Bria-nd hield een lange rede, waarin hij op den voorgrond stelde het verband tus schen arbitrage, veiligheid en ontwapening. Bepaa-ld-e manifestaties van den laatsten tijd (waarmede natuurlijk de Duitscke ver kiezingen bedoeld werden) hebben echter geleerd, dat de veiligheid nog onvoldoen de is. Daar het Geneefsthe protocol van 1924, dat veiligheid en onlwapening verze kerde, door gebrek aan iiternationale soli dariteit niet in werking ij getreden, moest Frankrijk wel door eigen middelen voor zijn veiligheid zorgen en n ontwapenings kwesties voorzichtigheid jetrachten. Bo vendien heeft Frankrijk m eigen initiatief reeds het effectief der landmacht van 800.000 tot 550.000 veranderd en den diensttijd van drie jaar to een jaar terug gebracht. Bria-nd herhaalde voort®ijn vertrouwen in een eindelijke overeenseaiming in zake vlootbeperking met Italië.1 Curtius en Apponyi afboordden, dat ontwapening het beste vddgheidsmiddel is dat bovendien de door ïiand bedoelde manifestaties van den laaiten tijd het best bestreden werden dof naleving der verdragen dus door ontwafening. Curtius verzekerde nogmaals, dat luitschland be reid is mede te werken to teerster king van den vrede, vooral door he uit den weg ruimen van mogelijke oorgsoórzaken. Lord Cecil verzekerde mrig te wen- schen dat de ontwapenirsconferentie in 1931 werd gehouden, doel slechts indien de kansen op succes groczijn. Anders is het beter de conferentieiit te stellen. Daarom is een vaste d<um reeds thans ongewenscht. Cecil betoöle de noodzake lijkheid er van arbitrage,'eiligheid en ont wapening parallel te beïrderen. Na den vooruitgang van arbitral en veiligheid in de laatste jaren moet eendelijk ook op ontwapeningsgebied iets'gebeuren. An ders zou het geheele Enjlsche volk diep teleurgesteld en het Mkenbondsgezag deerlijk verzwakt worden- Met Duitschland heblx tenslotte ook Oostenrijk en Hongarije zh van stemming onthouden. „Hbld." DUITSCHKND DE SANEERING ER RIJKS- FINANCN. Het regeeringsprograi gepubliceerd. Het regeeringsprogranyan het kabinet- Brüning inzake de saneing van de rijks middelen en het econoüche leven is he den gepubliceerd. Het begint met een tvoerig overzicht van de crisis op econoisch gebied, die zich na den wereldoord heeft doen gel den. Beeds spoedig bleek^oo wordt gezegd, dat de volken met hooi'e prijzen zouden hebben rekening te hden. Het ha-d den schijn, of Duitschland ,n uit den oor- logs- en den inflatie-tl voortkomenden moeilijkheden met sues het hoofd zou bieden door een enorm kapitaaltoevoer uit het buitenland, difelfs in de milliar- den liep. Deze periode thans achter den rug en in de plaats den kapitaal-in voer is de kapitaaluiier getreden, die noodzakelijk was omeenmaal aange gane verplichtingen r=te komen en de lasten van een verlol oorlog te verlich ten. In het eerste hooftuk worden dan de vereenvoudigingsvootfllen inzake de rijks begrooting toegelicht Voor 1930 moet tfden gerekend met een tekort van 750 300 mill. mark. Door de te nemen maatreen zullen de uitga ven voor 1931 in ve:'ijking met 1930 met circa een milliard dafl. Deze daling wordt verkregen lo. door kortingeitp de salarissen. Die van den rijkspresid^i den rijkskanselier, de rijksministers ende parlementsleden worden met 20 pct.iie der ambtenaren enz. met 6 pet. verlaagd, hetgeen 120 mill, besparing oplevert. 2o. door korting op de sommen, die aan de landen worden overgemaakt, o.a. in ver band met salarisverlagingen aldaar, totaal ca. 388 mill, mark; 3o. door opheffing der uitkeering voor werkloozenverzekering en het vastleggen van het bedrag voor crisis ondersteuning op 420 mill, mark; 4o. door schrapping van posten op de begrootingen der departementen tot een bedrag van 300 mill. De tabak wordt zwaarder be laat, wat 167 mill, oplevert. Overigens worden nieuwe belasting- verhoogingen vermeden. Hoofdstuk II houdt o.a. in, dat ook ten aanzien van de landen en gemeenten een salarisherziening moet plaats hebben, ter wijl bovendien vereenvoudiging van het. bestuursapparaat tot vermindering der lo cale bestuursuitgaven zal moeten leiden. Hoofdstuk III houdt zich bezig met de vereenvoudiging van het belastingstelsel. In de plaats van de tegenwoordige be lastingen voor den landbouw, als inkom sten-, rijks-, vermogens- en grondvermo gens belasting, zal in de toekomst één een heid sbelas ting komen voor inkomens tot 8000 mark; invoering van een soortgelijke belasting wordt overwogen voor de kleine neringdoenden. Door deze maatregelen zal het aantal inkomstenbelastingbetalers wor den beperkt tot één millioen en door de verhooging der limiet tot 20.000 mark wordt het aantal vermogens-belastingplichtigen van ruim 1.7 millioen met meer dan de helft verminderd. Voorts zullen onderne mingen met een omzet van niet meer dan 5000 mark geen omzetbelasting behoeven te betalen. STEUN VAN MOSKOU AAN HITLER C.S.? Onthullingen van Bessedofski. De oud-gezantschapsraad der Sovjet- Unie, Bessedofski, publiceert in „l'Ordre" nieuwe documenten, waaruit zou blijken, dat er relaties bestaan tusschen Sovjet agenten en nationaal-socialisten o.w. Hitier. Bessedofski beschikt over twee rappor ten, twee brieven, die als begeleidend schrijven hebben dienst gedaan en twee brieven, die vertrouwelijke mededeelingen bevatten van Sovjet-functionarissen over de geheime besprekingen. Het omvangrijkste document wordt door Bessedofski als het belangrijkste be schouwd en door hem een „pièce de ré- sistance" genoemd. Volgens dit stuk zou op 16 Juli te Par- tenkirchen in een villa een bespreking zijn gevoerd tusschen Sovjet-agenten en natio naal-socialisten, waarbij werd overeengeko men, dat de Sovjet-Unie vijf millioen mark voor verkiezingsdoeleinden aan de natio naal-socialisten zou geven. De nationaal- socialisten zouden zekere tegen-prestaties doen, waaromtrent te Linz besprekingen zijn gevoegd. ENGELAND LORD BIRKENHEAD, f Lord Birkenhead, gewezen lord-kanselier en oud-minister van Indië is gisterochtend in den ouderdom van 58 jaar overleden. De overledene was een bekend spreker en schrijver en een der leiders van de con servatieve partij; hij heeft de commissie- Simon voor de bestuurshervorming van Britsch-Indië samengesteld.. In 1928 ver liet lord Birkenhead de politiek om direc teur te worden van industrieele maatschap pijen. OOSTENRIJK. EEN NIEUWE REGEERING. Het is Vaugoin gelukt een nieuw mi nisterie samen te stellen, waarin o.a. ook mgr. dr. Seipel zitting heoft als minister van buitenlandsche zaken. Men verwacht binnenkort het decreet in zake de ontbinding van den Nationalen Raad; als datum voor de nieuwe verkiezin gen zal waarschijnlijk 16 November worden gekozen. Of het kabinet in den korten tijd tot de nieuwe verkiezingen ingrijpende maatrege len zal willen en kunnen nemen staat nog te bezien. SPANJE. DE TOESTAND GESPANNEN? Volgens de Parijsch'e Journal moet in een deel van Spanje de toestadn gespannen zijn. Te Santiago is de staat van beleg afge kondigd. In La Coruna en Pontevada is de alge- meene staking afgekondigd. Er gaan ge ruchten dat de staat van beleg ook zal worden afgekondigd in de provincie Ga- licië. CHINA MUITERIJ IN EEN CHINEESCH REGIMENT. Vijftig executies. Officieel wordt medegedeeld, dat de Foetsjau muiterij ie uitgebroken in het 21ste Chineesche regiment. De muiters doodden den regimentscommandant en ver scheidene officieren. De opperbevelhebber der Chineesche strijdkrachten te Foetsjau moest de troepen mobiilseeren, om het muitende regiment te ontwapenen. Zonder vorm van proces werden daarop vijftig muiters terechtgesteld. De orde te Foetsjau is thans weer hersteld. FENG TREKT ZIJN LEGER TERUG. De leider der nationalistische regeering en opperbevelhebber der regeeringstroe- pen, Tsjang Kai-sjek, heeft telegrafisch ge meld, dat Feng Joe-sjiang, zijn voornaam ste tegenstander, besloten heeft het Kwo- mintsuun terug te trekken en de stellingen te ontruimen, die hij langs den Loenghai- spoorweg bezet. Een der onderbevelheb bers heeft een afgezant naar Tsjang ge stuurd, om te onderhandelen over de voor waarden voor de overgave der stellingen. AMERIKA SCHERPE CRITIEK OP HOOVER'S BEWIND. Gisteren is te Syracuse (New York) de democratische convexie begonnen. Sena tor Robert Wagnor lireld een rede, waarin hij scherpe critiek uitoefende op Hoover's regeering, welke, naar hij zeide, het land slechts teleurstellingen en rampen heeft gebracht. De regeering te Washington ont beert een leider, zeide hij, en een der ern stigste economische crises, welke het land ooit gekend heeft, wordt nog verscherpt door een ongeëvenaarde verkwisting. TWEEDE KAMER. Verklaring van Wijnkoop. Hij heeft gecapituleerd en zijn „par tij" is ontbonden. De voorzitter deelt mede, dat de Centrale afdeeling besloten heeft, om op de lijst der op 30 September en volgende dagen in de afdeelingen te onderzoeken wetsontwerpen nog in te voegen: Wetsontwerp toekenning van Kas voor schotten aan de N.V. Kon. Holl. Lloyd. Wetsontwerp aangaan van een geldlee- ning ten laste van Ned. Indië. De heer W ij n k o o p (Gom.) legt de volgende verklaring af: „Mijnheer de voorzitter. Ik heb het woord gevraagd om een korte verklaring af te leggen. Daar de partij, die mij als vertegenwoordiger aanwees, zich heeft ontbonden, nadat zij besloten had, dat de leden zich bij de Communistische Partij Holland, sectie van de Derde Internatio nale, zouden aansluiten meen ik in de Ka mer aan de Nederlandsche arbeidersklasse deze verklaring schuldig te zijn. Ook ik heb mij bij de Communistische Partij Holland, sectie van de Derde In ternationale, aangemeld, en ik heb dit ge daan, omdat ik de politiek en de discipline van deze partij en van de Communistische Internationale volledig onderschrijf en erken. Het is duidelijk, dat ik hiermee uit spreek «n erken, dat de strijd tegen de C. P. H. gevoerd, een gevolg was van een verkeerde politiek mijnerzijds. Ook spreekt het vanzelf, dat deze verkeerde politiek in mijn parlementair optreden naar vo ren moest komen en is gekomen, reeds doordat deze politiek tot de voor de ar beiders zoo funeste afscheuring van de Communistische Internationale heeft- ge leid. Zoodoende werd het ook in het Parle ment tot een tactiek die in concrete zoo wel ten aanzien van Indonesië als ten op zichte van de massale vakbeweging den strijd der werkeloozen en de stakingscon flicten, heb revolutionaire eenheidsfront, den strijd tegen het imperialisme, den oor log en het fascisme, van het internationale communisme af en objectief naar het re formisme toe leidde. De Communistische Internationale heeft tegen deze verkeerde politiek terecht den sterksten strijd aangebonden en ze heeft in dezen zoowel door de objectieve ont wikkeling der historie als volgens mijn persoonlijke zienswijze zonder eenig voor behoud op alle punten gelijk gekregen. Het is op deze gronden, dat mijn partij is ontbonden en dat ik heb gecapituleerd en ik verzoek u er nota van te willen né men, dat ik van nu af aan in de Kamer optreedt als lid van de fractie van de C. P. H,. sectie van de Derde Internationale. Deze verklaring werd met hoongelach ontvangen. De voorzitter deelt mede, dat be noemd zijn: tot voorzitter van de Com missie voor privaat- en strafrecht de heer Heemskerk; tot voorzitter van de Com missie voor de Staatsuitgaven de heer v. Yuuren; tot voorzitter van de commissie voor Waterstaatsaangelegenheden, enz. de heer Bongaerts. De vergadering wordt hierop gesloten. KONINKLIJKE BESLUITEN. Burgemeester, Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester de-r gemeente Maarheeze A. M. de Klerk. VERBOND DER JONGEREN. De grondbeginselen. Naar de „Tijd" verneemt, zijn dezer dagen een aantal leiders der jongeren met eenige van hun vertrouwensmannen bij elkaar gekomen teneinde te beraadslagen hoe nu na de vacantiemaanden het best de actie van en voor het Verbond der Jonge ren kan worden gevoerd. Unaniem was men van meening, dat waar telkens blijkt "dat de jongere gedach te veld wint, de mogelijkheid en wensche- lijkheid bestaan het Verbond goed te fun- deeren en in breede kringen te propagee- ren. De aanwezigen, zoowel uit de intellec- tuéele kringen als uit andere, waren voorts eenstemmig in hun besluit om spoedig een nader, meer concreet program op te stel len, waarin ten aanzien van de groot-e ac- tueele politieke en maatschappelijke vraag stukken de gedachtengang der jongere Katholieken tot uiting komt. Besloten werd voorts vast te houden aan deze drie grondbeginselen: lo. het Verbond zal geen politieke partij zijn; 2o. het. Verbond zal openstaan voor alle Ka tholieken, die de jongere gedachte aan hangen; 3o het karakter van het Verbond zal zijn studie en actie oip de denkbeelden te verbreiden. Op een volgende bijeenkomst zal in ge meenschappelijk overleg een program wor den vastgesteld, waartoe ieder der aan wezigen tevoren een ontwerp zal inzenden. Na het nemen van deze besluiten gin gen de vergaderden weer naar Noord en Zuid uiteen. ZESTIEN HAAGSCHE ADVOCATEN VERHOORD. Maandagmiddag zijn, zoo meldt het Volk niet minder dan 16 Haagsche advocaten voor den raad van tucht gehoord, in ver band met omtrent hen ingekomen klachten als zouden zij gelden, die zij als curatoren in faillissementen onder zich in beheer hadden, niet hebben afgedragen. Men weet, aldus het blad, dat reeds twee Haagsche advocaten wegens ernstige verdenking van dergelijke handelingen zich in voorloopige hechtenis bevinden. DE ONDERWERPING VAN WIJNKOOP Naar aanleiding van de gisteren in de Tweede Kamer door den communist Wijn koop afgelegde verklaring schrijft de Ka meroverzichtschrijver van de „Maasbode": Met de handen in de armsgaten van zijn vest, luisterde de Visser, als loco-gezant van Moskou, naar de lectuur van den boe teling achter hem. Deze las onverschrok ken voort ondanks het gegrinnik der so cialisten vooral, die het blijkbaar een pretje vonden, te zien, hoe dezelfde Da vid, dien zij twintig jaar geleden als her riemaker uit de S. D. A. P. schopten, nu zoo bescheiden zijn onderwerping aan Mos kou aankondigde. Ook van andere partijen stond men te lachen en hoorden wij mom pelen: „knieval", „Moskou commandeert", „geen karakter", „toch treurig". Wij vonden de zaak ernstig genoeg. Gees telijke kleinburgers en half-zachte vrijzin nigen mogen spotten met zulk een onder werping, wij hebben respect voor een in ternationale organisatie, die er in slaagt, op zulk een verren afstand haar volgelin gen te bewegen tot dergelijke zelfvernede ringen. Dat anno 1930 zulke dingen buiten de Katholieke Kerk mogelijk zijn, teekent een totale ommekeer in veler mentaliteit. Rome zou nooit, zelfs niet van menschen die besliste dwalingen van godsdienstigen aard verkondigen, een onderwerping eischen in zulke bewoordingen als aan den heer Wijnkoop klaarblijkelijk gedicteerd waren door Moskou. De Kerk is met een- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het saneeringsprogram van de Duitsche regeering gepubliceerd. Is Hitier financieel gesteund door Mos kou? In Spanje zou de toestand gespannen zijn. voudiger onderwerping tevreden dan Mos kou eischt. Maar wij, die deel uitmaken van een in ternationale gemeenschap, begrijpen dat onderwerping aan het gezag een wezen lijke noodzakelijkheid is om de eenheid te bewaren. Herhaaldelijk zien wij in eigen kring voorbeelden van menschen, die va» eigen meening (of althans van het uiten daarvan) afstand doen als het gezag in de Kerk dit vraagt. En wij zien in zulke on derwerping geen karakterloosheid, maar een mannelijk offer, dat ten bate der ge meenschap wordt gebracht Wij kennen de innerlijke gesteltenis van den heer Wijnkoop niet. Maar dat het dezen nerveuzen intellectueelen en woer- barstigen revolutionair héél wat gekost moet hebben zoo publiek zijn onderwerping bekend te maken, lijdt toch geen twijfel. Hoe lang deze onderwerping duren zal, moeten wij afwachten. Of zij zal blijven als Moskou ©ens besluit den boeteling niet meer op de lijst te plaatsen of hem al thans geen zekere plaats te geven, is een andere zaak. Maar dat het feit van de onderwerping zelf meer beteekent dan een „karakter- looze knieval" en dat het voor de S. D. A. P. van ernstiger beteekenis zal kun nen zijn dan de vroolijkheid van mr. Duys doet veronderstellen, staat voor ons vast. Moskou heerscht, óók in Nederland. Daaraan denken, is de moeite waard! Nederl. Ei er-controle bureau. Bij Kon. besluit is met ingang van 13 Oc tober a.8. de Vereeniging het Nederland sche Eier-controlebureau bevoegd ver klaard om met betrekking tot kippen- en eenden-eieren na, of in verband met keu ring, merken of teekenen, bedoeld in art. 10 van de Landbouwuitvoerwet, 1929 uit te reiken. In Staatscrt. No. 189 is opgenomen de beschikking van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw, waarbij de merken voor den uitvoer van eieren zijn vastgesteld en waarin zijn opgeno men bepalingen betreffende gewicht en verpakking. Lartlbouwhoogeschool. Bij Kon. besluit is benoemd tot lector aan de Landbouwhoogeschool te Wage- ningen, om onderwijs te geven in de phy- sischc- en celloïdchemie, dr. H. J. C. Ten- deloo, te Wassenaar. De officieeleReisgids (dienst regeling 5 October 1930) van de Nederl. Spoorwegen zal Woensdag a.s. verkrijgbaar zijn. Henry Ford, de Amerikaansohe automobielfabrikant, zal van Vrijdag tot Zondag te Rotterdam vertoeven in hotel Weimar. STAND VAN HET FRUIT. Het onderstaand overzicht betreffende den stand van het fruit en de warmoezerij- gewassen op 23 September 1930 is onder medewerking der Rijkstuinbouwconsulen- ten samengesteld naar gegevens, verstrekt door de correspondenten der directie van den Landbouw. Het fruit. De oogst van de winterappelen kan thans vrijwel als mislukt worden beschouwd. Ten gevolge van het stormachtig weer in den laatsten tijd is de stand sinds het vo rige bericht nog achteruitgegaan. Op ver schillende plaatsèn laat ook de qualiteit veel te wenschen over. Soms vertoonen de vruchten aan den boom reeds rotte plek ken. Van de peren is de opbrengst beter; ook de qualiteit is meestal goed. De drui venoogst is goed. De warmoezerijgewassen. De ongunstige stand van de sluitkool wordt vooral veroorzaakt door het optre den van draaihartigheid. De witte en de savoye kool heeft nog veel van de ziekte te lijden. Spruitkool en boerenkool ver toonen een goeden stand. De sla heeft nogal van het koude en vochtige weer ge leden, dientengevolge is de stand goed. Schorseneeren en andijvie zijn eveneens goed. De prei staat goed tot vrij goed.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1