De Slavin van het Zwijgen DINSDAG 30 SEPTEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Door een auto overreden en gedood. Gistermiddag is het 8-jarig zoontje van het echtpaar M., in de Noordstraat, te Mid delburg, door een vrachtauto overreden en onmiddellijk Bij de gemeente Irneum (Fr.) is Zondag de 53-jarige J. H. doodgereden. De politie zoekt thans naar een auto. Op den weg zijn glasscherven gevonden. Door een auto overreden. Nabij de Vr. Chr. School aan den Nieu- weweg te Veenendaal is gisteren een ern stig ongeval gebeurd. Tegen schooltijd week het 7-jarig zoontje van B. van Ga len voor een motorrijder uit en 3tak daar na den wég over, juist op het moment, dat de auto van den heer S. A. Imming uit Arnhem passeerde. Het knaapje werd gegrepen en tegen den grond gesmakt. De toestand van het knaapje is hopeloos. De politie stélt een onderzoek in. Tegen een boom gereden. Door slaap overmand. Te Heerenveen is een auto uit Leeuwar den tegen een boom gereden. Tengevolge van de volle vaart werd de auto geheel vernield. De chauffeur, die door slaap was overmand, bekwam slechts lichte verwon dingen. Aan de gevolgen overleden. Het zoontje van J. te H., te Haps, dat door een goederentrein werd overreden, is in het Canisius-Ziekenhuis, te Nijmegen, aan de gevolgen overleden. DOODELIJK MIJNONGELUK. Zaterdagnamiddag geraakte de mijnwer ker W. R. Nieuwenhagen in de mijn Oran je Nassau II te Schaesberg onder afval lend gesteente. Hij werd in deerniswek- kenden toestand opgenomen en overleed vrij spoedig. De getroffene laat een vrouw en vier kinderen na. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Vrachtauto geheel vernield. Op den bewaakten overweg in den 's Gravenweg tusschen Gouda en Rotter dam, bij de stopplaats Ouderkerk a. d. IJsel, is Zaterdagnacht een vrachtauto met aanhangwagen van de Rotterdamsche Vervoer Maatschappij vast geraakt. Het was nnmrigftliik de snoorbaan voor een.ia aantocht zijnde trein vrij te maken. De overwegwachter ging den trein met .de roo- de lantaarn tegemoet, doch de machinist zag het sein niet en reed met volle vaart, op de auto in. De wagen werd een heel eind meegesleurd en geheel vernield. De twee op de auto zittende personen hadden zich bijtijds in veiligheid kunnen brengen. Aan de gevolgen overleden. Te Rotterdam is Zaterdag de zestien jarige J. N. op het schip „Adriana Johan na", dat in de Parkhaven ligt, tusschen een staaldraad van een lier bekneld ge raakt. De ongelukkige werd eenige malen in de rondte geslingerd. Hij werd zóó ern stig aan het hoofd gewond, dat hij des avonds is overleden. In kokend water gevallen. Te Idzerd is het 4-jarig zoontje van J. H. in een pot men kokend water gevallen en aan de bekomen hevige brandwonden overleden. ROOFMOORD TE ROTTERDAM EEN VROUW DOOR HAAR ZWAGER VERMOORD. De dader gearresteerd. Gistermiddag is1 te Rotterdam een moord gepleegd op een bewoonster van de Wille- brordusstraat, zekere mej. Maliepaard. Mej. M. bewoonde pand 34a, een bene denhuis, waaronder weer een rijwielstal ling is gevestigd. Ongeveer half een gistermiddag kwam aan haar woning een zesjarig meisje, een nichtje van mej. M., aan wie zij Zondag een popje beloofd had. Het kind kreeg geen gehoor en verzocht den rijwielhan delaar de la Rey om de deur open te ma ken. De man weigerde dit, waarna het meisje eenigen tijd is blijven staan. Tenslotte heeft zij aan een voorbijganger, die zijn fiets kwam stallen, verzocht de deur open te maken. Deze voldeed hier aan met een gewonen sleutel, daar het slot zeer eenvoudig geconstrueerd was. Toen het meisje naar binnen ging vond zij tot kaar grooten schrik in de als woon kamer ingerichte achterkamer het lijk van haar tante, dat met bloed bedekt was. Zij is weggeloopen en heeft haar grootmoeder mej. Maliepaard van de Johan Idastraat gehaald. Deze is meegegaan naar de wo ning en heeft onmiddellijk na het zien van de situatie de politie gewaarschuwd. Bij het onderzoek door inspecteur van den Berg en den Commisaris van Gulden ingesteld werd geconstateerd, dat de vrouw gedood is door eenige sneden in de hals. Daarna heeft de moordenaar ook het mes, een broodmes, in den mond gestoken, waarin dit rechtstandig is blijven staan. De vrouw droeg een mantel en keerde naar het scheen van een boodschap terug, op het oogenblik dat zij door den moordenaar is aangevallen. Aan de deur van de keuken hing een tasch met boodschappen; de vrouw was om streeks 10 uur in den morgen op straat ge zien. De moord moet dus gepleegd zijn tus schen 10 uur en half een. Al dien tijd heeft in de tusschenkamer een kindje van 10 maanden gelegen, dat geruimen tijd heeft geschreid. Het schrijfbureau in de kamer vertoonde oogenschijnlijk sporen van braak en waar er in den laatsten tijd in deze buurt herhaalde malen insluipingen plaats hebben, ligt het vermoeden voor de hand dat de moord is gepleegd door een inslui per, die door de vrouw bij haar thuiskomst is verrast en toen den moord heeft ge pleegd. De ongeveer 27-jarige vrouw vertoonde op het eerste gezicht geen sporen van een worsteling. De echtgenoot van de vermoor de heeft met twee andere mannen een zaak ln wasch- en poetsartikelen. Hij heeft den geheelen dag in Delfshaven met een wagen gevent. .De justitie heeft onmiddellijk een uitge breid onderzoek ingesteld, terwijl' alles zoo bleef, totdat dr. Hulst uit Leiden was ge arriveerd. Ook politiehonden werden ,aan. het speuren gezet. De mogelijkheid was niet uitgesloten, aat er benig geld uit het schrijf- buraeu zou zijn ontvreemd. De moord heeft in de buurt zeer veel consternatie verwekfc. Nader wordt gemeld: De politie heeft gistermiddag den echt genoot van het. slachtoffer, den koopman Maliepaard in Delfshaven, waar hij liep te venten, opgespoord en hem in bijzijn van den rechter-cómmissaris mr. Schalkwijk en den Oofficier van Justitie mr. Schipper gehoord. De man heeft verklaard, dat in de lade van de schrijftafel, die opengebroken is ge vonden, twee geldkistjes hebben gestaan, die ruim ƒ4000.bevatten. Zij zijn blijk baar door den dader meegenomen. Het onderzoek door den deskundige dr. Hulst uit Leiden heeft uitgewezen, dat de moord is gepleegd met een broodmes, dat hij uit het keukenkastje heeft, gehaald. Be halve de wonden in de hals zijn boven op het hoofd steekwonden aangetroffen, die niet alleen door den hoed, maar ook door het schedeldek zijn gegaan en dus met zeer groote kracht moeten zijn toegebracht. De deskundige heeft in de kamer ver schillende sporen van een worsteling tus schen de vrouw en den .moordenaar kun nen vinden. Een onderzoek met jolitiehonden had geen resultaat. Het onderzoek werd daar om met kracht voortgez|t. De moordenaar^ Hij legt een volledige bekentenis af. Uit het onderzoek dai door inspecteur W. van den Berg met groote kracht is ge voerd, is komen vast te s:aan, dat de firma waarin de echtgenoot vin de vermoorde vrouw deel had, bestond lit twee broers en een derde. Daarnaast was er een derde broer, de 22-jarige Gerrit Maliepaird, die als blik slager te Oss werkte, gehuwd is en vader van twee kinderen. Deze Gerrit had vroegef als knecht bij. zijn broers gewerkt, dóch had toen meer malen oneenigheid geliad wegens zijn slecht gedrag. Hij is deswege ook ontslagen. Zatqrdag is Gerrit in de stad gekomen om een nieuw pak te koopen hetgeen te Rotterdam goedkooper was en om den verjaardag van zijn mender, op Zondag, mede te vieren. Hij heeft dien dag' de geheele familie ontmoet en i\iemand heelt iets bizonder3 aan hem kunnen merken. De nachten van Zateidig op Zondag en van Zondag op Maandag heeft hij bij zijn moeder thuis geslapen er. gistermorgen is hij vroegtijdig vertrolkBn om met den trein van 8.28 naar Oss >e kunnen terug- keeren. Omdat verdere ianknoopingspun- ten ontbraken, is volledigheidshalve de po litie te Oss opgebeld met verzoek te con troleeren of Gerrit thui? gekomen was en hoe laat. Op dat oogenblik deed zich de verras sing voor, dat men berith; kreeg dat Ger rit niet thuis gekomen vas, doch om 12.25 een telegram uit Rotterdam aan zijn vrouw had gezonden, waarin itond: „Ik kom vanavond; ben bij vader ea moeder, konin gin in Rotterdam". Direct na ontvangst '/aji dit bericht is. het desbetreffende formuljei; op het post kantoor te Rotterdam opgevraagd en in be slag genomen. Het verzeilden van dit te legram legde zooveel verdenking op Gerrit Maliepaard, dat de politie besloot hem on verwijld te doen arresteeixn. Tientallen telegrammen net verzoek om aanhouding zijn omstreeks half acht gis teravond over het geheeleland verspreid. Dit gold in het bijzoncer de richting Oss, maar ook tal van plaatsn in het Noor den van het land en de grensstations. Het. telegram bevatte esn zeer volledige signalement van Gerrit, verstrekt door zijn moeder, die hem dezen morgen nog had gezien. Direct ma ontvangst er vin zijn de inspec teur van politie en een wachtmeester der marechaüssée te Oss op eigen initiatief naar den Bosch gegaan, om daar de Rot terdamsche treinen af te wachten. Tegen half tien ontdekten zij een man, die volledig aan het signalement beant woordde, en ook het voeibalkoffertje droeg, ivaarvan daarjn .sjmak.e yas, De man werd aangehouden en gaf direct toe Gerrit Maliepaard (42 zijn. Hij werd aan een verhoor onderworpei en bekende on middellijk dén moord te hebben gepleegd. In het koffertje werdm de beide geld kistjes en het geld, dst daarin geweest was, teruggevonden. Bo\endien lag er een bebloede bijl in. De aangehoudene zeide met dezen bijl zijn schpjnzuster den sche del te hebben ingeslagen, daarenboven heeft hij haar met het iroodmes verschil lende steken toegebracht om haar ten slotte dit mes 14 c.M. liep in den mond te steken. Hij zeide den moord gjpleegd. te hebben, omdat hij als werkman niet vooruit kon komen in de wereld en de eenige manier om te slagen was iemand te vermoorden en zijn geld te stelen. Hij toonde zich overigïns zeer wanhopig en sprak van zich te villen ophangen of doodschieten. In verband daarmede is de man, die voorloopig te Oss opgesloten is, onder strenge bewaking gesteld. Het schijnt dat hij het bewuste telegram, dab met een vrij rustige hand is geschre ven, onmiddellijk na den moord aan het postkantoor heeft aangeboden. UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Woensdag 1 October. Huizen, golflengte heden gewij zigd voor de volgende 3 maanden 1 8 7 5 M. Uitsl. NCRV.-uitzending. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.3011.00 Korte Ziekendienst. 11.0011.30 Gramofoonpl. 11.3012.30 Orgelconcert door M. F. Jur- jaanz. 12.302.00 Solistenconcert (sopraan, piano, orgel). NCRV.-dameskoor. 2.004.15 Concert. 4.155.00 Gramofoonpl. 5.006.00 Kinderuurtje. 6.006.45 Lezing voor landbouwers. 6.457.15 Lezing door dr. G. Esselink. 7,15 Cursus electrotechniek. 8.0010.00 Concert door de Chr. Oratorium Vereen. „Con Amore" te Leiden. Mevr. S. Both Haas (sopraan), A. Smink (organist). Spre ker: ds. A. D. Meeter. 10.00—10.10 Persber. 10.1011.30 Gramofoonpl. Hilversum. Tot 6 uur: 298 M. Naóuur: 1071 M. Uitsluitend V. A. R. A.-uitzendin^. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding (VPRO). 10.15 Voordracht door John Etsward. 10.30 Ziekenuurtje. 11.30 Gramofoonpl. 12.15 Concert VARA-Septet. 2.15 Voor de vrouw. 3.00 Maak-het-zelfl les. 4.00 Vraaghalfuurtje voor kinderen. 4.30 Kinderverlellingen. 5.15 Orgelspel door Joh. Jong, afgew. door gramofoonpl. 7.00 Literair halfuurtje. 7.45 Gramofoonpl. 8.00 Concert. VARA-Orkest, G. Dumont (liedjes bij de guitaar), rede van ir. F. A. Brandt. 9.00 Tooneeluitz. „Het huisje aan den over weg". Op te voeren door „Het Groot Volks- toöneel". 10.15 Persber. 11.1512.00 Gramofoonpl. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 12.20 Gramofoonpl. 1.20 Orkestconcert. 2.20 Zang. M. Ferguson (sopraan). R. Poole (bariton). 2.50 Uitz. voor scholen. 3.15 Berichten en Lezing. 3.50 Concert. S. Cropper (alt), Strijkkwar tet 5.05 Orgelspel door R. New. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Berichten. 7.00 Orgelspel door E. D'Evry. 7.20 Lezingen. 8.05 Zang door R. Henderson (bariton). 8.20 Concert. Symphonie-orkest. 10.00 Berichten en Lezing. 10.40 Concert. Orkest, G. Hall (sopraan). „R a d i o - P a r i s", 1725 M. 12.502.20 Gramofoonpl. 4.05 Concert. Kwintet. 8.20 Concert. Orkest en solisten. Langenberg, 473 M. 7.208.20 Gramofoonpl. 10.3511.35 Gramofoonpl. 11.4012.20 Muziekuitv. voor scholen. 12.30 Gramofoonpl. 1.25—2.50 Orkestconcert. 5.506.50 Orkestconcert. 8,20 Orkestconcert. Intermezzo: Liederen bij de luit. Na afloop tot 12.20 Orkestconcert. Kalundborg, 1153 M. 3.505.50 Orkestconcert en voordracht. 8.502.20 Radio-Bal. Dansorkesten. Brussel, 508.5 M. 5.20 Trio-concert. 6.50 Concert. 8.35 Orgelconcert. 9.20 Concert. Orkest en solisten. Z e e s e n, 1635 M. 6.057.20 Lezingen, 7.207.50 Gramofoonpl. 10.50—12.20 Lezingen. 12.201.15 Gramofoonpl. 1.15—2.20 Berichten. 2.202.50 Gramofoonpl. 3.054.50 Lezingen. 4.505.50 Concert. 5.508.50 Lezingen. 8.5( Gramofoonpl. 9.30 Orkestconcert. Daarna tot 12.50: Dans muziek. STORING VAN HUIZEN. Van verschillende zijden werd de laatste dagen aan de directie van den K.B.O. medegedeeld, dat de uitzendingen van Huizen op golflengte 1071 M. zeer gestoord werden. Bij onderzoek bleek, dat de zender van Oslo op dezelfde golflengte uitzendt. De Directie van den K.R.O. heeft zich met Os-lo in directe verbinding gesteld om deze storingen te voorkomen, doch de zen der te Oslo kan niet worden stop gezet. Om op den eerste-lustrum-feestavond, n.l. hedenavond 30 September, alle storin gen zooveel mogelijk te vermijden, is over eengekomen, dab do energie van den zen der te Oslo van 40 op 10 K.W. zal worden teruggebracht. Hierdoor zal de storing vrij wel ondervangen worden. TE \CTJK AAN ZEE werd Zaterdag het Philips zoeklicht officieel in gebruik genomen. Tijdens de demonstratie met deze aanwinst voor het reddingwezen. FEUILLETON Uit het Engels cli van FRED. M. WHITE. 55) HOOFDSTUK XXXV. Wachtend op een teeken. Er ging een siddering van opgewonden heid door het groepje, dat daar in de duis ternis bijeenstond: er ging iets heel ern stigs en belangrijks gebeurendat begre pen ze allemaal. Even Dadat de twee politiemannen aan gekomen waren, had Field één van hen met een boodschap weggestuurd. De ander bleef bij het hek op post staan. Mark Vent- more, die ongeduldig begon te worden, wende zich naar Field om hem iets te vra gen. De inspecteur veegde zijn klamme handen aan zijn zakdoek af, alsof hij zelf een misdadiger was, die op het punt stond gearresteerd te worden. „We moeten wachten", beet hij Mark toe. De jongeman begreep dat hij zich te on derwerpen had aan de leiding van den inspecteur en zweeg. Mary huilde zacht en er cat voor Mark voorloopig niets anders op dan geduld te oefenen. En h" lf uur verstreek in drukkende stil te en nog kwam er geen teeken van Ber- rington. Een gestalte stak den weg over; hét was Field's agent die terug kwam. De inspecteur ging in spanning naar hem toe, het gebeurde niet dikwijs dat hij zoo opgewonden was. „En?", vroeg hij. „Is er iets bijzonders?" Zijn stem klonk heesch en vreemd. De man tikte aan zijn pet. Hij scheen te aarze len om zijn mededeelingen te doen in te genwoordigheid van vreemden. „Je kunt 'gerust alles zeggen waar deze dame en heer bij zijn", zei Field. „Ze zijn nog niet van alles op de hoogte, maar dat duurt toch niet lang meer. Is het in orde „Ja zeker, inspecteur. Ik heb met de po litie in Soutnwark getelefoneerd en ze zouden dadelijk manschappen naar Edward Street sturen." „En je bent aan de telefoon gebleven tot ze je het resultaat konden vertellen?" „Natuurlijk, meneer. Ik heb den inspec teur gevr^tgd om maar dadelijk op te bel len als de inval gedaan was. Het huis is vlak bij het bureau." „Ga door, man", riep Field ongeduldig. „Waar het op aankomt is of ze succes ge had hebben." „In zekeren zin wel, meneer. Ze hebben de kamerverhuurster meegenomen, maar die scheen er niet veel mee te maken te hebbenze hebben haarz zoolang op het bureau vastgehouden. Maar die meneer, die er uitzag als een geestelijke, waarover u het had, hebben ze te pakken. Verder was er niemand in het huis." Field liet een gebrom van voldoening hooven. „Mooi zoo",' zei hij. „Dus ze komen met hem in de auto hierheen? Ik ben erg be nieuwd raar onzen eerwaarden geeste lijke." „Ze zouden direct op weg aan' meldde de agent. f „Dan is er nog eentje, dien ik hebben moet. Er moet nog ienund in dat huis in Edward Street zijn geweesteen groote man „Bedoelt u den dokter.?", vroeg de agent. „Ik geloof dat ik begrijp wat u bedoelt. De inspecteur van Soütliwark vertelde mij aan de telefoon dat, zoodra de politie kwam, de pensionhoudster iemand toeriep, dien ze mot „dokter" bïtitelde. Maar de politie kon hem niet vilden. Ik veronder stel dat hij kans gezien heeft ora bijtijds weg te komen." „Dan komt hij wel ;h:erH, meende Field opgewekt. Hij zal wel probeeren om zijn compagnons hier te komm vertellen wat er gebeurd is. Dan knipper, we de heele ben de tegelijk!" Dc agent, die nu gerapporteerd had, wat zijn superieur weten wilde, salueerde en ging bij zijn collega bij het hek staan. Nog steeds kwam er geen teeken uit het huis en de stilte en de spanning werden ondrage lijk. Mark, die zich niet meer kon inhou den, waagde het weer1 te vragen of ze niet iets konden doen. Als een tijger schoot Field op hem toe. „Drommels, meneer", zei hij, „ik weet toch, zelf wel het beste, hoe ik zoon zaakje moet aanpakken. Ik sta op het punt om een van de brutaalste en meest-gecompliceerde misdaden van dezen tijd op te helderen en u wilt alles met de haast van een ongedul- digen schooljongen bederven." „Ik kon misschien beter weggaan", ver onderstelde Mark. „Kom, juffrouw Satoris, laten we samen gaan. Voor u is het in ieder geval beter om niet hier te blijven." „Neen antwoordde Mary zacht, maar beslist. „Ik vind het heel vriendelijk van u, maar ik blijf liever hier." „Blijft u ook alstublieft hier", zei Field nu weer op zijn gewonen, kalmcn toon. „Ik moet u wel mijn verontschuldigingen aanbieden, meneer Ventmore, dat ik daar net zoo uitgevallen ben, maar ik was mijn zenuwen niet heelemaal meester. Dit ge val is we] het buitengewoonste dat ik in mijn practijk heb meegemaaktvandaag bén ik pas achter de ljcele ontstellende waarheid gekomen. En die is van dien aard, dat zelfs een kalm mensch als ik, er door uit zijn gewone doen raakt. Maar blijft u alstublieftals er een vechtpartij komt, dan ik er nog wel een pootige kerel als u bij gebruiken Mark had Field's boozen uitval allang vergeten; hij kon zich de gevoelens van den inspecteur uitstekend voorstellen. Wéér een kwartier kroop traag voorbij, de weg lag nu heelemaal verlaten, zoodat het geluid van een naderende auto al uit de verste hoorbaar was. Toen hoorden de wachtenden in den tuin een kort twistge sprek tusschen den chauffeur en zijn pas sagier, gevolgd door het dichtslaan van liet portier. Zware, onzekere voetstappen klonken over de stille straat,' en een groo te, forschgebouwde man doemde uit de duisternis op in de poort van de villa. Field gaf Mark een teeken om zich achter het struikgewas te verschuilen. „De man, dien ik verwacht, als ik mij niet heel erg vergis", zei de inspecteur. ,Ja, hij komt hierheen." Mary hield den adem in, zij herkende Bentwood onmiddellijk. De dokter liep zwaaiend en wankelend, de gevolgen van de alcohol. Hij scheen op zijn boede te zijn, maar de stilte om het huis stelde hem blijkbaar gerust. Toen stapte hij op de voordeur toe, maar hij had nauwelijks zijn voet op de eerste tre de van de stoep gezet, of Field schoot uit zijn schuilplaats naar voren. „Dokter Bentwood", zei hij, „als ik mij niet vergis U hoeft gerust niet te ueiren, want er komt toch niemand." Bentwood sprong de trede weer af, boog zich en greep Field bij de keel. „Jötf klein beest", siste hij. „Ik zal jp wurgen. Als je wist tegen wie je op hel oogenblik je-leelijka mond durfde open doen Maar Field was van ijzer en staal. Hij glipte onder den greep van zijn aanvaller weg en gaf Bentwood een paar goed-go- mikte stompen, zoodat de dokter lui I kreunde. Mark was dadelijk te voorschijn gekomen, maar zijn hulp was niet noodig: Field stond zijn mannetje. Nog een fik sche stomp en Bentwood viel als een blok op den grond. En voor hij weer op de been kon scharrelen, had Field hem de handboeien aangedaan. „Dat is een schandaal", bulderde Bcni wood, zijn opgedrongen gezicht nog roorler dan anders." Wat heeft dit te beteekc „De zaak van Sir Charles Darryll, hijgde Field. „We weten er alles van. Uw vriend Satoris zullen wij dadelijk ook hebben en zijn lieve vriend en vriendin Reggie en Cora zullen hem gezelschap houden. U kunt beter alles vertellen en...." „Denk er niet aan", bromde Bent woord onwillig." Zoek het zelf maar uit." (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9