21ste Jaargang No. 6708 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND Het Rijks-Radiostation te Kootwijk DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen, worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen V Een groot gevaar Minister van Staat, Colijn, is te Genève door een journalist uit Nederland geïnterviewd. Gesproken is over de coalitie, en de heer Colijn heeft zich daarover als volgt uitgelaten: „Ik heb het nooit onder stoelen of ban ken gestoken, dat ik het betreurde de samenwerking verbroken te zien. Maar een herstel dier coalitie kan niet worden geforceerd, van geen enkele zijde. Toch blijf ik overtuigd dat de gemeenschappe lijke diepere levensbeschouwing, welke de groepen der voormalige coalitie gemeen hebben, in den strijd tegen de ontbinden de factoren, die aan staat en maatschappij vreten, ze te zijner tijd weer bijeen zal brengen. Dan denk ik vooral ook aan de moreele verwildering van onze dagen, welke ik voor een heel wat grooter gevaar voor het maatschappelijke leven houd, dan de economische depressie onder wel ke we momenteel lijden". Op deze laatste uitlating willen we even de aandacht richten. De economische depressie is een ramp. Een ramp niet op de allereerste plaats voor hen, die daardoor rijkdom moeten missen, maar toch nog behoorlijk kunnen leven doch al lereerst voor hen, die daardoor werkloos wor den en dus noodlijdend en hulpbehoevend. Wij onderschatten dat 1 ij d e n van velen geenszins. Integendeel, wij zijn er van over tuigd, dat door allen, die op christelijke be schaving aanspraak willen maken en door een christelijke Overheid in Staat of Provincie of Gemeente alles wat mogelijk is moet worden gedaan, om het lijden, dat door velen tenge volge van de economische depressie moet wor den gedragen, te verlichten. Maar een „grooter gevaar voor het maatschap pelijk leven" en een inderdaad erger ramp, dan de economische depressie, is de „moreele ver wildering van onze dagen". Wij zijn dat met minister Colijn volkomen eens. De moreele verwildering van onze dagen maakt zoovele slachtoffers. Zij dringt door in zoovele tot nu toe ge zonde geesten. En zij dringt vaak zoo gemak kelijk door, omdat zij zich geraffineerd onder schoonen schijn verbergt. In alle tijden is er gevaar geweest voor een moreele verwildering. Maar zou het kwaad zich wel ooit zoo brutaal èn zoo huichelachtig hebben opgedrongen als in onze dagen? De nieuwe voorzitter der R.K. Staatspartij, mr. C. M. J. T. Goseling, heeft in een rede te 's Hertogenbosch genoemd als eerste punt van het katholiek program, naar welks verwezen lijking met alle kracht moet worden gestreefd: de bestrijding der openbare on zedelijkheid. Inderdaad de Christen, die niet wil be- hooren tot degenen, die koud noch warm zijn, tot de halfslachtige karakterloozen, zal inzien, dat de Overheid en het al dan niet georgani seerde particulier initiatief alles moeten doen om de moreele verwildering van onzenbe schaafden tijd zooveel mogelijk te keeren! VOLKENBOND DE VOLKENBONDSVERGADERING. De economische kwesties. De tweede commisie van den Volkenbond heeft gisteren haar werkzaamheden be ëindigd, na de aanneming van een uitvoe rige resolutie, die op een gemeenschappe lijke internationale actie thans noodzake lijker was dan ooit te voren. De resolutie, drong o.a. aan op in wer- kingtreding, in een zoo groot mogelijk aan tal staten, van de handelsconventie van 24 Maart van dit jaar. Zij sprak vervolgens den wensch uit, d'at de economische commissie in haar zit ting van eind October zal vastellen con crete voorstellen voor de geleidelijke ver wezenlijking van het program der toekom stige economische onderhandelingen. In het bijzonder wordt daarbij gewezen op de noodzakelijkheid van een spoedige bestudeering van de meest begunstigings clausule met de medewerking van deskun digen uit de leden, die hierbij in het bij zonder geinteresseerd zijn, waarbij natuur lijk aan Nederland en Denemarken wordt gedacht. Ook wordt de noodzakelijkheid van de zoo spoedig mogelijke bestudeering van de kwestie van dumping, wier vormen bijzon der gevaarlijk worden genoemd, indien ze begunstigd wordt door een politiek der re geering zelf. Deze laatste woorden slaan natuurlijk op sovjet-Busland. Nadat' deze resolutie was aangenomen heeft de Duitsche gedelegeerde uit aller naam voorzitter Colijn voor zijn voortref felijke leiding bedankt. De werkzaamheden in de onder-com missie voor de herziening van het Volken bondsverdrag om te komen tot een uitham ning van het recht op oorlog uit het ver drag zijn belaas mislukt. Het staat thans vast, dat deze amende menten op deze vollcensbondsvergadering niet zullen kunnen worden aangenomen. DUITSCHLAND HERMANN MULLER OVER HITLER'S SUCCES. „De nat. socialisten zijn niet gevaarlijk." Oud-rijkskanselier Hermann Muller heeft te Zurich een rede gehouden over de Duitsch-Fransche toenadering als waar borg voor den Europeeschen vrede. Muller verklaarde, dat Briand's denkbeeld in zake een Europeesche unie in Duitschland groo- te sympathie heeft verwekt. Men is van goeden wille om met Frankrijk samen te werken. In het bijzonder in economische kringen heeft de opvatting veld gewon nen, dat oorlogen steeds misrekeningen zijn. Het is te betreuren, ging Muller voort, dat in de ontwapeningskwestie zoo goed als niets is bereikt, want daaruit put het nationalisme in Duitschland steeds weer nieuwe kracht. De bestaande eenzijdigheid in de ontwapening belet de ontwapening der gemoederen. Frankrijks veiligheid kan sléchts blijvend gegarandeerd worden door een gemeenschappelijke Duitsch-Fransche vredespolitiek. De jongste Rijksdagverkiezingen ver klaarde Muller, behoeven een Fransch- Duitsche toenadering niet in den weg te staan. Deze verkiezingen zijn een uiting van den nood der massa. De groote meer derheid der kiezers, die communistisch of nationaal-socialistisch hebben gestemd, zijn geenszins bereid, revolutie te maken. Voor de buitenlandsche politiek zijn de nationaal-socialisten niet gevaarlijk. Him streven is er op gericht, in het bijzonder de politie en het leger te controleeren. Op den duur kunnen de nationaal-socialisten hun kiezers niets bieden. SPANJE. BETOOGINGEN TE MADRID. 20.000 man eischen de republiek. Gisteren werd in de arena te Madrid een betooging gehouden van de gezamenlijke oppositiepartijen met uitzondexdng van den socialisten gehouden, waarin het aftreden van den koning en het uitroepen van de republiek werd geëischt. De vroegere minister van oorlog, Zagora, stichter van de rechts-republikeinsche par tij, eischte eveneens het aftreden van den koning en zeide, dat het leger er niet voor bestemd is, om een uitgediend en ver sleten koningschap in stand te houden Ook Marcellino Domingo en Lerroux, de leiders der radicale partijen, lieten zich in denzelfden zin uit. Er waren buitenge wone maatregelen getroffen, om verstoring van de orde te verhinderen, dat monarchis ten pogingen zouden doen, om de vergade ring te verstoren, terwijl de overheid van haar kant eveneens uitgebreide maatrege len had getroffen. In de buurt van de arena stonden ma chinegeweren opgesteld, terwijl een tal rijke politiemacht in de straten patrouil leerde en bovendien de burger-garde ge reed gehouden werd om mogelijke onlus ten terstond te kunnen onderdrukken. Aan de betooging namen ongeveer 20.000 personeen deel. RUSLAND UIT HET LAND DER SLAVERNIJ. 24 uren arbeidsdag! Volgens een bericht in „D© Jonge Wacht" een te Moskou verschijnend communis tisch orgaan, heeft Javerski een „geniaal" plan ontworpen om den nacht in den dag te veranderen. Met een heel geleerd woord noem hij dit de „dieficatio" de dag- making. Eerst werd de Zondag afgeschaft en de week van vijf dagen ingevoerd. Dat laatste overblijfsel van burgerij ':e maatschappij- inrichting, 't welk nacht' heet, moet thans verdwijnenvier en twintig uur zal de werkdag duren In alle takken van industrie moet per dag van 24 uur ook 24 uur gewerkt worden, dus 120 uur voor de week van vijf dagen. Overal moet sterk electrisch licht bran den en het zonlicht vervangen, zoodat alle bedrijven, kantoren en natuurlijk ook de winkels geopend kunnen blijven. Om beur ten zullen de arbeiders gaan slapen. De bolsjewistische pers heeft dit plan met begeestering begroet en men ver wacht algemeen, dat het economisch leven nu wel weer buitengemeen zal opbloeien IRAK. EEN KERKVERVOLGING IN IRAK? Binnen afzienbaren tijd zal het Britsch man daat over Irak waarschijnlijk worden opgehe ven. Dientengevolge zullen de christenen al daar in een buitengewoon moeilijke positie komen: jr dreigt zelfs groot gevaar dat er een christenvervolging zal uitbreken. In Irak wonen 200.000 christenen, meestal katholieken van den Chaldeeuwschen Ritus. Het land is verdeeld in zeven bisdommen, waar inlandsche priesters werkzaam zijn, die meestal hun op leiding hebben ontvangen bij de Dominicanen te Mossoel, Aan het hoofd der katholieke gemeenschap (Syrische katholieken, Jacobie- ten, Armeniërs), staat \v.r Apostolisch Dele- gaat. Reeds nu beschouwen de mohammeda nen de christenen als vogelvrij-verklaarden, zonder dat de Engelsche regeering eenige be schermende maatregel neemt. CHINA NIEUWE COMMUNISTISCHE WANDADEN. Dorpen en steden geplunderd. Volgens berichten uit Peking is de pro vincie Ho nan in den nacht van Zondag op Maandag door communistische rooverben- den overvallen. Dorpen en steden werden geplunderd. Talrijke meisjes en vrouwen werden geroofd. Op verscheidene plaatsen moet een verschrikkelijk bloedba-d zijn aangericht. In het gebied van Joshien zouden in totaal 48 dorpen geplunderd zijn. Het juiste aantal dooden is niet be kend, doch schijnt zeer groot te zijn. Uit Moskou wordt gemeld, dat men al daar uit Tokio bericht heeft ontvangen, dat volgens het Japansche telegraafagent- schap „Nippon Dempo" communistische troepen zijn overgegaan tot een nieuwen aanval op Tsjangtsja. De communistische troepen zouden zeer goed uitgerust en o,a. bewapend zijn met zwaar geschut. De gevechten moeten al twee dagen du ren en aan beide zijden zouden de verlie zen zeer groot zijn. Men spreekt zelfs van 100.000 dooden. Massa-executie te Woetsjang. Te Woetsjang zijn 44 jongelui, van wie er slechts een ouder dan 20 jaar was, te rechtgesteld. Zij werden er van beschuldigd tot de communistische partij te behooren. POLEN HET TERRORISME IN 0 OST-GALICI E. Bomaanslag op een katholieke kerk. In Oost-Galicië hebben opnieuw terroris tische daden plaats gehad. Te Darochouw bij Lemberg hebben onbekende daders een bom geworden naar de katholieke kerk; de bom is op het daarnaast gelegen katholie ke kerkhof ontploft. Dertien personen zijn gewondTwee verdachten zijn gearres teerd. De arrestaties van verdachte Oekrain- sche elemeenten duren voort. AMERIKA EEN NIEUW PETROLEUM- SCHANDAAL? Een beschuldiging van het ministerie van Binnenlandsche Zaken. Ralph Kelley, chef van den algemeenen dienst van het Land Office, beschuldigt het departement van Binnenlandsche Za ken er van, dat het aan rijke petroleum- maatschappijen, die het recht op uitge strekte petroleumvelden op openbaar ter rein tot een potentieele waarde van vier milliard dollar wilden verwerven, heeft toegestaan, de eischen der Amerikaansche mijnwetben te ontduiken „door fraude en nalatigheid". BEZUINIGING OP AMERIKA'S WEERMACHT. President Hoover heeft een bezuinigings program voor het Amerikaansche departe ment van Oorlog opgesteld. Naar verluidt zal er 10 20 millioen dollar bezuinigd worden. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Betoogingen te Madrid ten gunste van een republiek. Nieuwe communistische wandaden in China. Een nieuw petroleum-schandaal in de Vereen. Staten? BINNENLAND. Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (Kerkn. lste blad). Koninklijk bezoek te Rotterdam (2de blad). Roofmoord te Rotterdam (Gem. Berich ten, 3e blad). Een overzicht van de jongste uitbreiding van het station. Naast het oude Kootwijk een nieuw Kootwijk. Waar de aether-golven zich versprei den over de heele wereld. Men meldt ons: Wij werden in de gelegenheid gesteld de uitbreiding van het Rijksradiostation in oogenschouw te nemen. Hoofdingenieur dr. O. H. de Vos, heet te de persvertegenwoordigers namens hot bestuur welkom, terwijl dr. D. Koomans een uiteenzetting gaf van de verschillen de werkzaamheden, die in korten tijd in Kootwijk hebben plaats gevonden. Er is naast het „oude" Kootwijk een „nieuw" Kootwijk verrezen, waar de kortegolfsba- tions dag en nacht hun arbeid verrichten. Behalve door Dr. Koomans werden wij rondgeleid door de ingenieurs Vormer en Verton. Sinds ons laatste bezoek in Juli 1928 heeft te Kootwijk een groote uitbreiding plaats gehad, speciaal wat betreft de kor te golf zenders en antennes. Op een kwartier afstand van het oude zend-gebouwtje is thans een geheel nieu we korte golf centrum ontstaan. Hier zijn n.l. drie nieuwe steenen gebouwtjes van eenvoudige constructie opgericht, op een terrein dat ruimte biedt voor een groot aantal beams, zonder dat hinder van on derlinge beïnvloeding behoeft te worden gevreesd. In het eerste dezer gebouwtjes zijn vier telefonie-zenders opgesteld, in het twee de bevinden zich de nieuwe telegrafiezen- ders, terwijl het derde gebouwtje nog voor verdere uitbreiding bestemd is. Op het gebied van de lange golf bestaat de uitbreiding in een zender voor het ver keer met de landen Spanje, Portugal, Ita lië en Polen. De antenne en aardnet voor dezen zender zijn door den dienst der P. T. T. gebouwd. De antenne is opgehangen tusschen twee masten van den langen golf- zender P.C.G. Deze nieuwe zender is reeds in bedrijf voor de afwikkeling van het verkeer met Spanje en Portugal, terwijl op 1 resp. 16 October het verkeer met Italië resp. Polen geopend zal worden. In dit eerste gebouwtje is een viertal telefonie-zenders opgesteld in de eerste plaats bestemd voor de afwikkeling van het telefoonverkeer met Ned.-Indië, terwijl deze zenders ook voor telegrafieverkeer met Ned.-Indië kunnen worden gebruikt. Elke zender heeft 80 K.W. anode vermo gen in de laatste trap. Deze zenders be hooren nog steeds tot de grootsten ter we reld. Van de vier zenders kunnen er twee gelijktijdig werken. Rechts van den hoofdingang bevinden zich de zenders P.C.K. (golflengte 16,5 m.) en P.D.K. (golflengte 28,8 m.), welke een gemeenschappelijke hoogspannings- en mo dulatorinrichting bezitten, zoodat deze zenders niet gelijktijdig in dienst kunnen zijn. Als regel wordt gewerkt op de kort ste golflengte; in den namiddag wordt zoo noodig overgegaan op de langere golf. Links van den ingang zijn de zenders P.C.V. (16,85 m.) en P.D.V. (38.3 m.) opge steld. Alle zenders werden ontworpen en gecon strueerd door den Laboratoriumdienst van de Rijkstelegraaf. Een belangrijk deel der onderdeelen werd vervaardigd in de uit stekend geoutilleerde werkplaatsen van de Rijkstelegraaf; zooveel mogelijk werd ge bruik gemaakt van onderdeelen van Ne- derlandsch fabrikaat. Evenals bij de oudere telefoniezenders in het houten gebouwtje wordt ook hier het bekende Heysing modulatiesysteem gevolgd. De modulatie-smoorspoel (eigenlijk mo dulatietransformator) weegt niet minder dan 4 ton en is evenals de modulator en voor-modulator achter het schakelbord op gesteld. De modulator bevat zes waterge- koelde versterkerlampen van 15 K.M. De voormodulator, welke op den studioverster ker is aangesloten, bevat een 1,5 k.w. lamp. Veel zorg is besteed aan de beveili gingsmaatregelen. In de eerste plaats zijn de zender&^door geheel metalen kasten af- DE KORTEGOLFZENDERS VAN KOOTWIJK. Een kijkje op de masten en een overzicht van het interieur

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1