ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 LETTEREN EN KUNST EDUARD VERKADE. Bij zijn zilveren tooneeljubileum. In het a.s. seizoen zal Eduard. Verkade, de meest verfijnde artist in het tooneel- leven van ons vaderland, zooals Edmond Visser hem noemt, zijn zilveren tooneel jubileum vieren met een geheel nieuwe i ensceneering van „Hamlet". Eduard Rutger Verkade werd 15 Juni 1878 te Amsterdam geboren. Hij was de zoon van den bekenden koek-fabrikant, welke familie ook om haar artisticiteit ge roemd. wordt. Noemen wij o.a. zijn broer, den schilder-monnik Dom Willibrord Ver- kade, in wiens geroemd dagboek „Van On gebondenheid en Heilige Banden" men menig trekje uit het famiile-leven der Ver- kade's kan leeren. Zijn opleiding ontving Eduard aan de H. B. S. te Amsterdam en Haarlem, waarna DE BIJENKORF TE ROTTERDAM. - Het reusachtig winkelpa leis is van zijn stellin gen ontdaan. Een overzicht van het complex. hij chemie studeerde aan het Flinsbury College te Londen. Vervolgens bezocht hij de weefschool te Berlijn, waar hij veel be wondering betoonde voor het optreden van den acteur Kainz bij het „Deutsches Thea ter", dat o.a. opvoeringen gaf van „Ro meo", „Hamlet", „Don Karlos", „Cyrano de Bergerac". Een openbaring was voor hem de opbloei van de naturalistische school. Tot fabrikant opgeleid, stichtte hij in 1901 de Hengelosche tapijtweverij, welke fabriek hij in 1904 wederom verkocht. Tot diens vertrek naar Indië volgde Verkade een tiental 'lessen van Willem Royaards, den grooten hernieuwer van ons vader- landsch tooneel. Daarna onderwees hem Jac. C. de Vos, die hem o.a. de reien van Vondel leerde zeggen. In dat jaar nam zijn artistieke loopbaan een aanvang, toen hij in de kleine zaal van het Concertge bouw te Amsterdam voor de eerste maal in het openbaar optrad als „Macbeth", waarop van Deysel een schitterende recen sie gaf in „Het Algemeen Handelsblad". 1 Januari 1905 werd hij daarop verbonden aan de Kon. Ver. „Het Nederlandsch Too neel", waar hij debuteerde met de rei van Edelingen en de rol van Arent van Aemstel in Vondel's „Gijsbrecht". Na acht maanden verwierf zijn „Brutus'-rol in Shake speare's „Julius Caesar" van Frans Mijns- sen een goede kritiek. Met Gordon Craig, den hernieuwer van het Engelsche tooneel, met wien Eduard door zijn broer in ken nis was gekomen, trok hij naar Berlijn, waar hij in relatie kwam met Max Rein- hardt, en zich een bewonderaar toonde van het spel van Basserman, Kainz en Paul Wegener. Na in 1907 met Willem Royaards de be kende „Zomer-Spelen", welke voor het eerst te Laren werden gegeven (o.a. „Elckerlijc" en „Lanseloet'f), geleid te hebben, stichtte hij in 1907 zijn eigen gezelschap „De Haghe-* spelers", waarmee hij zijn liefde voor Shaekespeare kon uitleven door opvoerin gen van „Hamlet", „Macbeth", „Romeo en Julia", „Een blijspel vol verwarring', „Naar het U lijkt", enz. Ook Bernard Shaw werd door Verkade in Nederland ingeleid met „Candida", „Dokters Dilemna", „Menschen en Wapenen", „Men kan nooit weten". In 1911 ondernam Verkade een tournée door Indië, waar hij o.a. een 5-tal „Ham- let"-uitvoeringen gaf te Batavia. Het daar op volgend jaar maakte het ensemble deel uit van het gezelschap Heyermans, waar Verkade met Enny Vrede vooral veel sue-1 ces oogstte in „Nina". Toen de Koninklijke Schouwburg gesloten was stichtte Verkade in 1914 het z.g. theater Verkade aan de Heerengracht te 's Gravenhage. Na eerst gedurende 3 jaar als directeur te zijn op getreden van „Het Nederlandsch Tooneel", is hij nog één jaar als regisseur te Londen werkzaam geweest. In de daarop volgende jaren bespeelde hij resp. den Koninklijken Schouwburg en Theater Verkade te 's Gra venhage, en den Stadsschouwburg te Am sterdam. Vanaf 1 September 1924 vormde hij met Dirk Verbeek de directie van de N.V. „Het Vereenigd Tooneel", waarna hij in Maart j.l. tezamen met Albert van Dal- sum, met wien hij na een jaar onderbre king te voren reeds tien jaar met gunstige resultaten had samengewerkt, oprichtte „Het Amsterdamsch Tooneel". Zijn voornaamste rollen zijn: „Hamlet", „De Dienstknecht in het Huis", „Fedor Ka- ramazow", „De Garde-luitenant", „De Dui vel", „De Faun", en Lord Goring in „Een ideaal Echtgenoot". Verkade brak met den traditoneelen sleur van tooneel-manieren, welke den ge boren artisten, die van ouder op kind aan het tooneel kwamen, eigen waren. Verka de, die eerst door ernstige studie door wist te dringen tot den geest van den auteur, bracht „levende" menschen op het tooneel met natuurlijke, alledaagsche ma nieren. Het kon niet uitblijven, dat het pu bliek, aan tooneelroutine gewend, in den beginne vreemd stond tegenover het z.g. „dilettanterig" spel van Verkade. Maar Verkade redeneerde, dat er meer te berei ken viel met „on"-geroutineerde beginne lingen dan met „ver"-routineerde artisten. Heel zijn artistenloopbaan heeft Verkade met onverdroten ijver gewerkt en „hard" gewerkt. „Wij moeten vechten om ons be staan", zoo' verklaarde hij onlangs in een interview, „en dat is niet erg, want het houdt ons jong en behoedt ons voor bour geois satisfaits te worden". Aan hem ook danken vele nieuwe ster ren hun opkomst, doordat Verkade hen ont dekte. Noemen we slechts Annie van Ees, die in Mei 1914 bij Verkade debuteerde en o.a. in „Zijn Evenbeeld" haar allereersten roem verwierf. Over zijn toekomstplannen verklaarde Verkade eenige jaren geleden: „Mijn plannen als acteur zijn niet te tal rijk meer. Ik ben thans in wat men noemt „The middle age", een vertolking als „Ham let" b.v., die mij heel lief is, heb ik meer dan 400 maal gespeeld; zachtjes aan word ik te oud voor die rol. Waarschijnlijk dat ik over een paar jaar als acteur afscheid neem met„Hamlet", maar dan in een alles samenvattende herziene interpretatie, qua rol en stuk! Daarin hoop ik alle ver beteringen, alle intonaties, die ik in vele jaren verzameld heb, te verwerken, en zoo een vertolking te kunnen geven, die het beste is wat ik ooit als acteur gecreëerd I heb". Zijn meening in deze heeft zich in de laatste jaren in niets gewijzigd. Nog dit jaar liet hij zich in een interview over zijn I a.s. jubileum-stuk uit: „Hamlet".... Mijn lange ervaringen met Hamlet zou ik nog eens voor het laatst als acteur tot leven willen brengen. Ik geloof dat men, naarmate men ouder wordt hét zwaartepunt van den Hamlet steeds meer gaat verleggen naar de laatste acte. Ik geloof b.v., dat Hamlet's verhou ding tot Fortinbras belangrijker is dan be- trekkelijkersvijze gesproken de groote scène van „to be or not to be". Ik zou in het begin veel willen coupee ren, om zoo den nadruk vooral op de laat ste helft te leggen. Ik zou bij die gelegen heid graag in doublure met den Meester willen spelen. Wellicht dat dan blijken zou, dat hij het hoogtepunt naar voren ver plaatst, naar het tweede bedrijf, en ik naar later. Maar ik zou werkelijk, bij dat laatste optreden als Hamlet misschien mijn laatste optreden als acteur alles wat de jaren mij in den omgang met hem geleerd hebben, nog eens gaarne laten zien". GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Wielrijder door vrachtauto gegrepen en gedood. De 23-jarige J. v. R., uit Maassluis, fiet ste gisteravond op -den Kikkerweg te De Lier, opweg naa huis, toen een vracht auto van den heer V., uit Honselersdijk, hem achterop reed. Door tot nog toe onbe kende oorzaak werd Van R. door het voer tuig gegrepen en een eind meegesleurd. In bewusteloozen toestand werd de jongeman een nabij gelegen woning binnengedragen, waar een geneesheer een schedel- en be en breuk constateerde, en overbrenging naar het ziekenhuis te Delft gelastte. Daar is de ongelukkige gistermorgen overleden. De auto is in beslag genomen. Een vrouw en een kind overreden. Op den Schaesbergstraat, onder Schaes- berg, geraakte het achtjarig meisje O. S. onder een auto en werd in deerniswekken- den toestand naar het ziekenhuis te Heer len overgebracht. Een uur later werd op denzelfden weg de 30-jarige vrouw M. door een vrachtauto overreden. Met gebroken beenen werd zij naar het ziekenhuis vervoerd. Auto tegen tramtrein gereden. Gistermiddag is een auto uit Moddergat te Leeuwarden, op de plaats waar de tram baan den Harlingertraatweg kruist, tegen een bagagewagen van een tramtrein gere- den. Deze wagen liep uit de rails en de auto werd tusschen den wagen en een boom verbrijzeld. Zes passagiers werden door het dak van den auto op den weg geslingerd. Zij kregen lichte verwondingen. De chauffeur kwam met den schrijk vrij. Auto tegen een wagen gereden. Gisterenavond had op den Bosschen- weg, nabij café de „Druiventros" te Til burg een aanrijding plaats tusschen een auto en den met een paard bespannen wa gen van den groentenhandelaar van S. uit Tilburg. De auto, die uit de richting Oister- wijk kwam, reed tegen den wagen, die daardoor omver werd geworpen. Van S. met zijn vrouw, die op den wagen zaten, werden tegen den grond geslingerd en be kwamen ernstige verwondingen. Vrouw van S. moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. Zowel de auto als de wagen werd zwaar beschadigd. Auto door tram aangereden. Donderdagmiddag is aan de Zijpersluis, onder de gemeente Burgerburg, een auto, bestuurd door den heer N., bakker te Bur gerburg, aangereden door de tram. De man dacht nog vóór de tram passeerde, den overweg te kunnen oversteken. De auto werd door de locomotief gegrepen en van den dijk geworpen. De wagen was ernstig beschadigdde heer N. had door het bre ken van de autoruiten ernstige verwon dingen aan het gelaat bekomen. ONTPLOFFING AAN BOORD VAN „DE STAD ZAANDAM". Een stoker gedood. Bij de directie van de Halcyon-lijn te Roterdam is bericht ontvangen, dat op 't stoomschip „De Stad Zaandam", dat zich op het oogenblik vijftig mijlen ten Zntrten van de Humber bevindt een ontploffing in de bunkerruimten heeft voorgedaan. Men heeft nog geen'overzicht gekregen van de schade, doch wel is mededeeiing ontvangen van het feit, dat bij c^eze ont ploffing de ongehuwde stoker Kattestaart uit Vlaardingen is gedood en de tremm6r Groen, eveneens uit Vlaardingen, zwaar gewond. De oorzaak van de ontploffing is onbe kend, doch het is niet onmogelijk, dat zij gelegen is in de aanwezigheid van een stuk springstof in de kolen. „De Stad Zaandam" werd in 1920 ge bouwd en meet 2059 brutoton (1235 netto) Kind uit het raam gevallen. Het drie-jarig kindje van den hec T ter Voort te Bakkum (N.-H.) wist in een onbewaakt oogenblik het slaapkame.i van de tweede verdieping te bereiken, en viel er uit. Zwaar gewond en met een ge broken dijbeen werd de kleine in bewuste loozen toestand overgebracht naar het ziekenhuis te Alkmaar. Doodelijke val. Gistermorgen is de 68-jarige M. Mok te Heemskerk in zijn woning van de trap ge vallen. 's Middags is hij aan de gevolgen van dien val overleden. De heer Mok was van 1890 tot 1926 hoofd van de openbare lagere school en was bestuurslid van verschillende R.-K. ver- eenigingen. Het 4-jarig zoontje van den heer S. te Harenkaspel is in een onbewaakt oosen- blik te water geraakt en verdronken. Ontploffingen te IJmuiden. De laatste weken worden er bijna dage lijks vrij zware knallen gehoord, die herin neren aan de schietoefeningen op het fort IJmuiden. Zij stammen echter niet van het fort, doch van de hoogovens en het zal niet oninteressant gevonden worden iets na ders omtrent de reden van deze explosies te* vernemen, meldt het „Vad." Hoogoven No. 2 is, nadat zij bijna vier jaar zonder onderbreking had gewerkt, in Juli j.l. buiten bedrijf gesteld om de perio dieke vernieuwing van de binnenbeklee- ding en verder nog eenige herstellingen te ondergaan. Evenals de wanden der oven ruimte, is de ovenbodem gemetseld van vuurvasten steen. Het vloeibare ijzer, dat een zeer hooge temperatuur heeft, tast op den duur. de bodembemetseling aan, zoo dat er een holte ontstaan, waarin dit ijzer verzameit. Dit ijzer nu kan, wanneer de oven wordt stopgezet, niet op normale wij ze worden afgetapt, zoodat het niveau er van zich beneden het oorspronkelijke bo- demvlak, dus beneden het aftapgat be vindt. Het stolt in de bodemuitholling en het moet dus, wanneer de over geheel is af gekoeld. op bijzondere wijze worden weg genomen. Dit geschiedt door in het ijzer- blok door middel van een steekvlam gaten te maken. Een voor een worden deze ga ten met dynamiet geladen en afgedekt en vervolgens wordt de lading tot ontploffing gebracht. Bij elke explosie wordt slechts een betrekkelijk kleine hoeveelheid weg gewerkt, zoodat het geruimen tijd duurt voordat de geheele klomp ijzer, die in het onderhavige geval een gewicht had van niet minder dan 450 ton, is verwijderd. Is dit geschied, dan lean de bemetseling opnieuw worden aangebracht. Met dit zoo genaamde ijzergieten is een Duitsche fir ma belast, die dit soort werkzaamheden tot haar speciale taak maakt. SCHEEPSBRAND TE ROTTERDAM. Gistermorgen is vanuit Amsterdam te Rotterdam aangekomen het Engelsche stoomschip „Storness", dat daar enkele dagen tevoren was aangekomen met een lading palmpitten en andere tropische pro ducten, die het in Lagos op de Westkust van Afrika had ingenomen. Het schip was te Amsterdam gedeeltelijk gelost en zou te Rotterdam verder gelost worden. Om half elf in 'den avond werd door ha venarbeiders brand ontdekt in ruim 4 welke brand door een tekort aan stoom niet door de brandweer van het schip kon wor den gebluscht. De hulp van dé Rotterdam- sche brandweer werd ingeroepen, welke na gelang van de binnenkomende berichten verschillende drijvende stoomspuiten uit zond. Om 1 uur werd de fel brandende vuur haard bespoten met 11 stralen, waarbij het ruim onder water werd gezet. Naar het HET PROCES TEGEN DE ROSA. Te Brussel is onder groote belangstelling het proces gaande tegen den Italiaan Rosa, die, zooals men weet, een aanslag pleegde op Kroonprins Umberto van Italië bij diens bezoek aan België. De getuigen in het proces. Zittend van rechts naar links: Turatti Labriola en Magdigliana, hoofd der social, partij in Italië. In het midden op den achter grond de Brouckere, leider der arbeiderspartij in België Uwe vraag, Mijne Heer is gemakkelijk te beantwoorde!. Het er alleen op aan, of U den moeli heef] de oude sleur te breken. IA heéTc altijd over de zenuwsloopende werkz; heacn op de beurs, op kantoor en 0| Niettemin meent U uw zenuwen ov herhaaldelijk nog een extra zweepslag xc moeten geven. Hier een kopje koffie, daar een kopje thee, steeds weer en steeds meer coffeïne. Waarom gebruikt U geen Koffi^^ïag? Deze heerlijke plantagekoffic "gegaran deerd coffeïnevrij, heeft geen prikkelende uitwerking op hart en zenuwen en berooft U vooral niet van een gezonde verkwik kende nachtrust. Zie zoo, nu weet U het geheim van mijn gezondheid, miin kalmte en zelf- beneersching. zich liet aanzien, zou de brand tegen drie uur geheel beheerschb zijn. In het ruim lag een lading van 500 ton palmpitten, welke verloren is. Ruim 3 was leeg, het geen overslaan van het vuur naar de bun kerruimten verhinderd heeft. Dievegge aangehouden. Onlangs is tijdens afwezigheid der be woners ingebroken in een pand aan de Ceintuurbaan te Hillegersberg, bewoond door den heer de K. Ontvreemd werd een bedrag van 900 uit een brandkast. Al vrij spoedig bleek, dat de Duitsche dienst bode L. N.van de familie de K. onver wachts naar Duitschland vertrokken was, nadat zij een biljet van 1000 gewisseld had. De inspecteur van politie heeft zich onmiddellijk met d« Duitsche polilie-auto- riteiten in verbinding gesteld, met het ge volg, dat gisteren bericht is binnengeko men, dat de dievegge te Frankfort a. d. Main aangehouden is. De roofoverval te Keipen. De toestand van vader V., die bij den verleden week te zijnen huize gepleegden roofoverval een diep steekwonde in de harstreek bekwam, is derhalve verbeterd, dat het levensgevaar als geweken kan wor den beschouwd. Onregelmatigheden bij het gemeentelijk slachthuis te Nijmegen. Bij de boekhouding van het gemeentelijk slachthuis te Nijmegen zijn onregelmatighe den aan het licht gekomen. Gebleken is, dat een der boekhouders sedert geruimen tijd vervalschingen in de boeken pleegde In totaal heeft hij zich op deze wijze een bedrag van ongeveer 6000 toegeëigend. Direct na de ontdekking is de man ge schorst. Hij heeft het verduisterde bedrag op ongeveer 1300 na teruggestort. De zaak is in handen van de justitie te Am- hem gesteld. Een gramofoonplaat met uw hartkloppingen Op de Internationale Hygiëne Tentoon stelling te Dresden trok de afdeeling „Ge zondheid en prestatievermogen" de bijzon dere aandacht der bij 10.000den tellende bezoekers. In deze afdeeling werden o.a. verscheidene instrumenten gedemonstreerd die gebouwd zijn door dr. R, W. Schulte, de leider van de Psychologische afdeeling der Hooge3chool voor Lichamelijke Oefe ningen en die hoofdzakelijk dienen, om de geschiktheid der aspirant-sportmen voor de een of andere tak van sport grondig te onderzoeken. Aangezien het prestatievermogen van- het hart voor den sportman een bijzonder belangrijke rol speelt, is niet te verwonde- reu, dat den instrumenten voor onderzoek van het hart bijzondere aandacht werd geschonken. Het door dr. Schulte gecon strueerde instrument maakt het mogelijk de hartkloppingen nauwkeurig op te ne men, ze op een gramofoonplaat over te brengen en door geluidversterkers zoo vol maakt weer te geven, dat iedereen zelf kan hooren, hoe zijn hart op de inspan ningen van verschillende oefeningen rea geert. Ook de invloed van diverse genotmidde len op de werking van het hart kan vol gens deze methode nauwkeurig worden onderzocht. Zoo werden door middel van deze uitvinding op eenige platen vastge legd de resultaten van proefnemingen door Dr. Schulte gedaan, om de invloed van coffeïne, coffeïne-houdende dranken (koffie en thee) en foffeïnevrije Koffie Hag te on derzoeken. De gramofoon geeft met on miskenbare duidelijkheid weer, hoe sterk de prikkelwerking der coffeïne is en met hoeveel meer energieverbruik het hart moet werken, wanneer geregeld coffeïne- houdende koffie of thee op de normale functies van het hart inwerken. Na het gebruik van Koffie Hag toonde de hartslag der proefpersonen absoluut geen verande ring, wel een nieuw bewijs, dat deze kof fie, <Jie gegarandeerd coffeïnevrij is, over eenkomstig onze Nederlandsche Warenwet, bijzondere hygiënische eigenschappen be zit en een uitkomst is voor alle menschen, die coffeïne-houdende dranken moeilijk kunnen verdragen.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9