ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 AFDEEL1NG LEIDEN R. K. DIOC. VROUWENBOND Deze rubriek verschijnt de3 Zaterdags om de veertien aagen. Brieven, vragen en mededeelingen te nebben aan één der redactieleden: Mejuffrouw Jo van der Laan, Rijnsburgerweg 20, Leiden; Zr. 1. van den Abeelen, Willem de Zwijger laan 25, Oegstgeest; Mevr. Fehmers—Boer Knottnerus, Warmonderweg 37 IMTERPAROCHIEELE WAAROM EN HOE LID VAN EEN ONDERAFDEELING? VII. Na uiteengezet te hebben, dat wij lid van een onderafd. moeten zijn om daar door onze gaven in dienst der vereeniging te stellen en de gaafste vruchten van ons lidmaatschap te plukken, hoe de verhou dingen moeten zijn tusschen bestuur en leden en de onderafdeelingen onderling en ten opzichte der vereeniging, rest ons thans nog te.wijzen op het nut: onder- afdeeling der Gezellenvereeniging. Als we dat eens aandachtig beschouwen, zal blij ken wat de vereeniging voor de clubs is. Eerstens is de titel van Onderafd. der St. Jos. Gez. Ver. al een aanbeveling, want in stad en Bisdom heeft zij een goede naam. In de bewijzen van waardeering, die men voor onze vereeniging koestert, deelt de Onderafdeeling, omdat zij een deel der vereeniging is. Een tweede voorrecht is, dat de priester zooals in andere organisaties niet naast u staat, maar aan het hoofd; de Onderafd. krijgt niet adviezen, maar zijn leiding en steun. Vervolgens uw eigen Gezellenhuis, dat ge terecht kunt beschouwen als uw clublokaal. Binnen die muren hebt ge recht op een verwarmd en verlicht lokaal voor uw bijeenkomsten, vergaderingen, re petities etc. Andere vereenigingen moeten steeds zoeken naar een plaats, maar wij kunnen tbrecht blij zijn met een eigen huis. En waar zijn b.v. de gelden der club beter bewaard dan bij uw eigen Spaarkas of, als ge niet overhoudt, wie helpt u be ter dan uw eigen Baad van Bestuur? Dit zijn maar enkele punten, doch ieder be grijpt dat het voor een club onmisbaar is, onderdeel der Gez. Ver. te zijn. En is het dau onbillijk, dat de Vereeni ging van de onderafdeelingen vraagt de vruchten van hun arbeid te doen rijpen in eigen belang? Immers neen! Daarom leve in iedere club die geest van dienstbaarheid en onderlinge liefdeDaarom vooral moe ten de leden opkomen, brouw en op tijd! Dan is een repetitie niet vervelend, maar een der gezelligste uren, dan is een ver gadering niet nutteloos, doch loonend en opbouwend. Dan komt ook die onweer staanbare drang om vooruit te komen en van je vereeniging te maken een organi satie, door program en vorm van en voor onzen tijd, wier arbeid zal zijn als van een vuurtoren aan onze stranden, wier lichtende stralen voor onze jongemannen zal beteekenen: daar is de veilige haven. Uit al ons werken zal moeten spreken onze liefde waarvan Kolping zeide, dat werk zame liefde alle wonden heelt. Liefde is de groote kracht van een chris tenvolk en ook onmisbaar in iedere ver eeniging. St. Paulus schreef het al: „zoo ik de liefde niet heb, ben ik niets" en 't was aan de Corinthiërs dat hij schreef: De liefde is lankmoedig, zij is goed hartig de liefde is niet afgunstig, zij handelt niet lichtvaardig; de liefde is niet opgeblazen, zij is niet eerzuchtig; de liefde zoekt zichzelve niet, zij wordt niet toornig; de liefde denkt géén kwaad en verblijdt zich niet over de ongerechtigheid de liefde verheugt zich over de waar heid, zij verdraagt alles, gelooft alles, hoopt alles, verduurt alles; de liefde gaat nooit te niet; geloof, hoop en liefde blijven, doch de voornaamste daarvan is de liefde Mij dunkt dat deze les van St. Paulus door ons, die behooren tot de Katholieke Kerk en daarin worden bijgestaan door de Gez. Ver. met haar onderafdeelingen, volkomen moet verwezenlijkt worden. Die liefde beziele ons bij Godsdienstzin en Ar beidzaamheid, zij moge ons deel zijn bij vroolijkheid en de eendracht doen groeien. Die liefde blijve de kracht van ons werk voor en in de vereeniging en geve stuw kracht- aan de vereeniging, die daardoor groeie in fiere kracht en onverwinb'ren macht God -zegene het eerzame handwerk! God zegene het! S. M. VAN 'S LEVENS WERKELIJKHEID. dat mijn droevig jong leven een les kan zijn voor die niet willen zien". „Willen we niet liever een eindje op- loopen, dat vergemakkelijkt soms nog". Gaarne accepteerde hij dit en buiten ge komen in de frisschc avondlucht voelde hij zich meer op zijn gemak, kon vrijelijker spreken en begon: Waaraan 't gelegen heeft weet ik niet, maar toen ik vijftien jaren telde had ik weinig lust meer om mijn plichten waar te nemen. Mijn brave moeder, wie dit veel tranen kostte, be steedde al haar zorgen aan mij en waar ik geen vader meer had was zij de eenige die voor mij zorgde. Naar de H. Mis, ja dat hield ik nog bij, maar biecht, commu nie en vooral 't bidden werden door mij gruwzaam verwaarloosd. Dat ik hiermede mijn moeder veel verdriet aandeed be greep ik wel, maar uit „angst" voor mijn vrienden deed ik dat niet. Wat mijn va- dor me steeds voorhield en, God zij dank, door mij steeds is opgevolgd, was 't bid den der drie wees-gegroeten ter eere van moeder Maria. Op zekeren dag riep mijn moeder me. „Gerard, ik heb je groot nieuws tp ver tellen". Verrast door de toon waarop ze dit zeide, ging ik naar haar toe en vroeg wat dit was. „Jongen, ze zijn hier ge weest van de Gez. Ver. met de vraag of jij de eenigste plaats, die nog voor de retraite open was, kon bezetten. Ik heb 't voor je betaald en ze rekenen er op dat je a.s. Maandag meegaat". Ik wilde spre ken, protesteeren, afwijzen, maar ik kon niet. Het scheen me toe of de oogen van mijn moeder lezen wilden in mijn ziel en of ze daar, want moederoogen zien zoo scherp, de verwoesting zag, veroorzaakt door slechte vriendschap. „Welnu, jongen, wat zeg je daarop, je patroon zal je best vrijaf geven, nietwaar?" „O ja, dat zal wel gaan, maareh, kijk u eens, dat zijn allen vreemde jongens", opperde ik. Doch mijn moeder was sterker, ik verloor en ging naar mijn werk. Dat de komende dagen me niet erg gerust stelden, hoe ik 't mijn vrienden moest vertellen, dat ik me velerlei moeilijkheden voorstelde, het spreekt vanzelf. Dien Maandag toen ik voor 't eerst in het Retraitehuis kwam, vergeet ik nooit. Van alle moeilijkheden, die ik me had voorgesteld, bleek niet één te bestaan. Die ontvangst, dat hartelijk meeleven, dat bidden, 't was me of ik droomde en toch was dat alles volle wer kelijkheid. En op dien sluitingsmorgen, 't was me of Jezus zelf mij Zijn handen toestak om me te steunen en het kwaad te overwinnen. Die retraite was de ommekeer mijns levens en toen ik thuis kwam was 't eenige wat ik doen kon, mijn moeder bedanken. Door de retraite had ik mijn ziel gered". Ik vroeg hem of ik van zijn mededeeling gebruik kon maken en hij ■stemde terstond toe. Ik heb 'm ontmoet, twee weken terug op 'n Maandvergadering en hij vertelde me dat hij de stad en de vereeniging moest verlaten. „Kerel, hou je sterk en 't ga je goed hoor". En hij drukte me de hand, zeggend: „De Gez. Ver. vergeet ik nooit; de retraite heeft me gesterkt voor tijd en eeuwigheid". SEVERÜS. TURN-DEMONSTRATIE ORANJE-ZWART. Morgen Zondagavond zal onze jongste onderafdeeling Oranje-Zwart in de groote zaal van het Gezellenhuis een demonstra tie geven. De aanvang is gesteld op half negen precies. Toegang hebben behalve vanzelfspre kend de leden der vereeniging alleen zij, die een uitnoodiging hebben ontvangen en enkele introducé's der medewerkenden. De Symphonie Franz Schweitzer zal voor de muziek zorgen. STICHTINGSFEEST. Als datum voor het Sticht.ingsfeest is vastgesteld Zondag 12 October a.s. Het programma is als volgt: Te 6.30 uur in de St. Lodewijkskerk ge zongen H. Mis, waaronder algemeene H. Communie der leden. De liturgische gezangen zullen worden uitgevoerd door de onderafdeeling Sebas tian Schaffer onder leiding van den heer W. Hoogzaad. Te acht uur in het Gezellenhuis ge meenschappelijk ontbijt, 's Avonds te acht uur opvoering van het geheel nieuwe too- neelstuk „De Boman van den Kranten jongen" door de onderafdeeling Adolf Kolping. De verzorging van de muziek is aan de Symphonie Franz Schweizer. Deze opvoeringen zullen worden her haald op Dinsdag 14, Donderdag 16, Zon dag 19 en Maandag 20 October, telkens aanvangende te acht uur. Kaarten worden behalve aan de leden en ad spirant-leden alleen verstrekt aan de donateurs. Tegen betaling kunnen geen kaarten verkrijgbaar worden gesteld. BIBLIOTHEEK. De bibliotheek zal vanaf Zaterdag 4 October behalve des Zondags van een uur tot half twee ook wederom op de Zater dagavonden van 8 tot 9 uur geopend zijn. ZATERDAG 27 September 1930. Feest dag van de H.H. Cosmas en Damianus. Deze voorname tweelingbroeders be oefenden de geneeskunde en genazen vele zieken door het heilig kruisteeken. Wijl zich vele hunner patiënten tot het katho liek geloof bekeerden, werden zij bij den landvoogd aangeklaagd. Na het doorstaan van velerlei martelingen en folteringen, werden zij in Cilicië in het jaar 285 door het zwaard onthoofd. 0FFICIEELE MEDEDEELINGEN. Geestelijk adviseur. Tot Geestelijk adviseur van onze afdee- ling en hare onderafdeelingen is door Z. D. H. den Bisschop benoemd de Zeereer- waarde heer R. J. J. Reynen, Rector van. het St. Elisabethsziekenhuis, terwijl aan den Weleerwaarden Pater H. Mulder O.F. M. eervol ontslag als zoodanig is verleend. Wij brachten Pater Mulder reeds in onze laatste vergadering dank voor het vele goede, dat hij in het belang van onzen Bond en de onderafdeelingen in het bij zonder heeft verricht. Steeds toonde hij zijn groote belangstelilng, waar het erom ging de belangen der katholieke vrouw te behartigen, waar het erom ging de vele goede werken, waardoor onze Bond door zijne onderafdeelingen naar buiten treedt, te steunen en aan te prijzen. Wij weten, dat Pater Mulder slechts noode afscheid van onzen Bond neemt, maar meer nog van de onderafdeelingen, welke zijn bij zondere sympathie hadden. Toch wist Z.eerw., dat dit oogenblik eenmaal komen zou, daar zijne benoeming slechts tijdelijk was. En niettegenstaande het tijdelijke van deze functie is de toe wijding toch zoo volkomen geweest. Wij brengen daarom Pater Mulder vanaf deze plaats nog eens onzen hartelijken dank en hopen Z.eerw. nog menigmaal op onze feestavonden en lezingen te zien. Pater Mulder, onzen besten dank! Een voorloopig welkom richten we thans graag tot onzen nieuw-benoemden Gees telijk adviseur. De installatie als zoodanig in biizc afdeeling heeft nog niet plaats gehad, het bestuur had, evenwel reeds het voorrecht met Rector Reynenkennis te maken. Rector Reynen, er is nog zeer veel te doen in onzen Bond, en dit zal, hopen we, wel steede zoo blijven. Wij zijn met de beste voornemens bezield om in het be lang van den Bond, in het belang van de katholieke vrouw te arbeiden. Ook u Eerw. heeft, wij bemerkten dit reeds bij ons eer ste onderhoud, die goede voornemens. De taak Geestelijk adviseur bij den R. K. Vrouwenbond en al hare onderafdeeilngen is niet licht. Er zal heel wat van uw kost baren tijd in beslag genomen worden. On ze leden en al onze besturen zullen zich echter beijveren voor u die taak zoo licht mogelijk te maken, maar zij rekenen daar bij en bij den arbeid voor onzen Bond op uw steun en medewerking. Wij hopen, dat die samenwerking aldus een zeer vrucht bare inoge zijn. Rector Reynen, vanaf deze plaats dus een hartelijk welkom in onzen Bond. De Presidente, J. MANDERS-VERMEULEN. Retraitefonds. Het bestuur van het retraitefonds deelt mede, dat er nog twee plaatsen open zijn voor deelneming aan eene retraite in het retraitenhuis „De Thabor" te Rotterdam. De kosten worden door het fonds gedragen. De dagen kunnen willekeurig gekozen worden, voorzoover de plaatsen in het huis nog niet bezet zijn. Een spoedige opgave is daarom gewenscht-. Nadere inlichtingen verstrekt de Presidente, Mej. Th. L. Els- hof, Hooge Woerd 16a. Ons Tooneel. Als leidster bij de onderafdeeling „Ons Tooneel" zal optreden Mevr. M. E. Steij- ger-Asperslagh. Cursussen. Waarschijnlijk zal Vrijdag, 24 October a.s., de vervolg-verba-ndcursus beginnen. Het is dus zaak, dat de opgaven tot deel name zoo spoedig mogelijk binnen komen. Deze cursus zal duren tot Januari, waarop direct een cursus voor verpleging in huis zal aansluiten. Demonstraties. Zij, die de kookdemonstraties van de Le-dsohe lichtfabrieken willen volgen, kun nen zich daartoe opgeven bij Mevr. Man- Jee*. 0©!c*,'ge®et6rlaan 12, teelf. 292. Deel name boetelooft. Lianeukoxt zal den leden een uitnoodi- six<£ bereiken om aan een demonstratie •rier Maflgi-febrieken deel te nemen. Ook Hen© denwnjF>ratie is zeer interessant en voor de dreinen; era eraan geheel gratis. De demon-'ra'ies beginnen precies op a«n »*me;ege tijd, waarna niemand meer kan morden toegelaten. Zorg dus op tijd a«.iiw>»zi|r ie Missienaaivereeniging ,St. Franciscus Xaverius". Heeft u de jaarlijksche tentoonstelling van onze missienaaivereeniging al bezocht? Denk erom 't is nog slechts één dag! Zon dagavond is 't sluiting! Dan kan 't niet meer! Het zou jammer zijn voor u en voor de vereeniging, dat gij hare tentoonstel ling niet gezien hadt. Zij is 'n bezichtiging ten volle waard. 'n Terugblik op onzen openingsavond van 18 September l.l. Hebt ge gemerkt, dat onze Kleine Stads- zaal in 'n nieuw kleed is gestoken? Het was 'n aardig binnenkomen, die roze getin te muren gaf aan 't geheel 'n gezellige sfeer. En den geheelen avond zijn wij in die sfeer gebleven. Het verslag van de vergadering en van de lezing zullen wij niet geven, dat hebt ge kunnen lezen in de courant van Vrijdag 19 September. Menigeen zal het t-oen betreurd hebben er niet te zijn geweest, want werkelijk hebben wij velen gemist. Gelukkig heeft de lezing ons al die opengebleven plaatsen doen ver geten. Mevrouw Albertine Steenhof-Smul- ders behandelde in haar lezing over lec tuur voor groote en kleine menschen 'n on derwerp, wat ons allen sterk boeide. Zij besprak kinder lees- en kerkboeken, sprookjesboeken en heiligenlevens. Welke boeken goed en welke1 af te keuren zijn, want alle roomsche boeken zijn nog niet geschikt te noemen, alleen omdat zij door Katholieken geschreven zijn en 'n roomsch vernisje hebben, 'n Goed katholiek kinder boek schrijven noemt Fr. Rombouts 'n apostolaat. Alleen zij, die innerlijk over tuigd Katholiek zijn, de kinderziel volko men begrijpen en schrijverstalent hebben, kunnen goede kinderboeken schrijven. De spreekster behandelde verschillende schrij vers en schrijfsters. Al staat Nederland met zijn kinderlectuur niet aan de spits, wij kunnen toch op werkelijk goede kinder boeken bogen. En mevrouw Steenhof- Smulders met haar gezond en wel over wogen oordeel is toch wel de beste raad geefster op dat terrein. Al meer dan tien jaar is zij hoofdredactrice van de Katho lieke Vrouw, het beste 'vrouwenblad van Nederland. Daarin schenkt zij ons haar volle toewijding, haar levenswijsheid, haar kunst, haar katholieke geloofsovertuiging. Menigeen heeft dan ook gebruik gemaakt van de gelegenheid haar persoonlijk vra gen te stellen. Voor de pauze noemde de spreekster verscheidene titels, te veel om te onthou den. Daarom zullen wij hieronder de lijst van de genoemde kinderkerkboekjes en kleuterboeken vermelden. Allen zijn ze te verkrijgen bij mevr. Huibers-Sciaroni, Haar lemmerstraat 123. Mocht ge ook de titels graag weten van de verdere lecuur, dan willen wij die 'n volgende keer in de rubriek plaatsen, 'n Vraag ingezonden aan één der redactie leden is daarvoor voldoende. Kinderkerkboeken. „Zoo bid ik" voor de kleinsten. Malm- berg 's Bosch, uitgever. De H. Mis voor de hoogste kla9 La gere school, Malmberg 's Bosch, uitgever. Klein Misboek boven 12 jaar, Vro- mans Co., Kapellestraat, Brussel. Mijn Missaal 14—16 jaar, Abdy Keij- zersberg, Leuven. Dagelijksch misboek voor de jeugd, „de Gemeenschap", uitgever. Heiligenlevens voor de jeugd geschreven. Van Helden en Heiligen door 'n Zus ter van Bethanië. Verhalen van Gods lieve Heiligen door 'n Zuster van Bethanië. Echte Vrienden door 'n Zuster van Bethanië. G.G.G. boekjes H. Petrus. Kleine H. Theresia H. Agnes Guido Klei ne David H. Stefanus H. Stanislaus Wat de kleinsten moeten weten H. Aloysius H. Franciscus van Assisië Als je maar durft. Prentenboeken en leesboeken. Kabouterhuis door Hille Gaerthé. Het boek van de H. Communie door M. C. Versteegh. Het boek van de Biecht door M. C. Versteegh. Sprookjes en vertelsels door M. C. Versteegh. Laat de kleinen tot Mij komen door R. H. Benson. Het uur der kinderen, vertaald door Alb. Steenhof-Smuldors. Het scheepje van Petrus, vertaald door Alb. Steenhof-Smulders. Heb witte muisje a.o. door Br. Edgar. Het laatste verzenboekje van Zr. Teresa. Bij de rondvraag kwam „de Katholieke Vrouw" ter sprake, 'n Discussie ontspon zich over de kostende abonnementsprijs. Mevrouw Albertine Steenhof-Smulders ver dedigde de hooge prijs: 12}^ ets. in de week, zooals het in October wordt, is voor zóó'n blad toch niet te veel. Neen, werd er geantwoord, niet voor zoo'n blad, maar wel voor vele vrouwen. Mevr. Steenhof- Smulders gaf nu de raad met meerderen hetzelfde blad te lezen. Velen doen dit al, bijvoorbeeld twee of drie uit eenzelfde straat. Met een weinig goede wil is het te doen en het loont de moeite volkomen. Als men eenmaal gewend is „de Katholie ke Vrouw" te lezen, is zij als een graag ge ziene gast, waarnaar met verlangen wordt uitgezien. Sancta Veronica. Donderdagmiddag 2 October van 35 uur gewone maandelijksche zitting van Sancta Veronica in het Zita-gebouw, Pie- terskerkkoorsteeg 15. Onze Lieve Vrouw van Waddinxveen. Op Rozenkranszondag, die dit jaar valt op 5 October, en op den Dinsdag er na, wordt ieder jaar te Waddinxveen met groo te plechtigheid onder toeloop van geeste lijken en leeken het feest van de Rozen kranskoningin gevierd met de bizondere vereering van een Mariabeeld, dab daar sinds de stichting der kerk in 1663 aanwe zig is. Daar Wa-ddinxveen zoo dicht onder den rook van Leiden ligt en velen van onze naburige gemeenten Waddinxveen zullen bezoeken, dacht het ons goed in onze Vrouwenrubriek deze groote devotie even een plaats te geven. Het beeld is van hout en stelt Maria voor met het Goddelijk Kind op den arm volgens gewoonte van de 17e eeuw is het in lange kostbare kleederen gedost. Oor spronkelijk heeft het gestaan in de St. Janskerk in Gouda en werd daar zeer druk door de geloovigen bezocht. Toen na de Hervorming de beeldenstorm in zoovele kerken losbrak, was de stadsregeering van Gouda op haar hoede en liet alle beelden in veiligheid brengen. Toch is het later in handen der Protestanten gevallen. Tachtig jaar is het op een zolder bewaard geble ven en toen voor een hooge som aan pas toor de Jager en diens zuster verkocht. Deze pastoor was de eerste, die zich in Waddinxveen vestigde en daar plannen maakte voor een kerk. Hij is hierom ge vangen genomen en naar Leiden gevoerd, vanwaar zijn vader hem later voor 1500 vrijkocht. Weer terug in Waddinxveen heeft hij z'n werk kunnen voltooien, wel in een ander gedeelte dan het oorspronkelij ke plan. Op Rozenkranszondag 1663 heeft hij z'n eerste H. Mis daar kunhen opdragen. Het beeld kreeg een plaats op het hoogaltaar, vanwaar het later naar een glazen ka pelletje tegen den wand ter zijde van het priesterkoor verplaatst is. Nog steeds wordt op verlangen van pastoor de Jager, die ook een som gelds er voor beeft nagelaten, een lamp er- voor brandende gehouden. Ook zonder zijn wensch zou het wellicht gebeurd zijn, want de devotie voor het miraculeuze beeld is zeer groot. De vele wonderbare gebedsverhooringen doen de liefde hiertoe nog steeds stijgen. Vindt u dit geen aanbeveling om ook naar Waddinxveen te gaan, naar onze Bo- zenkranskoningin om Haar de verhooring te gaan vragen voor onze gebeden? Aan 'n briefschrijfster zonder ondertee- kening! Op anonieme brieven kunnen wij niet ingaan. Ofschoon we uw meening volko men begrijpen, zullen wij bet toch zeer op prijs stellen wanneer u openhartig uw naam zult noemen. Het ligt zeker op onzen weg de betrok ken personen dan te waarschuwen. De redactie. OP SCHILDWACHT STAAN. Niet als een fier strijder, in 't heetst van 'b gevecht, Heeft 's Koning Gebod mij aan 't Leger gehecht. Doch slechts als een schildwacht, die amzaam en stil, De posten bewaakt, waar de Koning heb wil! Dooh eens na dit leven, dan komt er een tijd, Dan is het volbracht en ten einde de strijd Dan roept ons de Koning en gekleed in 'b wit, Treden strijder en schildwacht fier in heb gelid. Als loon schenkt de Koning dan 't Eeuwige Licht, Aan hen, die getrouw hier volbrachten hun plicht: Want grooten en kleinen zijn daar allen gelijk.... De braven slechts treden in 't Hemelsche Rijk! Met moed en geduld dan op schildwacht gestaan, In eenvoud met ijver den plicht steeds gedaan. Al schijnt ook de werkkring vaak n^ed'rig en stil 't Is groot, als men doet: „Al wat God van ons wil!" Th. L. E. Ik heb m ontmoet op een Zondagavond in de Gezellenvereeniging. Hij. was nog maar kort lid, doch reeds zoo ingeburgerd, dat hij kon meespreken over de invloed, der vereeniging op ons Boomsche leven. Dankbaar was hij voor alles wat hij 't laat ste half jaar lia-d ontvangen en op dab „alles" legde hij zoo'n nadruk, dat ik hem verbaasd aanzag. „Maar vriend wat bedoel je met dat alles?" Deze vraag scheen hem te verras sen; hij keek me verbaasd aan en zeide: „Maar weet ge dan niet, dat ik Verder kwam hij niet en in 't moment van pijnlijke stilte polste ik mijn eigen ge dachten: Wat zou deze jonge kerel voor 'n verleden hebben? Was hij soms uit een niet-Katholiek gezin? Had een of andere organisatie in deze ziel meer afgebroken dan opgebouwd? „Ja, het is een pijnlijke geschiedenis, maar toch wil ik 't u vertellen. Misschien Ik begrijp niet, dat de menschen zoo nieuwsgierig kunnen zijn. Daar staat me vrouw de brieven van meneer te lezen.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6