HOLLANDSCHJWITSERSCHE REEPEN DINSDAG 23 SEPTEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 GEMEENTERAAD VAN LISSE ntirrn».. nrnirnTrii BUITENL. BERICHTEN uitgaat van een bepaald standpunt. Men zegt: de man is schuldig en nu zal ik aantoonen dat hij schuldig is. Wanneer men deze zaak goed bekijkt, dan blijkt het, dat het allemaal hypothesen zijn en meer niets. Maar het gaat hier om iemand, die twintig jaar gevangenis moet krijgen en daarom moer, het Hof alles helder en ldaar voor oogen staan. Spr. bracht den president lof voor de volslagen onpartijdige wijze waarop hij dit onderzoek heeft geleid. Het requisitoir klonk volkomen logisch; de proc.-gen. is een waardige leerling van Conan Doyle. Hij denkt: de man is schul dig, en ziet hoe prachtig allerlei feiten kloppen. Uit deze feiten kan echter slechts blijken, dat v. O. de dader kim zijn, niet dat hij de dader is. Het Hof kan slechts het standpunt in nemen: wij kunnen het bewijs niet leveren omdat het onderzoek zoo slecht is geweest. Er zijn slechts aanwijzingen, hier heeft men geen enkel houvast, niet anders dan verdachte momenten, terwijl voor elk der handelingen deze man gemakkelijk een verklaring kon geven. Hierna ging spr. zeer uitvoerig de ge beurtenissen van het vooronderzoek na. O.m. citeerde spr. het oordeel van prof. Simons in het „Wkbl. v. h. Recht" over de reconstructie en zijn twijfel aan de waarde daarvan en gaat daarna over tot bespre king van het requisitoir. De proc.-gen. heeft zijn stof verdeeld in twee gedeelten: de malversatiën, daarna de moord, subs, de doodslag. Men zoekt in de malversaties het motief voor den later gepleegden moord. Men vergete ook niet, dat deze man zijn eigen geld stal, want het derde deel van het kapitaal in de zaak was van hem. Pleiter vestigde er voorts o.m. de aan dacht op dat er herhaaldelijk ingebroken is bij Lans./ Uitvoerig behandelde pl. ver schillende getuigenverklaringen. Wat b.v. het uur en vertrek van v. O. betreft, merkte spr. op, dat mej. P. C. Lans nooit was gehoond. Plotseling, in Februari, werd zij gehoord; haar werd gevraagd hoe laat zij thuis was gekomen. Tusschen kwart voor zes en zes uur, antwoordde zij. Dus kwart voor zes, zei de president. De oud ste dochter antwoordde op dezelfde vraag: kwart voor zeven of zeven uur. Dus kwart voor zeven, zei de president. „Hebt u gevraagd of uw vader getelefo neerd had". „Nee", dat was woordelijk haar antwoord. Daarna is haar gevraagd of het niet mogelijk geweest zou zijn dat zij dat gevraagd had en daarna of dat niet waarschijnlijk wae. Daar komt nog bij, dat mej. P. C. Lans zei, dat haar moeder en zuster even na haar thuis zijn gekomen. Op die manier zijn de tijdstippen vastge steld. Neem nu eens de omstandigheden waar in deze man verkeert. Psychologisch is het volkomen verklaarbaar, dat hij onder den indruk was van de a.s. ontdekking der malversaties en bang was dat zij in ver band gebracht zouden worden met den moord. Is het niet te begrijpen, dat hij tracht dit te voorkomen? „Onthou het uur waarop ik thuis ben gekomen" heeft verd. tot zijn vrouw ge zegd. Maar wanneer zei hij dat? Nadat hij van den moord gehoord had. Natuurlijk zei hij het toen omdat hij ervan verdacht zou kunnen worden. v. O. had er geen belang bij, Lans to vermoorden, want hij kon weten, dat dan alles uit zou komen van de malversaties, terwijl er vermoedelijk niets zou gebeuren als den volgenden dag eenvoudig de mal versaties waren uitgekomen. Spr. kwam thans tot de bloedspatten. Het oordeel van prof. v. Itallie en dr. Hulst past precies in het systeem van de verde diging. Er zijn twaalf slagen met een vijl toegebracht en de hals is afgesneden; de dader moet met bloed besmeurd zijn. Van het bewuste mesje is alleen vast komen te staan dat een sterk man er iemand den hals mee zou kunnen afsnijden. Meer niet. Het bloed op de vijl behoort tot de bloed groep-Lans. Maar na zekeren tijd gaat alle bloed over tot de bloedgroep-Lans, die ne gatief is. En wat de vijl betreft, get. van Tol heeft verklaard, dat die nu hier, dan daar lag. Het is in het geheel niet onwaar schijnlijk, dat zij op dien avond voor de hand lag. Zijn er motieven voor den moord? Als verd. de malversaties had willen uitwis- schen, zou hij de boeken weg hebben kun nen maken. Dat hij na den moord pogingen gedaan heeft om directeur te worden, is zoo vanzelfsprekend, dat men het onmoge lijk tegen verd. kan aanvoeren. Spr. betoogde ten slotte dat er twij fel genoeg is om dezen man vrij te spre ken. Men kan dezen man, die vader is en echtgenoot, niet op de aangevoerde gron den uit de maatschappij bannen. Deze man moet worden vrijgesproken omdat het wot- tig en overtuigend bewijs niet is geleverd, niet is geleverd kunnen worden, misschien omdat in het begin de zaak verknoeid is. Repliek van den procureur- generaal. De proc.-generaal bestreed vervolgens den verdediger in diens critiek op het voor onderzoek. Indien het vooronderzoek zoo slecht ge weest was, hoe zou de rechtbank dan uit hetgeen door het O. M. was aangevoerd, voldoende materiaal bijeen hebben kunnen brengen voor een veroordeelend vonnis? Mr. Kokosky betoogde nog, dat er een Homerisch gelach zal opgaan in Nederland als men beweert, dat het politie-onderzoek goed is geweest. Verdachte bleef zijn onschuld volhou den; „God zal wel ééns uitkomst geven", zeide hij. Do president sloot het onderzoek en bepaalde de uitspraak op Maandag 6 Octo ber, des v.m. te tien uur. Fr was voor deze zitting buitengewoon groote belangstelling. Tot de aanwezigen behoorde o.a. de oud-minister dr. J. Th. de Visser, de vader van den procureur-gene raal. De Raad vergaderde gisteravond te 7.30 uur. Voorzitter: Wethouder Tromp. Na opening met gebed worden de notu len goedgekeurd. Tusschen 27 December 1930 en 10 Jan. 1931 wordt de elfde algemeene volkstelling gehouden. De daaraan verbonden kosten worden door het Rijk vergoed tot een be drag van 7. cent per geteld persoon. De vorige telling bedroeg deze vergoeding 12.5 cent per geteld persoon. Een vergoe ding van 12.5 cent is alleszins te billijken, waarom de Colleges van B. en W. der ge meenten Sassen'heim, Lisse en Hillegom den Raden dier gemeenten voorstellen aan de rijksvergoeding van 7.5 cent een bedrag van 5 cent ten laste der gemeenten toe te voegen, te verdeelen als volgt: de tellers 6 cent per geteld persoon; de leiders der volkstelling 3 cent per ge teld persoon; de uitwerkers der telling (secretarie-per soneel) 3.5 cent per geteld persoon, waar voor overwerk te verrichten. De heer C. Schrama zegt een vijand te zijn van overwerken; is er niet iemand in de gemeente voor deze taak te vinden. Weth. Tromp achtte het 't beste deze telling door het secretariepersoneel te doen geschieden, omdat dit nauwkeurig en met de bevolking op de hoogte is. Van de R. K. Voetbalclub „Lisse" is een verzoek ingekomen, om aan haar van dc perceelen gemeenteland, gelegen langs den Smalle weg, een gedeelte grond, ter grootte van ongeveer 75 x 110 M2,, voor voetbal veld te verhuren, omdat het veld, waarover die club thans de beschikking heeft tot tuingrond zal worden omgewerkt. Alle moeite is gedaan, om de beschikking over een ander veld te verkrijgen, doch men is daarin niet geslaagd, zoodat de club voor ontbinding staat als zij niet van gemeen tewege wordt geholpen. Het aantal leden bedraagt ongeveer 80: de club is bereid het veld zelf in te richten en biedt een huur prijs van 300.— pér jaar. Dit verzoek is door B. en W. ernstig overwogen en zij hebben zich in de eerste plaats afgevraagd, of het gevraagde veld wel aan de daaraan te stellen eischen vol doet. Naar van deskundige zijde wordt me degedeeld, zal zulks het geval zijn. In de tweede plaats hebben B. en W. geïnfor meerd, of de tegenwoordige huurder, de heer C. van Leeuwen, tegen de beschik baarstelling bezwaren heeft. Deze heeft geene bezwaren en maakt geen aanspraak op schadeloosstelling, tevens mededeelen- de, dat hij een volgend jaar niet meer als huurder in aanmerking wenscht te komen. Om als voetbalveld bruikbaar t.e ziin. is het evenwel noodig, om de drooge sioot, welke de twee perceelen scheidt, over een lengte van ongeveer 110 M. te dempen en tevens zal het noodig zijn vanaf den Smalleweg een toegang naar het veld te maken. De hieraan verbonden kosten zouden dan ten laste der gemeente komen. In het belang van de sportbeoefening in deze gemeente meenen wij op het verzoek gunstig te moeten adviseeren, doch de minderheid van ons College stelt voor daaraan een voorwaarde te verbinden, dat het veld op Zondagen gesloten zal zijn. De meerderheid heeft tegen het bespelen op Zondagen evenwel geen overwegende be zwaren. De heer Sobels wilde, dat bij de huur voorwaarden een bepaling werd opgeno men, dat wanneer een nieuwe club aan de gemeente om een terrein vraagt, de speel uren zullen worden verdeeld. De gemeente-secretaris zeide, dat daar geen bezwaar tegen was. De heer Tromp verklaarde de minder heid van B. en W. uit te maken. Hij achtte de Zondag niet geschikt om op dien dag voetbalwedstrijden te houden.^ De heer Segers sloot zich hierbij volko men aan. Spr. vroeg, of, wanneer de kerk aan de Tulpenstraat wordt gebouwd, men bij de godsdienstoefeningen van het ge schreeuw bij de wedstrijden geen hinder zal ondervinden. De gemeente-secretaris achtte dit uit gesloten. Weth. Warmerdam verklaarde, dat als de nabijheid van het sportterrein hinder lijk mocht zijn, het gemeentebestuur an dere maatregelen zal dienen te nemen. Met het oog op het bestaan van een twee de club, stelde spr. voor het terrein voor- loopig aan „Lisse" ter beschikking te stel len, en nader over de voorwaarden te be raden. De heer A. H. Schrama wilde het terrein rondom beplanten met heesters. Het spe len op Zondag achtte spr. een goed tijd verdrijf voor de jongelui. Besloten werd het terrein te verhuren aan „Lisse" onder nader vast te stellen voorwaarden. De leden van het Burgerlijk Armbestuur wenschen arme doortrekkenden, woonwa genbewoners enz. niet meer te ondersteu nen, omdat zij daarvan veel last onder vinden. Zij achten het het beste, dat deze personen op het gemeentehuis worden ge holpen en hebben den Secretaris bereid gevonden die taak op zich te nemen, waar om zij voorstellen den heer De Haan als zesde lid aan het Bestuur toe te voegen. Tevens ontstaat dan een nauwer contact tusschen hen en het College van Burge meester en Wethouders, hetgeen zij van groot belang achten. B. en W. stellen voor overeenkomstig het voorstel van het Burgerlijk Armbe stuur te besluiten. Hiertoe wordt z. h. st. besloten. Tot lid van de Sc'hattingscommissie in de vacature S. Warmerdam werd gekozen de heer Raaphorst. Het comité „Lisse Vooruit" zond aan !den Raad een verzoek, om haar eene subsidie te verleenen van hoogstens 500 voor het afsteken van een vuurwerk op Vrijdag, den 2östen September a.s., ten einde alzoo den 50sten verjaardag van H. M. de Koningin op eenigszins feestelijke wijze te vieren, terwijl het in de bedoeling van. het Comité ligt op dien dag den ouden van dagen tevens een autotocht aan te bieden. Door B. en W. is op een dergelijk ver zoek reeds eerder afwijzend beschikt en wel om de volgende redenen. Ten eerste. Hoewel met het doel ten zeerste sympathiseerende, zijn wij van oordeel, dat het initiatief voor een derge lijk feest spontaan uit burgerij moet voort komen. Ten tweede. Worden feesten uit de ge meentekas gefinancieerd, dan za] dit het initiatief daartoe dooden mot het gevolg, dat van blijde feeststemming geen sprake meer zal zijn, omdat de schakel van alge meene deelname ontbreekt. Ten derde. Het ligt niet op den weg van de Overheid het volk feesten aan te bie den. Ten vierde. Door den Raad zijn reeds gelden beschikbaar gesteld voor het hou den van schoolfeestjes ter gelegenheid van bovengenoemd doel, welke feestjes inmid dels gehouden zijn en willen volksfeesten slagen, dan behooren kinderfeesten het eerste programma-nummer te vojmen. Ten vijfde. B. en W. kunnen niet ont komen aan het gevoel, dat het Comité, hetwelk uit den aard van zijn samenstel ling het bevorderen van de belangen van den Middenstand beoogt en daartoe te recht een winkelweek organiseert. deze gelegenheid benut, om naast het loffelijk doel, de winkelweek te doen slagen- Op bovenvermelde gronden stellen B. en W. den Raad voor op het verzoek afwij zend te beschikken. De heer Langeveld kan zich met dit advies wel vereenigen. Spr. vond het stre ven van „Lisse Vooruit" loffelijk, doch spr. achtte een subsidie van 500 niet gewet tigd. Medegedeeld werd, dat de schoolfeesten 934.19 hebben gekost. Het verzoek werd z. h. st. afeewezen. Het Schoolbestuur van de H.H. Engel bewaarders, alhier, verzoekt de door haar geopende Bewaarschool met eene gemeen telijke subsidie te steunen. Naar aanleiding van dit verzoek deelden B. en W. aan den Raad mede: Door B. en W. is goedgevonden, dat het schoolbestuur, ten behoeev van het Be- waarschoolonderwijs, tijdelijk gebruik maakt van het gymnastieklokaal, behooren- de tot de aan de Beekbrug geopende bij zondere scholen, omdat hetzelve voor dat doel nog niet gebruikt wordL Het bewaarschoolonderwijs in de St. Agatha-school in het ceiïtrum van het dorp wordt van gemeentewege gesubsidieerd met een bedrag van 6.— per kind en per jaar, doch de daarvoor bestemde lokalen zijn eigendom van het bestuur dier school en worden door herr-onderhouden. Hec wil B. en W. derhalve voorkomen, dat bij de bepaling van het bedrag der subsidie, toe te kennen aan het Schoolbestuur der H.H. Engelbewaarders, met deze omstandigheid rekening moet worden gehouden, zoolang het van het gymnastieklokaal, hetwelk in direct bij de gemeente in onderhoud is, ge bruik maakt. Welk voordeel dit'gebruik het Schoolbestuur biedt, is voor een ingebouwd lokaal moeilijk te schatten, doch B. en W. zijn van oordeel, dat een mindere subsidie van 1.per kind dan aan het Schoolbe stuur van St. Agatha wordt verleend, te billijken is. Z. h. st. goedgekeurd. Verzoek van het schoolbestuur van de H.H. Engelbewaarders, om nabij de scho len in de Engel langs den Heereweg waar schuwingsborden te plaatsen en aldaar een maximum snelheir te bepalen. De door het Schoolbestuur bedoelde waarschuwingsborden waren reeds besteld bij Heenks Ijzerhandel te Haarlem en kunn eniederen dag verwacht worden. Hot instellen van een maximum snelheid aldaar achten Burgemeester en Wethouders over bodig, zoolang van geen bebouwde kom sprake is. Overeenkomstig het advies van B. en W. werd besloten. Verzoek van het gemeentebestuur van Sassenheim, om adhaesie te betuigen aan het adres van den Raad dier gemeente aan den Minister van Waterstaat, om op de Rijkswegen een Rijksverkeerspolitie in te stellen. Alle leden verklaarden zich voorstan ders van adhaesie-betuiging. Aangeboden wordt de gemeenterekening over het jaar 1929. Gewone dienst: Ontvangsten 401.808.07, uitgaven 376.351.S1, batig saldo 25.456.20. Kapitaaldienst: Ontvangsten ƒ369.184.52, uitgaven 359.852.58, batig saldo 9.331.94. In de commissie tot nazien der rekening werden benoemd de heeren Pijnacker, C. Schrama en Segers. De verslagen van het gas- en waterlei dingbedrijf der gemeente over het jaar 1929 werd vastgesteld. Het gasbedrijf sluit in ontvangsten en uitgaven op ƒ486.254.89, winst 213.25 'A. De2e winst is zeer klein, maar er heeft een extra-afschrijving plaats gehad van 17.500. Het waterleidingbedrijf sluit in ontvang sten en uitgaven op 205.535.50J4, w.o. be grepen een winstsaldo van 366.33 en een extra-afschrijvingen van 2504.20 en 963.05. Medegedeeld werd, dat het stichten van een Alg. Begraafplaats op het terrein van de Ned. Herv. Begraafplaats geen door gang kan hebben. In de commissie ter bestudeering van het uitbreidingsplan werden gekozen de heeren Pijnacker, Verduyn, Sobels en Se gers. Na een korte rondvraag volgde sluiting der vergadering. ONGELUKKEN AUTO DOOR TREIN GEGREPEN. Vier dooden en twee gewonden. Uit Chalon-sur-Saone wordt gemeld: Een auto is op een overweg gegrepen en ver pletterd door een sneltrein uit Dijon. Vier personen werden gedood en twee zwaar gewond. Drie menschen gedood. Te Sibyllenort in Silezië zijn Zaterdag avond een spoorwegbeambte en zijn twee jonge kinderen door een auto op weg naar Oels overreden en gedood. Door een aap gesteenigd. Een Algerijnsch handelsman, die zich Vrijdag j.l. per taxi van Maillot naar Bouira begaf, werd bij het rijden door een bergpas eensklaps dusdanig door een steen aan de slaap getroffen, dat hij spoedig overleed. Het bleek, dat de steen was gegooid door eenaap. De apen uit het gebied zijn in verscheidene „clans" verdeeld, die elkaar fel bestrijden. De taxipassagier had het ongeluk een weg te rijden, die juist het slagveld der apen was HET STORMWEER AAN DE FRANSCHE KUST. Vijftien visschers omgekomen. De stormen van de laatste dagen hebben een zwaren tol geëischt van de Zuid-Bre- tonsche visschersbevolking. In jaren heeft men niet zoovele slachtoffers over een pe riode van zoo weinig dagen te betreuren gehad. De booten, die gistermorgen in de havens terugkeerden, hadden twaalf leden harer bemanningen verloren, zoodat het totale aantal dooden sinds Zaterdag tot vijftien is gestegen. De meeste slachtoffers zijn door geweldige golven over boord ge slagen. Zoo werd op de „Moussaillon" de kapitein, die aan het roer stond, over boord geslagen. De stuurman, die hem een red dingsboei wilde toewerpen, sloeg ten ge volge van een plotselingen ruk van het schip eveneens over boord, zoodab beiden verdronken. Vele visschers hebben boven dien zware verwondingen opgeloopen. Men vreest, dat het aantal slachtoffers nog grooter blijken te zijn, daar men verscheidene zeelieden heeft gezien, die in zee waren gevallen en wanhopige pogin gen deden, zich aan stukken wrakhout vast te klemmen, terwijl het onmogelijk was hen te redden. Er zijn nog steeds honderden visschersbooten op zee, zoodat er onder de bevolking langs de geheele kust een ang stige stemming heerscht. De storm. De hevige storm op de Noord-Afrikaan- sche kust heeft vier menschenlevens gevor derd. Een Fransch visschersvaartuig werd ter hoogte van Douarmenez door een stormvloed overvallen, waardoor de kapi tein en een matroos overboord sloegen. Het zelfde lot trof een ander visschersvaartuig, dat gisterochtend de haven van Douarme nez binnenliep. De bemanning rapporteer de, dat de gezagvoerder en een der sche pelingen verdronken waren. Verscheidene visschersvaartuigen bevinden zich nog in volle zee, zonder dat het mogelijk is hun hulp te verleenen. Nieuwe aardschokken te Melfi. Te Melfi werden Zaterdag opnieuw aardschokken geregistreerd. De bevolking, die in paniekstemming was geraakt, bracht het grootste deel van den dag in de open lucht door. In het aardbevingsgebied zal de bouw der huizen met den grootsten spoed worden voortgezet. Naar verluidt zullen zij nog voor den winter gereed komen. 'PARIJSCHE APACHEN AAN HET WERK. Overvallen en beroovingen. De dag van Zondag werd door de Parij- sche bladen algemeen een „Chicago-dag" genoemd. De bandieten waren in den laat- sten tijd reeds tamelijk roerig, doch Zondag hebben zij het al heel bont gemaakt. Zoo is de Boulevard Sebastopol Zaterdagavond het tooneel geweest van een brutalen over val. Juist toen in een winkel de ijzeren luiken werden neergelaten, drongen drie mannen er binnen. Zij slotep de deur achter zioh, bonden de eigenaresse en haar assi stent vast en stopten hun een próp in den mond. Daarna werden winkel en woonka mer, welke laatste op de eerste verdieping gelegen was, geplunderd en verdwenen de bandieten met 10.000 francs aan goederen en 20.000 francs aan geld. Eerst om 11 uur 's avonds kon de eigenaresse van den win kel zich loswringen en om hulp roepen. Verder zijn in de vroege morgenuren bandieten binnengedrongen in de woning vah prof. Morizet, in het Licée de Louis le Grand. De zoon van den professor, een jon ge advocaat, bevond zich alleen thuis en werd wakker, doordat het electrische licht op zijn slaapkamer plotseling werd aan gedraaid. Twee gewapende mannen stonden voor hem. De een hield hem met een revol ver in bedwang, terwijl de andere zijn slaapkamer doorzocht en ook de overige apartementen aan een onderzoek onder wierp. Voor zij het huis verlieten, bonden zij de polsen en de knieën van den advo caat met het snoer van de electrische staan de lamp vast, terwijl zijn mond werd ge snoerd met een handdoek. t Kort voor middernacht is voorts een apotheker in de nabijheid van zijn woning aangevallen door vier gewapende bandie ten. Onder bedreiging met revolvers dwon gen zij hem al zijn geld over te geven en toen hij weigerde, sloegen zij hem tegen den grond. Zijn zakken werden geledigd en een portefeuille met 340 francs en zijn horloge werden gestolen. Een half uur later werd in een naburige straat dc heer Nortier door dezelfde vier bandieten aangevallen. Zij beroofden hem van honderd francs. Tezelfdertijd had ech ter de apotheker de politie kunnen waar schuwen, welke er in slaagde de bandieten te arresteeren. In het quartier St. Denis werd een Alge rijn door een onbekende op het hoofd ge slagen. Hij werd beroofd van duizend francs. Een taxichauffeur werd een eind verder in dezelfde straat gevonden met twee messteken in zijn rug. Van geen der aanvallers was echter een spoor te vinden. „Tel." DROEVIG EINDE VAN HANS HERZL. Zoon van den grooten Zionist. Uit Bordeaux komt het bericht, dat voor de Joden over geheel de wereld efi vooral voor de Zionisten als een groote sohok zal gevoeld worden. Hans Herzl, de éénige zoon van den grooten Theodoor Herzl, de ontwerper van het visionair plan voor een Joodsch Tehuis in Palestina, heeft zelf moord bedreven, even voor de begrafenis van zijn zuster te Bordeaux, die eenige da gen geleden gestorven was. De dood van Hans Herzl, op den leeftijd van nauwelijks 40 jaar, is een ware trage die voor het wereld-wijde Zionisme. De vader, Theodoor Herzl, was van hartzeer en teleurstelling in den zomer 1904 gestor ven. Wel heeft de jonge Herzl in 1924 de Jo den verbaasd door zijn bekeering tot het Protestantisme, toen hij zich onder de Baptisten liet opnemen. Kort daarop bracht zijn studie en vroom leven hem tot een groote waardeering voor de Katholieke Kerk, waarin hij dan ook in 1925 werd op genomen als een veelbelovende bekeer ling. Terzelfdertijd was René Schwab Katholiek geworden. Helaas, de ziekelijke onrust van Hans Herzl bracht hem ertoe, nog binnen het jaar de Katholieke Kerk vaarwel te zeg gen. Weldra verklaarde hij, géén enkel bo vennatuurlijk geloof meer te kunnen aan vaarden. Hierin kwam hij overeen met Theodoor Herzl, die eveneens voor een paar jaren zijn Joodsch geloof tot een atheïsme zag verstarren, zoodat hij alle connecties met de Joden verbrak. Enkele jaren geleden trad Hans Herzl weer op, nu al3 profeet van het Joodsch leekennationalisme. Overal verklaarde hij er trots op te zijn, een Jood genoemd te worden.. Het schijnt, dat de ongelukkige een der gelijke verklaring als zijn laatste woorden bij zijn lijk heeft nagelaten. Bij een bokswedstrijd doodgeslagen. Na afloop van een voorstelling van een rondtrekkend gezelschap in de Turnhalle te Albernau (Ertsgebergte) boden gister avond twee jongelieden aan een bokswed strijd. te houden. Eén van hen kreeg er zoo van langs, dat hij bewusteloos bleef liggen. Een dokter heeft ten slotte slechts den dood kunnen vaststellen. Vr6eselijk familiedrama in Finland. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft zich te Karstula in Finland een vree- selijk drama afgespeeld. Er brak brand uit in het gebouw van de burgerwacht, dat geheel afbrandde. Bij, het opruimingswerk vond men onder de puinhoopen de verkool de lijken van den concierge, zijn vrouw en vijf kinderen. .Het polit-ié-onderzoek wees uit, dat de man, die reeds eenigen tijd ze nuwziek was, zijn vrouw en kinderen had vermoord en daarna het huis in brand had gestoken. Brandstichtingen in O.-Galicië. Naar uit Warschau wordt geméld, hebben de laatste dagen in Oost-Galicië wederom talrijke brandstichtingen plaats gehad. In een dorp werd zelfs niet minder dan op 50 Poolsche boerderijen brand gesticht. De Poolsche politie gelooft, dat men hier te doen heeft met het werk van Oekrain- sche organisaties en heeft dan ook reeds 22 leerlingen van een Oekrainsche minder- heidsschool gearresteerd. Men verwacht, dat nog talrijke arrestaties zullen volgen. Gevecht met „bier-bandieten". Een twaalftal bandieten, die behoorden tot de New Jersey Beer Racket, een groote onwettige onderneming voor de productie en den verkoop van bier, hebben zeven drankwetagenten aangevallen, die een in val deden in de Rising Sun Brewery te New Jersey. De bandieten hebben een der agenten gedood, een der anderen ontwa pend en namen de vlucht, nadat acht ge vangenen, die door de agenten waren op gesloten in de stookkamer der brouwerij, waren bevrijd. De stoutmoedigheid van dezen aanval heeft de regeering overtuigd, dat de bier- industrie van New Jersey vastbesloten is, haar onwettig bedrijf ten koste van alles te verdedigen tegen het ofefnsief der re geering. Twee drankwet-agenten die uit Philadelphia waren gekomen en onafhan kelijk van de drankwetagenten waren op getreden, hadden gehoopt de brouwerij te kunnen verrassen, doch de voorzorgsmaat regelen der politie waren blijkbaar niet voldoende geweest en de bierbrouwers wa ren voorbereid op hun komst. Een millioenen-erfenis. Maria Sebess, de vrouw van een leeraar in de buurt van Boedapest en hare drie broers en zusters hebben 5 millioen dollar geërfd van eefi oom, die na den opstand van 1848 <"met Kossutb naar Amerika was uitgeweken, te Ohicago een groote fabriek gesticht had en die thans op 104-jarigen leeftijd als vrijgezel is overleden.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6