LUCHTVAART UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK RECHTZAKEN MAANDAG 22 SEPTEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 EEN PIONIER VOOR DE LUCHTVAART. Feestelijkheden te Muret ter eere van Clement Ader. Ter eere van Clément Ader, den Fran- schen pionier voor de luchtvaart, worden thans te Muret (Haute Garonne) feestelijk heden georganiseerd. Clement Ader is te Muret geboren in het jaar 1841 en aldaar in 1925 overleden. Sinds 1880 heeft Ader zich geheel gewijd aan de studie en bouw van zijn eerste „vliegende machine" de Eole I. Den 9en October 1890 slaagde Ader er in zijn door stoom voortbewogen teostel een vlucht van 50 Meter te doen uitvoeren. In zijn werkplaats te Passy heeft Ader de Eole I verbeterd, vervolgens de Eole II gebouwd en daarna de „Avion". De toenmalige Fransche minister van oorlog de Freycinet woonde eenige demon straties bij met het oog op een overdracht der uitvinding ten bate van het departe ment van landsverdediging. 14 October 1897 voerde de „Avion" te Satory een vlucht uit van 300 M. onder of- ficieele controle van eenige hooge mili taire autoriteiten. De „Avion" vloog toen tijdens een storm- achtigen wind tegen een bouwwerk en werd daarbij ernstig beschadigd. De minister van oorlog beëindigde toen alle besprekingen met Ader, die geheel ontmoedigd, zijn bouwteekeningen ver brande, alle aanbiedingen van buitenland- sche zijde gedaan afsloeg en de „Avion" ten geschenke gaf aal* het museum voor Kun sten en Ambachten. Eerst vijftien jaren later zouden de ver diensten van Ader erkend worden na de proefnemingen der Amerikanen Wilburg en Orville Wright. VREESELIJK EINDE VAN EEN PARACHUTIST. Twee valschermen functionneerden, maar hef derde weigerde. Tijdens de door de Belgische vliegclub georganiseerde internationale demonstra ties is gisteren een tragisch ongeluk ge beurd. Een parachutist, Stacnewsky geheelen, sprong op een hoogte van 1200 M. uit een vliegtuig, met drie valschermen bij zich, waarvan hij de eerste twee successievelijk zou loslaten, zoodat hij ten slotte met één parachute den beganen grond wilde^ berei ken. Het eerste valscherm opendoe zich naar behooren. Na 700 M. te zijn gevallen, liet Stacnewsky het geopende valscherm los, waarna zich even later de tweede pa rachute opende. Na nog een paar honderd Meter te zijn gevallen, liet de parachutist ook dit tweede valscherm los, in de stel lige verwachting, dat zich thans de derde parachute zou openen. Tot groote ontzetting van het talrijke publiek gebeurde dit echter niet. Het laat ste valscherm, dat Stacnewsky tot zijn be schikking had, weigerde en de ongelukkige parachutist sloeg op 200 M. afstand van de tribune te pletter. Stacnewsky, die 32 jaar oud was, was de zoon van een tsaristisch kolonel. Bij het uitbreken der revolutie in Rusland nam hij voor de bolsjewiki de wijk en verdien de sindsdien als parachutist zijn brood. Een vliegdienst Berlijn—Nanking. Vermoedelijk zal in April een vliegdienst Berlijn—Nanking worden geopend via den Transsiberischen spoorweg. De toestellen zullen 15 passagiers kunnen vervoeren. Met de sovjetregeering wordt onderhandeld over de toestemming over Siberië te vlie gen. HAARLEMMERMEER. De bietencampagne. De eerste teeke nen voor de a.s. bietencampagne in Haar lemmermeer zijn al weer zichtbaar. In de Hoofdvaart zijn reeds eenige sche pen gearriveerd, die op bevrachting wach ten. Donderdag is bij enkele landbouwers in den Haarlemermeerpolder met het rooien der bieten reeds een begin gemaakt. KATWIJK. Schietwedstrijden. Zaterdag 1.1. was heb de eerste dag der groote najaarswëd- strijd van de Katwijksche Burgerwacht, de z.g. „Trousselot-wedstrijd". De wedstrijd werd de eerste dag niet begunstigd door mooi weer, het woei fel aan de schietba nen en vooral bij de staande series speelde de wind den schutters nogal parten. Er werd geschoten op schijf B. W., een serie knielend, een serie liggend en een serie staand. Vooral de staande serie gaf nogal wisselvallige uitkomsten, door den sterken wind. Het was niettemin een zeer geani meerde middag. De uitkomsten waren als volgt voor deze eerste 3 series. Klasse A.: 1. C. van Leeuwen met 127 punten; 2. F. Schaap 120 p. 3. R. Trousselot 118 p. 4. Ant. Ingwersen 115 p. 5. Chr. J. Minnee 115 p. 6. Jac. Meijer 113 p. 7. A. Slinger land 111 p. 8. P. Slingerland 110 p. 9. J. Slingerland 108 p. 10. Jac. Bloot 106 p. 11. J. de Kreek 104 p. 12. L. J. v. d. Valk 102 p. In B.: 1. S. Minnee 116 p. 2. B. Dribbe laar 113 p. 3. H. van Leeuwen 111 p. 4. Cor Hoek 110 p. 5. H. de Bier 107 p. 6. D. Nas- veld 107 p. 7. J. Dubbelaar 104 p. 8. J. v. Duivenbode 102 p. 9. M. v. d. Oever 96 p. 10. P. Varkevisser 86 p. Klasse C.: 1. Jac. Impthoorn 100 p. 2. A. Haasnoot 99 p. 3. Nic. Schuitemaker 93 p. 4. A. Rijsdam 91 p. 5. T. Impthorn 90 p. 6. W. A. Rijken 89 p. 7. W. van Leeu wen 86 p. 8. Nic. Oudshoorn 30 p. Volgende week Zaterdag heeft de eind- wedstrijd plaats. HILLEGOM. Automaat vernield. Door den sigaren- grossier-winkelier J .Veelenturf alhier is sinds kort een automaat geplaatst, zoo als er misschen tientallen zullen volgen, als de winkelsluiting wet wordt. Reeds thans is j van deze automaat een ruitje vernield en zijn vermoedelijk eenige doosjes sigaret ten ontvreemd. De politie doet onderzoek. Paardensport. Voor de grpote dra verij welke alhier Donderdag gehouden wordt, zijn 20 paarden ingeschreven; Ho pen we, dat ze alle komen, maar vooral, dat het weer mooi mag zijn. Geboren: d. van G. JonkmanBak ker z. van J. A. J. Gortde Vries 'z. van J. BrouwerJansen z. van J. M. B. Assendelftde Groot d. van C. N. van der HulstEvers d. van J. K. Veld- huyzen van Zantenvan Leeuwen. Ondertrouwd: J. A. H. van der Zweb en A. C. Uitendaal J. C. van der Pol en M. van Zomeren M. T. Berbiers en J. Turk G. A. Wilthazen en J. S. Pijpers. Getrouwd: W. N. Jansen en T. J. Soet D. Beutick en H. Wibtenaar. Overleden: P. G. Brouwer m. 1 d. LISSE. Personalia. De heer G. J. Wansink, hoofd der Ned. Herv. School alhier, is be noemd tot hoofd eener Chr. Opleidings school te Arnhem. Diphtherie. In de week van 14 tot 20 September j.l. is er binnen deze gemeente een geval van diphtherie aangegeven. Ontvreemding rijwiel. Bij de politie alhier is in de week van 14 tot 20 Septem ber j.l. aangifte gedaan van de ontvreem ding van een rijwiel. Herwonnen Levenskracht. Zaterdag namiddag had de jaarlijksche Speldjesver- koop plaats ten bate van „Herwonnen Le venskracht". 't Weer was de dames-ver koopsters nu juist niet gunstig, hetgeen als gevolg had dat de opbrengst laser wa.s dan we hier gewoon zijn. Immers voor lief dadige doeleinden, kunnen we steeds op de offervaardigheid der Lissenaren reke nen. Toch bedroeg de opbrengst nog ruim 200.De R. K. Harmonie „Adoif Ivol- ping" verleende, zooals altijd, wederom hare belanglooze medewerking evenals ,de heer P. F. Scheepmaker, die een overdekte auto met chauffeur ter beschikking gaf om de muzikanten rond te rijden. Trouwens den heer Scheepmaker vindt het comité steeds bereid als het noodig is, zijn dien sten geheel belangloos ter beschikking te stellen. Even belangloos was öok wederom wethouder Warmerdam om persoonlijk met een paar dames-verkoopsters buiten wijken te bewerken met zijn auto. Een woord van dank mag hier dan ook gebracht aan bovengenoemde medewerkers(sters), welke op zoo gulle wijze hunne gewaarde diensten in het belang der lijdende mensch- heid stelden! Harddraverij. De jaarlijksche bard draverij zal dit jaar gehouden worden op Woensdag 1 October 's namiddags te 2 uur om prijzen van 500.—, 200.— 100.— en 50.Als bijzondere attractie wordt des voormiddags te 10 uur een wedstrijd van bedrijfshitten gehouden om een prijs va?n 75.en 75.aan premies. Dat kan aardig worden! Autotocht ouden van dagen. Hiervoor hebben zich reeds ongeveer 250 personen opgegeven. Krachtens cle bepaling van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem kan ieder Katholiek, die op reis in een restaurant zijn maaltijd gebruikt, ontheven worden van de onfchoudingswet. Van deze bepaling kan dus a.s. Vrijdag worden gebruik ge maakt. Winkelweek. Vanaf Vrijdag 26 Sep tember tot en met Zaterdag 4 October wordt alhier een winkelweek gehouden waarvoor de deelname zeer groot is. Aan deze winkelweek is een etalage-wedstrijd verbonden om prijzen van 15.10. en 5. Geboren Helena Johanna, dochter van H. v. d. Vlugt en C. v. d. Voort Ni- colaas Jacobus Maria, zoon van N. v. Gra ven en B. M. W. Ruiten Neeltje, d. van G. v. d. Velden en A. G. van Wijk Joan na Jacoba Petronella, d. van P. Beelen en J. P. van Leeuwen Johanna Adriana Pancratia Maria, d. van J. G. v. d. Meij en W. Zandbergen Johan Albert, z. van C. J. Segers en A. Fransen Clazina, d. van C. F. Daudy en N. H. de Kooker Gerardus Petrus, z. van J. Grinïbergen en C. Kortekaas. Ondertrouwd: A. F. Schenk en G. H. v. Dijk M. A. van Stijn en S. H. v. d. Lans J. J. F. van Riel en M. Wassenaar A. Hoogervorst en-A. Veldhoven H. J. van Diest en W. v. d. Berk. Getrouwd: A. Grimbergen en M. Elfering. Overleden Jan Slar, echtgen. -van G. v. d. Meij oud 68 jaar Antonius Jo seph Pot oud 6 jaren. ST0MPWIJK. Geboren: Maria Geeitruida Helena d. van J. W. Koeleman en J. C. Zandber gen Catharina Maria. Everarda d. van G. A. Onderwater en W. J. Groeneweg Petrus Antonius Maria d. van K. Zonne veld en W. O. va.n Oosten Adrian us Leo- nardus z. van G. J. Hoogweg en C. J. v. d. Zalm Petrus Johannes Franciscus z. van J. A. de Vreede en G. J. M. v. Leeu wen Martinus Joseph z. van M. P. Lex- mond en C. A. M. Vink Gerarda Johan na d. van C. Granneman en H. v. Wissen Johanna Petronella d. van A. P. v. d. Sande en A. M. van Winden. Ondertrouwd: Tj. van der Veen en Jacoba Rosbergen H. W. Heijdt en M. A. Dieben. Overleden: F. J. Th. J. van Beu- ningen 3 mnd. G. Hoogendorp 90 j. Maria Petr. Hendrika Wa-aijer 18 mnd. N00RDWIJK. Blindenconcert De R. K. Blinden te Grave, die binnenkort een tournée door ons land zullen maken, zullen naar wij ver nemen ook hier concerteeren. Nadere bij zonderheden hieromtrent zullen tijdig wor den bekend gemaakt. N00RDWIJKERH0UT. Geboren: Petrus Adrianus z. van C. A. van den Berg en W. J. M. van Emmerik Jacob Hugo z. van J. C. van der Voort en P. O. de Ridder Maria Hendrika d. van W. Th. v. d. Berg en G. v. d. Ploeg M. P. M. d. van J. A. van Waas en C. M. de Haas Leonardus Antonius z. van P. O. Damen en P. J. Bakker Helena Jo hanna d. van A. H. van Kesteren en A. van den Burg Cornelis Anthonius z. van N. L. Duijndam en M. Duivenvoorden Johanens Nicolaas z. van J. J. Wijnands en Chr. Duijndam Teresia Helena Ma ria d. van H. M. van Haaster en J. A. Warmerdam Adriana Gijsberta d. van W. v. d. Slot en C. P. Brama Joseph Anton Gerard z. van A. Ruiter en M. P. Peters Petrus Adrianus Maria z. van J. P. van der Ploeg en A. G. Boelen. Ondertro.uwd: Cornelis T. van Maris 28 j. en Anna M. Sprokkelenburg 21 j. Cornelis Wassenaar 27 j. en Antje van Santen 27 j. Gehuwd: Engelbertua Antonius van Duin 22 j. en Louise Wilhelmine Eckert- 26 jaar. Overleden: Johannes Pijnaker 1 j. Janna Goudsmid 7 w. Pieternella van den Berg 65 j., echtg. van L. Bakker. VEUR. Geboren: Wilhelmus Adrianus An dreas z. van W. L. v. d. Berg en A. Schreu- ders Leonardus Hendrikus z. van J. W. Koot en P. J. v. Veen Cornelis Johan nes Wilhelmus z. van C. H. v. d. Togt en E. M. Luijten Willem z. van J. Vonk en N. B. van Geel. Gehuwd: Cornells Wilhelmus Ver meer en Maria Clasina Verschoor. VOORHOUT. Tuinbouwwintercursus. Vanwege de Bisschoppelijke Nijverheidsschool, alhier, zal in den a.s. winter wederom een avond- tuinbouwwintercursus worden gegeven. Ge gadigden hiervoor kunnen zich deze week opgeven. WOU BRUGGE. Geboren: Maria Theresia d. van Th. Baak en J. Hogendorp. Gerardus Pe trus z. van J\ J. van Leijden en A. M. van der Meer. Gehuwd: G. Schijf jm. 32 j. en M. Schinkel jd. 30 j. ALPHEN AAN DEN RIJN. Bloemendag. Woensdag a.s. zal de jaarlijksche Herfsc-asterverkoop weer plaats hebben ten bate van de oh. wijkver pleging te dezer plaatse. Ingepikt. Op verzoek van de betrek kelijke militaire autoriteiten te Nijmegen werd door de politie alhier Zaterdagmid dag aangehouden en naar Utrecht overge bracht onze plaatsgenoot R., die na her halingsoefeningen op groot verlof was ge daan, doch blijkbaar zijn strafregister nog eenigszins had aan te zuiveren. Gevonden voorwerpen. Een blauwe schipperspet, een belastingplaatje, een blauw loode jas, 2 zakjes uien, kaarslan taarn. Inlichtingen politie-bureau Juliana- s traaf. Geboren: Alida Christina, d. van J. Spaan en G. van Delft. Hendrica Wil- lemma, d. van W. Lagerwey en M. de Vries. Maria Wilhelmina, d. van P. Ver kade en W. A. van Klaveren. Adriana Emerentiana Maria, d. van N. E. Zwartjes eu A. M. A. van den Berghe. Hendrik, z. van M. Vergeer en J. Oh. Stapper. Ondertrouwd: M. C. Plaum en M. C. Th. v. Engelen. G. van Dam en N. Borreman. W. van Oostende en M. Burggraaf. Gehuwd: M. van Eijk 24 j. en A. de Wit 21. j. Overleden: M. Sschrijver wede. van A. Westrate 73 j. M. Heyneman 6 j. J. van Voorbergen echtg. van L. G. Walle 53 j. NIEUWKOOP. Vliegerwedstrijd. De Vliegerwedstrijd voor de schoolgaande jeugd, welke be paald was op Zaterdag j.l. des nam. 2 uur, is wegens het stormweder uitgesteld tot Zaterdag a.s. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Woensdagmorgen te 10 uur (Nieuwe tijd). Agenda: 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. a. Voorstel tot het aangaan van een regeling met de 10 gemeenten betreffende den aanleg en de i exploitatie eener gemeenschappelijke drinkwaterleiding en het in het leven roe pen van een stichting tot dat doel. b. Borg stelling voor de richtige betaling van rente en aflossing op den voet van art. III van bovenbedoelde regeling. (Zie toegezonden ontwerpen), c. Bij aanneming dezer voor stelling benoeming van 2 personen als le den van het Algemeen Bestuur. 3. Benoe ming van een hulpkeurmeester wegens niet- aanneming van de benoeming door H. J. Woustra.'Nieuwe aanbeveling No. 1. C. A. de Keijzer en No. 2 A. J. de Haas te Noor deloos. 4. Wijziging van de begrooting. ZWAMMERDAM. Geboren: Adriaan, z. van C. A. Op- pelaar en M. A. Biemoiid. Ondertrouwd: J. van der Oest jm. 25 j. te Alpen a. d. Rijn en A. Verbeek, jd. 20 j. J. de Jong jm. 25 j. en A. van Ree i jd. 24 j. te Boskoop. Hoe de cycloon in een d< Domingo SAN DOMINGO, DE OUDSTE STAD DER WERELD San Domingo, de hoofdstad van de repu bliek van dienzelfden naam, op het eiland Haiti, die thans door een wervelstorm bijna totaal verwoest is, wordt beschouwd als de oudste stad der nieuwe wereld. Reeds op 4 Augustus 1496 werd deze stad door Bartholomé Colon gesticht en zij heeft reeds zooveel natuurrampen over haar hoofd zien komen, waarvan zij telkens weer hersteld is, dat wij ook thans weer mogen verwachten, dat San Domingo uit haar assche zal verrijzen. De eene aardbeving volgt op de andere: heel de geschiedenis van dit eiland is haast een aaneenschakeling van geweldige natuurrampen en bloedige revoluties. Bij de ontdekking van het eiland hebben de Spanjaarden den Indischen naam Haiti ver anderd in Santa Domingo: zoo werd ook voort aan de hoofdstad genoemd, maar sedert 1844 noemt men het grootste naar het oosten gele gen gedeelte van het eiland Santo Domingo, terwijl het overige gedeelte onder den naam Haiti een zelfstandige Republiek geworden is. In tegenstelling met Haiti, waar de bevolking voor meer dan 90 pet. uit negers bestaat, word Santo Domingo gewoonlijk als de Mulatten- republiek betiteld, want daar wonen allerlei kleurlingen met de Europeanen samen. Het is een merkwaardige rassen- en kleurenmenge ling. De blanken vormen ongeveer 1/3 der be volking, daarnaast staan de, donkere Mulat ten en de lichte Creolen, de geelachtige Mes tiezen, terwijl men in de steden veel Turken NIEUWVEEN. Nieuw wegdek. Bij wijze van proef, zal door de provincie, aan een gedeelte van Tolhuisrak, ter lengte van 200 M., een nieuw wegdek van teer gegeven worden. Begonnen wordt bij de Kaltenbrug. Geboren: Clara Theodra Adriana d. van Arnoldus Lenting en Cornelia Marga- retha Wijfje. Cornelia Maria Gertrudus d. van Gerardus Cornelis yan der Weyden en Maria Ana Bertha Rekelhof. Overleden: Jan Slingerland 68 j. wedr. van Maartje Dompeling. WOERDEN. Hinderwet Bij besluit van B. en W. van Woerden d.d. 18 September .1930 is aan de N.V. Woerdensche Dakpannen- fabrieken v.h.' firma J. Brunt en Co. te Woerden vergunning verleend tot het uit breiden der Steenfabriek door oprichting van een ketelhuos met stoomketel op het perceel Sectie B. No. 2702 gelegen aan de Pannenbakkerijen. Geboren: Andries z. v. A. Nolle en A. de Knijf. Barbara Adriana d. v. A. B. Bergshoef en B. A. van Driel. Josina d. v. P. van Kooten en H. A. van Bande ra ad. Overleden: Maarten ter Louw wedr. van Catharina IJff 62 j. Eelkje van der Zee 77 j. Frans de Vries 11 weken. Ondertrouwd: Johannes Adrianus Hendrikse en Geertruida Blaas. Ingekomen: G. H. A. Suhr van Na dorst (D.). Mej. G. M. Kool van Kame- rik. J. W. de Wit van Harmeien. G. Berghoef van Zframmerdam. Mej. J. L. Vahrmeijer van Amsterdam. Wed. Th. Sluijs geb. Snel met gezin, van Polsbroek. D. van Leeuwen en gezin van Zeist. P. Roozeboom, van Zuilen. A. H. A. van Esch en gezin, van Lonneker. G. J. de Frankrijker van Gouda G. Beijeman van Bodegraven. L. M. Lemmers van Maas tricht. J. C. Erna us van Ede. Th. Be- zemer en echtgen. van Alphen aan den Rijn. W. van der Giesen van Bodegra ven. C. Verschuur en gezin van Lin- seheten. A. A. Blonk van Schagen. J. Hage en gezin van Leiderdorp. B. H. Beving van Slenaken. Mej. A. C. van Herwaarden van Asperen. Dames J. C. en M. Fransen van Schijndel. Mej. M. Knijff van Linsc'hoten. J. van der Vliet van Utrecht. M. Blankensteijn van Laag Nieuwkoop. T. J. van Nes van Eindho ven. Mej. H. Vermaas van Millingen. N. L. Steernberg van Neede. Mevr. de wed. A. Hollmann en gezin van Goes. Mej. E. G. Hoogland van Harmeien. Mej. J. Ha] van Hulst. Mej. A S. E. G. Min- kema van Amsterdam. Mej. M, L. Okkes van Druten. Mej. H. Schouwenaar van Goes. Mej. G. Czentivaniji van Budapest Mej. A. Vv'. Wissel van Montfoort. Vertrokken: J. W. Berghoef naar Hoenkoop. Mej. J. C. de Jong naar Bennebrcek. Mep. L. Aartsen naar Utrecht. Mej. G. Oostveen naar Riet veld. C. M. J. Brehm en gezin naar Utrecht. C. Dekker en echtgen. naar Enkhuizen. B. Driver naar Pijnacker. Mej. P. Bakhuijzen naar Boskoop. Mej. J. C. H. Arendsen naar Monster. A. J. ;r hoofdstraten van San huishield. en Syriërs aantreft. De stad Santo Domingo die meer dan 30.000 inwoners telt is buiten gewoon schitterend gelegen; met haar in puin vervallen muren en torens, waaruit nog blijkt, dat hier vroeger een vesting bestond, rijst deze stad aan de Zuidkust van het eiland schilder achtig omhoog, uit een vruchtbare vlakte die bij de monding van de bevaarbare rivier de Ozama ligt. Kleinere schepen kunnen tot dicht bij de stad varen terwijl de grootere zeesohepen altijd voor anker moeten gaan nabij de kust waar het vaak geweldig kan stormen. Het mooi ste en oudste Bouwwerk is de gothische kathe draal, een majestueuze dom, die door de Span jaarden van 15141540 gebouwd werd, en waarin zich gedurende meer dan 250 jaar het graf van Columbus bevond, totdat bij de Fran sche bezetting in 1795 het gebeente van den ontdekker van Amerika naar elders vervoerd werd. Juist voordat deze laatste natuurramp plaats greep had men in de stad een moderne waterleiding en rioleering aangelegd. Sedert de invoering van het Amerikaansche bestuur is de stad vooral in de laatste jaren reusachtg voor uitgegaan. Ook thans zal de stad weer spoedig opgebouwd worden, want terecht wordt be weerd, dat Haiti het meest vruchtbare land is van de geheele wereld. Het land voert ve suiker uit, alsook cacao, koffie en tabak. De stad Santo Domingo is het middelpunt van groote suikerriet-plantages, waarvan de oogst in 20 modern-ingerichte fabrieken verwerkt wordt. Vanuit Santo Domingo voeren breede autowegen naar alle badplaatsen der repu bliek. De automobiel heeft op Haiti de spoor wegen totaal verdrongen. Kuijff naar Bodegraven. Mej. H. J. de Groot naar Vleuten. Mej. C. M. Ruijs naar Schiedam. Wed. M. A. van Impelen Veenbrink en gezin naar Zuilen. B. A. Wilbrink naar Deventer. Mej. L. P. M. Verhoef naar Leiden. A. W. Romijn naar Culemborg. D. Boot naar Vlaardingen. C. Hoeboer naar Delft Wed. J. Th. van de Kant—Oohuijsen naar Hilversum. O. M. J. I. van der Vring—Coesmans en gezin naar Den Haag. Mej. J. H. de Bie naar Ophemert. J. C. F. de Langen, J. Uijtewaal, C. G. Fortuijn en H. Verkleij naar Katwijk aan Zee. O. A. Compeer naar Gouda. D. Lekkerlcerker naar Ke- dichein. C. G. Pistoor naar Schiedam. Mej. G. A. Hoogland naar Harmeien. J. G. Steur en gezin naar Heerlen. Bouwvergunning. Bij besluit van B. en W. van Woerden d-d. 11 September 1930 is aan J. M. Blok alhier vergunning ver leend tot het plaatsen van een dubbel deur kozijn in de perc. Poelstraat Nos. 7, 9 en 11. ONEERLIJKE CONCURRENTIE. Welke scheermesjes zijn beter? Voor de Vierde Kamer der Amstersche Rechtbank had zich de marktkoopman H. B. te verantwoorden, verdacht van oneer lijke concurrentie. Verd. B., marktkoop- man op het Amstelveld, handelde in scheermesjes, merk „Asra", doch de re clame die hij maakte was van een zeer merkwaardig soort. Hij gaf nl. op ieder pakje „Asra" een pakje „Baardaf"- scheermesjes cadeau. Deze „Baardaf"- scheermesjes werden op het Amstelveld door zijn concurrent te koop aangeboden. Verd. B. maakt vooraf de „Baardaf"-mes jes, die hij toegaf, bot. Aan zijn stalletje was een bord beves tigd, waarop te lezen stond: „Asra met naam en adres, vijftig cent por dozijn, ge garandeerd". Daaronder stond: „Baardaf", twintig ct. per pakje, zonder garantie, met bra men." Op de markt riep verd.: „hier is een mesje, merk: „Baardaf", het is onbruik baar, het is afgebraamd." „Hier is het merk „Asra" van mij, met goede snijkanten", de „Baardaf"-mesjes lij ken meer op een zaag", enz. Verd. bekende het feit, doch als ver weer voerde hij aan, dat hij het publiek niet misleidde, het opschrift op het bord was waar, en de „Baardaf'-mesjes waren bot. De Officier van Justitie, mr. van Dulle- men, achte verd. schuldig en eischte een veroordeeling tot een geldboete van ƒ200 subs, twee maanden hechtenis. De verdediger, mr. Friesenburg, pleitte vrijspraak subs, ontslag van rechtsvervol- ging. Namens den benadeelden marktkoop man stelde mr. Simon de Jong zich civiele partij tot een bedrag van 150. Uitspraak over veertien dagen.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 7