Ze veranderen nooit. MAANDAG 22 SEPTEMBER 1930 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 De modernste fabriek. VIRGINIA SIGARETTEN hun groot succes te danken. Carreras LimitedLonden Kwaliteit gesetfftmmeerd sinds 142 jaar. 20 stuks F/. 0,40 Als spr. deze zorgen aanstipt, is het niet de bedoeling op de blijde vreugde van de zen dag een schaduw te werpen, doch om beter te doen uitkomen, dat er een reden te meer is om ons heden gelukkig en blij te voelen. Een gelukwensch richtte spr. ook aan de gemeente Warmond, die door dit fraaie gesticht een kostbaar gebouw is rijker ge worden, dat uit architectonisch en aesthe- tisch oogpunt een sieraad genoemd mag worden van het dorp en van de geheele omgeVing. Het zal ook niet nalaten de aandacht te trekken van vele vreemdelingen, die aangelokt door de schilderachtige omge ving, onze jachthavens bezoeken. Deze vermelding van de jachthavens doet spr. met een zeker opzet. Warmond is heden een jachthaven, een haven, waar schepen veilige ligplaats vinden bij storm en noodweer, rijker gewordenDit huis is een toevluchthaven voor degenen, die moede zijn geworden van het zwerven en zwalken op de levenszee, en een zonnigen ouden dag willen genieten onder de goede zorgen der Zusters. Dr. Walenkamp besloot met de hoop uit te spreken, dat rijke zegen over dit gesticht moge nederdalen. Tenslotte sprak de pastoor van Sa-s- senheim, de zeereerw. heer Thus een kort woord. Spr. zeide, dat hij in dit ge sticht veel heeft gezien en geleerd, wat hij in gedachten zal houden voor zijn eigen gesticht. Evenals de Koningin van Saba keerde spr. met nieuwe kennis toegerust naar zijn land terug! Na deze rij van zegewenschen werd de feestelijke bijeenkomst gesloten. Gisterenmiddag was er voor de pa rochianen gelegenheid het gebouw te be zichtigen, waarvaa druk gebruik werd ge maakt. Tenslotte zij nog vermeld, dat de bouw van het gesticht werd uitgevoerd door de aannemers de firma Heymerink, Utrecht- Nijmegen, de centrale verwarming door de firma Slotboom, de oliestook-installatie door de firma Keinhart, het schilderwerk door de firma v. d. Steen, de electrische installatie door de firma Langezaal en het behamgerswerk door den heer v. Stein. BUITENLAND VOLKENBOND DE TAAK DER PAN-EUROPA-COMMISSIE Ingevolge besluit van het bureau der As- semblée te Genève zal de commissie voor be studeering van de Pan-Europa-plannen Dins dag om 3.15 in het gebouw van den Volken bond bijeenkomen. Het doel dezer bijeenkomst zal zijn een werkprogram op te stellen en de data voor de volgende zittingen vast te stellen. Het is weinig waarschijnlijk dat tijdens deze Assem- blée de commissie weer zal bijeenkomen, da3r verscheiden ministers van Buitenlandsche Zaken direct Genève moeten verlaten. De thans te Genève vertoevende corres pondent van de „Matin", Jules Sauerwein, meldt omtrent de verdere behandeling van het Pan-Europa-plan, dat een enkele zitting der Europeesche staten, en wel die van Dins dag a.s. voldoende zal zijn om tot aan de ko mende zitting van den Volkenbond in Septem ber 1931 de te nemen maatregelen vast te leggen. Ten eerste is er geen sprake van een be noeming van deskundigen, doch zal het den staten vrij staan, kort voor elke zitting hun ministers of hun vertegenwoordigers af te vaardigen. Ten tweede schijnt de kwestie, welke buiten-Europeesche staten als „waar nemers" aan de conferentie zullen deelnemen, niet te zijn opgeworpen. Misschien zal slechts een vertegenwoordiger van ieder niet-Euro- peesch continent worden toegelaten, doch hier kunnen eventueel moeilijkheden uit voort spruiten. Het zou veel eenvoudiger z-n alle staten, welke lid zijn van den Volkenbond, aan de onderhandelingen te laten deelnemen. In ieder geval zullen de Vereenigde Staten een waarnemer ter conferentie afvaardigen, ten einde zich door dezen voortdurend op de hoogte te laten houden van den gang van zaken. Young-plan precies in 1988 zal afloopen en dat de verdragen eeuwig zullen duren? Het stormachtige nationale ontwaken van Duitsch- land verdient onze belangstelling". DUITSCHLAND HITLER S OVERWINNING. Fascistisch commentaar. Het blad der fascistische militie, de „Fo- glio d'Ordini" bespreekt het resultaat der Duitsche verkiezingen en zegt: „Als de ver kiezingen werden uitgeschreven om Duitsch- land een homogene en levenskrachtige regee ring te bezorgen, dan is het doel niet bereikt. Hitler's zege is het kenmerk der verkiezin gen, maar ook het succes der communisten verdient de aandacht. De nieuwe generaties gaan naar links of rechts, midden-posities zijn slechts in tijden van rust mogelijk. De principes der vorige eeuw liberalisme, de mocratie, socialisme trekken de nieuwe •jeugd niet meer aan, doch slechts de nieuwe systemen: fascisme en bolsjewisme. Duilsch- land zal moeten beslissen. Op 14 September heeft het zijn onoverwinnelijken geest ge- too'nd. Droomt nog iemand, dien geest te kun nen vernietigen? Gelooft nog iemand, dat het FRANKRIJK. DE MISLUKKING DER ONDERHANDE LINGEN MET ITALIË. De ernstige gevolgen. De vertegenwoordiger van de „Sunday Ti mes" te Genève, bevestigt, dat de Fransch- Italiaansche onderhandelingen over de Vloot- beperking zonder resultaat zijn gebleven. De Franschen zouden een voorstel hebben afgewezen, waardoor de Fransche meerder heid tot 1936 zou zijn verzekerd. Maar ook na het jaar 1936 zou de kwestie van vlootpariteit, volgens dit voorstel, geheel zijn open gebleven. In verband hiermede be staat minder kans dan ooit, dat Frankrijk en Italië volledig zullen toetreden tot het Lon- densche Vlootverdrag. De diplomatieke medewerker van de „Sun day Times" vreest, dat het mislukken der on derhandelingen op drie manieren zijn terug slag zal doen voelen: 1. Zal een uitgebreid bouwprogramma van Frankrijk en Italië het tusschen Amerika, En geland en Japan gesloten Driemogendheden- verdrag beinvloeden, want dit Verdrag bevat een clausule volgens welke de drie Staten ge rechtigd zijn te onderhandelen over een revi sie, indien andere maritieme mogendheden haar vloten versterken. 2. Kan een terugslag op de Fransch-Itali- aansche onderhandelingen, welke eenigen tijd geleden te Rome zijn aangevangen en welke in het bijzonder betrekking hebben op de Ita- liaansche aanspraken in Noord-Afrika, niet uitblijven. 3. Is een spanning tusschen Frankrijk en Italië te betreuren op een oogenblik waarop het succes der Nationaal-Socialisten bij de Duitsche verkiezingen de gunstige tendenz der Duitsche buitenlandsche politiek in den weg staat en aanleiding geeft tot een zekere bezorgdheid. PRACTISCH GEEN WERKLOOSHEID IN FRANKRIJK. Blijkens mededeelingen van het ministerie van Arbeid bedraagt het totaal werkloozen in Frankrijk thans 904, tegenover 928 in de voorafgaande week. Aangezien in de Fransche industrie in het zelfde tijdvak 2702 buitenlanders zijn te werk gesteld (861 Italianen, 395 Portugeezen, 336 Polen en 38 Duitschers) kan van werk loosheid in Frankrijk practisch niet worden gesproken. SPANJE. DE STAKING TE BARCELONA Uit Barcelona wordt gemeld, dat op een Zaterdagavond aldaar gehouden vergadering, het stakingscomité besloten heeft het werk te doen hervatten. Het blad van den arbeidersbond „La Soli- daridad", waarvan de laatste nummers in be slag waren genomen, mag weder verschijnen. De redacteuren van dit blad, die waren ge arresteerd, zijn in vrijheid gesteld. Ook te Granada is de staking geëindigd. In officieele kringen te Madrid prijst men het tactvol optreden der autoriteiten te Bar celona, die door zekere concessies te doen 't stakingsconflict uit de wereld hebben gehol pen, zonder dat de openbare is verstoord. Minister-president, generaal Berenguer, heeft de autoriteiten te Barcelona telegra fisch gelukgewenscht met de oplossing van het conflict. Vaz Dias weet nog te berichten, dat de werkgevers besloten hebben de voor den aan vang van de staking ontslagen arbeiders we der in dienst te nemen. Het „Syndicat Unico", dat anarchistisch is georiënteerd, zal worden erkend. Op verzoek van het Syndicaat zullen de onderkruipers worden ontslagen. De regeering zal alle gearresteerden, die betrokken waren bij de staking, ook de bel hamels, in vrijheid stellen. RUSLAND RUSSISCH GRAAN TEGEN SPOT PRIJZEN VERKOCHT Onderzoek in Chicago. I In een telegram aan het bestuur van de Graanbeurs te Chicago, dat groot opzien ge wekt heeft, beweert de Amerikaansche Staats secretaris van Landbouw, dat de Sovjetregee- ring op de markt te Chicago van 5 tot 15 mil- lioen bushel tarwe heeft doen verkoopen om de prijzen te drukken. Dit heeft bij den Ame- rikaanschen landbouw groote ontevredenheid gewekt. Hyde verlangt inlichtingen over de stappen, die tegen deze baisse-manoeuvre door de beurs zullen worden genomen. De verkoopen zouden zijn geschied door het All Russian Textile Syndicate, een onder-afdee- ling van de Amtorg. Verklaard wordt, dat de normale levering van Russisch graan op de Amerikaansche markt onmogelijk is, daar de invoerrechten ongeveer 50 pet, van de noteering in Ame rika bedraagt. De Kamer van Koophandel te Chicago heeft een onmiddellijk onderzoek TEGEN INVOER VAN RUSSISCHE ROGGE Finsche boeren' dreigen met boycot. Ook in Finland begint verzet te ontstaan tegen het Russische dumping met rogge, wel ke voor spotprijzen wordt verkocht. Finsche landbouwvereenigingen hebben besloten een verklaring te publiceeren, waarin zij er den nadruk op leggen, dat de landbouw den aan koop van Russisch graan onder de gegeven omstandigheden beschouwt als een misdaad, niet alleen ten opzichte van den Finschen landbouw, doch van de geheele beschaafde wereld. Ingeval de aankoop van rogge nog mocht worden voortgezet, zullen de namen gepublicerd worden van de firma's die door gaan met Russische rogge aan te koopen. Te gen deze firma's zal dan een boycot worden afgekondigd. CHINA NIEUWE OPMARSCH IN CHINA. Tientsin reeds bezet door Mandsjoerijsche troepen. Gisteren hebben 4000 man Mandsjoerijsche troepen, die in twee gewone treinen en twee pantsertreinen waren aangevoerd, Tientsin bezet. De Sjansi-troepeij zijn rustig afgetrok ken. De toestand te Tientsin is normaal; de politie en de andere openbare diensten func- tionneeren als gewoonlijk; aan niets kan men bemerken, dat er een algeheele bewindswijzi ging heeft plaats gehad. Een vertegenwoordiger van Tsjang Hsu Liang heeft zich onverwijld naar Peking be geven, ten einde een regeling te treffen voor de vreedzame bezetting van deze stad. Naar verluidt zou Tsjang Hsu Liang van plan zijn, 40.000 man. te Peking te legeren als waarborg voor de beëindiging van den burgeroorlog en het herstel van vreedzame toestanden. Zaterdag waren de straten te Peking over- vuld met soldaten en allerhand bagage. Re gelmatig vertrokken zwaar-beladen treinen van de stations. De ontruiming door de Sjansi-troepen ging volkomen rustig in zijn werk; de bevolking werd in geen enkel op zicht lastig gevallen, Eerf aptorit om de stad toonde- aan, dat alles kalm was. De bewoners van Peking zijn verheugd over den terugkeer der Mandsj.oerijsche troepen, daar deze naar men zegt scheutiger zijn dan de mannen van Gisterenmiddag waren alle Sjansi-troepen vertrokken, op een klein garnizoen na, dat des avonds de stad aan de Mandsjoerijsche troepen zou overgeven. Peking bleef volkomen rustig en de buitenlanders achten hun veilig heid verzekerd. De in Sjantoeng staande generaals hebben zich bij Tsjang Hsu Liang's vredes-actie aan gesloten. Een onontwarbare toestand. De vreedzame overgave van Tientsin en Peking wijst er op, dat Jen en de jonge maar schalk het onderling eens zijn geworden, en de regeering te Nanking schijnt dus al te goed van vertrouwen te zijn, als zij beweert, dat Tsjang Hsu Liang uit Mandsjoerije is geko men om de vijanden van Nanking te vernie tigen. Wat zijn werkelijke bedoelingen zijn, ligt in het duister en de politieke situatie is nog steeds onontwarbaar. In Mandsjoerije bestaat altijd vrees voor een Russischen inval, doch niettemin brengt Tsjang de helft van zijn troepen Zuidwaarts. Wel geeft hij voor, dat hij Nanking zal steu nen. Hij is echter eerst tot interventie over gegaan, nadat de troepen van Jen enorme schade aan de regeering hebben toegebracht en nadat hij, gelijk nu blijkt, vermoedelijk een regeling met Jen heeft getroffen. Welnu nieuwe groepeering tusschen de ge neraals nu tot stand zal komen, moet nog worden afgewacht, doch intusschen krijgt China nu ook het leger van den Mandsjoerij- schen veldheer te onderhouden. STADSNIEUWS Unitas Studiosorum Lugduno Batava. Het programma van de opening van het nieuwe Sociëteitsgebouw Unitas Studioso rum Batava. aan het Rapenburg 6 op Vrij dag a.s. luidt als volgt: Des avonds te ongeveer half acht bege ven de Senaat, de besturen en de commis- sei, alsmede de leden en novieten, voor afgegaan door een muziekcorps en bege leid door fakkeldragers, zich van den Burcht langs Haarlemmerstraat en Sta tionsweg naar het Station, waar de afge vaardigden der zustervereenigingen uit de verschillende Universiteitssteden zullen worden afgehaald. Na ontvangst der senaten zal de stoet zich langs Stationsweg, Steenstraat, Kort Rapenburg, Breestraat, Steenschuur en Rapenburg naar het nieuwe Sociëteitsge bouw begeven, waar de rector Senates in de groote zaal de openingsrede zal uit spreken. Te ongeveer halftien des avonds zal de Senaat receptie houden voor curatoren en professoren der Leidsche Universiteit, senaten en besturen van zustervereenigin gen en andere studentencorporaties enz. De opening zal worden besloten met een souper. HET STADHUISPLAN VAN ARCHITECT DU DOK. Critiek van de Ver. tot Bevordering der Bouwkunst. De Vereeniging tot bevordering dei- Bouwkunst alhier heeft zich tot den Raad dezer gemeente gericht met een adres, waarin o.m. gezegd wordt: Bij de kennismaking van het ontwerp voor het Nieuwe Raadhuis heeft de Ver. een ten zeerste gewaardeerd de waarlijk grootsche wijze, waarop de heer Dudok een plan heeft ontworpen, waarbij' behoud- van den ouden gevel mogelijk blijkt. Het is haar daarbij echter opgevallen, dat de oude -toren te veel een geheel met den ouden gevel heeft gevormd, om zonder meer tevreden te kunnen zijn met de gevon den oplossing en dus bij wederopbouw van den ouden gevel ook de oude toren zou moeten worden herbouwd. Bovendien wordt opgemerkt, dat bij aan vaarding van het thans ingediende ont werp de mogelijkheid van eventueele ver breeding van Maarsmanssteeg en Koren- burgsteeg aan de zijde van het Raadhuis wegens het dan zichtbaar worden van de aansluiting van den gerestaureerden gevel aan het overigens moderne gebouw uit architectonisch oogpunt bezien, redelijker wijs uitgesloten moet worden geacht. De Vereeniging van oordeel, dat bij de- dezen raadhuisbouw het vraagstuk van wegenaanleg en straatverbreeding niet uit het oog mag worden verlorendat het nieuwe uitbreidingsplan toch zeker niet kan worden vastgesteld zonder met de plannen van het nieuwe Raadhuis reke ning te houden en waar terzake door Uwen Raad te nemen beslissing zal moeten die nen om onze goede stad een raadhuis te verschaffen, waarin haar belangen niet slechts voor de naaste, doch in (naar wij hopen) verre toekomst zullen worden behartigd, meent zij, dat aan onze nazaten ten aanzien van bedoeld wegenvraagstuk niet onmogelijk mag woorden gemaakt, wat wij zelf thans reeds wenschelijk achten. Daarom verzoekt de Vereen, den Raad met aandrang in verband met het voren staande en gezien het Raadhuisbesluit van 16 December 1929, waarbij is vastgesteld, dat 2 ontwerpen voor een raadhuis zullen worden gemaakt, waarvan één met behoud van den ouden gevel, en één geheel vrij alvorens het ingediende ontwerp als een punt van behandeling te aanvaarden en eventueel tot een te nemen besluit te doen dienen, aan Burgemeester en Wethouders op te dragen uitvoering te geven- aan het genomen Raadsbesluit tot het doen maken van 2 ontwerpen, en niet dan na onderlin ge vergelijking van de beide plannen, te overwegen en te besluiten, welk plan zal worden aanvaard en tot uitvoering zal wor den gebracht. DE LEIDSCHE WINKELSTAND. Nog juist voor den aanvang der Leid sche Winkelweek is het bekende magazijn „de Nijverheid", Haarlemmerstraat 40, her opend. Dit pand heeft door de grondige verbouwing een geheel ander aanzien ge kregen. Onder leiding van de architecten Verhulst en van der Laken is de winkel aan een grondige restauratie onderworpen, hetgeen tot volle tevredenheid van den heer van Berge Henegouwen door de aan nemers Mugge en van Klaveren is uitge voerd. Een nieuwe voorpui, iets inspringend van de straat, siert het geheel en geeft aan de zaak een geheel ander aanzien. De winkel ingang is in het midden gebracht en daar door werd een. betere etalage-verdeeling gekregen, hetgeen natuurlijk aan het arti kel zeer ten goede kwam. De'wol-branche vormt nu de hoofdschotel van de zaak en men staat er versteld van wat al verschei denheid hier tentoongesteld wordt. Ook het interieur van de zaak is tegelijk herzien en sluit zich thans goed bij den voorpui aan. Tenslotte werd tegelijkertijd de boven gelegen breierij belangrijk uitgebreid en verbeterd, zoodat het eigen atelier weer aan belangrijkheid heeft gewonnen. De heer j. Berge Henegouwen, die van de oude banketbakkerszaak van Brummel- kamp in 14 jaar tijds iets moois heeft we ten te maken, heeft daarmee het bewijs geleverd met zijn tijd te kunnen en te dur ven meegaan. Ook in de toekomst wen- schen we hem veel succes! Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde. De Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde zal Vrijdagavond 10 October in het Nutsgebouw te Leiden haar eerste vergadering in dit seizoen houden. De agenda vermeldt o-m. verkiezing van een voorzittervoordracht van prof. dr. P. Valkhoff, hoogleeraar te Utrecht, over: Tyssot van Pa tot. Handelsregister K. v. K. Opheffingen: 5420. G. Th. J. Lan gezaal. Leiden, Lijsterstraat 9. Slagerij (gemengd). 3292. A. H. Fuchs. Leiden, Lage Rijndijk 10. Slagerij. Gemeentelijke Aankondigingen Afsluiting verkeer Maresingel. Burgemeester en Wethouders—Lei den brengen ter algemeen# kenwis, dat het gedeelte van den Maresiagel, rg&legen tus schen Sophiastraat en AfuljanaVtraat, in verband met de uitvoermg /am itoleerings- werken, vanaf Woens/ag 2^ éeptember^ a.s. tot nadere aankoiwij^ng «/or het^ verkeer zal zijn afgesiJten en dat 1 verkeer zal worden gBeid lang] straat en Julianastra|ft. AUG. L. REIMEfi^GER, lo.-burgeineester. VAN STRyj?N, Secretaris. Leiden, 22 Septenf^er 1930. Drankwet Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennja, dat A. J. van Heijs, te Leiden, eep vej'zoék heeft voor drank, ingediend ter bekoming vin verk# W^ÊEÊÊÊÊKÊfÊÊÊÊÊÊÈÊÈÊHRmvd encreiH anderen dan sterken drai&, voorat den verkoop van aicoholhi ter plaatse van verkoop i|i het ]&ce Vosscnsteeg No. 59, alhi#. AUG. L. REIMIRINGJ Weth. k^urgemeester. VAN STRIJEN, Jj^retaris. Leiden, 22 September 1 Hinderwet. B. en W. van Lèiden; Gezien de verzoeken van: a, I. J. Sloos om vergunning tot het j ten van een zetterij en drukkerij ceelen Rijnsburgerweg i traai bekend gemeent^ 812 en 811; b. de Coöperatie Bloemenveilingsvereera streken"om vergunning to een bewaarplaats voor ba kadastraal bekend gemaënteJLeiden, no. 201, gelegen nabijrtJPfi Zoetej^roudsche Weg. Gelet op de artikelen 6 en 1 Hinderwet; Geven kennis aan het putdrek, dat genoem de verzoeken met de bijladen op de secretarie dezer gemeente ter visiarf^felegd zijn; alsmede, dat op Zaterdag, den 4den Octo ber, e.k. des voormiddags te half elf uur in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Ge meentewerken) gelegenheid zal worden gege ven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen. Agenda Donderdag 25 Sept. Tentoonstelling Mis sienaaiclub '„St. Franciscus Xa/- verius", Kleine Stadszaal 710 Vrijdag, 26 Sept. Tentoonstelling Missie naaiclub „St. Franciscus Xave- rius", Kleine Stadszaal, 210 uur. Zaterdag, 27 Sept. Tentoonstelling Mis sienaaiclub „St. Franciscus Xave- rius", Kleine Stadszaal 210 uur. Zondag 28 Sept. Tentoonstelling Missie naaiclub „St. Franciscus Xave rius", Kleine Stadszaal 1210 uur De avond-, nacht- en Zondagsdienst de apotheken wordt van Maandag 22 tel en met Zondag 28 Sept. a.s. waargc nomen door Apotheek: W. Pelle, Koit Rapenburg 12, Tel. 594. DE HEFFING VAN HET BRUGGELD TE LEIDEN. Aan Burgemeester en Wethouders van Leiden werd verzonden het volgend schrij- Door schippers, leden van de Schippers- vereeniging „Schuttevaer" werd voor eeni gen tijd bij het Hoofdbestuur der Vereeni ging geklaagd over het moeten betalen van bruggeld aan bruggen in uwe gemeente, die in het belang van het landverkeer wa ren verlaagd en daardoor voor hun vaar tuigen niet meer zonder ^opening er van waren te passeeren. In (ret algemeen acht de schipperij het betalen van bruggelden bij de vrijstelling daarvan voor het landverkeer een onge rechtvaardigde achteruitstelling van het vervoer te water, dat in ons land tcoh zul ke hoogst nuttige diensten aan de ge meenschap bewijst. Te meer moet echter het rechtsgevoel gekrenkt worden, wan neer schippers, die indertijd hun vaartuig zoodanig deden bouwen, dat zij onder door hen te passeeren bruggen konden doorva ren, bij verlaging als bedoeld gedwongen worden tot betaling van een bedrag, dat bij herhaaldelijk passage, als van vaste dien sten op het niet hooge inkomen van den schipper een niet onbelangrijken last legt. Het Hoofdbestuur voornoemd, daartoe uitgenoodigd door de laatste Algemeene Vergadering der Vereeniging, aarzelt dan ook niet bij U vrijstelling van bruggeld der bedoelde bruggen te bepleiten voor die schepen, waarvan bij den havendienst bekend is, dat zij eerder onder de bruggen konden passeeren en ter plaatse min of meer geregeld verkeerden.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2