ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Aanrijdingen met doodelijken afloop. Te Gilze werd het 10-jarig zoontje van den landbouwer A. v. O. nabij de jongens school door een vrachtauto uit Alphen aan gereden. Vreeselijk gewond werd hij opge nomen de geneesheer constateerde een ernstige schedelfractuur, benevens verwon dingen aan armen en beenen. Het knaapje is gisteren aan de bekomen verwondingen overleden, zonder tot bewustzijn gekomen te zijn. Gistermiddag om kwart over een is te Amsterdam aan den Osdorperweg een 4-jarig jongetje, dat, komende uit een open staande deur, plotseling den weg overstak, door een auto gegrepen en \oVerreden. Het kindje kreeg een ernstige hersenschud ding en is kort daarop aan de gevolgen overleden. Onder een motorrijwiel. Gisteravond ongeveer halfzeven had te Oosterbeek op den Utrechtschen straat weg een ernstig ongeval plaats. De ongeveer 20-jarige heer Van Ree uit Oosterbeek stak plotseling den rijweg over, juist op het moment dat de motor rijder J. van D. uit Eist op zijn motorrij wiel passeerde. De heer Van D. reed in zeer kalmen gang, hetgeen niet verhinder de, dat de heer Van R. gegrepen werd. Ernstig gewond werd het slachtoffer op genomen en nadat dr. v. Maanen de eer- Diaconessenhuis te Arnhem overgebracht, ste hulp had verleend, werd hii naar het Men vreest voor zijn leven. De motorrijder bekwam geen letsel; hem treft geen schuld. Uit een raam gevallen. Het zevenjarig zoontje van den kleerma ker H. te 's-Heerenberg is uit een boven raam gevallen. De kleine werd in zorgwek- kenden toestand opgenomen. Noodlottige trap van een paard. Een landbouwer uit Bergen (Limb.)' kreeg een trap van een paard tegen den buik. Direct ontboden geneeskundige hulp achtte operatief ingrijpen noodzakelijk. Hiertoe werd de getroffene naar het R.-K. Ziekenhuis te Nijmegen vervoerd, waar de ongelukkige, Chr. van C., aan de gevolgen is overleden. Kruier door een trein aangereden. Gistermiddag is op het Centraal-Station te Utrecht een kruier, die de rails over stak, van het eerste naar het tweede per ron, door den trein, die daar om 13 uur 10 aankomt, aangereden. Den man werd een arm afgerukt. In be- denkelijken toestand is hij haar het ge meentelijke ziekenhuis vervoerd. Een eigenaardige slaapplaats. Donderdag is tusschen Oudenbosch en Oud-Gastel een rondreizend koopman, die zich tusschen de tramrails te slapen had gelegd, door de tram overreden en vermor zeld. De tram, die veel vertraging had, heeft het lijk meegenomen naar Oud-Gastel, waar het in het R.-K. Gasthuis werd on dergebracht. Overboord geslagen. De garnalenvisscher D. K. viel bij het uitzetten van een net overboord. De mo tor in de boot bleef in beweging, zoodat het den man niet gelukte in het vaartuig te klimmen. Hij bleef zich vasthouden aan een tros, welke achter de boot hing. Zoodoende werd hij door het water ge sleept. Op het allerlaatste moment werd hij uit zijn benarde positie gered door P. V., een Zoutkamper visscher, die de boot vreemd zag varen. V. kwam juist op tijd, want de drenkeling was, toen hij werd op gehaald, bewusteloos, zoodat, wanneer de hulp even later was gekomen, hij verdron ken zou zijn. HET ONGELUK BIJ ARNHEM. Een verklaring van den heer Veeneman. Gistermorgen is de heer Veeneman door de recherche te Arnhem gehoord over de toedracht van het noodlottige ongeluk bij den overweg bij Presikhaaf. Zijn mededee- lingen geven een eenigszins anderen kijk op het gebeurde dan de mededeelingen, die Donderdag konden worden gedaan. Komende van* Apeldoorn, ontmoette hij op een rijwiel een agent van politie, die op 'n rijwiel de ronde deed tot aan de grens van de gemeente. Hij vroeg den agent in lichtingen over den weg, dien hij volgen moest om op Presikhaaf te komen. De agent gaf hem inlichtingen, maar hij was nog niet geheel wegwijs en eenige minuten later, toen hij den agent weer tegenkwam, hielp deze hem nogmaals terecht Hij heeft, daarop zijn wagen stopgezet op den Vel- perweg bij den ingang van den weg naar het „Kleuterhuis". Hij stapte zelf uit en begaf zich te voet naar het gebouw. Zijn vrouw en kinderen bleven in de auto wach ten. Een paar minuten later kwam de agent van politie van zijn ronde terug. Hij zag de auto op dén Velperweg op den hoek van de laan ter plaatse, waar het rijwielpad ligt, en maakte mevr. Veeneman er op merkzaam op, dat zij met het oog op het verkeer op den Velperweg beter zou doen, den wagen in de laan te zetten. Mevr. Vee neman verklaarde den agent, dat zij dit zou doenzij kon zelf cliauffeeren. Zij reed den wagen de laan in, doch de agent merx- te op, dat zij doorreed. Uit alle macht schreeuwde hij haar na: „Denk om den overweg!" Mevrouw Veeneman reecr een ter door, het hek bij den overweg over en juist toen zij op den spoorweg kwam, na derde de sneltrein naar Vlissingen en ge beurde de vreesèlijke botsing. De heer Veeneman heeft bij zijn verhoor nog mee gedeeld, dat hij absoluut geen hekken bij' den overweg heeft waargenomen, hetgeen te verklaren is uit het feit, dat hij, onbe kend met den plaatselijken toestand, een open ruimte voor zich heeft gezien, terwijl de hekken aan weerszijden van de spoor baan tegen de stootpalen rustten. Naar aanleiding van bovengemeld ongeluk wordt er de aandacht op gevestigd, dat het hiek een particuliere overweg betreft en dat de zorg voor behoorlijke sluiting van de hekken daarvan niet bij de spoorwegonder neming doch ingevolge de Spoorwegwet bij hem berust, die als eigenaar, pachter of gebruiker van het land of erf, genot van den overweg heeft. HET S.S. „STATENDAM» Een record behaald. Het s.s. „Statendam" heeft alle tot nu toe behaalde records overtroffen. Zaterdagmorgen 13 September j.l. ver trok de „Statendam" van New-York om Vrijdagavond te Plymouth te zijn. De „Sta tendam" wordt Zaterdag thuis verwacht, en heeft dus één dag ingeloop'en. Veelbelovende jongens. De twee jeugdige gebroeders M. uit Apeldoorn, die er met een bedrag van 100 waren vandoor gegaan, zijn weer te recht. Ze hadden eerst een bezoek aan Amster dam gebracht en daarna aan Utrecht, waar zij door de marechaussees zijn opgepakt en naar Apeldoorn ovei-gebracht. Van de 100 haden zij er 30 opgemaakt. Beide jongens zijn ter beschikking van den politierechter gesteld. Inbraak te Heemskerk. Gisternacht is te Heemskerk op ver schillende plaatsen ingebroken. Bij. de hee ren P. J. van der Ploeg en De Wilde zijn kleine bedragen ontvreemd. Bij dr. Yprna is een bedrag van 2000 gestolen. Er zijn geen sporen van inbraak gevonden. De dieven hebben waarschijnlijk gebruik ge maakt van loopers en valsche sleutels. Verduistering van brieven. De marechaussee te Hoensbroek heeft aangehouden den postbeambte S., wonende te Amstenrade, verdacht van verduiste ring van brieven met geldswaardigen inhoud ten postkantore te Treebeek. Hij is naar Maastricht overgebracht en ter beschikking van de justite gesteld. Valsche handteekening. Op het kantoor der posterijen te Spek- holzerheide bood begin Junie de mijnwer ker H. J. N. uit Kerkrade, een van een valsche handteekening voorzien spaarbank boekje aan en vroeg uitbetaling van een bedrag van ongeveer 1200. De vervalscher, die sindsdien werd aan gehouden, is 1.1. Donderdag wederom in vrijheid gesteld. Vier krankzinnigen ontsnapt. Dezer dagen is uit het Rijkskrankzinni gengesticht te Eindhoven een viertal pa tiënten ontvlucht, dat de wijk heeft geno men naar de bosschen. Donderdag is een hunner te Bergen op Zoom aangehouden, twee anderen heeft men te Baarle-Nassau opgespoord, doch de vierde, J. v. B., is nog steeds voortvluchtig. Overval in een rusthuis. In een rusthuis te Blaricum is in den nacht van Woensdag op Donderdag een overval gepleegd. Een gemaskerde man is in het paviljoen van het personeel binnen gedrongen door het opschuiven van een raam. Onder bedreiging met een revolver heeft hij een 20-jarige Dpitsche verpleeg ster overweldigd. Uit een nabijgelegen ka mer snelde een verpleegster, die geroep had gehoord, toe. Zij werd door den onver laat met een revolver teruggedrongen in haar kamer, die zij op zijn bevel moest af sluiten. Hij dreigde ook, dat hij, indien zij geluid zou geven, haar met de revolver zou neerschieten. Vervolgens begaf hij zich weer naar de eerstgenoemde verpleegster. Na eenigen tijd heeft hij het huis langs denzelfden weg verlaten, waarlangs hij ge komen is. De verpleegsters, die zeer over stuur waren, hebben geen duidelijk signale ment kunnen geven. Veel liefhebbers. Voor de vacante betrekking van secre taris bij den Armenraad te Delft dingen niet minder dan 300 sollicitanten mede. SPORT HET ERNSTIG AUTO-ONGELUK op den onbewaakten over weg van Presikhaaf te Arnhem heeft aan drie personen het leven gekost. Wat er overbleef van den wagen, nadat deze over een afstand van eenige honderden meters door den -trein was meegesleurd. VOETBAL R. K. FEDERATIE. DE MISSIE-FINALE TE HOORN. Al wat voetbalt en interesse voor voet bal heeft richt de oogen thans eens naar Noord-Holland, waar in Hoorn, het middel punt van West-Friesland, de finale der Missie-wedstrijden wordt gespeeld. Hoom is ongetwijfeld veraf gelegen, maar het Federatie-bestuur aal wel z'n redenen gehad hebben om het hooge' Noorden voor dezen bij uitstek mooien propaganda-wedstrijd voor Sport en Mis sie. Zoo ooit een liefdadigheidswedstrijd belangstelling van ons vraagt, dan is het wel deze wedstrijd, waarvan de baten be stemd zijn voor de Missie. Of die baten zullen meevallen, dienen we nog af te wachten, maar de propaganda, die er in Noordf-Holland voor deze ontmoeting is gemaakt, wettigt het vermoeden, dat er veel bezoek zal komen. Dan zal het twee ledige doel: financieel voordeel en pro paganda voor de R. K. Sport ook wel be reikt worden. Dat hopen we van harte, maar tevens hopen we, dat in een volgend jaar ook de oude Sleutelstad eens het middelpunt moge zijn voor een dergelijk sportief ge beuren, waar de fine fleur van twee Dio cesen tegenover elkaar komen te staan Wat de geschiedenis van het Missie- tournooi zelf betreft, kunnen we volstaan met te memoreeren, dat Utrecht en den Bosch iede(r vier keer den wisselbeker hebben gewonnen. Wint den Bosch mor gen dus opnieuw van Haarlem, dan krijgt zij den beker definitief in haar bezit. Wint Haarlem, dan is dit de eerste maal en be staat er een goede kans, dat de strijd om den beker nog eenige jaren verlengd wordt. Zoo zij het! De opstelling der elftallen is als volgt: D. H. V. B.-XI W. Alsemgeest (D. H. L.). W. Steyn J. v. d. Kley (G.D.A.) (L. en S.) R. Kamer R. v. Lingen M. Vervloet (T.Y.B.B.) (Excelsior) (D. H. L.) Oostermeyer De Jong Alsemgeest (V.I.C.) (De Meer) (D.H.L.) Nederpelt F. Kortman (G.D.A.) (Leonidas) 0 De Cock v. Lieshout (R.K.T.V.V.) (Kolping) Koltus van Eekeren Maurits (Mulo) (Mulo) (R.K.T.V.V.) Somers v. Eekeren Filippine d.K.T.V.V.) (Mulo) (Kolping) Jos. v. Laarhoven C. Jansen (Mulo) aanv. (Union) F. Coolen (Mulo) h XI: dstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Missie-finale te Hoorn. Bisdom HaarlemBisdom den Bosch. DE COMPETITIE. Eerste klasse A. Helios—Valkenburg; KimbriaSitt. Boys; GrevenbichtO. V. C. Eerste klasse D. E. M. M.—H. M. S. HET ST. LIDUINA-GESTICHT TE WARMOND Het St. Liduinagesticht te Warmond is vol tooid en zal morgen door den Bisschop van Haarlem worden ingewijd. Indertijd hebben wij bij de aanbesteding een beschrijving van het gebouw gegeven. Al deed de teekening van de architecten, de hee- ren L. en ir. Jan A. v. d. Laan, de schoonste verwachtingen koes,teren, qjen moet een gebouw gebouwd zien, om het ontwerp van een ar chitect op de juiste wijze te kunnen waar- deeren. En nu het St. Liduina-gesticht daar staat, langs den Heerenweg, in het gezellige dorp Warmond, blijkt het inderdaad een mooi en rustig huis te zijn. Rust dat spreekt wel het meest uit de lijnen van dit gesticht, rust na den arbeid, spreekt ook het meest tot degenen, die dit huis zullen gaan bewonen, Is het gebouw op zichzelf reeds van een welwillende statigheid, de prachtige en royale tuinaanleg maakt er werkeijk van, wat wij er indertijd van verwachtten: een klein paleisje. Geen wonder dus, dat de regenten op de be woners niet behoeven te wachten. Het aantal aanvragen stijgt met den dag. Den lsten Octo ber zal het gesticht zijn deuren openen. Reeds thans zijn er de Zusters van Salz- kotten gehuisvest, een tiental, welk getal in de toekomst wel zal moeten worden uitgebreid. Dit getal lijkt voor een beginnende stichting heel groot, maar ook de onderwijs-zusters van de Meisjes-school vormen tezamen met de pleegzusters thans één communauteit. Bij een rondwandeling door het gebouw viel op, hoe ruim, hoe geriefelijk, hoe modern het Liduina-gesticht is ingericht. De kapel nu nog kaal belooft in de toekomst heel mooi en stemmig te worden. Het is werkelijk een model rusthuis. De inwijdingsplechtigheid door Mgr. den Bisschop zal morgen te 12 uur aanvangen. Om half 12 worden de genoodigden (wier aantal met het oog op de plaatsruimte gering is) in het gebouw verwacht. Na de inzegening zal de Pastoor-bouwheer, de zeereerw. heer Oudejans een toespraak houden, welke de Bisschop waarschijnlijk zal beantwoorden. De dag van morgen zal voor de St. Matthias- parochie, en op de eerste plaats voor den her der, een groote en gedenkwaardige dag zijn, en de komst van den Bisschop, die blijkbaar be lang blijft stellen in alles wat Warmond aan gaat, zal aan dezen feestdag bijzondere luister bijzetten. DIOC. HAARL. BOND. Overzicht. Ook voor d-en D. H. Y. B. begint morgen de Competitie. Het programma- is welis waar nog lang niet- volledig, maar het- is een verblijdend verschijnsel, dat thans toch officieel kan worden begonnen, tege lijk met den aanvang der competitie van andere bonden. Er valt uiteraard der zaak nog heel weinig over de vastgestelde wedstrijden te zeggen, terwijl belanghebbenden boven dien in hun clubnieuws nog nadere bijzon derheden over de wedstrijden vinden. Maar de aanvang der competitie lijkt ons een geschikte gelegenheid om enkele wenschen ten aanzien van de berichtgeving te uiteo, zoöals deze door correspondenten of vereenigingssecretarissen geschiedt.' Yoornamelijk betreft dit het voorkomen van de z.g. dubbele berichtgeving. Het clubnieuws, dat de Zaterdags van diverse vereenigingen plaatsen moet zoo kort en zakelijk mogelijk zijn. Het moet bevatten een aankondiging van de wedstrijden, die gespeeld worden met aanvangsuur en van de wijze, waarop gereisd wordt. Voor de verslagen der wedstrijden wen schen we alleen te ontvangen verslagen van t h u i swedstrijden, indien ten minste niet buiten het district Leiden gespeeld wordt. B.v., indien een vereeniging uit Leiden in Wassenaar speelt, verwachten we slechts een verslag uit Wassenaar. Anders komt het sportblad 's Maandags met dubbele verslagen te staan en dat is niet alleen overbodig, maar bovendien on- gewenscht, want op die manier krijgt men steeds een wanverhouding, die slechts tot onaangenaamheden aanleiding geeft. Daarbij bedingen we uitdrukkelijk, dat de verslagen zoo objectief mogelijk worden weergegeven. Alle minder aangename op merkingen, alle hatelijkheden aan het adres van andere clubs en van scheids rechters zullen uit de verslagen geweerd worden. Indien een club meent reden tot klagen te hebben over bezoekende ver eenigingen of scheidsrechters, wende zij zich met haar klachten of. verlangens tot het bondsbestuur. Dat alleen kan voldoe ning geven; geschrijf in de courant helpt daarvoor allerminst. Wij hopen van harte, dat vereenigingsbesturen hiermede reke ning willen houden en den verslaggever van de wedstrijden niet beïnvloeden zul len. Wij, die in onze verslagen zoo neutraal mogelijk moeten zijn, houden ons liever buiten alle mogelijke kwesties. Tenslotte maken we er verslagevers op attent, dat het papier met copie slechts aan één kant beschreven mag zijn, terwijl we herhalen dat copie voor Maandag avond liefst op Zondagavond of anders 's Maandagsmorgens 9 uur in ons bezit moet zijn en copie voor het Zaterdagsche blad op Vrijdag. De programma's voor de te spelen wedstrijden zijn vroeg genoeg bekend. Uitslagen en zoo mogelijk verslagen van wedstrijden ontvangen we het liefst Zon dagsavonds aan ons bureau of telefonisch: no. 1564. Uit het Leidsche District Db Juniorencompetitie. Zoo langzaam aan zijn van de diverse vereenigingen de inschrijvingen binnenge druppeld. Slechts 2 vereenigingen of misschien drie bleven nog in gebreke in te schrijven nl. Lisse en S. J. C. (Hoe staat het met D. O. S.). Ik weet wel, dat deze tijd van het jaar voor de secretarissen der clubs buitenge woon druk is. Maar men heeft toch ruim drie weken tijd gehad om in te schrijven. Er is voldoende publiciteit aan gegeven, dus is het voor mij onbegrijpelijk, dat er nog clubs zijn, die in gebreke bleven, zich aan te melden! Zooals de secretaris-penningmeester reeds mededeelde, wordt Maandag a.s. de competitieindeeling gemaakt, waarbij met de wenschen der clubs zoo veel mogelijk rekening gehouden zal worden. Clubs, die zich met één of meer elftal len na Maandag nog zouden aanmelden, worden niet meer toegelaten. En ik wil den heeren secretarissen der nog niet ingeschreven vereenigingen wel de verzekering geven, dat dit meer is dan een bedreiging! Dan is er nog iets: van slechts twee ver eenigingen mocht ik ontvangen de namen, de adressen en geboortedatums van hun junioren ((S. N. A. en Meerburg). Slechts drie vereenigingen zonden mij het verschuldigde bedrag van 2.50 per elftal (V. V. L., Leiden en Meerburg). Verondersteld mag toch worden, dat iedere belanghebbende op de hoogte is met de artikelen van het "reglèment voor de juniorencompetitie. Het bepaalde in de artikelen 2 en 10 nu is door de meesten nog niet nagekomen. Laten heeren secreta rissen nu nog eens het goede voornemen maken, te zorgen, dat komende week alles in orde is. Tevens wordt er aan herinnerd, dat vóór 26 September, v<^ór volgende week Zater dag dus, vereenigingen, die met meer dan één elftal uitkomen, de elftalopgave voor het eerste elftal aan mij moeten hebben ingestuurd op straffe van 1.— boete (Ar tikel 13). Vereenigingen, die met één elf tal deelnemen behoeven dus geen elftal- opgave te zenden. P. J. A. DE VRIND, Competitieleider. R. K. Sportvereeniging D. 0. S. De reserven van D. O. S. beginnen mor gen aan de competitie. O. V. V. II zal naar de Veen komen en zal niets onbeproefd la ten, om beide puntjes mee naar Oegstgeest te nemen. Of D. O. S. II dit goed zal vin den denken wij niet, en met vollen moed zullen ze zich in den strijd werpen. Aange zien wij de sterkte van O. V. V. II niet kennen zullen wij ook niets voorspellen. Denk er echter om, D. O. S. II, een goed begin is het halve werk. Aanvang half 3. Om 4 uur speelt D. O. S. I een vriend schappelijke wedstrijd tegen Alph. Boys I eveneens op het D. O. S.-terrein. Alzoo een heel aardig programma voor de publieke belangstelling. R. K. Sportvereeniging „Teijlingen". A.s. Zondag speelt Teijlingen I en II te gen Santpoort I en II te Santpoort om 1 uur en 2.30 uur. Vertrek per autobus om 11.30 uur vanaf het K. S. A.-gebouw. La ten allen nu eens zórg dragen op tijd aan wezig te zijn. De jongste junioren gaan naar de Lisse- dito's om 1 uur. Verterk van K. S. A. per fiets 12.15 uur. Vanwege de gehouden Oranjefeesten op het Sporthof is het beter, dat het terrein een paar weken rust heeft. Van daar dat de seriewedstrijden der Junioren geen door gang kunnen hebben. Daar vermoedelijk de eerstvolgende Zon dagen de Competitie der Junioren een aan vang neemt, zullen de seriewedstrijden der junioren uitgesteld worden tot na de com petitie. In de nederlaagwedstrijden tegen Teij lingen II hebben de volgende vereenigin gen de prijzen gewonnen: V. V. L. I met 7—1 le prijs (beker); Lisse II met 3—0 2e prijs lauwertak; D. O. S. I met 5—3 3e prijs medaille. De prijzen worden de volgende week toegezonden.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9