ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1930 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Vastgesteld werd het verslag van de werkzaamheden der Commissie over het tijdvak 1 Januari 1927 tot en met 30 Juni 1930. Eene bespreking had plaats over de toe industrieën. Besloten werd, de belangheb bende industrieelen tot een conferentie uit te noodigen. Verslag werd uitgebracht van een onder zoek, dat het bureau had ingesteld om grondmachines voor den Wieringermeerpol- der hier te lande te doen vervaardigen. Door een onderneming was medegedeeld, dat door een overheidswerk hare uitbrei dingsmogelijkheid werd belemmerd en dientengevolge een uitbreiding der werk gelegenheid. Besloten werd deze zaak met de betrokken autoriteiten nader te behan delen. Onderzocht zal worden, in hoeverre bet mogelijk is van Rijkswege nog te deelen in de mogelijke garantie van exportcredie- ten. Voorts werd verslag gedaan van de be moeienissen van het bureau inzake bemid deling ter bevordering van het gebruik van nationale producten. Met instemming nam de Commissie ken nis van de wijze, waarop het Bruggenbu- reau van den Rijkswaterstaat de belangen van de Nederlandsche industrie in het oog houdt. Met leedwezen vernam de Commissie, dat een belangrijke regeeringsorder hier te lande niet wai kunnen worden geplaatst. Gepoogd zal echter worden, met de hierbij betrokken Nederlandsche industrie, in de toekomst een regeling te treffen, waardoor het mogelijk zal zijn, dergelijke orders voortaan hier te lande te kunnen plaatsen. In de zalen van den Dierentuin te Den Haag is geopend de internationale tentoonstelling „Het schildersam bacht", georganiseerd door den Bond van Nederlandsche Schilderspatroons, ter ge legenheid van het 50-jarig bestaan van dien bond. Deze tentoonstelling blijft tot 25 Septem ber geopend. DeWieringermeerpolder is drooggevallen; het electrisch gemaal „Lely" pompt niet meer, zoodat bezichti ging niet meer wordt toegestaan. Gisteravond is te zijnen huize in de Prinsenstraat te Utrecht ontslapen prof. dr. H. Zwaardemaker C.Zn., oud- hoogleeraar in de physiologie"aan de Rijks universiteit aldaar. KERKNIEUWS H.H. WIJDINGEN. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft Vrijdagavond 19 September in de kapel van het Groot Seminarie te Warmond de Tonsuur toegediend aan de volgende Eerw. hceren A. Tobeln, A. Berkhout, C. Berk hout, A. Bregten, C. Broers, A. Broespn, A. Buis, A. Buys, N. Commandeur, A. Cras, G. Dirksmeyer, H. v. Drunen, A. Duynis- veld, J. Duivenvoorde, W. Egberts, W. Geels, B. Haanen, H. v. d. Heyden, K. Herzburg, J. v. Ingen, H. Kerklaan, C. v. d. Knaap, H. v. Kesteren, A. Martens, J. Merks, P. Perquin, H. Boozenburg, J. Ro- senhart, N. de Ruyter, M. Schipper. L. van Schyndel, P. van Steyn, G. Thoen, B. Ver- beem, W. Verschure, P. Visser, C. Vlaar, J. Voor twist, C. Vosskühler, Th. Wanna en J. Wijsbroek. Zaterdag en Zondag d.a.v. de vier klei nere H.H. Wijdingen aan bovengenoemde Eerw. heeren alsmede Zaterdag de H. Wij ding van het Subdiaconaat aan den Eerw. heer J. v. d. Vliet en van heb Diaconaat aan de Eerw. heeren: C. Bakker, F. Boel rijk, H. Brans, A. Coelen, J. Dekker, C. Docswijk, J. Dunselman, F. Eppings, J. v. d. Gent, F. Heemskerk, H. Jansen, A. Kat, J. Kossen, A. Loerakker, C. Meereboer, G. Neefjes, L. Nijs, R. Oud, J. Redeker, C. Roest, A. v. Rijn, J. Schotten, L. Sluys, J. Smulders, J. Suyker, H. Verbeek, C. Ver- heyen, P. v. Vliet, H. Westerkamp en J. Witteman. CONSECRATIE EENER EEUWENOUDE KERK. Te Wouw, een dorpje in de nabijheid van Roosendaal (N.-B.), is Donderdag de eeuwenoude parochiekerk door Z. D. H. mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda, plechtig geconsacreerd. Weliswaar was dit kerkgebouw, hetwelk dateert uit de 15e eeuw, reeds vroeger ge wijd, maar later namen de protestanten er bezit van, het is zelfs eenigen tijd ge bezigd als paardenstal. Door omstandighe den is de consecratie, welke volgens de li turgie der R. K. Kerk na een dergelijke ontwijding opnieuw behoort te geschieden, steeds uitgesteld moeten worden; thans evenwel kon zij eindelijk plaats hebben. SPORT WIELRENNEN Leidsche Ren- en Toeristvereen. „Swift". Zondag a.s. rit over 100 K.M. voor A- en B-klasscrs. De Junior-leden rijden 25 K.M. daarvoor is beschikbaar een pracht-zilve- ren medaille. Voor de 100 K.M.-rit geldt tevens de wis- selbeker van den heer Ravensberg. Bijeen komst 7.30 uur Clublokaal. Start 8 uur. LUCHTVAART Vliegongeluk. Eén doode. Gisternamidag stortte op de viieghaven van Berlijn kort na den start het school- vliegtuig D. 1700, een tweedekker, type Udet-Flamingo, van de Duitsche verkeers vliegtuigenmaatschappij, van ongeveer 1000 meter hoogte door nog onopgehelderde oor zaak neer. Het vliegtuig werd verbrijzeld. De piloot Gerhard Kruz, die het vlieg tuig bestuurde, dat zich op een oefen- vlucht BrunswijkBerlijnBrunswijk be vond, werd het een zware verwonding naar het St. Joseph-ziekenhuis gebracht. Zijn metgezel, ing. Rodel, van de techni sche hoogeschool te Munchen, die vóór hem zat, was op slag dood. Aviatrice doodgevallen. Uit San Diego, (Californië) wordt ge meld: Ruth Alexander, de 24-jarige avia trice, die een transcontinentale rondvlucht beproefde, is bij het neerstorten van haar monoplaan kort uadt zij was opgestegen, gedood. Haar lijk is zeer verminkt. Het vliegongeluk te Böblingen. Naar het „Stultg. Tageblatt" meldt, was eergisteren op het. vliegterrein van Bö blingen, toen Schindler zijn waaghalzigen toer zou vertoonen, om van het eene vlieg tuig in een ander over te stappen, welk waagstuk hij, zooals gemeld, met den dood heeft moeten bekoopen, ook nog een vlieg tuig met filmtoestel opgestegen, om het schouwspel te filmen. Zoodoende is het ge- heele ongeluk op den filmband vastgelegd. De politie heeft de film in beslag geno men. Wat er mede zal geschieden, is op het oogenblik nog niet bekend. Wetenschappelijke Berichten rVon Gronau te Cuxhaferi. Naar Wolff meldt is yon Gronau, verge zeld van zijn makkers, per s.s. „Hamburg" te Cuxhafen gearriveerd, waar hij o.a. door zijn vrouw met beide kinderen en zijn va der werd opgewacht. Een veelkoppige menigte wachtte op de aankomst van het schip. NIEUWE REGENPROEVEN VAN DEN HEER VERAART. En in Maart naar Indië! Naar wij vernemen zal de heer A. Ver aart zijn proeven voor het neerslaan van wolken op Vrijdag 3 October des namid dags te vijf uur te Scheveningen boven de Noordzee herhalen. Een hoeveelheid van circa 4000 kilo onderkoeld ijs zal worden uitgestort. Dit ijs wordt medegenomen in één drie-motorigen F. IX, één twee-motori- gen F. VIII en in nog één of twee toestel len van het F VIII- of F VII-type. Boven dien zullen eenige vliegtuigen van de Luchtvaartafdeeling te Soesterberg aan de demonstratie deelnemen. Daar de heer Veraart in verband met de aanwezigheid van vele autoriteiten op het wandelhoofd te Scheveningen, dat ten deele gereserveerd wordt voor genoodig- den, niet aan de vlucht deelneemt, zal de technische leiding, evenals de vorige maal het geval was, berusten bij luitenant Visch, chef van den Meteorologischen Dienst te Soesterberg. De heer Visch, die in de F IX meevliegt, zal worden geassisteerd dooi den eersten luitenant Van Giessen. Van de demonstratie zal een filmopname ge maakt worden, ten einde de eventueele re sultaten blijvend vast te leggen. Als bij zonderheid kan tevens vermeld worden, dat ditmaal de groqte luidsprekersinstal latie van Philips op de Pier en een ge deelte van den strandboulevard zal wor den opgesteld. Vóór en tijdens den tocht zal de heer Veraart eenige uiteenzettingen geven, welke dank zij genoemde luidspre kersinstallatie tot ver in den omtrek hoor baar zullen zijn. Wij vernemen voorts, dat de heer Ver- aart voornemens is om in de maanden Maart en April a.s. in Deli en op Java proefnemingen per vliegtuig te houden ten behoeve van de Indische cultures, zulks op uitnoodiging van een onzer groote Deli- planters, die ook groote belangen op Java heeft. De heer Veraart zal de reis naar Indië per vliegtuig maken. UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN ZEE. HET AFSCHEID VAN PRINSES JULIANA. Bij het officieel afscheid van prinses Ju liana van Katwijk aan Zee behoorden tot het gevolg: de opperceremoniemeester J. H. F. graaf du Monceau, F. M. L. baron van. Geen, particulier secretaris van de Koningin, G. C. gravin van Lynden van Sandenburg, geboren barones van Nagel, grootmeesteres van het Huis van de Ko ningin, J. C. baron Baud, kamerheer van prinses Juliana, majoor jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, adjudant van de Ko ningin, majoor jhr. W. Laman Trip, adju dant van den Prins, kapitein H. J. Phaff, ordonnans-officier van de Koningin, freule Schimmelpenninck, hofdame van de Ko ningin en freule Bentinck, hofdame van de prinses. Na de aubade langs Hotel du Rhin heeft burgemeester Schokking de Prinses toege sproken, welke toespraak de Prinses heeft beantwoord. De burgemeester zeide: Koninklijke Hoogheid, Toen het nu ongeveer drie jaar geleden bekend werd, dat uwe Koninklijke Hoog heid gedurende uw studietijd aan de Leid sche Universiteit haar verblijf in Katwijk aan Zee zou vestigen, was daarover naast verklaarbare voldoening, groote blijdschap. Een blijdschap, welke bij het betreden van uw woning aan dezen zelfden boulevard, ook tot uiting is gekomen op een wijze, die niet den ïpinsten twijfel liet. Al be greep men, dat dit verblijf slechts voor een tijd kon zijn, toch deed het vreemd aan, toen het oogenblik kwam, waarop uwe Koninklijke Hoogheid deze gemeente weer moest verlaten, De bevolking wist het wel, maar kon het aanvankelijk nog moeilijk gelooven, ook, omdat zooals wel opgemerkt werd, nog geen afscheid genomen was, waarbij "tik*. 2Vaoii ALPIN SBAfi^TS effen kleuren, alle maten GTb Zuiver wollen alpin, -g. -m - in elke gewenschte kleur IS C la (Reclame) een welgemeend en hartelijk vaarwel kon worden toegeroepen. Dat uwe Koninklijke Hoogheid daartoe op dezen dage die door hetgeen zoo even is geschied, een belangrijke gedenkdag in Katwijks geschiedenis zal blijven, alsnog gelegenheid wilt geven, stemt zijn bevolking tot groote dankbaarheid. En wanneer zij Uwe Koninklijke Hoogheid dit vaarwel thans bij monde van haar talrijke jeugd op de meest gevoelvolle wijze toeroept, moge zij daaruit de overtuiging meenemen, dat Katwijk uw Koninklijke Hoogheid ook na het vertrek uit zijn midden niet vereeet, maar met zijn beste wenschen blijft verge zellen. De Prinses sprak daarna als volgt: Mijnheer de Burgemeester, Het is mjj een groot voorrecht heden in de gelegenheid te zijn afscheid van Kat wijk te komen nemen op de wijze, waarop dit geschiedt. De ontvangst door de com missie bij het begin en het einde van den tijd, dien ik hier gewoond heb, waren bei de zoo hartelijk, dat ik ze nooit genoeg op prijs zal kunnen stellen, evenals hun vrien delijkheid, die ik gedurende mijn geheele verblijf heb mogen ondervinden en overal voelen; een vriendelijkheid, die zich juist, vaak uitte in het mij geheel vrij laten en die ik onder dezen vorm ook bijzonder waardeer. U begrijpt de weemoed waarmee men een plaats verlaat, waaraan men op alle mogelijke wijze de besto herinneringen heeft ook zelfs uit al zijn kinderjaren, en ook hoe gaarne en met hoeveel genegen heid men aan die plaats terugdenkt. Het is een gedachte, die veel voldoening schenkt, bij mijn vertrek een blijk van dank baarheid te hebben kunnen geven, e'n dat wel in den vorm te hebben mogen doen van het vervullen van den wensch van Katwijk, een monument te hebben gewijd aan de nagedachtenis van hen, die stierven tenge volge van den wereldoorlog. Ik mag U, naast mijn bai'telijken dank voor al wat ik van de ingezetenen dezer gemeente heb mogen ondervinden, mijn beste wenschen uitspreken voor het geluk en welzijn van Katwijk. Na de plechtigheid in de kerk en het gezang van Excelsior werd de radio-uitzen ding over Hilversum onderbroken, aange zien om 4 uur de V. A. R. A. de beschik king over dezen zender kreeg. De N. C. R. Y. bleef de plechtigheid bij Katwijk uit zenden over Huizen (algemeene omroep). De V. A. R. A. begon met de uilzending van „Onze Keuken". AGENDA'S. NED. R. K. VOLKSBOND. AFD. LEIDEN. (Secretariaat Leliestraat 7). Maandag. Rechtskundig Bureau van 6.30 8 uur voor de leden van de afd. Leiden en Omstreken. Bondsgebouw Steenschuur no. 15. Zij die gebruik maken van het Rechts kundig Bureau worden verzocht op tijd aan wezig te zijn. Voor leden van buiten de stad rijwiel stalling in het Bondsgebouw. Maandag. Bestuursvergadering St. Ra- phaël, 8 uur. Dinsdag. Zitting Bestuur R. K. Bouw vakarbeiders van 78 uur. kantoor boven. Dinsdag. Grafische Studie club gewone tijd in zaal 8. Dinsdag. Ledenvergadering Rederijkers kamer „Vondel". Woensdag. Bestuursvergadering R. Iv. Volksbond, 8 uur. Donderdag. Belangrijke ledenvergadering R.K. Bouwvakarbeiders 8 u. in zaal 1 en 2. Donderdag. Jaarvergadering R. K. Coö peratie „Eendracht" 8 uur groote zaal. Vrijdag 8 uur Repetitie R. K. Zangver- eeniging „Pulchri Studio". Tevens aanmelden van nieuwe leden. iNTERPAROCHIëELE ST. JOSEPH'S- GEZELLEN-VÉREENIGING. Rapenburg 52. Gelegenheid om zich als lid van de Ka tholieke Gezellen-Vereeniging te doen in- sc'^-ijven R. K. Jongelingen vanaf 17 jaar iederen Illen Maandag van de maand, 's avonds om half 9 in de Presi dentskamer van het Gezellenhuis. Zondag is de zaal geopend van 12.30— 2.30 uur en van 7.0010.15; verplichte bij eenkomst van 8.159.45 uur. Om 10.15 uur wordt de zaal gesloten. Van 12 uur zitting St. Josephspaarkas welke wordt waargenomen door de hee ren P. Klein en P. van Bergen Henegou wen. Van 11.30 uur bibliotheek. Na het Lof prijsbiljarten. ST. ANT0NIUS-PATR0NAAT. Hartebrug. Zondag te half vijf Godsdienstonderricht waarna ontspanning. Maandag te 8 uur bijeenkomst gezellen. dep.l. oi.;ü. Zondagavond 7 uur Lof en Vergadering voor de leden der Derde Orde. R. K. Arbeidsbeurs voor Jongelingen. Gebouw der St. Joseph's Gezellen. Ra penburg 52, Telefoon 456. Aanmelding: Donderdag 8—9 uur. Aanbieding: 1 Bakkersleerling. STADSNIEUWS HET ST. FRANCISCUS-LIEFDEWERK. Morgen wordt in de St. Petruskerk een col lecte gehouden ten bate van het St. Franciscus- I.iefdewerk te Leiden en in de St. Josephkerk een collecte met predicatie voor hetzelfde doel Het bestuur hoopt en vertrouwt,, dat de Katholieken dezer beide parochies deze gele genheid zullen benutten om van hun sympathie voor het St. Franciscus-Liefdewerk de duide lijkste blijken te geven. Want het is hun sym pathie en medewerking ten volle waard. Het zorgt voor de maatschappelijke en godsdien stige verheffing van het door de fortuin mis deelde kind; het wil goede roomsche mannen vormen van jongens, die zonder de zorg van het Liefdewerk gevaar loopen zedelijk en maat schappelijk ten gronde ten gronde te gaan. Wat een mooi werk van liefdadigheid. Onze beminde bisschop noemde het een paar jaar geleden: „een der heerlijkste uitingen van christelijke naastenliefde". Voor dit schoone werk wordt uw medewer king gevraagd. Als er zijn, die hun tijd en hun persoon er aan kunnen geven, ze zijn van harte welkom. Maar aan allen vragen we, ons een bijdrage naar ieders krachten te schenken, om de noodzakelijke onkosten te bestrijden. Het St, Franciscus-Liefdewerk strekt zijn zorg uit over jongens uit alle parochies der stad, en daarom meenen we ook met recht bij u te mogen aankloppen om steun. Helpt ons door uw milde bijdragen. Het Lief dewerk is het waard en heeft het noodig. Voor degenen, die buitendien nog iets willen doen, is er gelegenheid om lid te worden van het St. Franciscus-Liefdewerk, waarbij men zich verplicht, minstens 10 cent per maand bij te dragen. Jaarlijks worden er 4 H.H, Missen gelezen voor de levende en overleden leden, terwijl voor ieder lid bij overlijden een H. Mis gelezen wordt in zijn eigen parochiekerk. God zegene den milden gever. Pater MARINUS JORNA, Ó.F.M. President-Directeur, Pastorie Hartebrug. HET STANDBEELD VAN HERMAN B0ERHAAVE. Nogmaals een poging tot verplaatsing. Door den heer J. A. M. Manders is bij den Raad dezer gemeente een voorstel ingediend te besluiten, dat het standbeeld var. Hermanus Boerhaave naar het kopeinde van het midden gazon in de Oegstgeesterlaan worde verplaatst en de daarvoor benoodigde gelden beschikbaar worden gesteld. In de toelichting wordt gezegd: In de raadsvergadering van 5 Maart 1928 werd een voorstel van B. en W. behandeld om tot de verplaatsing van het standbeeld van Hermanus Boerhaave, als in het voorstel ver vat, over te gaan en de daarvoor benoodigde gelden to'. een bedrag van 3000 beschikbaar te stellen. De Raad stond niet welwillend te genover dit voorstel en stemde het af (209). De motieven daarvoor waren in hoofdzaak, dat het niet noodig was en men daarom een uit gave van 3000 niet verantwoord achtte, voor al daar het Rijk niet genegen was iets in de kosten bij te dragen. Sindsdien is hierin veel veranderd. Er is door meerdere, voornamelijk bij de universiteit nauw betrokken ingezetenen, reeds een zeer groot gedeelte van het benoodigde bedrag bij eengebracht, zoodat hieruit blijkt, dat ook zeer veel Leidsche ingezetenen wel prijs op een waardiger plaats voor dit standbeeld stel len, terwijl nu van de gemeente nog slechts een geringe bijdrage voor de verplaatsing zal ge vorderd worden. Maar bovendien is er in de locale omstandigheden veel gewijzigd. Een al- geheele verbreeding van den Stationsweg, een der voornaamste toegangswegen tot de Stad, heeft plaats gehad, ook de Rijnsburgerbrug is verbreed, en als gevolg van dien is de entree der stad aesthetisch er veel op verbeterd. Een ieder zal het echter opvallen, en juist door de aangebrachte verruimingen is dit nog meer aan den dag getreden, dat bij deztf brug, waar een samenkomst van 6 wegen is, nu juist nog veel meer verbeterd zou kunnen worden, èn wat het verkeer betreft, èn wat het aesthetisch schoon aangaat. Het onmiddellijk aan de straat geplaatst zijnde politieposthuis met aan grenzend urinoir, waartegenover Boerhaave's standbeeld prijkt, verruimt nu niet bepaald den blik op dit stadsgedeelte en levert naar mijn meening een groote belemmering op voor het verkeer, vooral op drukke marktdagen. Dat het den aesthetischen aanblik op den ingang der stad niet verhoogt iets, waarvoor toch elke gemeente ijvert daaraan zal wel nie mand twijfelen. Boerhaave's standbeeld daar tegenover is niet meer op zijn plaats. Op zich zelf genomen is de plaats reeds niet geschikt en veel te beperkt voor een standbeeld, maar bovendien brengt het ook nog daar, waar een verkeersverruiming moest zijn er is n.l. op dit belangrijke knooppunt van wegen nog een halteplaats voor trams en autobussen, welke halteplaats voor de behoeften van het verkeer zeer juist gekozen is een verkeersvernau- wing. Uit een oogpunt van stadsverfraaiing en van verkeersverbetering zal daarom een ver ruiming ter plaatse zeer zeker noodig zijn en waar nu bovendien door zeer velen metterdaad getoond is, dat zij een verplaatsing van Boer haave's standbeeld naar een thans meer ge schikt en voor dit standbeeld uitgezocht plekje op hoogen prijs stellen, heb ik gemeend boven staand voorstel bij den Raad te moeten indie- LEIDSCHE WINKELWEEK. Ontheffing sluitingsuur van winkels gevraagd. Door de Leidsche Middenstands Centrale is aan B. en W. der gemeente Leiden een verzoek gericht om tijdens de a.s. winkel week, opheffing te willen verleenen van het winkelsluitingsuur. Geest. Adviseur R.-K. Vrouwenbond. Ter aanvulling van het bericht om trent de adviseursbenoeming van den R.K. Vrouwenbond zij gemeld, dat Rector R. Reynen door Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aen- genent is aangesteld als geestelijk adviseur ook van de verschillende onderafdeeliugen vm den Vrouwenbond. Gemeentelijke Aankondigingen Afsluiting Haarlemmertrekvaart voor scheepvaaptyerkeer. B, en W. van Leideft bréngen ter algemeene kennis, dat het scheê^jyéfirtvérkeer door de Haarlemmertrekvaart, nabl de Trekvaartbrug, in verband met het legge» van aen gaszinker, op Dinsdag 23 September a.s^\an des voor- liddags 6 uur tot des namiddags 6 uur zal zijn gestremd. Afsluiting Donkersteeg. B. en W. van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de Donkersteed op' Maandag 22 September a.s., van des v.mJ8 uflr tot des n.m. 3 uur, in verband met het ®ake* van een aan sluiting aan het kabelnet* voflr het verkeer met rij- en voertuigen zal Jjn afgesloten. AUG. L. REJlERINflTR, wetm, lq^Fourgemeester. VAN STRIJEI^ecretaris. Leiden, 20 September ÏSSÖT De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de doktoren Van Boc- kel, Jasperse en Meijboom. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Varekamp, Tel. 1916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 15' tot en met Zondag 21 Sept. a.s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reijst, Steen- straat 35, Tel. 136 en A. J. Donk, Doeza- straat 31, Tel. 1313. Voor ZaMeerders Eerst een weinig lïurql goed in de huid inwrijven en daaiXyi' p<uf inzeepen. Dat scheert schoon, jsachi/en pijnloos. S (386) ONS LEIDSCHE PLANTSOEN. De plaats, waar de bekende sociëteit „Musis Sacrum" heeft gestaan, is na de ontruiming en slooping van het gebouw, een wildernis geworden. Deze ruïne is thans verdwenen en dank zij den voortreffelijken arbeid van den Hoofdopzichter, den heer Jonker, en diens medewerkers bij den Plantsoenendienst, herschapen in een bijzonder mooi, keurig aangelegd plantsoen. Alleen de muziektent is behouden ge bleven en gerestaureerd op een wijze, die te roemen valt. Wanneer men het Plantsoen betreedt, komende uit de Rijnstraat, en het oog links wendt, dan krijgt men al dadelijk een indruk van het werk, dat aldaar in de laatste maanden is verricht. Keurig aangelegde en verbreede wan delpaden met bijzonder mooie gazons. Geen overmatige hoeveelheid bont go- kleurde bloemperken, neen, slechts hier en daar in de gazons plantengroepen, waartusschen zeer bescheiden een enkele tuil bloemen. De gazons netjes geschoren, hier en daar glooiend, vooral in de nabijheid van de muziektent, geven den indruk van een mollig, groen tapijt. Op een der grootste gazons staat de muziektempel. Bij den ontwerper van den plantsoen- aanleg heeft de gedachte voorgezeten, dat deze tempel, waar men ook staat, altijd zichtbaar moet zijn. En hij is er in geslaagd die gedachte te verwezenlijken, want, 't zij men staat nabij de Rijnstraat, 't- zij aan de Plantage - huizen- of waterkant zoo men wil altijd houdt men het uitzicht op de tent. Rondom de muziektent slaat een rij hooge boomen, die, op een afstand- gezien, den indruk geven alsof zij de tent omslui ten. Toch is dit niet het geval. Zij staan inderdaad zoover verwijderd, dat de tent nog kon worden omgeven door een partij opgaand gewas. Dichtbij de tent, tegenover de krom ming van den Zoeterwoudschen Singe], is een groot hellend talud, dat, indien het met een vlonder, in de kom van den singel werd verlengd, tot een heerlijk rustig zitje zou uitnoodigen. De muziektent is keurig gerestaureerd, voldoende verlicht, heeft een bijzonder goede acoustiek en biedt ruimschoots ge legenheid, zelfs aan vrij sterk bezette orkesten, om er te concerteeren. Geen wonder dan nok dat de Bond van Leidsche Harmonie- en Fanfare-Gezel schappen, benevens de Ring Leiden en omstreken van Chr. Gemengde. Zangver- eenigingen reeds een 8-t.al concerten aan de gemeente hebben aangeboden. Jammer echter dat het eerste concert, de inwijding van de tent door het Leidsch Muziekcorps, in verband met de plantsoen werkzaamheden, eerst op 1 September kon plaats hebben. De aangeboden concerten moeten nu alle nog in deze maand gegeven worden. Zij zullen dus elkander wel wat snel op- Wellicht komen deze muziekgezelschap pen een volgend jaar nog eens terug. De concerten kunnen dan beter verdeeld wor- den. Men heeft zoolang gemopperd over de „ruïne vail Musis", laat men nu eens gaan zien, welke veranderingen er hebben plaats gehad. Het Plantsoen is een bezoek overwaard. Brengt men dat bezoek in den avond, dan geniet men dubbel; èn van het mooie plantsoen, èn van de heerlijke muziek. Zijlpoortverlichting. Vanwege de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electricteit alhier, wordt een elec- trische straatverlichting aan de binnen zijde (plafond) der Zijlpoort aangebracht.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2