LAND- EN TUINBOUW UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK SPORT LUCHTVAART VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 De dahlia-tentoonstelilng te Haarlem. Donderdagmiddag is de dahlia-tentoon stelilng te Haarlem geopend in tegenwoor digheid van autoriteiten op land- en tuin bouwgebied. Na een welkomstwoord van den heer J. L. Bouwer, voorzitter der afd. Haarlem van de Kon. Ned. Maatschappij voor tuin bouw en plantkunde, sprak de heer O. Maarschalk, burgemeester van Haarlem, de openingsrede uit. Hij merkte op, dat deze tentoonstelling een uiting is van energie, welke de medewerkers bezielt om te toonen, wat door toewijding en geduld in hun vak kan worden verkregen. Evenals den vorigen keer blijkt, vervolg de spreker, ook thans, dat op het gebied van dahlia's soorten en variëteiten zijn gewonnen, welke de bestaande, hetzij in kleur, hetzij in vorm of groei, weer over vleugelen. Hier schijnen onbegrensde mo gelijkheden te bestaan. De eigenschappen, welke men aan een goede dahlia stelt, zijn vele, en de wijze, waarop de keuringen plaats hebben bewijst wel, dat alleen aan die soorten of variëteiten een certificaat gegeven wordt, waarvan men met de groot ste waarschijnlijkheid kan veronderstellen, dat ze een verbetering zijn. Ook dit jaar zond de Nederlandsche Dahliavereeniging een collectie naar de tentoonstellingen te Antwerpen en Luik en nog kort geleden naar Engeland, een dui delijk bewijs, dat men tracht het afzetge bied te vergrooten. Voorwaar een streven, dat zeker door ons allen hoogelijk moet worden gewaardeerd. In de keuringzaal zult u vinden, zoo zei- de de burgemeester voorts, een collectie orchideeën, die ieders bewondering zal af dwingen. Onze stad bezit gelukkig een kweeker, die zich aan deze cultuur wijdt en die heeft nu de gelegenheid aangegre pen om deze zoo bewonderenswaarige plan ten aan het publiek te laten zien. Ook vet- plantenverzamelaars zullen hun hart kun nen ophalen aan deze vreemdsoortige ge wassen. Dat ook het streven uwer vereeniging in onze gemeente waardeering vindt, behoef ik u nauwelijks te zeggen. De burgerij „zegt het met bloemen", zoowel in haar prachtige etalages als door de op verschil lende plaatsen in de stad aangebrachte ver- bestuur veel succes zal oogsten van zijn werk en de inzenders in niet mindere mate voor hun eigen zaken, verklaarde spr. de tentoonstelling voor geopend. Hierna bezichtigden de genoodigden de tentoonstelling. De voornaamste bekroningen zijn: Eereprijzen: Zilv. med. van de Koningin: N.V. Tuinb. inrichting Enchantress v.h. Carlier te Haarlem; zilv. med. van de Ko ningin-Moeder: fa. J. G. Ballego Zonen te Leiden; zilv. med. van Prinses Juliana: bloeemrunagazijn mej. A. Wigman, Haar lem; zilv. med. van Prins Hendrik: Gem. plantsoenen te Haarlem; verguld, zilv. med. der gem. Haarlem: fa. D. Bruidegom te Baarn; gouden med. Alg. Ver. v. Bloem bollencultuur: N.V. R. A. v. d. Schoot te Hillegom. Gouden medailles: mej. A. Wigman, Haarlem (2); fa. van Empelen en van Dijk, Aerdenhout; A. Koper, Bennebroek; J. J. van Cruyningen, Haarlem; fa. S. Pool en Zonen, Haarlemfa. D. Bruidegom, Baarn N.V. R. A. v. d. Schoot, Hillegom; N.V. Tuinb. inr. Enchantress, Haarlem, en fa. J. G. Ballego en Zonen, Leiden. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. Dank zij het koele weer van den laatsten tijd waardoor de aan voer aan de veiling maar matig is en het aantal bloemkool b.v. de 20.000 niet te bo ven gaat, blijven de prijzen van de voor naamste artikelen, bloemkool en peen zeer goed. Bij eenige warmte, waardoor de aan voer verdrievoudigd zou worden en de ge legenheid voor vervoer meestal ongunstig is, zou, waar voor export reeds nu niet of weinig gekocht wordt, de prijs ongetwijfeld aanzienlijk dalen. Zooals het nu is, gaat het zeer goed. Aan beide producten zit winst, hetgeen in den tegenwoordigen tijd niet zoo spoedig gezegd kan worden. Het omzetcijfer is ook nog steeds boven het bedrag van vorig jaar op denzelfden da tum. Doch laten we niet te hard roepen, er moet nog veel gebeuren en er kan nog veel goed uitkomen of tegenvallen. Tot he den mogen we echter, vooral vergeleken bij meerdere andere streken, dankbaar zijn. Dat het zoo nog eenigen tijd moge gaan. HILLEGOM. Schietwedstrijd. De afdeeling Hille gom van den Bijz. Vrijwilligen Landstorm hield haar jaarlijkschen schietwedstrijd met scherp op de baan der Bloemendaal- sche Burgerwacht te Vogelenzang. Aan dezen wedstrijd was verbonden een medaille voor den hoogsten scherpschutter, geschonken door den heer G. Bakker, lid van den B. V. L. Hoewel onze afdeeling steeds haar oefe ningen houdt met K. S. O. patronen, mogen de resultaten van het met scherp schieten zeer bevredigend genoemd worden. De hoogste serie werd behaald door den heer P. Engel met 46 punten waardoor deze dois winnaar werd van de medaille. Vervolgens behaalde H. Polman 45 punten, P. A. van Kesteren 41 punten; G. Bakker 41 punten; J. van Roode 40 punten; G. Schrama en J. van Kampen 39 punten; P. v. d. Drift 38 punten; Th. van de Reep 34 punten; A. Polman 32 punten; G. Weijers 26 punten. Autotocht ouden van dagen. Gister middag had de aangekondigde autotocht voor ouden van dagen plaats. Liet zich het weer in den morgen buitengewoon ongun stig aanzien, het werd beter en af en toe vervroolijkte het zonnetje de zonnige stemming der in hun sas zijnde oudjes. De burgerij toonde veel belangstelling bij het „verzamelen" aan de Westzijde der Van der Endelaan. De politie hield een oogje in het zeil, doch het comité had zijn maat regelen zoo uitnemend gekozen, dat alles van een leien dakje ging. De heeren, die hun auto's beschikbaar hadden gesteld, hadden gezorgd, dat de wagens er keurig uitzagen, zelfs werd bij sommige een ver siering opgemerkt. Te rond 2 uur (even er voor) zette de stoet van 55 zich in bewe ging; voorap het comité. Voor zooverre wij eernamen is het uitmiddagje uitnemend VOORSCHOTEN. Mgr. Bouter op bezoek. Z. D. H. Monseigneur W. Bouter, Bis schop van Nellore in Br. Indië, bracht he den een bezoek aan Mgr. Th. M. P. Bek kers, Nationaal Secretaris van het Pause lijk Liefdewerk y. d. H. Apostel Petrus. Z. D .H. was vergezeld van den zeereerw. father J. Spierings, evenals Mgr. Bouter van de Congregatie van Mill Hill, en mis sionaris op New Zeeland. Ongelukken. Gistermiddag viel een glazenwasscher, werkzaam bij den heer de W. alhier, door een ruit, waarbij hij ver wondingen opliep. Nadat de gevallene ver bonden was door Dr. van der Stoel alhier, is hij vervoerd naar zijn woonplaats te Leiden. Gistermiddag omstreeks 5 uur sloeg een span paarden op hol in de Voorstraat alhier van de firma B. te Leiden. De paar den liepen tegen een boom aan, waardoor de 44-jarige B. uit Warmond van den wa gen slingerde en vermoedelijk een schedel breuk opliep. Dr. M. v. d. Stoel verleende de ongelukkige de eerste geneeskundige hulp, waarna hij met een ontboden zieken auto naar het ziekenhuis te Leiden ver voerd werd in zeer deerniswekkenden toe stand. RIJNSBURG. Tuinbouw. Er is hier op het gebied van den groenten- en aardappelenhandel niet overvloedig veel te doen. De vroege bloemkool is zoo goed als geoogst, en van de late bloemkool wordt maar een beperk te hoeveelhoid uitgeplant, zoodat hiervan maar een matigen aanvoer te verwachten is. Zoo ook thans is die zeer matig. De prij zen zijn daarentegen zeer goed, voor 1ste soort variecrend van 13.50 tot 18.90. Ook de tweede soort is op heden goede vraag voor en brengt van 4.50 tot 9.S0 op. De aanvoer van roode- en gele kool is ook zeer matig, terwijl de prijzen laag zijn, van 7.70 tot 9.S0 per 100. Kleiaardappe- len staan nog laag in prijs met weinig vraag, per 100 K.G. van 2.40 tot 3.50. HAARLEMMERMEER. Geboren: Maria, d. van B. de Ruijte en M. K. Mesman. Willem, z. van W. de Haan en C. Olivier. Antonie, z. van G. Griekspoor en J. Vastenhout. Simon, z, van J. Quis-t en C. den Hertog. Chris- tiaan, z. van Chr. den Ouden en L. Blom. Heintje, d. van A. C. van 't Land en H. Toes. Adrianus Teunis, z. van A. Groenigen en M. van Es. Trijntje Hen- drika, d. van L. Witte en J. van der Groef. Cornelis, z. van S. de Koning en J. N. Lanser. Geertje, d. van L. Tame- ris en M. Visser. Aaltje, d. van D. van der Voet en B. Struik. Lea Grada Jo- I hanna, d. van P. G. Meesters en G. J. Vermeer. Cornelia Maria Catharina, d, van P. A. Stokman en P. A. v. d. Zon. Wilhelmus, z. van H. C. Koele veld en H. C. D. van Heijningen. Ondertrouwd: B. van Pelt, 29 j. en A. M. van Essen, 21 j. H. de Wit 24 j. en K. Kulk 27 j. N. W. van de Water 24 j, en C. Breedijk 23 j. G. de Vries i en C. van Vliet 23 j. Gehuwd: J. Langendijk 24 j. en H. A. A. P. Meegdes 25 j. J. G. van Dijke 21 j. en W. Butz 22 j. S. Stammis 26 j. en C. J. Bouman 21 j. F. W. Mol 21 j. en J. van Zanten 21 j. Overleden: T. Kampen, 23 j., ongeh. z. van L. Kamper. P. Pauw, 47 j. geh met D. van Leijen'. A. Fraai, 78 j. geh met G. Broertjes. W0UBRUGGE. Een dokter, die „schrijven" kon. De zer dagen kwam ons een pakket in handen in het oud-archief alhier, dat blijkbaar na de verpakking, in 200 jaren niet was ge opend. Interessante documenten kwamen on der ons oog. Kwitantiën van gehouden col lecten, rekeningen enz. Een dezer rekenin gen zullen wij hier laten volgen van onze toenmalige plaatselijken geneesheer, Hen drik ten Oever. „Anno 1708 den 8 October Cornelis Janse Outshoorn onderbande gekregen met een apostematie an sijn knie met verscheyde ulsevatie an sijn been daer over gegaen tot 9 meij anno 1709 toe, daer an verdient van meesterloon ende medikamente de somma van Anno 1709 37— 9—0 den 3 April een purgans 060 den 5 dito een mixtuer 0150 den 9 dito een mixtuer 0170 den 14 dito een dikostum 140 den 17 dito 6 poeijers 0180 den 24 dito 4 poeijers 0120 den 26 dito een mixtuer 0180 den 4 meij een dikostum 120 den 10 dito 6 poeijers 0180 doordat de lichten plotseling doofden, op den Heerenweg alhier in botsing met een telegraafpaal. De auto werd zwaar bescha digd en werd later weggesleept, doch de paal heeft den stoot weerstaan. WARMOND. Ernstig ongeluk. De heer J. ter Beek alhier reed gisteren met zijn wagen be spannen met een paard te Voorschoten. Door een plotselinge schrik sloeg het paard op hol, waardoor ter Beek van den wagen kwam te vallen. Met een ernstige hersen schudding werd hij opgenomen en naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overge bracht. Zijn toestand is zorgwekkend. Dorus Rijkersfonds. Alhier heeft een collecte plaats gehad ten behoeve van het oprichten van een monument te Den Hel der ter eere van de Nederlandsche Zee helden welke collecte een bedrag heeft op gebracht van 27.47. R. K. Muziekvereen. „St. Matthias". De afdeeling Harmonie van de R. K. Ver eeniging St. Matthias zal op Zaterdag a.s. bij goed weer haar laatste zomeruitvoering geven op de Gemeentelijke muziektent. Programma's zullen door eenige dames •an de afdeeling zang ten bate van het Vaandelfonds worden verkocht. R. K. Volksbond. Door den R. K. Volksbond afd. Warmond zal een groote nationale tooneelwedstrijd worden uitge schreven. De plannen hiervoor zijn bijna gereed en reeds verschillende vooraan staande personen in deze Gemeente heb ben hun medewerking toegezegd en zitting genomen in het EerelComité. Nadere bij zonderheden hieromtrent zullen spoedig worden medegedeeld. HAZERSW0UDE. Geboren: Johan, z. van M. Terlou en A. de Knecht. Cornelia, d. van L. van Gorkum en M. Metselaar. Hendrikus Leonardus, z. van H. J. Straver en G. de Graaff. Engelina Petronella, d. van G. Th. van Zuilen en C. W. Menken. Dina, d. van C. van Beveren en M. J. Kaashoek. Cornelis, van B. de Vogel en P. G. de Graaff. Ondertrouwd: B. L. Luyten 22 j. en M. v. d. Werf 21 j. Somma 4419—0 Film Koninginnefeest. De feestcom missie heeft het geheele verloop van de Koninginnefeesten op -de film laten bren gen met het doel dit straks weder te ver- loonen. 1 Tegen een paal gebotst. Gisteren nacht kwam de heer S. met zijn vrachtauto, ALPHEN AAN DEN RIJN. Baldadigheid. Door B. v. L. aan den Westkanaalweg werd bij de politie aan gifte gedaan, dat door eenige jongens een 2-tal ruiten van zijn woning werden stuk geworpen. Gevestigd: J. H. Eefting, veehou- derskn., Rietveldschepad 5a van Vlagt- wedde. H. Eefsting, veehouderskn., Riet veldschepad 5a van Vlagtwedde. H. Rijnsburger, boekdrukker, Visserstraat 3 van Boskoop. S. A. Walraven, broodb.kn., Noordeinde 18a, van Koudekerk. Corne lia M. Eijmer, Noordeinde 18a van Noord- wijk. J. van Ooijen, Raadhuisstraat 44 van 's Gravenhage. Mina K. van Harten wed. H. Rodenburg, Concordiastraat 31 van Nieuwveen. Trijntje Langelaar, dienst bode, Aohtermiddeweg 6 van Bodegrave.n. K. Baars, arbeider, Steekterweg 62 van Bodegraven. H. van Leeuwen, ijzerwer ker, Gouwekade 34 van Ridderkerk. H. J. A. Koopman, Kapelaan, Paradijslaan 6, van Warmond. J. .Naber, winbelbed., Hortensiastraat 2, van Leiden. D. de ^Feu, bankwerker, Oudshoornscheweg 2, van Rotterdam. Maria H. de Koning echt- genoote van Th. H. van Holstein, Raadwijk- straat 20 van Alkcma.de. V er trokken: Pietje van Vliet, To renstraat 4, naar Soest. J. van der Spek en gezin, landarbeider, Hooftstraat 287, naar Leiden, Julianastraat 15. Margare- te Schilling, Bloemhofstraat 1, naar Duitschland, Neurenberg. J. M. Borgers, Bruggestraat 5, naar Nijmegen, Neerbosch. Johanna E. Bakker, St. Jorisstraat 3, naar 's Gravenhage, Spakenburgsckestraat 114. Neelt.je E. van der Laken, Raad huisstraat 121, naar Mijdrecht. E. G. Verkerk en gezin, scheepm.kn., Raadhuis straat 154, naar Wassenaar, Kerkhout lOf. C. Nagtegaal, slager, Gouwsluisscheweg 21, naar Alkmaar, Koningstraat 8. A. Henrij en gezin, boekhouder, Oranjestraat 43, naar Koudekerk. AARLANDERVEEN. Gymnastiek. A.s. Zaterdag geeft de gymnastiekvereeniging „Turnlust" alhier in combinatie met een 70 gymnasten uit Al phen n.l. de vereenigingen „Houvast" en „Wilskracht", een openluchtuitvoeriug op het openbare schoolplein. Vooraf zullen de gymnasten met één of met beide muziek corpsen van onze plaats in marschmaat en voor landarbeiders, boerenknechten en door het dox-p trekken. BODEGRAVEN. Gem. Slachthuis. In de maand Augus tus zijn in het gemeentelijk slachthuis ge slacht: 81 koeien, 4 paarden, 59 varkens, 208 nuchtere kalveren, 26 garskalveren en 27 schapen en geiten. Bouwen. Door B. en W. van Bode graven is aan H. Slinger te Woerden ver gunning verleend tot den bouw van een landhuis voor rekening van den heer Edel man. Arbeidsbemiddeling. Bij de Afdeeling arbeidsbemiddeling ter secretarie zijn in lichtingen te verkrijgen voor plaatsing als glazenmakers en huisschilders te Brussel melkers in- Frankrijk. Geboren: Frederika, d. van L. van Dam en H. Turkenburg. Adriana Johan na Maria, d. van A. J. de Wit en J. P. Baas. Ondertrouwd: A. R. de Haan 28 j. en G. Blaaser 26 j. Tj. Huis-man 26 j. en C. van Randen 35 j. Getrouwd: G. J. Mulder 27 j. en L. van der Beek 26 j. D. van Vreedendaal 25 j. en A. Uithol 24 j. M. van Ede 28 j. en M. C. Turkenburg 26 j. Gevestigd: J. van Broeke en gezin van Zwammerclam. F. C. A. Zebregs van Hilversum, J. Venema van Woerden. A. A. Sjoorda van 's-Gravenhagé. Vertrokken: E. M. van Geel naar Voorburg. J. Drijver naar 's-Graven- liage. J. Heusdens naar Utrecht. H. Koning naar Nijmegen. ZEVENHOVEN. Ondertrouwd: G. van As 26 j. van Linschoten en A. L. van Leeuwen 26 j. R.K. SPORTWEEK 1930 NATIONALE ATLETIEK WEDSTRIJDEN ROOD WIT. Zooals reeds door advertentiën en me- dedeelingen is bekend gemaakt, worden Zondag a.s. door de R. K. Athletiek- en Sportvereeniging Rood-Wit Nationale Se nioren Atletiekwedstrijden georganiseerd. Deze wedstrijden worden gehouden op het A.S.C.-terrein te Oegstgeest en vangen aan om 13 uren. Het programma bevat een ze vental nummers te weten: 1. 1500 Meter hardloopen; 2. 5000 Meter hardloopen; 3. 100 Meter hardloopen; 4. Hoogspringen; 5. Speerwerpen; 6. Discuswerpen; en 7. Estafette 4 maal 100 Meter. Een alleszins gevarieerd programa, waar van de afwei-king zeer interessant belooft te worden gezien de buitengewone belang stelling die voor deze wedstrijden bestaat. Niet minder dan 77 deelnemers uit alle vereenigingen van het Bisdom hebben zich aangemeld, terwijl een elftal estafette ploegen zullen uitkomen. Een volledig over- zich der deelnemende vereenigingen luidt als volgt: Jeanne d'Arc, Leiden met 6 deel nemers; A.C.E., Haai-lem met 7 deelne mers; „Holland" Haarlem met 16 deelne mers; V.I.C., Amsterdam met 3 deelne mers; U.R.L.O., Leiden met 3 deelnemers; Meerburg, Zoeterwoude, met 8 deelnemers; Wilskracht, Alphen met 7 deelnemers; Rood-Wit, Leiden met 4 deelnemers; P.A. C,. Poeldijk met 4 deelnemers; U.D.I., Am sterdam met 1 deelnemer; Leiden, Leiden met 7 deelnemers; D.E.M., Beverwijk met 3 deelnemeirs; Leonidas, Haarlem met 8 deelnemers. Voor de estafette schreven in de volgen de vereenigingen: Holland, Haarlem met 3 ploegen; A.C.E., Haarlem, Rood-Wit, Lei den; P.A.C., Poeldijk; Jeanne d'Arc, Lei den; U.R.L.O., Leiden; Wilskracht, Al phen; Meerburg, Zoeterwoude; Leonidas, Haarlem. Voor het nummer 100 Meter hardloopen schreven in .79 deelnemers; voor het num mer 1500 Meter hardloopen 29 deelnemers; voor het nummer 5000 Meter hardloopen 16 deelnemers; voor het nummer Speerwer pen 23 deelnemers; voor het nummer dis cuswerpen 13 deelnemers; voor het nummer Hoogspringen 19 deelnemers. Als eerste vereenigingsprijs is beschik baar de P. J. van K.-Wisselbeker, thans in het bezit van de Vereeniging Holland, Haarlem. Verder zijn nog twee vereeni- gingsprijzen beschikbaar. Ook voor de Estafette zijn drie prijzen te verloopen terwijl voorts een aantal van bij de dertig prijzen aan de deelnemers kan worden uit gereikt. Wij hopen, dat de vereeniging, die deze groote wedstrijden uitschrijft, het mag treffen met het weer en dat de wedstrijden een vlot verloop mogen hebben. SCHAKEN RIJNLAND-WESTFALEN—NEDERLAND De elfde ontmoetingI Zaterdag en Zondag zullen de Ned. schakers weer te Düsseldorf spelen tegen R ij nland-W es tf alen. Het is de elfde wedstrijd en een nieuwe periode wordt dus ingeluid. Of zij even groote voldoening aan ons land zal geven als de voorafgaande, ligt nog in het duis ter. Het afgeloopen tijdperk was eervol voor ons! Ziehier het overzicht: Jaar Plaats Aant. Nedl. Rijnl.- boixlen Westf. 1 1904 Neus 23 23 23 2 1906 Arnhem 50 60 40 3 1911 Krefeld 56 57 55 4 1914 Nijmegen 77 87 67 5 1924 Kleef 39 35 43 6 1925 Nijmeegn 61 58 M 63 7 1926 Krefeld 71 67^ 74 >/3 8 1927 A'dam 75 91 59 9 192S Gladbeck 29 21 'A 36 Y, 10 1929 Den Haag 56 61 51 Totaal 537 561 Ya 512 K Van de tien wedstrijden werden er door Nederland 5 gewonnen, 4 verloren, terwijl de eerste ontmoeting in 1904 in een gelijk spel eindigde. Beschouwt men echter al leen de naoorlogsche wedstrijden, dan blijkt Duitschland vier, Nederland slechts twee gewonnen te hebben. Dat geeft te den ken, al behoeft ook dit niet verontrustend te zijn, daar Nijmegen in 1925 de schaal in ons nadeel deed overhellen, waar de sterke spelers uit het Westen ontbraken. Den Haag 1929 en vooral Amsterdam 1927 brachten flinke overwinningen voor de on zen! Ook het bordpuntenaantal uit deze laatste zes wedstrijden: 334327y~, laat Nederland nog een bescheiden overschot van 7 punten! Toch zal Nederland op zijn zaak moeten letten, wil het na de thans aangevangen reeds met evenveel trots daarop kunnen terugblikken. Wij vreezen, dat de Duitschers ditmaal voor hun neder lagen in Amsterdam en Den Haag revan che zullen nemen en dat zij daarin zullen slagen ook. Iets echter is er, dat ons nog hoop geeft! Het is het schitterende voor beeld, dat ons kranig viertal in het lan- dentournooi in Hamburg onlangs gaf. Dat ook in Düsseldorf onze vertegenwoordigers de verwachtingen mogen overtreffen! „Hbld." HET A.S. INTERN. LUCHTVAART- CONGRES TE BOEDAPEST. Deelneming van de Vaticaanstad. Voor het eerst sedert het afsluiten der Lateraanverdragen zal de Vaticaanstad thans als zuiver wereldlijke macht optre den, wanneer de vertegenwoordigers van den Paus zullen deelnemen aan het inter nationale luchtvaartcongres, dat aan het einde van deze maand te Boedapest zal worden gehouden. Heden werd bekend gemaakt, dat mgr. Rotta, pauselijk nuntius in Hongarije en Angelini Rota, Vaticaansch magistraat en raadsheei', tot gèdelegeei-den benoemd zijn. Z. H. de Paus stelt veel belang in lucht vaartzaken. Zelfs gingen eenigen tijd gele den geruchten, als zouden er plannen be staan, een vliegveld binnen de grenzen van Vaticaanstad in te richten, met eigen vlieg tuigen en piloten voor passagiers- en post diensten. Het congres te Boedapest zal o.a. behan delen regelingen betreffende overzeesche vluchten, diefstallen en misdaden aan boord van vliegtuigen, benevens herziening van diverse, thans van kracht zijnde' aero- nautische regelingen. NOG EEN „0CEAANVLUCHT". Schandaal in Duitsche sportkringen. De beeknde vlieger Raam, die jarenlang mede-eigenaar was van de bekende vlieg tuigfabriek Raab-Katzenstein, is, naar de „Berliner Zeitung om Mittag" verneemt, met medeneming van belangrijke construc- tieteekeningen en talrijke documenten naar Amerika gevluoht. Deze vlucht is vermoe delijk het gevolg van een schandaal, dat in sport- en industrieele kringen reeds se dert geruinlen tijd groot opzien heeft ge wekt. De genoemde fabriek ging geruimen tijd geleden failliet, vestigde zich later op nieuw onder den naam van Rheinische Luftfahrt G.m.b.H. te Krefeld en trachtte voornamelijk door heb organiseeren van luchtacrobatiek-demonstraties nieuwe or ders te krijgen. De nieuwe firma werkte eenigen tijd met succes, doch plotseling ging het mis, omdat, naar het heette, het bedrijfskapitaal verdwenen was. Volgens genoemd blad is het duidelijk, dat alleen Raab de schuld hiervan draagt. Hij heeft zijn crediteuren verteld, dat hij voor zaken naar Zweden moest. Na zijn terugkeer zou de raad van beheer der firma bijeenkomen. De vergadering had plaats, doch ontving een telegram van Raab uit Amerika, waar in hij zijn „behouden aankomst" meldde. Raab, die als vlieger aan den oorlog deel nam, introduceerde het kunstvliegen in Duitschland en gold jarenlang als Duitsch- lands beste kunstvlieger. NOODLOTTIGE LUCHT- ACROBATIEK. Vier personen gedood. Bij een oefenvlucht van twee vliegtuigen boven het vliegveld te Böblingen, waarbij de bekende luchtacrobaat Fritz Sohindler wilde trachten van de eene machine in de andere over te stappen, raakten de twee vliegtuigen in elkaar verward en stortten neer. Alle vier inzittenden waren op slag dood. Schindler kwam terecht op het dak van een huis, terwijl de overige vliegers met de beide machines in een weide neer kwamen. Fritz Schindler zou zijn poging om van de eene machine in de andere te klimmen ondernemen voor een kleinen kring van genoodigden; de vliegtuigen werden be stuurd door de piloten Spengler en door kapitein Engwer. De machines bevonden zich reeds een half uur in de lucht en had den al verscheiden pogingen gedaan in een goede positie bij elkaar te komen. Eindelijk scheen men succes te hebben: de machine waarin Schindler zou overstappen bevond zich in de vereischte positie boven de an dere, de acrobaat had reeds de neerhan gende ladder gegrepen en hing daaraan, toen de andere machine door een wind vlaag werd gegrepen en de vliegtuigen in elkaar verward geraakten. Van een hoogte van 300 meter stortten zij neer. Schindler poogde nog gebruik te maken Van zijn pa rachute; deze ontplooide zich ook, maar werd door een der vallende vliegtuigen ge grepen, zoodat zijn poging om zich te red den mislukte. Ook de mecanicien werd ge dood. Bij noodlanding verongelukt. Gisteravond is bij Berlijn een 30-jarige sportvlieger, Frits Eberhard, met zijn vlieg tuig tijdens een noodlanding zóó ongeluk kig op den grond terecht gekomen, dat het toestel geheel vernield werd. De brand weer bevrijdde den vlieger, die zwaar ge wond was, uit.de overblijfselen van het vliegtuig en bracht hem over naar het zie kenhuis. Mevrouw: Wat zie ik, heeft de brieven besteller je gekust? Meisje: J-a-a-a. Hij bracht mij een brief met duizend kussen van mijn moeder!

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10