LAND- EN TUINBOUW KERKNIEUWS UIT DE RIJNSTREEK STADSNIEUWS DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 OPNIEUW SPEKTAKEL IN DEN RAAD VAN GOUDA. Een onbescheiden wethouder. Hevig^ ontstemd was de Raad ran Gouda over het feit, dat de S.D.A.P.'sche wethou der van Staal, die thans in de oppositie is gegaan, een eigen orgaan is gaan uitge ven, getiteld: „de Roode Wekker", waarin hij besprekingen in het college van E. en W. en rapporten publiceert. Deze uitgave gaat iederen Zaterdag gratis huis aan huis. Nadat het eenigen tijd op Goudsch poli tiek gebied rustig is geweest, aldus lezen we in „De Tijd", is er nu weer spectakel en dreigt de Goudsche Raad opnieuw be rucht te worden. Het was ditmaal wel een gespannen toestand, inaar behoudens en kele „stekeligheden" liep het nog goed af. We zeggen „nog", want we vreezen voor volgende zittingen, waarvan elke ons dioh- ter bij de a.s. verkiezingen voor Staten en gemeenteraad brengt. Toen de burgemeester mededeelde, dat hij maatregelen zal nemen tegen de ontij dige publicaties van den wethouder, ant woordde deze, dat hij benieuwd is te ver nemen, welke maatregelen dat zullen zijn. Int-usschen iigd de ontijdige publicatie van een rapport inzake de Goudsche Wa terleidingmaatschappij tot gevolg, dat de Raad ook van andere zijde voorlichting verlangde en deswege besloot tot aanhou ding van het afwijzend praeadvies van B. cn W. op het verzoek dier maatschappij, om goedkeuring op haar besluit tot het aangaan van een obligatie-leening, groot 150.000. Gouda heeft weer iets, dat de gemoede ren in bewegiDg brengt en gezien het ver leden, straks opnieuw wellicht in den lande belangstelling zal wekken. De 70ste verjaardag van Mgr. Nolens. Bij gelegenheid van den TOsten verjaar dag van den minister van Staat, Z.Exc. Mgr. Prof. Mr. Dr. W. H. Nolens biedt de Katholieke Tweede Kamerfractie aan haar leiders op Donderdag 2 October a.s. een diner aan. „Msb." Dienstvoorwaarden Spoor- en Tramweg personeel. Reeds gedurende eenigen tijd zijn bespre kingen gevoerd tusschen de directie der N. S. en den Personeelsraad over de herzie ning van het reglement dienstvoorwaar den, voor welke herziening een tweetal ge mengde commissies zijn benoemd, n.l. een voor den tekst van het R. D. V. en een voor de loonregeling. Echter lijkt het in verband met den heer- schenden economischen toestand thans weinig wenschelijk een contract voor de komende vijf jaren af te sluiten. Daarom zijn onderhandelingen gaande tusschen de Directie en den Personeels raad om de herziening van het R. D. V. gedurende een jaar uit te stellen. Onder welk beding zulks zal ge-schieden maakt nog een punt van overweging en onderhan deling uit. Ten einde deze belangrijke vraag in hajr vollen omvang met de erkende Vakorga nisaties van Spoor- en Tramwegpersoneel te behandelen, zijn de Hoofdbesturen door den Raad uitgenoodigd tot een gecombi neerde vergadering op 6 October a.s. De besprekingen ter zake tusschen de Directie en den Personeelraad zullen plaats hebben op 7 October d.a.v. De noodtoestand der werklooze musici. Gisteren vergaderden te Amsterdam werklooze musici georganiseerd in den Ne- derlandsche Toonkunstenaarsbond. Beslo ten is een telegram te zenden aan den Mi nister van Binnenlandsche Zaken, waarin gewezen wordt op den nood-toestand van honderden Nederlandschë musici tengevol ge van de mechaniseering en de te werk stelling van buitenlanders. In het telegram wordt verzocht in overleg met de betref fende Ministers maatregelen te willen treffen tot behoud van de arbeidsgelegen heid-. Voorts wordt er op gewezen, dat b.v. in Amsterdam in het hotel-, café- en restau- ratiebedrijf werkzaam zijn 168 misici, waarvan slechts 58 Nederlanders. Ook elder9 in het land vinden de zelfde feiten plaats. Tenslotte wordt er nog op gewe zen, dat door de regeeringen van andere landen voorgesohreven is, dat eerst ge schikte landgenooten in aanmerking be lmoren te komen en wordt gevraagd ter voorziening in den nood om spoedmaat regelen. Belastingbetaling op Postkantoren. De invoering van d-e postbetalingen in de steden heeft geheel aan de verwachtin gen beantwoord, zoodat naar den thans bestaanden toestand het aantal betalingen van directe belastingen op de kantoren der posterijen tot drie millioen is gestegen. Het voornemen bestaat, dit instituut verder uit te breiden tot alle gemeenten, ressor- teerende onder de stedelijke Belastingkan toren, waard-oor naar schatting dit aantal met nog ongeveer 250.000 betalingen zal toenemen. Uit naam van gezagvoerders, oud-ge zagvoerders «n stuurlieden der koopvaardij in Nederlandschrlndië heeft gisternamid dag in het Paleis Huis ten Bosch- een de putatie aan H. M. de Koningin een schil- lerij aangeboden, ah» een bewijs van eer- en trouw, ter gelegenheid van Haar 50«ten geboortedag. DAHLIA-TENTO ONSTELLING. In het Krelagehuis te Haarlem. ')pte Haarlemsche correspondent meldt: Heden word in het Krelagehuis de groo- te dahlia-tentoonstelling en dahlia-keuring geopend; de tentoonstelling is door de af- deeling van de Kon. Ned. Ver. voor Tuin bouw en Plantkunde georganiseerd. De Pauselijke Internuntius. Z.Exc. de Internuntius, Mgr. Schioppa, is heden met verlof naar het buitenland vertrokken. Een aalmoezenier voor de Rijkswerk verschaffing. Naar de „Vlkskr." verneemt, is een pa ter Dominicaan, pater Sassen, uit hei klooster te Zwolle, beschikbaar gesteld voor de geestelijke belangen der R. K. ar beiders bij de werkverschaffing. De pater zal zich voorloopig met Giet hoorn bezig houden. Het is de bedoeling, dat zoo spoedig mo gelijk buiten het terrein een noodkerkje wordt gezet, hetwelk tevens als ontspan- ningslokaal dienst zal kunnen doen. Het Reinilda-huis te Amsterdam. Schrijver dezer kan niet in de zielen van dc menschen kijken. Maar er zijn toch wel uitwendige dingen, die iets inwendigs doen vermoeden. En als die uitwend-ige dingen niet sterk bedriegen, dan zijn in het Rei- nilda-Huis in de Marnixstraat van onze hoofdstad, veel menschen, kinderen en vol wassenen, binnengegaan, die gelukkiger het Reinilda-huis verlieten, dan ze er kwa men. Als niet al die teekenen hardnekkig bedriegen, zijn veel menschen, kinderen en volwassenen, het Reinilda-huis aldaar bin nengegaan, die het beter verlieten, als ze er kwamen. Schrijver dezer verklaart dat niet: hij constateert alleen. Maar toen hij vernam, dat het Reinilda- huis op 19 Sept. 1930 vijf jaar bestaat in Amsterdam, kreeg hij een gevoel van dank baarheid in zijn ziel. En hij is overtuigd, dat duizenden harten dat zelfde warme dankbaarheidsgevoel in zich bemerken. 137. Ze zijn er weer, hoor. Met de nieuwe lingen meegerekend, vijf en tachtig. Als liet- goed gaat, zijn het volgend jaar alle cellen bezet. Ja, ze zijn er weer. 'n Helsch lawaai, 't Is of een fort bestormd moet worden en overal commando's gegeven worden, bij het binnenrukken- van de oude. Dat brult van den een naar den ander en loeit tegen elkaar hoe ze het wel maken na zeven weken vacantie. 't Is een heerlijkheid. De een na den ander komt op ons losgestormd en vraagt hoe wij het wel gemaakt heb ben zoolang zonder onze engelen. Ze zien wel dat het ons goed doet ze weer terug te zien. Ach, ja, het ruimt wel eens op, als allen weer een tijdje naar moeder gaan, maar we zijn toch weer blij dat ze allen weer veilig terug zijn, dat de vacantie er geen opgeslorpt heeft. Lollig die nieuwe lange broeken Je ziet ze in Juli weggaan, sommigen van hen in een korte broek, die soms wat strak staat, omdat-ie niet is meegegroeid met den eigenaar, en je ziet- ze terugkomen in een lange pantalon (nog) schitterend in de plooi. Je kunt het hen aanzien: ze zijn trotsch en een beetje verlegen tegelijk voor de bewonderende blikken der klei nere en vooral der nieuwelingen, die ze als heel hooge oomes beschouwen. Ja, die nieuwelingen: Ze hebben juist afscheid genomen van vader en(of) moe der. Alle drie hebben zich goed gehouden. Vaders oog was wel wat ongewoon voch tig, moeder gebruikte wel wat- veel haar zakdoek en het nieuwe studentje deed wel wat druk, omdat het een traan (een enkele maar) voelde aanrollen. Leuk altijd die nieuwe. Ach, er zijn vaak nog zulke pukjes bij. 't- Is wel wat- vreemd voor hen, 's avonds in zoo'n celletje op zoo'n groote slaapzaal, zonder nachtkus van moeder. En toch is het wonderlijk zoo spoedig de onwennigheid over is. De volgende dag reeeds spelen en ravotten zij alsof ze nooit elders geweest zijn en schrijven zij opgetogen naar huis .dat het „hier zoo fijn is". Ja, Patertje Liefhebber, flink over de honderd menschen in je huis.... Een mooi puntje voor je om over te medi- teeren. Een puntje waarover je een geheele week kunt mediteeren. Vrienden, het is toch zoo mooi, zoo'n huis vol toekomstige priesters. Er zit zoo veel troost in die gedachte. Het moedigt zoo aan te denken dat O. L. Heer onze tobberigheid voor zoo'n heerlijk werk wil gebruiken. MaarJa, maarAch, bij O. L. Heer is alles mogelijk. Ik zal dan ook maar niet uitroepen: Hoe zal ik het red den 1 Tot nu toe zijn wij er doorheen gerold dank zij uw offervaardigheid, u door God ingegeven. O. L. Heer houdt Zijn Vaderoog op ons gevestigd en gij, vrienden, zult ons niet vergeten. Dan vooruit maar weer, Father LEFEBER.# St. Bonifacius-Missiehuis Dir. Hoorn, postrek. 120937. Men wordt stichter(es) van dit Missie huis door ons ineens of bij gedeelten te schenken. LETTEREN EN KUNST „DE WITTE RAAF". Klein-kunst ensemble Piet Holman. Na het succes in het vorig seizoen vangt be gin October de N.V. „De Witte Raaf" haar tweede tournee aan. De kern van het ensemble zal ditmaal bestaan uit: Hetty Geitenbeek, (sopraan), Winnie Wish (cabaretière), Léo Kok (chansonnier), Siegfried Courant pianist accompagnateur en Piet Holman (conférencier- cabaretier). De scènes zijn ontworpen door Piet Holman. Tekst en muziek zijn van Léo Kok. De repetities onder leiding van Piet Holman, zijn in vollen gang en zullen ook nu weer de geheel nieuwe décors door den déco rateur Klijn worden verzorgd. Wederom heeft de heer Lion Dassi zich met de zakelijke leiding belast. ALPHEN AAN DEN RIJN. Wachten op uitbreidingsplan. Naar wij uit goede bron vernemen hebben B. en W. dezer gemeente de beslissing op het verzoek van H. Fokker a-lhior, om ver gunning tot den bouw van een tweetal wo ningen langs het Rietveldschepad met zes maanden verdaagd. Het besluit tot verdaging schijnt- verband te houden met het feit dat het ontwerp- uitbreidingsplan zoo goed als gereed is en dat men voorloopig voor bebouwing langs het Rietveldschepad geen bouwvergunnin gen wenscht af te geven, zoolang niet het uitbreidingsplan met de voorschriften om trent straataanleg, rioleering, aard van de te bouwen huizen enz., zijn vastgesteld, althans zoolang niet vaststaat dat de voor genomen bouw later geen schade kan doen aan de uit'voering van het uitbreidings plan. Aanrijding. In de Wilhelminastraat, reed gisteravond een jongmensch, zekere V. uit de Raadhuisstraat met zijn fiets te gen een uit een steeg komende auto op. De jongen greep zich vast aan de auto, ter wijl de fiets die onder het vehikel raakte, geheel werd vernield. De schade zal onder ling worden geregeld. NIEUWKOOP. De Teuntjesbrug. De Teuntjesbrug na dert haar voltooiing en het verkeer kan daarover weder plaat-s hebben. Het is een vreemd gezicht, doch geheel af zal het een mooi stuk werk zijn. De oude brug was scheef gebouwd, wat voor soliditeit en onderhoud zeer gewenscht is, de nieuwe is scheef gelegd, welke scheef heid een gevolg is van den loop der brug- gevaart. Dit had alleen voorkomen kun nen worden, indien de vaart was omge legd, waarvoor een paar gedeelten erf hadden aangekocht of onteigend moeten worden en bovendien had de fundeering van een oude houten sluis in de brugge- vaart uitgegraven moeten worden, welke daar nog aanwezig is van uit den tijd dat de Polder Nieuwkoop nog niet was droog gemaakt en met dien Polder verbinding gaf. Een en ander kostte teveel, evenals dit het geval indertijd was met de brug in het Zuideinde, waar eveneens een oude sluisfundeering aanwezig is. Ofschoon het aanvankelijk een vreemd gezicht gaf, valt dit thans veel mee, terwijl het verkeer niet den minsten hinder er van ondervindt. Overleden. Te Bemmel overleed op 62-jarigen leeftijd de heer K. A. M. E-idder de van der Schueren, -Burgemeester aldaar, die tevens rentmeester was van de nog aanwezige bezittingen van de Oude Heer lijkheid Nieuwkoop, Noorden en Achttien hoven, zijnde het Hofje van Nieuwkoop te 's»-Gravënhage, slaande aan de Prinsen gracht. Geboren Johannes, zoon van D. W. Rijneker en H. A. J. Bosch. Overleden Uilkje van der Vring, 39 jaar echtgenoote van J. J. Hoogendoorn Hendricus Voorn, 78 jaar. Ondertrouwd: W. Bouma, 31 jaar en S. van Leeuwen, 30 jaar wonende te Wilnis. NOORDEN. Verkocht. Het Café ^Sluitkade" van J. van Trigt met het aanwezige pontveer is, nadat het bij publieke veiling was op gehouden, onderhands verkocht, aan den veehouders N. Langeslag Jr. alhier. WOERDEN. Aanrijding. Gistermorgen vroeg "werd de wielrijder R. in de Voorstraat door een achteropkomende auto aangereden. Hoe wel de wielrijder er zelf tamelijk goed af kwam, werd zijn fiets geheel vernield. De autobestuurder schijnt- door het niet aan wezig zijn van de reflector de fietser niet tijdig genoeg bemerkt te hebben. Z0ETERW0UDE. Inenting. Binnenkort wordt er weder om gelegenheid gegeven tot kostelooze in enting en herinenting. Belanghebbenden kunnen zich daartoe aanmelden op Zater dag 27 December a.s. des voorm. 9 uur nieuwe tijd in de openbare lagere school, op het Dorp alhier en op Dinsdag 30 Sep tember a.s. om 10 uur voorm. in café „Ik leer nog" aan den Hoogen Rijndijk. Het medebrengen van trouwboekjes of andere bescheiden, waaruit de juiste namen en geboortedatum kan worden afgeleid van de le vaccineeren personen, is gewenscht. Cursus vervolgonderwijs. Dit jaar wordt w-eer voor het eerst na vele jaren gelegenheid gegeven tot het volgen van een cursus voor openbaar vervolgonderwijs. Tot dezen cursus worden toegelaten perso nen die den leeftijd van 14 jaren bereikt hebben en niet ouder zijn dan 20 jaar. Gemeenteraad. De Raad vergadert Maandagmorgen te 9.30 uur ten Raadhui- ze (N. T.). Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van B. en W. tot het doen van extra afschrijvingen op de bezittingen van het waterleidingbedrijf. 3. Voorloopige vaststelling gemeente-rekening 1929. 4. Aanbieding gemeente-begrooting dienst 1931. 5. Vaststelling verordening op de hef fing van schoolgeld voor het openbaar ver volgonderwijs. 6. Vaststelling verordening tot heffing van besmettelijke ziektengel- den. 7. Aanbieding Raadhuisplan. S. Rond vraag. GEMEENTEREKENING VAN DEN DIENST 1929. Voordeelig exploitatie-saldo van ƒ40.296.39. B. en W. hebben den Raad de Rekening van de Inkomsten en Uitgaven der gemeente Lei den over het jaar 1929 aangeboden. Blijkens die rekening hebben de ontvangsten van den gewonen dienst bedragen de som van 7.775.438.96^, de uitgaven van den gewo nen dienst de som van ƒ7.535.842.02, zoodat deze dienst een batig kassaldo heeft opgele verd van 239.596.94 y De ontvangsten van den kapitaaldienst heb- bij bedragen de som van 8.414.605.49, de uit gaven van den kapitaaldienst de som van 11.969.702.92 zoodat de kapitaaldienst sluit met een nadeelig slot van 3.555.637.43 De begrooting van den gewonen dienst werd oorspronkelijk vastgesteld in ontvangst en in uitgaaf op 7.606.002.In den loop der jaren 1929 en 1930 werd zij zoowel in ont vangst als in uitgaaf verhoogd met 179.814.52 waardoor het eindcijfer werd gebracht op 7.785.816.52. Voor Afdeeling II „Kapitaaldienst" werden aanvankelijk de ontvangsten op 6.653.464. en de uitgaven op 6.532.893.geraamd, al- zoo sluitende met een geraamd batig slot van 120.571.—. De kapitaaldienst werd naderhand zoowel in ontvangst als in uitgaaf verhoogd met 10.462.538.30, zoodat de ontvangsten werden gebracht op 17.116.002,30 en de uitgaven op 16.995.431.30. Ter toelichting van den gewonen dienst mer ken B. en W. het volgende op: Het voordeelig kassaldo van den gewonen dienst ad 239.596.94 y moet wegens bij het sluiten van den dienst 1929 te ontvangen gel den, dat dienstjaar betreffende, worden ver hoogd met 20.138.46 J4, totaal 259.735.41. Daarentegen moet in mindering worden ge bracht een bedrag van 47.570.79y, wegens onbetaalde rekeningen en onverwerkt gebleven credieten. Het voordeelig exploitatie-saldo be draagt dus 212.164.61 y. Hierbij moet evenwel in aanmerking geno men worden, dat, ten einde de begrooting van den dienst 1929 sluitend te maken, werd be schikt over een gedeelte ad 160.729.van het batig saldo van den dienst 1927. In verba - l met later aangebrachte wijzigin gen ter regeling van nog te betalen en te vor deren sommen, bedraagt de som, die werkelijk uit vroegere diensten werd genoten: 153.868.22 n.l. het batig saldo van Hoofd stuk I „Vroegere diensten" ad 185.004.42 y, verminderd met een bedrag van 31.136.20, uitgegeven op de hoofdstukken II, VI en VIII, 14 (volgn. 221a 4.871.93, volgn. 294a 3.434.47, vlgn. 294b ƒ7.010.84, volgn. 298 1.346.09, volgn. 298a 13.758.08 en volgn. 464e 714.79) ter zake van onverwerkte of onverbruikte credieten het dienstjaar 1928 betreffende. Het voordeelig exploitatie-saldo van den gewonen dienst 1929 zou dus op 212.164.61 Y> 153.868.22^ 58.296.39 kunnen wor den vastgesteld, ware het niet, dat alsnog moet worden betaald een bedrag 18.000.we gens, ingevolge de artt. 101 en 102 der Lager Onderwijswet, over 1927 verschuldigde uitkee- ringen in de kosten van het bijzonder lager onderwijs. Bovengenoemde som, welke ten laste van den dienst 1929 had behooren te komen, kon daar op niet worden verantwoord in verband met de omstandigheid, dat de gemeente-rekening over 1927 nog niet door Gedeputeerde Staten is vastgesteld. Het werkelijk voordeelig exploitatie-saldo van den dienst 1929 bedraagt dus ten slotte 58.296.39 ƒ18.000.— 40.296.39. Het verschil tusschen begrooting en rekening van het jaar 1929 is in hoofdzaak een gevolg hiervan, dat eenige groote uitgaafposten belang rijk beneden de raming zijn gebleven. Zoo vereischte het aandeel der gemeente in de kwade posten betreffende de directe be lastingen, waarvoor een bedrag van 220.000. was uitgetrokken, een netto uitgaaf van 135.409.13, d.i. 84.590.87 minder. Voor ondersteuning van werkloozen werd 32,347.71 minder uitgegeven van geraamd was. Het verliessaldo van den Reinigings- en Ont- smettingsdienst dat geraamd was op 243.171 bedroeg ƒ217.611.07 of 25.559.93 minder. Verder ging de opbrengst van verschillende belastingen de raming met 37.000.te boven. De winst van de Gasfabriek over 1929 is 66.371.33 y beneden de raming gebleven, daarentegen bedroeg die van de Electriciteits- fabriek 73.251.83)^ meer, zoodat de totale winst de raming met 6.880.50 overtreft. Tenslotte wordt nog opgemerkt, dat de min.- dere ontvangst wegens plaatselijke inkomsten belasting, welke bij Ingekomen Stuk No. 70 van 1929 werd geraamd op 83.160.slechts 25.630.24 bedraagt, waarin nog is begrepen de lagere ontvangst ad 22.000.in ver band met de verhooging van den kinderaftrek, waartoe in de Raadsvergadering van 4 Maart 1929 werd besloten. Terwijl dus de gewone dienst van 1929 (bui ten beschouwing latende de ontvangsten uit vroegere diensten) sluit met een voordeelig exploitatie-saldo van 40.296.39, bedroeg dit saldo om ons evenals in 1929 te bepalen tot de twee daarvoor liggende jaren van den dienst 1927 48.905.19 y en van den dienst 1928 157.244.69 y3. Het dienstjaar 1929 is derhalve 8.608.80'y ongunstiger dan 1927 en 116.948.30 V? on gunstiger dan 1928. Dat het nadeelig verschil tusschen den dienst van 1927 en dien van 1929 slechts 8.608.80 y bedraagt, niettegenstaande laatstgenoemd dienstjaar werd belast met eene hoogere uit gaaf ad 158.716.12 wegens rente en aflos sing van geldleeningen, is in hoofdzaak toe te schrijven aan de omstandigheid dat over 1929 60.898.96 meer werd ontvangen aan winst van de Lichtfabrieken en 96.645.08 minder werd uitgegeven voor ondersteuning van werkloozen. Met betrekking tot het verschil tusschen de diensten 1928 en 1929 kunnen de volgende factoren worden genoemd. Door den dienst 1928 werd aan inkomsten belasting netto 53.123.08 meer ontvangen. Agenda LEIDEN. Donderdag. Ledenvergadering R.-K. Vrou wenbond, Kleine Stadszaal, S uur. Vrijdag, R. K. Handelsreizigersver. „St. Christoffel", ledenvergadering ter opening seizoen, Zomerzorg, 8.30 uur. Vrijdag, R. K. Metaalbewerkersbond, afd. Leiden; Bondsgebouw, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 15 tot en met Zondag 21 Sept. a.s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reijst, Steen straat 35, Tel. 136 en. A. J. Donk, Doeza- straat 31, Tel. 1313. Voorts kwam aan dat dienstjaar ten goede eene buitengewone ontvangst van 40.910.05 wegens terugstorting in de gemeentekas van over 1922, 1923 en 1924 door de besturen van bijzondere scholen te veel genoten vergoeding, ingevolge de artt. 100 en 101 der Lager Onder wijswet. Verder werd over 1929 57.750. meer betaald voor aflossing van geldleeningen. Daarentegen werd in 1929 24.558.93 meer ontvangen aan winst van de Lichtfabrieken. LEIDSCH UNIVERSITEITS FONDS. Dr. J. H. Thiel bijzonder hoogleeraar. In een hedenmiddag gehouden vergade ring is dr. J. H. Thiel vanwege het Leidsch Universiteitsfonds benoemd tot- bijzonder hoogleeraar in de oude geschiedenis in het bijzonder in de geschiedenis van den Hel- lenistischen tijd. Tot Curatoren van dezen leerstoel zijn tevens benoemd mr. G. Vissering, dr. E. J. Haslïnghuis en O. G. Heldring. De nieuwe hoogleeraar werd 27 Januari 1896 te Amsterdam geboren. Hij bezocht het gymnasium te Haarlem en studeerde van 1914 tot 1920 in de oude talen aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam. Na in laatstgenoemd jaar het doctoraal examen te hebben gedaan, ondernam hij een studiereis naar Italië. Na zijn terug keer werd hij in September 1921 benoemd tot leeraar in de oude talen aan het open baar gymnasium te Leiden, welk ambt hij thans nog bekleedt. Den 30sten Mei 1922 promoveerde hij cum laude aan de gemeentelijke universi teit te Amsterdam tot doctor in de klas sieke letteren op een proefschrift over Xenoph-on's geschrift: „De Vectigalibus". In 1927 werd hij privaat docent in de oude geschiedenis aan de Leidsche Uni versiteit. Hij opende toen zijn colleges met een openbare les over: Oud Grieksch oor logsrecht. Van zijn hand zijn artikelen versche nen in de tijdschriften „Clio", „Uremosy- ne", het „Tijdschrift voor Geschiedenis" enz. enz. LEENING GEMEENTE LEIDEN. Vermindering bij de toewijzing. De inschrijving op de 2.000.000 4 pet-, obligatieleening der gemeente Leiden is van dien aard geweest, dat bij de toewij zing een belangrijke vermindering zal moe ten geschieden. Handelsregister K. v. K. "Wijzigingen Gebrs. Aangeenbrug, Sassenheim, Kerklaan 191, het kweeken van en den handel in bloembollen en aan verwante artikelen enz. Uitt-r. Venn. D. L. Aangeenbrug, Sassenheim. N. Venn. J. Aangeenbrug, Sassenheim. 4339. E. L. M. van Wensen ,en Co., Lei den, Oude Singel 60. Groothandel in meu belstoffen in den ruimsten zin des woords. Bovengenoemde zaak is verplaatst naar Amsterdam, Singel 415. 5493. Handelsonderneming van J. Zijl stra Hz. (f), Alphen aan den Rijn, v. Man- dersloostraat 9. Hoofdz. Amsterdam, Hee rengracht 72. Groot-Winkelbedrijf. De sta tuten zijn gewijzigd. Wijz. handelsm. thans: J. Zijlstra Hz., N.V. 2409. R. A. van der Horst, Leiden, Pie- terskerkkoorsteeg 20, handel in melk, bo ter, kaas en eieren. Uittr. E.: R. A. van der Horst, Leiden, dd. 9 Juni 1930. Wijz. handelsn. thans: H. van Rijn. Nieuwe inschrijving: 5594. Kup- ferschmidt en Co., NoordAvijk, Oude Zee weg 42. Fotohandel. E.H.H. Kupfer- schmidt, Scheveningen. Scheepswerf „De Hoop". Er gaat door de stad een gerucht, dat de N.V. Scheepswerf „De Hoop" voorheen Firma Gebrs. Boot onze stad zou gaan verlaten en overgeplaatst zou worden naar IJmuiden. Bij informatie ter bevoegder plaatse bleek ons dit bericht volkomen on gegrond. Er is gelukkig geen sprake van verplaatsing. H. K. H. Prinses Juliana heeft heden de jaarlijksche boottocht meegemaakt, welke de Ver. van Vrouwelijke Studenten tijdens de groentijd organiseert. Bij Kon. besluit is als blijk van goedkeu ring en tevredenheid de bronzen eere medaille voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan den heer J. Eerland, agent van politie 2e klasse alhier. Zooals wij enkele maanden geleden gemeld hebben heeft de agent Eerland in de De Genestetstraat met ge vaar voor eigen leven een hollend paard tot stilstand gebracht, dat gespannen was voor een wagen, waarop zich een klein kind be vond. Op 17 September stonden 647 werkzoe kenden bij de Arbeidsbeurs ingeschreven tegen 240 op 17 September 1929.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2