y 21ste Jaargang DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1930 No. 6698 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND Abonnementen 3)e ftzicbofoe (Bou/fcomt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 oent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 I DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden het dubbele van wordt berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen VOLKENBOND DE VOLKENBONDSVERGADERING. Commissie-werkzaamheden. De volkenbondsvergadering is gister middag begonnen met den arbeid harer commissies. De derde, de ontwapeningscommissie, heeft besloten, jhr. Loudon, daar er dit jaar geen Nederlandsche gedelegeerde in deze commissie zitting heeft, uit te noo- digen om, als voorzitter van de voorberei dende commissie van de ontwapenings conferentie, toch de bijeenkomsten der derde commissie bij te wonen en aan de debatten deel te nemen. De commissie ia begonnen met de be spreking van het ontwerp-convientie in zake financieelen bijstand aan een aan gevallen staat. De Finsche regeering dien de verschillende amendementen in, strek kende tot versteviging der conventie. Doch Robert Churchill, ondersteund door Benes Marcilly en professor van Eysinga, wees er op, dat de tekst een compromis is en dat het geheele werk in gevaar zou worden gebracht, indien men thans weer de discussies over de strijd punten zou gaan opnemen. Op voorstel van de Finsche "gedelegeer den werden de beraadslagingen tot morgen verdaagd, opdat de Finsche delegatie de intrekking van de amendementen kan overwegen. DUITSCHLAND NA DE RIJKSDAGVERKIEZINGEN. Passen en meten. Het spelletje van „ik wil graag mee- regeeren, maar nooit met jou", is in Ber lijn reeds begonnen. Daardoor komt. er een beetje klaarheid voor de allernaaste toe komst niet voor lang, want het woordje „nooit" heeft in de politiek maar betrek kelijke waarde. In de eerste plaats valt te constateeren, dat de libVale volkspartij, die niet meer met de socialisten wilde regeeren en die er van verdacht werd eventueel wel met de nationaal-socialisten te willen samen gaan, deze laatste veronderstelling heeft afgewezen. De Nationaal-Liberale Korres- pondenz, het officieele orgaan van de Duitsche Volkspartij, spreekt zich uitdruk kelijk uit tegen een samenwerking met de nationaal-socialisten en verlangt toenade ring tusschen de middenpartijen. Het tweede feit is het aanblijven der regeering-Brüning. De verzwakte minder- heidsregeering blijft dus aan. Minister Wirth heeft daarop in een rede voor de radio zijdelings commentaar ge leverd. Hij zei 'o.a.: Het radicalisme heeft den slag gewon nen maar het klinkt paradoxaal de regeering beheerscht het slagveld d. w. z. zij regeert, zij blijft aan, zij gaat voort de sociale en oeconomische problemen nauw keurig te overwegen. Wij zullen de ge legenheid aangrijpen om in de volgende weken de kiezers te zeggen, naar welken kant onze voorstellen wijzen. Wij ontgaan de vraag niet, of wij met de krachten, die op het oogenblik achter ons staan, voorwaarts kunnen gaan. Het is ons be kend, dat aan een meerderheid, die 289 stemmen moest tellen, 80 stemmen ontbre ken. De oppositie zonder de socialisten omvat 226 stemmen. Er ontbreken de re geering dus ook als de socialisten volle dige neutraliteit in acht nemen, nog altijd 1? stemmen. Neutraliteit van de socialis ten ie dus niet voldoende de regeering voor een motie van wantrouwen te be hoeden. Moskou ziet de revolutie al! Naar uit Moskou gemeld wordt, bespre ken de officieele Sovjetbladen „Iswestija" en „Prawda" Woensdag voor het eerst den uitslag der Duitsche verkiezingen. De „Iswestija" verklaart, dat het kapitalisti sche Duiischland het evenwicht tusschen te binnenlandsche krachten heeft verloren, '^e binnen- en buitenlandsche politiek wor- len verward. Zelfs wanneer de nationaal- socialisten geen zitting zullen hebben in iet nieuwe kabinet, zal het moeilijk vallen Ie huidige buitenlandsche politiek voort to zetten. De uitslag der verkiezingen zal cker den stoot geven tot nieuwe ernstige cbeurtcnissen in Duitschlarid. De „Prawda" ziet in het resultaat der verkiezingen een aanwijzing voor de ko mende revolutie in Duitschland. Het verdrag van Versailles. De bladen van den Amerikaanschen krantenmagnaat Hearst, meer dan twintig in geheel Amerika, publiceeren een hoofd artikel over het resultaat van de verkie zingen voor den Rijksdag in Duitschland. Na een inleiding over de overwinning van de radicale vleugelpartijen wordt ge zegd: „Een gevaar, dat thans zelfs een half blinde ziet, had Europa reeds lang geleden moeten zien. Het Verdrag van Versailles, dat bestemd was om het Duit sche volk te onderdrukken, is even dom als onjuist. Het zuigt jaarlijks honderden millioenen uit de Duitsche industrie. Het beteekent langen arbeidstijd voor eiken Duitscher, ontmoediging voor volk en in dividu. Geen volk zal dit op den duur uit houden. Niemand kan het uithouden. Wan neer de geallieerden in Versailles goed overlegd voornemens zijn geweest het bolsjewisme in Duitschland te brengen, dan hadden zij het niet beter en met niet meer succes kunnen doen. Thans staat het aan den tijd de dwaasheid en de misdaad van het Verdrag van Versailles aan den dag te brengen en den zwaren ondragelij ke n last van den rug van het Duitsche volk af te nemen. Het zal te laat zijn wanneer Duitschland zich met Rusland en de bols jewistische politiek verbonden heeft". Kloppartij tusschen „Nazi's" en „Sozi's". Te Ulm hebben gisteren de nationaal-so cialisten een ommegang door de stad ge maakt, waarbij het tot bloedige botsingen is gekomen met soc.-democraten. De aan voerder der Hitlerianen, de rijksdagafge vaardigde Dreher, werd zwaar gewond. Verder werden nog een twaalftal vechters bazen gekwetst, die allen naar het zieken huis gebracht moesten worden. De ruiten van de bureaux van de soc. krant „Donauwacht" werden ingeworpen. De raddraaiers konden worden gearres teerd. BRITSCH-INDIE BR.-INDIE'S VERZET TEGEN ENGELAND. De Mohammedanen en de Brvlndische conferentie. In Indië worden op het oogenblik pogin gen in het werk gesteld, de vertegenwoor diging van de Mohammedanen op de En- gelsch-Indische conferentie onder één lei ding te brengen. Om dit mogelijk te maken, moeten even wel eerst de tusschen de Mohammedaan- sche leiders bestaande tegenstellingen op geheven worden. Daarvoor zal een geza menlijk program uitgewerkt worden, dat o.a. de volgende belangrijke punten bevat: geen compromis met de Hindoes, handha ving van de vriendschap met Engeland, die belangrijker is dan goede betrekkingen met de Hindoes en doorvoering van bestuurs maatregelen in Indië, die de waardigheid van de Mohammedanen in de centrale en de provinciale regeeringen waarborgen. De spreker der Mohammedanen op de conferentie zal Aga Khan zijn. Spoorwegaanslag bij Allahabad. De „Times" meldt uit Allahabad dat gistermorgen pogingen gedaan zijn om den mailtrein uit Bombay te doen ontsporen. De rails waren over een gedeelte van de lijn ongeveer 15 mijlen buiten Allahabad ver wijderd. Gelukkiger wijze evenwel werd dit ontdekt voor de mailtrein er langs kwam, doordat er een goederentrein ont spoorde. De locomotief en twaalf wagons kantelden daarbij doch er is geen verlies aan menschenlevens te betreuren. CHINA BRITSCH-CHINEESCH ACCOORD. Inzake schadeloosstelling wegens Bokseropstand. Tusschen den Britschen ambassadeur en Wang, den minister minister van buiten landsche zaken, is overeenstemming be reikt omtrent de bestemming van de scha- devergoedingsgelden van den Bokserop stand. Zij zullen worden gebruikt voor de voltooiing van de spoorlijn KantonHan- kou. Voorts wordt gemeld, dat de tegenvoor stellen, eenige dagen geleden met betrek king tot de exterritorialiteit door den Brit schen ambassadeur ingediend, de graduee- le opheffing der exterritorialiteit beplei ten, alsmede de vestiging van speciale rechtbanken, daar waar groote Britscbe belangen zijn. Naar verluidt heeft de commissie voor buitenlandsche aangelegenheden het ac- coord inzake de gelden van den Bokserop stand goedgekeurd, doch haar afkeuring uitgesproken over de Britsche tegenvoor stellen inzake de exterritorialiteit. JAPAN JAPAN EN HET VLOOTVERDRAG. De geheime raad zou zijn tegenstand opgeven. Uit bevoegde bron meldt men, dat de commissie uit den Japanschen geheimen raad, belast met het hooren van de leden van het kabinet inzake het vlootverdrag van Londen, besloten heeft den raad aan te bevelen, het verdrag aan te nemen. Men verwacht, dat de raad Maandag bijeen zal komen en zich dan met de aan beveling zal vereenigen. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer kwam gisteren in openbare vergadering bijeen ter benoeming van de commissie voor huishoudelijke aan gelegenheden. Een voorstel tot uitbreiding dezer commissie werd verworpen. Tevens werden benoemd de commissies voor de stenografie en voor de verzoek schriften. WEGENVERBETERING OVER 1931. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot vaststelling van de be grooting van inkomsten en uitgaven van het Wegenfonds voor het dienstjaar 1931. Blijkens de Memorie van Toeliching be draagt het eindcijfer van deze begrooting 30.740.000 of 5.290.000 meer dan dat van de begrooting voor het dienstjaar 1930. Dit hoogere bedrag wordt voornamelijk veroor zaakt door den wensch van de Regeering om de wegen verbetering en met name den bouw van onze rivieroverbruggingen zoo veel mogelijk te bevorderen. Voor zoover de hiervoor hoogere uitgaven niet uit de gewone inkomsten van het Wegenfonds kunnen worden bestreden, zal daarin door het verleenen van ruimere voorschotten aan dat fonds dan aanvankelijk in de be doeling heeft gelegen, moeten worden voorzien. Voor de wegen is in 1931 uitgetrokken 17.847.000 en voor de bruggen 3.750.000. In de verschillende provinciën wordt de verbetering van verschillende wegen voort gezet. Gelden zijn uitgetrokken voor verderen grondaankoop langs den rijksweg V e 1- s e nA 1 k m a a r en voor verbetering van den rijksweg AlkmaarNieuwediep. Voor den aanleg van den rijksweg A m- s t e r d a mZ u i d-H ollandsche grens richting Sassenheim wordt 130.000 aangevraagd voor grond aankoop en 80.000 voor den aanleg van de aardebaan van Amsterdam tot Schip hol. Voor den bouw van de brug te Sloten over de Ringvaart van de Haarlemmer meer, waarvan de aanbesteding vermoede lijk eerst in het laatst van 1930 zal kunnen volgen is 10.000 opgenomen. Teneinde met den aankoop van voor den aanleg van den rijksweg Amsterda m Z u i d-H ollandsche grens, rich ting Gouda, benoodigde gronden te kunnen beginnen is 15.000 opgenomen. Het ligt in het voornemen den aanleg van het wegvak bewesten Oegstgee't krachtig ter hand te nemen, alsook de voortzetting der geleidelijke verbetering van den bestaanden rijksweg Den Haag N oor d-H ollandsche grens. Met de verbreeding van de klinkerbestra ting op den Rijksweg Haagsche Schouw L e i d e nB odegraven zal worden voortgegaan. Afkoop van tollen. De uitgaven betreffende den afkoop van tollen zijn afhankelijk van nog te voeren onderhandelingen. Er is voor dit jaar, evenals voor 1930 300.000 uitgetrokken. Wegenaanleg en -verbetering, kapitaaldienst. Voor den aanleg van het gedeelte van den Rijksweg AmsterdamVelsen van de Hembrug tot zijkrnaal F zal voor 1931 720.000 noodig zijn, terwijl voor den ver deren bouw van bruggen 212.000 is opge nomen. Voor verbetering van den Rijksweg Am sterdamAmersfoort wordt ƒ.30.000 aan gevraagd. De werken tot vervanging van den over weg over den spoorweg AmsterdamHil versum door een onderdoorgang zullen waarschijnlijk in 1930 voltooid kunnen worden. Vermoedelijk kan met de overbrugging van het Merwede-kanaal, waarvan de kos ten op 2.250.000 worden geraamd, begin 1931 worden aangevangen; voor in 1931 vervallende termijnen wordt 600.000 ge- Aan het .grondwerk van het in zeer slecht terrein gelegen deel tusschen Delft PROF. MR. H. G. P. DUYFJES. Mr. Hendrik Gerard Pieter Duyfjes, te 's-Gravenhage, benoemd tot hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit om onderwijs te geven in het Ned.-Indisch Burgerlijk Recht en in de historische vorming van de hedendaagsche rechtsinstellingen, werd 2 November 1S78 te Haarlem geboren. Na daar het gymnasium te heben door- loopen, werd hij in 1896 aan de Universi teit te Groningen als student in de klas sieke letteren ingeschreven, en deed al daar in 1899 met gunstig gevolgd het can- didaatsexamen klassieke letteren. Aange zien hij zich inmiddels meer aangetrokken voelde tot de studie in de rechten, ging hij naar Leiden en liet zich aan de universi teit aldaar als student inschrijven. Hij pro moveerde aldaar op stellingen tot doctor in de rechtswetenschap en vertrok inl904, na met gunstig gevolg het doctoraalexamen Indisch recht te hebben afgelegd, als rech terlijk ambtenaar naar Ned. Indië, waar hij te Pekalongan eerst als griffier en daarna als ondervoorzitter van den Land raad werkzaam was. Vervolgens werd hij voorzitter van den Landraad le Muntok (Banka) en daarna te Fort de TTocTc. Na als zoodanig eenigen tijd werkzaam te zijn geweest, volgde zijn benoeming tot griffier van den Raad van Justitie te Ba tavia en vervolgens verbonden aan het hoofdparket bij het Hooggerechtshof al daar. In 1922 werd hij advocaat-generaal bij 't Hooggerechtshof te Batavia, in 1925 procu reur-generaal bij dit college, en in 1927 lid van den Raad van Ned. Indië. In het be gin van dit jaar keerde hij met pensioen naar Nederland terug/ Mr. Duyfjes was president-curator van het college van curatoren van de Batavia- sche Hoogescholen en lid van de Directie van het Kon. Bataviasch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen, onder de zin spreuk „Tot nut van 't Algemeen" te Wel tevreden. Hij is ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. en de Rotterdamsche Schie (Overschie) van den Rijksweg Rijswijk—Rotterdam zal met kracht worden voortgewerkt; met de overbrugging der Rotterdamsche Schie zal binnenkort worden aangevangen; voor 1931 word 2.530.000 aangevraagd. Teneinde een begin te kunnen maken met den grondaankoop voor den Rijksweg van 's-Gravenhage naar den weg Rotter dam—Bodegraven en van den aan laatst genoemden aansluitenden Rijksweg Gouda Noord-Hollandsche grens wordt resp. 100.000 en 50.000 uitgetrokken. Bruggen over de groote rivieren. Met het maken van den onder- en boven bouw van de brug over de Bergsche Maas bij Keizersveer en het grondwerk voor den toeleidenden weg aan de Zuidzijde wordt in 1931 voortgegaan; er wordt 773.000 aangevraagd. Met den bouw van de brug over de Waal bij Zaltbommel zal worden voortgegaan. Er wordt in 1931 1.800.000 hiervoor aan- Nieuwe bruggen bij Vianen, Arnhem en Nijmegen. Pet ligt in het voornemen om in 1931 een aanvang te maken met den bouw van de brug over de Lek bij Vianen, met den bouw der brug bij Arnhem en zoo mogelijk, indien overeenstemming met de gemeente Nijmegen kan worden bereikt, met den bouw der brug over de Waal bij die plaats. Op deze begrooting is hiervoor 1.100.000 400.000 plus 450.000 plus 250.000) uit getrokken. Zij, die zich vanaf heden opgeven als abonné, ontvangen de courant tot 1 October a.s. gratis DE ADMINISTRATIE VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Passen en meten in Duitschland na de rijksdagverkiezingen. Tusschen Engeland en China is overeen stemming bereikt inzake de schadeloosstel ling wegens den Bokseropstand. Proeven met geheime radio-telefonie tusschen Nederland en Indië. (Radio). BINNENLAND. De moordzaak-Lans in hooger beroep. (Rechtzaken, 2e blad). Het wegenfonds en verbetering van we gen in de omgeving. (Binnenland, le blad). Een geval van kolendampvergiftiging te Laren. (Gem. Berichten, 3de blad). Nieuwe hoogleeraarsbenoemingen (lste blad). DE RADIO-CENSUUR. Protestvergaderingen van de V.A.R.A. Naar aanleiding van het verbod van de Radio-controle-commissie om de anti-vloot- wetbetooging van S.D.A.P. en N.V.V., Za terdag te 's Gravenhage gehouden, uit te zenden, alsmede wegens de afbreking van de oespraak van de V.A.R.A.-voorzitter, den heer A. de Vries, op Zaterdagmiddag en ook wegens de censuur dier commissie in hefc algemeen, hebben de federaties Am- serdam van de S.D.A.P. en van de V.A.R. A. en de Amsterdamsche Bestuurdersbond gisteravond zeer druk bezochte protestver gaderingen gehouden in he Concertgebouw en in de Beurs voor den Diamanthandel te Amsterdam. In het Concertgebouw spraken de heeren mr. J. W. Duys, Fr. van de Walle en J. W. Lebon, in de Beurs de heeren J. Oudegeest, W. van der Houven en M. Sluyzer. PROEVEN MET GEHEIME RADIOTELEFONIE. Tusschen Nederland en Indië. Gisteren had van hot hoofdbestuur van de P. T. T. uit, het eerste geslaagde kruis- gesprek met Indië plaats, waarbij men ge bruik heeft gemaakt van geheime telefonie. De rijkstelegraafdienst is er n.l. in ge slaagd het gesproken woord in een zoo danig anderen vorm te brengen, dat dit voor een mede-luisteraar volkomen onver staanbaar wordt. Bij de ontvangst wordt het geluid dan weder in verstaanbare vorm teruggebracht. Het systeem heeft het voordeel, dat de omzetting automatisch tot stand wordt gebracht en dat geen wijziging aan toestel len of lijnen noodig is. De proefnemingen worden voortgezet. Na den overval op Curagao. De zaak tegen kapitein A. F. B o r r e n. De behandeling voor het Hoog Militair Gerechtshof van de strafzaak tegen kapi tein A. F. Borren, destijds commandant van de troepen op Curasao, die naar het hof werd verwezen in verband met den overval op Curasao op 8 Juni 1929, zal een aanvang nemen op Donderdag 2 October a.s., des ochtends 10 uur, en zoo noodig den volgenden dag worden voortgezet. Er zullen acht getuigen worden gehoord, ten deele op verzoek van de verdediging. Ned. Roomsche Reisvereeniging. Het hoofdbestuur der Ned. Roomsche Reisvereeniging, gevestigd te Amsterdam, heeft bericht ontvangen, dat Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft goedgevon den, dat de weleerwaarde heer H. A. C. M. Wennen, rector van het Gesticht St. Jacob te Amsterdam, de vereeniging als geeste lijk raadsman ter zijde staat. In de j.l. Zaterdag gehouden bestuurs vergadering is rector Wennen als zoodanig met een toepasselijke rede door den voor zitter geïnstalleerd.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1