-rt SPOOR's MOSTERD NED. OOST-INDIE RECHTZAKEN LAND- EN TUINBOUW DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1930 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Door een vrachtauto overreden. Het vierjarige dochtertje van den heer Rademaker is gisteren op den Stationsweg te IJinuiden door een vrachtauto overre den en gedood. Paard doodgereden. Te Heusdenhout onder Ginneken reed een auto tegen den vrachtwagen van P. B. HfU paard werd tegen een boom geslingerd waar het dood bleef liggende vrachtwa gen werd tot splinters gereden. Jaap Stotijn breekt zijn beer» bij een motorongeluk. De bekende hoboïst uit het Residentie orkest, de heer Jaap Stotijn, die Dinsdag avond bij het -2e Zomerconcert in de Pie terskerk te Leiden concerteerde, heeft gisteren een motorongeluk gehad. Hij had zich op den eersten dag van zijn vacantie met zijn echtgenoote per motor op reis be geven, toen hij ongeveer om 12 uur te Prin- cenhage een autobus moest passeeren, waarbij hij tegen de daar boven de straat uitstokende tramrails kwam. Nog wist hij het motorrijwiel in evenwicht te houden, toen plotseling uit een zijstraat twee kleine kinderen kwamen en den weg overstaken. Om een aanrijding te voorkomen, week de beer Stotijn uit, waarbij hij kwam te val len en zijn linkerbeen brak. Mevrouw Sto tijn, die op den duo zat, kreeg geen letsel. Nadat het been door dr. Gladbeek was ge spalkt, is de heer Stotijn per ziekenauto naar Den Haag vervoerd en in het Roode Kruisziekenhuis opgenomen. KOLENDAMPVERSTIKKING IN VILLA TE LAREN. Gisternacht heeft in het landhuis „De Egelantier'' van den heer J. E. de Jong aan den Oud-Blaricummerweg te Laren (N.-H.), ten gevolge van kolendampvergiftiging een droevig ongeval plaats gehad. Toen het dienstmeisje zich gistermorgen aan de villa vervoegde, om daar haar dagelijkschen arbeid weder aan te vangen, werd haar, ook na herhaald bellen, niet opengedaan. Na eenigen tijd gewacht te hebben, be sloot het meisje om het huis heen te loo- pen, waarbij zij bemerkte, dat één der rui ten in dc vensters van de slaapkamer, waar de familie De Jong sliep, was inge slagen. Onmiddellijk stelde zij de politie met haar ontdekking op de hoogte, welke spoedig ter plaatse was en zich toegang tot de villa verschafte. Bij het binnendrin gen van de slaaukamer kwam de politie reeds een kolendamplucht tegemoet. Den heer De Jong vond men bewusteloos op zijn bed; mevrouw De Jong lag eveneens bewusteloos bij het stukgeslagen venster. Onmiddellijk stelde men de familie met het gebeurde in kennis. De heev De Jong overleed vrij kort na het ontdekken van het droevig ongeval. Mevrouw De Jong is gistermiddag, na langdurige behande ling door dr. Vries Robbé, weer bij kennis gekomen. Zij verklaarde wakker te zijn ge worden door de kolendampluchtzij heeft toen getracht het raam te openen. Om evenwel spoedig frissche lucht te doen bin nenkomen heeft zij nog een der ruiten we ten te verbrijzelen Hierna verloor zij het bewustzijn en is voor het raam op" den grond gevallen. De politie heeft van een en ander proces-verbaal opgemaakt. Verdronken, Te Heel bij Roermond is de 27-jarige schoenmaker J. Teeuwen in een diepen wa terput gevallen en verdronken. In een wqide, gelegen aan den Waal- derweg nabij den Burgh op Texel, is de arbeider C. Verhoeven bij het graven van een sloot daarin gevallen en verdronken. Op een ijzeren punthek gevallen. Toen eenige schooljongens te Eexta (Gr.) zich na schooltijd vermaakten met het klimmen op een ijzeren hek, kwam de 9- jarige Meindert Dorenbos te vallen, met het gevolg, dat een ijzeren pen hem in de buik drong en hij tevens een ernstige hoofdwonde kreeg. Door het dak gevallen. Dinsdagmiddag had op het Z. V. T.-ter- rein te Enkhuizen tijdens het sloopen van een der gebouwen een ernstig ongeval plaats. Een tweetal arbeiders waren op het dak van Hal B. werkzaam de asbest- bedekking los te maken. Plotseling zakten beiden door het dak en stortten naar be neden. De ax-beider F. de K. kwam er met eenige lichte verwondingen af. Erger was het met den 21-jarigen J. B. die bij zijn val op een balk viel. Zeer ernstig gewond is hij naar het ziekenhuis overgebracht. Tweehonderd kippen verbrand. Te Gastelsche Veer (gem. Oud-Gastel) ontstond brand in de landbouwschuur van den heer M. Ongeveer 200 kippen kwamen in de vlammen om, terwijl alle landbouw werktuigen vernield werden. De schuur brandde geheel uit, terwijl een belendend pand brandschade opliep. Inbraak in een kerk. Te IJmuiden is ingebroken in de Ned. Herv. kerk aan de Kanaalstraat. Een of ferbus is opengebroken en het geld meege nomen .Uit de consistoriekamer is een kistje met gouden en zilveren buiteniland- sche munten meegenomen, die men in de kerkcollccte had ontvangen. Een half jaar geleden is in deze kerk ook ingebroken. Men heeft toen den dief aangehouden. Hij bevindt zich thans in hechtenis. „VAN DER LELY UIT DEN HAAG". In aansluiting op den in de ,,'s Herto- genbossche Courant" gepubliceerde brief van een nabij Weenen woonachtige Oosten- rijksch-Nederlandsche familie die de dupe is geworden van heC mishandelingsverhaal van den Nederlandschen zeeman G. van der Lely, schrijft een der Haagsche sport- correspondenten de „N.R.Ct.": Een ontmoeting in Bazel. „U moet dan weten, dat ik mij in het be gin van Juli 1929 naar Zwitserland begaf, om voor de „N.R.C.verslag te geven van de wereldkampioenschappen wielrennen, die te Zurich zouden worden verreden. I-k was een paar dagen eerder dan strikt noodig was op reis gegaan, omdat ik wist, dat eenige dagen te voren te Bazel een wielerwedstrijd werd gehouden, waaraan eenige ernstige candidaten voor den titel van wereldkampioen zouden deelnemen en ik van dien wedstrijd gaarne getuige wenschte te zijn. Op den wedstrijddag stond ik te Bazel in het rennerskwartier met Kaufmann en Moeskops te praten, toen zich plotseling „een landgenoot" kwam presenteeren. Hij stelde zich voor als Van der Lely, tweede machinist bij een groote Rotterdamsche stoomvaartonderneming, woonachtig in Den Haag, en hij was niet alleen gelukkig twee landgenooten te ontmoeten, doch vond het nog veel prettiger dat wij (Moes kops en ik) ook stadgenoot en van hem waren. Nu ben ik hetgeen resultaat is van ondervinding ten opzichte van plotseling voor het lmht duikelende landgenooten in den vreemde altijd aan den voorzichtigen kant en ik was dan ook in dit geval erg ge reserveerd. v. d. L. kwam toen met zijn pas op de proppen en dit document stond ten name van G. van der Lely, die in Den Haag woonachtig was. Belangstellend informeerde de man naar de wedstrijden, hoe laat deze geëin digd waren, waar wij gelogeerd waren, en- zoovoort, en toen kwam het beroemde ver haal van de caricatuur van Mussolini, het pak slaag, de gevangenis en de rest op de proppen. Zonder een cent op zak, had hij half Italië doorgezworven, was nu gelukkig hier in Bazel aangekomen, en was thans, goddankop weg naar huis. "Wat hij achter den rug had, was in één woord verschrikkelijk. De consul krijg ik nog wel. Ik vroeg hem: is u niet naar den Neder landschen consul gegaan? Ik ben er direct heen gegaan, maar die consul is een Italiaan en heeft mij op er gerlijke wijze behandeld. Maar hem krijg ik nog wel, daar kan hij op rekenen, als ik maar eenmaal in Holland terug ben. Er is toch ook nog een Nederlandschen gezant in Italië, merkte ik op. Die maakte juist een rondreis en ik moest Italië zoo spoedig mogelijk verlaten, luidde het antwoord. U komt uit Italië naar Bazel, maar Ge nua lag voor u veel dichter bij en daar ko men bovendien schepen, van uwe maat schappij aan. Jawel, zei v. d. L., zoo nu en dan komt er een schip, maar er was er juist een trokken naar Bilbao in Spanje. Enfin, het onderhoud brak af want de wedstrijden begonnen, doch na afloop stond hij weer in het hennerskwartier. Ik had inmiddels al gezegd: „denk er om, wij zullen er bij dit sinjeur niet invlie gen", en toen hij daar stond zei ik tot hem: „U is nu reeds eenige dagen op Zwitsersch grondgebied en u moet op de een of andere wijze aan wat geld zijn gekomen voor onderhoud, waarom heeft u niet onmiddel lijk een expresse brief naar uwe maat schappij en uwe familie geschreven. Als die u een simpele 25 hadden gezonden, had u thuis kunnen komen. Onze maatschappij geeft geen voorschot, luidde het antwoord. En aangaande de fa milie bewaarde hij het stilzwijgen. Als Hagenaar kende ik eenige families van der Lely bij name en ik vroeg hem: Is u familie van een rijwielfabrikant. Neenzei v. d. L. Is u familie van den boterhandelaar 1 Neenluidde het antwoord. Tot welke familie hij wel behoorde, deel de hij niet mede. Ik heb hem rondweg te kennen gegeven, dat ik zijn verhaal zeer onwaarschijnlijk vond, temeer daar hij zich in den loop van het gesprek had laten ontvallen, dat hij nog een ander Nederlandsch journalist had ontmoet, te weten jhr. mr. De Marees van Swindercn, die, naar mij bekend was, in dien tijd in Roemenië verblijf hield. Mede op grond van de strakken tanig heid en de gebronsde verweerdheid welke het gelaat van v. d. L. vertoonde (het gc laat van menschen die veel en lang hebben geloopen in landen met veel zonneschijn) kreeg ik toen den indruk, dat v. d. L. reeds maanden had rondgezworven en dat hij wel degelijk in Roemenië, Hongarije en Oostenrijk was geweest, in ieder geval, dat hij een zeer groot pperatie-terrein achter den rug had. De man die geen hak meer onder zijn afgesjouwde schoenen had, had honger en het eenige wat hij van ons los heeft ge kregen waren een paar Zwitsersche francs, zoodat hij dien dag dus weer eten had. De naam Moeskops trok. Het belangrijkste van dit relaas crat ter waarschuwing aan landgenooten die den vreemde bereizen wordt gegeven, was het antwoord van v. d. L. op mijn vraag: hoe wist u dat u hier op de wielerbaan, kilome ters buiten Bazel, Hollanders zoudt den „Ik had de courant nagekeken en ik had den naam Moeskops op de affiches zien staan." JuistDit is de dagelijksche bezigheid van zwervers als v. d. L. Zij pluizen de cou ranten na om na te gaan, of er landgenoo ten zijn aangekomen en zij beloeren de aan plakbiljetten in de stad. Zangers, musici, tooneelspelers, kunste naars kunnen zij niet zoo gemakkelijk na deren, maar vooral den sportsman in den emde weten zij spoedig te vinden, schen de beide hoogdrukgebieden en zij was tot Donderdag niet in staat een ern stige verstoring van het rustige weer te weeg- te brengen. Deze luchtdrukverdeeling is door haar standvastigheid gedurende de laatste da- een merkwaardig verschijnsel. Opval lend is in elk geval, dat er zoo weinig actie in den dampkring is en dat deze toestand over zulk een enorm gebied heerscht. In verband met de verdeeling der lucht- drukking waait over ons land en de omge ving een zeer zwakke Oostelijke lucht stroom. De relatief hoogc temperatuur staat in verband met het feit, dat het thans in Zuid-Europa nog zeer warm is. Daar was het trouwens al lang warm weer, maar ge durende de laatste dagen heeft de warmte zich Noordwaarts uitgebreid. In dit warme gebied is het de laatste igen bijna geheel windstil. Trekken wij een denkbeeldige lijn, die ongeveer van IJs land over de Noordzee naar Centraal- Europa loopt, dan verdeelt deze ons wereld deel in twee deelen, een Zuid-Westelijk, dat warm weer heeft (temperatuur boven de normale) en een Noord-Oostelijk, waarin de temperatuur lager is dan de normale. Deze beide gebieden worden gescheiden door den hierboven genoemden Oos tel ijken lucht stroom, welke laatste ten deele gevoed wordt door koele lucht uit het gebied, waar de temperatuur relatief laag is. Uit het bovenstaande blijkt, dat ons land nog ligt ten Z.W. der warmte-schei- ding, dus in het warme gebied van Zuid- Europa, en dat de Oostelijke luchtstroom, hierboven genoemd, langs den Noordrand an dit warme gebied trekt. Waar de koele lucht in aanraking komt met de vochtig warme, ontstaat mist en nevel. Tegelijk treden daarbij onregelmatige temperatuur- ichommelingen op, naarmate d,e koele luchtstroom over ons heen het warme ge bied binnendringt of zich weer terug trekt. Bij den zwakken wind vermengen zich de beide luchtsoorten slecht, zoodat de nevel op den bodem blijft liggen. Dit is in algemeens trekken hoe het weer onze omgeving tot stand is gekomen. Zoo lang de algemeene toestand niet sterk gewijzigd wordt, kan men ook hier geen groote veranderingen verwachten. Afgezien van den mist, die ons berooft van zonne schijn, is het weer echter ongemeen gunstig kannen we voor dezen tijd van het jaar haast geen beteren weerstoestand wen- schen. BUITENL. BERICHTEN Geknoei met Duitsche spoorkaartjes. Te Bei'lijn is een ingenieur aangehou den, die op een valsch spoorkaartje naar het Westen wilde reizen. Bij een ïiuiszoe- king bij den ingenieur vond men uitge breid materiaal, waaruit blijkt, dat er ver- valschingen met spoorkaartjes op groote schaal hebben plaats gehad. De dader en cexx medeplichtige zijn reeds ter beschik king van de justitie gesteld. De wereldhandelscrisis. Lord Melchett, die dezer dagen van een reis naar Canada en de Vereenigde Staten is teruggekeerd, verwacht, dat er spoedig een herleving in het zakenleven zal in treden. Hij verklaarde, dat de overgang naar gunstiger toestanden sneller zal zijn dan thans waarschijnlijk wordt geacht en dat in de Vereenigde Staten het gevoel heerscht, dat het ergste wat betreft de depressie op zakengebied thans geleden is. Ook in Canada heerscht een kalme en veeleer optimistische stemming onder de voornaamste en best ingelichte industriee- len. Stakende schoolkinderen. Ongeveer 30 schoolkindex-en zijn gister morgen te Reinickendorf-West niet naar school gegaan uit verzet tegen het ontslag van een onderwijzer. De stakende school kinderen hielden een demonstratie en droe gen eexx bord, waarop stond: „Wij stakers eischen, dat onderwijzer C. weer aange steld wordt". Men is voornemens met de oudercommis sie te onderhandelen om de staking bij te leggen. Hoe lang is het geleden, dat men met een pak voor den broek van de stakers volstaan zou hebben? Maar het is waar ook, toen dachten de kinderen aan zoo iets niet. Dat is pas gekomen toen de ouderen met stakingen en betoogingen zijn gaan spelen door er voor elk wissewasje mee voor den dag te komen. Het zijn immers de slechte voorbeelden, die het meeste navolging vinden. Arme kinderen, arm Duitschland! Zelfmoord van een burgemeester. De burgemeester van Wetzlar heeft op het gx~af van zijn kind ip het kerkhof zelf moord gepleegd. De man was uit zijn ambt ontzet en was een disciplinair onderzoek tegen hem ingesteld. Hij heeft een brief nagelaten, waarin hij zegt, dat zijn ver zwakte zenuwen de campagne, waaraan hij bloot stond, niet meer konden dx-agen. De burgemeester van Wetzlar was een bloedverwant van den Berlijnschen burge meester Boess. ONGELUKKEN TRIBUNE IN ARENA INGESTORT. Twee dooden, 42 gewonden. Bij een stierengevecht, gegeven ter vie ring van den Mexicaanschen onafhanke lijkheidsdag, is te Puebla een tribune in- gestox-t, waardoor twee personen werden gedood en 42 gewond. De tribune was overbelast ten gevolge van het feit, dat het publiek er een schxxilplaats had ge zocht tegen een onweersbui. In de modder gestikt. Bij het station Oberhausen-West zijn gisteren vier kinderen in een pas gebag gerd gat gevallen. Twee hxxnner zijn gered, de beide overigen zijn in de modder weg gezakt. Hun lijkjes zijn nog niet gevonden. Uit een radio-paal gevallen. Bij het opstellen van de palen voor den nieuwen krachtigen zender te Heilsbex-g in Oost-Pruisen zijn drie werklieden ge vallen van een hoogte van 35 M. Een jon gen van 19 jaar werd gedood; de beide anderen werden ernstig gewond. BUILENPEST IN N00RD- MANDSJ0ERI JE. Reeds 64 dooden. Uit Noord-Mandsjoerije komen berioh- ten omtrent een sterk optreden van bui lenpest. In de laatste paar weken zijn reeds ettelijke honderden gevallen voor gekomen. Volgens de laatste berichten zijn tot dusver 64 gevallen met doodelijken afloop te betreuren. EEN POLITIEKE DIEFSTAL TE GENEVE. Documenten van de Britsche delegatie ontvreemd. De „Daily Mail" maakt melding van eexx diefstal vaxi politieke beteekenis, te Ge neve. Het is een inbreker gelukt, den sleutel van de kast, waarin de politieke stukken van Britsche vertegenwoordigers worden bewaard, te vinden en deze stukken te ontvreemden. Orgelpijpen gestolen. Uit de Vredeskerk te Keulen-Mühlheim zijn 's nachts 19 pijpen van het orgel ge stolen. De pijpen, die ruim honderd kilo wegen, hadden een waarde van 2600 mark. GROOTE BRANDEN. Groot aantal woningen een prooi der vlammen. Aneta seint uit Menado:' Een zware brand heeft de negerij Woe- woek in het Amerangsche geteisterd. Tach tig inlandsche woningen werden in de asch gelegd. De oorzaak van den brand is onvoldoende voorzichtigheid. De schade, welke niet door verzekering wordt gedekt, wordt geraamd op 18.000. Aneta seint uit Medan: Een brand welke in Tandjong Mora- wakiri in het gouvernement Oostkust van Sumatra, woedde verwoestte 20 kedehs, bestaande xxit twee blokken, terwijl de school ternauwernood kon worden gered. Opgeslagen vuurwerk veroorzaakte her haalde ontploffingen. De schade is nog niet te ramen, doch de goederen waren voor 35.000 verzekerd. Eexx onderzoek naar de oorzaak van den brand wordt in gesteld. Er waren geen slachtoffers te betreuren. VERZET IN DE DESA KLEP0E. Hevig gevecht in een grot. Aneta seint uit Ponorogo: Omtrent het verzet in de desa Klepoe is thans het. volgende te melden: Het on derdistrict Soedimoro, in het oostelijk ge deelte van Patjitan, aan de Zuidkust van Java, is opgezet door een geheel abnor maal geestdrijver, zekeren Kromomedjo. Deze ageerde reeds geruimen tijd onder de simpele desalieden, bewerend, dat hij begiftigd was met bijzondere krachten, zooals onkwetsbaarheid, terwijl hij overi gens de afgezant van Allah was. De desa Klepoe ligt geheel afgesloten van de overige wereld. Bovendien is de bevolking van die desa door onderlinge huwelijken geestelijk achteruitgegaan. Kromomedjo haalde de bevolking over met hem weg te trekken naar een nabij gelegen heuveltop om daar ritueele handelingen te verrich ten. Veertig mannen en negentig vi'ouwen en kinderen gingen met hem mede. De assistent-wedana van Soedimoro waar schuwde het bestuur te Patjitan. De assi stent-resident en de regent van Patjitan begaven zich, vergezeld door veldpolitie en bestuurspolitie naar Soedimoro, waar de desa Klepoe verlaten bleek. De bevol king was uitgeweken naar een grot aan den voet- van een heuvel, waarvoor zich de bedding van een x-ivier bevond. De in de grot aanwezige personen werden ge sommeerd naar buiten te komen doch dezen hielden zich aanvankelijk schuil. Plots verscheen Kromomodjo, met een kris gewapend, aan den ingang van de grot. Hij sprak de bestuursambtenaren aan en zei dat hij de Ratoe Dorowati en onkwets baar was. Hij tartte de politie hem te overweldigen, verweerde zich echter met zijn kris op een zoodanig gevaarlijke ma nier, dat het noodzakelijk bleek hem met den klewang onschadelijk te maken, het geen geschiedde, zoodat hij doodelijk ver wond werd. Vervolgens werden zijn vol gelingen wederom gesommeerd, waarop het grootste deel de grot verliet. De po litie, meenend, dat allen de grot reeds verlaten hadden, stapte naar binnen. Zij trof daar echter nog 23 mannen aan. Bij de poging der politie om hen te arrestee ren verwondde de troep twee politie agenten en een dessaschrijver met kris- steken, waarop een hunner door de veld politie wex*d doodgeschoten. Nog een an der werd zwaar gewond en is tijdens zijn transport naar Patjitan overleden. De in middels gewaarschuwde resident van Po norogo sommeerde de overblijvende per sonen, die zich tenslotte overgaven. Allen werden toen ontwapend. De omgeving is thans volkomen rustig. Het conflict mist eiken politieken ondergrond. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Dansen, Drankwet en Zondagswet. Eenigen tijd geleden heeft voor het Leidsche Kantongerecht terecht gestaan de exploitant van het café „Het Haagsche Schouw" te Voorscholen, K„ wegens het gelegenheid geven tot dansen op Zondag in zijn localiteit, waartoe hij deze aan een vereeniging had ver huurd. Als zijnde dit in strijd met de Zondags wet, werd tegen hem procesverbaal opgemaakt K. werd toen vrijgesproken. Naar aanleiding van deze vrijspraak werd de politieverordening te Voorschoten gewijzigd en nu werd op grond van deze gewijzigde strafbepaling, waarbij het verboden is in ver- gunnings- of verloflokalen zonder toestemming van den burgemeester, muziek te maken of te laten maken of te dansen, tegen K. pnieuw een vervolging ingesteld. Op grond hiervan was K. opnieuw gedag vaard. De ambtenaar van het O. M.f mr. Van der Eist, achtte het feit strafbaar en vorderde een geldboete van 3 subs. 3 dagen hechtenis. Mr. Nord Thomson, den verdachte verdedi gende, voerde verschillende gronden aan waar om hij, afgescheiden hoe hij en anderen over 't dansen op Zondag denken, meende, dat geen veroordeeling zou kunnen volgen. Eerstens, omdat het dansen en muziek-maken geschieden door een vereeniging, een besloten club, aan welke K. de localiteit heeft verhuurd, en waar over. verdachte geen zeggenschap heeft; ten tweede was volgens pleiter deze verordening niet verbindend, omdat déze materie reeds is geregeld bij de wet, namelijk in art. 45 van de Drankwet, terwijl bovendien de politie verordening verder gaat dan de Drankwet, om dat volgens de politieverordening dan zelfs de huisgenooten van verdachte in het gebouw geen muziek zouden mogen maken of dansen, op grond waarvan pleiter van oordeel was, dat de Voorschotensche verordening verbindend® kracht mist. Pleiter betoogde verder nog, dat verdachte's inrichting, wat uit haar ligging aan het drukke kruispunt blijkt, er een is die bestemd is voor het maatschappelijk verkeer, waarvoor in de Drankwet een speciale regeling is getroffen. Mr. Nord Thomson concludeerde tenslotte tot vrijspraak, subsidiair ontslag van rechts vervolging. De kantonrechter, Mr. F. Ligtenberg, zal 29 dezer vonnis wijzen. HAAGSCHE RECHTBANK. Met een hooivork bedreigd. O. v. d. H., 29 jaar, landarbeider te Woubrugge, heeft op 20 Juli j.l. zijn patroon, die hem een opmerking had ge maakt, met een hooivork bedreigd en met den vuist in het gezicht geslagen. Verd. verklaarde door zijn patroon getart te zijn. Daar verd. nog een blanco strafregister heeft eischte het O. H: 20 boete. Von nis conform eisch. „GEPREPAREERDE" KAAS. Gevaar voor de reputatie van onze kaas. De heer A. J. Schilte, voorzitter van de Ned"1! Vereeniging van Kaashandelaren schrijft: Onder geprepareerde wordt aangeduid een meestalvolvette Goudsche kaas, die door „terugwerken" lioe langer hoe slech ter geworden is, totdat zij eindelijk door een, tot nog toe voor het gros van het menschdom geheime bewerking weer in oogenschijnlijk betex'e banen is geleid. De „ongeprepareerde" kaas draagt het rijkscontx-olemerk en blijft het dragen, hoe hard de kaas ook in kwaliteit moge ach teruitgaan. Dit is niet erg; immers, ieder vakman ziet duidelijk dat hij met een in- ferieure kwaliteit te doexx heeft, die vol doende vet in de droge stof heeft. Maar xxxx komt de metamorphose. Uit een gistig opgeblazen kaas komt een vast- gesloten, vlak product te voorschijn, in staat om bij niet al te nauwkeurig onder zoek voor goed door te gaan. Wat het product doorgemaakt heeft, in warme of koude baden, wij weten het niet; wel we ten wij dat het geweldig afbreuk zal doen aan de reputatie der Hollandsche kaas, indien het voor goede Goudsche kaas in den handel komt en ook weten wij, dat het Rijkscontrolemerk de kaas is trouw gebleven in al haar wederwaardigheden. Dit laatste nu moest niet zoo zijn. Het prepareeren van kaas behoeft niet verboden te worden, maar laat de prepa- rateur zich verplichten op iedere gepre pareerde .kaas een duidelijk te eken aan te brengen, waardoor de eventueele kooper zien kan wat hij koopt. Het is de hoogste 1 tijd dat ingegrepen wordt.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10