21ste Jaargang DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1930 No. 6692 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND UIT DE OMGEVING 3)e 6ou/fca/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbètaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen VOLKENBOND DE ELFDE VOLKENBONDS- VERGADERING. Openingsrede van Zumeta. Gisterochtend is de elfde Volkenbonds vergadering geopend. Van de 54 Volken- bondsstaten zijn er 52 vertegenwoordigd. Alleen Argentinië en Honduras ontbreken. Zumeta, de voorzitter van den raad van den Volkenbond, opende de vergadering met een rede, waarin hij wees op de geest drift waarmede verleden jaar de tiende Volkenbondsvergadering besluiten -heeft genomen, die gericht waren op de verster king van de juridische organisatie van den vrede, op de bespoediging van de ontwape ning, op het bereiken van economische sa menwerking en op de verscherping van den strijd tegen de geesels der menschheid. Zumeta erkende, dat de verwachtingen, die door deze besluiten waren gewekt, niet volkomen zijn vervuld. Op ontwapenings- en economisch gebied is de gang van za ken sedert September 1929 niet zoo ge weest, als men gehoopt had. De Volken- bondsconfereptie van Par ij es over de ge lijkheid van behandeling van de vreemde lingen, en over het inwerkingtreden van de conferentie-Colijn inzake afschaffing der in- en uitvoerverboden heeft, evenals de Haagsche codificatieconferentie voor het volkenrecht haar program niet geheel ten einde kunnen brengen. Bovendien is het niet te ontkennen, dat overal in de wereld een gevoel van malaise en onrust is ontstaan. Zumeta meende, dat de .Volkenbond openhartig deze vertragin gen en ongerustheid moet erkennen, want het vertrouwen in de kracht van, den Vol kenbond heeft ons, in tegenstelling tot de sceptici, die bij iederen tegenslag over het failliet van den Volkenbond spreken, de zekerheid gegeven, dat het gevoel van ver antwoordelijkheid dat alle leden bezitten, gevoegd bij den nieuwen door den Volken bond geschapen internat, geest op den duur de moeilijkheden zal weten te over winnen. Op het gebied van ontwapening heeft de overeenkomst van Londen de grondsla gen gelegd, die het de voorbereidende com missie voor de ontwapeningsconferentie mogelijk zal maken na deze Volkenbonds vergadering haar werk te hervatten, of schoon ook de Londensche conferentie al haar doeleinden nog niet heeft bereikt. .Na de hoop te hebben uitgesproken, dat de voorstellen van de Volkehbondscom- missie voor het uitbannen van den oorlog uit het Volkenbondsverdrag en voor het sluite van de conventie inzake fin; bijstand aan een aangevallen staat met suc-, ces zullen worden bekroon wees Zumeta op het belang van de wapenstilstandscon ferentie op douanegebied. Al heeft deze niet aan de verwachtingen beantwoord, zij heeft toch de onderlinge afhankelijkheid erkent, die op tolgebied tusschen de ver schillende staten bestaat. Met vreugde begroette Zumeta ook de denkbeelden van Briand, die een nieuwen weg wijzen naar een definitieve bevesti ging van de Europeesche toenadering en pacificatie Briand en de Europeesche sta ten hebben uitdrukkelijk verklaard, dat zij aldus .het werk van den volkenbond hopen te bespoedigen. De verkondiging van dit initiatief reed3 toont aan welke groote weg er sedert 1919 is afgelegd en hoe ver blijdend de verplaatsing is van de belang stelling van de staatslieden naar het ter rein van de organisatie van den vrede. Hierna ging men over tot verkiezing van den voorzitter van de elfde Volken bondsvergadering. Met 46 van ,de 50 uitge brachte stemmen is Titulescu, de eerste gedelegeerde van Roemenië, tot voorzit ter gekozen. Kwestie der meestbegunstigingscluasle besproken. Gisteravond vond een officieuze bespre king- plaats tusschen de Nederlandsche, Soorsche, Deensche en Zweedsche delega cies over de kwestie der meestbegunsti- ;ingsclausule. De besprekingen liepen over een door Denemarken mede namens de an- lere genoemde delegaties in te dienen oiotie bij de Assemblee met het verzoek ie tweede commissie op te dragen een uit voerige studie te maken van de interpre tatie van de meestbegunstigingsclausule, met het oog op de moeüjkheden, die zich in de laatste jaren in verband hiermede ebben voorgedaan. Deze besprekingen ■nnen van veel belang zijn voor Neder- \d in verband met de tusschen ons land Duitschland gerezen moeilijkheden over uitvoer van zuivelproducten. FRANKRIJK Einde der staking in Noord-Frankrijk. In het Nöord-Fransche industriegebied wordt heden het werk hervat. Te Armentiè- res zijn reeds gisteren 10.000 textielarbei ders, die sedert eenige weken staakten, weer aan het werk gegaan. De hervatting van den arbeid geschiedt als gevolg van een overeenkomst, die be reikt is tusschen de werkgevers en de ar beiders, waarbij minister Laval bemidde lend is opgetreden. POLEN DE ARRESTATIES IN POLEN. De regeering motiveert haar optreden. Naar in verband met de opzienbare ar restaties der laatste dagen wordt gemeld, motiveert de Poolsche regeering haar dras tisch optreden met de verklaring, dat de gearresteerde afgevaardigden de veilig heid en het bestaan van den staat in ge vaar brachten en een aanslag tegen het staatshoofd hadden voorbereid. De meeste te Warschau en in de provin cie gearresteerde landdagafgevaardigden be hooren tot de organisatoren yan het oppo sitie-congres, dat einde Juli te Krakau heeft plaats gehad, en waar,- zooals men zich herinneren zal, felle aanvallen op den staatspresident werden gedaan. Onder de gearresteeerden bevindt zich ook 'de vroegere minister-president Witos. De heele oppositie-pers te Warschau is gisternamiddag in beslag genomen. FINLAND DE LAPPO-BEWEGING. Communistische raadsleden in nachtgewaad ontvoerd. Gisternacht is te Abo 'n communistisch gemeenteraadslid door onbekenden ontvoerd. Hij werd in nachtgewaad in een auto gezet en op eenige kilometers van de stad gebracht. Daar liet men hem liggen, nadat men hem de belofte afgeperst had, dat hij onmiddellijk ontslag zou nemen als lid van den gemeenteraad. In Sankt Marie werd een afgevaardigde op gelijke wijze ontvoerd. In Poeytis werd een voorstander van de Lappo-beweging bij een poging tot ontvoering door een communist neergeschoten. Alle communistische gemeenteraadsleden van Helsingfors hebben hun mandaat neer gelegd, nadat reeds te voren een gedeelte van hen ontslag had genomen. TURKIJE ZWARE VERLIEZEN DER KOERDEN. Bij het oprukken der troepen naar den hoogsten top van den Ararat werden de opstandelingen tot een overhaasten terug tocht naar de hooggelegen sneeuwvelden gedwongen van waaruit hun de vlucht naar het Zuiden en Oosten onmogelijk is ge maakt en waar zij onder artillerie- en vlieg- tuigvuur hevige verliezen hebben geleden. Onder hunne dooden bevinden zich o.m. een paar aanvoerders. -Van de zijde der re- geeringstroepen werden slechts vijf man gewond., CHINA NOORD-CHINA'S DICTATOR. Een aanbod, dat een ultimatum is. Generaal Yen, de voorzitter van de te Peking gevormde tegenregeering, heeft maarschalk Tsja-ng Hsoe Liang, den be kenden bewindvoerder in Mantsjoerije, uit- genoodigd vijf leden in deze regeering te benoemen. Mocht echter dit aanbod niet worden aanvaard, dan zal hij, (Yen) zijn troepen uit de provincie Tsjilli, welke de poort voor een inval in Mantsjoerije vormt, teiugtrekken, zoodat generaal Feng die voor een verbitterden vijand van Tsjang Hsoe Liang doorgaat, vrij spel zou heb ben voor een opmarséh naar Mantsjoerije. Van het Zuid-Chineeseh oorlogsfront wordt gemeld, dat de Nankingtroépen een beslissend succes op de communisten heb ben behaald en de communisten, die de stad Tsjangtsja weder' bedreigden, na een langdurig gevecht teruggeslagen hebben. ZUID-AMERIKA DE REVOLUTIE IN ARGENTINIË. Naar vernomen wordt, is de Argentijn- sche oud-president Irigoyen thans naar het ziekenhuis, te La Plata overgebracht. Aan vankelijk bestond de bedoeling hem reeds thans naar zijn definitieve plaats van be stemming te vervoeren. In verband met den gezondheidstoestand van den 78-jari- gen staatsman is hiervan echter afgezien. De nieuwe president Uriburu heeft last gegeven, dat van regeeringswege een ge neesheer naar La Plata- wordt gezonden, ben einde nauwkeurig den omvang der ziekte van Irigoyen vast te stellen. Voorts heeft Uriburu besloten, dat Irigoyen na in de hem aan te wijzen verblijfplaats te zijn aangekomen, niet langer als gevangene zal worden beschouwd. De bewaking zal dan derhalve worden opgeheven. Daarentegen zijn een aantal senatoren, die als aanhangers der afgetreden regee ring bekend stonden, aan boord van den „BelgTano" overgebracht. Te Buenos Aires heerscht thans rust, doch de censuur blijft gedeeltelijk gehand haafd. De voorloopige regeering heeft een de creet uitgevaardigd, waarbij de gemeente raad van Buenos Aires wordt ontbonden. Voorts zijn talrijke maatregelen getroffen met betrekking tot het herstel van het nor male verkeer der banken en der conversie- kas. STAAT VAN BELEG IN BOLIVIA. De „New York Times" verneemt uit San tiago de Chile, dat de nieuwe Boliviaan- sche regeering in verband met het gevaar van nieuwe onlusten den staat van beleg in geheel Bolivia heeft KATWIJK AAN DEN RJIN. DE KONINGINNEFEESTEN. Begunstigd door prachtig weer, zijn dan gisteren de Koninginnefeesten begonnen. De inzet was~het kinderfeest, ter gelegen heid van de 50e verjaardag van H. M. de Koningin grootsch opgezet. Geen wonder dat het vooral de jeugd was die met ver langen naar dezen dag had uitgezien. En we mogen al dadelijk constateeren, dat de ze dag schitterend is geslaagd en ook het bestuur der Oranjevereeniging met voldoe ning op dien inzet mag terugzien. En dat met dankbaarheid mag worden gezien op het vele werk, dat door dit bestuur is tot stand gebracht. Evenzoo dank aan het on derwijspersoneel, dat zich ook zeer vele moeite en opoffering getroost had. Het was reeds begonen met de traditio- neele optocht der bewaarschoolkinderen. Die stoet van kleine kleuters was reeds aardig om te zien en ook zij waren reeds vol enthousiasme. Dat was reeds te mer ken aan de vreugdevolle gezichtjes en het met vuur zingen der verschillende Oranje liederen. In de school werd het feest voort gezet met een heerlijke tractatie. De groot sten voerden voor de commissie van toe zicht op de Bewaarschool het „Lintenspel" uit. Voldaan keerden zij dan huiswaarts. Des namiddags werd het feest voortgezet door de kinderen der Lagere Scholen. Het werd ingezet met een optocht door het dorp, begeleid door de Harmonie „Kat wijk". Ook door hen was er ditmaal veel werk van gemaakt. Algemeen was men vol lof. Verschillende groepen hadden zich ge vormd. De „IndianengroejV', de „Schaatsen rijders", de „Versierde Zwaan", de „Slak met elfenkoningin", voortgetrokken door kabouters, „Onze Jantjes", „het Kaarten- spel", enz. enz. 't Was alles even prachtig. De stoet trok enorme belangstelling. Na een tocht door het dorp ging men naar het feestterrein om aan de verschillende spelen te beginnen. Vooraf hield burge meester J. Schokking een toespraak, waar bij spr. wees op de beteekertis van ons Vorstenhuis. De muziek speelde liet Wil helmus dat door allen spontaan werd mee gezongen. De verschillende spelen hadden een vlot verloop. De oudste jongens speel den op het veld van „Quick Boys" enkele partijen voetbal. Hier volgen de uitslagen der verschillende spelen: le klasse jongens, vlagsteken: 1. Jac. Meijer, -2. G. v. Dijk, 3. K. v. Veen, 4. G. Spierenburg. Houtjes rapen: 1. A v. d. Meij 2. Cor Nóordermeer, 3. H. v. Rijn, 4. P. v. d. Bosch.-2de kl. jongens, tonrollcn: 1. W. de Bruin, 2. C. Freeke, 3. D. v. Egmond, 4. D. Vooys. Turfrapen: 1. P. v. d. Logt, 2. A. Blonk, 3. F. Kuilman, 4. P. v. d. Akker. 3e kl. jongens zakloopen: 1. B. Zwaan, 2. M. Grootendorst, 3. J. Boezaard, 4. L. v. Rijn. Broodje happen: 1. C. Compeer, 2. J. Ver- hart, 3. H. Aanhane, 4. N. Houwer. -Ie kl. jongens, mastloopên: 1. G. v. Delft. 2. G. Peet, 3. P. v. d. Boog, 4. Theo Loolenstein. Naar den trein: 1. J. Zandbergen, 2. M. v. d. Gugten, 3. P R. v. Rijn, 4. H. Slecht. 5de kl. jongens, hindernisbaan: 1. A. v. Leeu wen, 2. A. Heemskerk, 3. H. Koelewijn, 4. A. Houwer. Tonruiter: 1. P. v. d. Perk, 2. Cor Looyenstein, 3. H. de Lange, 4. H. Verhart. 6e en 7e kl. jongens, voetballen, winnaars 2 clubjes. le kl. meisjes: ballendragen: 1. J. Lam mens, 2. W. v. Rossem, 3. M. Botermans, 4. R. v. Tol. Valgsteken: 1. D. Blonk, 2. J'. Castenmiller, 3. G. Bekker, 4. S. Koelewijn, 2e kl. meisjes, waschophangen: 1. T. Aan hane, 2. M. v. d. Bos, 3. G. Heemsketk, 4. C. Ouwerling. Turfrapen: 1. A. Wouters, 2. M. Schrama, 3. P. Compeer, 4. M. Schone- veld. 4e kl. meisjes: Zakloopen: 1. T. Bek ker, 2. C. van Elk, 3. L. Spierenburg, 4. J. v. d. Vijver. Naar den trein: 1. C. v. d. Perk, 2. T. Lamboo, 3. T. v. Egmond, 4. S. Compeer. 5e kl. meisjes: Ballen dragen: 1. M. de Ruiter, 2. C. v. Egmond, 3. N. Ver- hart, 4. A. Jansen. Geblinddoekt hindernis loopen: 1. C. Geervliet, 2. C. v. d. Boog, 3. N. Dutrieux, 4. Kr. Schaap. 6e kl. meisjes: Stoelendans: 1. F. Meijer, 2. R. Wouters. Popaankleeden: 1. B. Zuyderduin, 2. M. Minnee, 3. A. Koelewijn, 4. N. v. d. Jagt. 7e kl. meisjes: Stoelendans: 1. S. Verhoog, 2. L. Spierenburg. Wasch-ophangen: 1. N. Looyensteijn, 2. J. Zwaan, 3. H. v. d. Tol, 4. A. v. d. Perk. Na afloop keerde men in optocht naar het dorp terug, waarna de stoet bij de Bruggestraat werd ontbonden. Des avonds gaf de Harmonie Katwijk een concert in de nieuwe muziektent aan de Comman deurslaan, waar de feeststemming er bij de honderden feestelingen spoedig in was en menige rondedans rond de tent werd gemaakt. Het was daar reeds op den eer sten dag een gezellige boel. Het was voor de eerste maal, dat men daar voor het feest concentreerde omdat de muziektent vroeger bij de Bruggestraat stond en thans aan de Commandeurslaan. Met dit concert was het feest op den eersten dag beëin digd. Hedenmorgen zette het feest in met ko- raalmuziek op den toren door de Har monie. Te half negen was bet verzamelen op het veilingterrein van versierde auto's, fietsen, wagens en andere voertuigen voor welke versiering ook mooie prijzen beschik baar zijn. De uitslag hiervan volgt alsnog. Dan ging men, alweer begeleid- door de Harmonie in optocht door het dorp naar het feestterrein, waar de volksspelen een aanvang namen, waarover morgen. Heden avond schitterende verlichting van het ge- heele dorp. Het gemeentehuis is van ge meentewege verlicht met een zestal lam pen van ieder 1000 kaarssterkte. Eén schit terend effect gaf ditbij de proèfverlich- ting. Ook groote optocht met lampions., Gebeten. Het 10-jarig zoontje van den heer J. V. werd door een onder den hand wagen loopende hond van den petroleum- handelaar J. O. ernstig gebeten toen het- kind dien wagen passeerde. Nadat dr. Hue- ting het eerste verband ha-d gelegd is het kind naar het St. Elisabethgasthuis te Lei den vervoerd voor verdere behandeling. Hierna kon het jongetje weer naar de ouderlijke woning worden gebracht Aan gifte is gedaan bij de politie. LISSE. Personalia. Tot onderwijzer aan de Ned. Herv. School, alhier, is.benoemd de heer J. de Kloet uit Haarlem. Tot onderwijzer aan de Gèref. School al hier, is benoemd de heer J. Verschoor uit Sliëdrecht. Dienstplicht, Op Vrijdag, 17 October a.s. des voormiddags 10 uur, bestaat er te Sasscnhcim in het K.S.A. Gebouw, Hoofd straat no. 191, gelegenheid tot het inleve ren van de .rijksgoederen voor de gewone dienstplichtigen der landmacht, die op 1 October 1930 naar de aanvullingsreserve overgaan. Wegen. De Achterweg, de Cath'rijiie- laan en de Essenlaan, die van een termac- wegdek zijn voorzien, alsmede de Looster- weg en de Spekkelaan, die bestraat zijn geworden, zijn gereed gekomen. Deze wegen zijn thans wederom opengesteld voor het rijverkeer. Zoowel het termacwegdëk als de bestrating zullen op den duur beter bestand zijn tegen het groote verkeer dan de vroe gere grindbeharding, terwijl het berijden van deze wegen thans een genot is gewor den. NOORDWIJKERHOUT. KONINGINNEFEESTEN. Zoo was gisteren dan de dag van de wedstrijd in versieren van en lokkend uit stallen in de winkel-étalages. Mede dank |zij het mooie weer waren in de avonduren velen op de been om de verschillende win kels te bewonderen. De jury had geen gemakkelijke taak. Een drietal leden van het Oranjelcomité had deze taak op zich genomen. Dc uit slag is als volgt: Eereprijs: J. v. d. Berg VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De elfde Volkenbondsvergadering giste ren geopend. De arrestatie der oppositie-leden in Polen. De Zeppelin heeft een bezoek aan Mos kou gebracht. (Luchtvaart, 2e blad.). Het Chineesche kamp te Pontianak door brand verwoest (Ned. Cfost.- Indië, 2e blad). BINNENLAND. Het programma van de opening der Sta- ten-Generaal. (Binn., 3de blad.) Door de arbeidsgeschillen in 1929 kwa men er 964.000 verloren werkdagen voor. (Binn., 3de blad.). Vooralsnog geen vereenvoudiging der controle Wegenbelasting (Binn. 3de blad). De verdeeling van de opbrengst der Weldadigheidszegels voor het kind. (Binn. 3de blad). Bij een inbraak te Rotterdam werden vier brandkasten geforceerd. De dieven veroverden slechts een kleinen buit. (Gem. Berichten, 2de blad). Doodelijk ongeluk in het Stadion tfe Am sterdam. (Gem. Berichten, 2de blaÖ). PROF. P. J. M. DE BRUIN hoopt 18 September a.s. zijnt 25-jarig jubileum te vieren als hoogleeraar aan de Theo logische School te Apeldoorn Smit. De jury had gemeend deze te moé ten toekennen wegens de uitgesproken su perioriteit van deze stand, welke echter geen étalage was, doch een groot gedeelte van het bloemenpakhuis. De le prijs *vbl> kreeg P. Mens, met 27 punten, 2de prijs H. Buschman met 26 punten, 3e prijs' L. van Driebergen met 26 punten, 4e prijs ,P. J. Broekhof, met 2 punten, 5e prijs Jac. van Dani met 23 punten, 6e prijs A. van'WaCh- tendorffvan Rijn, met 23 punten, 7e prijs L. v. d. Voort, met 23 punten. De verlichting trok wederom vele kij kers en vele fotografen en amateurs dito beproefden het witte torentje en het mas sale raadhuis op de gevoelige plaat vast te leggen. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Bij een groot en aan voer werden de navolgende prijzen besteed: Gladiolen 3090 ct., Ceboutanjers rood on rose 7080 ct. Helianthus 60—80 ct. Cry- santhen 68 ct. Statice 46.Stroo- blomen 4.G.Asters in meerdere kleu ren 30—60 ct. Zinnia 50—70 et. ConviU'c 7080 ct. Witte LeÜe's 10!2 ct. Dahlia's 1.201.40. Pompon-Dahlia's 6070 ct. Dwergastérs 4.—6.Afrikanen 4.-0.- Rozen per bos van 20 stuks 6080 ct. Gry- santhen per bos 20—40 ct. Monlbretia 20—30 ct.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1