Wassenaarsche Nijverheids-, Land- en Tuinbouw-Tentoonsteliing. WOENSDAG 10 SEPTEMBER 193L DE LEIDSCHE COURANT fWEEDE BLAD PAG. 8 Gistermiddag heeft de plechtige opening plaats gehad van de Wassenaarsche Nijver heids- en Land- en Tuinbouwtentoonstel ling. Om 12 uur werden de leden van de pers ontvangen door den heer W. M. Lankhorst, voorzitter van het Uitvoerend Comité voor de Nijverheidstentoonstelling, die de hee- ren rondleidde over de terreinen der ten toonstelling. Begonnen werd met de af- deeling Tuinbouw, waar de tuinaanleg van de Gebrs. Zoetemelk een zeer fraaien in druk maakt, evenals de rotsgroep der kwee- kerij „A-lpina" en de zending coniferen en rozen van den heer N. Groenendijk welke in Engelschen stijl is opgesteld. De groep van den heer A. C. van Tol trekt zeer de aandacht door de aardige opstel ling van perkplanten in den vorm van een anker, opzibtenden hond, molen, mand, zoo ais deze heesters op groote buitenplaat sen uit de 19e eeuw veel werden aange troffen. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de 3 tenten waarin deze afdeeling in hoofdzaak is ondergebracht. De gemengde groep van den heer de Gans trekt direct de aandacht, in welke inzending prachtige bloemen en planten zijn verwerkt. Deze inzending werd gedaan door een groep tuinbazen. De bloemen en planten. Speciaal vermelding verdient vervolgens hier een eetkamer en een bruidskamer, waarvoor het meubilair en de tapijten afge staan zijn door de firma Mutters en het servies door de firma Hoyting. De feest- disch is op chitterende wijze met groen en bloemen opgemaakt. Ook de inzending der bloembollenkweekers ie de moeite waard. Buiten de tenten vindt men ver schillende kassen opgesteld, waarvan die van den heer Pool wel extra aandacht verdient. Hierin wordt tevens een fraaie collectie cactussen tentoongesteld. De tent der Floraliavereeniging bevat de inzendingen der schoolkinderen welke jon ge planten en stekjes ter verzorging heb ben gekregen en hiervan in het algemeen bijzonder werk hebben gemaakt en er veel zorg aan hebben besteed. Heb werk van de leerlingen van den bindcursus ziet er verder ook zeer verzorgd uit en bevat o.m. een sierlijk opgemaakten feestdisch (ser vies van de firma van der Geest) prachtige kransen, schilderijen, stilleves (opgemaakt van bloeemn en vruchten) kussenc, een waaier enz. De inzending van den heer J. Ander son maakt een zeer keurigen indruk met een fraaie collectie planten en vruchten. Aardig gevonden is ook de groep van den heer M. Sjouke welke den tuinaanleg van Backershaegen met als achtergrond het heerenhuis „Backershaegen" tentoon stelt. Door de Florigaze worden kussens met bloemen beschilderd geëxposeerd, het werk van een Haarlemsche dame, welke hierme de altijd veel succes oogst. In den tweeden tent der Floralia-ver eeniging vindt men de eenjarige planten ingezonden door de kinderen en door oude ren gekweekt zoowel als meerjarige plan ten. Een geweldige Fuchsia en een zeer om vangrijke geranium trokken vooral de aan dacht. De kippen en konijnen. Ook de afdeeling pluimvee en kleinvee mag er hoewel niet groot in aantal wat gehalte betreft wezen. Verschillende toornen kippen van diverse rassen benevens een uitgebreide collectie konijnen zoowel oud en jong, waarbij zeer mooie exemplaren, zijn het bezichtigen overwaard. Voor beide groepen zijn dan ook diverse bekroningen toegekend. De Middenstands-tent. Tenslotte werden de Middenstandstent bezichtigd en een wandeling gemaakt langs de 28 stands. Een fleurig en opgewekten indruk ver krijgt men al direct bij het betreden van deze afdeeling. Een houten tent van 100 Meter lengte en ter breedte van 15 Meter j herbergt de verschillende Wassenaarsche firma's die daarin exposeeren. Bij den ingang vindt men den grootsten j stand, die door de firma Riem Co. be- j nut is om daarin de door haar vertegen woordigde bekende automerken te demon- streeren. De boekhandelaren Hoogeveen en Woest geven ieder voor zich een zeer goed beeld van hun branche, waarbij eerstgenoemde een prachtige collectie luxedoozen post laat bewonderen eh laatstgenoemde o.a. een electrisch werkend film projectietoestel demonstreert. De firma K. L. Will exposeert een fraaie collectie huishoudelijke artikelen, benevens een in werking zijnde electrisch waschap- paraat. Heeren modeartikelen en bontwer ken te kust en te keur treft men aan in de stand der firma Lubbe. De firma Steinwegs geeft in zijn afdee ling een mooie sorteering uurwerken en instrumenten, waarbij een electrisch wer kende klok, en reclame-roulette, waaraan een zeer aardige prijsvraag is verbonden. De firma Vos laat ons een werkelijk aanlokkelijke sorteering zien van wijnen, likeuren en gedistilleerd. Van den Bergh's vleeschwarenfabriek is op haar gebied vertegenwoordigd met alles wat "den inwendigen mensch kan verster ken. Zeer de aandacht trekt het wapen van Wassenaar in de origineele kleuren van gelei en vleeschwaren saamgesteld. De firma H. W. Steinwegs zorgt voor een ander deel van 's menschen voeding in den vorm van kruidenierswaren en de licatessen. Ook de firma Bakker blijft in dit op zicht niet achter en exposeert daarenbo ven een keur-collectie pluimee-voeder. De firma Boers laat een mooie sorteering haarden, kachels, waschmachines etc. be wonderen, evenzoo de stand van den heer Goemans die, wat betreft de stand en sor teering, daarvoor niet onder doet. De firma's Boddeus, Bourgeois en Loos exposeeren met electrische apparaten, sa nitaire artikelen, lampen, stofzuigers en derg. nieuwigheden zijn te bewonderen. Zoo viel onze opmerkzaamheid in de stand van de firma Boddeus op een zeer handig model liand- en stofzuigertje, lich ter dan een strijkijzer, waarmede op ge makkelijke wijze trappen, fauteuils, gordij nen en kleederen kunnen worden gerei nigd, terwijl de firma Bourgeois een nieuw systeem badkamerinrichting van fraaie uitvoering in emaille en porcelein alsmede openen en ging daarna over tot 'het ver welkomen der verschillende autoriteiten, o.m. den oud-burgemeester, jhr. B. Ph. S. A. Siorm van 's-Gravenzandg, en zeide, dat diens aanwezigheid een bewijs was, dat-, hoewel geen burgemeester meer in functie, de oud-burgemeester toch nog met hart en ziel met de gemeente meeleeft. Vervolgens sprak hij den vertegenwoordiger van den minister het departement van Arbeid, Han del en Nijverheid, den heer J. de Jong toe, en drukte zijn erkentelijkheid er over uit, dat door de aanwezigheid van den verte genwoordiger van dit Ministerie het parti culier initiatief werd gesteund. Den heer Kuint, secretaris van den Hoogen Raad van Arbeid, werd tevens een welkomst woord toegesproken. Ten slotte ook aan de leden van den gemeenteraad voor zoover aanwezig. Spreker memoreerde daarna, dat het een zware taak is geweest voor de afdee ling land- en tuinb. onder de moeilijke om standigheden waarin zij verkeert, wegens de heerschende crisis en de sombere pers pectieven, aan deze tentoonstelling deel te nemen, hetgeen daardoor des te meer op prijs werd gesteld. Door de middelen, dié zij heeft gevon den, om de7,e crisis te boven te komen en het organiseeren van een dergelijke ten toonstelling, wordt de energie aangemoe digd en de kwaliteit der producten opge voerd, waarvan de tentoonstelling een beeld geeft. Immer bevat deze een uitgelezen collec tie slachtvee, melkvee met hooge melk productie, schapen van het beroemde Texelsche ras, varkens voor de bagonijpro- Toespraak burgemeester Wiegman. Hierop nam burgemeester J. J. M. Wieg man het woord en sprak de navolgende rede uit: Volgaarne wil ik voldoen aan uw ver- eerend verzoek, om met een enkel woord de Wassenaarsche Nijverheidstentoonstel- ling te openen en ik doe Jat met te meer genoegen, omdat de aanleiding tot deze tentoonstelling is geweest twee heugelijke feiten, die wij dezen tijd vieren, waarvan het eerste is de 50ste verjaardag van Haar, die ik de eer heb, in deze gemeente te vertegenwoordigen, onze beminde en ge- eerbiedigde Koningin. Kan het niet tot mijn taak behooren, om bij deze gelegenheid uitvoerig te schetsen, wat onze edele Vorstin tot nu toe voor ens dierbaar Nederland, voor Haar volk is ge weest, wel is het mij een groot genoegen uit te spreken, dat wij vurig hopen, dat onze Koningin nog heel lang door Haar trouw Nederlandsch volk op de handen zal kunnen worden gedragen; trotsch a's dat Volk is op Haar om Haar eenvoud en Haar hoogheid, om Haar zielenadel en haar opofferingsgezindheid, maar vóóral om de niet te overtreffen wijze, waarop zij één weet te zijn met haar volk en met dat volk weet mede te leven in blijde nlaar ook, en ik zou haast zeggen vooral, in bange dagen. Moge de goede God aan onze ge liefde Koningin hiertoe d° zoo noodige kracht en gezondheid schenken Ik stel u voor, met mij in te stemmen in bouwtentoonstelling, die hier zullen verte genwoordigen een zoo bij uitsteke Holland- schen tak van het volksbestaan. Het wil mij voorkomen, dat in onzen modernen tijd maar alj te veel vergeten wordt, dat ons nationaal economisch leven het moeilijk zal kunnen stellen zonder een bloeienden landbouw en dus zonder een krachtigen zelfbewusten boerenstand, en dat ook thans nog ten volle van kracht is de uitspraak: dat een welvarende landbouw is de rugge- graat eener natie. Een gevoel van dankbaarheid eindelijk jegens den handeldrijvenden Midden stand, die natuurlijk eveneens een terug slag van de heerschende malaise onder vindend, toch niet heeft geschroomd zijn beste krachten in te spannen om het ver blijdend resultaat, dat wij straks in oogen- schouw zullen gaan nemen, te bereiken, en daarmede te bewijzen, dat, mochten er vroeger al eens klachten over het niet concurreerend en laksch zijn der Wasse naarsche winkeliers reden van bestaan ge had hebben, er nu een frissche wind waait door de middenstandsgelederen en de Wassenaarsche Middenstand, volkomen gezond en actief, den Wassenaarders alles kan bieden, wat zij verlangen en zeker kan concurreeren met den geheelen om trek. Mijnheer de Voorzitter, ik wil dan gaan eindigen en wel met den wensch, dat uw bestuur zeer veel voldoening van deze tentoonstelling moge beleven en zijn wer ken, zij het altijd slechts eenigermate, moge worden beloond door een zeer groo- ten toeloop van belangstellenden; met den wensch, dat alle bezoekers der ten toonstelling mogen genieten van al het schoons, en hun voordeel mogen doen met al het nuttigs, dat hier geboden wordt; met. den wensch eindelijk, dat deze ten toonstelling groote voordeelen moge af werpen voor den tuinbouw, den landbouw en den middenstand in deze gemeente, tot welzijn en voorspoed van de geheele Wassenaarsche bevolking. Met deze wensch verklaar ik de Was- seaarsche Nijverheidstentoonstelling voor geopend. Hierna speelde Excelsior Het Wilhel mus dat staande werd medegezongen, waarna de eere-wijn werd rondgediend. De heer Van der Stoel dankte den Burgemeester en vervolgens namens het uitvoerend Comité voor zijn met zooveel gevoel en overtuiging uitgesproken rede voering en voor de goede wenschen, geuit voor onze Vorstin, de Koningin Wilhelmi- na Vereeniging en de tentoonstelling. De heer Grevers, voorzitter der Ko ningin Wilhelmina Vereeniging zegde daarna den Burgemeester, en den heer v. d. Stoel voor de gehouden redevoeringen hartelijk dank. BURGEMEESTER WIEGMAN BIJ DE OPENINGSREDE. gevaarlooze electrische verlichting demon streert. De bekende banketbakkerijen van der Zaal en Anton te Nijenhuis ontbreken evenmin en exposeeren met een collectie lekkernijen om van te watertanden. De firma Winnubst is er met een mooie sorteering artikelen uit het schilders en drogisterijvak en geeft een uitvoerig beeld, wat het schildersbedrijf alzoo omvat. De firma van der Velde exposeert de verschillende bekende Chevrolet-modellen en auto-benoodigdheden. De manufacturen- handel vormt in de stand der firma Bins haar waardige vertegenwoordigsters. De stand van den brand stoffenhandel wordt ingenomen door de firma de Bode. Daar werden de voortbrengselen der Nederland- sche mijnen naar voren gebracht. De firma Gleic-hmann exposeert met haar Veedol-motorolie. De schoenenafdeeling van de firma. Theil is eveneens zeer zeker het bezichtigen waard, terwijl de andere gelijknamige fir ma de Wed. Theil de rookers in alle op zichten kan bevredigen. De firma van Wijngaarden vult een stand met een prachlcollectie binnen- en buïtenlandsche fruit, waaraan alle bezoe kers zich ongetwijfeld zullen vergasten. Mevr. Duivenvoorden-van der Velde toont in haar stand fraaie werkstukken knippatronen enz. van leerlingen van haar m ode-vakschool. Tenslotte is er nog de bezienswaardige afdeeling van de firma Peereboom, die di verse aanlokkelijke artikelen op het gebied der fotografie, optiek en parfumeriën enz. tentoon stelt. Zoowel de tentoonstelling op het gebied van land- cn tuinbouw en de afdeeling Middenstand zijn een bezoek ten volle waard.. Iedereen, zoowel de dames als de heeren zullen er iets van hun gading vin den. Op elk gebied is er werkelijk het neusje van den zalm en zal zelfs de meest verstokte cynicus er tevreden vandaan ko men. De Wassenaarsche Nijverheid, Land en Tuinbouw heeft zonder eenigen twijfel getoond met de grootste plaatsen te kun nen wedijveren. De officieele opening. Te 2 uur gistermiddag had de opening dezer tentoonstelling plaats. De heer G. J. van der Stoel, voorzitter van het uitvoerend comité sprak zijn wel komstrede uit en rekende het zich een groot genoegen als geboren en getogen Wassenaai'der het welkom toe te roepen in de eerste plaats aan den burgemeester als hoofd der gemeente Wassenaar. Spreker zeide, dat het comité het zich een eer achtte, dat de burgemeester zich bereid had verklaard, de tentoonstelling t.a ductïe, zuivelprdouctén van eerste kwali teit enz. Spreker vestigde dan de aandacht op de cuinbouwafdeeling, welke wel een sprook- jestuin gelijkt en Wassenaar mag er trorsch op zijn, zulke vakmenschen onder zijn in woners te kunnen rekenen. Wat den Mid denstand betreft, zoo heeft de grootte van het gebouw, waarin deze afdeeling is on dergebracht reeds verraden, dat geen te groote woorden gesprbken maar groote da den volbracht werden. Spreker bracht dan naar voren, dat jam mer genoeg vele menschen zich inbeelden, dat, mede in verband met de gemakke lijke communicatie met de nabijgelegen groote steden het in Wassenaar te duur is, hetgeen een gefingeerd idee is, waarvan men na bezichtiging van de stads v. d. Mid denstand wel overtuigd zal zijn. De inkoo- pen kunnen dan ook even goed en voordee- lig worden gedaan als daarbuiten. Als aanleiding tot de tentoonstelling noemde spreker het feit van den verjaar dag van H. M. de Koningin, onze Lands vrouwe, tezamen vallende met het 25-ja rig jubileum der Koningin Wilhelmina Vereeniging, waardoor dit feest een zeer bijzonder karakter draagt. Het deed spreker genoegen, dat de ge heele gemeente spontaan aan deze feesten deelname en spr hoopte dat er feest zou ge vierd worden ter eere van het Vorsten huis en dat God Haar moge beschermen, wie ons land en ons volk zoo lief en zoo dierbaar is. Ten slotte wijdde hij een woord van dank aan diegenen, die aan de totstandkoming der tentoonstelling medewerkten, in de le plaats aan den heer Smoor, dir. van de Wassenaarsche Grondexploitatie Maat schappij. die geheel belangeloos zijn terrei nen ter beschikking heeft gesteld ook den gemeenteraad betuigde hij zijn dank voor het wijze besluit, daadwerkelijk de tot standkoming dezer tentoonstelling te .steu nen éénjarig jubileum. Ten slotte feliciteerde spreker den edel achtbare heer J. J. Wiegman met zijn l-ja rig jubileum als burgemeester van Wasse naar aangezien het juist ongeveer 1 jaar geleden is dat deze zijn blijde incoms.e in de gemeente Wassenaar als hoofd dezer ge- geiheente Wassenaar als hoofd dezer ge meente hield. Hij heeft zich in dat jaar tijd bemind gemaakt bij een ieder en allen en blijk gegeven dat de belangen der gemeen te hem geheel ter harte gaan. Spreker ein digde met het uitspreken van de hoop, dat het den beminden burgemeester gege ven moge zijn, nog lang voor zijn gezin en voor de gemeente Wassenaar blijven. eén lang leve de Koningin Als tweede aanleiding tot deze tentoon stelling moet genoemd worden, het 15-jarig bestaan der Koningin Wilhelmina vereeni ging, eveneens een feit, dai, naar mijne meening, niet onopgemerkt voorbij mag gaan; immers deze vereeniging is het ge weest, die gedurende 25 jaren heeft ge zorgd, dat het feest van de Hooge Lands vrouwe in Wassenaar waardig wordt ge vierd die onder haar zeer talrijke leden jong en oud, rijk en arm, pr 'testanten en katholieken en die dus bij deze feestviering heeft gestreefd naar eenheid, met eerbie diging van elkanders beginselen, en daar mede heeft gevolgd het illu-icrc voorbeeld van de waardigste Vertegenwoordigster van die Volkseenheid: Koningin Wilhel mina. Vóór ik nu overga tot de opening van deze tentoonstelling met goede wenschen, mijnheer de voorzitter, moge ik 'och nog uiting geven aan enkele gevoe ens, die er in mij omgaan. Die gevoelens zijn helaas gemengd. Al lereerst dringt bij mij op een gevoel van tleursteliing over de slechte tijden, die over het algemeen voor" de geheele bevolking bestaan, maar die zich toch voornamelijk uiten in een ernstige crisis in den land- en tuinbouw. Maar ook tegelijkertijd komt dan een gevoel van bewondering bij mij op, dat men, niettegenstaande deze ongun stige toestanden, tot den moed heeft gehad en energie deze tentoon stelling te organiseeren en zoo hoog moge lijk op te voerenvan bewondering, dat men niet moedeloos met de handen in den schoot is gaan zitten, maar deze tentoon stelling heeft aangegrepen als een gelegen heid meer om te trachten de bestaande crisis te overwinnen. De trots van Wassenaar. En dan paren zich aan deze gevoelens nog een gevoel van trots, dat in ons dorp Wassenaar zij het aan een groote stad grenzend, maar toch altijd een plattelands gemeente een dergelijke prachtige ten toonstelling is tot stand gekomen. Een ge voel van dankbaareid eindelijk, als hoofd dezer gemeente, op de allereerste plaats jegens het volijverige tentoonstellingsbe- stuur, dat het zoovelen in Wassenaar heeft weten op te stuwen tot zulk nu:tig, degelijk en grootsch werk. Op de tweede plaat-s jegens de tuinbouwvereenigingen en de in zenders van die branche, dat zij op zoo'n aantrekkelijke, heerlijke manier wede" eens onder de aandacht van het publiek hebben gebracht al het schoons en edels, wat er schuilt en leeft in den tuinbouw. Voort-s jegens de inzenders van de land- Een woord van den oud burgemeester. Vervolgens meende de oud-burgemees ter Jhr. B. Ph. S. A. Storm van 's-Graven- sande op dezen merkwaardigen dag ook een enkel woord te mogen spreken on be gon op geestige wijze de aandacht erop te vestigen, dat de heeren van de pers, hem in het algemeen zeer moeilijk kunnen ver staan, en dat men van hem ge-wend was, dat hij „van den eenen tak op den anderen springt" met zijn gedachten. Spreker zeide, met genoegen te consta- teerén, dat hij in de 18 jaar, dat hij Bur gemeester van Wassenaar was, hij het vuur niet heeft uitge-bluscht en dat het hem pleizier deed te zien, dat hij Wassenaar heeft verlaten in een toestand van jeugdige energiedrang, moed en kracht tot groot- sche daden. Hij bracht naar voren, tot die pessimisten te behooren, die aan het wel slagen der tentoonstelling hadden getwij feld, die bang waren voor onweer, slecht weer, regen en andere ellende. Spreker zeide, dat men het verdiend heeft, dat de tentoonstelling voor de Wassenaarsche Burgerij een groot succes wordt-, door de wijze waarop men deze zaak heeft voorbe reid en sprak de blijde hoop uit, dat- men de zaak tot een goed einde zal brengen, begunstigd door even goed en mooi weer als waarmede de opening vandaag werd begunstigd. Spreker vestigde daarna de aandacht op het feit, dat wanneer men 18 jaar een ambt I waarneemt, men op ouderen leeftijd een beetje „zwaar op de hand" wordt-, en meent, dat men moeilijk te vervangen is. Dat eigen „ik" is iets, waar de meeste menschen moeilijk overheen kunnen ko men. Datzelfde groote „ik" is spr. echter weer geheel te boven gekomen, omdat hij heeft gezien, dat in zijn plaats een man is geko men die niet alleen bekwaam is, om dat ambt waar te nemen, maar die tevens blijk geeft geheel met zijn gemeente mee te leven. Een eigenaardige uitlating. Spreker zeide, al vond hij liet- mis schien een beetje eigenaardig uitgedrukt, dat bij de manier waarop de tegenwoordi ge burgemeesters tot stand komen, wel een zeer gunstige keuze was gedaan, en men heeft dan ook wel gevoeld, dat deze opvolger in den t-ijd van 1 jaar aller har ten heeft gewonnen, dat van spreker ook (gelach). Wanneer spreker had geweten, wat hij nu weet, had hij zonder twijfel den heer Wiegman als zijn opvolger voorge steld. Vervolgens richtte spreker zich tot d© Koningin Wilhelmina Vereeniging waar van hij niet- alleen Eere-Voorzitter, maar ook dikwijls Voorzit ter in functie is ge weest. De vereeniging heeft er gedurende 25 jaren van haar bestaan altijdvnaar ge streefd, op de haar eigen pleizierige wijze het Koninginnefeest te vieren. Die K. W. V. komt een woord van dank en hulde toe. Spreker kan niet anders dan de K. W. V. feliciteeren met een enkel woord van zichzelf en uit zijn hart.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 8