DE 23STE NEDERLANDSCHE JAARBEURS De Slavin van het Zwijgen WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 De vraag of een jaarbeurs behoefte heeft aan noviteiten, of voortdurende af wisseling in de producten der verschillen de verkoopers het bezoek en den handel stimuleeren, is dicutabel en dus niet een voudig te beantwoorden. Een feit is liet evenwel dat de journalisten die van sei zoen tot seizoen de beurs bespreken, reik halzend uitzien naar iets „nieuws" of wat ze meenen daarvoor te mogen houden! Vroeger verstrekte het Jaarbeursbestuur een lijst van nouveauté's waarop het arti kel keurig stond omschreven, het stand nummer veirmeld en de firma aangeduid. De laatste twee beurzen zijn deze opgaven, die een welkome handleiding waren, ach terwege gebleven, naar verluidt omdat een collega met deze „nouveauté's" open lijk den draak had gestoken. In ieder geval moet thans met nog grooter nauwkeurig heid en meer bedachtzaamheid worden rondgesnuffeld voordat men het erop kan wagen zijn lezers een artikel als noch nie dagewesen, te annonceeren. Wie deze beurs op zijn gemak rondwan delt zal moeite hebben bij zijn eerste om zwervingen opvallende bijzonderheden te ontdekken. Daar staan op het Vreeburg weer de bekende pompen die de lucht vervullen met hun monotoon geluid. Daar ia verder een firma die geestige reclame poppen demonstreert en daarbij het prin cipe dat „actie" in de etalage-kast nog al tijd de meeste kijkers trekt, niet verwaar loost. En daar deze fabrikant, getuige zijn neger-drummer en de juffrouw die hope loos met haar beenen spartelt terwijl ze achterover in een koffer ligt, een humoris- tischen kijk op het menschdom blijkt te hebben, kan het wel niet anders of zijn product moet aftrek hebben. Voorts vindt men op het open Vreeburg-terrein nog de talrijke handelaren in wa-schtobben die ze lustig laten schommelen en de fabrikanten van machinerieën in groote verscheidenheid van vorm en afmeting. De groote hall van het nieuwe gebouw is ditmaal een demonstratiezaal geworden voor automobielen, waaronder die van Ford een ruime plaats innemen. Luxe-wagens zijn er zoo goed als niet, maar voor de lief hebbers van eenvoudige oarosserieën en chassis is er een overvloed van keuze. De voor deze groep beschikbare ruimte is uiterst royaal, zoodat ieder onderdeel op zijn voordeeligst uitkomt. Achterin, in de semi-permanente hall de FEUILLETON Dit het Engelsch van FRED. M. WHITE. 38) Hij ruimde de overblijfselen van hel ontbijt weg en bracht een uitstekend ver zorgde, lichte lunch en wat amusements lectuur: tijdschriften en romans; de gevan gene kon zich niet beklagen lat Sat oris het hem aan iets liet ontbreken en daar hij zoolang het licht was, niets kon onder nemen met zijn geïmproviseerd telegraaf toestel, doodde hij, zoo goed en kwaad als het ging, den tijd met lezen. Noch van Satoris, noch van Mary merk te hij iets. Toen het donker was, schroefde hij den schakelaar wat aan en begon het spelle tje van den afgeloopen nacht weer en al spoedig merkte hij tot zijn onuitsprekelijke opluchting, dat zijn seinen beantwoord werden. Field was dichtbijhij was dus veilig weggekomen en had den toeleg be grepen Hij scheen ook iemand meege bracht te hebben die de lichtseinen ver staan en beantwoorden kon. Practische ke rel tochBerrington seinde de berichten vlug door en was overtuigd da'. Field niets achterwege zou laten om zijn voordeel te !oen met wat hij ervaren had. Later op den avond nadat de geheim zinnige handlanger die ook zijn 'unch had zuivel-toe-stellen en de groote karnkneders, centrifuges en laboratorium-apparaten. Maar dan, wanneer we terugwandelen, voert de weg ons langs de lichtpaleizen van Philips en zoo min als vroeger stelde ook ditmaal de Eindhovensche industrie teleur. Voor het eerst op de jaarbeurs de monstreert Philips het apparaat waarmee het mogelijk is in uw huiskamer een gra- mcfoonplaat op te nemen en onmiddel lijk daarna weer te geven. Het toestel, de Philigraaf, is een combinatie van een ra dio-installatie en electris-che gramofoon, die men opgesteld heeft in een geluiddicht kamertje. De uitvinder demonstreerde ons het proces dat al heel eenvoudig in zijn werk gaat, maar waarvan de resultaten werkelijk verbluffend zijn. Een aluminium plaatje wordt op den schijf van den gra mofoon gelegd, een speciaal voor het doel vereischte naald in den pick-up gebracht-, een microfoon versterker ingelascht en men kanspreken. Natuurlijk voor den ingeschakeld en microfoon! Is de opname beëindigd dan wordt de stalen naald door een houten vervangen en men kan het zelfde plaatje aanstonds afdraaien en daar bij de sensatie ondergaan zijn eigen stem te hooren. De prijs van de voor dit soort opnamen benoodigde onderdeelen die zon der meer bij de Philips electrische gramo foon No. 2901 in combinatie met een ont vangtoestel voorzien van een voldoend ruime eindla-mp b.v. Philips ontvangtoestel len 2511 en 2601 gebruikt kunnen worden, bedraagt slechts 65.Praktisch als steeds zorgde Philips ervoor dat de plaat jes zelf al buiten gewoon billijk te verkrij gen zijn n.l. tegen 0.10 per stuk. Op deze wijze kan men - zijn familieleden op afge legen bezittingen de stem uit het moeder land laten beluisteren zoo vaak ze die wil len hooren. D.w.z. met inachtneming van de grenzen die bij een herhaalde reproduc tie gesteld moeten worden. Maar zelfs na 250 maal draaien is he-t geluid, naar ons verzekerd werd, nog volmaakt scherp. Ook de \erzending van deze gramofoonplaten behoeft niemand hoofdbrekens te kosten omdat Philips kartonnen enveloppes be schikbaar stelt tegen 0.03 per stuk. Een a-nder noviteit op radiogebied, die bij Philips valt te bewonderen is de Phi lips Standaard Combinatie type 2531, in Philite uitvoering. Voordeelen zijn: le groote geluidssterkte en prachtige geluids kwaliteiten, o.a. door toepassing van een I WSÊI gebracht, hem van een overvoedig diner had voorzien greep een rusteloos ver langen om iets te doen Berrington aan. Ongeduldig liep hij zijn kerker op en neer en luisterde zoo nu en dan aan de spreek buis of hij nog iets gewaar kon worden. Maar het bleef doodstil in h ris en er bleef den gevangene niets anders over dan zijn ziel in lijdzaamheid te be/.i ten. Dat was heel wat voor den ongedu'.digen kolonel Geen levensteeken van Satoris; niets van Maryniets van Field, ondanks zijn her haalde pogingen om door de lichtseinen weer verbinding te krijgen met de politie bewaking buiten. He scheen of de gang der gebeurtenissen stilstond, of iedereen hem vergeten was. Het was in één woord zenuwsloopendde tijd ging met tergende langzaamheid voorbij en slotte kleedde de gevangene zich uit en ging naar bed, maar het duurde vele eindeiooze uren 'oor hij den slaap kon vinden. Den volgenden morgen begon de marte ling opnieuwbehalve de doofstomme knecht, die in eentonig*, regelmaat ontbijt, lunch en diner kwam bre igen, zag hij geen levende ziel. Satoris scheen hem vergeten te zijn, Mary kreeg blijkbaar geen kans om zich met hem in verbinding te stel len en Field was natuur ijk bezig de stuk jes van de legkaart aaneen te passen. Want dat er verder gesponnen werd aan de ont- knooping van het drama, daarvan was de kolonel overtuigd. Maar het sarrende, ein- delooze afwachten was een harde beproe ving voor den nctieven krijgsman Hij be greep later zelf niet hoe deze dag was omgekomen Eindelijk, dien avond, toen hij na een nogal vroeg diner zat te soezen, scheen de toovercirkel van stilte, die om de dingen getrokken was, verbroken te zullen wor GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN GASONTPLOFFING TE EINDHOVEN. Ernstige onvoorzichtigheid de oorzaak. In* het pand Gestelschestraat 43 te Eind hoven hielp Maandag de heer M. van Vleu ten den heer A. van de Water bij het ver huizen. Toen hij in de voorkamer licht wil de ontsteken en de gaskraan was openge draaid, ontstond plotseling een hevige ont ploffing, die de ruiten vernielde, het pla fond indrukte en de pannen van het dak deed vliegen. De heer v. V. bekwam brandwonden aan zijn handen. Overigens deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De recherche nam de zaak in onder zoek en het bleek, dat de vorige bewoner een lamp van de gasleiding had verwijderd zonder deze af te sluiten. VERDRONKEN. Te Schiedam is gisteren uit de Maas het li.jk opgevischt van den 57-jarigen H. de R. aldaar, die sedert eenige dagen werd vermist. den. De electrische bel van de voordeur ging en, onmiddellijk luisterend aan de spreekbuis, hoorde de kolonel het geluid van Satoris stoel, die over den loer reed. Toen volgde een vlugge kreet, die plot seling gesmoord werd, alsof een hand ge legd werd op den mond van dengcen, die geschreeuw had. Daarna was het stil, maar het duurde niet lang of Berrington hoorde beneden stemmen, stemmen met vreemd accent, die iets schenen te eischen. Hei, leek,den luis teraar dat Satoris op pleitende toon sprak maar de bezoekers waren stroef en on buigzaam. Het duurde een poos voor het tot den kolonel doordrong tot welke nationaliteit de vreemdelingen beneden behoorden. „Burma", riep hij uit!" „Ik dacht het al! Ik wou alleen maar dat die kerels niet zoo vlug praatten. Jammer dat ik die taal niet beter geleerd heb toen ik er de gele genheid voor had, Verdraaid, wat is dat?" Een van de vreemdelingen had iets o-er robijnen gezegd, dat had Berrington duide lijk verstaan en hij herinnerde zich onmid dellijk dat er robijnenmijnen in Burma wa ren waarvan sommigen door blanken waren ontdekt, Sir Charles Darryll was er ;n vroeger jaren geweest zijn vriend, Sir Maurice Decie, ook. Wie weet of die robijnen niet iets te maken hadden met de belangrijke documenten die volgens Sato ris Sir Charles in zijn bezit moest hebben gehad. Berrington vond dat de uren, die hij in gevangenschap had doorgebracht, geenszins verloren waren Hij hoorde Satoris een norsch antwocvd geven, een geluid dat op een klap l«pk; toen een kreet van pijn en stilte. Misschien gebruikten die menschen be neden geweld. Berrington had vroeger gru- Des avonds is uit het water aan den Noordvestsingel opgehaald het lijkje van den 5-jarigen A. v. d. W. van den Noord- vest aldaar. De jongen werd sinds den middag uit de ouderlijke woning vermist. Maandagavond werden aan de Maas nabij Genooi te Venlo eenige kleeren, als hoed, jas, enz. gevonden. In de jas vond men een Ned. paspoort ten name van A. Hoving, 61 jaar, melkknecht te Rotterdam. De politie is in de nabijheid in de Maas aan het dreggen. Te Lonneker is het 9 maanden oud zijnde kindje van H. uit den kinderwagen in een emmer met water gevallen en jam merlijk verdronken. Te Oude Niedorp is het 10-jarig zoon tje van den heer M. in een sloot geraakt, waaruit het later levenloos werd opge haald. Gisteren is het lijkje van het eenige dagen geleden vermiste vijfjarig zoontje van de familie Kroon te IJmuiden uit het Noordzeekanaal nabij den steiger der Alkmaar Packet aldaar opgehaald. Ver moedelijk is het ventje bij het spelen nabij dezen steiger te water geraakt en verdron ken. 2.202.50 Gramofoonpl. 3.20 Kerkdienst. 4.05 Concert. 4.35 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing en nieuwsber. 7-00 Piano-recital door V. HelyHutchln son. 7.207.4(? Lezing. 7.50 Koorconcert. 8.20 Concert. Orkest. 10.00 Nieuwsber. en lezing. 10.4012.20 Dansmuziek. 12.2012.25 Televisie-uitz. „R a d i o-P a r i s", 1725 M. 10.502.20 Gramofoonpl. 3.20 Dansmuziek. 4.05 Dansmuziek. 4.35 Concert. 8.20 „Le Jeu de l'Amour et de la Mort" van Romain Rolland. 9.50 Vioolrecital. Kwintet. Brussel, 508.5 M. 5.20 Trio-concert. 6.55 Gramofoonpl. 8.35 Orkestconcert en zang. Langenberg, 473 M. 7.257.50 Gramofoonpl. 7.508.50 Orkestconcert. 10.3511.15 Gramofoonpl 1230 Gramofoonpl. 1.252.50 Concert. Orkest en tenor. 5.506.50 Concert. Sopraan, cello en piano. 8.209.15 Concert. Orkest en 2 piano's. 9.20 Concert. Orkest en viool. Daarna tob 12.20 Dansmuziek. Kalundborg, 1153 M. 12.202.20 Orkestconcert. 3.205.20 Concert. Orkest en viool. 8.209.20 „Redaktionssekretaeren". Blij spel in 1 bedrijf van Erik Bogh. 9.209.40 Piano-recital door F. Jensen. 9.4010.00 Liederen-voordracht. 10.2011.20 Orkestconcert. Z e e 8 e n, 1635 M. 6.05 Lezingen. 7.207.50 Gramofoonpl. 10.2012.20 Lezingen. 12.201.15 Gramofoonpl. 2.203.20 Gramofoonpl. 3.204.50 Lezingen. 4.505.50 Concert. 5.508.50 Lezingen. 8.50 „Wien-Paris". Operettemuziek. Koor Orkest en solisten. Daarna: Berichten en tot 12.50 Dansmuziek. DE KINDERVERLAMMING. Bij een twintigjarige dienstbode in het van Iterson-ziekenhuis te Gouda, waar de patiënten aan kinderverlamming worden verpleegd, is een geval van deze ziekte ge constateerd. Het aantal gevallen is biermede tot 3-8 gestegen. Te Reeuwijk nabij Gouda is het tien de geval van kinderverlamming geconsta teerd. KINDJE BEWUSTELOOS LANGS DEN WEG GEVONDEN. Aan de bekomen verwondingen overleden. Maaudagavond vond een voorbijganger nabij de Piushaven te Tilburg een kindje bewusteloos langs den weg liggen. De klei ne bleek te zijn het vijfjarig dochtertje van den heer B., kapitein van de „Broeder trouw 14", welke boot in de haven ligt. Een ijlings ontboden geneesheer constateerde ernstige been- en rugfracluren en andere verwondingen, vermoedelijk veroorzaakt door een aanrijding met een zwaar bela den wagen. Naar het gasthuis overge bracht overleed de kleine korten tijd later. De politie stelt een ernslig onderzoek in. welïjke verhalen gehoord over de beest achtige wreedheden waartoe die Burmanen in staat waren. Hoe slecht Satoris ork was, het had hem nooit aan zelfbeheer- sching en moed ontbroken en hij was er geen man naar om te schreeuwen als de pijn niet méér dan ondragelijk was. Ze be gonnen weer te praten, het scheen alsof Satoris gedwongen werd iets tegen zijn zin te doen. „Nu, jullie zult het hebben", zei hij ein delijk. „Ik zal mijn secretaris' zeggen de papieren beneden te brengen." Satoris' stoel werd door de kamer be wogen en hij bracht zijn mond aan de spreekbuis om te fluiten, dat hoorde Ber rington duidelijk, maar er klonk geen fluit signaal omdat de kolonel de fluit verwij derd had om te kunnen luisteren. Het schoot hem door 't hoofd dat Satoris hem misschien riep om hulp te verleenen, ter wijl hij het tegenover zijn bezoekers deed voorkomen dat hij een secretaris riep. Maar hoe kon hij den kreupele te hulp ko men, zoolang de deur gesloten was? „Bent u daar?" vroeg Satoris in het Fransch en zoo zacht dat Berrington het haast niet verstaan kon. „Geeft u mij alstu blieft antwoord kolonel, en gebruik dezelf de taal als ik." „Goed", antwoordde Berrington. „Is er beneden iets aan de hand? Wat kan ik doen om u te helpen V\ „Kom direct beneden. Doe uw schoenen uit en sluip in mijn studeerkamer. Ik ben in de macht van twee Burmanen, leden van een geheim verbond, waartoe ik ook be hoord heb. Ze zijn hier gekomen om mij te dooden of om informaties te krijgen, die ik weiger ze te geven." „U schijnt te vergeten dat ik hier gevan gen zit." „Och ja, dat is ook zooging Satoris. die in zijn angst daaraan niet scheen ge dacht te hebben, voort. „Maar de deur gaaf heel gemakkelijk van binnen open als u maar weet hoe de geheime sluiting werkl. Draai de kruk viermaal met kracht naar rechts en driemaal naar links, dan gaat de deur vanzelf open. Ik durf niet meer te zeggen, want die kerels kijken mij zoo kwaadaardig aan. Nog een minuut. Boven aan de trap staat een antiek bureau. Inde tweede lade links ligt een geladen revol ver. Die kon misschien eens noodig zijn..." De stem hield plotseling op m een kreet van pijn klonk Berrington weer in de ooren. De onde vechtlust werd in den kolonel wakker. Hij zou weer vrij zijn, hij had een wapen en belangrijke informaties Met zijn hand op de deurknop volgde hij de aapwijzingen op. Viermaal naar rechts en driemaal naar links! Een- ruk en de deur was open. Met de schoenen in de eene hand en een geladen legerrevolver in de andere, kroop hij als een kat de trap af en keek de studeerkamer in. Satoris lag achterover in zijn stoel, zijn handen waren tegen zijn zij gebonden. De twee vreemden hadden een koord om zijn hoofd gebonden, dat een van hen steeds strakker aantrok met behulp van een pen- nemes, die in een lus van het koord gesto ken was. Het gezicht van het slachtoffer was lijkkleurig geworden, zijn nogen rolden wild en groote zweetdroppels liepen langs zijn wangen. Berrington kende deze folter methode. Zijn bloed kookte, niet omdat hij zooveel sympathie voor het mannetje in den ziekenstoel had, maar uit verontwaardiging over zooveel barbaarsche onmcnschelijk heid. 'Wordt vervolgd) De burgemeester van Utrecht, Mr. Fockema Andreae, links, met den heer W. Graadt van Roggen (secr.-Generaal der Jaarbeurs) bezichtigen een der inzendingen nieuwe deteotorlamp, de Miniwatt E 424 en de Miuiwatt penthode eind-lamp met een vermogen van 6 watt, de C 443; 2e een verlichting der trommelschalen waar door het afstemmen op stations nimmer moeite geeft; 3e een netschakelaar waar door voorkomen wordt dat steeds een ste ker in- of uit ©en stopcontact gebracht moet worden; 4e de mogelijkheid om met een steker het toestel voor weergave van electrische gramofoonmuziek te gebruiken; 5e een zeer sierlijk kastje van Philite ma teriaal dat niet verkleurt, niet uit de voegen kan trekken, onbrandbaar, is en immer zijn gloed behoudt. De prijs van deze combinatie met electro-dynamische luidspreker 2109 bedraagt met inbegrip van antenneveiligheid 293.25. Een toestel dat er al heel eenvoudig uit ziet, lager van afmetingen is dan de be kende en evenals de vorige combinatie voor gelijkstroom werd gebouwd (3 lamps) is de Populaire Combinatie waarvan de prijs voor No. 2534 met luidspreker No. 2016 en antenneveiligheid op 15S.25 werd bepaald. Ook deze apparaten zijn buiten gewoon selectief en zoo laag van aanschaf- fingskosten dat vrijwel iedereen nu in staat is zich de weelde van een radio-apparaat te verzekeren. „Maak van uw huiskamer uw eigen thea ter" is de leuze van de Mij. Cinetone, wier kantoren op het Damrak gevestigd zijn en die het publiek op de eerste verdieping ongemeen weet te boeien door een demon stratie met de Vrij Amateur Projectors voor zwijgende en sprekende films. De Cine Tone, is, zoo zegt het prospectus, het tot werkelijkheid geworden sprookje! Zij be staat uit een gesynchroniseerde electrische gramofoon met pick up en De Vry 16 m.M. projector, en vormt in combinatie met een radiotoestel of gramofoonversterker en goede luidspreker een volmaakte klank- filminstallatie die ook in de kleinste huis kamer gemakkelijk een plaatsje op tafel vindt. We hebben haar geluid gehoord en kunnen niet anders zeggen dan dat de weergave zeer goed en de bijbehoorende beelden eveneens zeer scherp zijn. Geen wonder dat. het publiek zich voor het don ker gemaakte vertrek verdringt, waar deze miniatuur geluidsfilm wordt af-gedraaid. UIT DE RADIO-WERELD Huizen, 298 M, Na 6 uur 1071 M. (K. R. O.-progra-mma). 8.009.15 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.001.30 Concert. K.R.O.-trio. I.302.00 Gramofoonpl. (Uitsl. N.C.RV.-Uitzending. 10.0010.30 Zang door dameskoortje. 2.002.45 Gramofoonpl. 10.3011.00 Ziekendienst. 2.453.45 Cursus fraaie handwerken. 4.005.00 Ziekenuurtje. 5.006.30 Concert. 6.306.40 Koersen. 6.406.45 Gramofoonpl. 6.457.00 Knipcursus. 7.008.00 Orgelconcert door A. B. Cor nells. 8.009.00 Concert. „Zaandams Muziek korps". 9.009.30 J. Lens: „In de breedte of in de diepte". (Het leerplan van de lagere school). 9.3011.00 Vervolg concert. 10.00 c.a. Persber. Hilversum, 1875 M. (Uitsl. AVRO-uitzending). 5.019.45 Gramofoonpl. 10.0110.15 Morgenwijding. 10.3012.00 Concert door de Huiskapel van Theater Tuschinski te Amsterdam. 12.15—2.00 Concert. AVRO-Kwintet. Mien BouwmeesterVerheydt (zang). 2.002.30 Gramofoonpl. 3.003.30 Gramofoonpl. 3.304.00 Voor de dames 4.005.00 Ziekenuurtje. 5.005.30 Gramofoonpl. 5.306.45 Concert door het Orkest van het Rembrandt-Theater te Amsterdam. 6.457.15 Sportpraatje door H. Hollan der. 7.157.45 Radio-Volks Universiteit Prof. Dr. G. Minderhoud: „De industriali- seering van het landbouwbedrijf". 8.01S.45 Concert. AVRO-orkest. 8.459.20 Kamermuziek. Haydn-kwartet. 9.2010.30 Vervolg Orkestconcert. 10.30 Persber. 10.4512.00 Gramofoonpl. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. II.05—11.20 Lezing. 12.20 Concert. 1.2C Orgelspel door R. Foort

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5