21ste Jaargang WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1930 No. 66»! DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND S)e&2icbelveGoti/fca/rit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 I DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit twee bladen Een liberaal over de openbare school Op 15 September a.s zal aan H.M. de Koningin, ter herdenking van haar vijftig sten verjaardag, te 's'-Gravenhage een zanghulde worden gebracht onder leiding van Arnold Spoel. De „Schoolbode" heeft gemeend te moe ten mededeelen, waarom het bestuur van de afdeeling van den Bond van Ned. On derwijzers te 's-Gravenhage niet aan het verzoek heeft willen voldoen van de Af deeling Onderwijs, om aan deze een paar namen op te geven van leden van hare organisatie, bereid zitting te nemen in het regelings-comité. Het blad noemt die weigering noodza kelijk, voor wie het mooie beginsel der openbare school hoog wil houden! In datzelfde artikel wordt, dan verder dat „mooie beginsel" nader gedemon streerd, en zoo lezen we o.m., dat de openbare onderwijzers daarom hunne hulp uiet moeten verleenen, omdat zij de open bare school zien als het bindmiddel voor het hopeloos verdeelde Nederlandsche volk! Naar aanleiding van deze -laatste uit lating schrijft het liberale Vader land in een artikel „Tachtig jaar ten achter": Wie zoo spreekt in 193o is zijn tijd inderdaad bijna 80 jaar ten achter. Die openbare school als bindmiddel voor ons volk is gebleken een schoone droom te wezen, en wij veroordeelen noch Van der Brugghen van 1857, noch Kappeyne van 1878, dat zij ge meend hebben dat dit met de open- bate school zou kunnen worden be reikt, en dat te minder, omdat ook wij lange jaren die hoop gekoesterd hebben, tot wij wel berustend moes ten zeggen: Behüt dich Gott, es war zu schön gewesen, behüt dich Gott, es hat nicht sollen sein. Maar Van der Brugghen was in 1804 en Kap peyne in 1S22 geboren. Maar als in 1930 een onderwijzer spreekt van de openbare school als bindmiddel voor een hopeloos verdeelde natie, bewijst hij daardoor niets te weten van de reden, waarom de confessioneelen ten onzent niet tevreden konden gesteld worden door Van der Brugghen's „Christelijke en maatschappelijke deugden", niets te weten van de gron den waarop Kappeyne in 1878 zijn: „Wijken, nooit!" uitsprak, niets er van te weten waarom reeds 10 jaar later een in meerderheid liberale Eerste Kamer de subsidiewet-Mackay aannam; niets te weten van den ge- daohtengang waarin Oort van der Linden de Staatscommissie voor de Bevrediging bijeenriep, ja, zelfs niets te weten van de houding, die hun eigen partijgenooten, Troelstra en K. ter Laan, in die Staatscommissie hebben aangenomen. Dat is waarlijk heel erg, en wij hopen, dat de di verse commissies die voor de onder wijzers en voor de hoofdacte examen afnemen daarin aanleiding zullen vinden ook naar de kennis van de geschiedenis van het onderwijs on derzoek te doen. Kort en krachtig verklaart dan de politiek hoofdredacteur van het „Vad.", de heer A. Roodhuysen: De openbare school is als bindmid del van de diverse stroomingen in de Nederlandsche natie een volkomen mislukking geworden, en dat kon niet anders, omdat men niet kan binden, wat om zijn beginsel geheel vrij wil staan. Dat inzicht heeft men in liberale krin gen niet altijd gehad en velen zijn nóg zoo ver niet. Indertijd is er onder libera len en geestverwanten eenstemmingheid geweest over de deugdelijkheid van het „bindmiddel" der op>enbare school. Zoo als er nu onder hen dit moge terloops opgemerkt eensgezindheid bestaat be treffende de voortreffelijkheid van het „bindmiddel" van denA.V.R.O. Dat op dit laatste terrein het inzicht in de juiste verhoudingen, gegrond op de w e r- k e 1 ij k h e i d, niet zóó lang moge om sluierd blijven, als zulks geconstateerd is moeten worden inzake het 'onderwijs- De heer Roodhuijzen zegt verder in het hier geciteerde artikel, dat de open bare school toch „voor ons" (voor de libe ralen) van zeer groote waarde is wat wij onmiddellijk als 'n respectabele overtuiging aanvaarden. Maar dan klaagt hij verder: En die openbare school wordt tel kens meer stuk gemaakt door sec- tarische drijvers, aan die school werkzaam, die het beginsel van de neutraliteit tot zoo treurige caricatuur willen maken, dat de kinderen geen hulde meer zouden moeten brengen aan het hoofd van den Staat, omdat die het monarchale regeeringssysteem huldigt. Wij zullen ons maar niet vermoeien met de vraag aan deze heeren, of een kind al of niet eer bied moet leeren voor het gezag, en zoo ja, of dit dan zal moeten zijn voor het gezag dat er is, dan wel voor het gezag, dat er volgens deze heeren wezen moest. Wij zullen ons nu maar niet bezig houden met de vraag, of de kinderen niet zeer goed uit het ook thans weer gebeurde de zeer juiste conclusie zullen trekken, dat. mieester tegen de Koningin is". Iets wat Hare Majesteit niet deert, maar ons paedagogisüh hart in opstand brengt, omdat daardoor in de kin derziel gebracht wordt, dat. zeker ieder, die eerbied voor het kind heeft., ernstig zal moeten bestrijden. Wij mogen uit dit laatste citaat even vastleggen, dat daarin wordt geconsta teerd, dat „sectarische drijvers" in de openbare school de z.g. neutraliteit van die school maken tot „zoo treurige cari catuur". Wij hebben datzelfde meermalen geconstateerd, doch het is zoo goed, dat dit feit ook 'ne door een liberaal voorman onomwonden wordt bloot gelegd. Wij betreuren dit feit, omdat ook wij er inderdaad van overtuigd zijn, dat de openbare school voor een deel van ons volk niet kan worden gemist dat het althans niet wensohelijk zou zijn, als er voor bedoeld volksdeel geen openbaar onderwijs zou zijn. En daarom zien wij ook graag een zoo goed mogelijke, zoo neutraal mogelijke openbare school. VOLKENBOND DE ONTWAPENINGSCOMMISSIE. Van Eysinga Nederlandsch gedelegeerde. Naar de correspondent van de Msb. te Genève verneemt, zal dit jaar de heer Lou don niet de vertegenwoordiger der Neder landsche regeering zijn in de derde com missie der volkenbondsvergadering voor het ontwapeningsvraagstuk. Men zal zich herinneren, dat verleden jaar moeilijkheden gerezen zijn, toen de heer Loudon eerst als voorzitter der voor bereidingscommissie van de ontwapenings conferentie en daarna als Nederlandsch gedelegeerde spreken moest en de opvat tingen in de e-ene en de andere kwaliteit uiteen liepen. Met het oog hierop zal de heer Loudon dit jaar Nederland vertegenwoordigen in de politieke commissie, die het plan Briand te bespreken zal hebben, terwijl van Eysin ga de Nederlandsche vertegenwoordiger in de ontwapeningscommissie zal worden. TURKIJE DE STRIJD TEGEN DE KOERDEN. Samenwerking met Perzië. De Times verneemt uit Konstantinopel, dat de Turksche troepen, nu zij het offen sief tegen de Koerden hervat hebben, van Kabak Tepe naar het Noorden zijn ge trokken en de Koerden op de vlucht heb ben gedreven. Dezen trekken thans weer naar Perzisch gebied' terug. Uit betrouwbare bron wordt medege deeld, dat de Perzische regeering volstrekt niet geneigd is den Ararat aan Turkije af te staan in ruil voor een strook gronds naar het Zuiden,. Perzië zal evenwel sa menwerken met Turkije bij de onderdruk king van den opstand der Koerden. JOEGOSLAVIË. ANTI-ITALIAANSCHE 1ET00GINGEN IN AGRAM. Reactie op de terechtstellingen in Triest. Uit Agra-m wordt gemeld: Ongeveer 2000 personen verzamelden zich toen het nieuwe Zuidslavische regi- mentsvaandel, dat uit Belgrado was geko men, in de kazerne was ondergebracht, op het Corso. Het waren hoofdzakelijk jonge lieden. Buitengewonen indruk maakten onder hen een groep in Agram levende Istriërs, voorafgegaan door een vaandel drager in zwaren rouw, die een zwart om floerst Zuidslavische vlag droeg. Zij trok ken naar het groote plein Jelatsjitsj. Uit een particulier huis werd him een groote vlag toegeworpen, welke zij meenamen. Uit de vensters werden bloemen op heri gestrooid. De voorbijgangers namen voor de jeugd de hoeden af en stemden in met hun patriottische liederen. Er werd geroe pen: weg met Mussolini, leve Zuid-Slavie. Op hei plein, waar zich het Italiaansche consulaat bevindt, trachtte de menigte een bestorming te beproeven. Voor de vensters van het gebouw waren alle gordijnen neer gelaten. Het gelukte de politie de bestorming te verhinderen. In de buurt van het hospitaal werd een Italiaansche vlag verbrand. Men trok daarna naar het Fransche consulaat, waar voor de Marseillaise werd gezongen, en daarna naar het Duitsche consulaat, waar men riep: leve Duitschland, leve Zuid-Ti- rol. Ondertusschen hadden zich op hel station een nieuwe groep van ongeveer 2009 studenten gevormd, welke opnieuw betoo gingen begonnen en eveneens trachtten het Italiaansche consulaat te bestormen. De politie verhinderde dat. Een spreker noo- digde dan de menigte uit van café tot café te gaan en daar te verzoeken het bedrijf te sluiten en de concerten te staken. De eigenaars van de oafé'ï gaven hieraan ge hoor. Een poging om in den schouwburg de voorstelling te doen staken, werd door de politie verhinderd. Het officieel blad der fascistische partij in Triest bespreekt uitvoerig de terecht stelling van de Sloweensche anti-fascisten en verklaart daarbij: De fascistische revo lutie is vastbesloten zich binnen en bui ten de grenzen te verdedigen. Nog meer lood en kogel» liggen gereed voor andere ruggen. Er zijn nog eenige van die ruggen, die reeds langen tijd dit lood verdiend heb ben. Zij zullen ook krijgen wat hun toe komt. Naarmate de tijd voortschrijdt, wordt de revolutie steeds harder. Allen aan gene zijde der grens, zoo besluit dit officieele orgaan, mogen er kennis van nemen, dat het met den „buono Italiano" uit is. De Italiaan van den fascistischen lictorenbun del heeft een heel ander temperament en een heel andere ziel. De Balkan begint aan gene zijde van den sneeuwberg. _o RUSLAND MOBILISATIE VAN WERKKRACHTEN. De centrale commissie van de commu nistische jeugdvereenigingen te Moskou heeft de mobilisatie bevolen van 30.000 le den dezer organisatie voor tewerkstelling in de steenkolenmijnen van het Donbekken. Dergelijke mobilisaties zullen plaats heb ben in de collectieve boerderijen. De maat regelen houden verband met het wegloopen van vele arbeiders uit den Don-bekken. Het is de bedoeling totaal 50.000 van der gelijke gemobiliseerde arbeiders naar de mijnen te zenden. BRITSCH-1NDIE SWARADZJISTEN STOKEN IN HET GRENSGEBIED. De Times verneemt uit Simla, dat de Britsche autoriteiten den steun der inlan ders hebben ingeroepen tegen de aanval len der Afghaansche grensstammen in het Koerram-dal. Deze Britsch-Indiërs slaag den er ook in de Afghanen terug te slaan. Toen echter vernam men, dat de mannen der Indische Congrespartij aan de Afgha nen duizenden roepijen per dag en levens middelen gaven als zij voort zouden gaan met vechten Daarna zijn de aanvallen weer begonnen. De Indische regeering staat nu langs de geheele grens tegenover ongekende moei lijkheden. Alle grensstreken zijn name lijk doordrenkt van de heftige, verontrus tende propaganda der Indische nationalis ten, die er de Engelschen van beschuldigen de grondstellingen der Mohammedaansche religie op 'velei'lei wijze te hebben ge schonden. CHINA. PEKING-REGEERING GEÏNSTAL LEERD. Gistermiddag is met schilderachtig ce remonieel een nieuwe, van Nanking onaf hankelijke Chineesche regeering te Peking geïnstalleerd. Generaal Jen Sji-sjan legde den eed af als voorzitter van den raad van state. De dag der plechtigheid werd in het geheele gebied, dat de Noordelijke regee ring erkent, tot feestdag geproclameerd. Jen heeft verklaard te zullen streven naar socialen vrede en naar een eerlijk be wind en zeide toe, dat belasting zal gehe ven worden naar gelang van de draag kracht der bevolking. Er hebben nog geen ministerieele benoemingen plaats gehad en de nieuwe regeering bestaat voorloopig nog slechts hoofdzakelijk op papier. ZUID-AMER1KA DE „VERGISSING" TE BUENOS AIRES Een rumoerige nacht. Wat de gebeurtenissen aangaat, die gis ternacht de geheele stad Buenos Aires in beroering hebben gehouden, worden thans nog eenige bijzonderheden bekend, die wat meer licht werpen op deze door een mis<- verstand veroorzaakte schietpartij. Door het valsche gerucht van een contra-revolu- tionnairen aanval, was de geheele bevol king in paniekstemming. De wacht voor het postkantoor zag zich in verband met dit gerucht, genoopt de straatlantaarns in de omgeving uit te schieten, ten einde de verdediging te vergemakkelijken. De wacht van het nabijgelegen regee- ringsgebouw meende echter, dat deze scho ten op een contra-revolutionnairen aanval wezen; met machinegeweren opende zij het vuur op het postkantoor, sloegen alarm en maaken zich gereed tot den strijd. Daarop hadden in alle deelen dêr stad schietpar tijen plaats. Toen zich het gerucht verbreidde, dat de in de haven liggende oorlogschepen zich bij de tegen-revolutie hadden aangesloten, moet de artillerie zelfs begonnen zijn op de haven te schieten. Een torpedojager werd door een granaat getroffen. In het postkantoor zijn acht groote gaten en in het douane-kantoor vier, welke ver oorzaakt zijn door de schietpartijen. De straten zijn op ta-1 van plaatsen met bloed bedekt. Gezegd wordt, dat vier post-em- ployé's gefusilleerd zijn omdat zij op de verdedigers van het postkantoor hebben geschoten; vijftien personen zouden wegens plunderen ter dood veroordeeld zijn. Ofschoon het thans rustig is in de stad, blijft zij er toch nog krijgshaftig uitzien. Sterke troepenafdeelingen zijn op ver schillende plaatsen gestationneerd en ca valerie patrouilleert in volle wapenrusting door de straten. De marine-staf is aan land gegaan. Van vele zijden wordt verwacht, dat de gevechten opnieuw zullen ontbran den, daar aan de officieele verklaring, dat de nachtelijke onlusten door een misver stand zijn ontstaan, niet overal geloof wordt gehecht, en eenige verschillen zijn geconstateerd tusschen de officieele mede deelingen en de gebeurtenissen zelf. De minister van Oorlog heeft erkend, dat zich nog een aantal aanhangers van Irigoyen in de stad bevindt. Volkomen opgehelderd acht men de bloedige incidenten in elk ge val nog niet. Uit La Plata wordt vernomen, dat Iri goyen nog geen mededeelingen heeft ont vangen van de nieuwe regeering over het geen zij te zijnen opzichte heeft besloten. OOK EEN OPSTAND IN BRAZILIË. In den staat Rio Grande do Sul. Uit Montevideo wordt gemeld, dat de regeering van Uruguay in den afgeloopen nacht een officieel bericht heeft ontvan gen, volgens hetwelk in den Braziliaan- schen staat Rio Grande do Sul een revo- lutionnaire beweging is uitgebroken. Men houdt er rekening mede, dat de op stand zich zal uitbreiden, ofschoon, naar tot nu toe bekend is, de onlusten slechts van plaatselijke beteekenis zijn. De regeering van Uruguay heeft ter be scherming van de grens twee regimenten afgezonden. DE VERJAARDAG VAN MGR. NOLENS. Telegram van het R. K. Werklieden verbond. Zondag heeft de R. K. Werkliedenver bond aan Mgr. Nolens het volgende tele gram verzonden: „Op Uw zeventigsten verjaardag biedt de katholieke Arbeidersbeweging U hare oprechte gelukwenschen aan, waarbij zij opnieuw dankbaar herdenkt hetgeen U nationaal en internationaal in sociaal-poli tiek opzicht voor het volk deed". VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Anti-ltaliaansche betoogingen te Agram. De hoogspanning in Zuid-Amerika. Ook een opstand in Brazilië. BINNENLAND. Onderhandeling in het boekdrukkersbe- drijf afgebroken. (1ste blad). Brutale roofoverval te Alem (Gem. Be richten, 2de blad). De moord op een zes-en-dertig jarige vrouw te Rotterdam (Geni. Berichten, 2de blad). OMGEVING. Nijverheids-, land- en tuinbouwtentoon stelling te Wassenaar (2de blad). GEEN BOYCOT DOOR DE REGEERING In strijd met den geest der meest- begunstigingsclausule. Het antwoord van den heer Ruys de Beerenbrouck, minister van Binnenlandsehe Zaken en Landbouw, ten vervolge op de be antwoording van vragen vau het Tweede Kamerlid den heer van den Heuvel betref fende het nemen van maatregelen tot het niet meer betrekken van industrieele pro ducten uit landen, welke in bijzonder mate door hooge invoerrechten den uitvoer hier te lande bemoeilijken, met name tegenover Duitschq producten, luidt: Voor zoover dc Regeering industrieele producten uit liet buitenland moet. betrek ken, omdat de Nederlandsche industrie deze niet leveren kan, zal zij zich bij de keuze van leveranciers slechts laten leiden door overwegingen, op de /.aak zelf betrekking hebbende. Wilde zij bij het plaatseo van bestellingen rekening houden met de in voerrechten, waardoor ook de Nederland sche artikelen in andere landen getroffen worden, dan zou zij handelen in strijd met der. geest der meestbegunstigingsclausule welke in al de door Nederland gesloten handelsverdragen is neergelegd en welke zij wenscht te houden. In verband hiermede moeten de tweede en derde vraag ontkennend worden beant woord. DUITSCH-FINSCHE OVEREENKOMST. De levering van boter en kaas. De heer Ruys de Beerenbrouck, Minister \an Staat, Minister van Binnenlandsehe Zaken en Landbouw, voorzitter van den Raad van Ministers heeft op de vragen van den heer Blomjous betreffende een tus schen Duitschland en Finland te sluiten overeenkomst in zake de levering van boter en kaas o.m. het volgende antwoord: De Regeering heeft kennis genomen van een overeenkomst met andere strekking, op 28 Augustus 1930 door de Duitsche en Finsche Regeeringen in zake invoer van Finsche boter en kaas in Duitschland ge sloten. Deze overeenkomst is bij de Regeering in studie. WIJLEN PROF. BLOK HERDACHT. In de Kon. Academie van Wetenschappen. De afdeeling voor de geschied- en let terkunde van de Koninklijke Academie van Wetenschappen vergaderde Maandag in het Trippenhuis te Amsterdam onder voor zitterschap van prof. dr. J. Huizinga. In deze bijeenkomst bracht prof. dr. H. Brug- mans een levensbericht uit over prof. dr P. J. Blok. De secretaris, prof. dr. Paus Scholten, leidde de familieleden van prof. Blok de vergaderzaal binnen. De voorzitter zeide het op hoogen prijs te stellen, dat de fa milie in zoo grooten getale aanwezig was om de nagedachtenis van den afgestorve ne te huldigen. Prof. Brugmans ging den levensloop van den geleerde na om aldus zijn levensbe- teekenis te kenschetsen: Overziet men het geheele leven en den ga-nschen arbeid van Blok, dan treft daar in naast de groote geleerdheid ook en voor al de reine zuiverheid van zijn bedoelen. Deze man heeft nooit iets anders gezocht dan de wetenschap te dienen en nimmer iets anders bedoeld dan ten nutte van het vaderland te arbeiden. Zoo zal hij in onze gedachtenis blijven voortleven. Na deze huldiging van wijlen prof. Blok en nadat diens familie zich had verwijderd, bracht de voorzitter vervolgens hulde a.sn de nagedachtenis van het overleden bui- tenlandsche lid der Academie, den Duit- schen historicus prof. Eduard Meyer en van het gewone lid prof. dr. d'AuLnia de Bou- rouill.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1