DAMES- EN HINDERHOEDEN VOOR HERFST EN jfrlNTER L- HAARLEMMERZTRAAT 120136 DINSDAG 9 SEPTEMBER 1930 TWEEDE BLAD PAG. 8 BEZICHTIGT OE SPECIALE ETALAGES rJ EBE DE GROOTE MANOEUVRES in de Fransche Alpen zijn in vollen gang. De generaals d'Alanzier, Serriquy en VaubreMeersch bespreken het aanvals- en verdedigingsplan UIT DE RIJNSTREEK NIEUWKOOP. Personalia. Mej. J. M. van den Bosch alhier is benoemd tot tijdelijk onderwijze res aan de R.-K. Meisjesschool te Roelof- arendsveen. Ontginningsbedrijf. Heden is ter uit voering van de gesloten overeenkomst tus- schen de gemeenten Nieuwkoop en Wasse naar het eerste transport afvalstoffen ten behoeve van het Gemeentelijk Ontginnings bedrijf aangevoerd. Gevestigd: L. van den Berg, stuca- door en gezin uit Leiden. J. Schuit, amb tenaar N. S. uit Hilversum. H. Bijker, veehoudersknecht uit Leimuiden. H. Kron, zonder beroep uit Nieuwer-Am- stel. J. M. Splinter dienstbode uit Am sterdam. B. N. Blok, onderwijzer, uit Oudkarspel. A. C. van Koert, onderwij zer, uit Beverwijk. J. G. Lunenburg, dienstbode, uit Zoeterwoude. J. C. van Koert, dienstbode, uit Leiden. N. A. Wijmenga, zonder beroep, uit Voorburg. Vertrokken: C. J. W. M. van Gils, onderwijzer, naar Wassenaar. K. M. Verlaan, zonder beroep, naar Weesper- karspel. P. Hesseling, zonder beroep, naar Utrecht. J. van Diemen, zonder beroep naar Vreeland. A. M. van de Loo, dienstbode, naar Noordwijk. C. de Rijk, dienstbode naar Leiden. J. van Wengerden en gezin, veehoudersknecht, naar Mijdrecht. B. N. Blok, onderwijzer, naar Noord-Scharwoude. WOERDEN. Bedevaart. Aan de bedevaart naar Kevelaar die Maandagavond weer behou den in Woerden terugkeerde, is door 70 personen uit .Woerden deelgenomen. Halsstarrig. Een zekere' A. N. uit Rotterdam' die zich Zondag aan overtre ding der visscherijwet schuldig maakte, weigerde halsstarrig aan de politie zijn naam op te geven. Na op het bureau voor den burgemeester te zijn geleid gaf hij eindelijk toe. Proces-verbaal is opgemaakt. Aanrijding. Zondag werd op Geest- dorp een vrachtauto, toebehoorend aan den kermisexploitant J. de R., uit Rotterdam, aangereden door een luxe-auto, bestuurd door M. C. De audt bekwam zoodanige scha de, dat hij door v. V.'s sleepdienst moest worden weggehaald. Persoonlijke ongeluk ken hadden niet plaat-s. Proces-verbaal is opgemaakt. Gistermiddag had een verkeersonge val plaats op de hoek Kruisstraat—Voor straat, dat ernstige persoonl;jke ongeluk ken met zich had kunnen brengen. Een luxe-auto waarin de burgemeester van Doetinchem was gezeten, kwam ui' de richting Bodegraven. Deze wilde de vracht auto van de J. uit Leerdam, die vanuit de Kruisstraat de Voorstraat inreed, nog passeeren, wat echter met meer mogelijk bleek. De luxe-auto reed het trottoir nog op maar raakte bekneld tusschen de vrachtauto en de muiir van het nabij zijnde winkelhuis. Een vrouw die zi-'h juist op hel trottoir bevond, kon zich nog in veiligheid stellen, maar was ernstig geschrokken. De luxe-auto was ernstig beschadigd en werd later weggesleept. Proces-evrbaal volgde. Ernstige botsing. Gistermiddag te 2 uur had een hevige botsing plaats tusschen twee luxe-auto's ter hoogte van de Recla mezuil even over de Snellebrug. De klap was zoo hevig, dat deze op bet politiebu reau gehoord werd. Een der luxe-auto s, komende van Rotterdam, had de bocht veel te veel naar lmiks genolnen, zoodat aan een aanrijding niet meer te ontkomen was. De bestuurder van de andere auto liep een beenwonde op. De schade aan j beide auto's toegebracht, is zeer groot. Dc machines werden vernield. De auto, die j de botsing veroorzaakte, was een splinter nieuwe Lincolnwagen vervaardigd te Rol terdam en op weg naar de Jaarbeurs tc Utrecht om tentoongesteld te worden. Er i was nog slechts 78 K.M. mee gereden. I Door een deskundige werd de schade ruw I geraamd op 4000. Proces-verbaal is op gemaakt. LAND- EN TUINBOUW DE RIJKDOM DER AKKERBOUWERS i De vermogens-achteruitgang bij 53 akkerbouwers bedroeg gemiddeld ongeveer f 9000.—. De akkerbouwcommissie uit- de H. M. v. L., bestaande uit de heeren B. Bies heuvel te Houtrakpolder, R. C. Schenk te Groote IJpolder, G. Braat te Zevenhuizen (Z.-H.), P. Leeuwenburgh te Numansdorp en Ir. T. P. Huisman te 's-Gravenhage, heeft aan het boekhoudbureau der H. M. v. L. gegevens verzocht over de vermo gens der akkerbouwers, bij dit bureau aangesloten, om na te gaan of hiermede het inzicht in de positie der akkerbou wers bij de tegenwoordige crisis zal zijn te verdiepen. Het boekhoudbureau heeft hierop te kennen gegeven, dat het wegens de strik te geheimhouding der haar toevertrouwde gegevens, alleen in staat is cijfers der in- dividueele bedrijven te verstrekken, indien de betrokkenen zulks persoonlijk goedkeu ren, ook al worden de leden door nummers aangegeven. Het verklaarde zich echter wel bereid algemeene gegevens over die akkerbouwbedrijven te verstrekken, waar van het boekjaar 1 Mei 192930 reeds is afgewerkt. De commissie heeft hierop aan het boekhoudbureau een aantal vragen ge steld en mocht hierop het hier woordelijk volgend relaas ontvangen. Aantal, ligging en grootte der bedrijven. Thans, 2 September 1930, is van 53 akker bouwbedrijven het boekjaar 1 Mei 192930 geheel afgesloten. De meeste dezer bedrij ven liggen óp de Z. H. eilanden, terwijl er in de Haarlemmermeer en omgeving ook verschillende gelegen zijn. De bedrijven zijn als volgt over de ver schillende grootte-klassen verdeeld: Van 0 tot 5 H.A. 2 bedrijven. Van 5 tot 20 13 Van 20 tot 50 27 Van 50 tot 100 10 Boven 100 H.A. 1 De gemiddelde grootte komt op 37 H.A. en hiervan is dan 32 H.A. bouwland en 5 H.A. grasland. Alleen die bedrijven zijn hierbij als akkerbouwbedrijven aangemerkt en onder de 53 opgenomen, waarbij de meerderheid der oppervlakte door bouw land is ingenomen. De producten van dit bouwland zijn hoofdzakelijk voor verkoop bestemd. Dat de gemiddelde grmete der bedrijven op 37 H.A. komt, hetgeen wellicht boven het gemiddelde van alle in genoemde streken liggende akkerbouwbednjven zal zijn, schijnt niet toevallig. De kleinere boe ren komen er niet zoo vlug toe de boekhou ding door derden te doen bijhouden, daar zij tegen de kosten opzien. In vele gevallen gaan zij hier eerst toe over, indien zij zich door den fiscus in ernstige mate benadeeld achten. In het algemeen geldt de regel, dat de grootste bedrijven er het eerst toe over gaan. Pachters en eigenboeren. Deze 53 bedrijven beslaan in totaal 1969 H.A., waarvan 1447 H.A. pachtland, ik en 522 H.A. eigendom. Bij het gemiddelde bedrijf van 37 H.A. wordt dit 27 H.A. in pacht en 10 H.A."in eigendom. Het aantal van hen, die uitsluitend pachten, bedraagt 26, het aantal van hen die uitsluitend op eigen land boeren bedraagt 0, zoodat er 21 zijn, die gedeeltelijk eigenaar en ge deeltelijk pachter zijn. Deze drie rubrieken zijn regelmatig over de verschillende grootte-klassen verdeeld. Er zijn pachters van groote en kleine be drijven en zoo is het ook met de eigenaren. Hun vermogen. Van alle leden van het boekhoudbureau is het gansche vermogen nauwkeurig be kend. De 53 hier bedoelde leden zijn ge middeld tot de kapitaalkrachtige boeren te rekenen. Het vermogen varieert op 1 Mei 1930 van 8900 (negatief) tot 279.000 en bedraagt gemiddeld -36.050. Intusschen ko men er slechts 16 boven dit gemiddelde uit en blijven er 37 meer of minder belangrijk onder. Hiervan blijven er 25 onder een vermogen van 20.000, terwijl het in 22 van deze 25 gevallen nog onder 10.000 blijft, waarbij dient te worden opgemerkt, dat bij al deze cijfers de grondwaarde te hoog is berekend. Schrijven wij op de grondwaarde 5000 per H.A. af, hetgeen o.i. nog wel aan den lagen kant is, dan beteekent dit op de 10 H.A. eigendom, welke gemiddeld per bedTijf aanwezig i-s, een kapitaalsverlies van 5000 en wordt het gemiddeld vermo gen geen 36.050 doch 31.050. Achteruitgang in vermogen in het boekjaar 1 Mei 1929— 1 Mei 1930. Waar het de bedoeilng is een inzicht te verkrijgen van den invloed van de cri sis op het vermogen der akkerbouwers, hebben wij gemeend den invloed van een enkele erfenis en van koerswinsten en ver liezen op effecten te moeten wegcijferen. Verder laten wij de achteruitgang in de waarde van het land bij de liiervolgende cijfers eerst buiten beschouwing, zoodat de berekende vermogens achteruitgang uil sluitend een gevolg is van de bedrijfsresul taten en de grootte van het privé gebruik. Het totaal vermogen der 53 akkerbou wers bedroeg op 1 Mei 1929 ƒ2.121.319 of gemiddeld per bedrijf J0.034. Op 1 Mei 1930 was dit totale vermogen teruggegaan In! 1.910 094 hetgeen een achteruitgang van 211 ":25 (tweehon lerd elf duizend hon- dejd vijf en tvntig guldem beteekent, of g-ur.iddeld r;ev landbo i.ver een achteruit gang van ƒ3984. Het vermogen i>er 1 Mei 1930 bedroeg dus niet meer ƒ40.034, doch gemiddeld f 36.050, als hierboven reeds is medegedeeld. Niet alle 53 zijn echter in vermogen achteruitgegaan, twee (pach ters) zijn nog iets gestegen, de een met 157. de ander met 216, dus met bedra gen die niets beteekenen. De achteruitgang varieert, zooals vanzelf spreekt, nogal sterk. De grootste achteruitgang bedraagt 13.600 (steeds zonder de grondwaarde- achteruitgang). Ofschoon het achteruit loo- pen der prijzen van oogst 1929 de strek king heeft gehad de kapitaalkrachtigste boeren het meest t.e treffen, zij immers wa ren het best in staat hun producten langer vast te houden, valt uit onze weinige cij fers geen correlatie tusschen kapitaalkracht en bedrijfsverliezen waar te nemen. Op 1 Mei 1929 hadden 6 der 53 landbouwers reeds een negatief vermogen, welk negatief vermogen in al deze gevallen in den loop van het boekjaar is verzwaard Twee land bouwers zagen hun klein vermogen in een negatief veranderen, zoodat er op 1 Mei 1930 8 landbouwers waren die minder dan niets bezaten. Al deze cijfers worden on gunstiger als we de daling in de grondwaar de in rekening zouden brengen. De achter uitgang wordt dan niet gemiddeld 3984, doch, als we een waardedaling aannemen van slechts 500 per H.A., een bedrag van gemiddeld 8984. Zie verder hier onder. Heersch er een noodtoestand? Wij kunnen op deze vraag niet goed antwoorden, daar wij momenteel slechts over de gegevens van 53 akkerbouwers, ge middeld nogal kapitaalkrachtig, beschik ken. Wij kunnen slechts aangeven hoe naar onze meening de toestand er bij deze 53 uitziet. Daarbij zij opgemerkt, dat het be grip noodtoestand bij landbouwers zeer moeilijk te omsschrijven is. Heeft een ar beider geen kapitaal en ook geen ver dienste, dan zal men bij hem van een nood toestand spreken, ook a<l zou hij wellicht bij familie onderdak en voeding kunnen ontvangen. Bij de 8 landbouwers die op 1 Mei 1930 reed niets meer bezitten en nog minder dan dat, is deze noodtoestand reeds ruimschoots aanwezig, doch zij worden door krediet, waarbij b.v. eenige naaste fa milieleden borg zijn, op de been gehouden. Indien, hetgeen ons momenteel wel waar schijnlijk voorkomt, het boekjaar Mei 193031 weder zeer slecht wordt, dan is de kans groot, dat dit aantal van 8 ver meerderd wordt met 10 en dus stijgen zal tot 18. Het vermogen van deze 10 bedroeg per 1 Mei 1930 van ƒ300 tot ƒ6500. De kans is dus niet gering, dat op 1 Mei 1931 18 van deze 53 landbouwers geen yerrtto- g'en, alleen een negatief, het hunne kunnen noemen. Opgemerkt dient nog te worden dat, als bij voorgaande de waardedaling van de grondprijzen in rekening was gebracht al deze cijfers nog ongunstiger zouden zijn. Als wij deze daling op 500 per H.A. stel len, momenteel kan dit voor verschillende gevallen ook 1000 zijn, dan is de groot ste vermogens-achteruitgang te constatee- ren bij den grootsten eigenaar. Deze heeft 50 H.A. in (bezwaard.) eigendom. Dit zou beteekenen een vermogens-verlies van 25.000 ongeacht de ook overigens reeds te constateeren achteruitgang. Er zouden dan niet 8 doch reeds 12 land bouwers een negatief vermogen bezitten en er zouden in het volgend jaar méér dan 18 zijn die in dat geval verkeeren. Indien de daling der grondwaarde iets blijvends wordt dan zijn de hier gegeven cijfers dus té gunstig. In verband met deze beschouwingen van het boekhoudbureau meent de commissie te mogen opmerken, dat het zeer te be treuren is dat niet meer landbouwers van het boekhoudbureau hunner organisatie ge bruik maken. De hierboven staande reeds waardevolle algemeene gegevens, zouden bij een grooter aantal bedrijven snel in waarde stijgen en het inzicht in den toestand waar in de akkerbouwers verkeeren ten zeerste kunnen verdiepen. Intusschen ac-ht de commissie deze cijfers reeds van voldoende belang om ze te pu- blioeeren. Het feit dat de verliezen van dien aard zijn, dat reéds 12 van de 53 ak kerbouwers meer schulden dan bezittingen hebben en dat dit aantal het volgend jaar waarschijnlijk tot boven de 18 za-1 zijn ge stegen, bevreemdt de commissie niet. Indien men mocht aannemen, dat. het beeld dezer 53 bedrijven geldt voor alle akkerbouwbe- drijyen in Noord- en Zuid-Holland, hetgeen de commissie echter niet durft te beweren, dan zou dit willen zeggen, dat het volgend jaar omstreeks 40 pot. der akkerbouwer» meer schulden dan bezittingen zullen heb ben. Dat de ernst van den toestand niet iD sterkere mate aan het licht treedt komt. naar het oordeel der commissie, door de omstandigheid, dat familieleden als kre dietgevers of als bcfrgen optreden, zoodat de bedrijven op gang gehouden kunnen worden. Deze familieleden worden echter op deze wijze bij het aanhouden der crisis in den val meegesleept. VRAGENBUS Vraag: Ik heb nog geen twee maan den een jonge hond. Ben ik nu verplicht bij het verschijnen van een ambtenaar van de plaatselijke belasting direct maar 2 gulden t.e betalen tegen overlegging van een kwitantie met. potlood geschre ven? Antwoord: Ja, daartoe is "u ver plicht. De zaak is volkomen in orde. MAANDAG IS DE VIJFDE NATIONALE BEDEVAART NAAR DOKKUM ter eere van den H. Ronifacius en Gezellen gehouden. De processie in het St. Bonifaciuspark TE DEN HELDER heeft Maandag de beëediging plaats gehad van de nieuw benoemde officieren der Zeemacht. Vice-Admiraal Quant neemt den eed af

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 8