DE R.K. SPORTWEEK 1930 MAANDAG 8 SEPTEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 Het junioren-tournooi als inzet Goede deelname Harde wind De eerste dag van de groote R. K. Sport week ligt weer achter ons. En vraagt men of die geslaagd is, dan mogen we dadelijk zeggen: buitengewoon. Onder begunstiging van een helder na jaarszonnetje maar een beetje te veel wind zijn de juniorenwedstrijden verwerkt. Dat er medeleven bestaat van heel Leiden dat was wel te merken. Om half twaalf kwa men reeds de eerste bezoekers, hoewel pas om één uur de wedstrijden begonnen. De ingeschreven vereenigingen waren alle present. De inschrijvende vereenigin gen waren: Holland uit Haarlem, Leonidas, A.C.E., Rood-Wit, Meerburg, Jeanne d'Arc, Urlo en de athleet-junioren van de R. K. S. V. „Leiden". Wij mogen tevreden zijn met zoo'n inschrijving. Er war^n 72 deel nemers, die elkaar moesten bekampen. Strijd was er dus genoeg. Dikwijls waren de nummers buitengewoon spannend en door de liefhebbers is er dan ook genoten. Het programma begon met 80 M. hard- loopen serie A, om precies 1 uur. Gezien het buitengewoon uitgebreid programma is het toch afgewerkt in 4 uur en kon de sportadviseur de weleerw. Rector J. C. C. Groot om pl.m. half zes de prijzen uitrei ken. Dat alles zoo goed van stapel liep heeft de vereeniging „Leiden" te danken aan z'n actieven wedstrijdleider, den heer Th. Bergers, die een warm woord van dank verdient. Het wedstrijd-secretariaat was in goede handen van de heeren G. v. d. Linde en A. Meijs. Als scheidsrechter fungeerde de heer G. v. Oerle, die tot* aller tevreden heid besliste. De propagandisten waren ook allen present en ook hun past dank ge bracht te worden voor hun medewerking. Ook een woord van dank aan alle deelne mers voor hun opkomst. Immers zijn zij de propagandisten voor de R. K. athletiek! De uitslagen luiden als volgt: 80 M. serie A.: 1. G. Snoeren Leonidas 10.6 sec., 2. G. v. Nierop Jeanne d'Arc 10.7 s-ec., 3. P. de Lange Leiden 11 sec. 80 M. serie B.: 1. G. Kos A.C.E. 10 sec., 2. G. de Wildt A.C.E., 10 2/10 sec., 3. G. v. Brussel, RoodWit 10.4 sec. 320 M. serie A.: 1. J. v. Nierop Jeanne d'Arc 53.4, 2. Q. Jansen* RoodWit 54.6, 3. A. Kamphues „Leiden" 58.6. 320 M. serie B.: 1. A. Visser „Meerburg" 49.6 sec.; 2. P. Emans „Leonidas" 50.2 sec., 3. H. J. v. Tol „Leiden" 51.5 sec. Kogelstooten serie A: 1. Snoeren „Leo nidas" 10.27 M., 2. A. Kamphues „Leiden" 8.13 M., 3. Wijsman Jeanne d'Arc 7.76 M. Kogelstooten serie B: 1. G. de Wildt A.C. E. 10.93 M., 2. G. de Kos A.C.E. 10.58 M., 3. G. v. Brussel Rood-Wit 10.13 M. Speerwerpen serie A: 1. G. Snoeren Leonidas 29 M. 16, 2. G. Jansen Rood-Wit 26 M. 55, 3. J. v. Velzen Meerburg 25 M. 05. Speerwerpen serie B: 1. G. de Wildt A.C. E. 30 M. 58, 2. G. v. Brussel, Rood-Wit 30 M. 24, 3. H. J. v. Tol Leiden 28 M. 70. Duitsche Driesprong serie A: 1. J. v. Nierop Jeanne d'Arc 10 M. 26, 2. G. Snoeren Leonidas 9 M. 95, 3. G. Vos Holland 9 M. Duitsche driesprong serie B: 1. J. Zand bergen Meerburg 10 M., 2. G. v. Brussel Rood-Wit 9.87 M., 3. A. Omzigt Meerburg 9.66 M. Verspringen A: 1. J. v. Nierop Jeanne d'Arc 4.77 M., 2. J. Vos Holland 4.61 M., 3. A. Kamphues Leiden 4.39 M. Vèrsprmgen serie B: G. de Wildt A.C.E. 4.94 M., 2. G. Kos A.C.E. 4.83 M., 3. H. v. Galen Leonidas geen maat. Estafette 4 X 80 M. serie A: 1. Jeanne d'Arc 2 m. 50 sec., 2. Leonidas III 2 m. 55 sec., 3. Meerburg II 3 m. 52 sec. Estafette 4 X 320 M. serie B: 1. A.C.E. 3 m. 41 sec., 2. Leonidas II 3 m. 44 sec., 3. Leonidas II 3 m. 49 sec. De- vereenigingsprijs, een mooie lauwer tak, aangeboden door den weleerw. heer Rector Groot, werd gewonnen door de ver eeniging A.C.E. met 22 punten. Na het uitreiken der prijzen werd. door den voorzitter der R. K. S. V. „Leidenhet woord gevraagd, die de aanwezigen aldus toesprak Als voorzitter van de Vereeniging „Lei den" rest mij nog om u allen een woord van dank te brengen. Het is de eerste keer, dat de Ver. „Leiden" zoo'n dag organiseer de voor de junioren, uitsluitend voor athleten aangesloten bij den D. H. A. K., en wij mogen hopen, dat wanneer de R. K. Bond voor Lich. Opvoeding het volgende jaar weer zoon dag zal organiseeren, wij wederom op allen mogen rekenen. Spr. raadt verder iederen junior aan nu al reeds propaganda te gaan maken voor het vol gend jaar, want iedere junior kan best een junior als lid aanwerven door de ver eenigingen hoog te houden en er voor te zorgen, dat er een goede clubgeest in de vereeniging heerscht. Dan alleen krijgt men een goede training, omdat clubliefde alles overwint. Daarom jongens helpt ons mede de R. K. Sport groot te maken. Het is ook in uw belang. Hierna brengt spr. dank aan allen, die hebben medegewerkt tot het slagen van dezen dag, in het bijzonder aan Rector Groot, die hij namens de Ver. „Leiden" be dankte voor het harde werken wat zijneerw. altijd voor zijn jongens doet. Dankbaar memoreert spr., dat Pater Vermeulen ten volle tevreden was over den opkomst in het Triduum, en dat hij Leiden als voorbeeld zal stellen. Maar waar ook vindt men een Geestelijk adviseur als Rector Groot, vroeg spr.? Ook den heer Janson brengt spr. na mens de vereen. „Leiden" dank voor het vele werk, dat hij gedaan heeft voor het welslagen van dezen dag, want hij is toch den man van de Athletiek. Hierna weer spr. erop, dat er volgende week een junioren wedstrijd is tusschen R.-W. en Leiden om 2.30 uur na de Gymnastiekdemonstratie van Jeanne d'Arc. Zorg er voor, zegt spr., al len zooveel mogelijk met vrienden en ken nissen belangstelling te toonen voor onze junioren! Daarna te pl.m. 3.30 uur wordt gespeeld de wedstrijd Leiden I tegen Ant werpen. Het bestuur rekent natuurlijk op aller opkomst, en op zooveel mogelijk sup porters. Spr. besloot met een tot weerziens tot a.s. Zondag op het A.S.C.-terrein te athletiek EEN NATIONALE R. K. ATHLETIEK- UNIE OPGERICHT. Gisteren had in hotel Victoria te Nij megen een vergadering plaats van afge vaardigden van verschillende Diocesane athletiek-, voetbal- en gymnastiek-orga- nisaties. Na opening door voorzitter Slee heette deze de aanwezigen welkom en sprak de hoop uit, dat de besprekingen van dien aard mochten zijn, dat na afloop kon ge zegd worden: de R. K. Athletiekbond is opgericht. Aanwezig bleken te zijn afgevaardigden van de R. K. Bossche gymnastiekbond (J. v. Rijzewijk), Bossche voetbalbond (P. Bakker), D. U. A. C. (J. Stufkens), D. H. A. K. (N. de Zwager), Limburgsche gym nastiekbond (Brouwers), benevens enkele mede-bestuurderen van bovengenoemde organisaties. Na de opening leest de secretaris eerst de notulen der vorige vergadering voor, waar na hij een overzicht geeft van het geen het voorloopig bestuur in deze 2 ja ren tijds ten uitvoer heeft gebracht. Uit het financieel verslag bleek dat er na de gehouden nationale kampioenschap pen en de wedstrijden te Antwerpen nog een ruim batig saldo overgebleven is. Nu toch over de gehouden wedstrijden te Antwerpen het woord werd gevoerd, stelde de heer Stufkens voor om een ern stig woord van protest bij de U. I. O. C. E. P. in te dienen naar aanleiding van de leiding dezer wedstrijden opdat in de toe komst dergelijke feiten niet meer zullen voorkomen. Thans kwam aan de orde de vraag: of het gewenscht is, dat een landelijke athletiekorganisatie wordt opgericht. Als eerste spreker kreeg het woord de heer v. Rijzewijk, die meende, dat het thans niet de geschikte tijd was om tot oprichting over te gaan; hij was er ech ter wel voor om te trachten meer unifor miteit te verkrijgen. De heer Slee daarentegen is van mee ning, dat het juist wel de tijd is om tot oprichting over te gaan, daar we anders evenals vorige seizoenen voor het feit ko men te staan, dat bij den aanvang van het nieuwe athletiekseizoen nog niets ge regeld is en we dus geen stap verder ko men. De heer Brouwers zegt, dat alle Bis dommen kunnen blijven zooals ze thans zijn, doch dat deze bestaande Bisdommen zich aansluiten bij de nationale athletiek organisatie. De heer Bakker spreekt den wensch uit om nu handelend op te treden en weer niet te wachten tot het volgende seizoen; daarmede komen we niets verder. De heer Stufkens bespreekt de toestan den zooals die zijn te Utrecht en Haar lem, waar men beslist veel gevoelt voor een nationale organisatie. De heer Bakker geeft in overweging om de toestanden zooals die zijn te Haarlem en Utrecht eveneens in den Bosch en Lim burg te krijgen. Nadat nog verschillende afgevaardigden het woord hadden gevoerd, besloot de vergadering over te gaan tot oprichting van de landelijke athletiekorganisatie. Het voorloopig comité aangevuld met den heer Bus (D. U. A. C.) en Clerx (Bossche gymnastiekbond) zal statuten en reglement ontwerpen en zullen de diverse bonden begin Januari wederom worden opgeroepen om deze statuten en reglemen ten goed te keuren en een definitief be stuur en de verschillende kiezen. Hierna sluit de voorzitter, na allen dank te hebben gébracht voor de prettige menwerking en de zakelijke debatten deze •bijeenkomst op de gebruikelijke wijze. R. K. Gymn. Ver. Jeanne d'Arc. De sportweek is ingeluid en de eerste dag, de dag der junioren athletiek, is voor onze jongens weer eens een succes geweest. Ze zijn wel fit de jongelui en onder de goede leiding van den heer J. Bekkering hebben ze weer eens hun beste krachten gegeven, 't Scheen ons toe alsof ze alles wilden veroveren en geen prijsje voor an deren overlieten. Jaap Nierop, die als altijd weer het meest de aandacht tot zich trok, wist weer 3 eerste en 1 tweeden prijs te behalen, nl. Ie prijs Duitsche Driesprong le prijs 320 M. hardloopen, le prijs vèr- springen, 2e prijs 80 M. hardloopen. F. Wijsman behaalde den derden prijs kogelstooten. Bovendien was de estafette-ploeg, waar in uitkwamen J. Nierop, P. Nierop, F. Wijsman en Abrahams ook slechts met den eersten prijs tevreden. Een waar succes jongens. Jullie hebben getond, dat Jeanne d'Arc er mag zijn. Van harte gefeliciteerd. Het was een reuzen- prestatie en een mooi besluit van ons Athletiekseizoen. INTERNATIONALE VR0UWENSPELEN TE PRAAG. De eerste dag mooie Neder- landsche successen. Zaterdag zijn in het Stadion te Praag de Internationale Vrouwenspelen aangevangen. 20.000 toeschouwers woonden de wedstrij den bij. Het weer was nogal regenachtig. Het was een imposante aanblik, toen de 17 deel nemende landen, Engeland voorop en naar volgorde van het Tsjechische alphabet het Stadion binnenkwamen. De derde Voorzitter van de Internationale Sportfederatie voor Vrouwen, dr. Svagrovsky, heette de dames-athleten hartelijk welkom, waarna nog de eerste burgemeester van Praag het woord voerde. Na deze ceremonie werden duizenden postduiven losgelaten. Als inleiding vond een demonstratie plaats van 2000 jongeren in vrije oefeningen, die veel bijval ondervonden. Daarna werd met de verschillende wedstrij den een aanvang gemaakt, waarbij reeds een beslissing viel, n.l. in het kogelstooten. In de andere wedstrijden werden slechts series gehouden. De organisatie klopte lang niet in alle puntjes. De diverse functionarissen schenen op een gegeven oogenblik absoluut het overzicht over de verschillende onderdee- len te hebben verloren. Ook voor de pers was zeer slecht gezorgd. De volledige uitslagen laten we hier volgen: Kogelstooten beslissing: Mej. Houblein (Duitschland) 12.495 M. 2. Mej. Hermanns (Duitschland) 12.12 M. 3. Perkhaus (Oosten rijk) 11.48 M. 4. Lewin (Polen) 11.41 M .5. Jassicsnka (Polen) 11.21 M. 6. Svenson. 80 M. horden: 1ste serie: 1. Jasobson (Zwe den) 12.3 sec. 2. Birkholz (Duitschland) 12.4 sec. 3. Freiwald (Polen). 2e serie: 1. Nakanishi (Japan) 13.1 sec. 2. Valaa (Italië) 13.4 sec. 3. Laudree (Frankrijk) 13.4 sec. 3e serie: 1. Pirch (Duitschland) 12.4 sec. 2. Cornell (Engeland) 13 sec. 3. Singer (Oosten rijk) 13.2 sec. 4e serie: 1. Coubernoux (Frankrijk) 13.2 sec. 2. Kael (Hongarije) 13.6 sec. 3. Puchber- ger (Oostenrijk) 13.7 sec. 60 M. hardloopen. le serie: 1. Radideau (Frankrijk) 7.8 sec. 2. Smolova (Tsjechoslo- wakije) 8.1 sec. 3. Lulta (Hongarije) 8.4 sec. 2e serie: 1. Walsiewic (.Polen) 1.7 sec. 2. Perkhaus (Oostenrijk) 8.2 sec.; 3. Steiner (Italië) 8.4 sec. VOORNAAMSTE NIEUWS De opening van de R. K. Sportweek 1930 Een goed geslaagde juniorendag. Het Ned. Elftal voor de wedstrijd tegen België samengesteld. Hollandsche successen bij de internatio nale damesspelen te Praag. De nationale wielerwedstrijden van Swift Athletiek- en zwemrecordverbeteringen. Prachtig geslaagde demonstraties van de Leidsche Reddingsbrigade. Mevr. Brouwer heeft haar poging om het Kanaal over te zwemmen moeten staken. 3e serie: 1. Scott (Engeland) 8 sec. 2. Ge- lius (Duitschland) 8 sec. 3. Bon Gievanni (Ita lië) 8.4 sec. 4e serie: 1. Mellner (Duitschland) 8 sec. 2. Kolbach (Oostenrijk) 8.1 sec. 3. Martin (Frankrijk) 8.4 sec. 5e serie: 1. Hitomi (Japan) 7.8 sec. 2. Wal ker (Engeland 7.9 sec. 3. Hrebr nova (Tsjecho- slowakije). le demi-finale: 1. Hitomi 7.8 sec. 2. Gelius 7.8 sec. 3. Scott 7,9 sec. Tweede demi-finale: 1. Radideau en Walker beiden 7.8 sc. 3. Hrebrinova. 800 M. hardloopen: le serie: 1. Loven (Zweden) 2 min. 27.2 sec. 2. Christma (Enge land) 2 min. 27.2 sec. 3. Kilos (Polen). Tweede serie: 1. Lunn (Engeland) 2 min. 27.1 sec. 2. Dollinger (Duitschland) 3. Guyot (Frankrijk). 100 M. hardloopen: le serie: 1. Radideau 12.8 sec. 2. Ter Horst (Nederland) 13 sec. 3. Kransova Tsjecho-slowakije 13.1 sec. 2e serie: 1. Ridgley (Engeland) 12.7 sec. 2. Tikelbaum (Esthland) 13 sec. 3. Velu (Frank rijk) 13.1 sec. 3e serie: 1. Hitomi (Japan) 12.8 sec. 2. Haux (Duitschland) 13.1 sec. 3. Daukscha (Etland) 13.1 sec. 4e serie: 1. Gelius (Duitschland) 12.8 sec. 2. Kuznikoga (Tsjecho-slowakije) 13 sec. 3. Dahlin (Zweden) 13.3 sec. 5e serie: 1. Walasiewicz (Polen) 12.6 sec. 2. Schuurman (Nederland) 12.7 sec. 3. His- cock (Engeland) 12.7 sec. 200 M. hardloopen: le serie: 1. Hitomi (Japan) 26.8 sec. 2. Wagener (Oostenrijk) 27.8 sec. 3. Daukscha 27 sec. Tweede serie: 1. Tatham (Engeland) 22.7 sec. 2. Teikelbaum (Duitschland) 27.7 sec. 3. Grieg (Oostenrijk). Derde r.erie: 1. Dollinger (Duitschland) 26.8 sec. 2. Orlowska Polen) 27.4 sec, 3. Jurgen- sen (Esthland). 4e serie. 1. Walasiewicz 25.6 sec. 2. Hal- stoad (Engeland) 25.6 sec. Nakanishi (Japan) 28.9 sec. 5e serie. 1. Schuurman (Nederland) 26.8 s. 2. Lorenz (Duitschland) 26.8 sec. 3. Hrebrino va 27.6 sec. De tweede dag. In den middag werden de finales voor zoo ver zulks mogelijk was, verwerkt. De resultaten daarvan ontleenen we aan de „Crt.": Finale 60 M. was: 1. Walasicwic (Polen) 7.7 sec. 2. Gelius (Duitschland) 7.8 sec. 3. Hitomi (Japan) 7.8 sec. 4. Walker (Engeland) 5. Kellner (Duitschland). 6. Radidedau (Frankrijk). Het nummer discuswerpen werd door de Poolsche Konopacka gewonnen met 36.8 M. 2. „Mndmrg." R. K. Sportvereeniging „Meerburg" Zoeterwoude (H. R.). Bij de gisteren, ter gelegenheid van de Sportweek, gehouden athletiekwedstrijden voor junioren op het Leiden-terrein zijn eenige Meerburgers erin geslaagd prijzen mee naar Zoeterwoude te nemen. Visser won, we mogen wel zeggen, na tuurlijk, de 320 M. in. de B. klasse, en dit op normale wijze, in den fraaien tijd van 49.2 sec., daarbij in aanmerking genomen, dat de loopers het grootste gedeelte moes ten afleggen tegen den vrij sterken wind. J. Zandbergen en A. Omtzigt zorgden voor een aangename verrassing, door res pectievelijk den eersten en derden plaats te bezetten in het nummer: Duitsche drie sprong. De eerste zegevierde met een sprong van precies 10 M. terwijl A. Omt zigt 9.66 M. haalde. In de A-klasse wist de estafetteploeg van „Meerburg" uit 5 deelnemers de der de plaats te bezetten. Een heel aardig re sultaat-, als men bedenkt, dat de Meerl burgers ongetraind deelnamen, terwijl bij het speerwerpen J. v. Velzen met een worp van ruim 25 M. den derder prijs won. Mogen deze Meerburg-successen voor andere leden een prikkel zijn, zich ook voor dezen tak van sport te gaan interes seeren en de athletiek metterdaad te gaaai beoefenen! DE ZILVEREN BAL-WEDSTRIJDEN TE ROTTERDAM. Een spelmoment uit den wedstrijd Willem IIGo Ahe-J DE ZILVEREN BAL-WEDSTRIJDEN TE ROTTERDAM. Een trouw bezoeker van deze wedstrijden, oud-minister J. B. Kan, langs de lijn Haandag

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5