LUCHTVAART UIT DE OMGEVING WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT rWEEDE BLAD PAG. 8 EEN RAMP TE LOOSDRECHT DRIE DOODEN, EEN GEWONDE. Zooals gisteren in het kort gemeld, is gistermiddag omstreeks 3 uur op de Loos- dreehtsche plassen een vreeselijk ongeluk gebeurd. Door tot nog toe onbekende oorzaak is een militair vliegtuig gestort en juist terecht gekomen in het zwembad het Flas- huis. Omtrent dit ongeluk wordt nader gemeld Gisteren waren te Oud-Loosdrecht vier watervliegtuigen van het vliegveld De Mok aangekomen. Ze waren in de nabij heid van het zwembad het Piashuis ge meerd. Te ruim 2 uur zouden zij vertrekken. Als eerste vliegtuig startte 't watervliegtuig W. 54. Door tot nu toe onbekende oorzaak is het vliegtuig direct ha den start neer gestort en kwam boven op den springtoren van het zwembad terecht. Toestel en springtoren werden vernield. De overblijfselen kwamen gelukkig buiten het zwembad terecht, waar ook wel zwem mers waren, doch niet zoo veel a-ls in het bassin. Indien de overblijfselen van het vlieg tuig in het bassin terecht waren gekomen, zou de ramp nog veel ernstiger geweest zijn. Het vliegtuig was bemand met een luit.-waarnemer en een korporaal-vlieger. Beiden werden gedood. Op den springtoren bevond zich toen het vliegtuig er op viel een jongen; hij is verdwenen en men neemt aan dat hij met het vliegtuig in 't meer is gestort en ge dood. Er zijn door deze ramp dus drie perso nen om het leven gekomen. Een gedeelte van de overblijfselen van het vernielde vliegtuig kwam terecht op den vleugel van één der andere water vliegtuigen die nog gemeerd lagen. Een luitenant-vlieger die op het vlieg tuig stond, werd getroffen en gewond. Een vleugel van het vliegtuig knapte af. De ramp veroorzaakte een groote con sternatie. Onmiddellijk werden de autori teiten gewaarschuwd, evenals de genees kundige dienst te Utrecht. De burgemees ter van Loosdrecht, jhr. v. Swinderen, was spoedig ter plaatse. Het verhaal van een ooggetuige. Prof. dr. K. H. Bouman, die naast het Piashuis woont en die het ongeval heeft zien gebeuren, vertelde het volgende: De bemanning van vier militaire vlieg tuigen had in het Piashuis koffie gedron ken. Om kwart over 2 steeg er een op en was in de lucht; het kwam terug over de plaats van starting, vloog heel laag om te groeten, zooals het hier de gewoonte is. Ik heb deze beleefdheidsbetuiging her haaldelijk waargenomen gedurende mijn zomerverblijf. Het wilde weer in de lucht stijgen en ging toen over den kop. Het deed wat men met een technischen term noemt „zoemen". De machine viel pardoes op den spring toren en ontplofte met een geweldigen slag. Het eerste oogenblik dacht ik, dat mijn vrouw getroffen was, daar zij bij het vertrek der vliegtuigen aanwezig had willen zijn. Indien de machine dan ook een seconde eerder in de lucht was geweest, was zij getroffen, want zij was juist van die gevaarlijke plaats heengegaan. Ik snelde onmiddellijk over een heg naar de plaats van het onheil toe en haalde met badmeester Wentema luitenant Roldanus uit het water. Deze was reeds dood. Hij had een schedelfractuur gekregen. Kor poraal Riksman, die in de cockpit zat, was met het toestel gezonken. (Tot op het oogenblik is het lijk nog niet gevonden). Een vliegtuig, dat naast den springtoren lag, werd ook getroffen. De bestuurder Goedhart werd aan het linkerbeen gewond. Met dr. van Wieringen, den geneesheer uit Loosdrecht, die ook spoedig ter plaatse was, heb ik hem verbonden. Met een vleeschwond aan de linkerkuit werd hij naar het ziekenhuis te Utrecht vervoerd. De andere inzittende bleef ongedeerd. Op den steiger stond een 14-jarig jon getje. Het is de Wit uit Hilversum, die onder het toestel gekomen is, en m.i. di rect dood moet zijn geweest. Hoe tragisch is het ventje, dat nog even te voren vol belangstelling naar het vertrekkende vlieg tuig stond te kijken, om het leven geko men. (Te 5 uur werd het lijk van het knaapje uit het water gehaald). HET ERNSTIG VLIEGTUIG ONGELUK te Loosdrecht heeft aan drie personen het leven gekost. De plaats des onheils even na het gebeuren. - Het dreggen naar een der slachtoffers Mededeelingen van den badmeester. De badmeester Wentema vertelde nog, dat hij twee minuten na het ongeval met prof. Bouman den heer Roldanus uit het water heeft kunnen halen. Vanwege den ontzettenden benzinedamp was het onmo gelijk te duiken. In het zwembassin waren op het oogenblik van het ongeval drie da mes en een meisje. Dit meisje heeft een lichte verwonding gekregen, waarschijnlijk van een stuk van de vallende vliegmachi ne. Indien het bassin, zooals anders op zonnige dagen het geval is, vol ware ge weest, was de ramp natuurlijk van een nog ontzettender omvang geworden. Als de machine nog iets meer naar links naar beneden ware gekomen, zouden er stellig 9 dooden zijn geweest, daar zich op die plaats een volle motorboot bevond. „Het is tocli gek, professor", zoo wend de zich de badmeester tot prof. Bouman, „dat u van de week nog tegen mij gezegd hebt: „met die oude kasten van machines gebeurt nog eens een ongeluk". HET GROOTE JUNKERS-VLIEGTUIG. Tweemaal achtereen boven Den Haag verschenen. Het groote Junkers-vliegtuig G. 38, dat Zondagavond op Waalhaven is aangeko men, heeft Dinsdagmiddag een tocht naar den Haag gemaakt. Te ongeveer half vier verscheen de reuzenvogel, welke tijdens zijn vlucht groote belangstelling trok, van de richting van het Buitenhof boven het Binnenhof, waar, zooals bekend, in de Ridderzaal het 5e Internationale Luclit- vaartoongres bijeen is. Boven het Binnen hof zwenkte het vliegtuig naar rechts en verdween weder over het Tweede Kamer gebouw uit het gezicht van belangstellen den, die zich rond de Ridderzaal voor dit schouwspel hadden verzameld. Precies om vijf uur kwam het Junkers- vliegtuig des middags wederom boven het Binnenhof en voerde thans gedurende vijf minuten verschillende evoluties uit, vlie gende over de Ridderzal en de gebouwen van de Eerste- en Tweede Kamer. Ver scheidene leden van het Internationale Luchtvaart-congres kwamen op het zware geronk der motoren uit de vergaderzaal naar buiten on wuifden met hoeden en zakdoeken de inzittenden van het vlieg tuig toe. Bij den eersten korten tocht van het vliegtuig omstreeks half vier over de stad, maakten de vlucht mede ir. Vogel, president van het, Luchtvaart-congres! Ge neraal Snijders en den heer van den Berch van Heemstede, een der vice-presidenten van het Congres en nog enkele andere heeren. COSTES EN BELLONTE GEARRIVEERD. Weer een Oceaanvlucht geslaagd. Uit New York wordt, gemeld, dat de vlie gers Costes en Bellonte gisteren om 8 min. over 7 plaatselijke tijd boven het vliegveld Curtisfield verschenen en landden om 7.12 (12.12 M. E. T.). Nu Costes en Bellonte behouden boven het Amerikaansche vasteland zijn aange EEN ONTZAGLIJKE BRAND Leeft ill het goederenstation te Hannover gewoed. Honderd en vijftig goederenwagens verbrand den. De schade beloopt miihoenen marken komen, hebben zij een nieuw succes aan de geschiedenis der transatlantische lucht vaart van Oost- naar West toegevoegd. Kingsford Smith en Evert van Dijk wa ren de eerste vliegers, die er m slaagden vanuit Ierland den Oceaan over te vliegen naar het Amerikaansche vasteland. Dat was een record. Doch Costes en Bellonte zijn er in geslaagd van het Europeesche vasteland het Amerikaansche te bereiken. Naar Reuter bericht heeft „Het Vraag- teeken" evenals de „Southern Cross" veel vertraging gehad door den mist boven de banken van New Foundland. maar even als de Engelschman en de Nederlander, konden de beide Fransclien slagen door hun „controleur de vol", het werktuig, dat het den vlieger mogelijk maakt zich ook in den mist nauwkeurig te oriënbeeren. NIEUW TYPE LUCHTSCHIP OP KOMST? Engelsch-Duitsche besprekingen te Bristol. Naar de Daily Herald meldt, zal in den Duitschen luchtscheepsbouw een princi- pieele wijziging worden gebracht, daar dr. Eckener op grond van de ervaringen van de vlucht over den Oceaan van het lucht schip R 100 de voordeelen, welke dit lucht schip tegenover de Zeppelins bezit, heeft erkend. Naar aanleiding van, zijn jongste bezoek aan Cardington heeft dr. Eckener met de Engelsehe luchtscheepsfeouwmaat- schappij reeds de vraag besproken, hoe de voordeelen van 'beide typen van lucht schepen in een nieuw type vereenigd zou den kunnen worden-, Deze besprekingen zijn intusschen voortgezet en Woensdag zal thans te Bristol een nieuwe conferen tie worden gehouden, waaraan de deskun digen van de Engelsehe maatschappij en dr. Dürr van de Zeppelinmaatschappij zul len deelnemen. Hierbij zal in bijzonderhe den worden besproken, hoe in de toe komst een nieuw type van luchtschip ge congrueerd kan worden. Het nieuwe Duit- sclie luchtschip zal reeds volgens dit nieu we type worden gebouwd en reeds in den aanstaanden zomer voor het transatlan tische verkeer in dienst worden gesteld. VOORSCHOTEN. KONINGINNEFEESTEN. Gisteren vierde de Koningin Wilhelmina- vereeniging den verjaardag van H. M. Ko ningin Wilhelmina. Van zeer vele woningen woei de Vaderlandsche driekleur. Des mor gens werd de feestdag ingezet met Ko- raalmuziek door het Harmoniegezelschap „Benvenuto" in de muziektent in de Voor straat, waarna de kinderen der verschil lende scholen zich begaven naar de laan nabij het gesticht Nieuw-Voordorp en al daar een stoet werd samengesteld onder leiding der onderwijzers der scholen. Aldus trok de optocht, waarin vele versieringen werden medegevoerd op langs de Leid- scheweg, Schoolstraat, Wijngaardenlaan, Oranjekade, Papelaan naar de Voorstraat, waar bij de muziektent de kinderen on der leiding van den heer M. Lake-man een drietal liederen zongen. De „St.. Laurens" Harmonie en „Benvenuto" vergezelden de optocht der kinderen en deden hunne lus tige tonen hooren. Na het zingen werden de kinderen onthaald op versnaperingen en hadden de kinderspelen plaats, terwijl „Benvenuto" een concert gaf. Bij deze ver schillende wedstrijden werden de prijzen behaald als volgt: Voor de mooist versierde voorwerpen ia den kinderoptocht: A. den Hollander le pr.; W. Eggink 2e pr., A. A. Bouw 3e pr., L. Krocht 4e pi-., M. Stoel 5e pr., H. Niers man 6e pr., B. Ouweling 7e pr., G. van Rijn 8e pr., J. Versteegen 9e pr., Th. Binzing 10e pr. Bij de kinderspelen behaalden een prijs als volgt: Stoelendans (voor meisjes ouder dan 10 jaar): le pr. G. Karremans, 2e pr. L. van Wissen, 3e pr. B. Bol, 4e pr. A. den Hollan der, 5e pr. J. Waayer, 6e pr. D. Rijswijk, 7e pr. A. Mitslag, 8e pr. A. Duymdam, 9e pr. J. van Geldorp, 10e pr. M. Langver, 11e pr. M. v. d. Bent. Talhoutrapen (voor meisjes van 9 en 10 jaar): le pr. M. v. Hemert, 2e pr. M. de Wit, 3e pr. L. Rijsdam, 4e pr. T. Teske, 5e pr. L. v. Meygaarden, 6e pr. W. v. d. Kleij, 7e pr. N. Telle, 8e pr. N. Schrier, 9e pr. J. Reeling, 10e pr. G. Iiooymans, 11e pa\ S. Duimdam, 12e pr. B. Lingerak, 13e pr. A. Focke, 14e pr. J. Vonk, 15e pr. L. Zuiderwijk, 16e pr. A. Niersman, 17e pr. H. Overduin, 18e pr. A. van Leeuwen. Boegsprietloopen (voor jongens ouder dan 10 jaar): le pr. M. Nagtegaal, 2e pr. L. Runeken, 3e pr. Jac. Roodakkers, 4e pr. Jac. van Maanen, 5e pr. P. van der Meij, 6e pr. R. Kouwenhoven, 7e pr. L. v. d. Krogt, 8e pr. R. Vonk, 9e pr. J. de Vreugd, 10e pr. H. v. d. Eijke, lie pr. Adr. Mens, 12e pr. Chr. Eggink, 13e pr. A. Oudshoorn, 14e pr. G. Sluiter. Kussenslaan (voor jongens voor 9 en 10 jaai'): le pr. L. Santbrink, 2e pr. H. Noor deloos, 3e pr. Jac. van Gaaien, 4e pr. M. Meyer, 5e pr. P. van Leeuwen, 6e pr. L. Zonneveld, 7e pr. Th. den Hollander, 8e pr. H. Bolle, 9e pr. W. Gussekloo, 10e pr. E. Verbaarschot, lie pr. D. Limburg, 12e pr. H. v. d. Nagel, 13e pr. A. de Vreugd, 14e pr. A. v. d. Meij, 15e pr. M. Waayer, 16e pr. B. de Jong, 17e pr. J. Bolle, lSe pr. N. Wassenaar. In den voormiddag was de beurt ge weest aan de kinderen, thans in den na middag kwamen de grooteren aan de beurt voor de volksspelen, die ook in de Voorstraat werden gehouden onder begun stiging van mooi weer. Terwijl het harmo niegezelschap „Benvenuto" een concert gaf, Werd te 2 uur de traditioneele ring- rijderij voor paren aangevangen en de ver schillende andere volksspelen. De prijzen dezer wedstrijden werden behaald als volgt: Ringrijderij met sjees voor paren: le pr. J. van Leeuwen en mej. N. de Jong, 2e pr. J. van Leeuwen en mej. L. Niersman, 3è pr. J. Bohefaien en mej. D. v. d. Krogt, 4e pr.'G. v. d. Krogt en mej. A. v. d. Kleij. Bij dezen wedstrijd was een spannend oogenblik, daar de beide heeren van Leeu wen ontelbare malen om dé le of 2e prijs moesten kampen. Fietsrijden met hindernissen (voor per sonen, dames en heeren, boven de 16 jaar): le pr. H. Bekker, 2e pr. W. Jansen, 3e pr. mej. A. Pieron, 4e pr. C. Kuneken, 5e pr. J. Anker, 6e pr. H. Schippers, 7e pr. A. Fcrtgens, 8e pr. H. Oudshoorn. Kuipje steken (voor jongens van 1316 jaar): le pr. J. van Veen, 2e pr. Jos. Pen, 3e pr. F. Krispijn, 4e pr. H. Siebrecht, 5e pr. J. Lekkerkerker, 6e pr. Jac. Hoogtey- ling, 7e pr. L. Kneijber, 8e pr. .J. Griffioen, 9e pr. P. van Kooij, 10e pr. N. Oudshoorn, lie pr. J. Riethoven, 12e pr. A. van Kal keren, 13e pr. J. Waayer. Blaastrappen (voor meisjes van 1316 jaar): le pr. D. Smits, 2e pr. W. Planje, 3e pr. C. Hoogervorst, 4e pr. N. Schipaan- boord, 5e pr. R. Kooyman, 6e pr. G. Kooy- man, 7e pr. M. v. Wissen, 8e pr. J. v. d. Meij, 9e pr. C. Strom, 10e pr. R. Teske, lie pr. D. v. Wissen, 12e pr. R. Zwetsloot, 13e pr. A. Geldirop, 14e pr. J. Vermeulen. Terwijl de volksspelen plaats hadden in de Voorstraat, werd op de banen aan de Molenlaan een groot schietconcours ge houden, waarbij de prijzen werden behaald als volgt: Wedstrijden met de Buks: A. personeele baan: le pr. C. van Egmond, 2e pr. M. C. Overduin, 3e pr. W. H. J. Ju, 3e pr. J. Noort, 5e pr. A. Oudshoorn, 6e pr. G. van Bemmelen, 7e pr. W. Derngeé, 8e- pr. N. J. van der Eist, 9e pr. A. C. v. d. Poel, 10e pr. A. J. Tunion. B. Rozenbaan: le pr. M. C. Overduin, 2e pr. C. van Egmond, 3e pr. A. J. Turion, 4e pr. J. Noort, 5e pr. D. H. P. Fortgens, 6e pr. G. v. Maurik, 7e pr. R. v. d. Ende, 8e pr. Dr. H. de Boer, 9e pr. A. Oudshoorn, 10e pr. G. J. Iperlaan. O. Vogelschieten: le pr. W. Werkhoven, 2e pr. L. J. van Maurik, 3e pr. G. van Maurik, 4e pr. J. Kraay, 5e pr. J. Smoren- burg, 6e pr. B. v. d. Ende, 7e pr. J. van Egmond, 8e pr. E. S. Bayly, 9e pr. G. J. Iperlaan, 10e pr. A. A. v. d. Valk. D. Vrije baan: le pr. W. H. Ju, 2e pr. L. J. van Maurik, 3e pr. W. Meijer, 4e pr. W. Werkhoven, 5e pr. E. S. Bayly, 6e pr. W. Derogee, 7e pr. A. C. van der Poel, 8e pr. E. v. d. Waard, 9e pr. N. J. v. d. Eist. Aan de, kinderen der verschillende scho len werd een medaille uitgereikt met de beeltenis van H. M. Koningin Wilhelmina, welwillend beschikbaar gesteld door de Kon. Begeer alhier. Te vijf uur n.m. werd een geoostumeerde voetbalwedstrijd ge speeld door V.V.L. en de winkeliersvereeni- ging. Nadat de voetballers gecostumeerd door het dorp getrokken waren, wat veel bekijks had, speelde men een voetbalwed strijd op het terrein van V.V.L. Na een geanimeerden wedstrijd kwam V.V.L. als overwinnaar uit den strijd met 41. Bij dezen wedstrijd trapte de heer D. J. van Cuilemborg, voorzitter der Ivoningin-Wil- helminavereeniiging den bal af. Voor de meest mooie costuums werden de prijzen toegekend als volgt: le pr. H. Parlevliet, 2e pr. Th. Kooyman, 3e pr. J. Niersman. De medaille, uitgeloofd door de Koningin-Wilhelminavereeniging werd be haald door V.V.L. Na dezen wedstrijd speelde V.V.L. III en de knapenvereeniging nog een wedstrijd, welke eindigde met een gelijk spel, n.l. 00. Het avondfeest. Des avonds te 7.45 uur gaf het harmo niegezelschap „Benvenuto" een concert met populaire muziek in de muziektent op de Voorstraat, waarbij bij jong en oud de beenen van den vloer gingen. De Voor straat was schitterend geïllumineerd. KATWIJK AAN ZEE. KONINGINNEFEESTEN. Zooa-ls jaarlijks gebruikelijk is, organi seerde de Oranjever. ook nu een mooi feest ter gelegenheid van H. Majesteits Verjaardag. Herauten te paard waren de eerste die in den vroegen morgen aankon digden dat het feest was. Hierna deed de Katwijksche Muzielcver. zich van den toren hooren, zoodat ieder al vroeg in de stemming kon komen. Te 9 uur de rond gang van bijna* 3000 schoolkinderen door het dorp, die daarna, flink werden getrac- teerd. Vervolgens werd het feest voortge zet met verschillende volksspelen als Fietsrijden met hindernissen, ringrijden met kruiwagens voor jongens en meisjes van 16 tot 22 jaair (iets specifieks voor Katwijk-Zee). Dan ringrijden met tilbury's wedloop met hindernissen voor jongerts boven 14 jaar, zakloopen, mastklimmen wat ze ook nergens beter kunnen dan hier, stoelendans, touwtrekken, baldragen, enz. Des avonds een mooi concert in de mu ziektent aan de Boulevard waarna te half elf tot slot afsteken van vuurwerk. Het feest, dat begunstigd werd door prachtig weer, mag schitterend geslaagd heeten. SASSENHEIM. Aanbesteding. Onder architect O. J. Kiebert te Sassenheim is aanbesteed: de bouw van drie woonhuizen voor rekening van den heer W. de Riddei' te Sassenheim Ingeschreven werd als volgt: Th. Reeuwijk Sassenheim 17.980.Gebr. M. en A. Breda, idem 17.925.K. W. Breda en Weasdorp, idem 17.000; J. Dijkstra en Zoon, idem 16.700.C. Meiman, idem, 16.650.Gebr. J. en O. J. van Nieuw koop, idem 16.284.A. van Nieuwkoop idem 16.000.gegund. WASSENAAR. Val van een paard. Op den Groote Haesebroekscheweg nabij Wildrust is mej. de P. van hier gistermiddag van haar paard gevallen. Zij bekwam een ernstige hoofdwonde en werd ter plaatse door Dr. de Haan verbonden. Per auto is zij ver volgens huiswaarts vervoerd. Vernield. Een groote vrachtauto van de firma S. uit Hen Haag heeft de pomp, staande op den Achterweg nabij de School straat, omvergereden. De bestuurder van de auto ging er met zijn wagen tussohen- uit. Het zal hem evenwel niet baten, want verschillende personen waren getuige van de vernieling. BELLONTE ÉN COSTES hebben de vlucht van Parijs naar New York volbracht. Hierboven de koene vliegers. Links Bello^ rechts Costes

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 8