WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 Het voorstel van den heer Manders wordt daarna in stemming gebracht en verworpen met 27 tegen 2 stemmen. Vóór stemden de heeren Manders en Wilmer. Op voorstel van den voorzitter gaat de Raad om half vijf in geheime zitting. Archivaris. Als te kwart over 6 de deuren weer geopend worden, wordt besloten een her- nieuwe oproeping voor een gemeente-archi- nieuwde oproeping voor een gemeente-ar chivaris in de bladen te plaatsen op een met 1000 gld. verhoogd salaris, ni. van 5000 tot 6000 gld. Leening. Verder wordt spoedeischend aan de or de gesteld de plaatsing van een leening, groot 2 millioen gulden, tegen een koers van uitgifte van 96 pet., rentende 4 pet. Waartoe zonder discussie besloten wordt. Inmiddels is het bij half 7 geworden en ondanks de stemmen van enkele raadsle den, die aandrongen op uitstel van de resteerende punten tot een volgende ver gadering, wordt de zitting geschorst tot 's-avond 8.15 uur. AVONDZITTING. De burgemeester is thans afwezig. Het voorzitterschap wordt waargenomen door wethouder Reimeringer, loco-burgemees ter. Aan de orde is: De Radio-distributie. 30o. Voorstel in zake de oprichting van Radio-distributiebedrijf van gemeentewege. De heer Van Es ziet vier mogelijkhe den in deze kwestie: le Exploitatie van gemeentewege. 2e. In 't geheel geen ver gunning geven. 3e Exploitatie overlaten aan het particulier initiatief. 4. De exploi tatie van den heer C. ter Meer laten zoo als zij is. De wet verplicht de gemeente nergens om de radio-distributie ter hand te ne men. Het komt spr. verder voor, dat de on- kostenberekening te geflatteerd is en spr. vreest bovendien, dat gemeentelijke ex ploitatie te duur zal uitkomen. Wanneer de radio-toestellen binnen afzienbaren tijd zeer goedkooper zullen worden, zullen vele abonné's opzeggen en zelf een toestel ne men. De gemeente moet een dergelijk be drijf niet exploiteeren, als dat niet nood zakelijk is en dat is z. i. niet het geval. Voor spr. is nog een groot bezwaar, dat dan van gemeentewege Zondagsarbeid zal worden verricht. Het meest radicale zou wel zijn, dat aan niemand concessie werd verleend. Maar de heer ter Meer heeft nu eenmaal zijn draden-net en daarmede zou den vele abonné's gedupeerd zijn. De bezwaren tegen de derde mogelijk heid: exploitatie door particulieren, zijn ook zeer groot. Al die bovengrondsche dra den acht spr. niet bepaald een versiering voor de stad, en ondergrondsche kabels kan men niet eischen. Blijft over de vierde mogelijkheid: handhaving van den be- staanden toestand. Dat is voor de ge meente het goedkoopste. Verschillende menschen kunnen dan geen aansluiting krijgen, maar dot is niet zoo erg, want z.i. is radio nog geen levensljehoefte. De heer Donders zal zijn stem niet aan het voorstel van B. en W. kunnen ge ven. Spr. is nl. een tegenstander van elke radio-distributie. Vooreerst acht spr. deze distributie een onbillijkheid jegens de Ne- derlandsche Omroepvereenigingen, die da gelijks een groot bedrag moeten uittrek ken zoowel voor hun technisch als hun artistiek personeel, als voor auteursrech ten. In het buitenland is het auteursrecht zóó geregeld, dat bij heruitzendingen ook een deel van dat recht moet worden mee betaald. Dat is hier niet het geval. En wat doet nu een radiodistributiebedrijf an ders dan heruitzenden, zonder dat daar voor een cent wordt meebetaald. De om roepvereenigingen zenden uit met gewel dige kosten, de distributiebedrijven van gen dat gratis op en verkoopen het voor een behoorlijk prijsje. Men zal tegenwer pen dat iedereen dat doen kan met zijn ontvangtoestel. Niemand behoeft lid te zijn van een omroepvereeniging. Deze te genwerping is niet zoo zwaar. KIhploopen komt hier niet meer zoo veel voor bij hen, die een toestel bezitten, wel komt dat voor bij de abonné's op een distributie. Hoe meer zich aansluiten bij een distributiebe drijf, des te minder toestellen zal de mid denstand verkoopen. Ook dat acht spr. een onbillijkheid. B. en W. hebben zich blijkbaar ook afgevraagd of zij de radio distributie in het geheel niet zullen toe staan, doch meenden dat dit niet geweerd zou moeten worden. Spr. acht dit stand punt onjuist. Er is een geweldige concur rentie in het radio-bedrijf en wij moeten dat niet vergrooten. Neemt men het jaarlijksche abonne mentsgeld in aanmerking, dan is men met distributie weinig minder duur uit dan wanneer men zich een toestel aanschaft. Wering van elke radio-distributie zou spr. echter te rigoreus zijn. Spreker zou den toestand welke voor 1930 bestond, willen laten bestaan, als overgangstijd, doch uit breiding daarvan tegengaan. Binnen ma ximaal twee jaar zou elke concessie moe ten zijn ingetrokken. Spr. dient in dezen geest een voorstel in. De heer Koole zegt, dat de S. D. A. P. natuurlijk voor gemcentebeheer is. Spr. gaat de voorgeschiedenis nog eens na en bespreekt voornamelijk de situatie in het Kooikwartier. Hij vraagt zich af, waarom B. en W. niet hebben ingegrepen, toen ter Meer uitbreiding aan zijn net gaf zonder concessie te hebben verkregen. De direc teur van gemeentewerken heeft zich nooit bemoeid met het spannen der dra den, wat spr. een eigenaardige opvatting van diens taak acht. B. en W. hebben ter Meer z'n gang laten gaan met de gedachte: „Eenmaal raak je toch in onze netten verstrikt." .Dat is geen houding voor een Gemeen tebestuur. Thans schuiven B. en W. de ge- heele schuld ter Meer in de schoenen. Het net noemen zij vrij gebrekkig, hetgeen spr. ontkent. En toch willen B. en W. het be drijf van ter Meer maar ineens overnemen. Dat gaat niet aan. Ter Meer moet een be hoorlijke schadeloosstelling hebben en de gemeente moet het personeel van ter Meer overnemen. Spr. dient dienaangaande een voorstel in. De heer Wilmer kan zich niet ge heel en al met het gesprokene vereenigen. Spr. beschouwt het vraagstuk van de radio distributie als een vraagstuk waarop thans heel moeilijk een antwoord kan worden gegeven, omdat de radio zich .bevindt in een tijdperk van dalende prijzen. Er is bijv. een aansluiting radio's Telefunken voor den prijs van 125 gld., alles inbegrepen. Spr. kan zich indenken, dat de radio-distribu tie over een paar jaar van geen beteekenis meer is. Dan zit de gemeente met haar distributie. Daarom kan spr. zich niet ver eenigen met het voorstel van B. en W. Over de kwestie gemeentelijke of particu liere distributie zegt spreker, dat er voor hem geen reden is, dat de gemeente de distributie door particulieren moet belem meren, zoolang de particulieren niet scha delijk zijn voor de gemeenschap. De beste oplossing schijnt spr. toe; concessie te ver- leenen aan particulieren onder voorzich tige voorwaarden, desnoods telkens slechts voor den tijd van één jaar. De heer Zitman kan zich daarmee vereenigen, doch de termijn van één jaar is te kort. De heer v. E c k kan zich aansluiten bij zijn partijgenoot Koole. Hij steekt B. en W. een pluim op den hoed voor hun prae- advies. De radio is een behoefte geworden voor de menschen, en wij moeten allen zooveel mogelijk in de gelegenheid stellen daarvan te profiteeren. De gemeente kan dat veel beter doen dan particulieren; dat behoeft absoluut niet duurder te zijn. Bij de gemeente staat niet op den voorgrond het maken van winst, zooals bij iederen particulier, doch het leveren van goede waar. De radio-toestellen mogen goedkoo per worden, maar volgens spr. zal de dis tributie altijd een zeker voordeel hebben, n.l. het voordeel van de zekerheid. Bij goedkoope toestellen zal men spoedig blootstaan aan defecten en storingen. Het betoog van den heer Donders heeft op spr. geen indruk gemaakt. Hij meent, dat abonné's van een distributiebedrijf geen lid van een omroepvereeniging zullen worden. Dooh spr. meent van wel, juist om dat de omroepen een politieke kleur heb ben. Do heer Wilbrink heeft geen sym pathie voor het voorstel van B. en W. De heer v. Eek zegt wel, dat de winst niet op den voorgrond staat, maar B. en W. reke nen dan toch maar op een aardig somme tje als winst. De heer v. Eek: Dat is geen winst. De heer Wilbrink Prachtig, dan zal de heer v. Eek het overschot van de Lichtfabrieken ook wel niet langer als winst beschouwen. De wethouder van financiën zal het bij de begrooting ge makkelijk hebben met den heer v. Eek. Ook spr. meent, dat de radio-toestellen geleidelijk in prijs zullen dalen. Wanneer men dan nog gemakkelijke betalingsvoor waarden heeft, is distributie niet goed kooper dan 'n radiotoestel. En als men gaat verhuizen, moet opnieuw een aansluiting worden betaald. Wethouder Goslinga knikt ontkeo- nend. De heer Wilbrink Dan is het een onbillijkheid voor de gemeente, want eer; gewijzigde aansluiting kost evenveel als een nieuwe aansluiting. Spr. acht de opge geven onkosten-rekening te geflatteerd. B. en W. willen telefoon-, telegraaf- en licht- kabels combineeren met deze distributie, maar men ziet toch altijd, dat de straat wordt opgebroken nu voor dit dan weer voor dat doel, maar nimmer voor alle ka bels tegelijk. In de practijk vreest spreker allerlei technische bezwaren, terwijl hij bovendien vreest voor een financieel fias co. Hij wenscht een afwachtende houding aan te nemen. In ieder geval zou spr. geen uitsluitende concessie willen geven aan den heer ter Meer, omdat deze zoo brutaal geweest is, om zonder vergunning door te blijven werken. De eischen van den heer Koole (schadeloosstelling en overneming van het personeel van ter Meer) acht spr. ongemotiveerd. De heer Bergers is een tegenstan der van gemeentelijke exploitatie, tenzij dat noodzakelijk is. Hij sluit zich aan bij den heer Donders. De heer Parmentier aoht radio genot een zekere luxe, geen levensbehoefte. Spr. berekent, dat een aansluiting bij het distributienet komt op ongeveer 80 in het eerste jaar (aansluiting, abonnement en luidspreker) en verder ieder jaar op 24. Dat is niet zooveel goedkooper dan het aanschaffen van een eigen radio-toe stel. Spr. wenscht geen gemeentelijke ex ploitatie, doch particuliere, in dien geest, dat het bestaande gehandhaafd moet wor den, zonder dat er uitbreiding aan gege ven mag worden. De heer Eikerbout verklaart zich eveneens tegen gemeentelijke exploitatie en begrijpt niet, hoe B. en W. op dit denk beeld komen, gezien hun standpunt inzake het vroegere waschbureau. Een voordeel ziet spr. niet in gemeentelijke distributie. B. en W. zwijgen omtrent eventueele extra onkosten bij uitzending van buatenland- sche stations, waarop het schrijven der installateurs heeft gewezen. Wethouder Goslinga meent, dat ver schillende sprekers niet geheel op de hoogte dezer materie waren. Het is een misvatting, dat de gemeente deze materie kan regelen. Dat wordt hoofdzakelijk ge daan door de Telegraafwet en het daar op steunende Radioreglement. Het heeft eenigen tijd geduurd voordat deze regeling tot stand kwam. Wie een radio-distributie wil exploiteeren, heeft vergunning noodig van den minister, welke vergunning slechts verleend wordt onder voorwaarde, dat aan iedere aanvrage om aansluiting wordt vol daan. Hiermede vervallen reeds de denk beelden van die sprekers, die verlangen, dat geen uitbreiding wordt gegeven aan het bestaande net. Daar kunnen wij niets aan doen. De gemeente heeft niets te maken met de inrichting van een radio- centrale, doch kunnen niets anders doen dan vergunning verleenen om draden te spannen over den openbaren weg. B. en W. hebben ter Meer ook niets in den weg gelegd; hij had echter niet de vereischte ministerieele vergunning. Ter Meer heeft zich daaraan niet gestoord en is onrecht matig verder gegaan. Moet de gemeente daarvoor schadeloosstelling betalen? Spr. ziet dat niet in. Dan zouden de brutalen niet slechts de halve wereld, maar zelfs de heele wereld hebben. Vóór het Radio reglement hadden B. en W. niets met de distributie uit te staan, nadien echter werd de toestand anders. Toen had de gemeente te overwegen, of zij zelf de zaak ter hand zou nemen of concessie zou verleenen aan particulieren. Het is spr.'s overtuiging, dat dit bedrijf een monopolistisch bedrijf moet zijn. De heer Huurman: En in andere ste den dan? Wethouder Goslinga: In andere steden kan het, hier is het bezwaarlijk de stad in wijken te verdeelen. Eenmaal ge geven, dat het bedrijf monopolistisch moest zijn, vonden B. en W. dat de ge meente dit beter zelf ter hand kon ne men. Bij concessie kan men slechts een beperkt aantal eischen stellen. Gemeente lijke distributie acht spr. voordeeliger voor den middenstand, want de gemeente zal zich niet inlaten met den verkoop van luidsprekers. Het weren van alle distributie acht spr. een onmogelijk standpunt. De argumenten van den heer Donders acht spr. weinig steekhoudend. Waarom zouden de abonné's geen geschikte candidaten zijn voor de om roepvereenigingen. Maar vervolgens komt er waarschijnlijk een rijksbelasting voor alle bezitters van toestellen en ook van abonné's van een distributie, welke ver deeld wordt over de omroepvereenigingen. Het is de bedoeling, dat deze belasting niet gelegd zal worden op het jaarlijk sche abonnementsgeld, doch dat de ge meente deze belasting betalen zal, bij eventueele gemeentelijke exploitatie. De heer v. Es acht de exploitatierekening te gunstig opgezet. Waarop baseert de heer v. Es dat? Bovendien, gaat het dezen avond over het princiep, niet over het geld. De brief van de installateurs bevat verschillende cijfers, maar deze behoeven eenig commentaar, wat spr. nader toelicht. Voor smalle beurzen blijft het voordee liger zich op de distributie te abonnee- ren dan eigen toestel te bezitten. Ik heb er ook een, maar het beroerde ding is al tijd defect. (Gelach). Duur is zoo'n exploi tatie van gemeentewege niet. De gemeen te kan een automatische installatie ma ken, haar personeel vooral op Zondag tot een minimum beperken, beter dan een particulier. Een particulier staat niet on der controle, wel een gemeentebedrijf. Hier kan het belang van één enkelen man niet vergeleken worden met het belang van de geheele gemeente. Het voorstel van den Heer Donders staat practisch ge lijk met wering van alle distributie. De heer Wilbrink wil een afwachtende hou ding aannemen, maar dat gaat nu eenmaal niet. Het gaat niet aan, iemand, die een machtiging van den minister heeft, deze machtiging te ontnemen door het span nen van draden te verbieden. Vergunning voor een beperkten tijd is niet doenlijk, omdat niemand geld steekt in zoo'n kort gehouden onderneming. De winst waarover de heer Wilbrink viel, wordt gebruikt voor afschrijving tariefsverlaging e.d. on der voortdurende controle van den raad. De practische bezwaren vallen erg mee, hetgeen spr. nader uiteenzet. De heer Parmentier berekent de aanschafkosten op 80 doch dat behoeft niet in eens te worden betaald. Wat de uitzending van buitenlandsche stations betreft, merkt spr. op, dat de radiodistrifeuant daartoe niet verplicht is. Of de gemeente daartoe over zal gaan, zal afhangen van de bedrijfs resultaten. Extra kosten zal dat voor de abonné's niet meebrengen. Wethouder Splinter wijst op eenige practische bezwaren, wanneer de raad niet met B. en W. meegaat. B. en W. hebben in de onrechtmatige uitbreiding van de distributie van den heer ter Meer niet in gegrepen om de abonné's niet te dupee ren. Wanneer de gemeente niet zelf gaat exploiteeren, zijn er wel 30 gegadigden voor een concessie. Men krijgt dan een verdeeling in kleine wijkjes, met veel kans op mislukking. Schadeloosstelling aan den heer ter Meer acht spr. onbillijk. Wanneer vanavond geen beslissing wordt genomen, heeft men kans dat toch machtiging wordt verleend en dan komt de distributie er toch. De heer v. E s meent, dat al heeft de gemeente het, niet volkomen in de hand de distributie te regelen, zij dat toch wel voor een deel kan doen. Spr. is in 't al gemeen tegen radio-distributie, maar in verband met den bestaanden toestand wil spr. een uitzondering maken voor hetgeen reeds bestaat. Wat de cijfers betreft, hecht spr. meer waarde aan de cijfers van de installateurs, die deskundigen zijn. Spr. blijft bij zijn meerting, dat de kans op Zondagsarbeid grooter is bij gemeente lijke exploitatie. Een particulier heeft dat meer in de hand dan de gemeente. Het argument van den heer Splinter dat men rekening moet houden met de andere concessionarissen, acht spr. onjuist. De heer Koole meent, dat als B. en W. indertijd aan alle vier gegadigden een vergunning hadden verleend, zouden zij alle vier een voorloopige machtiging heb ben gekregen. Wethouder Splinter ontkent dat. Ter Meer had toch een vergunning! De heer Koole: P. T. T. verlangde een bevestiging van B. en W. en dat weiger den B. en W. Hier is tegenwerking van de zijde van B. en W. Ter Meer heeft de zaak serieus opgevat. Telkens bij iedere uitbreiding is hij naar den wethouder ge gaan. Wethouder Splinter: Ik heb hem nooit gezien. De heer Koole: Hij is nooit toegela ten. De schuld rust bij B. en W. Wethouder Goslinga wijst er nog maals op. dat er geen enkele reden is om bedrijfsschade uit te keeren. De heer Manders verklaart-, dat het hem in de gegeven omstandigheden het beste lijkt, om het voorstel van B. en W. aan te nemen. De heer Wilbrink maakt neg enkele opmerkingen over de kostenberekening en is nog niet overtuigd, dat de gemeente niet in secties kan worden verdeeld. Wethouder Goslinga verdedigt nog maals het voorstel van B. en W. De heeren Wilbrink en v. d. R e ij- d e n dienen een motie in, strekkende om de gemeente in vijf of meer wijken te ver deelen, verdeelende over particuliere ra diodistributies. Eerst komt in stemming het voorstel- Donders, dat wordt verworpen met 7 stemmen voor, die van de heeren Parmen tier, ELkerbout, Donders, Bergers, Huur man, v. Es, poster. (Het gewijzigde voorstel van mr. Don ders beoogde alleen de bestaande radio distributie te behouden^, zonder uitbrei ding). Daarna wordt gestemd over het voor- stel-W i 1 b r i n k, dat 8 stemmen ver kreeg, n.l. die der heeren Kuivenhoven, Zitman, Meijnen, Wilbrink, Huurman, v. Rosmalen, de Reede, Eikerbout. Ten slotte komt in stemming het voor stel van B. en W. de oprichting van een gemeentelijke radio-distributie. Dit wordt aangenomen met 19 tegen 11 stemmen, die der heeren Eikerbout, Kui venhoven, Wilmer, Zitman, Parmentier, Bergers, v. Es, Coster, Huurman, v. d. Reij- den en Rosmalen. (De heeren mr. Romeijn en Bosman waren in deze vergadering niet aanwezig). Secties. Vervolgens gaat- de Raad over tot de verdeeling in secties ter voorbehandeling van de begrooting. Sectie I: Splinter, mr. Donders, Schiil- ler. Groene veld, v. Rosmalen, Verwey, v. d. Reijden, v. Tol, Kuivenhoven, Zitman, Coster. Sectie II: Goslinga, Huurman, Bosman, Eikerbout, v. Stralen, Wilbrink, Kooistra-, mevr. Braggaar, v. Es, mr. Rcmijn, Val- lentgoed, Koole. Sectie III: Reimeringer, mr. Tepe, de Reede, Parmentier, Manders. Wilmer, mr. v. Eek, Meij-en, Bergers, de Meij. Filmpje. Aan de orde is een voorstel tot wijzi ging van het Raadsbesluit van 17 Maart 1930, inzake het maken van een reclame filmpje voor de gemeente Leiden. De heer Coster meent, dat in Leiden goede krachten zijn om een dergelijke film te vervaardigen. De directie van Luxor heeft reeds twintig films aan de gemeente ten geschenke gegeven. De heer Manders wil aan B. en W. meer vrijheid laten inzake de grootte van het te besteden bedrag. De heer Kooistra wenscht een film 'van langer dan 300 Meter. Wethouder Tepe antwoordt op deze laatste opmerking, dat een langere recla mefilm niet gedraaid wordt in de biosco pen. Met dc uitgesproken wenschen zal spr. rekening houden. Voorstel: a. tot het verleenen van medewerking aan het bestuur van de Vereeniging voor Christelijk Onderwijs tot de aanschaffing van leermiddelen voor een aan de school Noordeinde 40 te verbinden 4e leerjaar; b. tot het verleenen van medewerking aan het bestuur van de R. K. Jongensscho len onder R. K. Par. Kerkbestuur tot de aanschaffing van kachels en toebehooren ten behoeve van de school Rapenburg 48; c. tot vaststelling van den desbetref- fenden begrootingsstaat. Aangenomen. Rondvraag. De heer G.r oene veld informeert, hoe ver *t staat met de nieuwe Haven- brug. Wethouder Splinter zegt, dat deze zeker dit jaar zal gereed komen. De heer Bergers p'leit voor de ver betering van de bestrating in de Haar lemmerstraat. Wethouder S plint er zegt, dat bin nenkort eerst de Hoogewoerd aan de beurt komt; we kunnen dan verder zien. Hierna sluiting. NIEUW TOERISME. Het Journal de Genève vertelt de vol gende historie: Op den weg van Mégève naar St. Ger- vais is een Packard-auto bij een bocht blij ven staan; men heeft daar een prachtig uitzicht over het bergland. Er komt een Rolls-Royce aan; die stopt en vraag wat er mankeert: Band gesprongen? vraagt de Rolls- Royce. Nee, antwoordt de Packard. Een panne? Neen. Geen benzine meer? Neen, alles is in orde. Maar wat drommel, waarom blijf je dan staan onderweg? Om van het mooie landschap te ge nieten. Tien minuten later hadden alle politie posten in de buurt bericht, dat er iemand gek geworden was op den weg van Mégère naar St. GervaiB. „Vad." GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Onvoorzichtig oversteken. Door het telaat geven van een teeken, dat bij den weg wilde oversteken, kwam dc bejaarde heer B. Dinsdagmorgen op d>j Hoofdstraat te Velp onder een autobus van de Geldersche Tramweg Maatschappij. Bewusteloos, met eenige gebroken rib ben en gebroken been, werd het slachtoffer naar het Velpsche ziekenhuis overge bracht. Men vreest voor zijn leven. Auto in een sloot gereden. Dinsdagnacht geraakte een auto in de sloot aan den Blauwkapelschen Weg bij Utrecht. Twee der drie inzittenden zakten in de modder en werden met moeite op liet droge gebracht. De oorzaak van het ongeluk is toe te schrijven aan het feit, dat de bestuurder, die met zijn passagiers feest had gevierd, het stuur niet geheel meester was. De te de Bilt gehuurde auto werd naar een garage gesleept. Met een motorrijwiel over den kop geslagen. De aannemerszoon D. uit Yeere, is on der Nieuwland met zijn motorrijwiel, waar van een band sprong, over den kop gesla gen en in levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis te Middelburg ver voerd. VERDRONKEN. Dicht bij zijn woning te Middelburg is in een sloot het lijk gevonden van den heer J. v. A., die, vermoedelijk door de duisternis misleid, te water is geraakt, en verdronken. Dinsdagavond is de 12-jarige H. Bac ker, die met eenige vriendjes was gaan zwemmen, in een van de vijvers van het Stadspark te Groningen verdronken. Nog een slachtoffer van de warmte. De acht en veertig-jarige fabrieksarbei der J. N. te Wehl, die op een fabriek te Gendringen werkte en dezer dagen door de hitte werd bevangen, is Dinsdag aan de gevolgen overleden. De ongelukkige was gehuwd en vader van zes kinderen. Schoolkind plotseling gestorven. Tijdens het Koninginnefeest op de Wil- helminaschool te Doetinchem bleef een dei- leerlingen, een twaalfjarig meisje, plotse ling dood. De feesten werden direct ge staakt. BRAND TE GR0ESBEEK. Twee huizen afgebrand, een derde zwaar beschadigd. Maandagavond omstreeks half zes brak in de woning, eigendom van den heer Cremers, in de buurt van Driest op den Tekkenberg te Groesbeek een felle brand uit. Het vuur greep snel om zich heen en weldra was ook de belendende woning, eigendom van den heer Th. Slaneen, coor de vlammen aangetast. De huizen waren bewoond door vijf gezinnen met in totaal 19 kinderen .Door overhaaste vlucht moes ten de menschen zich in veiligheid stellen. Toen de brandweer ter plaatse verscheen, stonden beide huizen in lichte laaie en viel aan blusschen niet te denken. Beide wo ningen brandden tot den grond toe af. Een derde woning werd ook nog door het vuur aangetast. Hierin had enkele uren te vo ren een gezinsvermeerdering plaats gehad. De jonge moeder met 'de zuigeling konden beiden in veiligheid worden gebracht. De inboedels gingen grootendeels verloren. Vier van de vijf gezinnen waren verzekerd. Ook de schade aan de huizen wordt door verzekering gedekt. De dakloozen zijn bij omwonenden ondergebracht. De oorzaak van den brand is onbekend. Brand op de Nieuwe Kerk te Delft. Gisteravond omstreeks 8 uur ontdekte men, dat rookwolkjes uit het dak van den rechter zijbeuk der Nieuwe Kerk te Delft opstegen. De politie-bandweer werd geal armeerd, die een onderzoek instelde. In de dakgoot bleek een plek warm te zijn geworden, vermoedelijk tengevolge van broeiing van vuil. De brandweer heeft met een straal deze plek flink natgespoten. Het mag een geluk worden genoemd, dat men het brandje bijtijtds heeft ontdekt, daar het anders ernstige gevolgen zou kunnen hebben gehad.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6