AUGUSTUS- AANBSEDING KOUSEN - TRICOTAGES CORSETTEN VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 DE NEDERLANDSCHE DAMES- KAMPIOENSCHAPPEN. Onder de vele a Ihletiek-wed strijden welke Zondag zullen plaats vinden, wij noemen hier de wedstrijden voor Juniores en Nieuwelingen te Drongrijp, een Drie kamp tusschen X. I. O.; Hellas en Kan- dati te Driebergen, een Stadloop te Spck- holzerheide, nemen de wedstrijden om de Xederlandsehe kampioenschappen, op de Sintelbaan „Olympiaplein" te Am sterdam, voor dames wel een zeer bijzon dere plaats in. Men heeft deze wedstrij den verbonden met een aantal record- wedstrijden voor hecren en op deze wijze wel een zeer aantrekkelijk geheel gekre gen. Het interessante programma opent met. 100 Meter hardloopen voor dames. Niet minder dan 18 deelneemsters hebben zich voor dit nummer laten inschrijven w.o. de dames Aengenendt, Ant, Smit, Cor Aalten, H. Kips, verder de Nederlancl- sche recordhoudster en kampioene mejuf frouw E. ter Horst en de pas ontdekte ster, mej. T. Schuurman, een Friesche jonge dame, die op „Te Werve" j.l. Zon dag een Nederlandseh record brak en in Avie velen een toekomstige wereldkam pioene zien. Het nummer 200 meter is, uit don aard der zaak, niet zoo sterk bezet en telt vijf deelneemsters, de dames Rie Briejer, Ant. van Noort, mevr. J. SlobbeMallon, W. v. Oost-veen en, natuurlijk, de recordhoud- ster Xelly Grooss, wier tijd 26.6 seconde reeds in 1926 gemaakt, nog steeds niet verbeterd is. Vier dames zullen op het nummer S00 meter uitkomen, een nummer, in Holland weinig, maar in het buitenlarjd druk be oefend. Mej. A. J. Mallon, recordhoudster en kampioene, zal haar titel verdedigen tegen de dames Ttie Dijkmans, A Kramer en E. M. v. d. Berg. Het nummer 4 X 190 meter estafette belooft wel zeer spannend te worden, niet minder dan 13 ploegen zullen aan den start verschijnen, een ongekend aantal. Van de meest kans hebbenden op den ceretitel noemen wij „Quick" uit Huizum, de kam pioene 1929, A. V. „Twente", recordhoud ster met 53.2 seconde, Hvgiea den Haag en A. T. B. Amsterdam. Dat hier wel eens een verrassing zou kunnen geschieden willen wij niet ontkennen. Op het nummer 80 meter horden, een der mooiste nummers op het programma der dames, ontbreekt- de Xederlandsehe recordhoudster en kampioene mevr. A. de jong—Zondervan natuurlijk niet, ook haar leerlinge mej. G. Tolsma zal men op dit nummer kunnen bewonderen evenals de- bekende Amsterdamsehe athlete Olga du Jour en de dito Haagsche H. Leeksma, in totaal schreven 7 dames in. Het- hoogspringen met- aanloop heeft na tuurlijk een bijzondere attractie door het uitkomen van mej. L. Gisolf, kampioene van Engeland en Nederland, houdster van het wereldrecord. Hoewel het zeker is dat mej. Gisolf haar titel zal hernieuwen be looft toch de strijd om de plaats zeer aan trekkelijk te worden. Voor dezen strijd zal men 11 dames zien verschijnen. Mej. Rie Briejer zal zeker probeeren haar kam pioenschap verspringen met- aanloop te- behouden. Verleden jaar behaalde zij de zen titel met een sprong van 5.56 meter, hetgeen een nieuw Xederlandsch record was. Indien mej. T. Schuurman even goed springt als zij loopt,zal zij een ernstige concurrente voor mej. Briejer blijken. In totaal zullen 11 dames elkander den eere- titel betwisten. Het kogelstoote-n brengt- een 16 tal da mes in den ring. Ook hier zal het mej. Schuurman aan den strijd deelnemen, ook mej. Paula Hit-zei, die kortelings bij de internationale wedstrijden in België een derden prijs wist te veroveren, heeft inge schreven, evenals de kampioene en record- houdster H. P. Munnikes, meerdere eerste krachten, mej. de Koek, mej. S. Bakker e.d. geven een bijzonderen kleur aan dit nummer. Een elegant nummer is het speerwerpen, ook hier is ernstige strijd te wachten het geen wel blijkt wanneer wij de volgende namen noteeren: L. Rombout, kampioene en recordhoudster met een worp van 36.12 meter; Cor Aalten, G. de Koek, mevr. M. Polman—Schagen, T. Koopman, F. Fuhr- mann en tal van anderen. Tot slot van de nummers waaraan liet kampioenschap verbonden is, het discus werpen. Dit nummer brengt ons de Eu- gelsche kampioene L. Rombout en de Xe derlandsehe recordhoudster D. Wevers. Verder nog de da-mes Bosman, Munnikes, Hitzel, de Koek, kortom alles wat naam heeft op dit nummer. Behalve de nummers waaraan de titel kampioene is verbonden zijn er nog een tweetal nummers welke ook open zijn voor niet K. X. A. U.-leden en wel de 100 meter hardloopen en de 4 X 80 meter esta fette. Voor het nummer 100 meter schre ven een 15-tal dames in terwijl voor de estafette een drietal vereenigingen zich opgaven en wel Olympia te Aalsmeer, Olympia den Haag en Brunhilde te Lei den. Ook deze beide nummers zullen het aanzien wel waard zijn. Voor het nummer 1500 meter hardloopen (klasse B, C. en D) voor heeren, schreven niet minder dan 34 at-hleten in waaronder de zeer bekende loopers als A. Mulder, Ed. Gort, J. J. F. de Vos, G. J. Bauman, W. G. de Soeten, Jac. van Kampen, M. Versteeg Jr., J. de Vos en P. de Vries. De meest, prettige nummers, vooral voor het publiek, zijn ongetwijfelt de estafettes welke ditmaal in ruime mate op het pro gramma voorkomen. Een van de hoofd nummers is zeker de Olympische Estafette (800, 400, 200, 200 Meter). Hiervoor schre ven in: Blauw Wit, Amsterdam; A. A. C., eveneens Amsterdam en A. V. A. C. ter wijl ook het Haagsche Olympia aan deze strijd zal deelnemen. Voor de 3 X 1900 Meter schreven twee ploegen in, te weten A. A. O. en A. V. A. C. beide uit Am sterdam, wij gelooven dat vooral deze estafette bijzonder spannend zal worden. erder komen nog op het programma voor 'e nummers Polsstokhoogspringen en 1000 Meter Snelwandelen. Beide zeer aantrek kelijke nummers welke de aandacht van het publiek wel zullen trekken. Zooals wij reeds schreven vinden deze wedstrijden plaats op de Sintelbaan „Olynn-xiaplein" te Amsterdam waar nu eindelijk een tribune is gekomen welke bij deze wedstrijden voor het eerst in gebpuik zal worden genomen. Dc wedstrijden van gen precies om twee uur aan en zullen omstreeks 5 uur zijn beëindigd. De orga nisatie berust bij den A. A. B. terwijl de I bekende seingever v. d. Lee zal starten. Het geheel belooft een waardig slot te worden van het schitterende athlctiek- seizoen wat nu achter ons ligt en wij zijn er van overtuigd dat vele eens kennis wil len gaan maken met- de prestaties van onze dames welke de eer van Nederland zoo flink in België en Engeland hebben verdedigd en nu op het punt staan, 2 Sep tember, om naar Praag te vertrekken om ook daar de Xederlandsehe kleuren to doen zegevieren. Nurmi wint weer. Paavo Nui'ini, de Finsche wereldrecord houder, heeft reeds langen tijd revanche willen nemen togen den Poolschen ha-rdluo- per Petkiewicz, die hem indertijd heeft verslagen. Woensdagavond had deze revan che plaats tijdens een internationaal sport- feest. Van strijd was echter geen sprake, daar Nurmi zijn tegenstander volledig dc baas was. Men kreeg echter een spannen- den eindstrijd te aanschouwen tusschen Nurmi en Virtanen. Nurmi wist de eindspurt echter te winnen in 14 min. 20.7 sec. De tijd van Virtanen bedroeg 14 min. 21 sec. en van den Pool, die ver achter was, 15 min. 1 sec. Nurmi's wereldrecord, dat op 14 min. 11.2 sec. staat, werd niet bereikt. WIELRENNEN DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN TE BRUSSEL. Schlebaum in den eindstrijd. Gistermiddag werden de wereldkam pioenschappen wielrennen vóortgezet met het verrijden der stayers-nummers. De be langstelling van het publiek was niet zoo groot als bij de vorige wedstrijden. De ren ners hadden, zooals te begrijpen is, veel last- van de hitte, die bijna ondragelijk was. Voor de eerste serie verschenen aan den start Grassin (Frankrijk), Müller (Duit-seh- land) en Manera (Italië). De Nederlander Blekemolen startte niet wegens gebrek aan een gangmaker, die niet beschikbaar bleek. De gangmakers voor Grassin, Möller en Manera zijn resp. Jubi, Camion en Manera (de vader van den renner). De start vindt plaats in bovengenoemde volgorde. Grassin neemt weldra de leiding en loopt bijna een ronde uit. Er wordt in een regelmatig tempo gereden. De snelheid per ronde vaar Grassin bedraagt 1^ 2/5 sec, Op 19 K.M. maakt hij een tijd van 9 min. 34 sec .In de volgorde is nog geen wijziging j gekomen. De 20 K.M. worden door Grassin afge legd in IS min. 28 1/5 sec. De Franschman verlaagt zijn tempo, zoodat er een halve ronde verschil is met Manera, die op zijn beurt van dichtbij gevolgd wordt door Möller. De 30 K.M. worden door den Franschman afgelegd in 27 min. 39 2/5 sec. Zijn snelheid per ronde bedraagt thans 201/5 sec. De volgorde is nog steeds dezelfde. Als er 40 K.M. gereden zijn bedraagt de tijd van Grassin 36 min. 59 2/5 sec. Zijn ronde-snelheid bedraagt 22 2/5 sec. Manera blijft even iels achter, maar wel dra zet hij er weer een flinke gang is, maar tot een werkelijken aanval komt het niet. Hij heeft bijna een ronde voorsprong op zijn Duitschcn tegenstander. Grassin heeft, als er 50 K.M. afgelegd zijn. 46 min. 42 sec. gereden. Manera geeft- blijken van vermoeidheid en na de 143ste ronde lapt Grassin zonder moeite den Italiaan voor den 2cn keer, om even later Müller te naderen. Zijn ronde- snelheid bedraagt thans 15 sec. (uursnel heid 56.235 K.M.).Weldra wil ook Möller Manera lappen. Er ontspint zich een hard nekkige strijd, die een vijftal ronden aan houdt. Ten slotte kan Manera zijn gang maker niet meer volgen. De renner is" aan het einde van zijn krachten cn wil opge ven. Hij doet dit echter niet, doch blijft even stil staan, wat hem 9 ronden kost. Daarna vangt hij opnieuw aan. Middeler wijl bedraagt het tempo van den Fransch man <JS,937 K.M. (IS 4,5 sec. per ronde), üp 60 K.M. bedraagt zijn tijd 55 min. 10 4/5 sec. Möller loopt echter geleidelijk in en wint zienderoogen veld en loopt een ronde in op Manera. Grassin is thans 20 meter van Manera verwijderd en snelt hem in de 190ste ronde voorbij. Oogenblikkelijk daar op wordt. Grassin aangevallen door Möl ler. De Franschmankan zijn gangmaker niet meer bijhouden en wordt door Möller gelapt. Weldra heeft Möller een halve ronde voorsprong. Grassin heeft op de 70 K.M. een tijd van 1 uur 4 min. 13 1/5 sec. Mane ra is thans geheel uitgeput en geeft den strijd voor goed op! Hij heeft dan 200 ron den gereden. Möller weet zijn plaats te handhaven on loopt nog bijna een ronde uit. De beide renners hebben echter hun tempo vermin derd (61.714 K.M., rondesnelheid 18 sec.). Op 80 K.M. bedraagt de tijd van den Duitscher 1 uur 13 min. 23 sec. De wedstrijd is nu vrij eentonig. Van spanning is zoo goed als geen sprake. Op 90 K.M. maakt Möller een tijd van 1 uur 23 min. 20 sec. Dc renners zijn thans te vermoeid om nog strijd te leveren. Möl ler tracht den Franschman nog te lappen, maar deze laatste is op zijn qui vive. De laatste ronde worde door Möller afgelegd in 17 sec. (uursnelheid 56.237 K.M.) en gaat als eerste over de eindstreep in 1 uur 32 min. 40 1/5 sec. Uitslag: 1. Möller (Duitschland) 1 uur 32 min. -10 1/5 sec. 2. Grassin (Frankrijk) op 2S0 meter (1 ronde is 360 meter). Schlebaum wint de tweede serie. Voor de tweede serie verscheen aan den start: Krewer (Duitschland), Sater (Zwit serland),- Schlebaum (Nederland), Benoit (België)en Szekeros (Hongarije). Suter gaat er onmiddellijk vandoor ge volgd door Benoit, Szekeros, Krewer, en Schlebaum. Szekeros passeert Benoit en neemt de tweede plaats in. Krewer en Schlebaum verhoogen hun tempo en na deren Benoit. Deze laatste slaagt erin zijn tweede plaats te hernemen. Szekero3 blijkt te veel van zijn krachten te hebben ge vergd cn zakt langzaam maar zeker af naar de laatste plaats. Krewer lapt Benoit. Deze doet oen tegenaanval, die wordt af geslagen. Even later lapt Benoit Krewer. Nu komt Schlebaum opzetten, die er in slaagt Krewer te passeeren. Intusschen heeft Benoit do leiding aan Suter ontno men en is de stand dus: 1. Benoit-, 2. Schle baum, 3. Suter, 4. Krewer, 5. Szekeros. Op 10 K.M. bedraagt de tijd van Be noit: 9 min. 36 sec. Er ontstaat nu een felle strijd tuschen Benoit en Schlebaum om de eerste plaats. De beide renners zijn aan elkaar gewaagd en beurtelings nemen zo de leiding. Talrijke ronden blijven zij naast elkaar rijden! Benoit legt het tenslotte af en .de Nederlander neemt nu de leiding. De tijd op dc 20 K.M. bedraagt 18 min. 33 sec. Inmiddels heeft de Hongaar reeds 2 ronden verloren, Suter valt Benoit aan, maar moet het afleggen. De Zwitser jaagt Benoit op en dwingt hein den leider aan te vallen. Dit wordt den Belg noodlottig. Hij spant al zijn krachten in, maar slaagt niet in zijn poging en hij wordt achtereen volgens gepasseerd door Suter, Krewer en Szekeros. Op de 30 K.M. bedraagt de tijd: 27 min. 37 sec. Krewer verhoogt zijn tempo en snelt Suter voorbij. De stand is nu: 1. Schlebaum, 2. Ivrewer, 3. Suter, 4. Benoit, 5. Szekeros. Benoit wordt op korten afstand gevolgd door Schlebaum en deze wacht het goede moment af om hem voor den tweeden keer te'lappen. Suter tijgt ten aanval tegen Kre wer, maar deze wordt afgeslagen. Schle baum cn Krewer lappen vervolgens den Belg Benoit. Op 40 K.M. is de tijd 37 min. 37 2/5 sec. De volgorde der renners is dan: 1. Schle baum, 2. Ivrewer, 3. Suter, 4. Benoit (op 1 ronde). 5. Szeekeros (ver achter). Ook Suter snelt thans Benoit voorbij en Szekeros moet van gangmaker verwisse len. Op 50 K.M. bedraagt de tijd 47 min. 34 2/5 sec. Suter wordt door Schlebaum ten tweede male gepasseerd als er nog 115 ronden te rijden zijn. Schlebaum en Krewer zijn het beste op dreef en langzamerhand zakken Benoit en Szekeros af tot op 6 ronden. Op 60 Iv.M. is er 57 min. 13 1/5 sec. go- reden. In 1 uur werd 62.520 K.M. afgelegd. De volgorde is nog onveranderd. Op 70 Iv.M. bedraagt de tijd 1 uur 8 min, 2 1/5 sec. Szekeros geeft op als er nog 40 ronden te rijden zijn.- 80 K.M. in 1 uur IS min. 1 2/5 sec. Schlebaum leidt met- bijna 1/2 ronde voor sprong op Krewer, Suter verlaat zijn gang maker en geeft na- 90 K.M. op! Als er 90 K.M. gereden zijn bedraagt de tijd van Schlebaum 1 uur 28 min. 24 3/5 sec. De stand is nu: 1. Schlebaum, 2. Krewer, Benoit (op 10 ronden). De einduitslag luidt: 1. Schlebaum (Ne derland) 1 uur 37 min. 44 4/5 sec, 2. Krewer (Duitschland) op 100 Meter. 3. Benoit (op 11 ronden). Voor de derde serie starten: Walter Cap (Oostenrijk), Lauppi (Zwitserland), Linart (België), Engel (Luxemburg) cn Paillard (Frankrijk). Zoo is tevens de volgorde on middellijk na den start. Paillard schiet naar voren en neemt gemakkelijk de lei ding. Op 10 Iv.M. bedraagt zijn tijd: S min. 44 2/5 sec. Paillard vergroot allengs zijn voorsprong en nadert Engel. Deze voelt het dreigende gevaar en passeert Cap. Paillard heeft na 40 ronden reeds 1 ronde voorsprong. Op dc 20 K.M. is de tijd 17 min. 37 sec. Paillard's snelheid bedraagt af cn toe 18 sec. per ronde. Hij vergroot aanzienlijk zijn voorsprong en lapt Engel twee keer. Ook Cap, Linart. cn Lauppi worden tweemaal gepasseerd. Dit is in de 83ste ronde. Op 30 Iv.M. bedraagt de tijd 26 min. 431/5 sec. Linart moet zijn derde plaats aan Cap afstaan. Ook Engel lapt Linart. Daardoor komen Paillard, Lauppi, Engel cn Cap dicht bij elkaar te rijden. Er ontspint zich een felle strijd tusschen Cap en Engel, die door de laatste werd gewonnen. De volgorde is: 1. Paillard, 2. Lauppi (op 2 ronden), 3. Engel, 4. Cap, 5. Linart. De 40 K.M, worden afgelegd in 36 min. 12 1/5 sec. Paillard vergroot zijn voorsprong tot drie ronden in de 120ste ronde. Linart moet van rijwiel verwisselen, blijft een tijdje loopen en als de motor van zijn gang maker defect blijkt te zijn, geeft hij den strijd op. Do volgorde is nu: 1. Paillard, 2. Lauppi (op 3 ronden), 3. Engel, 4. Cap. Paillard lapt vervolgens voor de vierde maal Engel en Cap. De tijd van de 50 K.M. bedraagt: 45 min. 54 sec. en van de 60 K.M. 54 min. 36 4/5 sec. Paillard gaat als er nog 100 ronden te rijden zijn voorbij Engel, Lauppi cn Cap. Engel kan zijn gangmaker niet meer vol gen, zoodat hij ver achter raakt. Even daar voor was.de volgorde: 1. Paillard, 2. Laup pi op 4 ronden, 3. Engel op 4 ronden en 200 Meter, 4. Cap, op 5 ronden. Cap verliest zijn zesde ronde op Pail lard. Als- de 70 K.M. gepasseerd zijn bedraagt de tijd: 1 uur 4 min. 112/5 sec. Als er nog 73 ronden te rijden zijn geeft Engel op. Paillard, Lauppi en Cap blijven over. Het is nu bijna zeker, dat beide eerst- genoemden in de finale komen. Veel span ning was er toen niet meer. Op -SO Iv.M. was de tijd: 1 uur 13 min. 42 sec. De 90 Iv.M. werd bereikt in 1 uur 23 min. 15 sec. Ten slotle passeert Paillard als eerste de eindstreep in 1 uur 33 min. 9 2/5 sec. Einduitslag: 1. Paillard 1 uur 33 min. 9 2/5 sec., 2. Lauppi (Zwitserland) op 6 ronden, 3. C'ap (Oostenrijk) op 11 ronden. Zondag a.s. komen de eerste twee aan komenden van elke serie in de finale: Möller, Grassiu, Schlebaum, Krewer, Pail lard, Lauppi. SCHAKEN Internationaal tournooi te Luik. Vervolg van de resultaten: 8e ronde: Thomas wint van Sultan Khan, Soltanbeiff wint van Marshall, Rubinstein wint van Przepiorka; 9e ronde: Colle wint van Sol tanbeiff, Tartakower cn Rubinstein remise, Marshall wint van Ahues. De eerste uitslagen der 9c rondo luiden: Tartakower remise met Rubinstein. Mars hall wint van Ahues. Colle wint van Soul- tonbeieff. LUCHTVAART GESLAAGDE PARACHUTE-SPRONGEN Demonstratie op Schiphol. Donderdagmiddag heeft op Schiphol een interessante parachute-demonstratie plaats gehad. Hierbij werd gebruik gemaakt van een nieuw model valscherm, uitgevonden door den constructeur Carl H. Lundholm uit Stockholm. Er bestaan twee hoofdsyste men van valschermen: de verbonden of zelfwerkende parachute en de vrije of ma nual e parachute. Beide systemen hebben hun voordeelen, doch ook hun nadeelen! Zoo is het val scherm onbruikbaar, wanneer de lijn om de een of andere reden niet aan het vlieg tuig is vastgemaakt; ook is het mogelijk dat de sluiting te laat of in het geheel niet wordt verbroken, dit laatste wanneer de niet aan de sensatie van het vrij vallen ge wend zijnde vlieger zijn tegenwoordigheid van geest verliest. Gevolg: een vrijwel ze ker doodelijkc val. De thans door Carl Lundholm in den handel gebrachte parachute, de „Robur"- paracutc geheeten, is een valscherm ge worden, dat de voordeelen der beide ge noemde systemen in zich vervat, doch daarbij tevens geen enkele van hun nadoe len. Deze parachute is steeds verbonden in het vliegtuig mee te nemen. Hiertoe is slechts noodig het nog geen meter lang uit den zak stekende einde van de zeven- meter lange verbindingslijn aan een kara bijnhaakje of een ander punt van het vlieg tuig vast te maken. Is het noodig „vrij" te springen, dan heeft de vlieger niets anders te doen dan de verbindingslijn los te ma- keu, hotgeen het werk is van een deel van een seconde. Zoodra de parachutezak open is, springt eerst een kleine hulp- of loods- parachute naar buiten. Deze beweegt zich direct in den vollen luchtstroom en be spoedigt heb zich strekken en ontvouwen van het eigenlijke valscherm. Ook is deze parachute, welke gemaakt wordt van zijc?e of katoen, voorzien van een aantal stabi lisatiegaten of ventielen, die een rustige ligging van het valscherm bevorderen. Een andere bijzondere eigenschap der „Robur" parachute-uitrusting is de gordel. Hierbij komen alle vrije einden samen in een sta len patentsluiting, op de borst van den vlieger. Deze sluiting stelt den vlioger in staat om op den grond of bij het neerko men in het water zich snel van de para chute vrij te maken; een veiligheidsslui- ting voorkomt, dat de gordel te vroeg ont koppeld kan worden. Om dit valscherm te demonstreeren stapte te ongeveer half drie de parachu tist, de Duitscher Carl Schreiber, een kleine bewegelijke figuur, met den heer Lundholm in het één-motorige Fokker- vrachtvliegtuig P. H.-A.D.N., welk vlieg^- tuig, bestuur door den K. L. M.-piloot Hondong, het luchtruim koos. Direct daarna startte de één-motorige Fokkermaehine P.H.A.D.X., bemand met een zevental fotografen en verslaggevers, die vanuit de lucht het verloop der de monstratie zouden gadeslaan. Bestuurder van dit toestel was de K. L. M.-vlieger rarmentier. Ook was er nog een derde machine in de lucht, een marine-toestel, o. m. bemand met .-luitenant ter zee Weem- hof.. Vanuit deze machine werd van de de monstratie een film gemaakt Hondong klom al spoedig tot 500 Meter en zoo deed ook het pers-toestel. Toen de machines op een gegeven mo ment naast, elkaar kwamen te vliegen, op ongeveer 100 Meter afstand, zag men den kleinen parachutist in de open deur van de machine staan, gesticuleerend met den achter hem staanden heer Lundholm. Op een hoogte van 550 Meter geschiedde de sprongEen oogenblik scheen tiet of de kleine Schreiber weifelde hij stond toen op het trapje, naar de gangdeur doch da delijk daarop liet hij zich, terwijl de ma chine vaart verminderde, vallen. Vrijwel onmiddellijk ontplooide zich de kleine hulp parachute, terwijl na een loodrechten val van naar schatting 30 Meter, de groote parachute zich opende. Eerst toen zweef de Schreiber veilig „ins Blauen hinein". De daling welke vrijwel rechtstandig geschiedde voltrok zich binnen drie mi nuten. Op het groene veld, ter rechterijde van het platvorm, kwam hij behouden neer. Na zich van riemen en touwen be vrijd te hebben, werd het dappere manne tje, staande op de treeplank van een auto, langs het juichende publiek gevoerd, dat in grooten getale was opgekomen. Een kort hierna door Schreiber uitge voerde tweede sprong verliep ook naar wensch. Thans gold het een demonstratie, waarbij de verbindslijn was losgemaakt, een „vrije" sprong dus. Ook nu weer een korte aarzeling vóór Schreiber zich in de diepte stortte. Ook een kleine sensatie, want de parachute opende zich eenige se conden later dan tijdens den eersten sprong Dameskousen Laddervrij, Zijde, in de nieuwste kleuren 1.24, 1.04, 89, Fil d'Ecosse. Extra solitli Zijden ONDERJfRKEN en DIRECTOIRES EXTRA VOORDEEUG. Ziet onze Speciale Etalage Haarl.straat hoek Donkersteeg 2-4-( 396 (Reclame) DiLmaal kwam Schreiber niet op het vliegveld neer, doch in een weiland, on geveer 50 Meter bezijden den met het veld parallel loopenden weg. Maar de kleine Duitscher lachte: de demonstratie was geslaagd. Hij had het er weer eens levend afgebracht en twee maal honderd mark verdiend Ieder zijn vak.... VLIEGTUIGEN IN GEBRUIK BIJ GROOTE FIRMA'S. Een. Koolhoven-coUpé voor de N.V. Levers Zeepmaatschappij. Het vliegen burgert zich meer en meer in ons dageltfks leven in en naast het ge bruik van onze vaste luchtlijnen door voort varende zakenlieden, worden vele speciale vluchten ondernomen door de directie's en reizigers van die groote firma's dio de moderniseering van hun bedrijf consequent doorzetten. Onder de vliegtuigbouwers heeft Kool hoven zich in den laatsten tijd gespeciali seerd op de meest geschikte typen voor deze doeleinden. Zoo heeft de K. L. M. een Koolhoven F. K. 40 voor speciale snelle vluchten en nu heeft een der meest voortvarende firma's in ons land, de N.V. Levers Zeepmaatschappij te Vlaardingen, het initiatief genomen een vliegtuig aan te schaffen voor reclame doeleinden als svel voor het snelle vervoer van dc Directie en hoogere employé's, die op deze wijze zon der tijdverlies verbiftding kunnen houden met de wijdvertakte afdeelingen van dit groote lichaam. Het pleit voor de kwaliteiten van onze Xederlandsehe vliegtuigen, dat deze groote firma, na rijp overleg, eveneens een Kool hoven-toestel heeft uitgekozen. De machine die nu regelmatig boven ons land zal vliegen is een blauwzilveren een dekker met Coupé-carosserie, keurig be kleed met grijs trijp, plaats biedende aan een bestuurder en twee passagiers. Het in strumentenbord is van de modernste toe stellen voorzien cn naar men ons vertelde zijn de vliegeigenschappen van dit Koolho ven-product dusdanig goed, dat bijzondere beschrijvingen van dit type in alle buiten- landsche vaktijdschriften worden opgeno men. Onnoodig te zeggen dat het toestel ge makkelijk te herkennen zal zijn. Op de zij kanten is de „Sunlight"-zon in oranje aan gebracht, waaronder de naam N.V. Levers Zeepmaatschappij prijkt-, terwijl op het richtingsroer Koolhoven F. K. 41 vermeld staat. Waar onze handel zich over de geheele wereld uitstrekt, zullen wel spoedig meer firma's zich een Koolhoven aanschaffen, te meer waar wij tot onze verwondering vernamen hoe gering de kosten van zulk een vliegtuig voor een groot lichaam zijn in verhouding tot de voordeelen. GRONAU'S FEESTELIJKE ONTVANGST TE NEW YORK. In het Stadhuis te New York vond gis teravond de feestelijke ontvangst ter eere van de Duitsehe Oceaanvliegers plaats, waarbij een groot aantal vertegenwoordi gers der overheid en verschillende voor aanstaande personen tegenwoordig waren. Bij hun verschijnen werden de vlieger Van Gronau en zijn metgezellen door het pu bliek met een hartelijk applaus ontvangen. In den loop van het banket verwelkomde burgemeester Walker de Duitsehe vliegers en huldigde hun vlucht over den Oceaan in hartelijke bewoordingen. Nadat ook anderen even welgemeende woorden hadden gesproken, dankte Von Gronau in het Engelsch voor de hem en zijn metgezellen bereide ontvangst.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6