VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1930 DE LEIDSCHE COURANT fWEEDE BLAD PAG. 5 DE BURGER- EN RUITER- SPORTVEREENIGING or ganiseert van 28 Aug. tot 6 Sept. een tiendaagsche afstandsrit van Arnhem naar Groningen. Het ver trek uit Arnhem. UIT DE PERS HET MOET EEN VERGISSING ZIJN. Het Huisgezin schrijft: Een onzer bladen typeert en persiffleert de mondaine Haagsche huisvrouw, twee ■woorden die feitelijk slecht bij elkaar passen. Er is 's middags de heer des huizes is „op het departement", de kinderen zijn naar school een bridge-partij en een „bar" en geen personeel: niets veurnamer in dezen tijd van malaise dan wèl een bar en een partij, maar geen personeel te hou den. Een dame vraagt aan de gastvrouw, of zij misschien Donderdag den zooveelsten September aan een liefdadigheidsbazaar kan assisteeren. De gastvrouw raadpleegt een notitie boekje: tot haar spijt bezet. Den volgenden dag misschien1? Weer ingespannen studie in het „boek je": het kan niet, 's middags een bridge partij bij de A's, 's avonds naar Royal. Ha de robber zag de schrijver kinderen door het tuintje sluipen. Op de vraag, hoeveel kinderen ze had, antwoordde de gastvrouw: drie, van elf, dertien en veertien, en bijna alsof ze de bedoeling der vraag bij intuitie vermoed had, vertelde ze: Wat veel tegenwoordig, maar heel moderne opvoeding. De kinderen stonden zelf vroeg op, ontbeten alleen en dronken koffie in een lunchroom. De gastvrouw had het te druk om op ouderwetsche wijze op te voeden: kinde ren voeden tegenwoordig zich zelf op. Om kwart over achten had de gastvrouw een lezing over het „Bestaan van de ziel", en dan hadden de kinderen rustig gelegen heid om hun huiswerk te maken, niet waar lieveling? Een van de lievelingen was al aan het werk. Ze zat althans onder de veranda, mof felde vluchtig een dik boek weg onder haar huiswerkschrift en vroeg zeer gevat iets over een onregelmatig werkwoord; „in het Engelsch, wat mondain stond". De moeder was al weg en de schrij.ver hielp haar. Daarbij zag hij, dat het weggemoffelde boek een Ainerikaansch was, dat ook hier te lande nogal wat stof heeft doen op waaien: klaarblijkelijk doelt de schrijver op het beruchte werk van den gewezen kinderrechter Lindsey over voorwaardelijke huwelijken. „Ja, zoo besluit de schrijver, bij moe ders met een notitieboekje voeden de kin deren zich tegenwoordig zelf op. -Vooral als de moeders buitenshuis op lezingen het bestaan van de ziel moét'en ervaren.. Ook van het kind Het is raak gezegd. Verwondering mag het alleen wekken, zulk een zedeschets aan te treffen in de Telegraaf, die alles doet en niets verzuimt om de levenssfeer, die hier veroordeeld wordt, aan te kweeken en te bevorderen. DE ONDERWIJZERSSALARISSEN. Haar aanleiding van beschouwingen in de pers over het salariscongres van ka tholieke onderwijzers schrijft de Resi dentiebode; „De maandcijfers van de rijksmiddelen- staten geven tot nu toe, over het geheel genomen een belangrijk accres, maar af gezien daarvan wil het ons voorkomen, dat wanneer de huidige sa-larisregeling niet beantwoordt aan de eiscben der christelijke rechtvaardigheideen herzie ning niet af mag stuiten op finantieele bezwaren. Dan moet dit geld gevonden worden, desnoods door een belastingver- hooging. De gemeenschap heeft hier een verplichting, waaraan zij zich niet onttrek ken mag". De Tijd merkt hierbij op: „Dit standpunt lijkt ons juist. Het is, als wij ons niet vergissen, óók het stand punt van de regeering. Tn 1924 heeft men een noodsprong ge daan. Toen werden de salarissen verlaagd, omdat er een belangrijk tekort in de schatkist dreigde. Maar dat de salarissen blijvend een sluitpost op de begrooting zouden vormen, heeft niemand gewenscht of gewild. De salarissen van het .Rijkspersoneel moeten los staan van schommelende rijks inkomsten. Indien de middelen ruim vloeien is dat op zich zelf geen reden om salarissen te verhoogen. Doch óók een dreigende daling van de belastingopbrengst- tengevolge van de ingetreden economische crisis, mag de Regeering niet weerhouden de salarissen te verhoogen, wanneer deze voor sommige categorieën van ambtenaren werkelijk te laag zijn. Daarom kan men o.i. de gedachtenwis- seling over de vraag of het geld er is, ge rust staken. En wij vertrouwen anderzijds, dat óók de Regeering de minder gunstige financieele uitkomsten, die vrij algemeen in de naaste toekomst worden verwacht, niet zal aanvoeren als een argument te gen aanspraken, die op zich zelf recht matig kunnen zijn. Het debat kan derhalve beperkt blij ven tot deze eenvoudige vraag: of het sa laris van bepaalde groepen van ambtena ren, de onderwijzers inbegi'epen, al of niet behoorlijk is". De (anti-rev.) Rotterdammer schrijft: Met een herinnering aan de artikelen, welke we schreven kort na het „gladstrij ken der plooien", bij welke gelegenheid de onderwijzers al te veel op den achtergrond bleven, mogen we vaststellen, dat wij ver betering der onderwijzerssalarissen van harte zouden toejuichen. Wel is waar, dat de onderwijzers ten plattelamde in veel opzichten 'n sterk-be- gunstigde positie hebben boven velen van hun niedCmenschen; doch de achterstand van de eene groep rechtvaardigt nimmer die van een andere. Gezien in het raam van de algemeene salarieering der ambtenaren, staat het groot getal der onderwijzers hen altijd in den weg om afdoende geholpen te worden. Echter, sedert we in dezen geest schre ven, zijn er eenige maanden verloopen en het aspect van het economisch leven is niet weinig veranderd. Dat" men op het congres op verbetering aandrong, zal nie mand veroordeelen; doch dat men abso luut alle maatschappelijke factoren ver waarloosde en eenzijdig keek naar de Rijksinkomsten: dat is onze grief legen de sprekers en het opstandige congres. Uit den mond van een politiek en maat schappelijk zeer meelevend onderwijzer hoorden we dezer dagen de volgende op merking: mijn positie met naar dienstjaien maximaal traktement, is als van zoovele collega's met slecht. Toch doen we aan elke actie tot salarisverbetering mee. om daardoor te voorkomen, dat in dezen tijd van malaise het traktement verlaagd wordt. Het is o.i. niet voor tegenspraak vat baar, dat onderscheiden groepen van on derwijzers, gezien het algemeene salaris peil, reden hebben om dankbaar te zijn. Daarnaast staan echter andere groepen, zooals de pas-beginners, die buiten de ouderlijke woonplaats een betrekking von den, en ook de vaders van eenige kleine kinderen; die in tamelijk bekrompen om standigheden leven'en na betaling van kost- en lesgeld of van dagelijksche uitga ven, al bedroefd weinig overhouden. De opmerking dat andere jeugdige per sonen van gelijke ontwikkeling ook wel tegen een minimumsalaris op kantoren e.d. moeten werken, wijzen we van de hand. In de eerste plaats toc-h, is het voor de laatste vaak een leertijd en mogen ze de hoop koesteren later met sprongen voor uit te gaan; op de tweede plaats geeft men den jongen onderwijzers een volledige zelfstandige taak, welke zij naar beh-ooren dienen te vervullen. Waarmee we in 't algemeen maar wil len zeggen, dat men moeilijk zonder over drijving al generaliseerend kan spreken van den nood dér onderwijzers; doch waarmee wel toegegeven is, dat er onder de onderwijzers nood heerscht, welke om herziening vraagt, zoodra de rijksmidde len en de economische toestand dit ver oorloven. HET N. V. V. EN HET VL00TPLAN. De Maasbode, schrijft: Bij den strijd tegen het voorstel van Mi nister Deckers kondigt het orgaan van het socialistisch Hed. Vakverbond een reeks artikelen aan over de inrichting van de Staatsbegrootiugen, teneinde meer in het bijzonder uit. te laten komen, hoe de ver schillende staatsuitgaven zich verhouden. Daaruit zou dan moeten blijken, welk een hoog percentage bestemd is voor „het mi litairisme". Van hetgeen in verband hier mede te verwachten is, wordt nu reeds een voorproefje gegeven. Men vermeldt n.l. dat de uitgaven voor het onderwijs op het to taal budget van Hed.-Indië in 1929 slechts 9.2 procent, bedroegen. „En dan te beden ken", zoo lezen we verder, „dat de uitga ven voor het militairisme (135 van de 517 millioen) een hap van meer dan 25 procent in de uitgaven doen!" Cijfers zijn altijd gevaarlijk materiaal, zoowel voor de verdediging als voor de bestrijding van een voorstel als minister Deckers, thans aanhangig maakte. Wij zou den in lange kolommen kunnen aantooncn, dat Hederland voor militaire doeleinden ongeveer het minste uitgeeft van alle lan den ter wereld en dat de militaire druk op de bevolking hier zeer gering is. Maar ver gelijking is altijd zeer moeilijk bij deze materie. Hu echter de S.D.A.P. met cijfers komt, willen we er wel op ingaan. Een eerste eisch is natuurlijk dat de cij fers juist zijn en nu is het eigenlijke weer, dat het eenige cijfer dat gegeven wordt be wust onjuist is. Indië geeft geen 135 millioen uit voor wat de heeren van het H.V.V. het militai risme believen te noemen. De begrooting van het departement van oorlog voor 1929 vermeldt een totaalbedrag van 75 millioen en die van Marine 30 millioen voor militaire en 30 millioen voor niet-militaire uitga ven. Onder deze laatste vallen haven en landdienst, kustverlichting, scheepvaart inspectie en tal van andere diensten, die men zelfs in een geheel ontwapenden staat niet missen kan. De militaire uitgaven dalen dus reeds dadelijk van 135 op 105 millioen. De vraag is nu of dit voor Indië zooveel is. Wij meenen van niet. De S.D.A.P. beroept er zich steeds op dat Duitschland ontwapend is; daarom willen we dit land even vergelijken met Hed.-Indië. Duitschland is groot 470.628 vk. K.M. en heeft 63 millioen inwoners. Hed.-Indië- is groot 1.900.152 v.k. K.M. en heeft 52 mil lioen inwoners. Duitschland heeft een vrij willigersleger van 100.000 man en een vloot van 155.000 ton, geeft jaarlijks uit voor het leger buiten de pensioenen 300 millioen gulden en voor de marine 130 millioen gul den. Hed.-Indië heeft een leger van 35.000 man een vloot van 36.000 ton en de uitga ven voor leger en vloot, pensioenen inbe grepen, vindt men hierboven. Hed.-Indië geeft voor de defensie jaar lijks per inwoner uit twee gulden, het vol gens de socialisten ontwapende Duitschland zeven gulden. Indien we deze vergelijking nog iets verder uitstrekken, dan zien we, dat per inwoner jaarlijks voor de defensie wordt uitgegeven in: Frankrijk voor leger en vloot 40.76 gld. Denemarken 10.2 België enkel voor het leger 15.89 Tsjecho-Slow. 10.2 Zwitserland 10.1 Als de redactie van „De Strijd" het or gaan van het H.V.V". met cijfers het vloot- plan bestrijden wil en daardoor aantooncn dat er hier en in Hed.-Indië militairisme is; „den gulzigen slokop" zooals zij schrijft, dan zal zij bedrogen uitkomen. Zooals uit dc enkele cijfers, die wij gaven reeds blij Kb is eer het tegendeel het geval. Een eer lijke en juiste weergave van de feiten valt echter niet te verwachten, want evenals thans maar voortdurend geschreven wordt over de 120 millioen, zal de massa nu wel weer voor worden gehouden, dat Indië jaarlijks 135 millioen uitgeeft voor het mili tairisme. Dat dit bedrag niet juist is en lager dan van eenig rijk, van gelijke groot te en gelijk inwonersaantal wordt er zorg vuldig bij verzwegen en daar gaat het toch eigenlijk maar oüi. Het vlootplan bestrij den omdat wij in Indië te. veel doen voor de defensie is een onmogelijk gegeven, want het tegendeel is veeleer het geval. SPORT VOETBAL NEDERLAND—BELGIE. Haar de „Sportkroniek" meldt, is de wedstrijd HederlandBelgië in hét vol gende voetbalseizoen vastgesteld op 29 Maart 1931. Op 3 Mei 1931 volgt dan de returnwedstrijd in België. DIOC. HAARL. BOND. R. K. Sportvereeniging S. N. A. Zondag jl. is op het S. N. A.-terrein de beslissingswedstrijd gespeeld om den 2en prijs eerste afdeeling tusschen D. O. S. I en V. V. L. I daar beide S. H. A. resp. met 72 en 61 geslagen hadden. D. O. S. werd op het kantje af winnaar met 3—2 en kwam hierdoor in het bezit van een fraaien beker, die het bestuur als extra prijs had ingelast. T. A. G. I uit Berkel had in deze afdeeling den eersten prijs met een 81 overwinning. In de tweede afdeeling moet nog één wedstrijd gespeeld worden nl.: S. H. A. II Valkeniers I. Lisse IV gaat hier aan het hoofd met een 52 overwinning. A.s. Zondag komen alle S. H. A.-el<ial- len in het veld op het A. V. V.-terrein. Om 12.15 spelen de S. N. A.-junioren te gen de A. V. V.-junioren, om half twee S. H. A. TIA. V. V. II. Voor deze wedstrij den heeft A. V. V. en S. H. A. ieder een medaille beschikbaar gesteld. Echter om 3.15 is de hoofdwedstrijd A. V. V. I tegen S. H. A. I. Voor dezen wedstrijd die voor een liefdadig doel is, nl. voor Herwonnen Levenskracht, is door het bestuur van den Volksbond te Leidschendam een beker be schikbaar gesteld. Indien S. H. A. flink de tanden op elkaar zit en volhoudt tot het einde toe is er misschien kans op winnen. Dit is echter van minder belang. Het gaat alleen om het goede doel, nl. de T. B. C.- bestrijding. Daarom leden van S. H. A. en allen die S. N. A. goed gezind zijn, gaat Zondag naar het A. V. V.-terrein en maakt propaganda, voor de Roomsche Sport en voor Herwonnen Levenskracht. Gij steunt daardoor eerstens de goede zaak en ook kunt gij uw favorieten aanmoedigen. Wij zullen hopen, dat vele Stompwijkers dien dag op het A. V. V,-terrein aanwezig zijn. Om den Trianonbeker. Gisteravond voncl dc wedstrijd plaats Belastingen6e R. V. A. Door de zeer onvoldoende leiding van scheidsrechter De Vrind is de uitslag 32 voor 6 R. V. A. geworden. Het verloop was als volgt: 6e R. V. A. nam de leiding uit een voor zet van den rechtsbuiten, die den bal van buiten het speelveld voor het doel plaat ste. waar de midvoor geen moeite had in te koppen (01). Spoedig hierop maakte „De Belastingen" met een prachtgoal ge lijk (11), zelfs maakte deze voorhoede nog een dergelijk doelpunt wat om onbe grijpelijke reden niet geteld werd. Even hierna maakte de 6e R. V. A. een doel punt, wat naar aller meoning in zuiver buitenspelpositie gemaakt werd. Dit doel punt werd evenwel toegekend (12). We gens duwen in den rug werd aan „de Be lastingen" een strafschop toegekend wel ke werd naastgeschoten. Ondanks de moor dende hitte werd na de rust onvermoeid doorgespeeld en het gelukte „de Belastin gen" gelijk te maken. Hevig werd hierna om het winnende doelpunt gestreden. Evenwel was het elftal der Belastingen zoo gelukkig een zuiver doelpunt niet toege kend tc zien. Anders was het gesteld met 6 R. V. A. Vlak voor het einde maakte de midvoor .Smit met een hard schot in den bovenhoek 3—2 waarmede het einde kwam. ZWEMMEN Over het Kanaal. Gisteren is de Engelsche zwemster Elsie West van de Fransche kust gestart om een poging te doen het Kanaal over te zwem men. De zwemster werd door een Engel sche motorboot begeleid. Dit was de eerste poging tot het overzwemmen van het Ka naal in dit jaar. Zij is echter niet geslaagd, daar Elsie West, na meer dan 12 uur ge zwommen te hebben, op 3 mijlen afstand van Dover moest opgeven. Zij hoopt binnen enkele dagen haar poging te herhalen. WATERPOLO Zijl II—Poelmeer I. Hedenavond om S uur speelt in de zweminrichting de Zijl De Zijl II tegen Poelmeer I een waterpolo-wedstrijd. ATHLETIEK R. K. S. V. „LEIDEN". Kampioenschap van Leiden en Omstreken voor senioren. Zondag worden alle senioren deelne mers voor het kampioenschap Leiden en Omstreken om den prachtigen zilveren wisselbeker, aangeboden door den R. K. bond voor Lichamelijke Opvoeding ver wacht, om 2 uur op het voetbalterrein van de R. K. S. V. „Leiden". Dat het een strijd zal worden, die de moeite waard is te zien, behoeft men niet tc schrijven. Zijn niet de beste loopers uit deze stad en omstreken op het appel? Daarom, deel nemers, zorgt dat gij op tijd zijt. Dan be hoeft het publiek (dat natuurlijk in groote getale opkomt) niet te wachten. De heeren van de R. K. Prop.-club, die toezegging gedaan hebben behulpzaam te zijn op deze wedstrijden, worden om 1 uur verwacht op bovengenoemd terrein. Komt allen, er zijn er veel noodig voor de goede orde en het goede afwerken van het pro gramma. DE DUITSCHER CAR HREIBER heeft Dordei ig op Schiphol demo- aties gegeven met d vobus" parachute. In vo 3ane daalt het valscher. met Carl Schreiber ol- Schiphol TE ARNHEM heeft Don derdag in verband met de Landbouwfeesten aldaar, "en folkloristische optoch laats gehad, die door H.P ie Koningin en H.M. dc -oningin-Moeder werd ga degeslagen. Het voorbi trekken van den stoet. 0; het bordes de Koninklijke bezoekers.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5