NIVASfa DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1930 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 Pretfige thuiskomst. Toen Dinsdagmiddag de veekoopman D. K. te Oastricuni thuis kwam, bemerkte hij, dat zijn heele huis was leeggehaald, het geen is geschied door zijn vrouw, die reeds veertien dagen geleden de echtelijke wo ning met de kinderen heeft verlaten. Een en ander is vervoerd met een grooten meu belwagen uit Den Haag. Het 10.000ste schip in den Waterweg. Gistermorgen 5.20 is hot 10.000ste schip den Waterweg binnengekomen. Het is het Duilsche stoomschip Chios, van do middel- landsche Zee naar Rotterdam bestemd. Drie boefjes gepakt. De recherche te Haarlem heeft aange houden de 16-jarige M. L., do 16-jarige R. v. d. R., de 15-jarige J. B. te Haarlem. Zij hebben resp. ontvreemd 3, 4 en 12 rij wielplaatjes. B. ontkende. De rijwielplaat jes hebben zij verkocht voor prijzen, variee- rend tusschen 50 en 125 cent. Vier plaat jes konden nog worden in beslag genomen. Voorts hebben zij zichj.l. Zondag met iW. K. en N. O. door middel van een val- schen sleutel toegang verschaft tot de R.K. school aan de Westergracht. Uil een mis siebusje werd 1.80 ontvreemd, hetgeen de daders onderling hebben verdeeld. Twee jongens bleken in het bezit van loopers, maskers en tangen. Gerucht van ontsnapte leeuwen. Dinsdagavond ongeveer half acht liep in Egmond aan Zee hot gerucht dat bij het in Alkmaar overladen van de levende have van een reizend circus, dat uit Hoorn kwam, twee leeuwen op het Alkmaarsche station ontsnapt zouden zijn. De beide roofdieren, blijkbaar door de warmte be vangen en verlangend naar een Noordzee bad, zouden op stap zijn naar Egmond. De gemeenteveldwachter te Egmond aan Zee waarschuwde den burgemeester, die be grijpelijkerwijs door dit bericht eenigszins ontsteld was. Door den veldwachter werd de bevolking aangeraden de kinderen bin nen te houden en voorzichtig te zijn. De Rijksveldwachters van Egmond Binnen en Egmond aan Zee trokken ali echter leeu wenjagers met karabijnen gewapend de binnenlanden van de Egmondermeer in, waarna weldra de geruststellende mededee- ling kwam, dat er geen leeuwen ontsnapt waren en alles op een vergissing berustte. Het circus komt pas 4 September te Alk maar Verdronken gewaand knaapje veilig thuis. Bij het spelen op een balk in de Plant soenvijver bij de Herman Colleniusbrug te Groningen miste een jongetje, afkomstig van een aldaar gemeerd woonschip, plotse ling zijn broertje, dat zich zoo juist nog met hem op den balk had bevonden. Schreeuwend liep de jongen den wal op en vertelde aan voorbijgangers, dat zijn broertje te water was geraakt. De politie werd gewaarschuwd, die met dreg en zuur stofapparaat spoedig ter plaatse ver scheen. Er werd niets gevonden, maar wel kwam na eenigen tijd de mededeoling, dat het verdronken gewaande jongetje zich veilig «vu wel thuis bevond. Het bleek nu, dat de Tnaap zonder het zijn broertje te zeggen, lustig naar huis was gewandeld. DE VERBETERING VAN DE WEERS GESTELDHEID. Een nieuwe depressie gesignaleerd! De weerkundige medewerkers van het „U.D." schrijft: In den laats ten tijd kwamen telkens weerverbeteringen voor, die weliswaar van korten duur waren, maar die steeds groo- ter betoekenis kregen. Was het weer in Juli en in de eerste helft van Augustus hoofdzakelijk koel en regenachtig met ïyi en dan een geringe verbetering, in den allerlaatsten tijd is de verhouding de om gekeerde geworden, het weer is hoofdzake lijk goed met kortdurende teruggangen. Gaandeweg is de algemeene toestand be ter geworden, zopdat, als dit nog eenigen tijd zoo doorgaat, de nazomer heel mooi zou kunnen worden. Voordat de vorige week- eindigde bracht een kleine, secundaire depressie, een aan hangsel van een grootere in het verre Noord-westen, die in N.O.-lijke richting over de Britsche eilanden en de Noordzee brok, om Maandag over de Oos^-ee uit het waarnemingsgebied te verdwiji n, hier te lande regenweer, maar toen-., g depres sie weggetrokken was, breid ich over Midden-Europa een krachtia ,->ied van hoogen druk uit, dat zich S?gen uit strekte naar het Westen totige Atlanti- schen Oceaan en naar het Noiche n tob het Zuidelijk gedeelte van- Skanfaravië. Het bracht ons Zondag zonniterwoch nog eenigszins koel weer, Maandag'echter zulk mooi, stil en warm zonneweer als wij in verscheidene weken niet gehad hebben. Het centrum van dit gebied van hoogen druk lag dezer dagen boven Noord-West- Duitschland en dus dicht bij ons land. Een dopressie, die hoog in het Noorden nabij de Noorscho kust lag, had voor de weers gesteldheid van ons Tand geen beteekenis meer. Hoe lang deze bijzondere gunstige weers- toestand kan aanhouden, valt niet te zeg gen. De tijd van het jaar is gunstig voor een langeren duur dan eenige dagen, maar een nieuwe, Maandag ver in het Zuid westen verschenen depressie, die tot zelfs bij de Azoren den barometer deed dalen, zal waarschijnlijk niet zonder invloed op de weersgesteldheid in West-Europa blij ven. Wanneer zij in Noordoostelijke richting verder trekt, zal hier de barometer gaan dalen en heb weer betrokken, terwijl er dus eenige kans op regen komt. Misschien iplitsfc zij zich in twee depressies, waarvan de eene Oostwaarts over de Golf van Bis- kaye naar Zuid-Europa trekt en de andere haar weg naar het Noorden noemt. Dat zou niet ongunstig zijn voor de weersge steldheid bij ons, want dan zouden wij warm en windzwak weer behouden met eenige kans op lichten regen. De eerstvol gende dagen zullen stellig de beslissing te zien geven. Volgens do berichten van Maandagavond schijnt do nieuwe dopres sie N.N. O.-waart-s op te trekken, hetgeen er op zou wijzen, dat het gebied van hoo gen druk stand houdt en dat dezo nieuwe depressie hier voorloopig heel weinig in vloed zal krijgen. Buitengewone warmte in de bovenlucht. Bij een vliegtuigwaarncming te Soester- berg werden, naar het Kon. Nod. Met. lijst, te de Bildt mededeelt Woensdagmorgen Ie 8 uur de volgende temperaturen opgeno men: op 1000 Meter 26.6 op 2000 Meter 19.7, op 3000 Meter 12.5, op 4000 Meter 5.0, op 5000 Meter minus 2.8, op 6000 Meter minus 9.1. De hoogste temperaturen tot nu op deze hoogte gemeten waren do volgende: op 1000 Meter 26.6, op 2000 Meter 19,7, op 2000 Meter 17,0 in Juli 1923; op 3000 Me ter 13,4 in Juli 1926; op 4000 Meter 6,6 in Juli 1926; op 5000 Meter 1,7 in Augustus 1926, zoodat dus heden tot 2000 Meter hoogte alle records geslagen werden. TJit Den Helder worclt gemeld: op 1000 Meter minus 2,8, op 6000 Meter minus 9,1.- De 3000 Meter 13 graden, op 4000 Meter 5 graden, op 5000 Meter minus 3 graden, op 60000 Meter minus 9 graden. Record voor dezen tijd. Het Kon. Ned. Met. Inst, te De Bildt deelt mede; In aansluiting op het bericht, betreffen de de vastgestelde warmte in de bovenlucht kan worden vermeld, dat als maximum temperatuur te De Bildt Woensdag 32,0 graden Celcius is bereikt, hetgeen een re cord is voor dezen tijd van het jaar. Vóór 27 Augustus zijn wel hoogerc maxima be reikt, o.a. 33.9 graden op 23 Augustus 1898. BUITENL. BERICHTEN Bloedige twist over een boerderij in Mexico. Een twist tusschen de bewoners van de landbouwdorpen Santa Ella en Magdaleua over een boerderij, had een algemeen© vechtpartij ten gevolge, waarbij acht per sonen werden gedood en zes gewond. Proces te Triest tegen 87 Slowenen. De Hongaarscho pers meldt, dat op 1 September a.s. te Triest voor het Buiten gewone Fascistische Gerechtshof S7 be klaagden terecht zullen staan, allen Ita- liaansche onderdanen van Slowocnsche na tionaliteit, die ervan beschuldigd worden in do gebieden van Triest, Istrië en Görz anti-Italiaansche aotio te hebben gevoerd door het verspreiden van Sloweensche boe ken en brochures, en dat zij moorden en andere terroristische daden hebben ge pleegd. Hongersnood in Ovamboland. Uit een der Missievelden van de Obla ten der Onbevlekte Ontvangenis in Zuid- Afrika wordt ons de droevige tijding ge daan, dat er een hongersnood te wachten staat. Wij ontleenen aan een brief die einde Juli geschreven is het volgende: „Het heeft hier dit jaar zoo weinig geregend, dat-do oogst zoo goed als niets opbrengt. Dat wil dus zeggen, dat dc hongersnood voor de deur staat. Onze jonge Christengemeenten worden wel zwaar beproefd en in vele huis gezinnen heeft de honger reeds haar in trede gedaan en de nood is hoog gestegen. Als men nu weet dat 't dichtstbijzijnde spoorwegstation nog 130 K.M. van onze missiestatie verwijderd is, dan begrijpt men gomakkelijk dat het heel moeilijk is om aan levensmiddelen te komen. En toch zouden do missionarissen zoo gaarne hun jonge Christengemeente te hulp komen, want het is zoo treurig als men de Chris tenen, waarmee men door dc banden van het H. Doopsel verbondon is, zienderoogen moet laten verhongeren zonder te kunnen helpen. We zullen weer smeekend onze handen moeten uitstrekken naar Europa''. Drie Ordensgoestelijken van Joodsche afkomst. NED. OOST-INDIE ZWARE AARDBEVING. In zee ten Zuiden van Bantam. Aneta seint uit Batavia: Te 11.17 uur is een vrij zware aardbeving geconstateerd op een afstand van 140 K.M. in do richting Zuid-Zuid-West, zoodat het epicentrum in de zee ten zuiden van Bantam gelegen is. HEVIGE BRAND OP LOMBOK. 3500 huizen vernield. Aneta seint uit Lombok: In de dessa Sikoer, Oost-Lombok, heeft een hevige brand gewoed, waardoor 3500 huizen zijn vernield. De schade bedraagt ƒ75.000. Oor zaak onbekend. Er hadden geen persoon lijke ongelukken plaats. KOPPENSNELLERS OP N.-GUINEA. Nieuwe expeditie uitgozondon. Aneta seint uit Soerabaja: De Indische Courant verneemt dat in verband met de sneltochlen, welke geregeld door Papoeas in de Mimikastreok, Nieuw-Guinea, worden ondernomen in heb begin van April eon brigade politie uit Ambon derwaarts werd gezonden. Deze ageerde, onder leiding van den bestuursassistent Rugobregt eenige maanden vruchteloos weshalve v.e mode in verband met het doorkomen van (Jen re gentijd naar Kaimana is teruggekeerd. Thans verzocht de Gouverneur der Mol uk ken aan den Gewestelijk Militaire Com mandant twee brigades militairen naar be doeld gebied tc zenden Dezo zullen half of eind September met den gouvornemonts- stoomer „Deneb" vertrekken, onder bevel van den eersten luitenant G. J. Wulf horst, terwijl ook eon officier van gezondheid meegaat, alsmede dertig dwangarbeiders. De duur van de expeditie is, voorloopig ge stold op minstens twee maanden. Dr H. NANNlNÉ's reinigt mond en tanden. De belastingverordeningen. Bij de verdere bespreking van de voor gestelde belastiïigverordeningen werd o.a. door den heer Spreij gevraagd of er vol gend jaar gelegenheid is om de klasse- indecling te verandoren. Wanneer dat het geval is, wil hij nu niet aandringen op plaatsing in de 2e klasse, maar wil de wer king van deze verordeningen eens een jaar afwachten. De heer Den Uyl komt nogmaals op voor de arbeiders. Hij begrijpt het stand punt van den heer Van Dijk, die tegen heffing van opcenten o,p .dc vermogens belasting is. De heer Van Dijk moet ech ter niet zeggen, dat hij zijn kapitaal te danken heeft aan eigen vlijt en energie. Hij heeft heb gekregen door toedoen van zijn arbeiders. Die zuigt hij uit. Wanneer dc heer Den Uyl verder uitlatingen ge bruikt, die. niet toelaatbaar zijn, wordt hij door den voorz. tot de orde geroepen en met ontneming van het woord gedreigd. Verder gaande doet de heer Den Uyl hot voorstel om de gemeente in de 2e klasse tc plaatsen voor dc fondsbelasting. De heer Van Dijk vraagt het woord voor een persoonlijk feit. Dat hij door den heer Den Uyl grof is aangevallen vindt hij niet te pas komen. Men moet niet persoonlijk worden in de bestrijding van eikaars mee ningen. Doet men dat wel dan wil hij ook voor een keer eens grof zijn en er op wij zen, dat de lieer Den Uyl ook wel eens geprobeerd heeft zaken te doen maar vlijt en energie miste en dat ging dus niet. De voorz. verzoekt op deze manier niet verder te spreken. Do heer Van Dijk wil nog opmerken, dat 4hij het algemeen belang op liet oog heeft en de dingen niet door een bepaalde bril beziet. In antwoord op de vraag van den heer Spreij zegt de voorz., dat dc klasse-itidee- ling ieder jaar vcr.lnderd kan worden. Dit komt omdat onze gemeente geen garantie- gemeente is cn niet valt onder artikel 4 van de wet. Het voorstel van den heer Den Uyl om de gemeente in de 2e klasse in le dcelen, wordt, ondersteund door den heer Koren, verworpen met 14 tegen 2 st. Vóór stem den de heeren Koren en Den Uyl. Een voorstel van den heer Den Uyl om de heffing van de opcenten op de gemeen tefondsbelasting progressief te doen ge schieden wordt niet ondersteund. De voorstellen van B. en W. worden daarna zonder hoofdelijko stemming aan genomen. Tot leden van het algemeen armbestuur worden herkozen de heeren. P. Baane, L. Gesman en J. W. van Muiswinkel, respec tievelijk met 16, 14 cn 12 stommen. Dc heer N. de Wolf, wiens naam door den heer Den Uyl werd genoemd, verkreeg eenmaal 2 en eenmaal 4 stemmen. Vooruitgang en Beschaving In Venhuizen is een man door een ti'ein aangereden, cn doodelijk gewond. Hij werd naast de spoor baan gelegd, waarna de trein vertrok. Toen er een dokter kwam, bleek de man inmiddels te zijn over leden. (Courantenbericht). Door dit voorval, wat wij lazen Wordt het weer opnieuw gestaafo. Het moderne, nieuwe loven Maakt ons steeds maar moer beschaafd. Steeds inoderner en steeds vlugger En die haast, die brengt ons geld, En dat geld is de beschaving, Waarmee 'b treurig is gesteld. Want er is nog maar één leuzo:' Geld; dus vliegensvlug vooruit, Anders mocht er eens een ander Éérst gaan strijken met de buit. Wachten, dat is geld verliezen, Daar beginnen we niet an; Denkt u, dafc voor 'n halve dooie 'n Treintje zoo maar wachten kan1 Neen, eerst geld, dat is beschaving, Zoo tenminste denkt het spoor, Laat. die dooie daar maar liggen De beschaving, die gaat vóór! Of is men misschien gaan denken, Kijk, er gaan er zooveel aan, Dat we»voor elk wissewasje Maar niet kunnen blijven staan 1 Als w' op allen moesten wachten, Die wij hebben doodgemaakt, Was de treindienst in ons landje Al een paar jaar lang gestaakt. Toen de conducteur dor trein dit 's Avonds in zijn krantje la.s, Heeft hij vast verbaasd gemompeld; 'k Dacht, dat het bagage was! TROUBADOUR. Rondvraag. Bij de rondvraag vroegen 9 raadsleden het woord. Hot eerst kwam de heer Ten Cate Brouwer aan heb woord, om iets te zeggen over dc bijzondere mededeoling welke de voorzin cr aan het begin van de vergadering heeft gedaan. Indien de Bur gemeester op het oog gehad heeft „de Rijnstreek"', dan wil spr. een verklaring afleggen dat hij, hoewel in relatie staande met dat blad, aan de opname van dab stuk geen debet heeft. Toen hij bedoeld stuk las, was hij wellicht even verbaasd als het college van B, en W. Van hem zijn geen stukken ter inzage verkregen en heeft hij nocli middellijk, noch onmiddellijk schuld aan de plaatsing van dat stuk. Hij denkt wel dat iemand van do raadsleden zijn stukken ter inzage heeft gegeven en hoopt dat B. en W. een onderzoek daarnaar zul len instellen. De voorz. spreekt nogmaals zijn spijt er over uit dat iemand van de raadsleden zijn stukken ter inzage heeft verstrekt. Hij hoopt dat een onderzoek niet uoodig is maar dat bedoeld lid zich zelf zal aanmelden, omdat bij een onderzoek men zich zal beroepen op heb persgeheim. De heer Van Dijk herinnert aan de over strooming dio een jaar terug heeft plaats gehad in den polder Kortsteekt. Nu staat het water weer aan den dijk cn nog steeds is die dijk niet versterkt. Hij wijst B. en W. op den slechten toestand waarin do ziekenbarak verkeert. Verschillende ver beteringen zijn noodig. Verder vestigt hij de aandacht op het feit dat in 3 jaar tijds reeds 5 monteurs bij het electriciteitsbe- drijf alhier, zijn vertrokken. Hij vraagt of dit misschien oorzaak is van een te slechte salarisregeling. Wethouder Herngrcen zegt dat dit werkelijk dc oorzaak is. De schuld hiervan ligt echter niet bij de commissie van de bedrijven of bij B. en W. maar bij den Raad, die indertijd de salarisregeling heeft, vastgesteld. De heer Den Hertog vraagt naar den aanleg van de electricitcitskabel naar den Westkanaahveg. Een halfjaar geleden is reeds besloten oin met den aanlog te beginnen en nog is er niets gedaan. Wet houder Herngrcen zegt-, dat alle voorbe reidende maatregelen reeds genomen zijn, maar de belanghebbenden niet mee wer ken. Ook moet nog vergunning worden vorkregen van Waterstaat om in den West kanaahveg tc graven. De heer Spreij verzocht inlichlingen omtrent, de werking van de nieuwe instal latie aan de Gasfabriek. Wethouder Hern- green antwoordt, dat enkele klachten zijn gerezen, maar dat nu alles in orde is. Om dat het een nieuwigheid betreft, dient men echter eerst de zaken eens een poosje aan xte zien. Nadat dc heer Veltman nog een plei dooi heeft gehouden voor den bouw van een ziekenhuis cn dc lieer Ten Cate Brou wer heeft verzocht of bezichtiging van de gasfabriek door raadsleden geoorloofd is cn dc heer Rutirfg geklaagd heeft over houtgewas hetwelk aan dc Ziende het uit zicht beneemt, sluit do voorz. de vergade ring. Het ongeluk in de Hildebrandmijn. De directie van de Hildebrandmijn te Wirek bij Kattowitz heeft nopens het. laat ste mijnongeluk een communiqué uitgege ven, waarin de oorzaak van het ongeluk in een verre aardbeving wordt gezocht. Van de zes mijnwerkers, die nog bedol ven zijn, neemt men aan, dat geen van hen meer in het leven is, daar te groote steenmassa's naar beneden zijn gestort. Het bergingswerk wordt voortgezet, men hoopt de ongelukkigen uiterlijk heden te bereiken. Hittegolf in geheel Engeland. Het metereologisohe Instituut in Enge land meldt, dat een hittegolf over geheel Engeland heerscht. De temperatuur in de schaduw, op het dak van het ministerie van luchtvaart was gistermiddag om twee uur 32 2/3 graad C. Sinds 1923 is zulk een liooge tempera- tuur in Londen niet opgenomen. De binnen- i stad lijkt gedurende deze dagen wel op een fornuis. Voor de openluchtzwembaden wordt in den vroegen morgen al queue ge maakt. Iedereen kleedt zich zoo luchtig mogelijk. Tijdens het concert, dat Dinsdag avond in dc Queen shall werd gegeven, trokken verscheiden heeren hun jassen en vesten uit en luisterden met opgestroopte hemdsmouwen naar de muziek. Een aantal personen werd door de hitte bevangen en twee stex-fgevallen worden aan de warmte toegeschreven. Hier ziet het er naar uit, dat do hitte voorloopig nog zal aanhouden en volgens de weerdeskun- digen is er geen verandering op til. Hitte te Madrid. Te Madrid en in bijna alle provincies van Spanje is het gisteren bijzonder warm ge worden .Gisteravond is er over Madrid een zeer sterke wind opgestoken, die schoor- steenen en op do terrassen der koffie-hui-, zen tafeltjes en stoelen heeft omgeworpen. In verschillende huizen ontstond brand. Toen de wind was gaan liggen nam de warmte nog toe. Groote boschbrand in Italië. Door een grooten brand is het bosch, waardoor het bekende Capucijnerklooster Monte Cassino in de provincie Napels wordt omgeven, grootendeels afgebrand, j Eerst na urenlang werken slaagde men er in het vuur, dat reeds het kloostergebouw bereikt had, meester to worden. De mate- rieele schade wordt op meer dan een half millioen lire geraamd. Na twaalf j'aar uit Siberië teruggekeerd, Na twaalf jaar in gevangenschap te hebben doorgebracht, zijn twee thans in Poolsch Opper-Silczic thuisbehoorende Duitsche oud-strijders eindelijk uit Siberië teruggekeerd. Zij hadden pas verleden jaar vernomen, dat. de wereldoorlog geëindigd was. On middellijk verzochten zij toen, naar hun vaderland te worden teruggezonden, doch niemand bekommerde zich om hen. Ten slotte besloten zij, te zamen niet een der den oud-strijder, de lange reis naar huis te voet te ondernemen. Via Moskou, Kowjio en Warschau bereikten twee van hen hun vroegere woonplaatsen; de derde bezweek in de nabijheid der Lilausehc hoofdstad. De tocht nam niet minder dan vijftien maan den in beslag. Naar zij mededeelden, moeten zich nog altijd Duitsche oud-soldaten in Siberië bevinden, zonder dat de Sovjets iels doen, óm deze menschen naar hun vaderland terug te zenden. 5>Tel." yerleden Zondag had in de Karmelieten- kerk te Boedapest een indrukwekkende plechtigheid plaats. Pater Severin (in de wereld Üfadislaüs Szedö genaamd) droeg zijn plechtige eerste H. Mis op. De jonge priester is de zoon van een bekend zaken man uit Boedapest. Voor zi}n intrede in net klooster was de jonge Szedö werk zaam bij een bankinstelling in Boedapest. Maar na zijn overgang tot de Katholieke Kerk verliet hij zijn betrekking om zich te gaan voorbereiden op het H. Priester schap. Zijn oudste broer Michael was reeds enkele jaren geleden in de orde der Fran ciscanen getreden, en thans heeft hij als Pater Déncs bij deze Plechtige Eerste H. Mis de feestpredieatie gehouden. Ook deze was voor zijn intrede in het klooster reeds in betrekking geweest. De dorde broer van deze beide priesters leeft reeds jarenlang afgezonderd van de wereld als Karthuizer in heb bekende Karthuizer-klooster van Calci in de buürt van Padua. Pater Brocardus kon ingevolge de stren ge^ bepalingen van zijn orde geen verlof krijgen om deel te nemen aan het vreugde vol feest van zijn jongsten broer. Alle fa milieleden van Pater Severin (die allen nog Israëlieten zijn) waren bij de plechtige H. Mis tegenwoordig. Op verzoek van de moe der, die gedurende dc H. Mis met tranen in hu ar oogen zat te bidden, mocht de jon ge priester thuis bij zijn moeder het mid dagmaal gaan gebruiken. IS ANDREé's DAGBOEK ONTCIJFERBAAR? Meening van Rasmussen. De Berlingske Tidende brengt naar aan leiding van het terugvinden van de leden van de ballonexpeditie een interview met dr. Knud Rasmussen, clen bekenden Pool- vorsoher, waarin deze vooral zijn meening uitspreekt over dc mogelijkheid om het dagboek van Andrée te ontcijferen. „Er is niets wat er aan in den weg zou staan om dagboeken, indien zij goed zijn opgeborgen, nog te lezen, al is het ook reeds zoo vele jaren geleden, dat zij werden geschreven. 'Op de tweede Thule-cxpeditie volgden wij de brief depóts naar liet Noorden, o.a. die van Lockwood, die waren gelegd in liet begin van de tachtiger jaren een halve eeuw dus, voor wij die streken doorkwamen en ofschoon enkele van de berichten, die wij hier vonden, in betrekkelijk primitie ve depóts waren neergelegd, was het schrift, net zoo duidelijk als op den dag, toen zij onder deze stcenhoopen waren ge deponeerd". Na op de mogelijkheid te hebben gewe zen, dat dc ballonvaarders niet op Fr^-ns Josephland zijn neergekomen doch op 'het ijs zijn gedaald en vandaar naar het eiland zijn gesleed, bespreekt dr. Rasmussen de mogelijkheid of dc vliegers over de Pool zijn gevlogen. „Toen Andrée vertrok, zoo verklaarde hij, „vloog hij met snelle vaart naar het Noorden, men vermoedt dat hij een snelheid heeft gehad van 35 K.M., en in dien deze vaart constant gebleven zqu zijn dan zou hij de Pool in iets meer dan 24 uur hebben bereikt, cn de Bchringstraat in 80 uur. Dit is dan ook de oorzaak van de vele geruchten die sindsdien over zijn vaart zijn opgedoken". Ook gedurende de vijfde Thule-expeditie schijnt Me Poolreiziger er veel verhalen over gehoord te hebben. „De verhalen van de inlanders kwamen daar op neer, dat men drie blanken had gezien, die kwamen aanzeilen in een grbote tent-: zoo was hun aanduiding voor een luchtbal lon; en eigenaardig is het, dat wij toenter tijd dit gerucht hoorden bevestigen door een katholiek missionaris en een Deenschen pelsjager met name Jensen. Beiden hadden langs anderen weg gelijke mededeelingcn ontvangen, wat ik evenwel niet al te ern stig heb opgenomen". GEMEENTERAAD VAN ALPHEN a. d. RIJN (Vervolg).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 7