DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Mr. P. M. Arts. Naar „de Morgen" uit zeer goede bron verneemt ligt het in het voornemen van mr. P. M. Arts, den oud-voorzitter van de R.-K. V olkspartij, die na het verwerpen van de voorstellen om terug te keeren tot de K.-K. Staatspartij als zoodanig is af getreden, zich geheel uit de politiek terug te trekken en zich uitsluitend aan de advo catuur te gaan wijden. Ziju beclansen als lid van de Prov. Staten van Noord-Bra bant en als ITd van den gemeenteraad van Tilburg zou zeer aanstaande zijn. De hoofdredacteur van „De Residen tiebode" de heer S. Bruysten, zal, naar dit blad meldt, op Maandag 15 Sep tember den dag herdenken, waarop hij 25 jaar geleden aan de redactie van dit blad werd verbonden en waarvan hij sinds 19 April 1917 de hoofdredactie waarneemt. Te Venlo is, 52 jaren oud, overleden, de heer H. H. T r i e n e k e n s. sedert September 1920 wethouder van Openbare Werken dier gemeente en lid van de Prov. Staten van Limburg. Ook voor wielrijders is thans de nieu- •we Rijksweg Hoorn bru gD elft opengesteld. Te Haarlem is, 77 jaar oud, overleden de heer P. vanLooy, indertijd leeraar in teekenen aan de School voor Kunstnijver heid te Haarlem, en aan verschillende on- derwijs-cursussen. De heer Van Looy, die een broeder was van Jac. van Looy, heeft op illustratie-gebied veel werk geleverd. Hij heeft ook een groot aantal wandplaten gemaakt, een letterboek en boekje over examenvragen. Op het kasteel Eysden is na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Ster venden in den ouderdom van 7-1 jaar over leden R. M. A J. M. Graaf de G e 1 o e s, Kamerheer i.b.d. van H. M. de Koningin, oud-lid van de Prov Staten van Limburg en oud-burgemeester der gemeente Eys den. SPORT VOETBAL BELGIë—NEDERLAND. Het Nederlansch Elftal. Het Nederlansch elftal is voor de op 14 September ie Bruusel te spelen wedstrijd als volgt samengesteld: Doelvan der Meulen (H.F.C.). Achter: Vermetten (H.B.S.), aanvoer der, en van Kol (Ajax). Midden: Kools (N.A.C.), v. d. Wilds (V.U.C. en van Heel (Feyenoord). Voor: Landaal (A.G.O.V.V.), Tap (Ado), van Reenen (Ajax), v. d. Broek (P.S.V.) en v. d. Heyden (Wageningen). De Zilveren Balwedstrijden. Zondag wordt de eerste ronde gespeeld om den Zilveren Bal te Rotterdam. Het wedstrijdprogramma luidt als volgt: 10 uur: V.O.C.Quick. 11.15 uur: For- tuna—Excelcior. 12.30 uur: H.V.V.Xer xes. 1.45 'uur: BeerschotD.F.C. 3 uur FeijenoordVelóeitas. 4.15 uur: Sparta H.D.V.S. België—Nederland. Naar wij vernemen zal het Bondselftal, dat op 24 xYugustus j.l. als voorbereiding tot den wedstrijd BelgiëNederland op 14 September a.s. een oefenwedstrijd tegen het Weensche Rapid zou spelen, welke Wedstrijd, zooals men weet, wegens over haast vertrek der Weeners, niet doorging, cp Woensdag 3 September a.s. in het Sta dion te Amsterdam een oefenwedstrijd spe len tegen een Noord-Hollandsche combina- tie. Het schijnt thans vast te staan, dat er geen verandering in de samenstelling van het elftal zal komen voor den wedstrijd BelgiëN ederlancl. DIOC. HAARL. BOND. UIT HET DISTRICT LEIDEN. Alle voetballers en supporters Zondag a.s. in Loosduin^n. Zooals deze week reeds gemeld, wordt Zondag a.s. op het G.D.A.-terrein te Loos duinen een "wedstrijd gespeeld tucsshen de vertegenwoordigende elftallen van den D. H. V. B. en D. J. K. (Kreis Rhein Weser). Wij allen weten met hoeveel bezwaren en moeilijkheden zoo'n wedstrijd gepaard gaat, en wij alleen zijn er van overtuigd, dat zoo'n propaganda in alle opzichten moet slagen. En dit slagen is zoo gemakkelijk. Waar om? Omdat wij het zelf in handen hebben. Indien iedere vereeniging haar plicht be grijpt cn de bestuurders hun leden aan moedigen dezen wedstrijd bij te wonen, indien zij ter plaats propaganda voert voor dezen wedstrijd zijn wij er van overtuigd, dat er dan al veel gewonnen is. 40.000 menschen vullen het stadion bij een interland-wedstrijd. Weet u wat dit zeggen wil? Kunnen wij, als Katholieke sportbeoefenaars, niet zorgen, dat ook onze Internationale wedstrijden in alle opzich- N ten slagen? Zit hierin gee^ schitterend propagandistisch werk? Is dit geen de monstratie naar buiten? en dan te weten en er van overtuigd te zijn, dat wij het zelf in handen hebben. Vereenigingen, toont nu, dat gij propa gandisten zijt voor onze R. K. Sportbewe- ging. Door het bijwonen van dezen wed strijd bezorgt gij uw leden een aangenamen dag en steunt gij een propagandistisch werk. Alle vereenigingen, ook van het L. D. zien wij dus a.s. Zondag op het schitte rend gelegen G.D.A.-terrein. Voor verdere bijzonderheden leze men de Sportillustratie van 19 Augustus. A. ROOZEN. Secr.-Penn. D. L. De Juniorencompetitie. Hoewel het nu een week geleden is, dat ondergeteekende het eerste stukje in deze courant schreef, mocht hij tot nu toe van slechts twee vereenigingen bericht ont vangen, dat zij aan de Juniorencompetitie wenschcn deel te nemen. Het wordt nu langzamerhand tijd, (want 7 Sept. nadert snel), dat ook de andere vereeniging voor die competitie gaan in schrijven. Hoe vlugger men dat doet, des te vlugger kunnen de junioren gaan spelen en bovendien vergemakkelijkt men daar door aanmerkelijk de administratie. Tevens moet nog even een fout worden goedgemaakt,'die in het stukje van Don derdag .11. geslopen is. Volgens artikel 2 van het reglement voor de Juniorencompetitie zijn de vereenigin gen verplicht aan den competitieleider nauwkeurig op te geven naam, adres, en leeftijd van de junioren, die aan die com- competitie deelnemen. Vereenigingen, die met 1 elftal uitkomen, behoeven geen elftalopgaven in te zenden; vereenigingen, die met meerdere elftallen deelnemen, zijn verplicht vóór den 26sten van iedere maand de elfbalopgave in te sturen aan den competitieleider, op straffe van 1 boete. (Artikel 13). Laten heeren secretarissen het goede voornemen maken aan ondergeteekende nog deze week bericht van inschrijving te zenden. De Districts-competitieleider 1\ DE VRIND, Nieuwe Rijn 92, Leiden. KORFBAL Fusie van D.E.V. en D.T.V. De korfbalclubs D.E.V. en D.T.V. te Am sterdam hebben gisteravond besloten lot een combinatie over' te gaan onder den naam van D.T.V. De ploegen zullen uitko men in do clubkleuren van D.E.V. Aan den N.K.B. zal worden verzocht met drie twaalftallen resp. in de le, 2e en 3e klasse te mogen uitkomen. «Tel." ZWEMMEN DE ZWEMTOCHT OVER DE ZUIDERZEE. Gedeeltelijk geslaagd. De zwemtocht over dc Zuiderzee van mevrouw Brouwer en den heer F. Kuypcr is gedeeltelijk geslaagd. Mevrouw Brouwer is erin geslaagd den kop van den geleidam van het Krabbegat te Enkhuizen te berei ken. De heer Kuyper heeft de tocht fiCO Meter tevoien opgegeven. De zwemmers zijn gistermorgen precies te 7 uur te Stavoren in zee gegaan. Het was een prachtige tocht over de Zuiderzee, die zeer goed verliep. De tocht duurde evenwel langer dan verwacht was. De zwemmers gebruikten in het water slechts enkele bo terhammen cn wat bonbons. Mevrouw Brouwer was bij aankomst in Enkhuizen zeer goed in condilie. Dr. Renesse uit Den Haag, die den tocht had meegemaakt, ver klaarde na onderzoek, dat polsslag en hart slag normaal waren. Zij is S uur 46 minuten en42 seconden in het water geweest. De heer Kuyper, die heeft moeten opge ven, was zeer uitgeput. Tegen vier uur werd den kop van het Krabbegat bereikt, waar, zooals gezegd, mevrouw Brouwer aan wal stapte. Te kwart over vier was men in de haven. WATERPOLO A.Z.C. I— De Zijl I 7—2. Eerst toen het bijna donker was ving gisteravond in het Alphensch zwembad deze wedstrijd aan. Aanvankelijk is de Zijl iets sterker. Geleidelijk komen de Alphe- naren er dan wat beter in; een hard schot va.n Jongeloen vangt de Zijl-keeper heel goed. Aan de andere zijde ontstaat een corner, die niets oplevert. Weyers werpt het leder uit, Jongeleen geeft goed door naar G. v. Leeuwen, die onhoudbaar voor Alphen scoort (1—0). De Zijl maakt dan door haar linksbuiten, die geheel vrij ligt, weldra gelijk (11). Met dezen stand komt rust. In de tweede helft is De Zijl iets ster ker. Het plaatsen van den bal is echter niet altijd even zuiver, zoodat nogal eens naast oi' over wordt geworpen. Toch weet haar linksbuiten nog eenmaal Weyers te passeeren (12). Jongeleen moet wegens kramp het wa ter verlaten en aan beide zijden wordt met 6 man de strijd voortgezet. A.Z.C. komt nog enkele malen in den aanval, doch doelpun ten blijven uit en onveranderd breekt het einde aan met- 21 voor De Zijl. De scheids rechter leidde correct. L.Z.C.S.V.H. Gisteravond moest in de zweminrichting aan den Hooge Rijndijk de beslissingswed strijd der demi-finale voor de beker-com petitie van den N.Z.B. gespeeld iVorden tusschen S.V.H. I en IJ I. De Amsterdam-; mers kwamen echter niet op, zoodat beslo ten werd een vriendschappelijk partijtje te spelen. De L.Z.C. kwam met een combi natie in het water uit verschilelnde zeven tallen, terwijl o.m. R. van Senus van de partij was. Dc Leidsche ploeg won ten slotte zeer gemakkelijk met 50. De gas ten hadden heel weinig in te brongen. Vrijdagavond te 7 uur wordt gespeeld: H.D.Z. IR.D.Z. I (dames), een beslissings wedstrijd om het kampioenschap van de eerste klasse B. SCHAKEN Het Int. tournooi te Luik. Dc resultaten van de achtste ronde zijn: Niemzowitsch wint van Colle, Soultan- beieff wint van Marshall. Ahues remise met Weenink. Pléci vbrliest van Tartakowcr, Rubinstein wint van Przepiorka, Sultan KhanThomas afgebr. De Warmte veroorzaakt Slapelool\p#l. maakt Be nauwd en Onrustig. MijMhardt's Zenuwta bletten maken IvalmS geven U een Verkwikkenden slaap.v Buisje 75 ct. Bij Apothekers en DrogisPe^ LUCHTVAART DE ZEPPELIN IN OCTOBER NAAR SCHIPHOL. Naar wij vernemen ligt het thans in de bedoeling, dat het luchtschip „Graf Zeppe lin" naar Nederland zal komen op 11 Oc tober a.s. en dan een landing op Schiphol zal uitvoeren. Een definitieve beslissing zal echter eerst de volgende maand worden genomen. DRAMA IN DE LUCHT. Dame springt uit een vliegtuig, Gistermiddag is op de luchtlijn Frank fortErfurt een dame, die te Frankfort in het vliegtuig had plaats genomen, op een hoogte van ongeveer 1000 meter uit het vliegtuig gesprongen. Men heeft.hier met een opzettelijke daad on niet met een ongeluk te doen, daar de deuren, toen het vliegtuig landde, nog ge sloten waren, zoodat de ongelukkige alleen uit het raam kan zijn gesprongen. Voorts werden haar tasch en haar pas gevonden, waarbij zich een briefje bevond, waarin verzocht wordt, een bloedverwante te Frankfort van het gebeurde kennis te ge ven. Het lijk is intusschen gevonden. TWEE VLIEGONGEVALLEN IN FRANKRIJK. Vier onderofficieren gedood. Behalve het reeds gemeld vliegongeval bij de nachtelijke manoeuvres te Chartres hebben nog twee vliegongevallen plaats gehad. Uit Dijon wordt gemeld, dat op 7 K.M. afstand van die stad een groote machine brandend is neergestort. Uit de puinhoooen konden vier onderofficieren slechts als lijken geborgen worden; twee anderen hadden zich met parachutes kun nen redden en werden slechts licht ge wond. Voorts is een vliegtuig bij den start tegen een hangar gevlogen en zwaar be schadigd. De bestuurder werd licht ge wond. Poolsch toestel komt in een meer terecht. Gistermiddag zijn te Warschau 24 mili taire vliegtuigen gestart voor de rond vlucht boven Polen en de staten der Kleine Entente. EenN Poolsche machine stortte kort na de start in een meer. Hierbij ver dronk dé waarnemer, terwijl de bestuurder zich in Veiligheid kon brengen door middel van een parachute. Een tweede Poolsche machine, die ,'n noodlanding op Tsjertiiseb gebied, moest maken, werd buiten mede dinging gesteld. Te Chicago stort een vliegtuig op een tribune. Gedurende de nationale vliegfeesten te Chcago is een marine-vliegtuig op de tri bunes gevallen. Er moeten verscheiden personen gedood en gewond zijn. Een vliegtuig op hol Op het vliegveld van le Bourget tracht te gisteren een onbekende zich met een passagiersvliegtuig uit de voeten te ma ken. Hij had reeds in het vliegtuig plaats genomen, doch daar hij met het schakel bord niet overweg kon, gelukte net hem niet het vliegtuig te laten opstijgen. Wel maakt dit verscheidene luchtsprongen, zoo dat de onbekende ten slotte uit het vlieg tuig werd geworpen. Voordathij door zijn achtervolgers werd bereikt, wist hij zich uit de voeten te ma ken. Het onbeheerde vliegtuig reed over het vliegveld en kwam ten slotte tegen een hindernis terecht, zoodai hei geheel ver nield werd. Voorloopig geen Oceaan-vlucht der Do X. Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat de berichten over een spoedige trans atlantische vlucht van de Do X, over de waarschijnlijke route van het vliegtuig, den naam van den chef-piloot etc. voorbarig zijn Voorloopig zullen slechts proefvluchten plaats vinden, alsmede een soort examen- vlucht, die door elk vliegtuig, dat in het luchtverkeer toegelaten wordt, volgens de bepalingen van het Duitshce Proefinstituut voor luchtvaart, moet worden afgelegd. Thans zal met de eerste proefvluchten begonnen worden; dan worden de brand stofberekeningen verricht en eerst op grond van een langen tocht opgedane er varingen zal ten slotte tot de groote vlucht besloten worden. STADSNIEUWS Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 1155. „De Leidsche Cou rant", Leiden, Papengracht 3234. N. Comm. L. A. F. Prins, Wassenaar. 2975. L. van Esch Wzn., Oegstgeest, Nas- saulaan 13, handel in leder en schoenen. Vest. Fi 1Den Haag, Gouverneurlaan 629, onder den naam „Elveska", d.d. 27 Augustus 1930. 2800. Gebr. Broekhof, Noordwijkerhout, Ha venstraat 19, beurtvaartbedrijf. Uittr. M. E.: P. J. Broekhof, Noordw.hout, d.d. 1929. Tot voorloopig, tijdelijk leerares voor wis- en natuurkunde aan de Gooische H. B. S. te Bussum is benoemd mej. D. C. Laeyendecker alhier. BURGERLIJK RECHT AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Mr. J. Wery assistent-hoogleeraar? Naar de Maasbode verneemt, is binnenkort te verwachten de aanstelling van een assis tent hoogleeraar in het burgerlijk recht aan de Universiteit alhier. Als zoodanig zal worden benoemd mr. J. L. L. Wery, te 's Gravenhage, commies-griffier bij de Tweede Kamer. Indien dit bericht juist is, hebben wij hier den eersten assistent, waarop reeds lang is aangedrongen. Eenige weken geleden hebben wij nog eens de aandacht gevestigd op de gebreken, welke de academische vorming van. onze juristen aankleven. In een studentenvergadering in Februari van dit jaar werd als een der groot ste gebreken gewezen op het feit, dat het gros der studenten wel gedwongen is zijn toevlucht te nemen tot repetitoren, om zoodoende bui ten de universiteit den steun te zoeken bij hun studie, welke de universiteit hun niet gaf Nu is het Burgerlijk Recht xeen der vakken, waarin algemeen wordt gerepeteerd, omdat het een der gewichtigste vakken is en zeer zeker het uitgebreidste in omvang. Een eenigs- zins behoorlijk overzicht over de geheele stof is door één hoogleeraar prof. E. Meyers is hoogleeraar in het Burgerl. Recht in twee jaar niet te geven. Wij weten uiteraard nog niet, hoe de assistent-hoogleeraar in overleg met prof. Meyers zijn taak zal opvatten, doch wanneer inderdaad tot de benoeming van zulk een assistent wordt overgegaan, zal het waar schijnlijk zijn taak zijn een overzicht te geven ever het geheele Burgerlijke Recht, terwijl prof. Meyers de meer diepgaande behande ling van enkele onderdeden voor zich zal reserveeren. DR. G. J. B0EKEN00GEN. t Op 62-jarigen leeftijd is hier ter stede te zij nen huize, juist terwijl hij bezig was een ver zameling platen bij elkaar te brengen, betrek king hebbende op de Ned. Hervormde Kerk te Bodegraven uit de 17e eeuw, voor een ten toonstelling aldaar, plotseling overleden dr. Gerrit Jacob Boekenoogen, redacteur van het Groot Nederlanasch Woordenboek. Dr. Boekenoogen werd 18 April 1868 te Wor- merveer geboren en werd' 1 October 1891 aan de Leidsche universiteit als student in de Nederlandsche letteren ingeschreven. Hij pro moveerde onder wijlen prof. Verdam tot doc tor in de Nederlandsch letteren den lsten Fe bruari 1896 op een proefschrift, getiteld. „De Zaansche volkstaal. Bijdrage tot de kennis van den woordenschat van Noord-Holland, 1ste gedeelte. In den loop der jaren heeft dr. Boekenoogen dit eerste deel aangevuld tot een uitgebreid boekwerk en daarmede de ken nis van de Nederlandsche taal op een buitan- gewone wijze verrijkt. Het was een lijvig boekdeel, vrucht eener vroeg begonr.cn, met onverpoosden ijver voort gezette opteekening en verzameling zoowel van de hedendaagsche volkstaal als van cita ten uit Zaansche en andere Noordhollandscne schrijvers iut vroegere eeuwen. Weldra aan het Woordenboek der Neder landsche Taal verbonden, bewerkte hij, na een leerjaar, van 1897 tot zijn dood een groot ge deelte der letters O en P. Behalve door verschillende, meest taalkun dige opstellen in het vanwege de Maatschap pij der Nederlandsche Letterkunde uitgege ven Tijdschrift, diende hij deze ook op an dere wijzen; vooral als lid barer Commissie voor taal- en leiterkunde. Als zoodanig hield hij, alleen oi: met anderen, toezicht op hare uitgaven van herdrukken van oude, middel- eeuwsche volksboeken (waarvan hij er zelf 7 bezorgde) en van latere populaire geschrif ten. Nog de twee laatste, weldra in 't licht verschijnende: de tweede druk (van den her druk) van Bontekoe's beroemd journaal en een zestal andere zeventiende eeuwsche reisverha len over walvischvaarten, overwinteringen enz. o.a. de onlangs met de plaatsing van een gedenksteen herdachte rampspoedige overwintering der 7 matrozen hebben aan zijn nauwkeurig toezicht en ijverige medewer king veel te danken. Maar noch taalkunde, noch ook geschiedenis putte zijne belangstelling uit. Hij had een ongeloofelijk groote en nauw keurige kennis op allerlei aangelegen terrei nen. Zaansche, Noordhollandsche taal en let teren, geschiedenis, zeden en gewoonten wa ren vanouds en bleven het gebied, waarop hij de erkende deskundige was. Meer daarnaast was hij ook geheel thuis op andere gebieden der volkskunde: volksboeken, sprookjes, ba ker- en kinderrijmen, volks- en kinderpren ten; met E. van Heurck stelde hij een groot werk samen: Histoire l'imagerie populaire fla- mande. Bibliographie, geneologie, heraldiek, munt-, penning-, zegel-, cosluumkunde, oude, vooral Russische schilder- en prentkunst (en de lijst is hiermede zeker niet volledig): al deze vakken vonden in hem een ijverig en oor deelkundig verzamelaar en een der beste ken ners. Hij was een ware „prits de science"! En hij deelde van zijn kennis gaarne aan anderen mede: groot is stellig het aantal personen, die hij onbaatzuchtig geholpen heeft, wier dank Jarenlang te Leiden wonende, was hij, als verzamelaar en oudheidminnaar vanzelf aan gewezen voor 't lidmaatschap van het Bestuur der Lakenhal en het Genootschap Oud-Lei den. Overigens heet hij zich weinig of niet met het openbare leven bemoeid. Ongehuwd, heeft hij een eenzaam en eenzelvig leven ge leid, zijn troost en zijn geluk zoekende en vin dende in zijn boeken. Maar zijn Zaansch Idicticon en zijne verza melingen zullen zijnen naam en nagedachte nis in eere houden. De begrafenis zal plaats vinden a.s. Zater dag, des middags 12 uur op de begraafplaats Rhijnhof. Naar wij vernemen heeft dr. Boekenoogen een belangrijk deel zijner uitgebreide biblio theek vermaakt aan het Leidsche Gemeente archief. Gemeentelijke Aankondigingen SLUITING CAFE'S. De Commissaris van Politie te Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat door den burgemeester als hoofd van politie is bepaald, dat op Maandag 1 September a.s. ter gelegenheid van de viering van jden ver jaardag van H. M. de ttoningin, dl drank inrichtingen kunnen goeaehd bïgveii tot één uur 's nachts. J I 1 Het is verboden na mid|ernac5k^ffiuziek te maken of te dpen maken» of ^elegBiheid te geven tot dansen of andere ogenba» verma kelijkheden. I j - A Houders van inrichting®!"" die niet ^#Hiet bezit zjjn van doorloopencfe muziekv^^nnin- gen, kunnen aan het politiebureau e^Tmuziek- vergunning aanvragen, geldende Asor den len September a.s. tot middernacht De verschuldigde belastip^ op openbare vermakelijkheden moet vóór 1 September a.s ten kantore van den gemeente-ontvanger (Gal gewater 1) zijn betaald. De Commissaris van Politie: R. J. MEIJER. Agenda Donderdag. R.-K. Transportarbeiders, Bondsgebouw, S uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt vail M a a n d a g 2 5 A u g. tot en mqt Zondag 31 Aug. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, N. Rijn 18, tel. 523. ivaail WONDERAk!r0!£0TNG. Zijden Crêpe mrocain prima kwaliteit, breed 4it fM.5^,' pei* el ZILVEREN ZAKENJUBILEUM. Stoomwasscherij „Nooit Gedacht". Maandag a.s. zal het 25 «jaar geleden zijn, dat de heer P. J. J. van Remundt de beken de stoomwasscherij en strijkinrichting „Nooit Gedacht", Zijlsingel 2 en 3, voor een luttel bedrag in eigendom overnam van de wed. van Joh. Nijssen, toen bekend onder den naam van vrouw Nijssen. De zaak droeg in 1905 een heel bescheiden karakter,getuige het feit, dat het personeel toen uit drie familie-leden bestond. De was- scherij-inventaris bestond uit drie naast elkaar geplaatste waschkuipen, waarover een lange plank lag en bij'iedere kuip een bijbehoorend bakje met groene zeep en een waschborstel. Verder stonden er een tweetal grootere kui pen met chloor en in het midden een groote kuip met twee stampers voor handbewerking en vervolgens een steenen waterkuip ten be hoeve van heet water. In een aangrenzend vertrekje was de strijkkamer met kachel in gericht, terwijl in een schuurtje de wringma- chine stond. Het drogen geschiedde op een zolder, welke over het geheele huis liep. Bij goed weer geschiedde het drogen buiten, doch tot welke moeilijkheden zulks meermalen aanleiding gaf, vooral bij het bezoek van vo gels, laat zich gemakkelijk begrijpen. Reeds spoedig evenwel werden eenige ver beteringen aangebracht en de eerste was het aanschaffen van een waschtrommel met groo- ten slinger, maar ook dit voldeed niet erg en spoedig was de eerste electromotor in wer king. Zoo kwam omstreeks 1909 het mechanis me de wasscherij binnen en daarmee namen de veranderingen en verbeteringen hand over hand toe. In 1911 werd besloten tot vergrooting van de zaak en in 1912 werd het nieuwe gebouw geopend. Allerlei moderne vindingen der techniek waren er in aangebracht. De oorlogsjaren drukten ook op dit bedrijf zwaar, maar dank zij onverpoosden arbeid kwam de zaak ook de moeilijke jaren door, mede dank zij het personeel, waarvan enke len reeds ruim tien jaren hun beste krachten gaven. Op 1 Mei 1926 werd een eigen waterzuive ringstoestel in werking gesteld, dat na ver schillende technische verbeteringen, door den heer F. van Remundt aangebracht, thans zeer goed voldoet. Voorts werd een tiental jaren geleden een natuurdroog-installatie aangebracht, welke de eenige van dien aard is, die in een zaak hier ter stede wordt gebriukt. Thans werken 8 leden van de familie, 15 man personeel en een boekhouder in de zaak. Wel een bewijs van den mooien vooruitgang in 25 jaar, een gevolg van de degelijke wasch- behandeling, die het goed der cliënten onder vindt. We twijfelen er dan ook niet aan, of „Nooit Gedacht" zal den lsten September, maar meer nog op den herdenkingsdag, 6 September, be wijzen van belangstelling ondervinden. Gisteravond is de 53-jarige W. F. v. P. in de Potgieterslaan door zijn buurvrouw S. met een mes boven het rechteroog gestoken, toen zij ruzie hadden over een kind. v. P. heeft zich in het Acad. Ziekenhuis laten verbinden De 15-jarige C. Z. is hedenmorgen door eigen onvoorzichtigheid in de fabriek der fa. P. met twee vingers van de linkerhand tus schen een machine bekneld geraakt. Het ge lukte hem evenwel zelf de machine weer tot stilstand te brengen. Hij moest zich onder heelkundige behandeling stellen.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2