21ste Jaargang MAANDAG 25 AUGUSTUS 1930 No. 6677 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND 3)e £ckiódie 6ou/fccmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij voorcitbetaling Voor Leiden 19 oent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Eet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen Communisme en pers Het is buitengewoon belangrijk om' na te gaan welke macht ook de sovjet-regee ring toekent aan de pers, zegt de „Maas bode", en het blad geeft dan het volgende overzicht: Terwijl voor den oorlog de totale oplage van alle Russische kranten ongeveer 2.700.000 exemplaren bedroeg, is dit aantal na den oorlog meer dan drie-en-twintig maal zoo hoog geworden. En dit getal zou nog veel hooger zijn, indien er geen ge brek aan papier bestond. Het zou nog veel interessanter zijn, in dien we eens konden gadeslaan, h >e de sovjet-pers haar grooten invloed over heel het land uitstrekt, hoe zij de noodige co- pie binnenkrijgt en over welken uitge- breiden berichtendienst zij beschikt. Onder de fabrieksarbeiders heeft zij alleen reeds 500.000 goede correspondenten. In verschil lende dorpen ten plattelande heeft men meer dan een millioen zoogenaamde mede werkers, die tot taak hebben, om de be richten door te geven naar een oentraal punt. Daar echter de groote dagbladen op de allerkleinste dorpen en gehuchten niet tij dig bezorgd kunnen worden, heeft men voor ieder dorp een weekblad opgericht: bovendien hebben ook alle gemeenschap pelijke bedrijven hun eigen krant. De macht en invloed van deze partij-pers is dus geweldig. De krant der boeren heeft 1.750.000 lezers. De Prawda 150.000, de Iswestia S00.000. In totaal heeft sovjet-Rus land 349 kranten in 5S verschillende talen, terwijl er bovendien in het gebied der sov jets nog 357 tijdschriften verschijnen. Velen zullen bij het vernemen van zulke feiten en cijfers verbaasd en ver bluft staan. En schrik en vrees voor een toenemenden en groeienden communistischen invloed zal hen niet zonder reden! bevangen en beklemmen. Misschien is 't goed ook een w e r k e- 1 ij k gevaar moeten we aan geen enkelen kant overdrijven hier nu ook even te vermelden een bericht, dat wij Zaterdag avond in het „Volk" lazen en dat betrek king heeft op de communistische pers, op het communistisch dagblad in ons land: Wij ontvingen inzage, van een cir culaire van het partij-secretariaat der C.P.H., waaruit blijkt, dat de „Tri bune" een schuld van 1400 van het „postabonnement" (porto-kosten waar schijnlijk) had .en de loonen van het personeel gedeeltelijk zijn ingehou den om deze schuld te voldoen „ten einde het stopzetten van de krant" te voorkomen. Vier weken na de eerste circulaire was echter pas 197.64 van de 1400 bijeengekomen en het groo te meerendeel der partij-afdeelingen had niets van zich laten hooren. Veel liefde tot het partijorgaan verraadt dat niet. Geen wonder trouwens. De communistische pers in ons land gaat het niet naar den vleezeMaar men con- cludeere hieruit nu weer niet, dat in ons land het communstisch gevaar niet drei gend aanwezig zou zijn. Vele, ook door ons telkens gesignaleerde, feiten bewijzen het tegendeel En wij wij moeten intusschen onzen invloed vergrooten en versterken door mid del van onze eigen pers, onze eigen Katho lieke pers Als wij het Katholieke onderwijs propa- geeren, dan moeten wij kunnen verklaren, dat dit onderwijs, als zoodanig, zeker even doelmatig, even goed is als dat op gelijk soortige neutrale of niet-Katholieke inrich tingen. Eenzelfde verklaring moeten wij ook kunnen geven bij de propaganda van de Katholieke pers. En na veler toegewijden arbeid en groote offers kunnen wij dat nu verklarenEr is geen belemmering meer voor de verwezenlijking van de leuze: in ieder Katholiek gezin een Katholieke courant BELGIE GROOTE BETOOGING AAN DEN YSER Ernstige incidenten met marechaussee's. Gisteren werd van Dixmuiden uit de jaar- lijksche bedevaart naar de Yser gehouden, waar een 50 meter hooge toren, uitsluitend door Vlamingen opgericht voor tijdens den oorlog gesneuvelde Vlamingen, werd onthuld. Ket was vrijwel onmogelijk de geweldige men- schenmenigte te schatten, die daarbij aanwezig was. Niet minder dan 29 speciale treinen der spoorwegen en 14 van de buurtspoorwegen wa ren ingelegd en in de omgeving stonden hon derden auto's en bussen geparkeerd. Na een in de open lucht gecelebreerde H. Mis op de Groote Markt trok de optocht naar het monument, waar door verscheiden Vlaam- sche sprekers het woord werd gevoerd en op gewekt werd tot den strijd voor de Vlaara- sche gevoelens en tegen den oorlog. Ook de Nederlander Lod. Simons en de Zuid-Afri kaander dr. J. Bosman zouden het woord voe ren, doch, naar megedeeld werd, was hun de toegang tot Belgisch grondgebied ontzegd. Het slot van den dag werd door ernstige incidenten vertroebeld. Uit een vliegtuig wer den Belgische vlaggen en gedrukte biljetten geworpen, waarin de menigte werd aange spoord, „zich niet te laten misleiden door slechte herders, die van de bedevaartgangers gebruik maken, om de scheidings- en haatge- aachte te verspreiden". Door de menigte werd een krachtige tegenbetooging gehouden. Belgi sche vlaggen werden verscheurd of verbrand en de Vlaamsche Leeuw werd aangeheven. Verder werden de Belgische vlaggen op de nabijgelegen oude loopgraven der Minoterie weggehaald. Bij den terugkeer op de Groote Markt ont stonden relletjes tusschen bedevaartgangers en een detachement van dertig marechaussée's Eenige jonge deelnemers hadden getracht van den burgemeester van Dixmuiden te verkrij gen, dat de Begische vlag, die naast de Leeu wenvlag van het stadhuis waaide, zou worden ingehaald. De marechaussée's stelden zich op om een gewelddadig weghalen van de vlag tegen te gaan. Er werd daarop met alles wat den betoogers onder handen kwam naar de machechaussée's geworpen, die een charge uitvoerden, waarbij twee van hen van de paar den werden getrokken. Tusschen beide opgewonden partijen dreig de een geregeld gevecht te ontstaan; tenslotte wisten de leiders van de bedevaart echter te verkrijgen, dat geen verdere charges zouden worden uitgevoerd. De menigte bleef echter nog geruimen tijd joelen en fluiten. „N. v. d. D." POLEN REGEERINGSCRISIS. Pilsoedski contra de oppositie. Het Poolsche kabinet% is Zaterdag onder voorzitterschap van den premier Slawek bij eengekomen en heeft besloten bij den staats president zijn ontslag in te dienen. Over het aftreden van het kabinet-Slawek is het volgende communiqué gepubliceerd: De minister-president Slawek heeft zijn ontslag ingediend. Als reden voor zijn stap wordt op gegeven, dat hij overwerkt is en dat het hem niet mogelijk is tegelijkertijd de functies van premier en leider van het regeeringsblok waar te nemen. President Moscicki heeft het ontslag van het kabinet aanvaard en aan maarschalk Pil soedski gevraagd een nieuwe regeering te vor men. Deze heeft zich zijn definitief antwoord tot heden voorbehouden. Het aftreden van het kabinet-Slawek, dat nu circa vijf maanden aan 't bewind is geweest, wordt als een gevolg beschouwd van het te Krakau gehouden congres van de oppositie partijen. Wel is waar wordt in het officieele communiqué gezegd, dat de premier Slawek overwerkt is, doch uit het feit, dat Pilsoedski is verzocht als formateur op te treden, wordt de conclusie getrokken, dat de eigenlijke lei der van het huidige régime thans zelf het be wind als premier, in handen wil nemen. Uit de gebeurtenissen der afgeloopen dagen kon men reeds de conclusie trekken, dat de oppositie niet van plan was zich langer onder de dictatuur en de voortdurende verdaging van den Landdag te schikken. De partijen wenschen, dat de Landdag nu ten spoedigste j bijeengeroepen wordt en keeren zich tegen de i tot nu toe gevolgde tactiek den bijeengeroe pen Landdag te verdagen of zijn zittingen te beletten. De oppositie wil daarom op 14 Sep- i tember a.s. in twintig groote steden massa- betoogingen houden, volgens de plannen door het congres te Krakau opgesteld. Verwacht wordt, dat Pilsoedski, zooals ge- I zegd, thans zelf aan het hoofd der regeering zal komen te staan, geassisteerd door zijn rechterhand Beek. Deze tegenzet van Pilsoed ski bedoelt blijkbaar, indruk te maken op de oppositie, die in plaats van te strijden tegen een plaatsvervanger van den maarschalk, zich j thans geplaatst zal zien tegenover Pilsoedski zelf. Door dit optreden wordt geen directe ver andering gebracht in de sedert maanden heer- schende binnenlandsche politieke crisis, doch wel zal deze thans in een beslissend stadium gebracht worden. RUSLAND DE TOESTAND DER HAVENWERKERS TE ARCHANGEL Wat ooggetuigen verhalen. Dezer dagen monsterde een Noorsch zee man met eenige kameraden af van een te Ter- neuzen liggende Noorsche houtboot, waarmede reeds eenige reizen op Archangel waren ge maakt. Op zichzelf is dit niets, doch de zeelieden wenschten geen reis meer op deze sovjetha ven te willen doen, teneinde geen ooggetuige meer van de ellende, die onder de havenwer kers aldaar heerscht, behoeven te zijn. Vol gens dezen Noorschen zeeman, wordt het werk op de schepen door gevangenen, die in lom pen gehuld zijn en steeds onder strenge poli tiebewaking staan, verricht. Met een rusttijd van lVj uur 's middags wordt van zes uur 's morgens tot zes uur des avonds gewerkt. Het middagmaal bestaat uit 200 gram zwart brood en een weinig warm water. Van de scheepsbemanningen is het ten strengste ver boden, levensmiddelen aan te nemen. Op weg geworpen aardappelschillen wierpen de arme drommels zich als hongerige wolven. Bij het vertrek uit de haven van Archangel van bedoeld stoomschip kwamen eenige poli- tie-agenten aan boord om het schip te onder zoeken en vast te stellen, dat geen Russische onderdanen zich op het schip verstopt hadden. Nadat gedurende een etmaal de ruimen door gezicht waren en niets verdachts gevonden werd, mocht het stoomschip de haven verlaten. Niettemin kwam drie dagen na het vertrek van Archangel een Poolsche uitgewekene te voorschijn, die bij aankomst te Terneuzen ge land werd. UIT HET ROODE RIJK. De levensmiddelennood in Rusland. Uit de mededeelingen der Economitsches- kaja Shisn weten we dat men ook in kringen der Sovjet-autoriteiten er voorloopig nog niet op rekent dat de levensmiddelennood in Rus land spoedig tot het verleden zal behooren. Ook voor het jaar 19301931 zal de rantsoe neering van levensmiddelen alsmede van grondstoffen voor de industrie en die con sumptie-artikelen vervaardigen, nog van kracht blijven. Misschien zou het mogelijk zijn om het rantsoen levensmiddelen voor de groo- I te industrie-centra en voor de arbeiders die bij den bouw van nieuwe fabrieken werkzaam zijn met 10 pet. te verhoogen. Tevens verwacht men dat ook de grootere fabrieksteden meer i grondstoffen zullen krijgen. In de maand Juli j en de eerste weken van Augustus was de op- brengst van de graaninzameling en der graan- i leveranties absoluut onbevredigend. In de Oekraine en de Kaukasus waar de voornaam- ste graanschuren van Rusland liggen, werd slechts 14.8 tot 21.2 pet. ingeleverd, Voor straf gefotografeerd. Reeds eenigen tijd geleden had de „Praw da" zwarte lijsten aangelegd van al degenen die in de fabrieken of in het transportbedrijf als „parasieten" aan de kaak gesteld dienden te worden. Nu wil het blad ook de portretten van dergelijke wezens „aan den schandpaal slaan". Dezer dagen althans, bevatte de „Prawda" een fotografie met het volgende on derschrift: „Koslow Heizer heeft zonder re den vijf werkdagen verbrast" De gelaatstrekken van Koslow worden op deze manier aan de algemeene verachting prijsgegeven. Koslow die op een wagonfabriek in Moskow werkzaam was, stond op het werk geregeld aan allerlei bespottingen blootgesteld De ontvoerde vrouwelijke zendelingen. Te Peking zijn tegenstrijdige berichten ont vangen over het lot van de twee vrouwelijke Britsche zendelingen, die reeds langer dan ze ven weken in de provincie Foekien in Zuid- China door communistische bandieten gevan gen worden gehouden. Naar de militaire auto riteiten der genoemde provincie verklaren, hebben zij een uit 3000 dezer bandieten be staande strijdmacht verslagen en gedesorgani seerd. Derhalve hopen zij spoedig de invrij heidstelling der gevangenen te kunnen be werkstelligen. Daarentegen vreezen de buiten- landsche autoriteiten, dat de bevrijding door het uiteenvallen der benden in kleine groepen zal worden bemoeilijkt. De Britsche consul te Foetsjau bevindt zich nog altijd te Kienning om met de bandieten te onderhandelen, die van 20.000 dollar eischen. ZUID-AMERIKA MILITAIRE OPSTAND IN PERU. Stad door de rebellen bezet. De „Associated Press" heeft uit Lima, de hoofdstad van Peru, berichten ontvangen, waar uit blijkt, dat de regeering van president Le- guia door een oproerige beweging, welke in de havenstad Arequipa is uitgebroken, ernstig bedreigd wordt. Het garnizoen van Arequipa kwam onder leiding van luitenant-kolonel Sanchez Cerro in opstand, naar aanleiding van het bericht, dat de regeering had besloten tot ontslag van een aantal officieren en vermindering der sol dij. De rebellen, die de leiders van het burger lijke en militaire bestuur gevangen namen, be vinden zich in het bezit der stad. Tot dusver is de beweging zonder bloedvergieten verloopen. Van den kant der regeering zijn reeds stap pen gedaan, om den opstand te dempen. Oor logsbodems en vliegtuigen zijn naar Arequipa gezonden, welks haven tevens voor vreemde koopvaardijschepen is gesloten. Het garnizoen van Lima moet den staatspresident zijn loyali teit hebben betuigd. CHINA. DE CHINEESCHE CHAOS. Complot tegen Nanking. De politie te Nanking heeft 'n grootscheeps opgezette samenzwering tegen de regeering van Nanking ontdekt. Het doel van de samen zweerders was, de bureaux der regeering en het hoofdbureau van politie in de lucht te la ten vliegen. De politie kwam het complot ten gevolge van geruchten op het spoor en liet daarop een aantal huizen doorzoeken, met het resultaat, dat een 20-tal personen, hoofdzake lijk studenten, militairen en ambtenaren van den telegraafdienst, gearresteerd werden. Later werden nog meer personen aangehouden, die verdacht worden de samenzwering op touw te hebben gezet. Onder hen bevindt zich ook een meisje, dat den spionnagedienst in de regee- ringsbureaux leidde. De nasporingen hebben verder geleid tot de ontdekking van een mu- nitieopslagplaats en van een aantal plannen, waarbij de stad Nanking in vier districten wordt verdeeld, die men systematisch in de I lucht wilde laten vliegen. J STEUN AAN DE INLANDSCHE TARWEBOUW. Wittebrood met zeker percen tage inlandsche tarwebloem. Voorstel aan de Regee ring. Kaar het „Volk" verneemt heeft de landbouwcrisis-commissie, de zgn. Commis- sie-Lovink, aan de Regeering voorgesteld bij de wet voor te schrijven, dat in het wittebrood een zekere percentage bloem van inlandsche tarwe moet worden gebak ken. Dit meent bedoelde Commissie te berei ken door te bepalen, dat slechts tarwe bloem mag worden afgeleverd, waarin een bepaald percentage bloem van inlandsche tarwe is gemengd. Een zelfde maatregel geldt reeds eeni gen tijd in Duitschland, en wordt voorbe reid in tal van andere landen. Gehoopt wordt, dat daardoor de vraag naar inlandsche tarwe zal toenemen, wat een gunstige uitwerking op den prijs zou hebben. DE WERKLOOSHEID. Een ongunstig beeld. In een mededeeling over de werkloozen- steun, uitgekeerd door Maatschappelijk Hulpbetoon te Rotterdam, lezen we: In de maand Juli werd door Maatschap pelijk Hulpbetoon uitgekeerd aan werkloo- zensteun en onderstand een bedrag van 298.230.92 tegen 200.285.09 in Juli 1929. In totaal werd over de eerste zeven rpaanden uitgekeerd 2.481.506.97 (v. j. 2.340.998.28). De laatste maanden geven een zeer on gunstig verloop te zien van de werkloos heid. De uitkeering van de maand Juli I bijvoorbeeld was nog hooger dan die over Januari. In Mei, Juni en Juli werd per maand gemiddeld een ton meer uitgekeerd dan in dezelfde maanden van het vorig jaar. Het beeld van de werkloosheid in Lei den is zeker niet gunstiger. Er staan, naar wij vernemen, 517 werk- loozen ingeschreven tegen 209 in eenzelfde tijdperk van het vorig jaar. Herziening van het Bezoldigingsbesluit voor het Overheidspersoneel. Het hoofdbestuur van de Centrale van Nederlandsch Overheidspersoneel heeft besloten, in October een openbaar congres te houden, waar o.m. inleidingen zullen worden gehouden over de herziening van het Rijksbezoldigingsbesluit en afschaf fing van de pensioenpremieheffing voor het Rijkspersoneel. i VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Ernstige incidenten in België bij gele genheid van een demonstratie aan den Yser. Regeeringscrisis in Polen. Militaire opstand in Peru. De Duitsche Oceaanvlieger von Gronau is in Nieuw Schotland (Canada) geland (Luchtvaart, 2de blad). BINNENLAND. Maatregel tot bescherming van tarwe- bouw. (lste blad). Een motorongeluk op den Naarder- straatweg, waarbij drie gewonden (Gem. Berichten, 3de blad). OMGEVING. Doodelijk ongeluk onder Waddinxveen (lste blad). DE ARMENZORG IN ONZE DAGEN. Wij schreven Dinsdag j.l. in een driestar „Armenzorg in onze dagen" o.m.: „Maar zouden er niet onder die inrich tingen en instellingen zijn, welke nog meer konden doen, nog nuttiger arbeid konden verrichten, indien zij zichzelf meer in de publieke belangstelling plaatsten, en daar door meer daadwerkelijke sympathie, meer medewerking zouden verkrijgen. Soms be schouwen Katholieke instellingen van ar menzorg zich als min of meer buiten de ge meenschap, gehéél buiten de publieke con trole staande. En daardoor doen zij zichzelf en dus het doel, dat ze beoogen, schade". T.n de „Tijd" van Zaterdagavond schrijft rector J. Th. v. Galen (de centraal-praeses der St. Josephsgezellenver.) een artikel, waarin hij betoogt, dat de belangstelling der jongeren moet worden gewekt voor de charitatieve vereenigingen. En dan consta teert hij „dat de liefdadigheidsvereenigin- gen niet immer begrijpen, dat gewijzigde sociale verhoudingen andere vormen van liefdadigheid behoeven". En hij vervolgt: „Moet men het een zegen achten, dat „rijk en gemeente" voor een groot deel de particuliere liefdadigheid die nu een maal ondanks alles niet voldoende hielp krachtig verving, (denk mar eens aan het werkloosheidsvraagstuk), het is toch zeer te betreuren, dat de katholieke charitatie ve vereenigingen zich óf niet eerder met „rijk en gemeente" hebben kunnen ver staan over de wijze van hulp-verleenen óf zoo dit onmogelijk bleek het terrein harer werkzaamheden niet hebben verlegd. Het is zeer te betreuren, zeg ik, want daardoor is wel iets in „het maatschappe lijk hulpbetoon" verdwenen, dat ten goede komt aan gever en ontvanger n.l. het per soonlijke, warm-menschelijke contact, dat den goudglans der liefde werpt over de gave. En wij hebben 't contact verloren door dat rijk en gemeente zoo concurreerend in de hoeveelheid der gaven optraden, dat de particuliere liefdadigheid van geringe beteekenis werd; maar óók omdat de cha ritatieve vereenigingen het object harer werkdadigheid niet elders zochten. Hangt men niet te veel aan de oude werkwijzen, vastgelegd in „vergeelde statuten" en heeft men niet gebrek aan initiatief te consta- teeren, waar het gaat om andere werk methodes en nieuwere objecten van ar beid V' De schrijver in de „Tijd" wijst hier op hetzelfde euvel, waarop wij de aandacht meenden te moeten vestigen. ZIJN WIJ VOOR HET VL00TPLAN? De katholieke „Volkskrant" vangt een driestar aldus aan: Moeten wij voor het vlootplan van minister Deckers zijn! Ja, als het om de woorden van ons program 1929 te bezigen „noodzake lijk is voor de handhaving der neutrali teit en de verdediging der onafhanke lijkheid". Dit is een heel nuchtere, heel juiste aan duiding van het standpunt, dat wij, Katho lieken, ten opzichte van eenig voorstel, le ger en vloot betreffende, aannemen. Ook als dat voorstel komt van een Ka tholieken Minister. Verder betoogt het blad de noodzake lijkheid van méér voorlichting door de R. K. Staatspartij inzake het vlootplan van minister Deckers. Van weLke noodzakelijk heid ook wij overtuigd zijn.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1