De Slavin van het Zwijgen ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 BINNENLAND HET GESPREKKEN-TARIEF BIJ DE RIJKSTELEFOON. Controleer uw gesprekken. De heer H. Smulders L/.., voorzitter van de Postc-ommissie van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Utrecht, schrijft.o. a. het „Vad": De ervaringen, opgedaan sinds de invoe ring van het gesprekkentarief door de Rijkstelefoon op 1 Januari 19370 zijn van dien aard, dat het de moeite waard is hier van mededèèling te doen. Er komen in de afrekeningen belangrij ke verschillen in de aantallen gevoerde ge sprekken voor. Zoo heeft een instelling te Utrecht, die de uitgaande locale, gesprekken door tel lers aanteekent, volgens deze aanteeke- ningen in het eerste halfjaar van 1930 ruim 1600 gesprekken gevoerd, terwijl de tele foonadministratie haar ongeveer 2400 ge sprekken in rekening heeft gebracht, een verschil dus van ongeveer 800 gesprekken of ongeveer 50 pet. meer te betalen ge sprekken. Onze zegsman heeft voor Februari en Maart betaald 2-18 gesprekken, terwijl op de eigen tellers 244 gesprekken waren aan- geteekend; het verschil van vier gesprek ken waren aangeteekend; het verschil van vier gesprekken is natuurlijk te aanvaar den. Daarentegen bracht de telefoon-ad ministratie voor de maanden April, Mei en Juni 556 gesprekken in rekening, terwijl op dezelfde eigen tellers slechts 414 ge sprekken waren aangeteekend, een ver schil van 142 of 34.3 pet. meer te betalen gesprekken. Klachten over beide gevallen zijn dan ook ingediend en nog in onderzoek. Een andere aangeslotene, die de uitgaande ge sprekken zeer nauwkeurig aanteeekende, heeft op zijn klacht over te veel in reke ning gebrachte gesprekken op de afreke ning van een paar maanden ruim 200 ge sprekken vergoed gekregen. Volgens de mededeelingen van den heer Smulders" zijn bij de telefoon-admi nistratie meer dergelijke klachten inge diend. Eenig' resultaat kan men echter slechts bereiken, wanneer men zelf een betrouwbare telling toepast, waarvoor tel lers in den handel zijn. De schrijver acht het. in het belang van beide partijen, de post-administratie en de abonné's, dat der gelijke klachten zoo weinig mogelijk voor komen. DE SUIKERACCIJNS IN BELGIE. Wet tot verlaging van den accijns. Ten einde de beetwortelcultuur, welke ook in België een zware crisis doormaakt, te steu nen, is, volgens een medecleeling van den. Rijkslandbouwconsulent in België jhr. van Vredenburch, het accijnsrecht van 40 op 20 franken teruggebracht voor suiker, gefabri ceerd uit den oogst 19291930. Deze wet is nu met een jaar verlengd en ook van toepas sing verklaard voor suiker, gafabriceerd in den Congo. Van Belgische landbouwerszijde is herhaal delijk, ook in de Kamer, aangedrongen op to tale opheffing van het accijnsrecht. De Regee ring meende echter niet verder te moeten gaan, waar door deze verlaging reeds 35 mil- lioen minder wordt ontvangen. Sommige Belgische Kamerleden zijn intus- schen voornemens het indienen van een wets ontwerp tot verhooging van den invoer van buitenlandsche suiker te bevorderen. CONTROLE OP AUTO'S. De controle op de naleving van de voor schriften der wegenbelastingwet geschiedt herhaaldelijk op een wijze, clie voor de chauffeurs en voor het verkeer zeer .hin derlijk wordt geacht. Deze controle geschiedt door de ambte naren der directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen, van rijks- en gemeente politie en marechaussee zonder eenig on derling overleg en eenige samenwerking. Naar aanleiding daarvan heeft de Bond van Bedrijfs-autohouders in Nederland zich tot den minister van financiën ge wend met het verzoek te bevorderen, dat aan dezen overlast, de autobestuurders aangedaan, een einde komt door bijv. heb verstrekken van een bewijs ter bevestiging van het, motorrijtuig, ten teeken, dat de aangehouden auto reeds is gecontroleerd. Gevallen zijn bekend, dat een chauffeur op één dag met denzelfden auto op het zelfde traject zevenmaal werd aangehou den voor onderzoek. Vooral in de grens streek is de controle op deze wijze een hin der .geworden. Op een reis van Hengelo via Winters"., ijk naar Duitsehland werd een auto -viermaal aangehouden en wel tusschen Eo-ohede en Haaksbergen, onder Eibergen, te Groenlo en nabij de Duibsche in Duitse'.land wordt bij aanhouding van,een motorrijtuig, ter controle op <le naleving van belastingbepalingen, aan den bestuurder een gekleurd biljet verstrekt, dat op de voorruit van het rijtuig kan worden bevestigd ten teeken, dat dit rij tuig op dien dag is gecontroleerd. Dit zelfde heeft de B. B .N. nu voor Neder land gevraagd waar het z.i. noodzakelijk is, zoolang tal van autoriteiten het recht van controle hebben en geen onderling overleg met elkaar plegen. OUD-GEPENSIONNEERDEN BIJ DE SPOORWEGEN. Gelijkstelling met de Rijksregeling. Naar wij vernemen heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen ook op de oud- gepensionneetden _van_ de Spoorwegen van toe passing verklaard de regeling die voor de oud- gepensionneerden van het Rijk van kracht is geworden door den Alg. Maatregel van Be stuur van 22 Juli. ONDERWIJZERSSALARISSEN. WAT DE NEDERLANDSCHE JAARBEURS BRENGT. In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Van Zadelhoff, deelt de mi nister van O. K. en W. mede, dat de bijzondere commissie voor georganiseerd- overleg in on derwijszaken verzocht heeft; de jaren, door on derwijzers als assistenten, met de volledige taak van een onderwijzer belast, en in het be zit van de acte van bekwaamheid als zooda nig, aan eenige lagere school doorgebracht, ge lijkelijk als voor de onderwijzers is bepaald, mee te doen tellen voor periodieke verhoogin gen als onderwijzer. Een zoodanige voorziening, eischt echter wij- zigng van het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1928, welke wijziging tot stand komt op voordracht van den minister van Binnenlandsche Zaken, in wiens handen deze aangelegenheid dan ook is gesteld. De Najaarsbeurs te Utrecht, wordt van 9 tot. en met IS September -gehouden. Het is de 23ste Nederlandsche Jaarbeurs de eerste najaarsbeurs- irr*het vergroote com plex van gebouwen. Alle groepen, die aan de najaarsbeurzen plachten deel te nemen, zijn weer op de Najaarsbeurs present. De speciale groep Bouwmaterialen neemt alleen aan de voor jaarsbeurzen deel, daarentegen zal op dc aanstaande Najaarsbeurs de groep werk tuigen en machinerieën voor de zuivelin dustrie weder met flinke inzendingen ver tegenwoordigd zijn. De groep meubelen en aanverwante vakken vult de geheele vijf de verdieping van de twee gebouwen en nog een groot deel van de vierde verdie ping. De groep textieL en confectie (vier de verdieping) is uitgebreider dan op de v oorjaarsbeurs; dc Oostenrijksche groep heeft een aanzienlijke uitbreiding onder gaan (voor de eerste maal neemt o.a. de Oostenrijksche tabaksregie deel); de derde verdieping bevat een groot er aantal deel nemers in de groep Voedings- en genot middelen en zal voor de eerste maal een Hungaarsehe groep huisvesten. De groep Glas, Porselein, Aardewerk, EEN WINDHOOS heeft Donderdagavond Zaandam en omstreken geteisterd. Wat niet stevig vast stond, werd meegesleurd. Ge heele schoorsteenen werden afgerukt en ploften in de tuinen neer. Een detail van de vernieling, die werd aangericht. WACHTEND OP HET VERTREK. Het vliegtuig van Costes en Bellonte, de twee Fransche piloten, die een transatlantische vlucht willen ondernemen. Het vliegtuig, gereed voor ver trek in de hangar op Le Bourget. Huishoudelijke artikelen, Chineesche en Japansche artikelen heeft wederom met de groep Goud, Zilver, Byouterieën en Parfumerieën de geheele tweede verdie ping bezet en de eerste verdieping van dc beide Jaarbeursgebouwen is aan <ic moe» Metaalindustrie, Elect rot echniek en Me taalwaren gewijd, terwij] de groep Radio door het geheele gebouw verspreid, ook weder een grooter aantal deelnemers aan wijst- dan ooit tevoren aan een Nederlahd- sohe Jaarbeurs hebben" deelgenomen. Begane gronds vindt men van de groe pen Elektrotechniek, Metaalwaren, Radio en Verlichtingsartikelen eene voortzetting terwijl de nieuwe zalen bezet worden met de inzendingen der groep Zuivelwcrktui- gen, met wasscherijmachines, houtbevvor- kingsmachines, .',enz. Het m|;errein buityju zal wederom hek interessante schouwspel bieden van in werking zijnde machines, pompen, laschapparaten, 'enz., terwijl" de aanstaande XajaarS'bëiirs speciaal de aan dacht zal trekken door belangrijke inzen dingen op auto-gëbied. GEMENGDS BERICHTEN ONCELUIGCEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Op den Hoogen Schielandschcn Zeedijk tusschen Moordrecht cn Gouda, nabij de R. K. kerk onder Moordrecht, ongeveer op de zelfde plaats waar vorige week Zondag een wielrijder uit Rotterdam werd overreden cn gedood, heeft Donderdag andermaal een ernstig verkeersongeluk plaats gehad, meldt dc „Msb.". In de richting Moordrecht reed een zwaar, met 18 varkens beladen vrachtauto van den vrachtrijder E. Lafeber van do Houtmansgracht te Gouda. Van denzelfden kant naderde een personenauto en daar achter kwam een door den 26-javigen 13. van Vliet bestuurde autobus van den dienst GoudaMoercapelle. Deze laatste wagen haalde bij het pasyeeren te vroeg naar heb midden op, waardoor het achtergedeelte van de bus tegen de voorzijde van den vrachtauto 'reed. Dc chauffeur van het vrachtvoertug raakte door den schok zijn macht over het stuur kwijt, hetgeen tot gevolg had dat dc wagen van den steilen dijk tuimelde. Dé auto sloeg e-enigo malen over. den, kop cn kwam, na een val van on ge veer1* 20 meter rechtop in een vier me ter Dredge, onder aau dén dijk loopendc sloot terecht. Dc twee inzittenden, de chauf feur N. Lafeber en'd-e monteur P. SIali, "beiden uit Gouda, maakten de buiteling mede cn verdwenen eveneens in het wa ter. Direct schoten eenige personen toe en zij slaagden cr in dc drenkelingen te red den. Zij waren door glasscherven van de gebroken voorruit bloedend verwond aan armen en handen, doch bleken er zooals de spoedig aanwezige dr. P. Westendorp uit Moordrecht vaststelde 1 overigens goed te zijn afgekomen. Dc gewonden werden ter plaats-c van droge kleereu voorzien en zijn daarna naar Gouda gebracht. Van do varkens vloog een gedeelte tij dens den val uit den auto terwijl de rest in het water terecht kwam. Eén der krul staarten verdronk. De verongelukte wagen, die voor drie vierde gedeelte is weggezonken, zal wor den gelicfit, als de schuld van het ongeval, waarnaar de Moordrechlscho politie een onderzoek instelt, Vaststaat. De aan den auto ontstane schade wordt voor een derde door verzekering gedekt. FEUILLETON Uit het Engelsch van FRED. M. WHITE. 23) Berrington, die Indië door en door ken de, kon onmiddellijk uitmaken wat voor type de Radjah was. Hij zag er heelemaal niet als een oostersch potentaat uit. Zijn huid was wel donker, maar toch niet meer gekleurd dan die van menig Europeaan. Zijn donker haar was dichtgeplant en dik; zijn oogen waren diep donkerblauw en zijn kleeren waren die van een man van de wereld. Met zijn opleiding in Eton en Ox ford kon de Radjah heel goed voor een ge boren Engelschman doorgaan. „Wat voor reputatie heeft hij eigenlijk?" vroeg Berrington fluisterend aan den in specteur. „Niet bijzonder gunstig, volgens dc In dische specialiteiten van den Yard. Ze be weren, dat hij de ondeugden van het Oos ten en het Westen heeft, zonder de deug den van een van beiden te bezitten. Lief hebber van zoovcclste rangs variëté's, bal letmeisjes, worstel- en bokswedstrijden en dergelijke amusementen. Maar hij heeft den goeden smaak om niet met zijn ondeug den te koop tc loopen en onder de men- schen van de groote wereld, met wie hij door zijn hoogen rang natuurlijk ook in aanraking komt, weet hij zich te gedragen zooals het hoort. Verder zit hij, ondanks zijn royaal inkomen, bijna voortdurend in geldverlegenheid. Maar daar weet het pu bliek allemaal niets van; zelf heb ik het. nu pas van onze Indische afdeeling ge hoord: uit mezelf zou ik hem nooit in ver band hebben gebracht met de zaak die ons op het oogenblik bezig houdt. Ik wist niet eens, dat hij Sir Charles Darryl en Ste phen Richford kende." De Radjah beet nog steeds ongeduldig en zenuwachtig op zijn sigaar. Hij scheen op iets of iemand te wachten. Hij liep op de tafel toe, opende een flesch champagne en bediende zich daar overvloedig uit. „Ik zou 'er mijn heele verlofstractement voor over hébben' oni te weten, hoe ze dat kunstjp hebben uitgehaald," zei Berring ton. Een oogenblik geleden was er niets op die tafel te zien en kijk nu eens.. Het personeel van een goed hotel zou er een goed half uur voor noodig hebben ge had om iets dergelijks te arrangeeren. Al leen die bloemen kosten al een zee van tijd. De dienstmeisjes hier „U kunt er van op aan, dat de dienst meisjes hier van niets weten", antwoordde Field; die zijn heusch wel naar huis ge stuurd. Geloof maar niet, dat dc heer des huizes de kans zou willen loopen van dienstbodenpraatjes over wat hier van avond te koop is." De Radjah liep rusteloos de kamer op en neer en praatte in zichzelf. Een oogen blik later was weer het omdraaien van een .huissleutel in het slot van de buitendeur hoorbaardeze ging open en er traden twee personen binnen. De eene was een jongeman, die er on miskenbaar uitzag als een tooneclspelcr glad-geschoren, bijna overdreven zorgvuldig gekleed, zwierig van manieren. Hij was in gezelschap van een buitengewoon mooie, blonde jongevrouw, die wat haar kleeding en manier van doen betrof, ook wel iemand uit de tooneelwereld kon zijn. Zc legden hun overkleeding onverschillig op de tafel van de hall, op de wijze van menschen, die zich ergens thuisvoelen en gingen naai de eetkamer. Het gezicht van den Radjah toonde duidelijk, dat hij in groote span ning verkeerde. „Wel kinderen", begroette hij het twee tal in uitstekend Engelsch. „Hebben jullie succes gehad? Kom Cora-lief, vertel me eens, is onze kleine tegenzet op het schaakbord gelukt Het mooie meisjesgezicht kreeg een nor- sche uitdrukking. Cora trok een stoel bij de tafel en liet zich daarop neervallen. „Geef me wat van die paté en schenk mo een glas champagne, in." Met die gedaanteverwisselingen en de inspanning die het kost om onze sporen voor de politie te verbergen, heb je gewoon weg geen tijd onx aan eten te denkon. Dat zelfde geldt voor dien armen Reggie. Zijn we overigens niet goed voor u geslaagd „Ja, de groote opdracht hebben jullie schitterend uitgevoerd, dab moet ik toege ven, maar dat is niet alles. Jullie hebben de groote opdracht zoo prachtig voor el kaar gebokst, dat de politie eenvoudig haar hoofd kwijt is en absoluut niet weet in welke richting ze moet zoeken. Maar de steenen, Carrissima, de mooie glinsteren de steenen! Hoe is liet daarmee?" Het vrouwtje haalde haar blanke, goed gevormde schouders op. „Het fortuin was tegen ons. Ik had- dc steenen al in mijn handen en had ze al bijna weggekaapt onder de oogen van on zen dierbaren Richford zelf. Ik zei al te gen mezelf, dat we dit werkje niet voor niets opknapten. Hij volgde me naar de kamer, waar de diamanten waren en wo praatten samen. Zooals u weet, had ik nog wat'anders te doen in-die kamer, niet waar En Reggie hield beneden de lieve eigenares van de steenen aangenaam bezig, zoodat ik boven mijn gang kon gaan. Als Reggie het niet in z'n hoofd had gèkr^gen om hel arme kind alleen te laten...." „Wat kon ik doen?", protesteeerde de man, die als Reggie was aangeduid. „Je moet ook waarachtig maar pech hebben Laat nu opeens die ellendige Langford den salon binnenkomen „Je was zoo schitterend vermomd, dat Langford je onmogelijk had kunnen her kennen", meende de actrice. „Dat geef ik toé, maar op d'at oogenblik dacht ik daar eenvoudig niet aan, zoo ge-, weldig schrok ik, toen ik Langford daar opeens voor me zag. Ik stamelde een ex cuus tegen het meisje en maaklc dat' ik wegkwam." „Met het gevolg, dat ze afgwaan kreeg", vulde de jonge vrouw aan, „en naar boven kwam, naar haar kamer, waar ik juist be zig was. En dat ze begreep, d'at er iels niet in den haak was, is zeker, want of schoon ze poeslief deed, stuurde zc zoo gauw ze dat met fatsoen .doen kon, haar kamenier met de diamanten naar bene den om ze in de brandkast van den direc teur te laten wegsluiten O, ik was in staat geweest haar naar de keel te vliegen en half te worgen om de steenen in handen te krijgen, maar er stonden belangrijke din gen op liet spel en ik moest me inhouden. Ik moest waarachtig nog lief tegen haar zijn op den koop toe De Radjah vloekte hevig cn in onberis pelijk Engelsch. Vanaf hun schuilplaats in den salon konden de beide toeschouwers zien, dat hij met groote passen de eetka mer op en eer liep en in zichzelf mompelde. „Het is meer dan ei*g", gromde hij ten slotte. „Als we die diamanten tc pakken. hadden gekregen, zouden we een vermo gen in handen hebben gehad. Wc hadden het volste recht om ze Richford afhandig te maken, want die ellendeling dient mij alleen om zijn eigen doeleinden beter te kunnen najagen. Hij is een norschc, on vriendelijke bok van een vent cn ecu laf aard bovendien en er is niets legen, als hij aan 't kortste eind trekt. Hij beweert, dat hij geen contanten heeft en dat zijn za ken er slechter voorstaan dan wij ons kun nen voorstellen. En toch hééft hij het geld weten to vin den om dit kaptaal aan diamanten te koo* pen." „O, dié beteekenen altijd weer gold in geval van nood", merkte de jonge vrouw wereldwijs op. „Het is een veilige beleg ging cn voor dc vrouw van een speculant is het uitstekend om een' hoop diamanten te hebben. Dat zou het voor ons ook ge weest zijn, als Reggie gisteravond zijn te genwoordigheid van geest maar niet ha<I verloren." „Hebt u er eenig vermoeden van wie de ze lui zijn?", vroeg Berrington aan den in specteur. „Persoonlijk -nietdeze heele kring spits boeven is nieuw voor me. Hun echte namen weet ik dus niet,, maar dat ze het over de diamanten van juffrouw Darryll of me vrouw Richford ik weet niet hoe haar 't liefst te, noemen hebben en gisteravond opgetreden zijn in de rol van gravin dc la Moray en Generaal Gastang, is u natuur lijk even duidelijk als mij". Berrington kniktehij had dat inder daad onmiddellijk begrepen. Uit de eetkamer klonk het geluid van het afstrijken van een lucifer; de Radjah stak een nieuwe sigaar aan. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9