21ste Jaargang ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1930 No. 6676 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Eet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen tfordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. Niet negatief, maar positief ,,De negatieve, in den grond hatelijke leuze „weg met Rome" kan alleen maar verbitteren, doch sticht niemand en zal het Protestantisme in geen enkel opzicht versterken of verdiepen". „Niet, die iets bestrijdt, doch hij, die vóór iets strijdt, zal geestelijke overwinningen be halen en zegen voor zichzelf en voor den naaste verwerven". Deze zinnen zijn door ons ontleend aan een driestar in de A.R. „Rotterdammer" en A.R. „Nieuwe Leidsche Courant" van j.l. Woensdag. Zij maken ons niet bekend met een pro- tenstantsche geesteshouding, welke wij nog met kenden. Wij zijn er toch al lang van overtuigd, dat in vele antirev. kringen een christelijk gelooven heerscht, dat niet door trokken en bedorven is door anti-papisme. Wij willen hier alleen deze houding nóg 'ns in het licht stellen. Zij steekt zoo sympathiek af tegenover het domme en donkere geknoei en gekronkel in andere kringen, die zich óók Protestant noemen, maar die het Protestantis me meer, of we zouden dikwijls haast zeggen: bijna uitsluitend zoeken in de negatieve leuze: „weg met Rome"! Wij, Katholieken, wenschen ook altijd onze beginselen uit te dragen, zóó, dat wij daarvóór strijden, en slechts inzooverre anderen be strijden, als door de omstandigheden ons met noodzakelijkheid wordt opgedrongen. Wij wenschen positief ons Geloof te belijden en het negatieve, de .bestrijding van anderen, aanvaarden wij slechts omdat en in zooverre die bestrijding voor de positieve belijdenis en propageering van onze beginselen nood zakelijk moet worden geacht. Wij, Katholieken, hoeden ons er voor, om personen van andere beginselen, dan de onze, noodeloos onaangenaam te zijn. Wij ontwijken, waar noodig, den strijd met anderen niet, doch willen den vrede! Daarom begrijpen en verstaan wij de hier boven geciteerde woorden uit de Antirev. pers. En wij waardeeren ze. BUITENLAND DUITSCHLAND De bom-aanslagen in Sleeswijk-Holstein. Voor het hof van gezworenen te Altona begint Dinsdag'het proces tegen 23 perso nen, die in verband met de talrijke bom aanslagen in Sleeswijk-Holstein in hechte nis zijn genomen. Niet minder dan veertig vertegenwoordigers van Duitsche cn bui- tenlandsche bladen hebben perskaarten voor dit proces aangevraagd, er zijn boven dien ongeveer honderd getuigen gedag vaard. Veel plaats voor publiek zal er dus in de niet zeer groote zaal niet over blijven, vooral niet omdat vele officieele personen de beraadslagingen zullen willen bijwonen. De politie heeft in verband met dit proces uitgebreide veiligheidsmaatrege len getroffen. De landvolkpartij heeft in samenwerking met de nationaal socialisten voor Dinsdag groote openbare vergaderin gen in heel Sleeswijk Holstein georgani seerd. baak, die er op de Hunter's Hill door de dorpelingen is opgericht, ontstoken. Clynes, de minister van binnenlandschc zaken, heeft op het kasteel Glamis de ge lukkige gebeurtenis afgewacht en heeft binnen het uur de nieuwe vorstelijke spruit gezien. Hij zond daarna het bericht naai den Lord Mayor van Londen, die het histo risch recht heeft de eerste te zijn, die, na de koninklijke familie, van zulk een go- beurtenis op de hoogte wordt gebracht en naar de gouverneurs-generaal van de do minions en van de kroonkolonies. RUSLAND Een rijke Amerikaan wil Stalin helpen. De Anierikaanscbe milliardair Thomas Campbell die reeds drie presidenten van de Vereenigde Staten met zijn landbouw kundige en economische adviezen ter zijde stond, is dezer dagen naar Moscou ver trokken. Bij zijn vertrek uit Parijs gaf hij aan het bekende dagblad der Russische vluchtelingen aldaar de volgende verkla ring: „Het moeilijkste vraagstuk waarvoor de Sovjet-Unie zich thans geplaatst ziet is de organisatie van het Transportbedrijf. Op het oogenblik is Rusland een mogend heid die feitelijk maar een groote spoorlijn van eenige beteekenis heeft een wel het trajectBerlijnMoscouWlawdiwostock. Reeds meer dan twee jaar moet ik aan de Sovjetregeering economische en land bouwkundige adviezen geven. Om het trans portwezen te organiseeren moet men voor het Russische landbouwbedrijf 10.000 vrachtauto's en een heel groot aantal trae tors ter beschikking stellen. Thans heb ik tot taak gekregen om de Sovjet-regeering te helpen het transport- vraagstuk op te lossen. Rusland bezit op het oogenblik de grootste boerderijen ter wereld, o.a. „de Gigant-boerderij", die een getrouwe weergave is van mijn model-boer derij in de Vereerfigde Staten. Ik zal in Moscou Stalin bezoeken en hem niet mijne adviezen ter zijde staan. Wanneer mijn plan voor de ontwikkeling van het Russische landbouwbedrijf nauw keurig uitgevoerd wordt, dan zal Sovjet- Rusland binnen afzien baren tijd de grootste graan-leverancier van de geheele wereld zijn. Ik ben van plan om geheel Rusland te bezoeken en ik zal de reis alleen per vlieg machine afleggen. In Moscou zal ik de di recteur van een der grootste Ainerikaan- sche spoorwegmaatschappijen Dr. Ralph Badd ontmoeten die op verzoek van de Sov jet-autoriteiten de toestanden op den Sibe- rischen spoorweg bestudeert om dan tot een degelijke reorganisatie over te gaan. Ik reis nu naar Moscou, vergezeld van mijn vrouw en mijn beide dochters, die als gasten der Sovjet-regeering enkele weken aan het zeestrand, in de Kriin zullen door brengen". Thomas Campbell is een der koningen van de graanbeurs in Chicago. Door zijn groote speculaties tijdens den oorlog heeft hij een onmetelijk fortuin verworven. ENGELAND De blijde gebeurtenis op het kasteel Glamis. Uit alle deelen van het rijk stroomen de gelukwenschen op het kasteel Glamis binnen. Te Londen heeft 'het carillon van de Westminster de blijde gebeurtenis vroo- lijk begroet en in het Westend wapperden j de nationale vlaggen. In Hyde Park stond het publiek gister middag van de 'banken en stoelen op. en de mannen ontblootten het hoofd toen de een-en-veertig saluutschoten, die er ter eere van het prinses-je werden afgevuurd, over de stad daverden. Ook van den Lon- denschen Tower werd een gelijk aantal schoten gelost. De vierjarige prinses Elizabeth heeft gis teren de baby en haar moeder even mogen zien. Gisteravond is te Glamis de vuur PORTUGAL BELANGRIJKE REDE VAN GENERAAL DOMINGOS DE OLIVEIRA. De nieuwe grondwet aangekondigd. Voot een vergadering van civiele gou verneurs en burgemeesters heeft het hoofd der regeering, generaal Domingos de Oli- veira, in tegenwoordigheid van andere le den der Portugeesche regeering een be langrijke rede gehouden, waarin hij den terugkeer tot den grondwettelijken toestand aankondigde. - Een ontwerp, uitgewerkt door bekwame juristen, ligt gereed en zal aan de ver schillende autoriteiten ter beoordeeling worden voorgelegd. De grondslagen waarop de dictatuur gevestigd .wordt, zullen ook de basis van dc nieuwe grondwet vormen. Als voorbereiding is onder den naam van Nationale Unie een vaderlandsclie organi satie in het leven geroepen. Generaal de Oliviera las vervolgens een manifest voor, uitgevaardigd door de re geering, waaruit duidelijk bleek, dat het systeem van het wederiuvoeren van een constitutie geen terugkeer tot de politieke partijen beteekent. Het invoeren van.de constitutie is slechts bedoeld als een verdere ontwikke ling, een legaliseering van de dictatuur. Een Russisch regiment moet in de pro vincie Heiloengtiang zijn binnengedron gen en ondanks het protest van den gou verneur belangrijke posten bezet hebben. De ondergang van een prachtig Missie gebied. Bij de inname van de stad Tsjangtsja door de Communisten (die ondertussclicn door de regeeringtroepen heroverd is) werd de Italiaanscho Franciscaan Julius Baima gevangen genomen. Tsjangtsja is de zetel van het Apostolisch Vicariaat, waarvan de Bischop Mgr. Mondaini op het oogenblik in Italië vertoeft. In het gebied waar de Communisten nu zoo vreeselijk hebben huisgehouden hadden de Katholieken ge durende de laatste jaren heerlijke resulta ten weten te bereiken. Maar nu is de geesel van een burgeroorlog over dit prach tige missiegebied neergekomen. Het uit houdingsvermogen van dc missionarissen die thans over duizenden kleinere dorpen en steden verspreid zijti, is werkelijk be wonderenswaardig. Domkerk werkt met alle macht aan de verbreiding van het Evengelie in China. Niemand kan zich eenige voorstelling maken van het gebrek en de zorgen waaronder die missionarissen in China thans reeds jarenlang gebukt gaan om de kleine Christengemeenten in stand te houden en om zich niet te laten ontmoedigen door den .gruwel van den burgeroorlog, of plunderingen van bandie ten en communisten. Alleen diegenen die dag in dag uit de gebeurtenissein volgt die zich daar afspelen, kan zich eenig be grip vormen van den verschrikkelijkcn toestand die daar heerscht. Telkens weer opnieuw ontvangen wij hier berichten over brandstichting en plundering van bloeien de missieposten. Voor het missie-personeel dat gevangen genomen wordt durft men een fabelachtige hooge losprijs te vragen. In Tschentscliouw, waar een Apostolisch Vicaris zijn zetel heeft, eischen de officië ren voortdurend dat deMKathedraal ter hunner bescliiking wordBgesteld om daar voordrachten cn conferenties te laten hou den. Ook de andere gebou wón der missiepos ten moeten voor militaire doeleinden wor den ingericht. De bezittingen der Katholieke Missie in Pïichi (Ilapeh) zijn in beslag genomen. De priesters moeten zich voor de communis ten schuil houden. Men zou met deze droe ve klachten nog vele bladzijden kunnen volschrijven. Uit alle deelen van dit on metelijke land komen dergelijke jobstijdin gen binnen. „De Centrale China Post" die te Han- kau verschijnt vat haar oordeel over den toestand aldus samen: „Niemand kan voorzien wanneer deze communistische wervelstorm zal zijn uitgewoed. De burger oorlog heeft de positie der Communisten versterkt terwijl zij bovendien volop gele genheid kregen om naar hartelust te ste len. Op het oogenblik beeft heel China voor hel woord „Communisme". CHINA. RUSLAND EN CHINA. De Indopacific meldde uit Sjanghai, dat Rusland de opening van de Chineesch- Russische conferentie tracht te vertragen, in de hoop, dat de binnenlandsche politie ke moeilijkheden China tot toegeven zul len nopen. LITAUEN. WOLDEMARAS WORDT SCHERPER BEWAAKT. Na den aanslag op Rusteika. Volgens de „Menieier Dampfboot" is Woldemaras in verband met den aanslag op Rusteika in zijn verbanningsoord onder scherper bewaking gesteld. Dc vrouw van Woldemaras, een Frangaise, zal uit Li- tauen worden uitgewezen, daar zij niet wet tig met' hem getrouwd is. Uit het voorloopig onderzoek is geble ken. dat de twee studenten, die den aan slag gepleegd hebben, tot een geheime or ganisatie van aanhangers van Woldemaras behoorden, het Doodsbataljon, dat politie ke wraakoefeningen beoogt te nemen. De toestand van Rusteika is ietwat be ter. Kowno is gisternacht door militaire pa trouilles doorkruist en de regeeringsgebou- weu en de woningen van de leden der re geering worden streng bewaakt. Bij den aanslag is van den directeur van de geheime politie zijn tasch, waarin zich zeer belangrijke documenten en een be drag aan geld bevonden, ontvreemd. Het is nog niet bekend, welke documenten er in waren. Uit Berlijn wordt, gemeld, dat de twee personeu, die enkele dagen geleden te Kow no een aanslag op Rusteika hebben ge pleegd en gevat konden worden, na de verbanning van Woldemaras hun diensten aan de politie hebben aangeboden en haar hebben beloofd de autoriteiten op de hoog te te houden van het doen en laten der. aanhangers van den gewezen dictator. Ove rigens zou de aanslag op Rusteika sinds geruimen tijd zijn voorbereid. Mevrouw Woldemaras zou bij het treffen der voor bereiding een rol hebben gespeeld. Ze is een ijverig kaartlegster en zou uit de kaarten hebben gelezen, dat haar man we der aan.het bewind zou komen, dat ech ter de weg naar de macht over twaalf lij ken zou gaau. FINLAND DE LAPPOBEWEGING IN FINLAND. Thans ook tegen de soc.-democraten. De communisten-vervolging in Finland wordt door de Lappo's en hun aanhang nog steeds voortgezet. Er gaat goen dag voorbij'iof er komen berichten binnen, dat communistische afge vaardigden in gemeenteraden of andere openbare lichamen uit hun functie zijn ge zet. Thans beginnen de Lappos ook tegen de sociaal-democraten op te treden. In Jen gemeenteraad van Ikalis eischen zij, dat de sociaal-democratische gemeenteraads leden als zoodanig zouden aftreden. Op de vraag van den voorzitter op welke wet hun eisch berustte, antwoorude hun woordvoerder, dat wet wet was, maar dat aan het veralngen der Lappo's onvoorwaar delijk moet worden voldaan. Twee sociaal-democratische gemeente- raausieden verklaarden toen, dat zij zou den aftreden, terwijl de overige sociaal democratische afgevaardigden zich slechts voorloopig wilden terugtrekken. ONGEREGELDHEDEN TE KARATSJI. Verscheiden betoogers gewond. Er hebben zich te Karatsji wanordelijk heden voorgedaan voor een drankwinkel, waarbij de betoogers met stceneu en vuil wierpen. Do politie greep in cn wist, door gebruik te manen van de lathi s de me nigte uiteen te drijven. Verscheidene per sonen werden hierbij gewond. De politie te Poona heeft huiszoekingen verricht in de bureaux van verscheiden onwettige organisaties en in dc woningen van leden daarvan. Een aantal personen werd gearresteerd, o.w. ook de voorzitter van don gemeenteraad. Door het intreden van den moesson is een einde gekomen aan de actie van clan destien zout mak in. De nationalisten heb ben thans een anderen vorm van burger lijke ongehoorzaamheid 'gevonden. Zij overtreden n.l. de boschwet door hout Ie hakken in de openbare bosschen, zon Ier afdracht van de daarvoor verschuldigde be dragen aan de Britsche belasting-autori teiten. Men schab liet aantal Indische nationa listen, dat sedert het begin der burger lijke oiigehoorzaamheidscainpagne is gear resteerd en zich thans in hechtenis of in gevangenschap bevindt op 30.000. Uit Bombay wordt gemeld, dat de actie der burgerlijke ongehoorzaamheid ecu steeds grooteren omvang aanneemt. Vooral op het economische leven heeft de actie een furiesten invloed. Bijna het geheele za kenleven ligt stil en de iiïkomsten der ver schillende provincies zijn belangrijk minder geworden. De laats-te balans van de Great Indian Peninsular Railway toont een ver mindering van de inkomsten met 3 mil- lioen roepijen, en dc maalschapij heeft zich dan ook genoodzaakt gezien, zes personen treinen uit dc dienstregeling te laten val len. Terzelfdertijd blijkt, dat de staatsin komsten met 16 millioen roepijen zijn ge daald. STADSNIEUWS DE OUDSTE INWONER VAN LEIDEN DE HEER J. PRINSENBERG VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een nieuwe grondwet in Portugal aan gekondigd. De Lappo-beweging richt zich thans ook tegen de socialisten in Finland. Bij een vliegongeluk in Tsjecho-Slowakije zijn twaalf personen om het leven geko men. (Luchtvaart, 3de blad). BINNENLAND. De oud-gepensionneerden bij de spoor wegen worden gelijk gesteld met die bij het Rijk (3de blad). De pers over het plan van het Stad huis (1de blad). Inbraak in de pastorie te Leimuiden. (4de blad). Foto Slegtenhorst De heer J. Prinsenberg is Leiden's oudste inwoner, die Maandag a.s. den leeftijd van 98 jaren hoopt te bereiken. Op deze mededeelingen hebben wij natuur lijk aangebeld aan het woonhuis Langebrug 77, waar deze oudgediende sinds 6 jaren inwoont bij zijn dochter en schoonzoon, den heer J. Smit. Wij zijn toen eens wat met hem gaan praten en hebben hem laten vertellen herinneringen uit vroegere jaren. En hij bleek waarlijk ook in letterlijken zin een oudgediende te zijn, daar hij eerst in Gouda, waar hij op 25 Augus tus 1832 geboren werd, en later in Leiden het ambt vervulde van sergeant-hoornblazer. Nog onder Willem III, voegde hij er trotsch aan toe. Van zijn stiel was de heer Prinsenberg eigen lijk kleermaker en toen hij 53 jaren oud dc hoorn aan de wilgen moest hangen, vatte hij zijn oude beroep weer op. Hij kreeg werk bij een firma in Amsterdam, maar Leiden bleef hem toch trekken en op 62-jarigen leeftijd kwam hij terug naar deze stad, waar hij niet temin voor zijn firm'a uit Amsterdam bleef v. erken. En zijn arbeid bleef hij trouw tot zijn 80ste jaar. Toen eerst achtte hij de tijd voor welver diende rust gekomen. Thuis bij zijn kinderen geniet hij nu van een onbezorgden levensavond in gezondheid en vrede. Nog twee jaartjes voorloopig, zeiden wij hem, die kunnen er nog gemakkelijk bij. Als je het 98 jaar hebt uitgehouden, zijn twee jaar de moeite niet meer waard. Dat vond hij ook. Zoodat we dus besloten hebben over twee jaren den honderdsten geboortedag van Lei den's oudsten inwoner op luisterrijke wijze te vieren- Pietje Bell komt naar Leiden! Het bestuur van de 3 Oetober-Vereeni- ging ontvangt reeds thans vele brieven van hen, die van plan zijn tijdens de aanstaando 3 Octoberfeesten naar Leiden te komen en een der eersten, die zich met deze heuge lijke tijding tot liet bestuur wendde was..». Piel je Bell. Wie en wat Pietje Bell is zullen allo jongens en meisjes te Leiden en van do omgeving u zeker kunnen vertellen alsook welke leuke kwajongensstreken hij alzoo heeft uitgehaald. Velep hebben van Pietje Bell gehoord, maar gezien hebben ze hem waarschijnlijk nooit. Hij vond de 3 Octoberfeesten nu een prachtige gelegenheid eens kennis niet de Leidsche jeugd te komen maken en om van z'n dolle streken niet alleen zelf een be schrijving tc komen geven, maar ook te zamen niet zijn kameraadjes eens te laten zien welke grappen hij wel uit kau halen. Daar Pietje Bell echter bang was, dat er op den 3on October zelf zooveel duizenden vreemdelingen in de stad zijn, dat zijn aan wezigheid hier onopgemerkt zou blijven, heeft hij het bestuur, gevraagd of hij ook een paar dagen eerder mag komen. Hem is toen direct geantwoord, dat zijn bezoek op Woensdag 1 October a.s. zeer aange naam zal zijn. De. groote zaal van de Stads gehoorzaal is reeds voor hem afgehuurd on om zooveel mogelijk jongens en meisjes in de gelegenheid to stellen hem te zien cn tc hooron, zal hij dien dag met zijn ka meraden twee voorstellingen geven narae- iijk 's middags en 's avonds. Het Uitvoerend Comité der R.-K. Sport- week verzoekt de leden der sportvereeni- gingen a.s. Zondag tusschen 1 en 2 uur de j verkochte loten te komen afrekenen i. d. I Burcht. Nadien zal er Zondag geen gele- I genheid moer zijn in den Burcht voor afre- kenen.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1