PUR0L ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1930 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 15 PAARDENSPORT HET CONCOURS HIPPIQUE OP HOUTRUST. Het concours op Houtrust werd gisteren onder begunstiging van fraai weer voort gezet. De uitslagen waren: Eenspannen in Nederland geboren. A. voor paarden, afstammende van een hackney hengst: 1. Mevr. Ch. J. Dentz v. Schaick, Amsterdam, met Seducer, 2. gebr. v. d. Haar met Correspondentie, 3. Jac. Rijks, Nijmegen, met Hockwold Leader. B. voor paarden, afstammende van een niet-hackney hengst. 1. Gebr. v. d. Haar, Zeist, met Jilly, 2. P. C. C. v. d. Touw, 's Hage, met Drilkia, 3. D. Gelderman, Oldenzaal, met Tunney. Eervolle vermeldingen: P. C. C. v. d. Touw, 's Hage, met Roland, D. van Wie- ringen, Abbenes met Lusie, rar. A. Slob, Hoofddorp, met Queen Bess. Groote zilveren medaille van H. M. de Koningin voor het beste paard van A. en B.: Jilly. Springconcours, gereden door dames. Handicap. 1. mej. E. Jurgens, Hamburg, met Korsika, 40.2 sec., 2. mej. Keunen, Eindhoven met Gitanne 41.2 sec.; 3. mej. E. Jurgens, Hamburg, met Charbin 41.6 sec., 4. mevr. J. W. van Rees, Wassenaar, met Iris 44.2 sec. Eenspannen, open klasse. Hoogte mini mum 1.55 M. I. Groote zilv. medaille van H. M. de Koningin-Moeder. 1. Gebr. v. d. Haar, Zeist met Hockwold Robert, 2. dezelfde met Haddon Philippina, 3. dr. A. Drory de Perez, Voorst met Capenor Hawaian Mi nister, 4. H. F. Bultman, Heemstede met Bingley Victor. Bestgaande rijpaard. 1. Groote zilv. medaille luit. C. F. Pahud de Montagnes, Amersfoort met Marcroix, 2. mevr. van Hoboken, Seheveningen met Hassan, 3. A. Schellens, Eindhoven met Apollo (K. Hensen), 4. mej. J. Keunen, Eindhoven met Miss Helyett. Tandems, open klasse. 1. A. v. d. Kop pel, Zeist met Greystone Primerose en Orchid; 2. H. F. Bultman, Heemstede met Bingley Victor en Capenor Victor; 3. Th. Kohier, 's-Hage met Glenavan Princess Mary en Nico; 4. Jac. Rijks, Nijmegen met Nordelph Leopard en Hockwold Leader. Groot sprinconcours. Hindernissen tot 1.40 M. 1. Groote zilveren medaille van Z. K. II. den Prins, luit. H. L. M. van Schaick, Was senaar met Mascotte, 0 fouten in 1 min. 33 sec., 2. ritm. G. P. de Kruyff; 's-Hage, 0 fouten in 1 min. 34.2 sec., 3 ritm. M. Brevet 's-IIage, met Bin jou, 2 fouten, 4 ritm. C. H. Labouchère, Amersfoort, met Fran gin; 4 fouten; 5. mej. J. Keunen, Eindhoven, met Gitanne, S fouten in 1 min. 39 sec., 6. luit. von Salviati, Hamburg met Else, 8 fouten in 1 min. 39.8 sec.; 7. kapt. J. M. de Kruyff, Amersfoort met A baisse (ritm. de Kruyff) 8 fouten in 1 min. 40.2 sec.; 8. Duinstallen, 's Hage met Atlantic (Wey- ler) 9.5 fout. Eervolle vermeldingen: II. Gescher, 's-Hage met Bodega; ritm. G. P. de Kruyff 's-Hage, met Tommy, mej. E. Jurgens, Hamburg, met Charbin. LUCHTVAART VLIEGTUIG UIT TSJECH0-SL0WAKIJE VERONGELUKT. Twaalf dooden. In de buurt van Friedrichsdorf, bij Ig- lau, is gistermorgen een verkeersvliegluig van de lijn PraagPresburg gevallen. Van de 14 inzittenden werden vier op slag ge dood. Van de overigen zijn er zes in het ziekenhuis te Iglau gestorven. Ook de be st urder en de monteur waren op slag dood. Men vermoedt, dat het vliegtuig in .een onweerszone geraakt is. Nader wordt uit Praag gemeld: Het vliegtuig geraakte bij Iglau in een onweers bui en de bestuurder wilde daarom een noodlanding doen. Daarbij sleept een vleu gel over 't dak van een houten loods eener pannebakkerij Daar het vliegtuig over den kop sloeg, ontplofte de benzinetank. Het toestel was eerst 3 maanden geleden voor 2 millioen kronen door de Acro-Linie aan gekocht. Het is een OK.-Fordtoestel. DE „GRAF ZEPPELIN" NAAR SCHIPHOL? Naar „De Nieuwsbron" van gisteravond meldt, zal het luchtschip „Graf Zeppelin" binnenkort naar Nederland komen en voor het eerst in ons land landen. Volgens het blad komt het luchtschip op 6 September naar Nederland en op Schiphol bij Am sterdam zal een landing worden uitge voerd. Het blad heeft zich om inlichtingen tot het ministerie van Waterstaat gewend, waar vernomen werd, dat de minister te gen een landing geen bezwaar zou hebben, doch dat overleg wordt gepleegd met het gemeentebestuur van Amsterdam. Bij informatie is ons dit bericht beves tigd. Het gemeentebestuur heeft nog geen beslissing genomen. Bezwaren van tech- nischen aard zijn er niet. Het luchtschip zal op Schiphol kunnen landen. Wel is er geen mast, maar met touwen, bediend door 150 man kan men het gevaarte vast krij gen. De onderhandelingen loopen dan ook in hoofdzaak over dingen van administra tieven aard als entreeprijzen, veiligheids maatregelen op 't terrein en vervoer naar Schiphol. De kans, dat de besprekingen tot een goed resultaat zullen leiden is zeker niet uitgesloten. Wij vernemen voorts, dat het luchtschip zoo het naar Schiphol komt, over Seheve ningen zal varen, waar het Internationale Luchtvaartcongres op 6 September een maaltijd houdt. GEYSENDORFFER EN SCH0LTE. Komen deze twee vliegers nu weer vrij voor onzen dienst op Indië? Na het tragische geval van den Ameri- kaansche millionnair Van Lear Black, die dat mogen wij wel als zeker aannemen van de reeling van zijn jacht in zee ge vallen en verdronken is, doet zich de vraag voor, wat er nu zal gebeuren met de bei de vliegers, die gedurende een reeks van jaren dezen geldmagnaat gediend hebben als veilige piloten in alle deelen van de wereld, schrijft het Hbld. Geysendorffer en Scholte zijn in eerste instantie door de K. L. M. aan Van Lear Black afgestaan om zijn vliegtuig te be dienen in den eersten tijd van diens vluch ten. De Amerikaansche millioiinair was de verpersoonlijkte reclame voor onze K. L. M. en voor de Nederlandsche luchtvaart, want overal waar hij kwam, was het: „Ja, prachtig is het, maarik vlieg ook met een toestel van de K. L. M. en met een paar piloten van die maatschappij''. Dat zei alles. Dat was betrouwbaarheid, dat beteekende veiligheid: want die beide vliegers behooren mee tot de besten, die deze maatschappij bezat, gaven in den loop van hun diensttijd bij Van Lear Black blijken van evenveel doortastendheid en durf als van groote voorzichtigheid, waar het het uitvoeren van opdrachten betrof. Het zijn zulke menschen die wij noodig hebben in onze luchtvaart. Het zijn derge lijke mannen, die onze diensten, onze lucht postdiensten op Indië populair moeten ma ken in ons land en over onze grenzen. Deze twee vliegers hebben in den loop der laatste drie jaren een ervaring gekre gen, grooter dan de meeste K. L. M.-vlie- gers nog bezitten. Want zelfs zij, die al eenige malen naar Indië vlogen, kunnen er bijv. nog niet op bogen, dat zij een derge lijke vlucht maakten in het. volle moesson seizoen, zooals deze twee dat gedaan hebben. En het lijkt ons toe, dat de K. L. M., nu deze vliegers zonder emplooi zijn geraakt tengevolge van het verscheiden van hun opdrachtgever, al het mogelijka zal moeten doen, om en Geyseudorffer en JScKolte weer aan haar dienst te verbinden. Straks, als wij met het hopelijk uitbrei den van de Indische postdiensten tot een wckelijksche verbinding, staan voor het geval dat er pen genoegzaam aantal erva ren vliegers klaar moet zijn om een regel matige verbinding mogelijk te maken, zul len alle oude en beproefde vliegers van onze verkeersmaal schappij op die lijn in dienst moeten komen. En dat moet het voor de K. L. M. een niet te onderschatten voordeel zijn, indien zij zal kunnen be schikken, nevens de piloten, die het vorig jaar op de lijn AmsterdamBatavia hun sporen verdienden, over een tweetal als Geysendorffer en Scholte, die uit hoofde van hun vluchten de laatste drie jaren afgescheiden nog van het feit, dat zij als zij de K.L.M. gebleven waren, zeker tot de eersten zouden hebben behoord zdfc bij uitstek geschikt zijn voor wat er dan op dien langen afstand van hen zal woe den gevraagd. Inderdaad, wij mogen hier de verwach ting uitspreken, dat van de zijde van de directie van de K. L. M. niets onbeproefd zal worden gelaten om deze twee aan haar dienst te verbinden. Onze naam als lucht vaart-bedrijvende natie kan er slechts mee worden gebaat. Een vlucht over het Himalaya-gebergte. De bekende Zwitsersche vlieger Mittel- holzer houdt zich op het oogenblik bezig met de voorbereiding van twee vliegtoch ten. Naar verluidt, heeft een Amerikaan sche millionnair met Mittelholzer een over eenkomst gesloten voor een touristenvluchl dwars door Centraal-Afnka voor hemzelf en eenigen zijner vrienden. De vlucht zal in December beginnen en zal ruim drie maan den duren. Men is van plan eerst naar Dakar aan de Goudkust te vliegen, van waar de eigenlijke tocht over Afrika be gint. De route loopt via het Nigerdal en het Tsaadmeer naar den Soedan en van daar langs de Oostkust naar Zanzibar. Op den terugtocht zal het Nijldal worden ge- volgd. Wat den tweeden tocht betreft, bestaat het plan om het volgend jaar over het Himalaya-gebergte te vlieger). Hiervoor zijn speciale höogte-motoren noodig, daar een hoogte van ongeveer 10.000 meter moet worden bereikt, waarvoor de gewone vliegtuigmotoren niet kunnen worden ge bruikt. Mittelholzer heeft zich daarom reeds in verbinding gesteld met de Junker- fabrieken, die op het gebied van hoogte- vluchten ervaringen hebben opgedaan. UIT DE OMGEVING HILLEG0M. Aanbesteding. Gistermiddag werd on der architect H. Kijne aanbesteed het ver- groolen der speelplaats voor de Juliana- school, het maken van een bewaarplaats voor rijwielen en van een ijzeren hek. Inge leverd 6 biljetten; uitslag als volgt: Imt- hoorn en Zn. 1536, met hek 85 meer; Joh. Seijsener en Zn. 19b2, met hek f 160 meer; G'. van der Wilden 2140, met hek ƒ140 meer; E. Schuit ƒ2150, met hek 200 meer; A. Graper 21S0, met hek 145 meer; J. van Es 2375, met hek 160 mee^ Alle nschrijvers wonen te Hillegom. Gun ning aangehouden. Onthulling Wentholtbank. Maandag a.s. des middags te 3 uur zal de „Wentholt- Bank" op den Houttuin op eenvoudige, doch plechtige wijze worden onthuld. Deze onthulling zal geschieden door Burgemees ter D. F. Pont. Vóór het jmeepen Als gij U moeiljjk schetut omdsBUw huid gauw stuk gaat en pijn doetJdan kult gij dit geheel voorkomen, indien gijl vóór lilt inzeepen de huid even inwrijft mtt slechts een weinig (Reclame) 386 Geboren: d. van A. O. Kranenburg— Breuring; d. van J. H. Peters—van der Aarz. van T. GortSchaapz. van T. van Delft—Popken: z. van H. M. Lommerse— Vink; z. van A. VosVan Opzeeland. Ondertrouwd: A. van Riek en M. J. Reeuwijk. Getrouwd: J. L. van der Meij en II. M. Weijers. J. H. A. Beenders en M. M. van Houten. J. P. van der Velde en C. A. Pijnaker. Overleden: J. Heemskerk m. 65 j. LEI MU I DEN. INBRAAK IN DE PASTORIE. De pastoor in bed overvallen. In den nacht van Donderdag op Vrijdag j.l. bracht een inbreker een bezoek aan de R.-K. Pastorie alhier. Omstreeks halféén werd de pasloor gewekt door 't opengaan der deur van zijn slaapkamer en oogenblik- kelijk werd een deken over zijn hoofd ge gooid en met beide handen zoo vast op hem gedrukt, dat hij geen adem meer kon halen en enkel nog een schreeuw kon ge ven. Hierop begon 't kleine hondje te kef fen waarop de indringer vluchtte in een naastgelegen slaapkamer waarvan hij de deur achter zich dichtsloot om voor vervol- gin.g te zijn gevrijwaard. Van hier uit is* hij door 't raam op de serre geklommen en zoo in den tuin, waar men duidelijk de voet stappen kon zien. Nader bleek, dat hij met een ladder op de serre en vandaar niet een trapje door 't opengeschoven raam was binnengekomen. Dadelijk werd de poli tie gewaarschuwd. Het viel de politie on middellijk op, dat er niets ontvreemd was terwijl het allen schijn had dat de aanval ler zich terstond op den pastoor had ge worpen. Nadat de omtrek vergeefs per auto was afgezocht viel ten slotte de ver denking op den als onnoozel bekend staan- den W. v. B. Deze was met de plaatse lijke gesteldheid uitstekend op de hoogte, aangezien Z.eerw. zich het lot van dezen twintigjarigen persoon had aangetrokken on deze meermalen in de pastorie vriende lijk ontvangen werd. Tegen den ochtend vervoegde zich de politie dan ook aan de woning van W. v. B. en slaagde er in om dezen mee te krijgen. In de pastorie werd hij in verhoor ge nomen waarbij hij ten slott e geheel door de mand viel en een volledige bekentenis af legde. De ladders, welke hij gebruikt had voor het betreden van de bovenverdieping, had hij naar zijn verkaring uit de schuur van de pastorie weggenomen, en na Tiet ver richten van zijn daad had hij alles weer op zijn plaats teruggebracht. Op verzoek van de politie zette de onnoozele de ge heel e toedracht van het geval weer in scène. Z.eerw. was zeer onder den indruk van het gebeurde. Op advies van den Offi cier van Justitie te Haarlem zal de dadpr ten spoedigste door den burgemeester in een gesticht in béwarine worden gesteld. Zooals te begrijpen is verwekte een en ander in het dorp groote ontsteltenis. N00RDWIJKERH0UT. Auto-ongeval. Een dezer nachten werd de garagehouder B. Zandbergen door een paar van Noordwjjk komende jongelui ver zocht een auto, welke bijna geheel vernield was en bij de brug aan den Gooweg over de sloot van Zonneveld hing, te willen op halen. Door hen was deze auto met passa giers aangetroffen, die een ongeluk had den gehad. De vernielde auto belemmer de het verkeer. De heer Z. sleepte den auto naar zijn garage. Den volgenden morgen verscheen de eigenaar aan de garage. Hij had, naar hij verklaarde, een aanrijding gehad met een leuning der brug. De inzittenden, twee da mes en een heer, waren er uit geslingerd, maar er wonder boven wonder zonder on gelukken afgekomen. Met een auto wel ke achter hen reed en waarin bekenden za ten, zijn zij dien nacht huiswaarts gekeerd. Vergadering „St. Paulus". In café Brama vergaderde de R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus", afd. '-er- plegend personeel, onderafdeeling van den R. K. Volksbond alhier. De bijeenkomst was flink bezocht. Alle leden waren tegen woordig. De voorzitter, de heer M. Thibaut, opende de vergadering met den chr. groet en sprak een kort welkomstwoord. Na voor lezing van de notulen der vorige vergade ring werd het eenigste punt der agenda- „verkiezing van een bestuurslid wegens af treding van den heer Th. Scherder" aan de orde gestold. Na gehouden stemming en herstemming werd als bestuurslid geko zen de heer J. J. Peters. Als voorzitter werd gekozen in plaats van den heer M. V. Thibaut, die gaat ver trekken, de heer T. Venten. Beide gekoze nen verklaarden hun benoeming te willen aanvaarden. De Geest. Adviseur, kapelaan J. v. Stralen, wenschte beide heeren ge luk met het in hen gestelde vertrouwen en sprak de hoop uit, dat beiden nog lang bun heste krachten zouden geven voor den bloei dezer nog jonge vereeniging. Ook de voorzitter van den Volksbond, den heer A. H$ v. Noort, bij wien voor een gedeelte de leiding berustte, sprak eenige woorden van aanmoediging en felicitatie. Na een zeer geanimeerde rondvraag volgde slui ting op de gebruikelijke wijze. Torpedo aangespoeld. Op het strand onder den „Ruigen hoek" is een torpedo aangespoeld. Het ding ziet er vrij onoog lijk uit, claar een dikke laag roest het ge heel bedekt. Of het echter even onschul dig is? N00RDWIJK. Gevonden. Portemonnaie met inhoud, ceintuur, zilveren armband, grijze gabar dine regenjas met riem, bruin kistje, gummi kinderjasje, witte rieten terrasstoel, arm band van roodc granaatkralen, gouden slot met steentje, Lipssleutel no. 15569, huis sleutel, R. K. Gebedenboekje, zwart lede ren ceintuur, doublé damesarmband, huis sleutel, blauwe muts gestreept, blauwe muts met roode rand, groot model zakmes (snoeimes), twee nieuwe theedoeken, hoe? van een reservewiel van auto „Chandler", kleine zilveren rozenkrans. Inlichtingen uitsluitend Woensdags en Zaterdags van 121 uur nam. aan het politie-bureau te Noord wijk-Binnen. Gevestigd: M. A. Smits van Nijme gen, Maria-Gestiehl. N. Kamp van Am sterdam, Maria-Gesticht. M. A. G. Klin- keni-Tait van Rotterdam, Maria-Gesticht. C. A. G. Alkemade van Culemborg, Voorstraat 56. Fam. A. J. Diepenveen van 's Hage, Binnenweg 13c.— K. Kruijs- wijk van Velsen, Kerkstraat 16. G. A. E. v. Went van Oegstgeest, Wilhelminastr. 29. E. Th. Ponsioen van Rotterdam, Bronckhorststr. 4*2. E. M. v. Muiden van 's Bosch, Bronckhorststr. 42. Vertrokken: F. J. M. Wittelaar, Kerkstraat 379 Arasterdam. R. Vies, Nic. Maesstraat 24, Amsterdam. A. de Groot, Hcnegouwerlaan 62, Rotterdam. J. P. M. Blewanus, v. Oldenb.straat 120a, Rotterdam. G. Breedveld, Zaagmolen straat 151B, Rotterdam. M. E. H. Re geer, Nieuwsteeg 12. Leiden. Fam. W. P. Knoester, Schoolstraat 39, den Haag. M. C. v. Benthem, Eemnes. B. C. Lentjes, Weslstraat 5, Wijk-Maastricht. W. A. Roodenrijs. Markt 198, Oudewater. J. M. M. Romijn, Weth. Juffcrmanstr. 82, Oegstgeest. J. de Does 602 Broek op Lan- gendijk. W0UBRUGGE. Onze gemeente bestaat 425 jaar. Ter herinnering aan het 425-jarig be staan van ons dorp wapperde dien dag on/.e nationale driekleur van het raadhuis. Wij kunnen hier nog laten volgen, dat 80 jaren na die eerste nederzetting, in 1585, het eerste kerkgebouw hier werd opge richt, dat dit een flink gebouw moet ge weest zijn, bleek in 1909, toen bij de op gravingen, naast het thans bestaande ge- bouw de fundeeringmuur werd ontdekt, welke een dikte had van 1.10 meter. Dat gebouw heeft hier nyiar 68 jaar dienst gedaan. Wat het motief was. dat het thans bestaande in 1653 werd opgericht en het vorige afgebroken, hebben wij nog niet kunnen opsporen. Dat nos dorp na 1505 in bloei is toegeno men blijkt wel daaruit, dat men in zoo'n kort tijdperk twee kerkgebouwen kon op richten. Te Jacobswoude zag het er niet rooskleurig uit, als wij vernemen de ver klaring in 1314 van de pastoor Jacob Dirc- zoon en schout Barthout Gerritsz. „Datter in Jacobswoude als sijn 35 haertsteeden maer er sijn 14 huyzen niet waerdich paertstallen te heeten e'n.-le tmcerderdeel van dien leeft van de heyli- gen geest". „Scyt de pastoor, dat ter sijn omtrent 200 Communicanten daerof deen helft arm ende miserabel (behoeftig) was". Of die opgave juist is, laten wij in liet midden. Het betrof opgaven voor belas ting. Die opgaven betroffen trerrein, thans liggende in den polder „Vierambacht" on der Woubruggo. Want, zoo deelt den schout melë: daer- af dat w^stwaerls leijt 700 mergen,.... wert gebruijck te Coudekerck, Leijder- dorp, Hoichmade, ende behoert den eijgen daer of toe, den pastoor van Hoichmade ende Kcrcke aldaer, Clooster van Leijder dorp, ende tcapitel van den Hoogenlande" •Geboren: Simon Nicolaas z. van G~ J. den Dubbelden en J. C. Straathof. Overleden: K. den Horde 18 j. Ondertrouwd: M. Tenscn 37 j en W. Kroes 33 j. .T. Bochove 28 j. en M. A. kade 22 j. J. A. en en on en Non A. Bulk 24 j. - A. Rijkens 27 j. en C.'Ver kade -22 j. J. A. van den Berg 27 j. en T. van der Bijl 25 j. WASSENAAR. Diefstal. Door mevr. S. aan den Kerkdam is aangifte gedaan, dat van een rijwiel in de garage een electrische lan taarn was afgerukt en medegenomen. Het macht de politie spoedig gelukken den da der, den 21-jarigen F. uit Voorscholen aan te houden. Verboden wielerwedstrijden. De la nen in de omgeving van Nieuw Wassenaar worden door groepjes Hagenaars de laat ste dagen gekozen, om wielerwedstrijden te houden. De bewoners ondervinden van deze heeren, die vaak zeer brutaal optre den, niet weinig last. Zoodra de politie arriveert, worden de wedstrijden gestaakt, zooda^ er alleen overblijft de heeren te verspreiden. Op avontuur. Door de politie zijn aan gehouden en naar hun woonplaats gebracht 2 jongens uil Den Haag, 10 en 12 jaar oud, die hier ronddoolden en als zij de kans schoon zagen, fruit wegnamen van groen- tenwagens. Een valsch belastingplaatje. Door een brievenbesteller is bij de politie een gevon den belastingplaatje gedeponeerd, dat bij onderzoek valsch bleek te zijn. De gaatjes voor bevestging ontbraken. Overigens was het keurig nagemaakt. Geboren: Willemina Maria d. v. C. N Suurenbroek en J. M. Kersten. Overleden: Gerarda Theresia Par- levliet 2d. Klasina Maria Sluijmer, wed. van J. de Nijg 78 j. Ondertrouwd: A. van Weezenbeek en C. II. M. Lutkie. A. van Woerkom en E. A. Oberg. P. J. van Cassel H. J. M. van der Kroft. L. Kortekaas en J. M. van Schijndel. VOOR DE POSTZEGEL LIEFHEBBERS NIEUWE POSTZEGELS. Spanje. Als. aanvulling op de vorige opgave vallen nog te vermelden met de jaar tallen 19281929, doch overigens in de zelfde teekening: 2 centimos, olijfgroen. 5 centimos, grijs-violet. 25 centimos, rose. Luchtpostzegels: 5 centimos, olijf- en blauwgroen. 5 centimes, karmijn en geel. 10 centimos, blauwgroen en geelgroen. 15 centimos, zwart en oranje. 20 centimos, blauw en rood. 23 centimos, karmijn en roodbruin. 30 centimos, grijs en violet, 40 centimos, blauw en ultramarijn. 50 centimos, rood en groen. 1 peseta, bruinlila en violet. 4 peseta's, bruinkarmijn en zwart. 4 peseta's, grijs en blauwgroen. 10 peseta's, sopia en grijs. Expresse-zegels: Opdruk „Urgente" in zwart op: frankeerzegel 20 centimos, bruinlila. Luchtpost zegel 20 centimos, blauwgroen en bruin. liancif.en Josef Go.ya, zich noemende Fraincisco José de Goa v Lueicntes, werd 30 Maart 1716 te Fuendeto (in Aragan) ge boren. Reeds op jeugdigen leeftijd was hij achtereenvo'gens leerling van José Luzan Y Martinez en Francisco Rayou. Zijn be langrijkste werken als schilder zijn „La Ma ja", tal van kerkelijke fresco's, fraaie ontwerpen voor Gobelins, enz. Hij was de ccrsip moderne schilder van de 19de eeuw. In 1797 verschenen van „Caprichos", een reeks van etsen niet korte bijschriften. In 1810 de serie etsen „Los Desastros" (gru welen). Andere series van zijn hand vor men do „Disparates", vreemde dingen of zonderlingheden, welke in 1819 versche nen. Van d? hierboven vermelde lucht- posczegels zijn de ontwerpen aan de etsen ontleend, en wel aan do „Los Caprichos" \olaverunt, Manera de Vola, Beau Vivage en Disparate Volante. Nederlandsche postzegelbeurs. De inmiddels verschenen en fraai uitge voerde catalogus van de 41ste Postzegel veiling is voor serieuze verzamelaars gratis op aanvraag verkrijgbaar. Statonsweg 2, Tel. 17133, Den Haag. Opdrukken. Algemeen verschijnsel. Noodig en Overbodig. Onnoodige opdruk ken weinig verheffend. Buiten- landscbe postkantoren. Staatkun dige ömmokeer. Humor in Beie ren. Oorlogstoestand. Zondvloed. Opdrukken op postzegels en andere postwaarden worden in zeer vele landen gevonden. Ik geloof, dat wanneer wij de Oud-Duitsehe, Oud-Italiaansche staten en enkele andere buiten beschouwing laten, er geen land te vinden is, dat niet om de een of andere reden nu cn dan zijn post zegels van opdruk heeft voorzien. Het „waarom" is niet met enkele woorden aan te geven, en nog minder zijn altijd postale redenen aan te wijzen, die de oorzaak van menigen opdruk waren. Ja, er zijn vele, zeer vele gevallen aan te wijzen, waarin de opd ruk absoluut niet noodzakelijk was en alleen geschiedde omgeld uit de zakken der verzamelaars te kloppen en aan het betrokken postbestuur een zoet winstje te bezorgen. Wij behoeven, om een bewijs voor het laatste te geven, niet ver te zoekenals wij alleen even denken aan de opdruk ken op brandkast zegels van Suriname en Curasao. Verzamelaars zijn goede men schen, brave burgers, die op hun tijd hun belasting betalen, maar het heeloniaal niet aardig vinden, dat huil nu en dan weer eens een extra-belasting wordt opgelegd. Gaat liet om een reden van feestelijken of menschlievenden aard, dat door een geV genheidsuitgifte of gelegenheidsopariiK bi»n steun voor een Olympiade hel onverzorgde kind wordt gevraagd, dan zul len de verzamelaars er in berusten. Maar ernstig dien; te worden geprotesteerd, als de Administratie der Posterijen zonder eenigen noodzaak en alleen orn geld uit de verzaraelaarswcield te halen, zegelres tanten niet vernietigd, maar van een op druk voorziende, als nieuwe postwaarden aankondigt en^ze bij inschrijving gaat verkoopen. Deze methode is niet geschikt, om het aanzien van een land- in liet nog der bui tenwereld te verhoogen. Ik behoef wel geen verzamelaar te vertellen, dal Salva dor en andere Amerikaansche Republie ken ,om al hunne met opzet vervaardigde uitersten van postwaarden niet tot de eer- ste-klasse landen worden gerekend, en dat vele verzamelaars er niet aan denken, iets van die landen te verzamelen. Het gevoel, door eenig land te worden uitge buit, vernedert dat land in het oog van den verzamelaar over dc geheele wereld. De gevolgtrekking ligt voor de hand. Wan neer een eerste-klasse-land zich aan zoo'n zelfde fout schuldig maakt, zal hetzelfde gemopper in de geheele verzamelaarswe reld worden vernomen, en het aanzien van zoo'n land er dooi lijden. Het is niet doenlijk, om al de oorzaken aan te geven, die aanleiding voor eenigen opdruk waren, of nog zijn. Luxemburg is b.v. een der weinige landen in Europa, die geregeld dienstzegels uitgeven. Dit land gebruikt sedert 1875 naast de postzegels voor het_ algemeen^ verkeer, dienstzegels voor den internen dienst, en heeft daarvoor nooit een zege] in eigen teekening uitgege ven, maar uitsluitend de in koers zijnde zegels gebruikt door die van dc opdruk ken Offieiel of S. P. te voorzien. Is in dit geval de opdruk een regelmatig terugko mend verschijnsel in het postwezen van 't land en daarvan een noodzakelijk onder deel uitmakend, zoo zijn er verschillende gevallen, die het maken van opdrukken volkomen verklaarbaar maken.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 15