De pers over het plan voor het nieuwe Stadhuis te Leiden FONÖERS - ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1930 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 14 der omdat de organisaties zelve nog geen duidelijke lijn trokken; de onderwijzers zijn do eersten, die althans een algemeen denkbeeld aan de hand deden, waarmede anderen het echter niet eens schijnen te zijn. De weigering van het Kabinet. De pertinente weigering van den minis ter van Finaciën om de herziening van het Bezoldigingsbesluit ter hand te nemen en de verklaring van den premier, dat de geheele regeering op lit stuk achter den minister van Financiën staat, heeft ook de Katholieke Kamerfractie verrast, omdat immers de premier als partijvoorzitter en ook Katholieke ministers een groot aan deel hebben gehad in de totstandkoming van het Katholiek Program en ook zij, als Kamerleden, dien eisen van herziening van het Bezoldigingsbesluit door hunne l.and- teekening hebben bekrachtigd. Ka deze pertinente weigering stond zij voor de taak hare houding daartegenover te bepalen, wat maar niet in een vloek en een zucht kan. gebeuren. Zeker niet tijdens de zitting van het Parlemeit, die de volle aandacht harer leden opeischi voor de onderwerpen, die telkens aan de orde ko men. Want de beslissing, die zij heeft te ne men, is van zéér vèr strekkende beteeke- nis. Dan komt bijv. in laatste instantie wel degelijk de vraag op, of de zedelijke en stoffelijke belangen, bc:rokkcn bij de sa larisverbetering der ambtenaren, opwegen tegen de zedelijke en stoffelijke belangen, welke door een kabincscrisis en alles wat daarop zou moeten volgen, zouden worden getroffen en geschaad. LAND- EN TUINBOUW TOEPASSING WET COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREENKOMST. Aan alle belanghebbende vcreenigingen. In artikel 2 van de Wet van den 2-lsten December 1927 S. 415 houdende nadere re geling van de Collectieve Arbeidsover eenkomst is bepaald, dat eene vereeniging van werkgevers of van arbeiders slechts bevoegd is tob het aangaan van collectie ve arbeidsovereenkomsten, indien de Sta tuten der vereeniging deze bevoegdheid niet name noemen. Op deze strenge bepaling heeft artikel 26 der Wet eene verzachting aangebracht in dien zin, dat voor vereen., welke op het tijdstip van de in werking treding der nieuwe regeling partij zijn of in de twee daaraan voorafgaande jaren partij ge weest zijn bii eene collectieve arbeids overeenkomst, artikel 2 eerst twee jaren na die in werking treding toepassing vindt. Nu is bij Kon. Besluit van 7 Februari 1928 bepaald, dat de Wet op de collectieve arbeidsovereenkomst op 1 September 192S in werking zou treden. Derhalve zij op 1 September 1930 de twee jaren, bedoeld in artikel 26, om. Van dien datum af geldt de. verplichting van artikel 2 dus voor alle vereenigingen, die een collectieve arbeids overeenkomst wenschcn af te sluiten. Op dit oogenblik heeft deze verplichting nog geen practisehe beteekenis. De collec tieve arbeidsovereenkomsten voor de pe riode 19301931 zijn allen reeds afgesloten en daar is niet meer aan te tornen. Deze blijven bindend tot het einde van den in de e. a. o. genoemden termijn. In Februari, Maart en verder op som mige plaatsen zelfs nog eerder zullen de collectieve arbeidsovereenkomsten goed deels worden vernieuwd. Dan moeten de conlract-sluitende vereenigingen voldoen aan den eisch van artikel 2 der Wet: hare statuten moeten de bevoegdheid om col lectieve arbeidsovereenkomsten af te slui ten met name Dit. kan geschieden door eenvoudig in het artikel, waarin de middelen, waarmede de vereeniging zich voorstelt haar doel te bereiken, genoemd worden, op te nemen een zinsnede als b.v. deze: „het zoo noo- dig afsluiten van eene colectieve arbeids overeenkomst ten behoeve harer leden". Iu de omschrijving van het doel der ver eeniging zal geen wijziging noodig zijn. Immers het desbetreffende artikel der Sta tuten omschrijft dit doel gewoonlijk met: „de behartiging van de belangen der le den7' of iets van dien aard. En dat is vol doende. Reeds twee jaren achtereen heeft ons bestuur de belanghebbende vereenigingen bekend gemaakt met deze verplichting, die nu per 1 September 1930 ten volle van kracht wordt. Het heeft er bij die gelegen heden ook op gewezen, dat voor verzoek schriften om goedkeuring-van wijziging van statuten van vereenigingen, ten einde de statuten in overeenstemming te brengen met de bepalingen der Wet op de c. a. o.'s vrijstelling van zegelrecht werd gegeven. Deze vrijstelling geldt echter slechts voor verzoekschriften, ingediend vóór 1 Sep tember 1930. Men heeft thans dus nog slechts enkele dagen de kans; In ieder geval echter is het noodzake lijk, dat die vereenigingen, welke in het voorjaar van 1930 weer collectieve arbeids overeenkomsten zullen moeten afsluiten en tot dusver nog verzuimden aan de wet telijke verplichting ten aanzien van de wij ziging harer statuten te voldoen, ten spoe digste hare statuten in overeenstemming brengen met het wettelijk voorschrift. Voor het Bestuur van den Alg. B. K. Landbouw Bedrijfsraad: Mr. Dr. ABN. BORRET S. J., voorzitter. Mr. H. VAN HAASTERT, Adj. secretaris. Velen, die j.l. Dinsdag aan de persconferen tie te Leiden met den architect van het nieuwe stadhuis, ir. Dudok, hebben deelgenomen, ge ven nu reeds hun oordeel, tegelijk met de me- dcdeeling en beschrijving van het onzen lezers bekende plan. Sommigen geven hun oordeel al heel beslist, anderen doen het nog weifelend. Wij merken op, dat zeker niet vóór October het vraagstuk in den gemeenteraad zal komen dus dat er nog wel tijd is voor wie dat wen- schen om nog even na te denken, alvorens te oordeelen. Het is, in zekeren in, een experiment. De redacteur van de Maasb-ode geeft zijn meening over het plan aldus heel kort: „De voorstanders van het behoud van den ouden gevel, kunnen met het plan Dudok te vreden zijn. Dit bovenal vernuftig ontwerp heeft het kostbare bouwdeel met groote om zichtigheid behandeld en met zorg in de to taalconceptie opgenomen. Aan de gedachte, dat de gevel gecombineerd is met een als ge heel moderne conceptie, zal men moeten „wen nen". Het is, in zekeren zin, een experiment en de architect heeft gelijk als hij het oordeel daarover voor een deel een gevoelskwestie acht. Liever zouden wij in dit verband spreken van geloof, Een oplossing als deze aanvaarden, is gelooven in de moderne Nederlandsche bouwkunst zooals Dudok haar vertegenwoor digt, gelooven, dal zij ook in de toekomst blij vend zal worden erkend". „Een geweldig contrast het resultaat". M, v. R. in de T ij d is niet heel erg en thousiast voor het plan, zooals blijkt uit het volgende: „Past dit moderne project nu werkelijk in de sfeer van Leiden's centrum? De heer Du dok redeneert: het raadhuis, dat er langer zijn zal dan de omgevende bebouwing, behoort lei ding te geven aan de verdere architecturale ontwikkeling, het raadhuis behoeft zich dus niet te richten naar de omgeving, neen, de omge ving zal zich veeleer aan den trant van het raadhuis moeten aanpassen. Maar, zoo vra gen wij, zal dan de gemeente niet moeten be ginnen met den heer Dudok op te dragen, de Koornbrug te vervangen door een meer bij zijn raadhuis passend bouwsel? Want dit dreigt an toch waarlijk wel een affreuze combinatie te worden. Zal de reeks verlichte winkels aan de Visch- markt niet eer een „schaduwzijde" dan een „lichtzijde" zijn van het plan? Het moge waar zijn, dat een winkelgalerij den Vischmarktgevel des avonds verlevendigen zal, daar staat dunkt ons tegenover, dat de étalages, ge woonlijk geen toonbeeld van smaak en dinstinc- tie, een rommeligen indruk zullen teweeg brengen en niet ten goede zullen komen aan het cachet, dat een raadhuis onzes inziens nu eenmaal behoort te bezitten. Zal de toren, hoe fraai ook op zichzelf, niet hinderlijk uitsteken boven den Renaissance- gevel? De heer Dudok demonstreerde ons op de teekeningen, dat dit, staat men tegenover het raadhuis in de Breestraat, niet noemens waard zal zijn. Maar zoo vragen wij weder als men nu eens uit de richting van het Rapenburg nadert, zal men dan niet een to taal ander effect krijgen? Zal dan, ook al ziét men slechts den kubus met de wijzerplaten, niet een geweldig contrast het resultaat zijn?" „Een werk, dat een historische stad waardig is." Wél enthousiast is de heer H. T. Zwiers in het Handelsblad": „Laten zij, die over dit plan zullen moeten oordeelen en die tegenover den vorm mis schien wat gereserveerd gestemd zijn, besef fen dat het niet deze is, die de waarde van het gebouw uitmaakt, maar eerder de alge- meene houding, de allure, en vooral de sfeer, waarin de oplossing is gezocht. Laten zij zich eens aan de hand van een stel nuchtere tee keningen van b.v. Dudok's colombarium te Westerveld een indruk vestigen hoe stug en droog en dor dat wel moet zijn om dan in de werkelijkheid te gaan zien, dat het.... anders is, juist omdat daar een sfeer is geschapen die niet op de teekeningen was te zien, al thans niet voor wie niet door dagelijksche er varing geleerd heeft, dat de bestudeering van plattegronden en doorsnedeteekeningen een beter inzicht geeft in de werking van een mo numentaal bouwwerk, dan de beste perspec- tiefschets, die soms ten hoogste suggestief kan zijn, maar die dan bij uitvoering niet meer dan een fantastisch prentje blijkt te zijn geweest'.' En verder: „De afwerking van den klokken-en-caril- lontoren zal m.i. wegens haar zichtbaarheid van de Breestraat af een rijke en verfijnde de tailleering vragen. Ik hoop, dat, door wijs be leid van het gemeentebestuur den bouwmeester spoedig de gelegenheid krijgt in de beëindi ging van dezen toren tevens de kroon te zet ten op een werk, dat een Êirforische stad waardig is en dat haar de gelegenheid geeft tot een voor langeren tijd., historische daad". „Meesterlijk". De bouwkundige medewerker van de N. R o 11. C r t. beoordeelt het plan met heel veel lof: „De wijze, waarop Dudok, op het uiterst moeilijke terrein, zijn plan heeft ontwikkeld, is meesterlijk te noemen. Den ouden gevel heeft hij als dokument beschouwd en geheel onafhankelijk wat het karakter betreft, zijn ontwerp gemaakt. Op ongezochte wijze (althans zoo komt het ons nu voor; de vak man weet, hoe de schijnbaar eenvoudigste op lossing dikwijls eerst na lang zoeken wordt gevonden!) heeft hij het oude en het nieuwe gescheiden weten te houden, zoodat nergens ook maar één oogenblik de oude en nieuwe gevels gelijktijdig te zien zijn. De Breestraat behoudt haar historischen gevel met verbete ring van de zwakke partijen, zonder dat iemand eenigen angst behoeft te koesteren, dat te veel gerestaureerd of gefantaseerd wordt". Ook aan de Breestraat een geheel nieuwe gevel. Dat is de meening, die het Vaderland verdedigt: „De vraag van mooi of leelijk dus gaarne aan ieders inzicht overlatend, willen wij wel wijzen op de groote doelmatigheid van het ingediende plan en hulde brengen aan den heer Dudok voor de wijze, waarop hij gebruik heeft weten te maken van de eigenaardige lig ging en begrenzing van het hem ter beschik king gestelde terrein. Het is hem gelukt alle diensten der gemeente onder te brengen en, voor zoover wij dit aan de hand der teeke ningen beooraeelen kunnen, op een wijze, dat elke dienst over voldoende ruimte beschikt, terwijl bovendien voor „actieve reserve" in ruime mate is gezorgd. Ook de harmonische indeeling van het gebouw, de representatieve vertrekken aan de Breestraatzijde, de raads zaal grenzend op het binnenhof, de voor het publiek bestemde lokaliteiten, van alle zijden gemakkelijk te bereiken, maken het plan in niet geringe mate aantrekkelijk. Of de hoofdingang aan de Vischmarktzijde, welke als een afzonderlijke bijbouw bedoeld is, aan het aesthetisch geheel geen afbreuk zal doen, is van tevoren moeilijk te zeggen. Mocht dit inderdaad blijken niet het geval te zijn, dan behoort deze vondst, alsmede die van het aanleggen van een open plein in het midden van het gebouw tot de meest typische kenmer ken van het plan; geheel op een lijn hiermede staat de aanbouw van een winkelgalerij op de Vischmarkt, waardoor deze straat als win kelstand geheel behouden blijft. Kan men zich met den bouwstijl dus ver eenigen, en wij zouden den Leidenaars een ruimen tijd willen laten om zich met dit voor hen geheel nieuwe vertrouwd te maken dan geven wij het plan een goede kans om te worden aanvaard, maar dan gewijzigd in dien zin, dat aan de Breestraat een gevel kome, welke zich aan het gebouw „met de strakke lijn" geheel aansluit". Wij willen het voor heden bij deze nogal afwijkende! meeningen laten. Dat wij onzen lezers van alle belangwek kende oordeelvelingen in deze op de hoogte zullen houden en ook deskundigen zullen uitnoodigen in ons blad hun meening te zeg gen, spreekt van zelf. SPORT VOETBAL A. K. FEDERATIE. Jubileumwedstrijden S. J. C. Zondag zullen de jubileumwedstrijden van S. J. C. voortgezet worden met een zeer belangrijken wedstrijd en wel tegen het sterke de Meer I uit Amsterdam, wel ke club in de competitie uitkomt in de le klas R. K. F. Dit belooft een spannende wedstrijd te worden. Het eerste van S. J. C. zal moeten aantoonen of het zich kan aanpassen aan het spel der le klasse, waarin het dit jaar zijn intrede zal doen. Het derde elftal zal te 1 uur St. Bernar- dus ontmoeten, terwijl na den hoofdwed strijd S. J. C. II zal uitkomen tegen het sterke St. Bernardus I uit Hazerswoude. Het geheel belooft voor onze spelers en supporters een mooie middag te worden, waarbij het aan belangstelling niet zal ontbreken. 1 uur: S. J. C. IllSt. Bernardus II. 2.30 uur: S. J. C. IDe Meer I 4 uur: S. J. C. IISt. Bernardus I. R. K. Sportvereeniging ,VTeijlingen". De wedstrijd Leiden ILisse I voor de seriewedstrijden van Teijlingen wordt a.s. Zondag om 2.30 uur op Sporthof ge speeld. Er wordt gespeeld om den 3cn Zondag vrij te houden, om zich zoo te oefenen voor de komende wedstrijden. Bovendien worden alle voetballers er nog eens aan herinnerd, dat eiken Maandag avond om pl.m. 7.15 uur op het Meerburg terrein onder leiding van den heer A. Goddijn getraind wordt, welke avonden uitstekend geschikt zijn, om zich alvast wat „in te trappen". De jongens adspiranten van de afd. gymnastiek hebben Maandag van 5.30 6.30 uur balspel en van 6.307.30 uur gym nastiekles. Daar op de gymnastiekles de oefeningen geleerd worden voor de a.s. gymnastiekwedstrijden worden alle adspi ranten en ook de junioren aangespoord om, Maandag a.s. te beginnen, de gymnas tieklessen trouw te bezoeken. De gymnastiekles voor de meisjes-adspi- ranten wordt niet gegeven op Donderdag a.s., maar op Vrijdag a.s., te beginnen om 5 uur. R. K. Sportvereeniging D. 0. S. Morgen gaat D. O. S. naar Stompwijk om daar een beslissingswedstrijd te spelen tegen V. V. L. I. Wij hopen, dat daar een pleizierige wedstrijd wordt gespeeld en dat de sterkste winnen zal. De tocht gaat gezamenlijk per fiets. Sup porters worden verzocht zich mede aan te sluiten, zoodafc dit naar we hopen een ge zellige fietstocht zal worden; vertrek half één vanaf clublokaal. CRICKET Overzicht. H. D. V. S. I krijgt H. C. C. I op be zoek en heeft bitter weinig kans op eenig succes. De groote Haagsche laat niet met zich spotten op het oogenblik en met een flinke overwinning stelt ze zioh morgen veilig op de 2de plaats. Haar concurrente V. V. V. zal tegen de kampioenen wel het onderspit moeten delven. H. C. O. II heeft trouwens nog wat goed te maken in Am sterdam en we twijfelen er ook niet aan of ze zal revanche nemen op haar smade lijke nederlaag op eigen terrein geleden. V. R. A. ontvangt P. W. P. W. is den laatsten tijd in uitstekende vorm en als de Enschedeërs volledig zijn zal V. R. A. moeite genoeg hebben om de puntjes thuis te houden. Haarlem speelt thuis tegen R. en W. Ook al omdat het hier een plaatse lijke ontmoeting betreft valt er van den uitslag weinig te zeggen. Haarlem heeft zich na een lange periode van malaise aardig hersteld terwijl de laatste presta ties van R. en W. niet meevallen. Overgangsklasse: H. C. C. II is na haar twee inningsoverwinningen kampioen ge worden en speelt morgen haar laatste wed strijd tegen H. T. C. C. welke van minder belang is. Ajax kan nog 2de worden als er morgen van R. C. H. wordt gewonnen. R. C. H. beschikt over een zeer goede fast-bowler en waar Ajax zich niet erg sterk heeft betoond op fast-'oowlen durvea we ons aan geen voorspelling wagen. L. C. C. kan morgen revanche nemen op V. O. C. II. Ajax III heeft geen schijn van kans tegen H. B. S. prijs, zoodat de Teijlingen supporters kun nen genieten van een spannenden strijd. Om 12.30 uur is vastgesteld voor de serie der Juniores Leiden IO. V. V. I. Om 4.30 uur Teijlingen IIS. N. A. I, zoodat a.s. Zondag wel genoten kan worden door de sportliefhebbers. DIOC. HAARL. BOND. R. K. Sportvereeniging „Meerburg" Zoeterwoude (H.R.) Voor de athleten van „Meerburg" is hel morgen een gewichtige dag. Dan gaan zij naar Delft, om aldaar deel te nemen aan dë atletiekwedstrijden van D. H. L., waar zij de beste athleten uit het Haarlemsche .Diocees te bekampen zullen krijgen. De strijd zal dus uiterst zwaar zijn, wat voor de Meerburgers een reden mag zijn, om zich zooveel mogelijk in te spannen. Dan alleen zijn eenige succesjes niet uitgeslo ten. Het vertrek uit Leiden naar Delft is vastgesteld op 11.25 uur. Alle athleten worden echter verzocht reeds om 11.10 uur aan het station aanwezig te willen zijn voor het in ontvangst nemen der plaats bewijzen, waardoor alles op een kalme en ordelijke wijze gaan kan. Morgen speelt het eerste elftal van „Meerburg" een vriendsohappelijken wed strijd op het O. Y. V.-terrein tegen O. V. V. I. In verband met het aanstaande be gin der competities worden de leden van het eerste elftal dringend verzocht, dien Jearme d'Arc. Laat allen die deelnemen aan de Athle tiekwedstrijden van D. H. L. te Delft op Zondag 24 Augustus er vooral voor zor gen tijdig aanwezig te zijn op het Sta tionsplein des morgens half elf,t waar spoorkaartjes en startkaarten zullen uit gereikt, en nog eenige nadere mededee- lingen gedaan zullen worden. Dus allen zonder uitzondering half elf op het Sta tionsplein. Tevens zij medegedeeld, dat de vacan- tie is beëindigd. Men zie de desbetreffende advertentie in dit nummer. R. K. Sportvereeniging „Leiden". De athleten die deel zullen nemen aan de wedstrijden op het D. H. L.-terrein te Delft worden om half elf verwacht op het Stationsplein, waar hun de deelnemers kaarten worden uitgereikt. Dan kunnen we gezamenlijk op een. gezelschapsbiljet orn 6 min. voor elf vertrekken. WIELRENNEN HET NIEUWE STADHUIS Hoera, hoera, 't Stadhuis is klaar, Tenminste op papier We hebben van ons wackten dan Toch eindelijk pleizier. De oude gevel hebben we Reeds anderhalf jaar Zoo trouw bewaard, 't geduld wordt n« Beloond! 't Is voor elkaar! Als de gemeenteraad nou wil, Je weet het immers nooit, Dan is ons nieuw gemeentehuis In acht jaar wel voltooid. Yindt u het niet een prachtgebouw? Yan voren hoogst antiek, Van achteren moderne stijl En verder: symboliek. Van achteren een winkelpand, Een schoon e galerij, Misschien komt er op 't binnenplein Nog wel een circus bij. En is dit bouwwerk eenmaal klaar Dan gaan we naar 't Stadhuis En komen dan met griesmeel of Andijvie weer naar huis. De burgemeester mooi in 't wit, Staat voortaan uur na uur Beleefd voor al zijn klanten klaar Met haring in het zuur. De secretaris nauwgezet, Verkoopt aan ieder, die Maar wil, coupons japonnenstof En dure lingerie. De wethouders zijn ook present En met hun personeel Verkoopen zij fruit, groente, rijst En bokking of makreel. Een goede raad aan 3t stadsbestuur, En neem die van mij aan: Bouw dit stadhuis, maar is het klaar, Laat dan de schutting staan 1 TROUBADOUR. I Rijdt veiik I Nijdt veilig, berijdt...!. I MICHARD SLAAT MOESKOPS. De 100 K.M. stayerswedstrijd. Eindelijk na vele weken van regen en pech een prachtige avond, een blauwe hemel en bijna geen wind. En daarbij een programma op de Stadioir-vielerbaan van de beste soort, een ouverture om zoo te zeggen van de wereld kampioenschappen, die """Wt te Brus sel plaats zullen vinden. Ongeveer 15.000 toe schouwers woonden de wedstrijden bij. Het programma begint met de beslissing van den wedstrijd o? het sprintkampioen schap van Noord-Holland in drie ritten over 1 K.M. Eerste rit; 1. Homma, 2. Bouquet, 3. van Egmond, 4. Engelmoer. Tweede rit. Nadat door bandenpech tweemaal moet worden over gereden wordt de uitslag: 1. van Egmond, 2. Homma, 3. Bouquet, 4 Engelmoer. De laatste rit geeft een moie sprint, waarbij de renners bij elkaar blijven. Met twee wiellengten ver schil gaat van Egmond het eerst over de streep. De uitslag: 1. van Egmond, 2. Homma, 3. Bouquet, 4. Engelmoer. Totaal klassement: 1. van Egmond, 5 p. 2. Homma 5 p. 3. Bouquet 7 p. 4. Engelmoer 12 p. De wedstrijd over 6 K.M. voor amateurs wordt gereden in tyee ritten; de drie eerst aankomenden van den eersten rit zijn Kalb, 2. Tewes, 3. van Egmond. Van den tweeden rit: 1. Thiel, 2. Dieterman, 3. Looyen. De tien eerstaankomenden van eiken rit komen tenslotte uit in de beslissing. De beslissing wordt verreden in een rit over 10 K.M. Einduitslag: 1. Visser, 2. Looyen, 3. Be rends, 4. Thiel. Dan komt de sprintwedstrijd tusschen de beide cracks Moeskops en Michard. In twee ritten, elk over 1 K.M., wordt deze match verreden, zoonoodig met een beslissings- rit. Na een balanceerpartij neemt bij den eer sten rit Michard den kop. Voor den laatsten bocht schiet Moeskops naar voren en gaat met een fraaien langen sprint met bijna twe wiellengten verschil het eerst over de eindstreep. De uitslag: 1. Moeskops. Laatste 200 Meter 12 1/5 sec. 2. Michard. Bij den tweeden rit balanceeren de renners zoo lang, dat Moeskops omvat en den kop nemen. Zeer voorzichtig gaan de beide renners de tweede ronde' in, voor de laatste bocht begin Moeskops met spurten, gevolgd door Michard, die op de laatste 100 Meter naast Moeskops komt te liggen cn met een banddikte verschil het eerst de finish pas seert. De uitslag: 1. Michard laatste 200 Meter 12 2/5 sec. 2. Moeskops. Na de pauze wordt de beslissende rit gere den tusschen Moeskops en Michard. Moeskops neemt den kop, de beide renners rijden opnieuw zeer voorzichtig, op de helft van de laatste ronde zet Michard den spurt in en gaat hij met een wiellengte voorsprong het eerst over den eindstreep. De uitslag: 1. Michard laatste 200 Meter 12 1/5 sec. 2. Moeskops. Einduitslag: 1. Michard, 2, Moeskops. Hierna wort aangevangen met het nummer 100 K.M. (200 ronden) achter motoren: R. Grassin (Jubi), P. Krewer (Krüger), Linart (Pasquier Sr.), J. Schlebaum (Kaser), W. Sa- wall (Pasquier Jr.), C. Blekemolen (Slesker) en A. Paillard (Didier), die in deze volgorde vertrokken. Een buitengewoon spannende rit. Na 50 KM. die afgelegd werden in 37 min. 18 3/5 sec. (baanrecord) leidde Grassin nog, doch een mo ment van onoplettendheid kostte den Fransch- man de leiding, die Krewer overnam. Na een emotioneel slot, waarbij de beide Franschen, Krewer en Schlebaum fel om de overwinning kampten, werd de uitslag: 1- Krewer, in 1 uur 17 min. 45 2/5 sec.; 2. Paillard (150 M.); 3. Schlebaum (20 M.;); 4. Sawall (2450 M.); 5. Grassin (2750 M.); 6. Blekemolen (14 ronden); 7. Linart (na 75 K.M. opgegeven). Om 1115 waren de geanimeerde wedstrijden beëindigd. SCHAKEN HET T0URN00I TE LUIK. De uitslagen van de vierde ronde zijn: Sultan Khan wint van Marshall. Oollé wint van Weenink. Thomas remise met Tartakower. Ahues remise met Pleci. Nimzowitsch remise met Przepiorka. Soul- tanbeieffRubinstein afgebroken. Prze piorka remise met Rubinstein. Dr. Max Euwe in Indië. De Nederlandsche schaakkampioen dr. Max Euwe speelde Donderdagavond een simultaan-seance tegen 36 borden, waarbij 34 partijen door hem werden gewonnen en 2, tegen Batak-spelers, remise werden ge speeld.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 14