ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1930 DE LEIDSCHE COURANT •yERDE BLAD PAG. 11 PARIJS IN LOMPEN De nieuwsgierige naar het nachtelijk Parijs, die bij het eerste daglicht het ma jesteitelijk silhouet van de Notre Dame langzamerhand zich los wil zien makeA uit het gordijn van duisternis en nevel, kan eiken dag over de Notre-Dame-brug een wonderlijke processie voorbij zien trekken. De „raspouilles", de dakloozen, trekken op van af de piace Maubert, kortaf „la Maub" genoemd, zooals vroeger op twee passen er vandaan bij het Chatelet de schooiers optrokken naar het oude Dal der Miserie. Ze maken den indruk ontsnapt te zijn uit een plaatjesalbum van Gavarni, van Daumicr. Hun kleeren zijn zonder ouderdom; vuiligheid bedekt ken als een vernis. Hun bed dragen die ongelukkigen met zich mee: een zak met vodden, een opgevouwen lap met rottend stroo. Eeuwige personnages uit een drama, oud als de wereld. Uit welke landstreeken zijn ze samengestroomd, die vreemde pa triarchen, die oude heksen, tusschen wie jonge kerels en meiden mede voortstrom pelen. Zouden ze wel ooit een jeugd hebben gekend? Voort trekken ze, meer gebogen onder hun misere, dan onder de vracht, die ze met zich mee torsen. Dan verdwijnen ze, opgeslokt door „la Maub". De geschiedenis van hun nachten? Drié kroegen voor out-laws zijn er op de place Maub. De meest-bekende is die van Guignard, vroeger kroeghouder in Wkiteehapel, die het eerst op het idee kwam goud te tooveren uit miserie. Bij hem kan men dag en nacht het uitschot van een wereldstad rond de tafeltjes zien samenhokken. Ze drinken er alcohol en roode wijn en worden er bediend door kellners met biceps, die kalmeerend wer ken op verhitte ruzie-her sens en die altijd onder den greep van hun hand hebben een revolver en een ploertendooder. Het is er een permanente sabbath tus schen die ongewasschen ruiten en die on geverfde muren. Het recht om bij Guignard te slapen koop je door te drinken en niet te vergeten de bestelling een keer te ver nieuwen. Maar heb je eenmaal betaald, dan ben je ook meester om te doen, wat je wil. Rond die tafels zie je bijeen gekro pen voddenrapers, kerels met lupusgezich- ten en anderen, die overdag „blind" zijn. Vuile speelkaarten schuiven over en weer over het vettige papier. Moe, lamgeslagen door zorg, praten ze met fluisterende stem als iii een ziekenhuiszaal. Aan hun voeten zitten neergehurkt andere mannen, vrou wen, kinderen. Anderen weer slapen den een tegen den ander, elkaar onderling steu- jiend met bcenen of armen of schouders als hoofdkussens. Aan de toonbank leunen luid pratend Arabieren en Spanjaarden. Tusschen hen door sluipen anderen rond en bieden gesto len voorwerpen aan of wel smoezelige zak jes met tabak van uitgeplozen sigaren- en sigarettenpeuken of ook kleeren, die ze cadeau hebben gekregen aan het gemeen telijk lijkenhuis of van particuliere welda- digheidsvereenigingen. Oude kerels vertellen er verhalen, hun verleden. Daar heb ik ook den Amerikaan ontmoet: „l'Americaon", goede vent met weelderige baard en geestige oogen. „Ik ben een slachtoffer van de liefde en van het avontuur, vertelde hij. Ik hield te veel van reizen, van groote mailbooten, van vreemde landen, waar je rijk wordt op één avond en waar het leven woest is en heet. Op de Antillen heb ik een fortuin verdiend met koffiespeculaties. In Guyana heb ik goud gezocht. Te Panama was ik eigenaar van de kroeg, waar eiken avond de negers, die aan het kanaal werken, dol van alco hol, met messen vochten als demonen. In Mexico heb ik een revolutie meege maakt, te San-Francisco werd ik door Bostock aangenomen als gids. De geheele wereld heb ik gezien, vier talen kan ik spreken en ik barst van de hohger op Maubert. En het is goed: want ik bèh-.on gedurig en niet te vertrouwen. Alleen' d^ „Maub houdt me vast". Bij „Marcel", de andere kroeg, verschilt het al heel weinig. In de achterzaal slapen ze onder de tafels tegen betaling van een kleine vergoeding, terwijl voorin wordt ge dronken en luidkeels oude straatliedjes worden uitgebrald. Het komt er vooral op aan de gespierde kellners tot vriend te houden en de nieuwsgierigen, die door de misere worden aangelokt, te amuseeren. Daar ook trachten ze weer te verkwanse len, wat ze overdag langs de uitstallingen op straat hebben weggegapt. Ten slotte is er nog een derde bar op de hoek van de rue des Trois Portes. In al die kroegen hokken broederlijk sa men menschen, die wel een volkomen ver schillend levensbestaan hebben gekend. Oud-kolonialen, die den Soedanoorlog heb ben meegemaakt, drinken er op crediet, omdat zij den „patron" hun pensioenpapie ren hebben toevertrouwd. Het zijn de „rij ken" en soms gebeurt het wel, dat zij hun kameraden in de ellende, spelers, die hun fortuin hebben vergokt, medici, die met hun wetenschap hebben geknoeid, een glas aanbieden. Men zegt, dat een commandeur van het Legioen van Eer, oud-voorzitter van het Gerechtshof, tot die diepte is ge vallen. De politie moet er hem verschillen de keeren hebben opgepikt. De nicht van iemand, die nog kort geleden minister was, zwerft er rond en wordt opgebracht, omdat ze schandaal veroorzaakt. Een gravin, die verschillende talen sprak, die Europa en Amerika heeft afgereisd, die een huis be zat zoo groot en weelderig, dat twintig man dienstpersoneel noodig was om bet te onderhouden, die een renpaardenstal be zat en de, kostbaarste juweelen, zit daar versuft, uitgeleefd. Haar verleden, tot haar naam toe is ze vergeten. Hoe kunnen in 's Heeren naam die uit wassen v.an ellende nog leven? Tegen twee uur 's nachts jagen al de café's van de place Maub die ongelukki gen op straat. De kellners gooien de deuren KERKNIEUWS MGR. LAURENTIUS SCHRIJNEN ONGESTELD. Om alle onnoodige ongerustheid bij Geestelijken en Geloovigen te voorkomen, verzocht de hoogeerw. heer Vicaris-Gene raal ons mede tc deelen, dat Z. D. H. Mgr. L. J. A. H. Schrijnen, Bisschop van Roer mond, op advies van zijn huisarts enkel ter klinische observatie in het St. Jozefs ziekenhuis te Heerlen voor eenige dagen is opgenomen. RECHTZAKEN K0NT0NGERECHT TE LEIDEN. Uitspraken. Fietsen zonder licht: J. B„ Lisse, f 3 of 1 w. tuchtschool. Overtreding motor en rijwielwet: M. F., Oegstgeest, f 5 of 3 d. Rijden met een auto zonder rijbe wijs C. B., Boskoop, f 5, 3 d.F. v. V., Stolwijkersluis, f 5, 3 d.;W. J. F. W., Gro ningen, f5, 3 d. Rijden met eer* motor zonder rijbewijs: Ph. H., 's-Gravenhagej f5, 3 d. Fietsen zonder licht: A. A. J. v. d. P., Haarlem, f3, 2 d.; L. K„ Haar lem, f3, 2 d. Rijden met een auto zon der rijbewijs: G. L., Hazerswoude, f 5, 3 d. Met een auto rijden over een gesloten weg: A. B., Amsterdam, f 3 d. Kalk storten in boezemwater van Rijnland: H. v. d. B., Voorhout, f6, 3 d. Fietsen op een voetpadJ. B., Leiderdorp, f2, 1 d. Fiet sen zonder licht: P. L., f 3, 2 d.Varen met een zandbak zonder het roer te be dienen: G. v. H., Giessendam, f 6, 3 d.; J. R., Den Haag, f6, 3 d. Rijden met een auto zonder rijbewijs: A. J. W., War mond, f 5, 3 d.; B. R. V., f 5, 3 d. Rijden met een auto zonder nummerbewijs: J. v. d. H., Den Haag, f 5, 3 d.; J. v. D., Noord- wijkerhout, f 10, 5 d. Rijden met een auto zonder rijbewijs: P. N. K., Beverwijk, f 10, 5 d.; D. v. D., Hillegom, f-1, .2 d. W. Z. fietsen zonder bel f 3 2 d. W. F. K. overtreding Pol.ver. v. Leiden f 2 1 d. G. C. idem idem. H. B. Voorburg rijden met een auto zonder rijbewijs f 5 3 d. J. V. fietsen zonder licht f 3 2 d. J. W. de W. rijden door een verboden steeg f 2 1 d. H. A. fietsen op de Karnemelksbrug f 2 1 d. C. S. Gouda overtr. Pol.ver. v. Leiden f 1 1 d. A. A. openbare dronkenschap f 5 1 d. R. P. idem idem. J. Th. v. L. Woer den rijden met een auto zonder spiegel f 5 3 d. J. A. H. v. G. Heemstede idem zonder rijbewijs idem. J. A. H. v. G. aldaar idem zonder nummerbewijs idem. J. V. Barwoutswaarder rijden met een motor over een gesloten weg f 5 3 d. A. A. II. Rijnsburg idem met een auto idem. J. F. v; A. den Haag rijden met auto zonder rij bewijs idem. C. W. Sassenheim idem en zonder nummerbewijs 2 maal f 5 of 2 maal 3 d. G. J. v. D. Amsterdam met een motor rijden over een gesloten weg £-5-3 d. B. J. F. Rotterdam idem idem. G. J. v. d. S. Wassenaar met een auto rijden zonder rij bewijs f 5 3 d. M. B. Katwijk loopen op verboden grond f 3 2 d. D. v. d. L. Kat wijk idem idem. D. J. S. Haarlem rijden met een motor zonder nummerbewijs f 10 5 d. D. J. S. aldaar idem zonder rijbewijs idem. J. D. Katwijk rijden met een auto zonder rijbewijs f 5 3 d. S. v. d. M.' Ter Aar openbare dronkenschap f 5 3 d. II. de G. idem idem. J. J. L. fietsen zonder licht f 3 2 d. A. H. M. S. idem idem. C. V. idem idem. P. v. K. Rijnsburg idem en zonder reflector 2 maal f 3 of 2 maal 2 d. J. C. op een rijwiel meer personen vervoeren dan waarvoor het bestemd is f 2 1 d. J. R. Noordwijkerhout fietsen zonder licht f 3 2 d. L. J. O. Haarlem op een fiets een 2e persoon vervoeren f 2 1 d. K! de H. Sassenheim openbare dronkenschap f 5 3 d. W. Z. fietsen zonder licht f 3 2 d. ">-J, M. L. fietsen op de Karnemelksbrug f 2 1 d. E. K. rijden met een auto zonder spiegel f 5 3 d. H. A. Nieuwkoop rijden met een auto zonder nummerbewijs f 5 3 d. J. v. d. H. den Haag idem zonder rij bewijs idem. G. A. H. Rotterdam idem zonder nummerbewijs idem. Th. TI. Rot terdam idem zonder rijbewijs f 5 3 d. II. v. d. N. Noordwijkerhout idem f 10 5 d. Th. B. rijden met een voertuig door een verboden steeg f 2 1 d. E. J. Ch. fietsen zonder licht f 3. 2 d. open en met schoppen en slagen van hun bezems ontruimen zij de lokalen. En waar al te diep er een slaapt, daar dient een gummistok als wekker. Daar trekken ze op, kudde van ellende en miserie. Ze steken de brug over, ste ken het plein voor de Notre Dame over en verstrooien zich langs de Hallen. Het is de processie van de miserie, eiken nacht tegen twee uur. Daar bij de Hallen verrichten de man nen een enkel werkje, de vrouwen speu ren er naar half-verrotte vruchten, vergane groente, weggegooid op het trottoir van de Hallen. Om vier uur gaan de kroegen ran de place Maub weer open. En zij, die een paar franks verdiend hebben, komen er terug om te drinken, steeds meer te drinken, er te slapen tot na het morgenlicht de vuilnis bakken, waarin nog zoovele kostbare din gen voor den schooier geborgen liggen, ge sleept worden uit de huizen. Soms wachten ze in lange rijen voor de nog gesloten blin den van de kroeg: de plaatsen zijn er niet zoo heel talrijk in de café's der miserie. En het nachtleven 'van de Maub begint weer opnieuw tot aan het eerste ochtend licht, slechts in zijn stilte gestoord door ge snurk en dronkemansgewauwei. J. W. KOLKMAN. DE ROODE OLIFANT Wat is 't Internationale Ar beidsbureau? De witte en de roode olifant. Sociale Conventies. Raad van Be heer en Arbeidsconferentie. Als men de berichten naleest, die in de kranten over Genève verschijnen, dan valt 't op, hoe weinig er wordt gezegd over het Internationale Arbeidsbureau. Er wordt ge schreven over de Volkenbondsconferenties en de Raadszittingen, groote bladen sturen zelfs 'n eigen correspondent naar de voor naamste zittingen van den Volkenbond, maar 't is tot op heden zoo goed als nooit gebeurd, dat 'n krant 'n berichtgever zond, enkel en alleen voor 'n conferentie van de Internationale Arbeidsorganisatie. Daarom zijn er ook maar weinig menschen, die pre cies op de hoogte zijn, van wat die Inter nationale Arbeidsorganisatie eigenlijk is en wat er omgaat in 't Iinternationale Arbeids bureau, dat permanent in Genève is ge vestigd. Men zou de Arbeidsorganisatie kunnen noemen: „De Volkenbond van den Ar beid", daar 't Ti internationale vereeniging is, die zich ten doel stelt: de verbetering der sociale en arbeidstoestanden. Zoo zijn de leden dezer vereeniging geen particu lieren, maar zelfstandige staten, zooals in den Volkenbond. Minstens één keer in 'n jaar komen ze bijeen tot 't houden van 'n z.g. arbeidsconferentie. Daar wordt gedis cussieerd over vraagstukken der sociale politiek en zoo mogelijk komen er ook in ternationale overeenkomsten tot stand. Ieder lid heeft 't recht, om een of ander sociaal vraagstuk aan de vergadering voor te leggen. Daarmee is niet gezegd, dat zoon vraagstuk maar dadelijk op de agenda ge plaatst wordt, want eerst wordt 't ter dege onderzocht. En daarvoor is nu 't bu reau der organisatie: 't Internationale Ar beidsbureau. 't Spreekt van zelf, dat 'n groote orga nisatie 'n groot bureau noodig heeft. Dit bureau is ondergebracht in 'n reusachtig, indrukwekkend gebouw, dat gelegen is aan 't Meer van Genève. De Sportgrage Ge- nèvers die over 't algemeen met al dat nieuwe gedoe niet veel op hebben, verge lijken 't gaarne bij 'n locomotief om z'n modernen, nucliteren stijl. In tegenstelling met 't Volkcnbondsseeretariaiax, dab vroe ger 'n hotel was, en dab karakter nog niet heclemaal heeft afgelegd, geeft 't gebouw van 'b Arbeidsbureau dadelijk" tp zien, waar 't voor dient. Toen 't in aanbouw was, heb ben alle landen iets willen bijdragen tot. z'n verfraaiing: beeldhouwwerk is er van Zwitserland en Frankrijk, de gebrandschil derde ruiten zijn van Duitsche schilders, de fresco's in de hall zijn van 'n Finschen kunstenaar en ieder heeft zooveel mogelijk rekening gehouden met de takken van nij verheid in eigen land. De bibliotheek is Jn heerlijk mooi vertrek: 'n indrukwekkende ruimte met houten betimmering. De zaal, waar de Raad van Beheer geregeld bijeen komt, is in z'n eenvoud en intimiteit, met z'n in halve cirkels opgestelde tafels en zetels, een der schoonste vergaderzalen, dien men zich denken kan. Tegenover de groote vestibule liggen de kamers der amb tenaren; koele korridors, door wier vens ters men 'n uitzicht heeft op den vierkan ten binnenhof on op de fontein, voeren er heen. In kleine, maar practise! ingerichte kamers zitten de ambtenaren, deskundigen voor de verschillende sociale vraagstukken. Bij hen komen de plannen voor de Inter nationale Arbeidsconferentie 't eerst te recht-, zij onderzoeken de sociale toestan den in de verschillende landen der wereld, ten einde te kunnen vaststellen, of 'n be paalde kwestie reeds rijp is, om door 'n conventie internationaal te worden gere geld. Dan eerst wordt advies gevraagd aan den Raad van Beheer, waarin gezeten zijn 'n aantal regeeringsvertegenwoordigers, afgevaardigden van arbeiders en werkge vers. En als dan besloten is, dal; 'n kwestie naar de Arbeidsconferentie zal worden ver wezen, dan wordt aan 'b Arbeidsbureau op gedragen, in 'n uitvoerig communiqué aan de gedelegeerden ter Conferentie, die im mers niet in de fijnste détails de hèele kwestie kennen en beheerschen kunnen, alles te doen toekomen, wat ze dienen ""e weten, vooral statistische gegevens over do toestanden in de verschillende landen. Zulk werk is natuurlijk over 't algemeen sterk gedétailleerd en vraagt dan ook 'n massa tijd, waarom er niet zoo hard op geschoten wordt. Daarom zijn er in Ge nève en ook wel daarbuiten van die men schen, die heel weinig notitie hebben van 't Arbeidsbureau en van al 't nieuwe, dat cr sinds den grooten oorlog is gekomen, die 't ambtenarencorps van dit bureau ver gelijken met 'n olifant. Ter onderscheiding van 't Volkenbondssecretariaat en omdat de sociale vraagstukken en mèt hen de sociale politici volgens de openbare meening dik wijls 'n ietwat rood tintje hebben, noemt men in Genève 't arbeidsbureau den „roo- den olifant", terwijl 't Volkenbondssecre- tariaat den bijnaam kreeg van „witten oli fant". Al lijkt de werkmethode van dit Ar beidsbureau dan erg bureaucratisch, toch draagt z'n arbeid heel sterk 't stempel van 'n persoonlijkheid, die reeds 'n jaar of tien er de leider van is. Deze man heet Albert Thomas en hij draagt den titel van „Di recteur van 't Internationaal Arbeidsbu reau". 't Is een breedgeschouderde man, ge zet en van middelbare grootte, met lange zwarte haren en met 'n nog langeren vol len zwarten baard. Verschijnt hij in een of andere vergadering, dan kan men er ze ker van zijn, dat hij op 'n gegeven oogen blik in zal grijpen in de debatten en men is reeds vol spanning naar 't geen hij zeg gen zal. Als Franschman is hij van huis uit 'n geboren redenaar, maar zelfs onder de Franschen blinkt hij uit als een groot spre ker. Hij gaat vol temperament, energiek op z'n doel af, hij is 'n volleerd tacticus met 'n lange parlementaire ervaring en vaak al heeft hij door een zijner beroemde rede voeringen aan 'n debat een heel andere 1 wending gegeven. Meestal komt hij tus- schenbeiden, wanneer de tegenstellingen op 'n algemeene zitting of in een der com missies zóó scherp zijn, dat men een over eenkomst tot de onmogelijkheden rekent en bijna steeds heeft hij toch 'n compromis bereikt! Maar dat niet alleen. Is eenmaal overeenstemming bereikt, dan rust hij niet, voor zooveel mogelijk landen haar hebben geratificeerd en hij heeft cr zelfs groote reizen voor over; 't blijft hem gelijk of bij er voor moet gaan naar den Balkan of naar Azië, naar 't Verre Oosten, naar Indië, China of Japan. Overal treedt hij in con tact met de bevoogde autoriteiten, met de groote organisaties, stelt zich ervan op de hoogte, hoe 't met deze of gene overeen komst staat geschapen en toont, dat hij in alles belangstelt. Van de bijna dertig conventies, waarvan de gewichtigste wel zijn die betreffende den arbeidstijd, den vrouwen- en kinderar beid, de vergoeding bij arbeidsongevallen en de beroepsziekten, heeft 't Arbeidsbureau in de eerste tien jaar van z'n bestaan zoo wat 'n vierhonderd ratificaties kunnen re- gistreeren, 'n succes, dat zeker niet be reikt zou zijn zonder de voortdurende, persoonlijke bemoeiingen van dezen reizen- den directeur. Zoo practisch als het Arbeidsbureau is ook de organisatie van de groote Interna tionale Arbiedsconferentics. Men heeft on langs in de bladen 't een en ander kunnen lezen over de 14e, die zoo pas is geëin digd. Men moet toegeven, dat het gebouw, 't „Batiment Electoral", dat tót nogtoe steeds voor deze conferentie werd gebruikt, bij de tropische hitte geen erg frissche gelegenheid is. Men heeft 't daarom den gedelegeerden op 'n andere wijze makke lijk gemaakt, omdat vele van hen, vooral van de arbeidersafgevaardigden, bijna geen enkele vreemde taal meester zijn, heeft men voor hun lessenaar 'n vernuftig-gebouwd telefoontoestel geplaatst, waarbij men maar een handle heeft te draaien en men kan elke rede beluisteren in 't Fransch, 't Duitsch, 't Engelsch, 't Spaansch of 't Ja- pansch. Geoefende tolken vertalen, terwijl de spieker zijn rede houdt, gelijktijdig voor de microphoon, die met iedere plaats in de zaal is verbonden. Men past hu dit systeem reeds drie jaar lang toe in Genève, zonder er nu veel ophef van te maken en men was niet weinig verbaasd, toen men haar op de Wereldkracht-conferentie te Berlijn begroette als een opzienbarende nieuwe uitvinding. Is dat niet als 'n sym bool voor 'n gansehc werk der Internatio nale Sociale politiek, die ook in stilte werkt, zonder dat er veel over gesproken wordt, ofschoon dit 't misschien nog wel langer zal uithouden als dc Volkenbond, die zooveel meer reclame maakt? ALLERLEI Zeppelinhaven op een wolkenkrabber. Daar men na de herhaalde wereldrei zen der Zeppelin-luchtschepen in de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika niet meer twijfelt aan een geregelde luchfc-ver- binding tusschen Europa en Amerika, heeft men dezer dagen in New York besloten op het dak van den hoogsben wolkenkrabber die momenteel nog in aanbouw is een landingsplaats voor zeppelin-luchtschepen, aan te leggen. Deze wolkenkrabber wordt op de plaats van het Waldorf-Astoriahotel gebouwd en zal met zijn 80 verdiepingen het hoogste punt der stad vormen. Op het plat dak van dit huis zal nu een groot plat form aangelegd worden, dat plaats biedt voor honderden personen. In het midden zal een uitzichttoren en een 200 M. hooge ankermast voor luchtschepen gebouwd worden. Zoodra nu een Zeppelin daar ge land en geankerd is, zullen de passagiers door een speciaal mechanisme van den gondel op heb platform gebracht en dan door een „express lift" met zoo'n groote snelheid naar beneden gebracht worden, dat er maar enkele minuten zullen verloo- pen tusschen de landing van het luchtschip en de aankomst der passagiers in het ge- Avoel der groote stad. Het platform dat door sterke glazen wanden beschut wordt, zal zich 1048 Engelsche voeten boven de vijfde avenue verheffen. Vandaar gaat een tweede lift naar heb dak van den uitzicht toren op een hoogte van 1210 voet en voot wie deze hoogte nog niet voldoende is, kan een trap van 12 voet hoogte bestijgen om daar te genieten van een prachtig pa norama over de .stad en de havens van New York. "'.jg. Een „hellestraat". Dezer dagen werd op het kantongerecht in Dublin een klacht behandeld, die inge diend was door een nerveus huurder, die voortdurend in zijn rust gestoord werd door het lawaai van een Jaszband. Dc rechter Little maakte van deze welkome gelegen heid gaarne gebruik om zijn ergernis uit te spreken over het lawaai van. den mo dernen tijd, dat iedere rust onmogelijk maakt. Hij deed dat met de volgende woorden „In de hel zal een bijzondere ufdeeling gereserveerd worden voor allen, die zich hier op aarde in al dat lawaai verheugd hebben. Zij zullen veroordeeld zijn om in alle eeuwigheid naar dit lawaai te luiste ren. Daarom zullen in deze speciale afdee- ling der hel jaszbands, gramophoons, luid sprekers en auto-claxons, alle tegelijk in werking gesteld worden". De verdediger van den aangeklaagden kapelmeester kon toch niet nalaten op te merken dat deze straf verschrikkelijk was, waarop de rechter nogmaals verklaarde dat voor zijne noren een jazzband eenvou dig do voltrekking van een hellestraf was. Hij waarschuwde den aangeklaagde ten slotte nadrukkelijk en liet hem eindelijk vrij met een enthousiaste lofrede op de schoonheid der stilte. Een luidspreker die als politieagent dienst doet. Op het oogenblik dat de bezoekers van een kunstmuseum voor sehoone kunsten in New-York, de lift verlaten, die hun in do expositie-zalen brengt, weerklinkt er een stem, die luid en duidelijk verzoekt, dat de bezoeker zijn handteekening in een daar liggend boek moet zetten. Daar er niemand te zien is, staan verschillende bezoekers het eerste oogenblik wat verbluft; toch is het hier eenvoudig een luidspreker, die met een apparaat, oen z.g. „electrisch oog" in verbinding staat. Zoodra een bezoeker, zonder dat hij het zelf bemerkt, door den lichtstraal gaat, die door dit „oog" gecon troleerd wordt, klinkt de luidspreker. Men wil nu dergelijke apparaten ook als schrik-aanjagend middel gebruiken voor inbrekers die b.v. door een luid „Handen op!" opgeschrikt konden worden, terwijl tegelijkertijd door een electrisch signaal hun aanwezigheid aangekondigd zou wor den. Het gebcorthius van Shaekespeare's moeder als nationaal gedenkteeken. Drie mijlen van Stranford en Avon, op den weg naar Birmingham, ligt het kleine plaatsje Wilmcote, waar de moeder van Shakespeare, Mary Ardcr, haar kinderja ren doorbracht. Op aansporing van het be stuur van heb Shakespeare-huis in Stratford is eenigen tijd geleden dit huis voor den prijs van 4000 pond sterling aangekocht, om het tot oen Engelsche Nationaal ge denkteeken te maken. Het huis door Óen voortuintje van den weg gescheiden, is twee verdiepingen hoog en uit den bouw trant die overeenkomt met de voorname huizen uit dien tijd, kan men besluiten, dab de moeder van den grooten dichter van een welgestelde familie afkomstig was. Wanneer het huis gebouwd werd, is niet met zekerheid te zeggen, maar men neemt aan, dat het tusschen 1450 en 1480 moet ge weest zijn. Het huis zal door het wegne men van verschillende moderne inrichtin gen niet alleen inwendig wederom in zijn oorspronkelijken toestand van 1550 gebracht worden, maar ook dc omgeving zal weer zooveel mogelijk teruggebracht worden in den toestand, waarin deze zich in de meisjesjaren van Shakespeare's moeder bevond. Tot dit doel wordt voor eerst het plaveisel voor het huis verwijderd enin plaats hiervan weer een soort land weg aangelegd, zooals die toentertijd in Engeland de verschillende plaatsen met elkander verbond, verder wil men ook eau aantal aangrenzende huizen afbreken, die het oude gebouw omgeven en een ongun- stigen indruk maken. VRAGENBUS V raag: Omtrent bezienswaardigheden in Den Haag. A n t w o o r d: Daar zijn cr zooveel en wij kénnen ze lang niet alle. Informeer u bij het bureau van Vreemdelingenverkeer in uw woonplaats. Vraag: Betreffende ongedierte in een loods. Antwoord -^Koop een middel daarte gen bij een drogist. Dat is toch eenvoudig! Vraag: Waar worden de volgende tijd schriften uitgegeven: „Ardea", van de Ned. Ornithologische Vereeniging en de „Leven de Natuur"? Antwoord: „Ardea" wordt uitgege ven door de N.V. Bockhandel en Drukkerij v/h. E. J. Brill tc Leiden en „Dc Levende Natuur" door de N.V. Versluys' Uitg. Mij. te Amsterdam. Vraag: Welke is de kortste en beste weg per rijwiel van Noordwijkerhout naar Schagen (N.-H.)? Hoeveel K.M.? Antwoord: Noordwijkerhout, Voge lenzang, Overvcen, Bloemondaal, Sant poort, Velsen, Beverwijk, Castricum, Hei- loo, Alkmaar, Heer Hugowaard, Zijde wind, Schagen. Afstand 70 K.M. Vraag: 1. Bestaat in ons land een R. K. vereeniging of organisatie van H.H. ver plegers in Ziekenhuis (Witte Kruis), of, en, •krankzinnigenverpleging (Zwarte Kruis)? Zoo ja, Avelk is het adres? Zoo neen, welk is dan dc Tüingcwezen organisatie, waai'in zij als R. KA-behooren vereenigd te zijn? 2. Beslaat ei^n ons land een vakblad voor verplegers, e\^utuecl voor verplegend personeel? Zoo ja, wat is het adres, alwaar uitgave geschiedt? Antwoord :De „Pius Almanak", waar in de opgaven staan van al wat in R. K. band vereenigd is en waarin alle uitgaven van R. K. periodieken worden vermeld, be vat hieromtrent in het geheel geen gege vens, waaruil we afleiden, dat het door u gevraagde niet bestaat. Wellicht weet iemand uit onzen lezers kring hierover inlichtingen te geven? Vraag: Ik woon in een huurhuis en betaal het duinwater zelf, want jk heb een metc-r. Nu is de ondergrondsche leiding (in de gang) lek. Is dat nu voor mijn rekening of voor den huiseigenaar? Antwoord: De wet zegt, dat geringe en dagelijksche reparation voor rekening van den huurder zijn. Wat daaronder valt, hangt van het plaatselijk gebruik af. Een reparatie aan .de ondergrondsche leiding is o.i. voor rekening van den eigenaar. Vraag: Is hier in Leiden 't Handels adresboek verkrijgbaar voor Loide nen Om streken? Antwoord: Zulk een officieel Han dels-adresboek wordt uitgegeven door de K. v. K. voor Rijnland te Leiden.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 11