ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1930 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 Jongetje aangereden en over leden. Gistermiddag omstreeks één uur is een 3-jarig knaapje in de Oranjclaan, nabij het Rijswijksche plein te Den Haag door den autobus den HaagZoetermeer aangere den en gedood. Het kind T. A. M. H., dat met zijn ouders in de Zeven Kerken van Rome aan het Spui logeerde, wandelde met hen in de Oranjelaan en liep in een onbe waakt oogenblik plotseling van, het trot toir af, den rijweg op, juist toen de auto bus voorbijreed. Het voorwiel trof het kind aan het hoofdje en veroorzaakte een diepe wonde, die zoo ernstig was, dat het knaap je, hoewel het niet overreden werd, reeds tijdens het vervoer naar het politiebureau aan den Rijswijkschen weg overleed. De geneesheer van den Geneeskundigen Dienst kon slechts den dood constateeren. Het lijkje is overgebracht naar het Zie kenhuis aan den Zuidwal. Den chauffeur treft geen schuld. Auto in de sloot. Gistermiddag om half vier passeerde op den Nieuwen Weg aan de Haarlemmer meer te Sloten twee luxe auto's elkaar. Van den anderen kant kwam eveneens een luxe auto aangereden, die het paseseren belemmerde. De auto van den heer Van der Bergt uit Groningen reed hierdoor in cie sloot. Dc heer Van der Bergh en drie inzittende dames bekwamen lichte verwon dingen. Dr. Ten Kate van Haarlemmer meer verleende de eerste hulp, waarna de gewonde personen naar familie te Amster dam werden overgebracht. De auto is be schadigd. De auto die dit ongeval veroor zaakte, reed snel door, doch het nummer kon genoteerd worden. Doodelijk ongeval. Gistermiddag is de 44-jarige L. de But ter, werkzaam bij de firma Hulsinga te IJsselmonde, onder een zwaar geladen lorrie met hout geladen, geraakt, waarbij hem de borstkas werd ingedrukt en het rechterbeen gebroken. Naar het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam vervoerd, is hij daar eenige uren later aan de ge volgen van de bekomen verwondingen overleden. Hij was gehuwd en vader van drie kinderen. Ernstig ongeluk. Gistermorgen heeft aan de Zwartelaan te Voorburg een ernstig ongeluk plaats gehad. Van gemeentewege werden aan die laan eenige boomen gerooid waarbij o.a. werkzaam was de 60-jarige L. den H., wo nende aldaar. Toen nu den H. een touw aan een der takken wilde bevestigen is de betrokken boom plotseling ontworteld en gevallen. Den H. kwam daarbij zoodanig op de straat terecht dat hij ernstig ge wond werd. Bij onderzoek bleek dat- hij eenige ribben had gebroken en bovendien aan hoofd en handen was verwond. Met een* particuliere auto is hij naar het ziekenhuis Anthoniushove vervoerd. Droevig ongeval. Te Leeuwarden is het 1-jarig zoontje van A. K., uit de Kal verstraat, uit zijn ledi- kantje gevallen en spoedig daarop over leden. Brand aan boord van de „Ceres". Naar wij vernemen is aan boord van de „Ceres" van de K. N. S. M. brand uitge broken in de fan-kamer. Omtrent oorzaak en omvang van den brand en de aange richte schade is nog niets naders bekend. De „Ceres" keert naar Rotterdam terug, teneinde bij de N.V. Wilton's Machinefa briek en scheepswerf hersteld te worden. DE AANVARING VAN DE SPOORWEGBRUG BIJ VELSEN. Weer op haar plaats. Onder leiding van den directeur van de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij, den heer P. Fenenga, is voortdurend door gewerkt aan het herstel van de aangevaren is men er in geslaagd de brug weer geheel op haar plaats te brengen. Onmiddellijk is men begonnen met het herstel van de gebroken en gescheurde onderdeelen van de brug. Men hoopt deze herstelwerken zoo snel te kunnen uitvoeren, dat de brug Maandag of Dinsdag weer kan proef draaien. Zekerheidsstelling gestort. Naar wij vernemen, heeft de Grieksche reederij, welke eigenares is van de „Ama zon" een zeke'rheidsstelling gest ort van 8500, het bedrag, dat de Nederlandsche Spoorwegen hadden geëischt om van be slaglegging op het schip af te zien. De reparatie van het s.s. „Amazon", dat thans in dok 3 der Amsterdamsche Droog dok Maatschappij is opgenomen, indervindt eenige vertraging ten gevolge van het feit, dat gewacht moet worden op den verte genwoordiger der Grieksche Reederij, die op het oogenblik in Italië vertoeft. Een straatroover. In de Kruisstraat te Utrecht liep Vrij dagmiddag een 51-jarige dame, die een handtaschje droeg, toen een man naast haar kwam loopen, die haar plotseling het taschje uit de hand rukte en er mede vandoor ging. Er ontstond een wilde jacht tusschen eenige wandelaars en den straatroover, totdat de achtervolgers hem in de Maes- straat konden grijpen, nog in het bezit van het taschje zijnde. De man werd naar het politiebureau aan de Wittevrouwenstraat gebracht, waar de tasch in beslag werd genomen. Er bleek eenig geld en een paar sleutels in te zitten. De arrestant is een 43-jarige reiziger. De eigenaresse van het taschje wensehte echter geen vervolging. HET WEER VAN.DONDERDAG AVOND. Wervelstorm bij Raalte. Eenige boerderijen geteis terd. Donderdagavond om half tien werd Ra- mele, gemeente Raalte, geteisterd door een wervelstorm. Deze wervelstorm nam zijn oorsprong aan den zelfkant der ge meente Raalte en bewoog zich voort van zuid-westelijke in noord-westelijke rich ting, had een breedte van 100 M. en een lengte van ongeveer 3 K.M. Na eerst in een groot demienbosch een aanbal dennen te hebben ontworteld, werd de boerderij van de Gezusters Huisken geheel uiteen gerukt. Een der gezusters moest onder de puinhoopen vandaan ge haald worden, ze had wonder boven won der geen letsel bekomen. Door ijlings te hulp geschoten buren werden drie koeien en een varken met jonge biggen onder de puinhoopen weggehaald. Verderop had de boerderij van Booigink veel schade gele den. Van deze nieuwe boerderij was de helft van de pannen afgerukt en van een groote varkensschuur was heb dak totaal weggerukt. Eveneens werd van den hooi berg de kap afgerukt, die een 30 M. ver der in het land lag. Van een landbouwer Hegteler was van een hooiberg de kap afgeslagen, overal la gen dikke boomen ontworteld en andere midden door gebroken. De storm moet een geweldige kracht ge had hebben, daar een kap van een hooi berg van de boerderij Huisken ongeveer een 100-tal M. verder in een weiland lag. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorge komen. Ook een windhoos boven Oterlee. Donderdagavond ongeveer acht uur ver toonde zich een windhoos boven Oterlee, tijdens een verschrikkelijke bui en een inkt zwarte lucht. Op het land van den heer Klerk werd een hooiberg opgenomen en eenige honderden meters verder neergc- smakt. Op verschillende plaatsen werden boomen ontworteld. De hoos ging achter het dorp om, zoodat geen schade aan huizen en gebouwen werd toegebracht. Een bekend theehuis bij Dwingelo afgebrand. Donderdagavond sloeg tijdens een hevig onweer de bliksem in de villa annex thee huis en boerderij „Oldenhut" te Dwingelo, bewoond door J. Wemmenhove Rzn. Dit theehuis is zeer bekend bij de velen, die de bosschen te Dwingelo bezoeken. Het voorgedeelte van het perceel is grooten- decls blijven staan; het achterhuis, be staande uit een kapitale schuur, waarin een groote voorraad hooi, stroo en koren was opgestapeld, verbrandde. Ook kwam eenig vee in de vlammen om. INVAL VAN WERKEL00ZEN TE AMSTERDAM. De Amsterdamsche werkeloozen, die buiten* in de werkverschaffing te Beilen en andere plaatsen aan den arbeid zijn gezet, hebben zooals men zich herinneren zal, reeds meermalen het werk gestaakt. Zij worden dan uitgesloten van werkeloo- zenuitkeering. Reeds enkele malen is over een gekomen, dat men deze werkeloozen weer in de gelegenheid heeft gesteld den arbeid op te vatten. Door de communisten in den gemeenteraad zijn herhaaldelijk in terpellaties gehouden over deze kwestie en door de leden van deze partij is er op aangedrongen uitkeering te geven on danks de stakingen. Het gemeenteraads lid, de heer C. Kitsz, die het gewoonlijk met de communisten eens is, nam in deze een afwijkend standpunt in. Vermoedelijk is dit de oorzaak geweest, dat een aantal van deze stakende werke loozen het kantoor van het Plaatselijk Arbeids Secretariaat, gevestigd in de Der de Helmerstraat 34, waarvan de heer Kitsz secretaris is, met een minder aangenaam bezoek hebben vereerd. Een groep van een 20-tal werkeloozen, vergezeld van hun vrouwen, heeft er de ruiten ingegooid en zijn al schreeuwend en tierend naar bin nen gedrongen. In de benedenverdieping hebben zij deuren van kasten ingeslagen, lampen vernield, tafels en stoelen omver geworpen. Intusschen was de heer Kitsz met nog twee andere personen naar de bo venverdieping gegaan. Leden van den troep hebben hen daar gedreigd en uitge scholden het vernielingswerk is zeer snel gegaan. Toep de politie kwam was er niemand meer te zien van den troep. De herriemakers zullen niet vervolgd worden, omdat het P. A. S. geen aangifte heeft gedaan. Ook was de heer Kitsz niet gesteld op politiebewaking. Een meisje, dat een jongen was. Het was een wonderlijk verhaal, dat de zer dagen een vijftien-jarig „meisje" aan den politiepost Kruisplein te Venlo kwam opdissehen. „Ik ben geen meisje, meneer, ik ben een jongen", aldus de ietwat verbijsterde in leiding. Inderdaad bleken de agenten te doen te hebben met een jongen, die zich in meisjes- kleeren gestoken had. „Woensdagavond werd ik", aldus ver telde hij, „in het Lunapark van de I.B.T. aangesproken door twee mij onbekende mannen. Zij pakten me beet en beroofden me van 15. die aan mijn baas toebehoor den. Gistermiddag zag ik die lui in de stad loopen. Ik sprak ze aan en ze gaven me 'f 4 terug met de mededeeling er bij, dat ik de rest zou krijgen wanneer ik in dames- kleeren naar Haarlem reisde. Daar zou ik dan n.l. één van de beide mannen aan treffen. Thuis kleedde ik me in de kleeren van mijn zus en ging toen naar Haarlem; doch VOL ZIJN, ongewone gistingsprocessen in den dikken da^m, bloefMiltag naar den lever, storing in de gal/mctils, steken in de zij, benauwde boist, hartkloppingen worden door het natuiwlijk^,Franz-Josef"- bitterwater weggenomen enttde bloedaan- drang naar hersenen.VawgiCTi, Jgngen of hart vermindert. Bij Apolh^**rkrigbaar. W (Reel.) daar vond ik niets. Toen ben ik maar weer teruggereisd". De agenten vertrouwden de zaak maar half, onderwierpen hem aan een verhoor en na verschillende verwarde mededeelin- gen gaf de veelbelovende knaap toe, het verhaal verzonnen te hebben, daar hij het geld verloren had. Of dit laatste waarheid bevatte kon men niet uit hem krijgen. Daarom gaf de politie hem maar weer aan zijn ouders terug. - Een dure kermis. Bij den kapper J. tc Boxmeer is, ter wijl de bewoners naar de kermis waren, te ongeveer middernacht- ingebroken. Men had een keukenraampje geforceerd en is daardoor binnen geklommen. Na eerst van de binnenzijde de deuren te hebben gegren deld, om zich tegen overval te behoeden, hebben de dieven het geheele huis door snuffeld. Bedden en kasten werden over hoop gehaald. Een geldkistje met een in houd van ongeveer 300.werd als buit meegenomen. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN HET VERGAAN VAN DE „ISLANDER". Nog meer slachtoffers? Volgens de politie te Fowev, aan de kust van Cornwall, waar Woensdagavond het •22 ton metende motorjacht „Islander" tij dens een hevigen stnrm verging, zijn daar de lijken van twee kinderen aangespoeld, die slechts ten deele gekleed waren zoo dat men gelooft dat ze in de kajuit waren en zich aankleedden om naar dek tc snel len. Er zouden dus in het geheel acht slachtoffers geweest zijn. Het jacht trachtte voor den storm weg te schuilen toen het door zware zeeën op de rotsen geworpen werd. Een ooggetuige zag dat degenen die zich aan boord van het jacht bevonden kleeren in brand sta ken om daarmee noodseinen te geven. Twee kustwachters trachtten liet jacht te naderen toen zij een man van het jacht zagen duiken; hij begon naar de kust te zwemmen doch werd door de ,hooge zeeën teruggeworpen en verdween in de golven. Juist toen de reddingsboot van Fowey \crscheen, geraakte, het jacht in de bran ding, zoodat de reddingboot niets meer kon uitrichten; in de branding zou ze zijn stukgeslagen. Een paar mannen klauterden over de rotsen en kwamen zoodoende tot op nog geen tien meter van het jacht, zoodat men de kreten der opvarenden kon hooren. Een hunner wierp een touw naar het jacht, doch miste. Een tweede poging slaagde. Een man aan boord greep de lijn en maak te die aan den mast vast. Het andere eind werd aan de rotsen vastgebonden. De man trachtte langs de lijn naar de kust te ko men doch liet touw schoot los van den mast en viel in het water. Pogingen om van boord een nieuw touw naar de kust te werpen mislukten daar de beide mannen op de rotsen het niet konden houden. Door een buitengewone zware zee werd het jacht, dat met- den achtersteven op een rots was vastgeraakt, ten slotte geheel onderste boven geworpen. De opvarenden werden in alle richtingen in zee geslin gerd. De beide mannen zagen er voor hun oogen drie verdrinken vóór zij hen kon den bereiken. Door electriciteit gedood. In de gemeente Buchelsdorf bij Neu- stadt in Silezië is, volgens een bericht uit Breslau een jongen, die een draad van een electrische geleiding aanraakte, door den stroom gedood. Toen de moeder den knaap van de draad wilde wegtrokken, viel ook zij dood neer, daar de jongen de draad nog steeds hield vastgeklemd. Ook het kleine kind, dat de moeder op den arm droeg, kwam om het leven. Voor de oogen van drie duizend macli- telooze toeschouwers is gisteren in een straat te Brooklyn een telefoonbeambte geëlectrocutcerd Hij was in aanraking ge- komen met een hoogspanningskabel. Zijn kleeren waren in brand gevlogen, voor dat men hem had bevrijdkort daarna is hij overleden. Aardbeving in Hongarije. Gisterochtend is in Hongarije een aard beving gevoeld, waarvan het centrum in de omgeving van Balasz-Gyarmat of Sal- gotarjan gêweest moet zijn. Ook in de gemeente Szesseny is vroeger in den och tend een bering gevoeld, waardoor in ver scheidene huizen scheuren ontstaan zijn. Nieuwe aardschokken in Italië. Volgens een telegram uit Reggio de Ca labria aan de bladen, is gisternacht in tal rijke dorpen een aardschok waargenomen, waardoor een paniek onder dc bevolking ontstond. Er is echter geen schade aan gericht. NA MEER DAN 30 JAAR GEVONDEN. Drama in de Poolstreken. Een Noorsche wetenschappelijke expedi tie heeft op White Island bij Frans Jo zef sland het lijk van den Zweedschen inge nieur André gevonden, die in 1897 met twee begeleiders met een luchtballon van Spits bergen is opgestegen, in de hoop de Noord pool te bereiken en die sindsdien verdwe nen was. Naar verluidt is het lijk van An- drée goed bewaard gebleven. Men meldt nader: Het kamp, waarin het lijk gevonden is, is op 6 Augustus door de expeditie, welke ge leid wordt door den Noorschen geoloog Horn, aan de Z.W. kust van White Island ontdekt. Het bevond zich op ongeveer 150 meter van de kust. Men vond een boot en een slede en in de boot de resten van een menschelijk skelet. Ook heb logboek en eenige voorwerpen, met liet opschrift „An- drée's poolexpeditie 1896" worden gevon den. Eenige meters van de boot lag het lijk van Andrée, tamelijk in het ijs inge vroren, maar slechts door een jonge ijs laag bedekt. Het was geheel gekleed en goed bewaard. In de zakken vond men An- drée's dagboek en o.m. een pedometer. Dicht bij Andrée lag het eveneens goed be waarde skelet van een ander lid van de expeditie van Andrée, dat echter nog niet met zekerheid kan worden geïdentificeerd. Het kamp had klaarblijkelijk voedselge brek gekregen, maar bevond zich over het geheel in goeden toestand. De Tijken en voorwerpen zijn aan boord van een Noor schen robbenjager gebracht, die begin Sep tember in Noorwegen zal aankomen. Door deze trieste vondst iu het barre Poolgebied is een drama opgehelderd, dat aan drie wakkere mannen, in dienst van de wetenschap, het leven heeft gekost. An drée en zijn beide metgezellen waren vol vertrouwen in het welslagen van hun plan, met een luchtballon van het Deneneiland bij Spitsbergen over de Noordpool te vlie gen. Hun berekening was tamelijk eenvou dig; zij meenden slechts een zuidenwind noodig te hebben, die hun ballon naar het noorden zou drijven en het wachten op het Dencneiland voor het vertrek van de „Or- nen", aldus was de ballon genaamd, was dan ook slechts op den gunstigen wind. De leider der expeditie was, zooals ge zegd, Salomon August Andrée, die 18 Octo ber 1S54 te Grenna aan het Vetter-meer was geboren. Hij kreeg zijn opleiding aan de technische hoogeschool te Stockholm en wijdde zijn aandacht speciaal aan de lucht vaart. Al spoedig begon hij dan ook plan nen te ontwerpen voor een tocht over de Noordpool met een ballon, die door zeilen en takelwerk eenigszins bestuurbaar was. Andrée slaagde erin steun voor zijn plan nen te krijgen en nadat de tocht al eens was uitgesteld, kon hij op 18 Mei 1897 uit Go thenburg vertrekken aan boord van de Zweedsche kanonneerboot „Svensksund", die de expeditie naar het Deneneiland bracht. Nadat bij aankomst aldaar alles voor het vertrek in gereedheid was gebracht, was het wachten slechts op den gunstigen wind. Weken achtereen bleef het stormen uit het noorden en dan plotseling, draait de wind. In den avond van den lOdcn Juli houdt het op met regenen, de lucht wordt helder en via heb zuidwesten, keert de wind zich naar het zuiden. Op 11 Juli 1897 is het grootsche moment aangebroken, waarnaar Andrée een groot deel van zijn leven heeft verlangd. Het is Zondag en aan boord van de „Svensksund" wordt een godsdienstoefening gehouden, waarin de geestelijke een zegenbede uit spreekt voor den behouden terugkeer van de expeditie. Op dat oogenblik moeten de gedachten der drie onversaagde mannen wel terug zijn gegaan naar lien, die zij in het vaderland hadden achtergelaten: Frankel's moeder, Strindberg's verloofde en Andrée's broeder. Dan heeft het vertrek van de „Ornen" plaats. Allen zijn onder den indruk van het- gepn gaat gebeuren. Dc ballon stijgt, daalt weer snel, en verheft zich dan tot ongeveer honderd meter hoogte, om daarna, gegrepen door den krachtigen zuidenwind, over de naburige bergketen te verdwijnen. De drie mannen waren uit heb oog verdwenen.... om niet meer terug te keeren. Nog eenmaal zou men een teeken van leven krijgen van de drie luchtvaarders. Op 22 Juli ving een matroos van den walvisch- vaarder „Alken" een postduif van Andrée met een boodschap aan „Aftenbladet" te Stockholm. De inhoud van die boodschap was: „13 Juli, 12 uur Gunstige koers naar het Oosten, 10 gr. Zuid. Alles wel aan boord. Dit is mijn derde boodschap per duiven- post. Andrée. Uit dit bericht blijkt, dat de ballon, over eenkomstig de berekeningen van den lei der, aanvankelijk in de juiste richting, naar het noorden van West-Spitsbergen, was ge dreven. Wat er na dien is geschied, kan men slechts gissen. Vermoedelijk is de ballon door een westenwind gegrepen en in de richting van het Franz Josefland gedreven. In elk geval schijnen zij daar behouden te zijn gedaald en waren zij nog in staat een kamp op te richten. Het is wel een noodlottig toeval, dat, hoewel het niet aan reddingsexpediies heeft ontbroken, de dappere mannen niet zijn gevonden. De eerste expeditie vertrok reeds in November 1S97 en wel op grond van mededeelingen van schipbreukelingen uit Spitsbergen, die beweren dat zij hulp kreten hadden gehoord. In 189S en in 1899 werd een onderzoek ingesteld langs de noordelijke Aziatische kust en de Nieuw- Siberië-eilanden, terwijl in Mei 1899 dr. Nathorst een expeditie leidde, die in Oost- Groenland een onderzoek instelde. Zoo nu en dan trok het lot van Andrée en zijn makkers weer de aandacht als boeien aanspoelden, die door de lucht vaarders waren uitgeworpen, om mededee lingen te doen. De eerste twee boeien be vatten mededeelingen van weinig bet.ee- kenis, daar zij reeds den eersten dag wa ren uitgeworpen, later gevonden boeien bevatten geen enkel bericht. De ontdekking van dr. Horn's expeditie heeft thans ein delijk volkomen klaarheid in dit Noordpool- drama gebracht. CORRUPTIESCHANDAAL IN HET STADSBESTUUR VAN NEW YORK? Gouverneur Roosevelt heeft gelast een onderzoek in te stellen naar de corruptie bij de justitie in de stad New York. Dit onderzoek schijnt steeds grooteren omvang te zullen aannemen. Het corrup tie-schandaal in het geval van den politie rechter Ewald, die thans van zijn ambt is ontheven, zal waarschijnlijk nog in de scha duw worden gesteld door hetgeen voor de deur staat. De republikeinsche minderheid in den gemeenteraad heeft gouverneur Roosevelt verzocht, het onderzoek uit te breiden tot den burgemeester en het geheele democra tische stadsbestuur. Voorts verlangt deze minderheid een onderzoek naar de tal rijke financieele schandalen, het misbruik, dat gemaakt is bij het bekleeden van open bare ambten enz. Burgemeester Walker van zijn kant heeft deze aanvallen niet onbeantwoord gelaten. Hij verklaarde dat hij een derge lijk onderzoek goedkeurt, doch ontkent alle ingebrachte beschuldigingen en verklaart dat men met een campagne der republi keinen te doen heeft, om daaruit voordee- len te slaan bij de a.s. verkiezingen. Desniettegenstaande schijnt met het geen reeds aan het licht is gekomen, de toestand van het New Yorksch gemeente bestuur niet benijdenswaardig en is het niet onmogelijk, dat deze zaak zich tot een nationaal schandaal zal ontwikkelen. Brand in een filmstudio. In het atelier van de Eclair-filmmaat- schappij te Parijs is gisterochtend een he vige brand uitgebroken, die met- groote snel heid om zich "heen greep. Een electrische lamp, die gebruikt werd bij de opneming van sprekende films, was uit elkaar ge sprongen en tegen een film aangevlogen, die onmiddellijk vlam vatte. Het vuur deel de zich onmiddellijk mede aan andere film rollen, die in de nabijheid lagen en spoedig stond het gehcéle gebouw in lichte laaie. De brandweer trachtte het vuur te blus- schen doch slaagde hier slechts vele uren later in. Twee brandweerlieden werden gewond. Ook een filmoperateur en een andere em ployé werden gewond. De schade bedraagt 6 millioen frank. Smokkelaars betrapt. De douane-ambtenaren te New York hebben drie personen gearresteerd, die poogden een hoeveelheid scharen het land binnen te smokkelen. De scharen waren in een groot aantal balen lompen verpakt, doch de autoriteiten waren van deze- smokkelpoging op de hoogte gesteld. Bij de aankomst van het stoomschip „Albert Ballinvan de Ha- paglijn, begaven zich eenige als havenar beiders verkleede douane-beambten .aan boord van het schip en hielden de lading vodden in het oog. Toen dc balen op een vrachtauto werden geladen om te worden vervoerd, grepen zij in, namen de goederen in beslag en arresteerden de drie schul digen. Waar men een grafzerk opeet. In den tuin van het Museum te Serajc- wo staat een grafzerk van een onbekende middeleeuwsche grootheid uit- Bosnië. Deze steen werd gevonden in Zgosoa, bij Vi- soko, en heden ten dage is zij als sieraad in het museum geplaatst. Aan deze graf zerk is een eigenaardig bijgeloof verbon den. Van wijd en zijd komen vrouwen, die geen kinderen hebben, naar. dit museum en zij trachten dan een stuk van den steen af te slaan. Want zij gelooven vast, dat wanneer zij een stuk van dien steen fijn maken en vermengfl met melk of water uitdrinken, zij de vervulling van hun vu rig moederlijk begeeren zullen verkrijgen. Ondanks de zorgvuldige bewaking is de steen al heel beschadigd. Thans wil men dezen steen met een hoog hekwerk omge ven, om ze voor den eetlust der vrouwen te beschermen. En dit bijgeloof bestaat niet alleen in kringen van boeren of ar beiders, hetgeen wel duidelijk blijkt uit hetgeen juist dezer dagen is voorgevallen. Dc bewaker van het Museum bemerkte in het halfdonker een jonge, zeer deftig gekleede dame, die met een klein ha-nier tje den steen bewerkte. Bij hare arresta tie bleek dat zij de echtgenoote was van een hooggeplaatst ambtenaar uit Belgra- chie, die expres naar Serajewo gekomen was om een stuk van dien „wonderdadi- gen" steen te bemachtigen. Toen zij door den bewaker zonder stuk steen werd weg gezonden, begon ze van vertwijfeling luid te weenen. Gevolgen van de droogte in de Vereenigde Staten. De voorzitter van de Farm Board Alexan der Leg-ge heeft verklaard, dat de koren oogst in de door de droogte geteisterde streken van de Ver. Staten zoozeer heeft geledén, dat het thans weinig verschil uit maakt of het regent of niet, daar een groot gedeelte van den korenoogst van dit jaar als verloren moet worden beschouwd. Van overheidswege worden maatregelen getroffen om steun te verleenen. Vooral het transport van levensmiddelen naar de door de groote droogte geteisterde streken wordt georganiseerd. President. Hoover heeft gisteren de uit- noodiging verzonden voor een conferentie op het Witte Huis met vertegenwoordigers van de banken op Dinsdag a.s. ter bespre king van de steunverleening aan de in ver band met de droogte ingestelde commis sie. In deze conferentie zal een definitief financieel program worden opgesteld. Er zijn verder plannen in voorbereiding voor de oprichting van credietorganisaties van den staat om aan de farmers, die het meest geleden hebben, leeningen te ver strekken. Naar schatting is een bedrag van twin tig millioen dollar noodig voor deze lee ningen.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10