De Slavin van het Zwijgen VRJJDAG 22 AUGUSTUS 1930 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 UIT DE PERS DE ONDERWIJZERS-SALARISSEN. Een stem uit het liberale kamp. Het liberale Handelsblad wijdt een beschouwing aan het salaris-congres der Katholieke onderwijzers En dan con stateert het blad, dat het salaris voor de onderwijzers inderdaad laag is. Het bedraagt voor onderwijzers zon der hoofdacle 1350 gulden per jaar; na 1, 2, 3 en 4 dienstjaren stijgt het telkens met 100 gulden, na 5 jaren met 50 gulden, na 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20 en 22 telkens met 100 gulden tot maximaal 2700 gulden. Voor een onderwijzer met hoofdacte is het be ginsalaris 1550 gulden, wat in tien dienstjaren tol 2000, in 22 tot 3200 gulden stijgt. Wordt hij hoofd eener school, dan wordt zijn wedde verhoogd met 400 tot 700 gulden, naar gelang van het wettelijk aantal onderwijzers van bijstand aan zijn school. Voor ongehuwden wordt het salaris verminderd met 3 pet., voorts dragen deze ambtenaren natuurlijk voor eigen pensioen en dat hunner weduwen en weezne bij (8V2 pet. van huh salaris). Vergeleken met' die van den Am- sterdamschen straatreiniger (mr. Krop man heeft Zaterdag dezen parallel getrokken), die dan toch wel heel wat minder verantwoordelijk werk doet voor 31 gulden per week, is deze be looning inderdaad laag. Vooral wan neer men bedenkt, dat de opleiding voor beide functies nogal uiteenloopt, ook ten aanzien van de kosten voor dé belanghebbenden. Doch wat het Haagsche Congres ver langt is volgens het liberale blad niet te verwezenlijken, zelfs niet als eerst op „de talrijkheid en de kostbaarheid" onzer scholen zal worden bezuinigd, wat het blad wènscht. Indien deze wensch niet wordt vervuld, dan schijnt het „Handelsblad" van meening te zijn, dat er heelemaal niets voor de onderwijzers-salarissen kan wor den gedaan. Men leze: Het is inderdaad, gewenscht, dat de onderwijzers, aan .wie de jeugd van ons volk wordt toevertrouwd, hun werk met opgewektheid kunnen ver richten en niet gebukt gaan*onder den last van al te zware zorg voor zich zelf en hun gezin, maar dat is niet te verkrijgen op de manier, die de motie der R. K. onderwijzers aan geeft, omdat die het staatscrediet zou ondermijnen en geheel de Nederland- sehe welvaart ernstig zou bedreigen. Vervulling van dezen wensch zou al leen ten gevolge kunnen hebben een toestand zooals onder het eerste mi- inisterie-Ruys de Beerenbrouc-k is ont staan, die moest leiden tot het optre den va-n den heer Colijn. Wij wachten met smart op de re sultaten van het werk der staatscom- missie-Rutgers tot bezuiniging op' ons onderwijs, zonder dat daardoor het beginsel der pacificatie wordt aange tast. Dat zij niet zal- komen met denk beelden, die de belooning van onder wijzers, hoofden van gezinnen, nog verder zouden aantasten, nemen wij als vanzelfsprekend aan. Men zal de remedie elders moeten zoeken. De talrijkheid en de kostbaarheid onzer •cholen en schoolgebouwen moet zich wel in de gegeven omstandigheden wreken op de salarissen der onder wijzers. Hoe hard dat ook voor de betrokkenen, hoe bedenkelijk voor den geest waarin het L. O. gegeven wordt, ook moge zijn. Van een verhooging evenwel als de- federatie der R. K. onderwijzers vraagt, zal echter geen sprake kun nen zijn. Geen regeering, die zich van haar verantwoordelijkheid maar eenigszins bewust is, zal aan den eisch, in deze motie vervat, kunnen voldoen. Het-ware kortzichtige roe keloosheid. FEUILLETON Uit het Engelsch van FRED. M. WHITE. W) Berrington slikte een krachtterm in en vervolgde „Ik zou dat wel eens willen onderzoeken, of zou ik last met de politie kunnen krij gen? Met een van je kameraden bijvoor beeld." „Nu, meneer, dat kon best", zei Mack- lin weifelend. „Ik weet natuurlijk wel, dat u niets verkeerd zult doen, maar u moet met den brigadier rekening houden. Een 'andere agent komt hier niet in de buurt, zoolang ik dienst heb." „Prachtig", verklaarde Berrington. „Hoe -laat kom je hier terug?" Macklin berekende dat hij over een uur klaar was met zijn ronde, dus tegen elf uur.*De brigadier bleef op dezen lijd van den avond in den regel op het bureau. Tegen elven zou Field er ook zijn, dus hij had net mooi den tijd om op onderzoek uif te gaan, vond Berring ton. Hij moest het er maar op wagen. Maar veel ontdekte hij niet. Het huis was gesloten; de blinden waren dicht, een teeken van leven kon hij niet bespeuren en hij begon zich ongerust te maken, dat de expeditie vruchteloos zou zijn en dat de vogels gevlogen waren. Hij zette zich weer op de bank en na een poosje kwam een andere matroos naast hem zitten. De man rookte een korte pijp en na een luidruchtige begroeting, ging hij voort: CENSUUR EN CENSUUR Onder bovenstaanden titel schrijft het H and elsblad: Een revue-opvoering van de A.V.R.O. en een studio-opvoe ring van den K.R.O. Gisteravond heeft de A.V.R.O. uitge zonden de revue „Sotternij en Satyre", welke thans in „Scala" in Den Haag gaat. In het officieel orgaan, de „Radio- Bode" was als zevende tafereel aangege ven: „Wij leven vrij, wij leven blij". AViesje Bouwmeester speelde hierin de rol „Station Hilversum"; voorts kwamen daarin voor „Station Scheveningen", „Station Huizen" en een „Neutraal Sta tion'.' Het zal den luisteraars opgevallen zijn, dat dit zevende tafereel niet is uit gezonden. De AW.R.O.-leiding n.l. had last gegeven, ten einde alle eventueele onaangenaamheden te vermijden, dit ge deelte niet uit te zenden. In plaats daar van werd een gramofoonplaat uitgezon den. „De lichte last" van den K.R.0. „Zooals ik wel verwacht had, ben ik ge schaduwd. Maar ik heb ze bij den neus ge had en ben uit het huis, waar ik mij altijd verkleed voor dergelijke expedities, ver- dwehen zonder dat ze er erg in hebben ge had. Ze zoeken me nu in het westen van de stad." „Ik ben bang, dat het allemaal voor niets is", zéi Berrington geprikkeld. „De vogels zijn gevlogen." „Zoo En wie heeft u die waardevolle in lichtingen verschaft?" „Mijn oude vriend, de politie-agcnt, van wien ik u verteld heb. De villa is voor een paar dagen gesloten, dat heeft een van de dienstmeisjes aan een anderen agent ge zegd. Ik ben het huis al rond geweest en ik heb den indruk gekregen, dat er geen levende ziel in is." .'.Dat kan wel schijn zijn", meende Field. „Wanneer zouden ze vertrokken zijn?" „Uit wat Macklin vertelde, begreep ik, dat ze varmorgen vroeg zijn weggegaan." Field ze niets. Even later hoorden zij zware voetstappen en Macklin verschoen mei zijn brigadier. Deze laatste wilde juist iets zeggen, maar Field haalde zijn penning te voorschijn en deze werkte als een toovermiddel. „Neen, we hebben geen hulp noodig", zei de man van Scotland Yard, toen hij den vragenden blik van den brigadier zag. „Hel eenige wat u kunt doen, is gewoon met den dienst voort te gaan, alsof er niets aan de hand is. U zult misschien iets ver dachts op No. 100 merken, maar doet' u maar alsof u niets ziet. Begrepen?" De brigadier knikte en tikte aan zijn helm hij begreep het. De twee politieman nen vervolgden hun weg en de matrozen staken de straat over naar de villa. Field liep bedaard achter om het huis. Het was UIT DE OMGEVING ST0MPWIJK. DE TWEEDE DAG DER VOLKSFEESTEN. De Haagsche bereden politie zorgt' voor de attractie. Het jaarljjksche tweedaagsche feest van „Nooit Gedacht" mag wonderwel geslaagd heeten. Wel was het weer gisteren bij lange na niet. zoo mooi als AVoensdag, maar dat neemt niet weg, dat de feestvreugde toch haar hoogtepunt heeft bereikt. Daar had het. volijverig bestuur, mitsgaders de eere voorzitter burgemeester Keijzer, wel voor gezorgd, 't AA7as wel een zeer gevarieerd programma, dat dezen tweeden dag werd afgewerkt en de zeer vele toeschouwers hebber vooral in den middag genoten van hetgeen de brigade, der Haagsche bereden politie te zien heeft gegeven. Maar, laten we bij het begin beginnen en vertellen van de volksspelen, die den ganschen ochtend vulden. Het ringrijden. er donker, maar hij drukte zijn vingers te gen den muur om zijn weg te tasten. Op eens bleef hij staan én een zacht gefluit kwam over zijn lippen. „Eerste ontdekking, menepr", fluisterde hij. „Druk uw hand tegen den muur hier. AA'at voelt u?" Berrington merkte niets bijzonders op, alleen voelde hij dat de muur warm was en dat deelde hij zijn begeleider mede. „Dat feit moest u iets zeggen, kolonel", zei de inspecteur op een toon van vrien- dclijk verwijt. Dat huis heet verlaten te zijn sinds vanmorgen! Als u naar boven kijkt, ziet u dat de muur in een schoor steen eindigt waarschijnlijk den' keuken- schoorsteen. De muur is behoorlijk warm tegen deze muur staat natuurlijk de ach terkant van het fornuis. En nu vind ik het eerlijk gezegd wel een beetje verdacht, dat er een lustig vuurtje in het fornuis brandt, terwijl er sinds vanmorgen vroeg niemand meer in huis geweest zou zijn Als dat waar was, waren de 1 oenen al afgekoeld! En als u goed luistert kunt u het water in het warmwaterreservoir hooien suizen." Berrington legde zijn oog tegen den muur en moest toegeven dat Field gelijk had. De conclusie waartoe de inspecteur kwam was dat de bedienden misschien een paar dagen weggestuurd waren, dat was zelfs heel waarschijnlijk, maar dat dat al lerminst betcekende, dat het huis onbe woond was. „Wc zullen het er op wagen", fluisterde Field. „Als we gesnapt worden, zullen we als twee dronken matrozen opgebracht worden en terecht komen bij uw vriend Macklin en zijn chef en dat is niet zoo heel erg. Vooruit maar!" Field sloop naar het keukenraam. De blinden waren dicht, maar dat was niet het Pietje Wensveen, 5e pr. Annie Lelieveld, 6e pr. Corrie Waayer. Vierde klasse meisjes: Tonentje kruien: le pr. Alie v. Leeuwen, 2e pr. Marie Belt, 3e pr. Annie v. d. Bosch, 4e pr. Mieritje den Hollander, 5e pr. Alie van Es. Vijfde klasse meisjes: Muiltje loopen met karton: le pr. Annie v. d. Bosch, 2e pr. Toosje Olsthoorn, 3e pr. Cath. Verhagen, 4e pr. Janna, de Groot, 5e pr. Jansje Kuipers. Eerste klasse jongens: AVedloop met ballen: le pr. M. Olyhoek, 2e pr. Kees v. Santen, 3e pr. Iv. Olyhoek, 4e pr. D. Gran- neinan. 5e pr. Th. Lexmond. Tweede klasse jongens: Ballen dragen op deksel: le pr. AA'. Belt, 2e pr. T. AVaayer, 3e pr. Br. v. d. Meer, 4e pr. IC. Bohemen, 5e pr. AA7, v. d. Salm. Derde klasse jongens: Blindemannetje: le pr. A. v. Santen, 2e pr. P. Jansen, 3e pr. P. Olyhoek, 4e pr. Jan de Groot. A'ierde klasse jongens: Zakloopeh: le pr. H. Boon, 2e pr. M. Turkenburg, 3c pr. B. Arerhagen, 4e pr. AA'. Hoogcveen, 5e pr. G. v. Leeuwen. Arijfde klasse jongens: Hoepelen op muiltjes: le pr. Fr, v. Swieten, 2e pr. C. v. d. Bosch, 3e pr. AA'. Lexmond, 4e pr. J. Caspers, 5e pr. L. Kietselaar. De Haagsche bereden politie in actie. Nog nimmer zagen we zooveel politie in Stompwijk, als gisteren en dan nog wel politie te paard met een hoofdinspecteur en een inspecteur. Burgemeester Keijzer heeft- de Stompwijksche feestgangers wel aan zich verplicht. Door zijn relaties met de politie te Den Haag was hij er in ze- slaagd toestemming te verkrijgen tot het doen optreden van de Haagsche brigade. Dat het bij den intocht dezer kranige ruiters bijna goot. deed vrijwel niets af aan de belangstelling der Stompwijkers. Ieder wilde de gasten bij hun tocht door heb dorp zien voorbijkomen en de intocht der Hagenaars was als het ware een zege tocht. A7oorop in den stoet reden twee politie agenten va,n StompwijkVeur. Daarna volgde het bestuur van „Nooit Gedacht" met haar eere-voorzitter en verder hoofd inspecteur Snethlage en inspecteur Paul van de Haagsche bereden politie, daarna de brigade van 17 man en vervolgens in een autobus echtgenooten en kinderen van de ruiters, die een gratis tochtje kregen naar Stompwijk en vrij toegang hadden tot- het feestterrein. Gelukkig werd de regen, toen de Haag sche brigade met- haar programma moest beginnen, heel wat minder. Gelukkig was dit voor de ruiters, maar niet minder voor het publiek, dat nu een genotvollen mid dag heeft kunnen doorbrengen. Onder leiding van pikeur Ernst begon nen de ruiters daarna met het caroussel- rijden, een voor Stompwijk bijzondere at tractie. Het was inderdaad e-en keurig ge zicht, de paarden zoo fraai te zien in- en uitgaan, te zien sluiten en telkens nieuwe oefeningen te beginnen. Daarna werd een stoelenrit gemaakt, dié bij de loeschomvéi's zeer iu den smaak viel en de koddigste taferccle i opleverde. Er werd naar hartelust gelachen en de ruiters streden om het hardst om de over winning. Van de dertien deelnemers wer den de volgende vier prijswinnaars: le pr. G. v. d. Hulst, 2e pr. K. Vonk, 3e pr. R. Marlens, 4e pr. J. Glasbergen. Na een nummer springen door een vier tal ruiters, elegant van afwerking en met herhaald applaus beloond, kwamen de lachspieren weer in beweging door den eierenrit, waarbij de ruiters op een lepel een ei van den eerten kant van hét veld naar het andere moésten brengen. Slechts een enkeling slaagde er in den rit zonder ongelukken te volbrengen. De prijswin naars waren hier: le pr. K. Koeman, 2e pr. .1. H. Jansen, 3e pr. G. v. d. Hulst, 4e pr. L. Verhoeven. Tot slot werd nog een nummer Voltige gereden door vier bekwame ruiters, waar bij het applaus getemperd moést worden om de paarden niet te veel te doen schrikken. Zoo werd het een zeer interessante mid dag en met- den burgemeester heeft de Haagsche. politie de ingezetenen van Stompwijk aan zich verplicht. Burgemeester Keijzer was dan ook zeker geval voor het venster van de provisieka mer, dat afgesloten was door een soort vliegenraam van zink. De inspecteur haal de een mes uit zijn zak en verwijderde hee! voorzichtig het zinken raam. „Kom", zei Field, „we. kunnen hier gemak kelijk door. In dc keuken zijn we veilig, nu het personeel blijkbaar weggestuurd is." Tot nu toe ging allés van een leien dak^ je. Zooals Field terecht verondersteld had, was er niemand in de keuken en evenmin ontmoette zij iemand in de gang, die naar het voorhuis voerde. Er brandde een flink vuur in het fornuis: neen, onbewoond was het huis niet! En toch was het er doodstil. Dat was ook hel geval in de hall en in den daaraangrenzenden salon, waar geen licht brandde. Van boven kwam een zacht geluid alsof iemand bezig was metaal le vijlen. Het bield spoedig op, doch werd gevolgd door het geratel van een schrijf machine, tenminste zoo leek het nieuwe ge luid, Het tweetal stond in den donkeren salon te luisteren: het geluid scheen nader te komen. Field liet even zijn lantaarn schijnen, in de kamer aan dc andere zijde van de hall, blijkbaar in de eetkamer be- vönd zich ook niemand in het flailwe lichtschijnsel zagen zij het oppervlak van een gepolitoerde mahoniehouten tafel glim men. Plotseling werd het gerammel luider cn Field knipte zijn lantaarn uit. Even plot seling als het kleine lichtje uitdoofde, lag plotseling de eetkamer in een warm oran je-omkapt licht en in het schijnsel ervan zagen de beide veblufte raanne een keurig gedekte tafel waarop een koud souper, met kristal en zilver en karaffen met gouden stoppen. Het leek eenvoudig tooverijPlot seling werd het slot van de voordeur om- UIT DE RADIO WERELD Programma's voor Zaterdag 23 Aug. Huizen. Na 6 uur 1071 M. (Uitsl. KRO.-uitzending.). 8.15—9.30 Concert. 11,301200 Godsdienstig halfuurtje. 12.151.15 Concert door K.R.O.-kwintet. I.152.00 Gramofoonpl. 2.003.15 Kinderuurtje. 5.00fi.00 Gromofoonph 6.016.15 Sport praat je door S. P. J. Borsten„Kanaalzwemmen". 0.15—6.55 Gramofoonpl. 6.55—7.15 Journal weekoverzicht door Paul de Waart. 7.157.30 Gramofoonpl. 7.30—8.00 Charlotte Kohier: „Ervarin gen van een declamatrice". 8.0111.00 Concert K.R.O.-salon Orkestj bel dun Stenneke, F. Boshart (piano). Ca. 9:30 Nieuwsbcr. II.0012.00 Gramofoonpl. Hilversum, 1875 M. S.00 Orgelconcert. S.U010.00 Gramofoonpl. 10.15 A'oordracht. 10.30 Zieken uurtje. 11.30 Gramofoonpl. 12.00 Politieber. 12.15 Concert. VARA-Sexteb. 1.45 Gramofoonpl. 2.00 VAR A-liedjes voor A7AR A-kinderen. 2.45 Paedagogisch conpert door het VAR A-orkest 4.15 D. v. Kreveld: Voor onze amateur fotografen. 4.45 Landré: Ons huis een tehuis. 5.30 G. J. Zwetbroek: De geschiedenis van den Radio-Omroep in Nederland. 6.00 Kinderuurtje. 7.00 A'ARA-uitzending. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 1.20220 Orkestconcerf. 3.50 Verslag van de International Tou rist Trophy Motor Race te Belfast. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuwsber.. 7.00 Sportber. 7.05 Piano-recital door C. Smith. 7.20 Lezing. 7.40 Lezing. 7.50 Concert Militair Orkest, H. Brindle (bariton), M. AA'ilkinson (sopraan). 9.20 „Co-Optimisticaly Yours". Optreden van dc Co-Optimisten. ,10.00 Nieuwsber. 10.15 Lezing. 10.30 Berichten. Radio-Pari s", 1725 M. 12.502.20 Gramofoonpl. 750 Gramofoonpl. 9.05 Concert, Langen berg, 473 M. 7.257.50 Gramofoonpl. 7.508.50 Orkestconoert. 10.35—12.15 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. I.252.50 Orkest concert, 5.50—6.90 Concert, Tenor en mandolinè- k wart et 8.20 A'"roolijke avond. Intermezzo: Re portage bei Schmidt's" van AVilli Hagen. Na afloop tot 12.20 Dansmuziek. Daarna tot 1.20 Gramofoonpl. Kalundborg, 1153 M. II.3512.05 Gramofoonpl. 12.202.20 Orkestconcert 3.20 Kindèruurtje. 3.505.50 Concert. Orkest en zangerès. 8.20—9.20 Dansmuziek. 10-0011.20 Orkesteoncert en zang. Brussel, 508.5 M. 5.20 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Orkestconcert. 9.20 Concert uit de Kurzaal te Óstende. Zeesen, 1635 M. 7.207.50 Gramofoonpl. 10.50 Berichten. 12.201.10 Concert. Spreek- en zangkoor 1.20220 Berichten. 2.203.20 Grmofoonpl. 4.205.50 Concert. 8.20 Vroolijke avond. Daarna berichten en tot 12.50 Dansmuziek. gedraaid. Field trok zijn metgezel achter uit in de duisternis van den salon. Er kwam iemand het huis binnen; hij trok zijn jas uit, legde die in de hall neer cn ging naar <le eetkamer. Field schrok. „AA'at is er?" vroeg Berrington. „AV-éet u wie dat is „Dat zal waar zijn. Dat is niemand an ders dan dc Radjah van Ahbad Het wordt hoe langer hoe mooier HOOFDSTUK XV. Field's kennissenkring breidt zich uit. Ofschoon hij vaak in zijn leven .verras sende situaties en onverwachte dramati sche gebeurtenissen had meegemaakt, voel de Berrington zich het eerste oogenblik vrijwel uit het veld geslagen. De heele zaak had iets van Onsterschc fakirskunsten. Ken moment geleden was de ruimte daar ginds nog in diepe duisternis gehuld ge weest en plotseling straalde alles in een warmen lichtschijn en vertoonde zich een met overdadige luxe gedékte soupertafel aan zijn verbijsterende oogen, terwijl ze daarnet bij het licht van Field's lantaarn een kale tafel hadden zien staan. Berrington kon tic warme kleuren van dure vruchten en bloemen zien; kostbaar kristal én porcelein en tafelzilver en gefon- kel van excellente wijnen. Maar er was nu geen tijd om over dit alles na tc peinzen; het bewees hoogstens met wat voor dui- vclschc schrandere en gewiekste tegen standers de politie te doen had. Berring ton zag den Radjah met een somber ge dicht in dc deuropenig staan, terwijl hij met zijn gele tanden zenuwachtig op een groote sigaar kauwde en de kolonel maak te gebruik van de gelegenheid om den oosterling nauwkeurig op te nemen. (Wordt vervolgd). Van 9.30 tot 11 uur zond de Kath. Ra dio Omroep gisteravond via Huizen uit oen studio-opvoering van „De lichte last", spel uit de arbeiderswereld in vier be drijven. Een lezer, die hiernaar geluisterd heeft, zendt ons een schrijven, waarin hij zijn verontwaardiging lucht over het geen hier door den K.R.O., een zich op christelijk standpunt stellende omroep- vereeniging, werd gegeven. Zoo werd o.m. het woord „verdomme" genoemd. Van drinken werd niet gespro ken, wel van „zuipen". Verdor, zoo schrijft hij, zou ik niet gaarne een jeug dig meisje of jongeling hebben laten luisteren naar hetgeen hier gezegd werd over een meisje, dat een rol in dit spel vervulde. Inderdaad blijkt, dab deze luisteraar ons niets te veel géschreven heeft. Het is uitgezonden. En met hem vragen wij, waartoe dient een Omroep-Controle- Commissie Aran de zijde van den K.R.O. werd ons nog medegedeeld, dat dit stuk speelde in een havenstad en dat alleen het eer ste bedrijf nogal ruw en plat was. Tot zoover het „Handelsblad". Het bovenstaande noopt het Centrum tot dé volgende aanteekeningen. A7ooreerst deze, dat de A.\7.R.O.-leiding wel alle reden gehad zal hebben om van de zijde van de Omroep Controle Commis sie onaangenaamheden te verwachten bij eventueele uitzending van het zevende ta fereel der revue, zoodat zij het er niet op heeft durven wagen dit tafereel wel uit te zenden. De verontwaardiging van den inzencfer in het „Handelsblad", die zich geërgerd heeft over de uitzending van „De lichte last" door den K.R.O., vervult ons bepaald met deernis voor hem, want wat moet hij zich dan al vaak gestooten hebben aan tooneelstukken, voordrachten enz., door de A.V.R.O. uitgezonden én o.i. zelfs niet ge schikt voor ouderen dan „een jeugdig meisje of jongeling". Al willen we woorden als de speciaal door den inzender genoemde niet rekenen tob de beschaafde spreektaal te behooren, in het milieu, waarin ze gebezigd worden, passen zij volkomen. In een havenwijk pleegt men nu eenmaal niet gekuischte taal te spreken. Bovendien lijkt het ons niet billijk, een tooneelsbuk uitsluitend te beoordeelen naar enkele uitdrukkingen en verhoudingen daarin voorkomend. Zeer terecht heeft de K.R.O. er dan ook op gewezen, dat het stuk in zijn gehreel beoordeeld moet werden, welnu dat heeft eene strekking, volkomen in overeenstemming met de ka tholieke moraal en daarom is het voor ka tholieken zeer wel aanvaardbaar. („De lichte last" is een stuk met goede strek king, dat Dinsdagavond heel goed is ge speeld, van welk spel ongetwijfeld door zeer velen is genoten. Red. L. Crt.). Och, 't is eigenlijk spoédig verteld, de kinderen der scholen deden verschillende spelen en de ouderen namen deel aan het ringsteken trekt altijd nog wel een aantal den al hetgeen geschiedde. Maar toch, als steeds gaat er van deze spelen een eigenaardige bekoring uit. Het ringsteken trekt altijd ong wel een aantal 'belangstellenden lanes de afzetting en zij toonen als steeds voldoende animo om de verrichtingen der ringstekers te volgen. Eigenaardig is het wel, dat de dames zich bijna steeds sterker toonen in het ring steken dan de heeren. Haar aantal tref fers was ook nu weer veel grooter. Niet minder dan vijf dames moesten kampen om den derden en vierden prijs, terwijl er twee waren voor eersten en t\yeeden. Bij de heeren viel de beslissing vlugger, zij het dan ook, dat er vijf deelnemers minder waren. De uitslag werd tenslotte als volgt: Meisjes: le pr. Quirina Onderwater, 2e pr. Bertha Bolleboom, 3e pr. Mietje Vogelaar, 4e pr. Cor Onderwater. Heeren: le pr. AV. v. d. Pijl, 2e pr. J. Warmerdam, 3e pr. A. Luk. Ook voor -de fraaist versierde rijwie len waren prijzen uitgeloofd. Deze werden als volgt toegekend: le pr. Dina Jansen, 2e pr. Ali Luk en Pietje Belt, le pr. Betje Luk. Heeren: le pr. AA7, van Santén. De kinderspelen. Terwijl op êen gedeelte van het feest terrein het nummer i-ingsteken werd af gewerkt, hadden op het middenveld de kinderspelen plaats. Onder den nimmer verflauwenden ijver van den he,51- Fleuren en zijn staf van helpers werden de diverse spelen keurig op tijciUgehouden. Daar was van alles te doen en de kinderen amuseer den zich naar hartelust, maar ook vele grooteren, vele ouders, stonden gnuivend toe te zien, hoe de kleinen zich den palm dér overwinning betwistten. Er werd naar hartelust gekampt, ondanks het weer zoo u en dan leelijk dreigde den boel in de war te sturen. Gelukkig hield <le wind het echter droog en slaagde dit deel der volks feesten dus heel wat beter dan vorig jaar. A7óór den middag werden dc spelen voor de vijf laagste klassen der jongens cn meisjes afgewerkt; de spelen der zesde en zévende klasse zouden na het mïddag- feest gehouden worden. De verschillende uitslagen luiden: Eerste klasse meisjes: AVedloop met ballen: le pr. Marietje v. Marwijk, 2e pr. Cisca v. Maren, 3e pr. Cath. Verhagen, 4e pr. Anna Ammerlaan, 5e pr. Betje Bier huis, 6e pr. Annie Boon'. Tweede klasse meisjes: Ballen- d fa gen: le pr. Alie Boon, 2e pr. Sientje van Leeu wen, 3e pr. Gata Borst, 4e pr. Jossentje Lourens, 5e pr. Marietje den Elzen, 6e pr. Corrie Beekman. Derde klasse meisjes: Blindemannebje: le pr. Greet Lexmond, 2e pr. Jaantje v. Santen, 3e pr. Nellie v. Bóhemen, 4e pr.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9