SPORT LUCHTVAART VRJJDAG 22 AUGUSTUS 1930 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 De „Buitenzorg" aan den grond. Gisteravond, omstreeks 6 uur, is het uit gaande s.s.- „Buitenzorg" van den Botter- damschen Lloyd, dat op weg was naar ■Londen, even buiten de monding van den Waterweg door een stormbui overvallen. Deze bui ging gepaard met krachtige wind- stooten uit het Noord-Westen, tengevolge waarvan het schip tussclien „Rood" .1 p.n v. ten Zuiden van den Zuiderpier aan den grond liep. Het schip, dat ongeveer 6000 ton meet, en geladen is met stukgoederen, had juist in den Waterweg zijn loods af gegeven. De sleepboot „Roode Zee" en „Water weg" van Smit en Co. verblijven in de na bijheid van het gestrande schip. Omstreeks 10 uur is het schip op eigen kracht vlot gekomen en heeft het de reis voortgezet. AUTOMATISCH SORTEEREN VAN POSTSTUKKEN. De proef in Rotterdam. Het postkantoor te Rotterdam heeft be- •hale de post voor Rotterdam dagelijks poststukken te verwerken voor gemiddeld 400 kantoren van belang. Een dergelijken toestand heeft men op alle dergelijke kantoren en de wensch dit proces te vereenvoudigen door middel van een machine is dan ook begrijpelijk. Tot dusver was echter, naar ons verzekerd werd, nog niemand er in geslaagd 'n bruik bare machine voor dit doel te vervaar digen Dit is thans aan de heeren Marchand en Andriessen gelukt. Het bewijs hiervoor mag men zien in het feit, dat het Hoofd bestuur de te Rotterdam in werking te stellen sorteermachine na uitvoerige proef neming van hen heeft gekocht. De heer Marchand heeft de ideeën ervoor aan de hand gedaan en zijn kennis van het post wezen bijgedragen, prof. Andriessen heeft een en ander technisch uitgewerkt. De te Rotterdam in gpbruik te nemen machine zou de eerste dergelijke ter wereld zijn. In hot sorteeren met de hand op een groot postkantoor zijn verschillende stadia. De cijfers omtrent hetgeen een bedreven besteller per uur kan sorteeren, loopen uit een, maar het gemiddelde is zeker veel hooger dan 15001S00 stukken. Men zal begrijpen, dat er bij dit werk veel heen en weer loopen te pas komt en dat ook het verzamelen van de voor dezelfde richting bestemde stukken noga] wat te doen geeft. De heeren Marchand en Andriessen heb ben ernaar gestreefd om alles te vereen voudigen. Aan de machine is een lade, van zoodanige afmeting, dat de grootste toege laten stukken er in geplaatst kunnen wor den. Aan de voorzijde daarvan zit degene, die de machine bedient met rechts van zich een toetsenbord, waarop cijfers tot een vrijwel onbeperkt getal met een hand kunnen worden aangeslagen. In de lade worden de te sorteeren stukken geplaatst zooals zij van de stempelmachine komen. Een automatische drukker schuift ze naar deze zijde op, zoodat de voorste brief al tijd voor het ruitje staat, dat daar de lade afsluit. De pjost zit in de lade en voor het ruit je daarvan staat een brief voor, zeggen wij, Amsterdam. Amsterdam heeft in 't ontwor pen nummerstelsel No. 18. Het meisje leest den naam, slaat met. de_ rechter op het toetsenbord 18 aan, grijpt met de lin ker den brief, trekt hem uit de la en werpt hem in een gleuf terzijde daarvan. Onder wijl staat er reeds weer een andere brief voor het ruitje, die op dezelfde manier wordt behandeld enzoovoorts. Door de gleuf komt de brief in een wa gentje Van deze wagentjes heeft de ma chine er 70, die aan een ketting zonder eind onophoudelijk rond de machine loo pen en zoo geplaatst zijn, dat er zich al tijd een wagentje onder de gleuf bevindt. Het wagentje vangt den brief op en er ge beurt nog iets meer. Door het aanslaan van het nummer, dat bij het adres van den brief hoort,-wordt het wagentje door middel van een ajtntal hokken op een be paalde wijze „ingesteld"! Het wagentje beweegt zich langs den band zonder eind ov.er een hellende baan naar een groote kast, die op een hoogte van ongeveer 2 meter boven den grond is geplaatst. Deze kast bevat 400 loketten, van boven open, van onderen met deurtjes ge sloten, die tezamen een horizontaal Diafond vormen, waaronder men kan loopen. Boven loket 18, Amsterdam aangeko men, laat het wagentje den brief vallen. Andere wagentjes deponeeren er op dezelfde manier andere brieven bij en zoo worden de loketten gaandeweg gevuld, wordt het tijd voor den posttrein in een bepaalde richting, dan komt een besteller met een zak, maakt het onderdeurtje van het loket open en de inhoud glijdt in den zak. Op deze wijze worden successievelijk alle loketten geledigd. Voor groote kanto ren kan er aan het geopende deurtje van het begin af een zak bevestigd worden, waarin de brieven dan rechtstreeks val len De loketten zijn zoo geplaatst, dat men de treininrichtingen meteen bij elkaar heeft. Zoo liggen bijv. Leerdam, Hardinx- veld, Giessendam, Schoonhoven, enz .op één lijn. Het is mogelijk gebleken één meisje 3000^ brieven per uur te doen sorteeren en dit is nog niet eens de maximumsnelheid terwijl dan bovendien de brieven ook met een volgens de richtingen gesorteerd zijn. Wij hebben, aldus het „V&d.", waaraan we het bovenstaande ontleenen, de machi ne beschreven alsof zij maar één lade had (om het niet te ingewikkeld te maken) in de werkelijkheid heeft zij er echter drie, waaraan dus drie personen tegelijk ieder met een eigen toetsenbord kunnen wer ken. Alle brieven voor de drie laden, die voor dezelfde plaats bestemd zijn, komen in een gezamenlijk loket terecht. Bij gewone snelheid kunnen er met een machine dus 9000 brieven per uur behan deld worden. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN PONT LOSGERUKT EN OMGESLAGEN. Vier menschen verdronken. Bij Beseno is op de Etsch een gierpont door de kracht van den stroom van zijn anker gerukt en omgeslagen. Vier men schen, kommiezen der belastingen, zijn bij het ongeluk verdronken. HET TRAGISCH EINDE VAN VAN LEAR BLACK. Vergeefsche nasporingen. De vier watervliegtuigen, welke waren uitgevlogen om het stoffelijk overschot van den verongelukten millionair Van Lear Black op te sporen, zijn onverrichter zake teruggekeerd. Zij gaven het zoeken op, omdat er een sterke strooming zeewaarts is welke het zeer onwaarschijnlijk maakt, dac- het lijk aan de kust zal worden ge vonden. De mogelijkheid blijft evenwel be staan, dat een boot, welke niet vap. radio voorzien is, het lijk heeft opgehaald. De stcombooLinspectiedienst heeft een offi cieel onderzoek naar het verdwijnen van den heer Van Lear Black ingesteld. D0RPSBRAND IN OOSTENRIJK. In het dorpje Böhmdorf in Opper-Oos- tendijk brak in een boerderij een felle brand uit, terwijl de bewoners zich reeds ter ruste hadden begeven. De boerin en haar vijf kinderen, die alleen thuis waren, konden met de grootste moeite worden gered. Zij werden met zware brandwonden overdekt, uit het brandende huis gehaald. Twee der kinderen overleden vrijwel onmiddellijk, terwijl voor de moeder en de andere kinderen ernstig levensgevaar be staat. De geheele boerderij met de bijgebou wen werd een prooi der vlammen. De reeds binnengehaalde oogst, het vee en de landbouw-machines gingen eveneens verloren. KASTEELBRAND BIJ AMIENS. Het kasteel van gravin Clermont Ton- nerre de Bertangles bij Amiens is door een grooten brand verwoest. Het kasieel was onbewoond, zoodat het vuur eerst gerui- mer. tijd nadat de brand was uitgebroken werd ontdekt. Slechts een klein gedeelte van den waardevollen inventaris en kunst verzameling was verzekerd. Een groot aan tal schilderijen en de bibliotheek van tien duizenden banden gingen verloren. De schade wordt op 20 millioen francs ge schat. De oorzaak van den brand is vermoede lijk gelegen in onvoorzichtigheid van eenige aibeiders, die belast waren met het schoonmaken en resta-ureeren van enkele vertrekken. Brand in dagbladdrukkerij te Parijs. Als gevolg van kortsluiting ontstond gisteravond een begin van brand in de benedenverdiepig van een drukkerij in de Rue Croissant, waar verscheiden Parijsche bladen uitgegeven worden. De brandweer lieden waren den brand spoedig meester, nadat zij den stroom hadden uitgescha keld. De drukmachines werden stopgezet en het werk werd onderbroken. Men hoopt echter, dat de verschillende edities zonder veel vertraging zullen kunnen verschijnen. ROOFOVERVAL TE BERLIJN, Werklooze rooft een districtskas. In de Meierottostrasse te Berlijn-Wil- mersdorf is gistermorgen een brutale over val op een districtskas gepleegd. De 25- jarige werklooze Wilhelm Kriiger had be merkt, dat het geld op de eerste verdie ping van het gebouw bewaard werd en dat de kassier de gewoonte had de geld kist dicht bij het venster te plaatsen. Om zijn plan te kunnen uitvoeren zorgde Krii ger, dat hij in het bezit van een ladder kwam, die hij 's nachts reeds tegen den muur van het gebouw had gezet. Toen 's morgens het kantoor werd geopend, mengde Ivrüger zich tussclien de menschen, die het gebouw binnengingen. Hij bond een ketting om den deurknop van het lo kaal, teneinde te voorkomen, dat men de deur snel zou kunnen openen. De ambtenaren waren juist bezig het geld weg te leggen, dat van de rijksbank was gehaald, toen Krüger, die vlug op de ladder was geklommen, het venster bin nendrong en bliksemsnel zich vaoi a-1 het geld meester maakte. Daarop vluchtte hij. De verblufte ambtenaren slaagden er ten slotte in de deur open te krijgen en be gonnen den dief te achtervolgen. Kriiger, die tijdens zijn vlucht het papiergeld weer weggeworpen had, werd na een korte jacht ingehaald en aan de politie overgeleverd. Daar er veel werkloozen op straat waren, die het rondfladderende geld opraapten, heeft men de grootte van het tekort nog niec. kunnen vaststellen. Het nader onderzoek bracht aan het licht, dat deze overval waarschijnlijk niet door een man alleen gepleegd kan zijn, doch dat de gearresteerde helpers gehad heeft. Volgens verklaringen der achtervolgers bevond zich n.l. op een hoek van de straat een auto met drie mannen. De auto zette zich snel in beweging, toen het hulpgeroep der overvallen ambtenarenv weerklonk. Van het geroofde geld is "inmiddels een bedrag van 12.650 mark door de vinders aan de politie overhandigd. WEER EEN VONDST IN HET MEER VAN NEMI. Men heeft in het meer van Nemi weer wat nieuws gevonden, een- boot van onge veer 5 M. lengte, geladen met pannen en kruiken en gezonken onder de kiel van het feestvaartuig, dat thans geheel droog ligt. Men had de boot, die geheel onder slib bedolven was, tot dusver niet opge merkt. Vermoedelijk heeft een der oever bewoners het schip willen berooven en een te grooten buit in zijn boot geladen, waardoor deze gezonken is. Later moet dan het schip bovenop de boot gezonken zijn. Men heeft de boot niet kunnen bewa ren; bij het bloot leggen viel deze in elkaar. Een deskundige van de marine heeft echter nauwkeurig de maten en de bouwwijze opgeteekend. Men hoopt over een paar maanden met het leegpompen van het meer van Nemi verder te gaan en dan ook het tweede feestschip bloot te leg gen. Hoewel men tot dusver geen „schat ten" gevonden heeft, acht men uit histo risch oogpunt de moeite van het droog- pompen van het meer door de tot dusver gemaakte fondsen ruimschoots beloond. Twee Polen bij vergissing neergeschoten. Twee Poolsche arbeiders werden te Thionville bij het betreden van een café met geweerschoten ontvangen. Een der Polen werd zoo zwaar gewond, dat aan zijn herstel wordt getwijfeld. De andere werd eveneens zwaar gekwetst. De her bergier, die Italiaan is en een andere Ita liaan, werden als de daders gearresteerd. Men gelooft,_ dat zij op de Polen vuurden in de meening met vijandige landslieden te doen te hebben. Zigeunermeisje dcor dorpsrechter gemarteld. In de nabijheid van Presburg heeft zich een gruwelijk voorval afgespeeld. In de gemeente Aha was een 17-jarig Zigeuner meisje van diefstal beschuldigd. Toen zij niet wilde bekennen, werd zij in het bijzijn van haar moeder door den dorpsrechter zoolang met een zweep afgeranseld, tot zij het bewustzijn verloor. Daarna bond de onverlaat het bewustelooze meisje aan een boom vast, stapelde takkebossen aan haar voeten op en stak ze in brand. Eerst toen de rechter en een aantal boeren,, die bij de marteling hadden toegezien, zich hadden verwijderd, werd he( meisje door haar stamgenooten bevrijd. Het slacht offer bleek levensgevaarlijke brandwonden te hebben opgeloopen. „Tel." De broer van generaal Koetepoff. De broer van den op zoo geheimzinnige wijze verdwenen generaal Koetepoff, die in Zuid-Frankrijk als dagloon er zijn brood verdiende, heeft in een aanval van zwaar moedigheid getracht zich door een schot van het leven te berooven. De wonde is echter niet levensgevaarlijk en daar hij nog tijdig naar een ziekenhuis kon worden vervoerd, bestaat er hoop, dat hij in het leven zal kunnen worden behouden. ZWEMMEN DE KAMPIOENSCHAPPEN VAN DEN H. Z. B. Inschrijvingen van twee Nederlandsche kampioenen en één Ned. kampioensploeg. Zooals reeds gemeld organiseert de Zwem er. „De Zijl" a. s. Zaterdag des namiddags om 3 uur in de Zwem. Inr. „De Zijl" de kampioenschappen van den Haag- sohen Zwembond tot welken bond ook Leiden en Omstreken behoort. Wat de inschrijvingen betreft het vol gende. Voor het nummer 400 M. vrije slag heeren zijn 5 deelnemers ingeschreven o.a. De Haas, Ned. kampioen. Het nummer 100 M. schoolslag dames telt 3 en idem hee ren 8 deelnemers. Hierna volgen eenige adspiranten nummers. Na het nummer 100 M. vrije slag dames krijgen we 100 M. rugslag heeren, waarvoor do Haas even eens heeft ingeschreven. Het nummer 100 M. vrije slag telt veel deelnemers, o.a. de H. Z. en P. C. met niet minder dan 6 inschrijvingen en wederom de Haas. Bij de estafette 3 x 50 M. wisselslag heeren zien we de H. Z. en P. C., welke op de Ned. kamp. nummer 2 werd na H. V. G. B. Voor het nummer schoonspringen heeren heeft Stotijn (H. Z. en P. C.) "in geschreven. Verder vermeldt- het programma nog twee estafettenummers nl. 5 x 50 M. vrije slag voor dames en daarna, voor heeren, waarbij de H. Z. en P. O. Ned. kampioen inschreef. En tot slot een veelbelovende polo-wedstrijd Leiden—Den Haag, waar voor Den Haag, welke over twee sterke 2de klassers beschikt, reeds een uitgelezen ploeg samenstelde. SCHAKEN Dr. MAX EUWE IN INDIE. Dr. Max Euwe, de Nederlandsche schaak kampioen, die te Medan aankwam voor het maken van een schaaktournee door Nederlandsch-Indië, speelde consulatie- partijen tegen de drie sterkste spelers van de Medansche Schaakvereeniging, de hee ren Lantzius, Meurs en Basieki. benevens drie consulatie-partijen tegen de drie sterkste Batak-spelers van de Karo-Hoog- vlakte. Hij won vijf partijen en speelde één remise, nl. tegen den Batakker Si Toemboek. Het tournooi te Luik. De uitslag van de derde ronde luidt als volgt: Weening wint van Marshall. Pléci wint van Soultanbeieff. Rubinstein remise met Nicrazowitsch. Tartakower rimise met Colle. AhuesSultan Khan afgebroken. PrzepiorkaThomas afgebroken. De stand is na de derde ronde: Dr. Tar takower 2.5; Niemzowit-sch 2; Thomas 1.5 (1 hangpartij)Pléci, Rubinstein en Collo elk 1.5; Sultan Ivhan 11 (2 hangp.); Wee- nink 1 (1 hangp.); Ahues .05 (2e hangp.); Przepiorka 0.5 (1 hangp.); Marshall 0.5; Soultanbeieff 0 (1 hangp.). WIELRENNEN VAN DE STADI0NBAAN. De wedstrijden zijn gisteravond niet doorge gaan tengevolge van den slechten weerstoe- stand. Zij worden nu hedenavond gehouden. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN. Gistermiddag zijn de eerste gegevens be kend geworden omtrent de wereldkampioen schappen, die te Brussel in het Eeuwfeeststa dion zullen worden gehouden, meldt het „Hbld.". Voor de Zaterdag a.s. te houden sprintwed strijden voor beroepsrenners, welke om drie uur beginnen, zijn ingeschreven: Duitschland: Engel, Steffes, Ozmella. Australië: Bob Spears. België: Degraeve, Arlet, Scheerens, De Bruyn Denemarken: Falk Hansen. Vereenigde Staten: Honeman. Frankrijk: Michard, Faucheux, Schilles en Cugnot. Groot Britannië. Bailey. Nederland: Moeskops, Meyer, Pijnenburg en Van der Leur. Italië: Bergamini, Bossi, Piani, en Moretti. Luxemburg: Engel en Majerus. Zwitserland: Kaufmann en Richli. Op denzelfden dag hebben de eerste wedstrij den plaats voor de sprintwedstrijden der ama teurs. Daarvoor zijn ingeschreven: Duitschland: Trauden en Dash. Oostenrijk: Schafer en Dusika. België: Van Massenhove, Vandermissen, Vanderveke en Cauche. Denemarken: Harder, Gerwin, Andersen en Knudsen. Egypte: Zareh. Frankrijk: Baufrand, Gerardin en Perrin. Groot Britannië: Chambers, Cozens, Sibbit en Theaker. Nederland: Van der Linden, Van Steenberg. Hongarije: Gyorffy, Govass en Szuets. Italië: Malestata, Mozzo, Novaretti en Peli- zarri, Luxemburg: Belfort en Becker. Noorwegen: Evendsen en Mortensen. Polen: Szamota en Pusz. Zwitserland: Dinkelkamp, Feldmann en Buhler. Tsjecho-Slowakije: Haupt. De halve finales en de beslissingen beginnen des Zondags om drie uur: De demifond-kampioenschappen achter groo te motoren worden gehouden over 100 km. Daaraan nemen deel: Frankrijk: Paillard, Grassin en Lacquehay. België: Linart, Benoit en Wynsdau. Nederland: Blekemolen en Schlebaum. Zwitserland: Lauppi en Paul Suter. Duitschland: Möller cn Krewer. Italië: Manera. Hongarije: Istenes. Oostenrijk: Capp. PAARDENSPORT CONCOURS HIPPIQUE OP H0UTRUST. Het jaarlijksohe concours hippique op „Hout- rust" georganiseerd door de Vereeniging tot bevordering der Paardenfokkerij, is weder aan gevangen. De vlaggen wapperden boven de tribunes en een militair muziekkorps in de tent midden op het veld, brengt de noodige stemming. Doch regenwolken dreigen en ont lasten zich af en toe boven het terrein, wan neer te twee uur in den namiddag het eigen lijke concours een aanvang neemt met het num mer éénspannen limielklasse. In de ochtenduren heeft de voorkeuring voor het concours voor het beste rijpaard plaats ge had, waarvoor niet minder dan 43 paarden zijn ingeschreven. De strijd om den beker van de Kon. Ned. Jachtvereeniging zou eerst in den laten namiddag in dit concours worden beslist. De uitslagen luiden: Concours éénspannen, limielklasse. A Groote klasse: 1. Hockwold Robert (Gebr. v. d. Haar Zeist); 2. Tudor Emperor (H. F. Bultman, Heemstede); 3. Capenor Hawaian Minister (Dre. Drozy de Perez, Voorst). Eerv. verm. Greystoiie Primroze (A. v. d. Koppel, Zeist). B. Kleine klasse: 1. Hockwold Leader (Jac. Rijks, Nijmegen); 2. Bendango (Gebr, v. d. Haar, Zeist). Eerv. verm. Dark Romance (Jac. Rijks, Nij megen). Coucours voor hel beste paard: 1. Marcroix 11. Pahud de Mortagnes); 2. Upper Ten (N. Uytendaal, Breda); 3. Bermanicus (H. D. Pas man, Den Haag); 4. Apollo (A. Schellens, Eindhoven), Eerv. verm. Aukona (H. D. Pasman), Den Haag); Colorado (D. Gelderman, Oldenzaal). Concours éénspannen, open klasse: 1. Scot tish Radiant (Dri. Drozy de Perez, Voorst); 2. Gienavon Salute (R. J. J. Hollman, Den Haag) 3. Bendango (Gebr. v. d. Haar, Zeist); 4. Gie navon Princess Mary (Th, Kohier, Den Haag). Concours schoonste rijpaard, gereden door dames: 1, mevr. Stokvis (Den Haag) met La dy Ansley; 2. mevr. Hoboken (Den Haag) met Ratgrat (eig. H. Hertzberger, R'dam); 3. Frl. Just de la Passière (Wassenaar) met N. N. (eig. R. J. J. Hiemstra); 4. mevr. André de la Porte (Den Haag) met Liliac; 5. mevr. Pas man (Den Haag) met Germanicus; 6. Dezelfde met Ankona. Eerv. verm. gravin M. van Limburg Stirum (Den Haag) met Amulet; Frl. M. Storm van 's Gravesande (Wassenaar) met Messire; mevr. Van Renswoud (Wassenaar) met Chermont; mevr. v. Skene Roest (Den Haag) met Amo- rette. Bestuursprijs: mevr. v. Duyvendijk (Wasse naar) met La Belle Hélènc; mej. Hiemstra (Den Haag) met Burgfried; mevr. v. Rees (Wassenaar) met Gawan; mej. v, d. Vlugt (Den Haag) met Chiquita. Concours tweespannen, open klasse: 1. Win- moor King en Cap. Haiwaian Minisrte (Dre. Drozy de Perez, Voorst); 2. Orelid en Crey- stoae Primrose (A. v. d. Koppe, Zeist); 3. Hoch- wold Robert en Peterboro Bertram (Gebr. v. d. Haar, Zeist); 4. Binglen Victor en Tudor Emperor (H, F. Bultman, Heemstede). Eerv. verm.: Drilkia en Razzia (P. C. C. v. d. Touw, Den Haag). Beker der K. N. J. V. (Veelzijdigheidsproef) 1 .H. Gescher met Bodega (121 p.); 2. It. Schimmelketel met Duiveltje (119 p.); 3. It. Port Seine met Wildebras 118 pt.)4. It. Von Salviati (Duitschland) met Else (117/3 pt.); 5. D. A. Pasman met Ankona 117 1/3 pt.; 6. It. Pahud de Mortagnes met Marcroix (117 pt.); 7. mej. Jurgens (Duitschland) met Korsika 116 2/3 pt.); 8. R. Hensen met Gris Gris (115 2/3 pt.); 9. It. Pahud de Mortagnes met Henk (115 2/3 pt.); 10. kapt. De Kruyff met Abaisse 115 1/3 pt.). Eerv. verm. A. R .v. d. Vlugt met Moritz 115 1/3 pt.). IN VIER DAGEN. Een geregelde luchtvaardienst op Canada en de Ver. Staten. De Londensche correspondent van de „Msb." schrijft: Hot Britsohe ministerie, van luchtvaart heeft een memorandum gepubliceerd, waar in gezegd wordt, dab geregelde diensten ingesteld zullen worden tussclien Cardiug- ton, de Engelsche luchthaven bij Bedford, en Montreal ep New-York. De dienst zal gedurende het geheele jaar geopend zijn, maar de routes zullen gewijzigd kunnen worden in overeenstem ming met de jaargetijden en de weersom standigheden. De route zal geopend worden, als vol doende ervaring opgedaan is met proefon- dcrvinderlijke vluchten der twee Britsche luchtschepen R 100 on R 101. Op den Atlantische» Oceaan, tusschen New-York en de Azoron, en tusschen de Azoren en Plymouth, zouden op onderlin ge afstanden van ongeveer 300 zeemijlen drijvende luchthavens, „seadromes" wor den aangebracht. Plannen hiervoor zijn in Amerika uitgewerkt, en er zijn proeven genomen .net een „seadrome" in oudiep water. Deze hadden een goeden uitslag en zullen thans in diep water voortgezet worden. Deze zee-luchlhavcns zullen, wat de de tails betreft, gebouwd worden volgens het model der land-aerodromes. Luchtschepen zullen daar; zoo noodi; er >p kunnen innemen en herstellingen ondergaan. De drie hoofdroules, welke de luchtsche pen waarschijnlijk zullen volgen, zijn: Noordelijke route, via Kaap Farewell, het zuidelijkste punt van Groenland. Directe route, via Newfoundland. Zuidelijke route, via de Azoren. Een andere route, welke overwogen woidt, gaat over de Far Oer, IJsland, Groenland en de Hudson Strait naar Van couver. Deze weg, die het voordeel liecft van een botrouwbare weersgesteldheid, wordt thans onderzocht door een naar Groenland vertrokken expeditie. EUROPA—ZUID-AMERIKA DOOR DE LUCHT. Een brief van Toulouse naar Casablanca, verzonden met, de luchtpost, is in 12 uur over, een schip doet er ten minste drie dagen over; naar Dakar brengt de vlieg- posb uw brieven en pakketten in 30 uur, per boot duurt heb acht dagen; naar Bue nos Aires' per vliegtuig acht, per schip achttien, naar Santiago de Chili per vlieg tuig negen, por schip en trein 25 dagen. Al deze diensten worden verricht door de Compagnie Générale Aéroposlale, wier lijnen zich thans uitstrekken van Parijs over Bordeaux naar Madrid, van Bordeaux over Toulouse, Barcelona. Alicante, Ma laga, Tandzjcr, Rabat, Casablanca naar Dakar, van Toulouse over Marseille naar Algiers, van Dakar per schip den Oceaan over naar Natal en verder naar Pernambuco, Rio do Janeiro, Buenos Aires en verder naar Santiago de Chili, naar Puerto Caballos, naar Mar del Platz of naar Asuncion. Tot dusver geschiedt de reis van Dakar naar Natal nog met snelle schepen, oude adviesjachten van de Fransche marine, als eenmaal dit traject (vermoedelijk nog dit jaar) ook per vliegtuig wordt afgelegd, wordt de reis naar Buenos van acht op vier, die naar Santiago do Chili va-n negen op vijf dagen gebracht. Do lijnen van de Aéropostale beslaan bij elkaar een kleine 16.000 K.M., er zijn ge regeld 110 vliegtuigen en 170 motoren in dienst en 90 vliegtuigen en 250 motoren in reserve; voorts zes adviesjachten en de noodige hulpvaartuigen. Men kan uit deze cijfers nagaan wat dc inrichting dezer diensten aan energie, geld en tijd ver- cisclit heeft, wat de organisatie nog da gelijks aan inspanning kost. Van dit alles en veel meer nog vertelt- een fraai ge ïllustreerd reelameboek van de onderne ming, dat de K. L. M., wier net te Parijs op dal van de Aéropostale aansluit, zoo vriendelijk is ons toe te.zenden. Een merkwaardig vliegtuigongeluk. Woensdagochtend is, volgens een be licht van den Berlijnschen Lokalanzeiger een vliegtuig met drie motoren, dat met 10 passagiers uit Lussin naar Zara ver trok, getroffen door een merkwaardig on geluk. De schroef sloeg los van een der motoren en werd met groote kracht inde passagierskajuit geslingerd, waarbij het 10-jarig dochtertje van kap. Guido Cosulieh den voorzitter van den Lloyd Triestino, gedood en een dame een arm afgerukt werd. Het- watervliegtuig zond onmiddel lijk radionoodseinen uit en daalde, waar op een motorboot de passagiers overnam, terwijl het vliegtuig het lijkje en de zwaar gewonde aan land bracht.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 7