VRJJDAG 22 AUGUSTUS 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 gemeester en Wethouders, de koffiekamer (met dienkeuken) voor de raadsleden, naar de Burgerzaal. Deze zaal is als open ont vangzaal opgevat; de rustige ramenreeks in den ouden gevel komt hier voortreffe lijk tot haar recht. De ligging van deze ont vangst- en feestzaal aan de drukke Bree- straat is zeker geen bezwaar; de raadzaal heeft echter de daarvoor zoo verkieselij ke, rustige ligging aan het binnenplein verkregen. Daarnaast voltooit de leeska mer der raadsleden de serie bestuurs- en representatieve vertrekken en zalen, die ge zamenlijk, door ligging en afmetingen, een feestelijke reeks kunnen vormen; zij zijn zoo noodig, evenzeer van de Vischmarkt- zijde bereikbaar (diensttrap c.a. in den to ren). Vóór den raadzaalgevel is in de bin nenplaats een bassin met fonteinen gepro jecteerd. d. De plannen voor 2e en 3e verdieping behoeven geen nadere beschrijving. De kap van den ouden gevel is geheel benut, zon der dat het inwendige een zolderkarakter verkrijgt. Een can tin c met dakterras voor het raadhuispersoneel maakt het mogelijk, dat het personeel in het gebouw den kof fiemaaltijd gebruikt. Mogelijkheid van uitbreiding. De afmetingen van de verschillende io- kaliteiten zijn ongetwijfeld ruim, en bie den ook in dezen vorm reeds de noodige gelegenheid tot eventueele personeeluit- breiding. Een groote waarborg, dat het plan tot in verre toekomst voldoende raad huisruimte bieden zal, is, zooals hierboven reeds werd uiteengezet, verkregen door de opneming van de technische diensten, die later zoo noodig hun vertrekken ten bate van de secretariediensten ontruimen kun nen en dan in een afzonderlijk gebouw kun nen worden ondergebracht. Overigens toont het plan wel aan, dat de architect zich in de bepaling der te ont eigenen oppervlakken wel degelijk op de basis der financieels uitvoerbaarheid heeft gesteld. Wanneer het later wenschelijk zal blijken de onteigening tot Korenbrug- en Maarsmanssteeg uit te breiden, dan is dat nog steeds mogelijk; het lijkt niet billijk het tegenwoordig geslacht daarmede te be lasten. Zooals men weet zijn de kosten van ont eigening van het overige gedeelte van het blok tusschen Maarsmanssteeg en Koren brugsteeg geraamd op meer dan 11/2 mil- lioen gulden. Globaal kostencijfer. lil dit stadium kan slechts e w kostencijfer genoemd: voor een nauwkeuri ge begrooting is een uitgewerkt plan ver- eischt. De ruimtelijke inhoud bedraagt pl.m. 52300 M2.; de bouwkosten kunnen vol gens den heer Dudok met inbegrip van die der paalfundeering en centrale verwarming (echter buiten de meubileering- en stoffee- ringskosten) worden gesteld op pl.m. 1.570.000.De afwerking kan dan, hoe wel sober, toch zoodanig wezen, dat zij in overeenstemming is met de waardigheid van het raadhuis. De moeilijk te schatten kosten voor de restauratie van den ouden gevel zijn hieronder niet begrepen. Daar tegenover staat de waarde, die de beschik bare winkelruimte vertegenwoordigt. "DAADil JlCVonm r inr n SüfefefTKAA Is het ontwerp mooi? Aan de zakelijke toelichting van zijn pro ject voegt de heer Dudok nog een enkele opmerking toe. Ik vlei mij niet met de hoop, zoo schrijft hij, hiermede een plan te hebben aange boden, dat aanstonds in breede lagen der bevolking populair zal zijn. Aanvankelijk is dit immers bijna nooit bij een modern bouwwerk het geval: thans niet en vroeger dikwijls evenmin. Het redelijke, zoo goed mogelijk overwogene, handhaaft zich, en maakt zich later vrienden. Maar bovendien wijs ik erop, dat het slechts weinigen lee- ken gegeven is, zich uit zeer sobere bouw kunstige teekeningen een ruimtelijken in druk van het bouwwerk te vormen. Mis schien zullen velen het plan niet passend vinden in de omgeving. Maar de sfeer van dit plan past wel degelijk bij het karakter van deze oude vestingstad met haar typi sche grachten. Door de dikwijls karakter- looze detailbebouwing van het in hoofdtrek ken zoo boeiende en bekoorlijke stads GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Onder een wagen gedood. Het 4-jarig zoontje van den heer J. Hil- berts te Anderen, is door een wipkar over reden en dood opgenomen. Jongen door een auto doodgereden. Op den Kanaalweg te Jutphaas werd Woensdagmiddag de 13-jarige D. v. E. door een particuliere auto overreden, aan de ge volgen waarvan hij kort daarop is overle den. Het lijk van het knaapje, alsmede de auto zijn door de politie voor het gerech telijk onderzoek in beslag genomen. Knaapje overreden. Woensdag is het 5-jarig zoontje van den gemeentearbeider F. op de Bleekerssingel te Gouda, door een passeeren.de auto ge grepen en overreden. In deerniswekkenden toestand is de kleine naar het van Iterson- ziekenhuis vervoerd. Door zijn eigen auto overreden. De taxi-chauffeur B. D. is Donderdag middag in de Rijnstraat te 's-Gravenhago bij het Staatsspoorstation door zijn eigen auto overreden. Toen D. namelijk bezig was om den motor van zijn auto aan te slaan, reed de wagen vooruit, waardoor D. viel en onder de auto geraakte. Met in wendige kneuzingen en ontvellingen aan handen en gelaat, werd hij door den Ge neeskundigen Dienst naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal aldaar vervoerd. Botsing tusschen tram en autobus. Woensdagavond te omstreeks acht uur heeft te Bergen (N.-H.) een ernstige aan rijding plaats gehad tusschen de tram, welke van Bergen naar Bergen aan Zee rijdt, en een autobus van den heer Belle- kom, welke een dienst onderhoudt van Bergen naar Egmond aan Zee, ter hoogte van de Komlaan. De ohauffeur van de autobus en een 8-ja- rig meisje werden licht gewond. De tram werd licht beschadigd. Omtrent de schuldvraag tast men in het duister. Volgens verschillende verklarin gen werden door het trampersoneel bij den overweg onvoldoende signalen gege ven. Het trampersoneel verklaart evenwel dat naar behooren signalen zijn gegeven. Op de plaats van het ongeval is het uit zicht zeer slecht. Aan de gevolgen overleden. Het driejarig zoontje van de familie H uit Koewacht, dat dezer dagen te Axel door een auto is overreden, is aan de be komen verwondingen overleden. In kokend water gevallen. Het vierjarig zoontje van den landbou wer Grootentraast, te Heeten, gemeente Raalte, had het ongeluk in een pot met kokend water te vallen. Onder hevige pij- nij is de ongelukkige kleine aan de gevol gen overleden. Achttienjarig meisje raakt in brand. In de Rinkerstraat te Maastricht vlogen de kleeren van het meisje J. E. Dassen in brand door het vlammetje van een nachtlampje. Met ernstige brandwonden op het lichaam en in het bijzonder aan den rug, werd de ongelukkige nog des nachts overgebracht naar het hospitaal door den Gem. Gen. Dienst. Ongeval op zee. Een opvarende van den voor de vis- scherij bestemden Duitschen stoomtrawler „Jane" geraakte op de Noordzee met een been tusschen de winch bekneld, zoodat de Duitsche schipper het noodig oordeelde naar IJmuiden terug te keeren om ge neeskundige hulp in te roepen. De ge kwetste matroos werd bij aankomst naar het St. Antonius-Ziekenhuis te IJmuiden (O.) vervoerd. KINDERVERLAMMING. Te Beverwijk is het achtste geval van kinderverlamming geconstateerd. Het 4-ja- rig zoontje van den landbouwer van G. in Oud-Reeuwijk moest naar het van Iterson- ziekenhuis te Gouda worden overgebracht. Ook te Nieuwerkerk a. d. IJsél doet zich een geval voor. Kostbaar schilderij gestolen. Voor een hotel te Kleef werd uit een auto een kostbaar schilderij gestolen, ter waarde van ongeveer duizend gulden. De dieven zijn vermoedelijk naar Nijme gen of Arnhem uitgeweken. beeld mocht 'ik mij immers niet laten lei den: het is juist omgekeerd. Dit raadhuis, dat er langer zijn zal dan de omgevende bebouwing, behoort leiding te geven aan de verdere architecturale ontwikkeling van dit stadsdeel. Moge het daarvoor een waardige basis zijn. Tot zoover de heer Dudok. Wij zouden aan deze toegevoegde op merking nog een opmerking willen toevoe gen. De heer Dudok heeft ongetwijfeld ge lijk mot er op te wijzen, dat niet het raad huis zich aan do thans bestaande en eer der verdwijnende omgeving moet aan passen, maar dat de omgeving zich lang zamerhand maar moet aanpassen, bij het stadhuis. Maar het is de vraag of de om geving dat doen zal. De bouwmeesters van de toekomst zullen zich eerder laten leiden door de algemeene ontwikkeling van den bouwstijl dan door de stijl van het stad huis. De heer Dudok acht zijn stijl de stijl van de toekomst. Mis'schien heeft hij gelijk en zal de bouwkunst zich in die richting blijven ontwikkelen. Maar zeker lijkt ons •dat niet. Hoe is nu de stand van het Stadhuis vraagstuk 1 De heer Dudok had een dubbele op dracht gekregen: een plan te ontwerpen met behoud en een zonder be houd van den ouden gevel, en beide plannen den Raad voor te leggen. De gemeenteraad heeft daarna beslo ten, om eerst een plan met behoud van den ouden gevel te laten maken en dit te bezien, alvorens verder te gaan. Dit plan is gereed en wordt hier nu gepubliceerd. Dinsdag hebben de Raads leden het reeds kunnen bezichtigen en de leden van „Bouwkunst", Leidsohe archi- tcten, enz. zijn, naar wij vernemen, Woens dag in de gelegenheid gesteld, van de teekeningen kennis te nemen. Nu staat de Raad voor de volgende keuze. De Raad kan zeggen: dit plan voldoet zóó, dat het overbodig mag worden ge acht, om nu nog een plan met een nieuwe (voor) gevel te doen ontwerpen. En dan is het plan-oude gevel (zonder oude toren) aangenomen. De Raad kan ook' vasthouden aan het aanvankelijk ingenomen standpunt en geen beslissing over oude of nieuwe gevel willen nemen, alvorens ook een plan-nieu we gevel is ingediend. Indien de Raad het laatste standpunt inneemt, dan zal hij o. i. nu gemakkelij ker een meer concrete opdracht (plaat«, enz.) kunnen geven dan voordat het plan- oude gevel was ingediend, daar de bespre king van dit plan in en buiten den Raad allicht ook nieuwe gezichtspunten zal ope nen voor een eventueel plan-nieuwe gevel. EEN WINDHOOS OVER ZAANDAM. Geen persoonlijke ongelukken. Te Zaandam heeft gisteravond tijdens een onweersbui een windhoos, die het ka rakter had van een cycloon, groote ontstel tenis verwekt en groote schade aangericht. Terwijl er een nachtelijk duister heerschte, zag men de windhoos uit het Z.-W. komen, en een weg nemen over het Z.V.V.-veld, de houtwerven in het Westerveld en het sta tion der spoorwegen naar de Vogelen- buurt. Verschillende houten loodsen, waar van op sommige plaatsen alle pannen wer den afgerukt, kregen belangrijke schade. Groote stukken hout werden opgenomen en het luchtruim ingeslingerd. Een stuk hout kwam in de draden van de geëlectrificeer- de spoorbaan. Een schuitenhuis werd on derstboven geworpen. In het Volkspark werd een boom ontworteld, terwijl de hout- zaagfabriek „De Prins van Oranje" bijna alle dakpannen verloor. Het ergst was de Reigerstraat er aan toe, waar halve daken van de huizen werden afgerukt, ruiten stuk geslagen en ramen uit de kozijnen werden gelicht. De brandweer werd te hulp ge roepen om de straten op te ruimen. In de Oostzijde moest een houten loods met loopbaan, vroeger in dienst bij de Gemeentereiniging, het ontgelden. De lat- tenmolen „De Vechter", van A. Geskes, is in elkaar gewaaid. Op het voetbalveld van de vereeniging Zaanlandia waren eenige jongens aan het voetballen, die in het clubgebouw vlucht ten toen het geheele gebouwtje door de windhoos werd opgenomen en in de sloot geworpen. De jongens, die ook in de sloot terecht kwamen, kwamen met den schrik vrij. Persoonlijke ongelukken zijn er niev voorgevallen. WOLKBREUK BOVEN TILBURG. Ernstige materieele schade. Donderdagavond omstreeks kwart voor acht heeft zich bpven de gemeente Til burg een wolkbreuk ontlast, wel een der zwaarste welke de inwoners zich herinne ren kunnen. Gedurende een half uur heeft het hemelwater als met bakken naar beneden gestroomd. De lucht, die eerst pikzvfart zag, veranderde langzaam in ,,unheimisch"-dreigend geel, zoodat het als bijna lichten dag werd, terwijl de regenma ker geen opheldering wist. Van het stationsemplacement, dat iets hooger ligt, stroomde het water boven dien weg naar de lagere gedeelten. Op het stationsplein in de Spoorlaan en in de Sta tionsstraat zag men het water met de mi nuut wassen, zoodat het weldra tot de trot toirs kwam, en binnen korten tijd a-1 deze straten van huis tot huis blank stonden, toen zelfs alle onaergeloopen kelders de vloed niet meer verzwelgen konden. On middellijk na het ophouden van den wolk breuk hebben wij per auto een inspectie tour door de stad gemaakt. De Noord- straat, een der drukte binnenstraten van de stad, stond ook geheel blank. Hier was het water zelfs dè winkels binnengeloo- pen. Over het spoor in de volksbuurten rond de Lange Nieuwstraat was het al even erg als in het Wilhelminapark, waar de stoom tram zich geen weg meer wist te ploegen. In de Goirkenstraat spurtte het water me ters hoog op het Rosmolenplein. De Loven- sche straat had wel het meest geleden. Onze auto kon op „full speed" slechts hor tend vooruitkomen. Vanachter het stuur geleek het meer op de sensatiee die iemand op den boeg van een schip door bewogen zee ondervindt. Den meest fantastischen aanblik leverde echter de spoorwegtunnel. De baksteenen en steunbeeren stonden als brugpeilers in den vloed. Geheel dit ge deelte lag geispleerd. Ernstige persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen, alleen de ober F. II. van het hotel Albert Jans sen ontsnapte tweemaal aan groot'gevaar. Eerst viel op het hoogtepunt van het nood weer een glazen deur over hem in scherven en vlak daarop kwam door den zond vloed een deel van het dak in de tus- schenbouw naar beneden. Met deze gelukkige uitzondering heeft de sensatie zich tot Tilburg beperkt tot groote nerveusiteit, vooral bij tal van groe pen schreiende kinderen, tot natte voeten en meer voor de halve bevolking een tot dikwijls belangrijke waterschade. „Tijd". Zeilschip door storm overvallen. Het zeilschip „Vertrouwen", van Zwolle, schipper Brakel, geladen met hout van Amsterdam naar Grouw, is Woensdag tusschen Marken en Enkhuizen door een rukwind overvallen. Het zeil is weggesla gen en de mast dwars afgebroken. Het vaartuig is gisteren te Enkhuizen door het zeilschip „Zuiderzee" binnengesleept. Hazardspel. Woensdagnacht heeft de politie een in val gedaan in een café aan het Hegvekl te Rotterdam. Tegen vier personen, die ha zardspel beoefenden, werd proces-verbaal opgemaakt. Dienzelfden nacht deed de politie nog een inval in de woning van een bewoon ster van het Vasteland. Zij trof vier per sonen aan, die sterken drank dronken. Te gen de vrouw werd proces-verbaal opge maakt. Na de aanvaring van de Velzerbrug. Naar reeds kort si meegedeeld, hebben de Nederlandsche Spoorwegen de reederij van het Grieksche stoomschip ^Amazon" aansprakelijk gesteld voor de schade aan de Velzerbrug. In dit verband vernemen w-ij, dat. de Nederlandsche Spoorw egen een cautie hebben geëisoht van één ton, het geen er op wijzen zou, dat de raming van de schade om en nabij dit bedrag valt. Wij vernemen voorts, dat deze cautie is toege zegd, zoodat de „Amazon" na ontvangst va-n den borg door de Nederlandsche Spoorwegen zal worden vrijgegeven. Hier mee bestaat, echter geen zekerheid, dat het schip zijn reis zal kunnen vervolgen, aangezien het waarschijnlijk wordt ge acht, dat van den kant van reederijen, welke door het ophouden van hun schepen schade hebben geleden, actie zal worden ontketend. Voord de stagnatie van de weekbooten, welker lading direct voor de markt is bestemd, brengt aanzienlijke schade mee. Het Grieksche s.s. „Amazon", dat tegen de Velserbrug is gevaren, vertrok gister ochtend 4 uur naar Amsterdam om aldaar in het droogdok te worden opgenomen voor reparatie en onderzoek. Nadat het een cer tificaat van zeewaardigheid heeft verkre gen en de vereischte borgstelling is gesteld zal het schip de reis kunnen voortzetten. Zandvoortsche strand-sensatie. In ons nummer van Maandagavond plaatsten we een bericht, afkomstig van een Amsterdamsch persbureau, waarin de arrestatie werd gemeld van een man, die zich op oneerbare wijze zou hebben ge dragen tegenover een 7-jarig meisje. Achteraf blijkt de toestand der zaak evenwel anders. De commisaris van politie te Zandvoort deelde n.l. officieel aan de „N. H. C." het volgende mee: Er was wat te doen op het strand en de menschen schaarden zich bij elkaar. On der deze bevond zich een man, die van de gelegenheid gebruik maakte om eenige dames op bijna niet merkbare wdjze lastig te vallen. Eenige heeren kregen het heer schap in de gaten en pakten hem bij zijn kraag om hem een pak slaag te geven. De strandpolitie was spoedig ter plaatse en onder groote belangstelling van het pu- bliek werd de man naar het bureau over gebracht. Daar kon men hem niet vasthouden, zoo dat als eenige maatregel besloten werd het heerschap per tram tot buiten de ge meente te vervoeren.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6