'John! Je hebt gelijk, VRJJDAG 22 AUGUSTUS 1930 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 HET SUBSIDIE VOOR SOBRIETAS. Hoe het verdeeld is. Het ministerie van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft aan de Federatie So- oriëtas een subsidie toegekend van f 19654, waaraan de volgende bestemming moet worden gegeven: 5000 bestemd voor de instandhouding van het bureau der vereeniging, 8456 voor de Diocesane drankbestrijdersbonden, 1581 voor de jeugdafdeeling, 106 voor de R. K. Onder- wijzers-propagan'daclub, 203 voor de Priesterkruisverbonden, 12 voor de R. K. Drankweer interacademiale, 2296 voor de Nationale R. K. vereeniging van geheel onthouders onder Nederlandsche Spoor- en Tramwegpersoneel en personeel van Van Gend en Loos „St. Franciscus" (van welk bedrag 2000, dient voor de instandhou ding van het bureau) en 2000 voor de Centrale Limburgsche Drankweer. Weer een nieuw tijdschrift! „Roeping" en „De Gemeenschap" heb ben zich weten te handhaven. De „Val bijl" en „De Electrische Stoel" verdwenen. De „Paal" en „Aristo" wekken niet den indruk een florissant bestaan te voeren. De Christophore-is aangekondigd. De „Pine- gel" begon insecten te vreten. En nu weer, zoo lezen we in „Het Centrum", bereikt ons het bericht, dat in Januari 1931 zal verschijnen „De Stormram", orgaan (maandblaadje) voor de R.-K. „Volks"- jongeren, gewijd aan de bestrijding van materialisme, gouden-kalf-cultus (inclu sief de tegennatuurlijke geldfokkerij), amerikanisme en pharisaeïsch christen dom. Het is een schoon pr^cramma. Maar dat motiveert nog niet de oprich ting van wéér een nieuw tijdschrift! „Geld." Tot geneesheer-directeur van de psy chiatrische inrichting „M aasoor d" bij Rotterdam is benoemd de heer J. v. d. Spek. Aan de glas- en aardewerkfabriek „De S p h i n x" te Maastricht is weder om aan twee-en-veerbig arbeiders ontslag aangezegd. Overwogen wordt om voortaan slechts drie dagen per week te werken. STADSNIEUWS GEMEENTERAAD. De H. B.S. voor Meisjes. In de vergadering van Maandag, 25 Augustus zal alsnog worden behandeld een voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de inrichting van de kleed kamer van de lloogere Burgerschool voor Meisjes tot leslokaal en daarmede verband houdende werken. In verband met de uitbreiding van het aantal leerlingen is het nooclig om de kleedkamer behoorende bij het gymnastiek lokaal van de H.B.S. voor Meisjes in te richten als leslokaal. De kosten daarvan, met inbegrip van die voor aanschaffing van meubilair, worden geraamd op ƒ450. In de als gevolg liiervan ontstane be hoefte aan een nieuw kleedlokaal kan wor den voorzien door tegen het gymnastiek lokaal een nieuw gebouwtje aan te bou wen, waarvan de kosten, met weglating van het aanvankelijk daarin ontworpen voor portaal, worden begroot op 1000. Ten slotte is het gewenscht, zoowel we gens de uitbreiding van het aantal leer lingen als in verband met de inrichting van het kleedlokaal tot leslokaal de rijwielberg plaats op de speelplaats met 40 standen uit te breiden, waarvan de kosten naar raming van den Directeur der Gemeentewerken 400.zullen bedragen. DE VOORGESTELDE STRAAT BELASTING. De Leidsche Middenstands-Centrale adresseert. Aan den Raad der gemeente Leiden; Geeft met verschuldigden eerbied te kennen: De Leidsche Middenstands-Centrale, ge vestigd te Leiden omvattende de Christe lijke Vereeniging voor den Handeldrijven- den en Industrieelen Middenstand, de Roomsch-Katholieke Midenstandsvereeni- ging „De Hanze" en de Vereeniging voor den Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand voor Leiden en Omstreken, allen gevestigd te Leiden; dat zij met groot leedwezen uit het In gekomen Stuk No. 146 heeft gelezen, dat heb College van Burgemeester en Wethou ders dezer Gemeente Uwen Raad heeft voorgesteld over te gaan tct het invoeren van een straatbelasting met een vermoe delijke opbrengst van 200.000 per jaar; dat zij zich niet tegen deze belasting wil keeren enkel en alleen, omdat dit weer een nieuwe belasting is, terwijl zij er voorts prijs op stelt Uw College te verzekeren, dat zij volledig erkent de verplichting van ieder ingezetene om er toe medo te wer ken, dat de gemeente over voldoende in komsten de beschikking heeft, teneinde haar overheidstaak naar behooren te kun nen vervullen; dat haar verzet ook niet is gericht te gen het heffen van deze ƒ200.000 op zich zelf, doch wel tegen de wijze waarop en den vorm, waarin deze heffing zal moeten geschieden dat immers het kenmerkende van een fitraatbelasting haar zakelijke werking is en dus moet worden voldaan ongeacht het 'feit of in de perceelen, naar welker be lastbare opbrengst zij wordt geheven, een bedrijf met winst of met verlies wordt gedreven dat derhalve, deze belasting in het ge heel niet beantwoordt aan het allereer ste vereischte, dat aan een belasting mag worden gesteld, namelijk dat zij rekening houdt met de draagkracht der belasting plichtigen, hetzij door zich te richten naar liet inkomen van de betrokkenen, hetzij VIRGINIA SIGARETTEN MET KURKMONDSTUK De eetiige sigaretten speciaal gemaakt om de keel niet te prikkelen 20 stuks Fl. 0,40 CARRERAS LIMITED, LONDEN. Kwaliteit gerenommeerd sinds 142 jaar. door in meer of mindere mate afhankelijk te zijn van de verteringen, die men zich veroorlooft; dat deze zakelijke werking voorts tenge volge heeft een verhooging van het onkos- tencijfer, dientengevolge de strekking heeft de prijzen te verhoogen of een even- tueele daling te beperken en op die wijze het algemeen prijspeil en de toch al reeds hoogc levensstandaard in deze gemeente ongunstig beinvloedt, zoodat ook uit so ciaal oogpunt deze vorm van belastinghef fing afkeuring verdient dat deze belasting voorts op zeer wille keurige en kunstmatige wijze ingrijpt in ■de concurrentie-voorwaarden der verschil lende bedrijven door slechts rekening te houden met de belastbare opbrengst voor de grondbelasting van de betreffende per ceelen waarop gevellengle en etalage op pervlakte minimaal weinig invloed uitoefe nen, terwijl voorts het al of niet afwen telen op eventueele huurders een onzekere factor vormt dat adressante op bovenstaande gronden zich de vrijheid veroorlooft er bij Uwen Raad wel op aan te dringen de voorge stelde straatbelasting niet aan te nemen, doch de eventueel benoodigde gelden te doen opbrengen op een wijze die meer rekening houdt met de draagkracht der be lastingplichtigen. 't Welk doende enz. Leiden, 21 Augustus 1930. De Verhuurdersbond adresseert. Aan den Raad der gemeente Leiden is nog het volgende adres verzonden: Geeft met verschuldigden eerbied te kennen De Verhuurdersbond voor Leiden en Omstreken, gevestigd te Leiden, afdeeling van den Nederlandschen Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwondernemers; dat adressant uwen Raad op de navol gende gronden met klem verzoekt niet tot invoering van de voorgestelde straatbe- lasting over te gaan; dat deze belasting een buitengewoon onbillijke werking heeft doordat zij uitslui tend het huizenbezit aan belasting onder werpt, terwijl alle overige bezittingen niet worden getroffen, welke onbillijkheid nog wordt vergroot doordat de gemeente door haar recognitie-verordening toch al op verschillendo gronden speciaal de huis eigenaren treft en de grondbelasting even eens alleen het onroerend goed als hef fingsobject kent; dat het indruischt tegen alle eischen van redelijkheid en billijkheid om het speciale vermogens bestanddeel „onroerend goed" maar steeds zwaarder te belasten en door bijzondere heffingen te treffen, terwijl alle verdere vermogensbestanddeelen buiten den fiscus worden gelaten; dat alleen dit argument al reeds vol doende is om zich tegen een straatbelas ting te keeren, daar immers een goed be lastingstelsel er naar dient te streven on gemotiveerde ongelijkheid in belastingdruk te vermijden, althans zeker niet te ver scherpen en te vergrooten; dat op deze omstandigheid te meer de aandacht wordt gevestigd nu het doel dezer belastingvoorstellen is het verkrij gen eener verlaging van belastingdruk, welke verlaging echter niet behoort te ontaarden in een zuivere verplaatsing van druk op een wijze die tengevolge heeft dat een zeker bedrag aan belastinggelden welke onder het huidige stelsel worden op gebracht naar de draagkracht van ieder ingezetene, in den vervolge betaald moet worden naar een maatstaf die een onge rechtvaardigde ongelijkheid schept en die bovendien in geen enkel opzicht met draag kracht rekening houdt; dat immers in de voorgestelde straat belasting zullen worden aangeslagen de genen, die krachtens recht van bezit of eenig ander zakelijk recht het genot van de belastbare perceelen hebben, hetgeen echter niet wil zeggen dat deze ook de be lasting zullen opbrengen; dat toch naast de vele particuliere eigen huis-bezitters een groote categorie huis eigenaren in deze belasting worden be trokken, die deze woningen als- geldbeleg ging exploiteeren en daaruit hun inkomen trekken dat deze categorie, waarvan alleen al bij adressant ongeveer 400 huiseigenaren zijn 5000 woningen er niet aan kunnen en zul- aangesloten met een bezit van ongeveer ien denken, deze straatbelasting voor eigen rekening te nemen, doch deze op de huurders der woningen zullen afwentelen; dat zij daartoe ten volle in de gelegen heid zijn omdat de Bonds standaard-con tracten de bepaling inhouden, dat even tueele toekomstige belastingen, zooals nu de straatbelasting voor rekening van den huurder komt, heigeen tot resultaat zal hebben dat niet een vorm van eigendom of bezit wordt belast, maar integendeel de belasting zal worden opgebracht door dat deel der bevolking wat in huurhuizen moet wonen en tot de minst draagkrachti- gen moet worden gerekend; dat de sociale werking van deze belas ting derhalve zeer funest zal zijn, immers zal worden afgewenteld op de schouders van hen, die er de minste draagkracht voor hebben en waarbij komt de groote onrust, die de toepassing zal veroorzaken, de misverstanden en moeilijkheden welke tusschen huurders en verhuurders zullen verrijzen, al hetgeen wat juist vermeden en voorkomen dient te worden nu na de afschaffing der huurwetten eindelijk lang zamerhand weer vre^le, rust en elkaar be grijpen tusschen deze twee belanghebbende partijen is ontstaan: dat deze verhooging van lasten voorts, ook al is zij voor ieclêr individu op zich zelf wellicht klein, toch het gevolg zal hebben op een andere wijze weer een compensatie te zoeken, welke naast het verhaal op de huurders, zal gevonden wor den in een mindere uitlegging voor onder houd der woningen, hetgeen eenerzijds de huurders der woningen maar anderzijds ook de belangen van de bouwvakpatroons en hun personeel zal schaden; dat vervolgens de aantrekkelijkheid van het huizenbezit door deze heffing zal ver minderen hetgeen mede zal brengen een vermindering van woningbouw, welke uit sociaal oogpunt voor Leiden niet te ver dedigen of te wensehen valt; dat al deze bezwaren des te scherper in het licht treden nu een heffingspercen tage van 6 pet. wordt voorgesteld hetgeen neerkomt op ongeveer 60 pet. van het be drag der aanslagen in de grondbelasting, een aanslag derhalve welke zeer aanzien lijk is; f dat. adressant er zich van overtuigd houdt, dat uw College met de bovenaan; gevoerde argumenten wel rekening zjd willen houden en zich ernstig zal afvra^én of thans al die factoren wel aanwezig njn, die het invoeren van een zoo onbillijke en willekeurige belasting absoluut noodzake lijk en onafwendbaar maken; dat adressant van oordeel is, dat nog te weinig gegevens beschikbaar zijn om tot deze noodzakelijkheid te kunnen besluiten en daarom hoopt dat uw Raad de beslis sing daarover thans niet tijdig zal achten; redenen waarom adressant zich wendt tot uw College met het eerbiedig verzoek te willen besluiten de invoering van de voorgestelde straatbelasting niet aan te nemen. 't Welk doende enz. DE LEIDSCHE PROCESSIE NAAR KEVELAER. De Leidsche Processie naar Kevelaer is schitterend'geslaagd. Gedurende de drie dagen is het steeds prachtig weer geweest. Juist, toen de bedevaartgangers gistermid dag weer in den trein waren om de terug reis te aanvaarden, begon het te regenen en gedurende de reis terug heeft het hier en daar ontzettend geregend. Toen de laatste bui gisteravond was opgehouden, kwam de bedevaart-trein het station bin nen.... De bedevaartgangers hadden geen druppel regen gehad. Het programma der drie dagen is zooals gewoonlijk heel vlot afgewerkt. Dinsdagmiddag te half één kwam de trein met 360 bedevaartgangers, w.o. tien jiriesters, te Kevelaer aan. Te 3 uur trok men plechtig Kevelaer binnen en sprak de zeereerw. pastoor J. A. Heiling een wel komstwoord. 's Avonds was er plechtig Lof, waaronder de zeereerw. pater Beni- tius Woolderink, rector van het klooster aan den Haagweg, de predikatie hield. Na het Lof had de lampion-processie plaats. Woensdagmorgen werd door den hoog- eerw. heer deken J. C. F. Jansen uit Zoe- terwoude '*n plechtige Hoogmis opgedragen, met assistentie van de weleerw. heeren ka pelaans uit Lisse. Daarna vond weer de Sa cramentsprocessie plaats, welke door prachtig zomerweer begunstigd werd. De weleerw. pater A. J. van Lubeek hield hier bij de predicatie. Des middags werd de oefening van den H. Kruisweg gehouden. Onder den Kruis boom preekte de weleerw. pater M. Mul der. Des avonds was er weer Lof met aanbe volen intenties en volgde tot slot weer de processie met lampions. Donderdagmorgen vroeg vond de Alge- meene H. Communie plaats en te half ne gen werd door den weleerw. pater A. J. v. Lubeek met assistentie van pater Mul der en een kapelaan uit Lisse de plechtige H. Mis van Requiem opgedragen voor de overleden leden der Broederschap. Te 10 uur had de processie naar het kerkhof plaats. Hier preekte de zeereerw. pater mr. E. van der Helm, directeur van het Willibrordus Missie-College te Katwijk aan den Rijn. Daarna trok men naar Oud-Kevelaer, alwaar eerherstel werd gebracht voor de oneer, Jesus en Maria aangedaan in Sov jet-Rusland. Des middags te half drie kwam men bij de Genade-kapel weer bijeen om te 3 uur den plechtigen uittocht weer te beginnen en de terugreis naar de Sleutelstad te aan vaarden, waar allen in besten welstand aankwamen. AMBTSAANVAARDING PROF. J. DROSTE. Prof. J. Droste, benoemd hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde, als opvolger van prof. Kluyver, om onderwijs te geven in de hoogere stelkunde, differen tiaal- en integraalrekening, hoopt zijn ambt te aanvaarden met het uitspreken van een inaugureels rede, op Woensdag 24 Sept. a.s., in het groot-auditorium der Leidsche Universiteit. Pastoor J. C. Vijverberg. De nieuwe pastoor van den St. Josephs- kerk, de zeereerw. heer J. C. Vijverberg, geeft Zondag a.s. van 2 1/24 uur in de pas torie Keerensiagel gelegenheid tot kennis making. „Melko". Zooals gisteren in een annonce is mede gedeeld, verkoopt de firma W. J. EdeLaar een nieuwe limonade, genaamd „Melko". Deze smakelijke limonade bevat, behalve natuurlijk vruchtenexsencen, alleen de be- standdeelen der melk. Handelsregister K. v. K. Wijziging: 1716. Naamlooze Ven nootschap Eerste Holl. Schoorsteen steenfabriek v.h. De Ridder en Co., Oegst- geest, Hooge Morschweg. De statuten zijn gewijzigd. Wijz. handelsn. thans: N.V. Eer ste Hollandsche Schoorsteen Steenfabriek v.h. De Ridder Co. De zetel der ven nootschap is verplaatst van Oegslgeesfc naar Wassenaar, terwijl het kantoor Oegst- geest, alleen gehandhaafd blijft als fa- briekekantoor van de aldaar gevestigde fa- briek. Opheffing: Agentuur- en Commis siehandel I. H. Cohen. Leiden, Wasstraat No. 29. Gisteravond heeft de 14-jarige S., bij zijn stiefouders aan het Levendaal woon achtig, deze straat op stelten gezet door een oneenigheid met zijn stiefouders en de moeder van een hunner. Deze werd door den jongen met een mes in een der armen gestoken, doch de verwonding was geluk kig niet van ernstigen aard. De politie verzocht ons nog eens het na volgende onder de aandacht onzer stad- genooten te brengen. Het komt herhaal delijk voor, dat aangifte wordt gedaan van vermissing van rijwielen, terwijl later blijkt dat de rijwielen door een knecht zijn ge bruikt of door een mede-inwoner of buur zijn binnengehaald. Zulks geeft onnoodig werk. Een rechercheur brengt er heele da gen mee zoek, terwijl de heele rompslomp veel geld kost. We vragen daarom: rijwiel- bezitters, geeft acht op uw rijwielen! Bij Kon. besluit van 14 dezer is aan M. Lunenburg, landmeter van het kadaster alhier, op zijn verzoek, met ingang van 21 dezer eervol ontslag verleend uit 's rijks dienst. Het gemeentebestuur heeft niet san den laagsten inschrijver, doch aan de firma J. H. Sanders en Zoon te Delft voor 37.888, opgedragen het leggen van het stamriool in de Noorder- en de Houtstraat, alsmede het. leggen van twee zinkers in den Mare- singel en de Binnen Vestgracht. Op 20 Augustus stonden 517 werkzoe kenden bij de Arbeidsbeurs ingeschreven tegen 209 op 20 Augustus '29. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. FEESTEN WILHELMINA- VEREENIGING. De tweede dag. De tweede dag der feestelijkheden, ge organiseerd door de Wilhelminavereeni- ging, mocht zich niet verheugen in bijzon der gunstig weder, vooral 's namiddags dreigde de regen telkens spelbreker te worden, doch het liep nogal mee, zoodat de verschillende kinderspelen, die weder groote belangstelling genoten, ongestoord voortgang konden hebben. In den voor middag werd voor de kinderen van de le den der W.-V. op de bovenzaal van hotel Gemeentelijke Aankondigingen De avond-, nacht en Zondagsdienst dei- apotheken van M a an d a g 18 tot en met Zondag 24 Aug. a.s. waargenomen dooi de apotheken G. H. Blanken, Hoogcwoerd 171, telefoon 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, telefoon 406. 53, 73, 98, jC.ft, 1.32 NIEUWE KLEURMRTEERING. (Reclame) „De Vergulde Wagen" een kinderfeest ge organiseerd, waarbij de bekende rnej. Dora Schrama met haar poppenkast en een goochelaar de jeugd, die bovendien op versnaperingen werd onthaald, aangenaam bezig hield. Om twee uur werd het ter rein geopend en vingen de verschillende spelen aan, waarvan we de prijswinners hier laten volgen. 't Eerst aan den trein. Voor jongens vanaf 16 jaar. Ie pr. S. Koopman, 2e pr. R. van Brienen, 3e pr. D. Verhoef, 4e pr. J. de Jong, 5e pr. G. J. Blauw, 6e pr. M. Gans. Gecostumeerd le pr. M. Gans. Indianendans voor jongens tot 16 jaar. le pr. W. Kastelein, 2e pr. (W'. J. Krumpel- man, 3e pr. L. van Rijsdam, 4e pr. A. de Bruin, 5e pr. J. Langhout. Flesschenloop voor meisjes tot 14 jaar. le prijs Cornelia Kramer, en Jo Bruines, 2e pr. Bets Vrisekoop en Petronella van Gils, 3e pr. Rieka Schaper en Cor Bruines, 4e pr. Nellie den Hoed en Frieda Markus, 5e pr. Gijsbertha van 't Wout en Bie Vester, 6e pr. Jetje Betram en Mientje Betram. Wielerwedstrijd voor algemeen e deelna me zonder leeftijdgrens met hoofdprijs compleet rijwiel, le pr. Jac. Nagtegaal, 2e pr. S. Koopman, 3e pr. M. Overvliet, 4e pr. H. Hogenes, 5e pr. J. Nagtegaal. Ringsteken op rijwiel voor meisjes vanaf 14 jaar. le pr. Riek van Helmond, 2e pr. Cee Vrieskoop, 3e pr. Annie Hofenk, 4e pr. Frieda Markus. Kuipjessteken voor jongens en mannen boven 16 jaar, om geldprijzen, le pr. 15, R. van Riemen, 2e pr. C. H. Blauw, 3e pr. W. Beumerman, 4e pr. L. van R:on, 5e pr. J. de Jong, 6e pr. F. van Capel, 7e pr. J. Houtman, Se pr. J. Droog, 9e pr. H. IJdo, 10e pr. S. Koopman en lie pr. A. van Kooyk. Stoelendans voor meisjes vanaf 12 jaar, le pr. Trees van Leeuwen, 2e pr. Hendrika Blauw, 3e pr. Bets Bozestraten, 4e pr. An na Janmaat, 5e pr. Geertrui Visser. Het avondfeest werd ingezet met een fiksche regenbui, doch de feestvierenden lieten zich hierdoor niet afschrikken en zochten hun t-oevlucht in de op het terrein aanwezigen vermakelijkheidstenten. „Werk- mans Wilskracht" uit Leiden, gaf geduren de den avond weer een uitstekend geslaagd concert, terwijl de feestviering met een schitterend vuurwerk werd besloten. Een dief ingerekend. De politie heeft met de aanhouding van J. J. v. V., die de dader bleek te zijn van de Dinsdagavond gestolen rijwielen, een goeden slag gesla gen, het is namelijk gebleken, dat hij de verschillende diefstalllen welke den laat- sten tijd alhier werden gepleegd, op zijn geweien heeft. Al de van deze diefstallen afkomstige goederen zijn door de politie in zijn woning teruggevonden. Hedenmor morgen werd v. V. op transport gesteld naar Den Haag. NIEUWKOOP. Bouwvergunning. Burgemeester e Wethouders hebben aan C. van der Helm alhier vergunning verleend tot het bou wen van een woonhuis voor rekening van wed. G. J. Voshart, alhier. Schouw. Dijkgraaf en Heemraden van den Polder Nieudwkoop en Noorden zul len op 3 September a.s. schouw drijven over de vaarten, bruggen enz in dien polder ge legen. Geboren: Alida d. van C. Eijs en P. van Leeuwen. Overleden: Pieternella de Jong 42 jaar. Maria Hendrika Mocking 66 j. we duwe van J. van Diemen- BEZICHTIGING PLAN-RAADHUIS- BOUW. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van de ingezetenen dat een nieuw ouden ge- tot nadere ter in een der „Pe La- werk les na- van 12.30 I BARHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 22 Augustus 1930. heb plan Raadhuis met vel Zaterdag zalen van hi kerihal dagen van middags 5 A. VA

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2