21ste Jaargang VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1930 No. 6675 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Eet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen De vrouw in de fabriek Er wordt geklaagd over een tekort aan geschikte dienstboden de meisjes gaan maar naar de fabiiek, wordt gezegd. Inderdaad trekt fabrieksarbeid en an dere dergelijke arbeid héél veel vrou wen en meisjes, zóóveel, dat volgens een officieel rapport heb hoogtepunt is be reikt. In het Centraal Verslag der Arbeids inspectie over 1929 dezer dagen ver schenen wordt n.1. over den fabrieks arbeid van vrouwen „De toeneming van den fabrieksarbeid van vrouwen en meisjes heeft wel onge veer haar toppunt bereikt. Vrijwel overal zijn alle beschikbare vrouwelijke arbeids krachten in heb bedrijfsleven opgenomen, zoadat we in de toekomst geen percents gewijze toeneming van den vrouwen arbeid meer kunnen verwachten. Zelfs is het mogelijk, dat-, als gevolg van de groote werkeloosheid onder de mannen, •bij eenige opleving in het bedrijfsleven het aantal mannelijke arbeiders verhou- digsgewijs stijgt en dat der vrouwelijke weer iets daalt." Na dit feit te hebben, geconstateerd wijdt het verslag verder uit over de scha duwzijde van den fabrieksarbeid van vrouwen, 't Verdient onze warme sym pathie, dat de ambtenaar, die dit ver slag heeft samengesteld, ook aan méér zijn aandacht heeft geschonken dan aan cijfers Hij schrijft o.m. Met deze opneming van een zeer groot deel der vrouwelijke jeugd in de industrie gaaji allerlei verschijnselen gepaard, die voor de vorming van goede huisvrouwen en moeders tot groote bezorgdheid stem men. Het leeren van huishoudelijk werk, hetzij bij moeder thuis, hetzij in een be trekking als dienstbode, dat voor een vorige generatie regel was, is uitzonde ring geworden. Met de vakbekwaamheid als huidhoudster lijdt ook de zin voor huishoudelijk werk schade, waaruit een ernstige bedreiging voor het gezinsleven van vele arbeiders voortvloeit. Het huisonderwijs, dat slechts een klein percentage der fabriekarfoeidst-ers geniet, is nog lang nie„ bij machte om- in dit tekort te voorzien. Ook op de lagere scholen, zelfs nu wij een 7de leer jaar rijk zijn, wordt aan dit nuttige prak tijkonderwijs nog maar weinig aandacht besteed. Nog zeldzamer zijn de gelegenheden, waar reeds gehuwde vrouwen een cursus volgen, om de schade achteraf in te halen. Toch is dit van zoo onschatbare waarde. Treffend is het verschil, dat in zoon gezin ontstaat, als de weleer voor haar taak niet-voorbereide huisvrouw heeft geleerd, hoe zij zonder hooger uitgaven, zelfs met besparing op de grondstoffen, de Maaltijden smakelijker, degelijker en met meer verscheidenheid kan klaar maken; als zij kleeren heeft leerén verstellen en enkele kleedingstuk- ken heeft leeren maken; als zij besef heeft gekregen van netheid, zindelijkheid en practische hygiëne en als ze wat smaak heeft gekregen om haar huis ge zellig in te richten. Het officieele nijverheidsonderwijs be reikt sleohts een zeer klein deel der fabrieksarbeidsters, maar gelukkig neemt op dit gebied de zorg van werkgevers en particulieren toe. Daarnaast vragen andere belangen dezer meisjes niet minder zorg. In de voor het leven beslissende jaren van 14 tot 20 jaar zijn velen niet alleen geheel aan zichzelf overgelaten, doch een zekere geldelijke onafhankelijkheid draagt er toe bij, dat zij bij de geringe ontwikkeling, die zij van school en huis hebben mee gekregen, sterk aangetrokken worden door vermaak van niet de edelste soort en zich verwijderd houden van wat den geest verrijken kan en het gemoed verstex-kt. ~Nu de directe naweën van den oorlog voor het moreel der bevolking uitgewoed zijn en een stabieler toestand is inge treden, zijn de blijvende behoeften aan opheffing en ontwikkeling van de arbei dende jeugd duidelijker te onderkennen." Wij hebben gaarne dit eitaat onder de aandacht willen brengen van belangheb benden en belangstellenden. Op dit terrein is ook in Leiden nog veel te doen. Naar wij reeds eerder meidien, is hier op, gelukkig, de aandacht gespannen en zijn planhen in verre voorbereiding om den fabrieksmeisjes meer te geven dan velen tot nu toe ontvangen. Wij willen voor deze plannen nu reeds aller daadwerkelijke sympathie vragen 't is een hoogst nuttige en noodige katholieke sociale arbeid HONGARIJE. DE SINT EMERICUS-FEESTEN. Woensdag had in het parlementsgebouw te Boedapest een schitterende receptie plaats ter eere van den kardinaal-legaat. Alle hopgwaardigkeidsbekleeders, de Hongaarsche aristocratie, ook mgr. Diepen en vele Hollandsche pelgrims woonden dit feëerieke schouwspel bij. Wie nog niet wist, hoezeer de Hongaren aan pompa hechten, kon dit hier ervaren. Graaf Apponyi bood den kardinaal-legaat een maquette aan van Boedapest'9 pronk juweel, het parlementsgebouw. BELGIE JORIS DE LEEUW VRIJGESPROKEN. Het Militaire Hof, zetelende in het ge bouw der voormalige Deutsche Schule te Brussel, behandelde gisterochtend in appèl de zaak-de Leeuw. Men weet, dat de Vlaain- sche milicien Joris de Leeuw 6 Mei j.l. -door den krijgsraad te Luik tot 3 1/2 maahd ge- vangenisstraf werd veroordeeld wegens zijn herhaalde weigering om in de Fransche taal gegeven bevelen uit te voeren. In de om geving van het gebouw en ook in het ge- bouw zelf wa-s een sterke politie- en gen- darmeriemacht opgesteld, daar men blijk- 1 baar voor Vlaamsche betoogingen vreesde, j De president van heb Militaire Hof, mr. v. d. Kelder, zat voor en leidde het debat j in het Nederlandsch. Hij herinnerde eerst j aan de feiten, welke De Leeuw worden ten laste gelegd en betoogde, dat de daad van De Leeuw overbodig was, daar zijn wei gering om Fransche bevelen uit te voe ren plaats had kort vóór den dag, waarop de militaire wetsbepalingen in zake het gebruik der talen zouden worden gewij zigd. De Leeuw antwoordde echter, dat in de wet geen veranderingen inzake de talen van het comamndo worden voorzien en dat alleen de minister van landsverdediging, na zijn daad, in de Kamer had beloofd voor de Vlaamsche miliciens ook het Neder- landsche commando in te voeren. In zijn requisitoir, dat zeer kort was, J gaf de auditeur-generaal toe, dat De Leeuw j met oprechtheid handelde. Nergens, zei -ie j auditeur-generaal, staat er geschreven, dat de Vlamingen in het Nedei'landseh moeten worden aangevoerd. Waar De Leeuw ech ter te goeder trouw handelde en ook niet stelselmatig dienst weigerde, maar dit enkel -deed wanneer hem iets in de Fran sche taal werd bevolen, eischte de audi teur-generaal slechts een principieele straf. Mi'. H. Boi'gion, de verdediger van De j Leeuw, zelf een gewezen frontsoldaat, be- j fcoogde, dat in strijd met de beweringen van den voorzitter van het Militaire Hof en van den auditeur-generaal deze zaak we-1 degelijk een politiek karakter droeg. Hij vroeg vrijspraak op dezelfde gronden als deze, welke door hem te Luik werden aangevoerd. Na een beraadslaging, die ruim drje kwartier duurde, keerde het Hof in de rechtzaal terug en werd temidden van de grootste stilte voorlezing gedaan van het vonnis, waarbij het ai'rest van den krijgs raad te Luik werd verbroken en De Leeuw werd vrijgesproken. Manifestaties vóór of 11a de behandeilng van deze zaak deden zich niet voor. Wel werd De Leeuw onmiddellijk door een groep vrienden omringd en ti'iomfantelijk naar het Vlaamsche Huis gebracht, maar tot straa/tbetoogingen kwam het niet. N. R. C. FRANKRIJK DE STAKING IN HET NOORDEN. Het einde. Als resultaat van de besprekingen tus- schen den minister van Arbeid en de afge vaardigden der arbeidersorganisaties en patroons, is de staking, zoowel in de tex tielnijverheid als in de metaalnijverheid te Rijssel geëindigd. RUSLAND UIT HET ROODE RIJK. Men mag niet vertrekken. In Estland is men ten zeerste veront waardigd over het lot van 2000 vroegere bewoners van Estland, die tot nu toe in heb gebied der Sovjet-Unie leefden, en die thans wilden gaan verhuizen. liet betreft hier voornamelijk ongeveer 2000 boerenfamilies van Estnische natio naliteit, die in de districten tusschen Le ningrad en Pleskow woonden. Zij hadden een verzoek gericht aan de regeering van Estland, cm zich daar weer opnieuw te mogen vestigen, hetgeen werd toegestaan, maar de Sovjet-rcgeering wil hen niet laten vertrekken. De reden dat deze boeren willen gaan verhuizen is hierin gelegen, dat tengevolge van de invoering van gemeenschappelijke landbouwbedrijven de economische toe stand voor de boeren verschrikkelijk slecht geworden is. Uit het verzoek dat deze boerenbevolking aan de regeering van Estland gericht heeft blijkt duidelijk dat men aan deze menschen ieder persoonlijk eigendom ontuo-men heeft. Bovendien is de toestand voor g^loovige menschen tengevolge van de godsdienstvervolging ondragelijk geworden. Het staat nog niet vast of de regeering van Reval in Moscou de noodige stappen zal doen om voor deze boeren een pas poort te krijgen. In de kringen der boeren van Estland vindt men het onbegrijpelijk dat de SovjeLregeering deze menschen niet laat vertrekken daar zij zich toch heelemaa-1 niet kunnen verzoenen met de communistische inrichting der landbouwbe drijven. DE PERS IN RUSLAND. Het is buitengewoon belangrijk om na te gaan, welke macht ook de Sovjet-re geering toekent aan de pers. Terwijl voor den oorlog de totale oplage van alle Rus sische krauten ongeveer^2.700.000 exem plaren bedroeg, is dit aantal na den oor log meer dan drie en twintig maal zoo hoog geworden. En dit getal zou neg veel hooger zijn, indien er geen gebrek aan papier bestond. Het zou nog veel interes santer zijn, indien we eens konden gade slaan, hoe de Sovjet-pers haar grooten invloed over heel het land uitstrekt, hoe zij de noodige copie binnenkrijgt en over welke uitgebreiden berichtendienst zij be schikt. Onder de fabrieksarbeiders heeft zij alleen reeds 500.000 goede correspon denten. Bovendien krijgt iedere fabriek nog haar eigen weekblad. In verschillende dorpen ten plattelande heeft men meer dan een millioen zoogenaamde medewer kers, die tot taak hebben, om de berich ten door te geven naar een centi'aal punt. Daar echter de groote dagbladen op de allerkleinste dorpen en gehuchten niet tij dig bezorgd kunnen worden, heeft men voor ieder dorp een weekblad opgericht: bovendien hebben ook alle gemeenschap pelijke bedrijven hun eigen krant. De macht en invloed van deze partij pers is dus geweldig. De krant der boeren heeft 1.750.000 lezers. De Prawda 150.000. de Iswestia 800.000. In totaal heeft Sovjet- Rusland 349 kranten in 58 verschillende ta len, terwijl er bovendien in het gebied dei- Sovjets nog 357 tijdschriften verschijnen. CHINA. DE COMMUNISTEN-OPMARSCH. De bedreiging van Hakau. De toestand te Hankau is, naar uit Sjanghai wordt gemeld, weder ernstiger geworden. Op het oogenblik staan de opstandelin gen ongeveer 150 K.M. ten Zuid-Oosten van de stad en een opmarsch tegen Han kau wordt ieder oogenblik verwacht. De opstandige benden plegen gruwelen van allerlei aard. De Nanking-regeering heeft 2 kanon- neerbooten naar Hankau gezonden. GODSDIENSTIGE ONVERDRAAG ZAAMHEID IN CHINA. Agentia Fides meldt uit Peking: In 1929 geloofde men, dat het nationa listisch bestuur liberaal zou zijn van op vatting en zich in geen enkel opzicht vij andig zou toonen tegenover het christen dom. Er was ook werkelijk een flink aan tal protestanten in het bestuur. De laatste maanden echter constateer den wij, dat het gouvernement eèn onver- j draagzaamheid aan den dag legt, welke gelijkt op die dei sovjets. De schoolwetten zijn zoo samengesteld, dat ze alle scholen van de missie ten gronde richten, zoowel die der protestan ten als die der katholieken. De vervol gers gebruiken moderne methoden om Christus' werk te niet te doen. Een leider van den Imkervleugel Wang Tsing Wei hacl zulk een walg van de genomen be sluiten, dat hij zich genoodzaakt gevoelde een piotest-telegram te zenden en te too nen, dat zij. die het land besturen, in naam van de drie princiepen den grond slag er van ondermijnen en in tegenspraak zijn met de richtlijnen van dr. Suen Wen, die voor China de absolute vrijheid van onderwijs en godsdienst wenschte. liet ministerie heeft besloten, zoo spoe dig mogelijk een circulaire te zenden aan alle bureaux van openbaar onderwijs, zoo wel de provinciale als de plaatselijke, op- j dat deze aan hun ondergeschikten het be- j vel zullen overbrengen, dat aan alle vreem- delingen streng is verboden, om in de 1 christelijke scholen die zij besturen, wel- ken godsdiens, ook te propageeren. Strijd tegen het bijgeloof. De minister van Binnenlandsche Zaken der Nanking-regeering is een campagne begonnen tegen het bijgeloof en met name tegen de waarzeggers. De plaatselijke autoriteiten hebben opdracht gekregen op te treden tegen de waarzeggers, die niet meer mogen optreden op bruiloften en begrafenissen. Families, die hen uitnoodi- gen, kunnen met gevangenisstraf worden gestraft. Voorts zal alle lectuur, die de bijgeloovige praktijken zou kunnen bevor deren, worden verboden. ENGELAND Een nieuw prinsesje. Gisteren is een nieuw prinsesje geboren, een dochter van den hertog en de kei-togin van York. BRITSCH-INDIE SLUITING VAN SPINNERIJEN TE BOMBAY. Reeds 50.000 arbeiders werkloos. Het feit, dat men niet tot onderhande lingen is kunnen komen over een regeling uisschen de spinnerijen en de boycot-com missie van het Congres, heeft den toe stand in de textiel-industrie te Bombay veel ernstiger gemaakt. Er zijn reeds 19 spinnerijen gesloten, waardoor 50.000 ar beiders werkloos zijn geworden, terwijl aan het eind der maand nog meer spin nerijen zullen sluiten. Men vreest, dat in de eerste week van September 100.000 ar beiders werkloos zullen zijn. BINNENLAND COMMENTAAR OP DE ZIEKTEWET. „De Wettelijke Ziekengeldver zekering 1929", derde herziene en veel vermeerderde druk, uitgegeven door het Verbond van Nederlandsche Werkge vers te 's-Gravenhage, Mau- ritskade 5. Ree-ds eerder heeft het Verbond van Ne derlandsche Werkgevers zich beijverd, den staatsburger, die immers „geacht wordt de wet te kennen", wegwijs te maken in het labyrint van de wettelijke regeling der ziekengeldverzekering. Onmiddellijk na de werp door de Tweede Kamer verscheen aanneming van het desbetreffend wetsont- destijds een brochure, waarin de beteeke- uis en de inhoud van de nieuwe wet werden uiteengezet en toegelicht. Een tweede druk verscheen in Augustus van verleden jaar. Thans ligt de derde druk van deze uit- gave, die inmiddels is aangegroeid tot een boekwerk van 340 bladzijden, voor ons. Vergeleken bij den tweeden druk, is deze uitgave ruim tweemaal zoo groot gewor den. De tweede druk was langzamerhand aanzienlijk verouderd, doordat tal van nieuwe feiten zich hebben voorgedaan. Een groot aantal uitvoeringsbesluiten werd af gekondigd, be-drijfsvereenigingèn werden opgericht, vakbonden van werkgevers en arbeiders pleegden overleg, de Federatie van Bedrijfsvereenigingen kwam tot stand, besprekingen met de Vereeniging van Ra den va.n Arbeid werden gevoerd, kortom, het geheele uitvoeringsapparaat van de nieuwe wet kwam tot stand en werd in gang gezet. De wet trad 1 Maart j.l. in werking, waarbij weer nieuwe problemen rezen, waarvoor oplossingen werden ge zocht en gevonden. Dit elles vindt men in dezen nieuwen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Joris de Leeuw vrijgesproken. De textielstaking te Rijssel geëindigd. De communisten bedreigen Hankau. BINNENLAND. Waaraan een algemeen radio-program moet voldoen (lste blad). Noodweer boven Tilburg (Gem. Berich ten, 2de blad). Een windhoos te Zaandam (Gem. Berich ten, 2de blad). LEIDEN. Het ontwerp voor een r.ieuw stadhuis met behoud van ouden gevel (zonder to ren) aan de Breestraat en met nieuwen gevel (met toren) aan de Vischmarkt. (2de blad). herzienen en vermeerderden derden druk beschreven. Talrijke passages werden ge heel omgewerkt, aangevuld en herzien, terwijl tal van nieuwe gedeelton aan dit boekwerk werden toegevoegd, om het ge heel tot op den dag bij te werken. Voorts werden de uitvoeringsbesluiten naast den tekst van de wet in extenso afgedrukt. Zoo geeft deze uitgave een volledig beeld van den toestand van het oogenblik en vormt als zoodanig een handigen gids voor de practijk. Een uitvoerig alphabetisch regis ter vergemakkelijkt het naslaan. Het Verbond van Nederlandsche Werk gevers heeft deze uitgave ook voor niet- ledcn beschikbaar gesteld, en haar, door den prijs zoo laag mogelijk te stellen, n.l. op 2.80 per exemplaar plus portokosten ad 18 ets., binnen ieders bereik willen brengen. Bestellingen kunnen gedaan wor den aan het Ver honds adres Maurilskado 5, Den Haag, telefoon 17510. Do indeeling van het boek is or op be rekend, ieder gemakkelijk te doen vinden wat hij wenscht te weten. Een historisch overzicht met een lijst ter vergelijking van de oude en nieuwe nummering van de wet staat ten dienste van den geschiedkundi gen navorscher. Een hoofdstuk „hoofdlij nen van dc ziektewet." geeft op slechts lut tele pagina's de hoofdzaken. Verder wordt in het uitvoerige „beschrijvend overzicht" gedetailleerd commentaar geleverd op den inhoud van de wet en haar uitvoerings maatregelen, waarbij de verschillende arti kelen in onderling verband critisch worden bekeken. Daarna volgt de tekst van de wet en van de uitvoeringsbesluiten met eenige formulieren, terwijl tenslotte do pu blicatie van een lijst van de tot dusver er kende bedrijfsvereenigingen met nadere •gegevens voorziet in een reeds lang gevoel de behoefte. DE RADIO. HET ALGEMEEN PROGRAMMA Mededeelingen van den Minister. De Minister heeft aan de Algemeene Programma Commissie het volgende mede gedeeld: 1. Dat als maatstaf bij de beoordeeling - van het algemeen programma zal moeten gelden, dat zoodanig algemeen program ma of, hetgeen practisch op hetzelfde neer komt, een gemeenschappelijk programma, slechts onderwerpen mag bevatten, waar aan niemand redelijkerwijs aanstoot kan nemen. Dit is het uitgangspunt geweest bij het nemen der beslissing. 2. Hieruit volgt, dat het uitzenden van mededeelingen van politieken aarcl niet kan worden toegelaten. Het zal wel over bodig zijn op te merken, dat hieronder ze ker niet is te verstaan het ten gehoore brengen onzer nationale volksliederen. 3. Wat betreft de uitzending van me dedeelingen van religieuzen aard, is de mi nister van oordeel, dat in het algemeen programma niet thuis behooren officieele kerkelijke diensten of bepaalde kerkelijke belijdenissen, welke in den bijzonderen omroep geheel tot hun recht kunnen ko men. Tegen religieuze toespraken echter, mits die toespraken geen polemiek bevat ten, behoeft in het algemeen geen bezwaar te bestaan. De minister heeft hierbij bij zonder op het oog. morgenwijdingen, bijbel lezingen en het verzorgen van ziekenuur- tjes. 4. Overigens meent de minister, dat' het vraagstuk van de samenstelling der algemeene programma's gaandeweg in de practijk, mede in overleg met de omroep verenigingen, zal moeten worden opge lost. De aanwijzingen der commissie zullen daarbij een richtsnoer voor de omroep organisaties- moeten zijn, en, naar de mi nister vertrouwt, een samenwerking tus schen haar kunnen bevordeern.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1