Purol bij Doorzitten - Zonne Stukloopen BINNENLAND RECHTZAKEN LAND- EN TUINBOUW UIT DE OMGEVING DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1930 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 werden in geen enkel gewal aan de gods dienstige kerkgenootschappen teruggege ven. Ook heb seminarie der doopsgezinde gemeente, dat eerst enkele jaren geleden met behulp van Engelsche en Amerikaan- sche Baptisten gebouwd werd, is thans ge sloten, hetgeen men in de sovjet-pers hee- lemaal niet verwacht had. Deze vluchtelingen deelden ook nog mede, dat de bedienaren des woords Grickmann en Grawinsky naar Noord- Rusland zijn verbannen waar zij dwang arbeid moeten verrichten. De Luthersche predikant Kamoll uit Tschudowo is voor tien jaar naar Archangelsk ge-zonden, ter wijl men den pastoor dr. Bunkseh (uit Let land geboortig) heeft ter dood gebracht- De geestelijken en hun geloovigen hebben geen stemrecht en ook geen recht op ar beid en levensonderhoud. In dezen groo- ten nood hebben de doopsgezinden van alle richtingen toenadering gezocht en vaak maken zij gebruik van het-zelfde kerkgebouw. De vluchtelingen gaven ook een beschrij ving van den algemeenen toestand in sov- jeLRusland. Zij vertelden ó.a. ook, dat de vroegere Russische aristocratie in de grootste armoede en ellende verkeert. Een nicht van den vroegeren Russischen mi- nistér-president Gorcymkin vertoeft op het oogenblik in een groot concentratiekamp, waar ze blind geworden is tengevolge van de slechte behandeling en de ellendige onhygiënische toestanden, die daar heer- schen. Het is buitengewoon moeilijk om een paspoort te krijgen om Rusland te mogen verlaten. De buitenlandsche consulaten worden voortdurend bewaakt en de perso nen die daar komen, worden regelmatig béspionneerd en heibben allerlei vervol gingen tê verduren. RUSSISCHE BOEREN WEIGEREN HUN GRAAN AF TE GEVEN. Uit Moskou wordt gemeld, dat in een officiêele verklaring wordt medegedeeld, dat- de boeren, ondanks alle pogingen der autoriteiten, blijven weigeren hun graan af te geven. Voor de ambtenaren, die be last zijn met de inzameling van het graan, is eon program van werkzaamheid Opge steld, dat in de eerste helft van Augustus slechts voor 23 procent kon worden uitge voerd. BRITSCH-INDIE TOESTAND IN HET DISTRICT PESJAWAR VERBETERD. Officiéél wordt medegedeeld, dat de toestand in heb district Pesjawar thans aanmerkelijk verbeterd is. De Afridi's zijn verspreid en het gebied is angenoeg vrij van vijandige elementen. De toestand in heb gebied der Mohmands, waar de hadzji van Toerangzai zich weer begint te roeren, veroorzaakt echter weer onrust. DE KALI-KWESTIE. Een overeenkomst? Naar ons uit Frankfort gemeld wordt, verneemt de Frankfurter Zeitung uit Pa rijs: De onderhandelingen tusschen de Elzas- ser Kalimijnen en de havenbesturen van Rotterdam en Antwerpen hebben nu tot een overeenkomst geleid, volgens welke de opslagplaatsen en laadinrichtingen te Ant werpen met 50 percent uitgebreid zullen worden en te Rotterdam inrichtingen van denzelfden omvang als de Antwerpsche uitbreidingen zullen komen. Antwerpen verklaart zich bereid, aan de Elzassische Kalimijnen de lagere Rotter- damsche haventarieven toe te staan. SUIKERWETJE AFGEKONDIGD. De tariefswijzigingen. Thans is verschenen het Staatsblad waarin is afgekondigd de Wet van. den lsten Augustus 1930, tob heffing van een oompenseerend invoerrecht op sommige soorten van suiker. In het tarief behoorende bij de Tarief- wet 1924 worden de volgende wijzigingen aangebracht-: a. In onderdeel III van post 119 wordt punt 1 van letter A gelezen als volgt: 1. kandij, niet minder van hoedanigheid dan die bedoeld bij onderdeel I, letter a-, hiervoor, melis, lompen en andere geraf fineerde suiker, alsmede ruwe suiker en basterd, beide van 98 percent of hooger gehalte (behoudens accijns), terwijl daarnaast in de kolommen „Maat staf" en „Rechten" onderscheidenlijk wordt ingevoegd: 100 kilogram, en 2.40. b. In onderdeel III van post 119 wordt in punt 3 van letter A in de plaats van „ruwe suiker en basterd; melis, lompen en andere geraffineerde suiker" gelezen: ruwe suiker en basterd, beide van lager gehalte dan 98 percent; c. De volgende bedragen, welke bij de posten 2, onderdeel II, 30, onderdeel II, 35, 55, 70, onderdeel II 104, 119 en 139, on derdeel III, letters A en B, voorkomen in de kolom „Rechten", worden vervangen door de daarnaast aangegeven bedragen, te weten: 2.25 door 2.50; 5.65 door 6-25; 11.25 door 12.45; 16.90 door 18.70; 22.50 door 24.90 en 23.75 door 26.15. Suiker die op het tijdstip van inwer kingtreding van deze wet in entrepot aan wezig is, wordt, met betrekking tot het invoerrecht, geacht buitenlandsche suiker te zijn, tenzij de belanghebbende ten ge noegen van den minister van Financiën aantoont, dat de suiker van binnenland - sche herkomst ia. Geen aan in-v oer recht onderworpen bui- tenlandsche suiker mag in entrepot bij bin- nenlandsche suiker worden opgeslagen, dan na betaling van het invoerrecht. Indien binnenlandsche suiker in entrepot wordt opgeslagen bij aan invoerrecht on derworpen buitenlandsche suiker, waarvan het invoerrecht nog niet is voldaan, wordt alle aldus opgeslagen suiker, met betrek king tot heb invoerrecht, als buitenland sche suiker aangemerkt. De minister van Financiën kan afwij king van deze bepalingen toestaan voor buitenlandsch en binnenlandsche suiker, die, overeenkomstig door hem te stellen voorwaarden, afgescheiden van elkander worden gehouden. In de gevallen waarin vrijdom van ac cijns voor suiker wordt verleend, wordt hiervoor eveneens vrijdom van invoerrecht verleend. Voor suikerhoudende goederen, die met teruggaaf van suikeraccijns worden uitge voerd, wordt voor de in de goederen ver vatte saccharose en invert suiker, tevens teruggaaf van invoerrecht verleend naar den maatstaf van 2.40 per 100 kilogram suiker, voor zoover de aangever, overeen komstig de door den minister van Finan ciën te stellen regelen, aantoont dat hij voor een ten minste even groote hoeveel heid suiker het invoerrecht van 2.40 per 100 kilogram heeft betaald. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Uitspraken. Wegens op verbdlen gronden envuten Wegens loopen op verboden grond M. A. O. te Katwijk tot ƒ3 óf 1 w tuchsch.; als bestuurs van een rijwiel daarmede rijden op^ zoodanige wijze dat daardoor de vrij heid en veiligheid van het verkeer op den openbaren weg wordt in gevaar gebracht W. D. te Katwijk tot 5 of - w. tuschsch. fietsen zonder licht P. J. S. tot 2 of 1 w. tsch.wegens overtreding M. en Rijw. web 10 of 5 d.wegens id. H. v. d. P. to Kat wijk 25 of 10 d.wegens id. S. B. te 's-Gravenhage 40 of 20 d.wegens id. N. H. D. te Noordw.hout tot 10 of 5 d.; met- toewijzing van de civiele vordering aan de beleedigde partij ad 20; wegens als be stuurder van een auto daarmede rijden zonder verlichting van nummer en letter D. v. D. tot 5 of 3 d.wegens een vierwie lig motorrijtuig bezigen tot vervoer van personen zonder dat ten aanzien daarvan een goedkeuring van kracht is met het oog oog op de veiligheid der reizigers: O. H. te Alphen aan den Rijn 10 of 5 d.wegens overtreding der Invaliditeitswet G. A. K. te Oegstgeest 2 maal 10 of 2 maal 5 d. wegens overtreding van de Ver. voor de gemeente Leiden op het. bouwen en sloo- pen: N. G. tot 5 of 3 d.; wegens overtre ding der Leerplichtwet J. A. te Katwijk aan Zee tot 25 of 15 d. wegens overtre ding der Veiligheidswet: W. Th. den H. te Voorburg tot 50 of 10 d.; wegens over treding van de Pol. Ver. voor de gemeen te Rijnsburg: B. H. tot ƒ3 of 3 d.; wegens overtreding der Leerplichtwet: M. B. te Katwijk aan Zee tot 10 of 10 d.wegenB overtreding der Arbeidswet J. G. de W. te Noordwijk aan Zee 10 of 5 d.wegens id. A v. R. te Noordwijk aan Zee tot 6 of 6 d.wegens idem J J. D. te Voorscho ten tot 5 of 5 d.wegens als melkver- kooper op den openbaren weg melk uit de bus in een maat gieten F. M. te Katwijk a. d. Rijn tot ƒ10 of 10 d.; wegens dronken schap G. P. O. v. H. te Roelofarendsveen 5 of 3 d.; wegens loopen over een spoor weg: W. F. B.; L. Th S., P. M. K. ieder tot 2 of 2 d.A. M. zwerver wegens dronken schap tot 5 of 3 d.wegens rijden met een auto zonder licht: M G'. P. te Wasse naar 5 of 3 d.wegens rijden met een handwagen in verboden richting H. O. tot 3 of 2d.; wegens met een auto rii<ren door de Watersteeg I. L. te Groningen tot 3 of 2 d.; wegens rijden met een auto zonder rijbewijs: M. C. P. te "Wassenaar tot 10 of 5 d. Wegens een kleedje kloppen: S. F. L., hvr. D. N., tot f0.50 of 1 d. Wegens met eens auto rijden zonder rijbewijs: A. P. J. v. U., f 10 of 5 d.; P. V., Delft, f 10 of 5 d.; E. W. v. V., 's-Gravenhage, f 10 of 5 d. Wegens dronkenschap: J. J. v. V., Sassenheim, f 10 of 5 d. Wegens varen met een zandbak zonder zich van een stuurtoestel te bedienen: H. A., Amster dam, f lo of 5 d. Wegens dronkenschap: J. C., f 5 of 3 d. Wegens als bestuurder van een auto geen rijbewijs toonen: C. W., Sassenheim, f3 of 2 d. Wegens een rijwiel berijden op de Karnemelks'brug: O. L., f 2 of ld. Wegens dronkenschap: J. de M., Rijnsburg, f5 of 3d.; Th. v. d. K., 's-Gravenhage, f5 of 3 d.; G. S., f5 of 3 d.; H. B. V., zwerft, f 5 of 3 d.; J. J. J., f 5 of 3 d. Wegens rijden zonder bel.lp.: C. P. K., fl of 1 d. Wegens fiet sen zonder licht: H. K., Voorschoten, f 2 of 1 d. Wegens met een rijwiel meer personen vervoeren dan waarvoor het bestemd is: J. J., f 1 of 1 d. Wegens een motorrijtuig onbeheerd laten staan anders dan met een in rust gebrachten motor: H. E. F. B., f 1 of 1 d. Te Leiden als koopman een standplaats innemen zonder vergunning van B. en W.: M. v. d. H., f2 of 1 d.; C. T., f2 of 1 d.; W. de R., f0.50 of 1 d. Wegens wateren buiten de daar toe bestemde waterplaatsen: S. P., f 0.50 of 1 d. Wegens fietsen zonder bel: O. P. K., f 1 of 1 d. Wegens te vroeg versoh brood verkoopen: J. C. R., Noordwijk aan Zee, f 3 of 2 d. Wegens rijden met een atuo zonder letter en nummer te hebben verlicht: S. W. R., f 5 of 3 d. Wegens vuil in het water werpen: H. v. G., f 5 of 3 d. Wegens fietsen zonder lioht: C. J. H.. Alkemade, f3 af 2d. Rijwieldief. De Vijfde Kamer der Amsterdamsohé Rechtbank veroordeelde een timmerman wegens rijwieldiefstal tot één jaar en drie maanden gevangenisstraf. Het Gerechtshof te Amsterdam bevestigde dit vonnis in hooger beroep, doch vond in de persoon lijkheid van den verdachte aanleiding drie maanden preventieve hechtenis in minde ring te brengen. Verduistering door een kassier. Gisteren heeft de rechtbank te Zutphen uitsprak gedaan in de zaak tegen den 49- jarigen voormaligen kassier en commis sionair in effecten te Deventer, thans ge detineerd, die 6 dezer terecht stond ter zake van verduistering en diefstal Grooten gouden medaille. De vaste keuringscommissie te Amsterdam heeft de groote gouden medaille toegekend aan een decorsgroep afgesneden gladiolus-bloemen van de N. V. Bloem'bollenhandel en Kwee- kerij v.h. Konijnenburg en Mark te Noord wijk (met lof van de Jury). Bijbemesting. Het bcmestingsvraag- stuk blijft steeds urgent, - temeer, daar in het voorjaar in verschillende deelen van ons land met stalmest wordt volstaan. Het toedienen van kali- en chilisalpeter is in deze dagen heel gewenscht, daar door het zeer ongunstige weer in de eerste helft van Augustus de groei te wenschen over liet. Een nieuwe teelt. Er zijn in de laatste dagen proeven genomen met de teelt van z.g. Mellen, in de omstreken van het West- land meer als onkruid bekend. Deze plant, welke enorme groeikracht bezit, wordt in verschillende gedeelten van ons land een geliefde toespijs genoemd. Afvalveilingen. In het laatst der af- geloo-pen week wareu op de fruitveilingen heel veel afval verhandeld, dat in die week door den storm was afgeworpen. Het nog onrijpe s-toofgoed was nagenoeg waarde loos. Het nog bruikbare handgoed bracht nog iets op. Een schadelijke week. Pruimentijd. Hoewel de pruim-entijd is ingeluid, komt nog niet veel bijzonders in den handel. Gebrek aan zon is oorzaak, dat het product, niet aanzet; ook heeft de wind veel vrucht op het hout ernstig be schadigd. Hoewel de gele pruimenboomen goed bezet zijn, zullen bovengenoemde om standigheden er toe bijdragen, dat de be schotten uit de hand zullen vallen. Het wordt dit jaar geen pruimen jaar. Oranjeperziken. De eerste oranje perziken zijn aangeveerd; er is in de kas sen veel voorraad, maar de noteeringen vallen tegen. De vrucht kan zeer groot worden, maar de roode kleur ontbreekt in den regel. Ook is de smaak niet zoo fijn als b.v. van de Montagner. De oranje- perziken zijn dan ook uitsluitend gewild om haar omvang en vruchtbaarheid. Ook dezen zomer is er vee Ivrucht. op het hout aanwezig, en is de groei flink, zoowel in de kas als in het warenhuis. Dubbele boonen. Het gewas der dub bele stamboonen heeft door het ruwe weer deze week veel geleden; in de omstreken van het Westland is deze teelt juist zeer groot. De teelt van prinsessen- en snijboo- nen op den kouden grond aa-n stokken neemt elk jaar sterk af, doordat de finan- cieele uitkomsten door elk jaar erger wor dend misgewas, steeds minder worden. Hortensia's. Trekbare planten van Hortensia's, een zeer geliefkoosde plant, worden voor najaarslevering nu reeds aan geboden. Het gewas is over het algemeen prima, vooral van de meest gangbare soorten. De prijzen zijn billijk. Ruige mest. Nu men weer is begonnen met het opruimen van de komikommerrijen, heeft men ook een aanvang gemaakt met het uithalen der ruige mest uit deze bak ken. Deze half vergane mest is thans zeer in trek en wordt door de tuinders, voor zoo ver zij deze zelf niet noodig hebben, bil lijk te koop aangeboden. VOORSCHOTEN. VIJF INBRAKEN IN EEN NACHT. Het raadhuis en de burgemeester kregen ook bezoek. De inbraak-series, die den laateten tijd in de omgeving, zonder al te groote gel delijke resultaten voor de inbrekers, plaats hebben, zijn hedennacht voortgezet met een serie inbraken alhier. Op vijf plaatsen is door de inbrekers getracht hun slag te slaan, waarbij zelfs bij den burgemeester een bezoek werd gebracht. Ingebroken is o.a. in het raadhuis, dat men aan den ach terkant is binnengedrongen. Ook nu is het. weer alleen om geld te doen geweest. Alleen het armenbusje kon LEIDEN. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken van M a an d a g 18 tot en met Zondag 24 Aug. a.s. waargenomen door de apotheken G. H. Blanken, Hoogowoerd 171, telefoon 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, telefoon 408. hier als geldelijke buit worden meegeno men. Uit de villa van den heer Rouman aan den Leidscheweg werd een fiets gestolen, terwijl bij mevrouw de Wed. Duymaer van Twist een bedrag van 100 werd ont vreemd. Ook werd een bezoek gebracht aan de woning van den burgemeester, waar de inbrekers eveneens wisten binnen te drin gen, maar waar niets werd vermist. Een poging om bij den heer Eggink Jr. in te breken schijnt door de een of andere oorzaak mislukt te zijn. ZEGWAART. Gemeenteraad. De Rabd der gemeen te vergadert op Vrijdag 22 Augustus a.s., des avonds half acht uur, ten Raadhuize. Agenda: 1.-Mededeelingen. 2. Herziening belastingstelsel. 3. Verhuur aschschuur aan de gemeente Zoetermeer. 4. Verzoek sub- sidie Harmonievereeniging. 5. Geldleening schoolbouw Christelijke school. 6. Gasvoor- ziening. 7. Wijziging schoolgeld verordenin gen. 8. Adres cafésluiting op Zondag. 9. Voorjoopige vaststelling besluiten straten plan. 10. Schrijfloon volontair ter secreta rie. 11. Voorstel tot onbewoonbaarverkla ring van een woning. 12. Wijziging begroo ting 1930. Gevallen. De 7-jarige J. V., die bij een -buurman aan 't spelen was, kwa-m al daar van een trap te vallen. Met een ga pende hoofdwonde werd hij opgenomen. Dokter P., die de eerste hulp verleende, constateerde tevens een hersenschudding. Geboren: Antonie z. van W. de Graaff en A. G. van Eek. ZOETERMEER. Ondertrouwd: L. J. Füss en H. Duinisveld. NEêRLANDS GROOTSTE GARAGE De nieuwe .„Torengarage" te 's-Graven hage, is ongetwijfeld de grootste in Europa, Wij willen hier enkele ty pische bijzonderheden laten volgen uit de merkwaardige voorgeschiedenis is door omstandigheden moeten worden uitgesteld en zal thans vermoedelijk plaats hebben op 21 Augustus a.s. Naar wij ver nemen, zal deze plechtigheid door een offi cieel persoon geschieden. Wij zullen hier enkele typische bijzonderheden laten vol gen uit de merkwaardieg voorgeschiedenis van dit imposante bouwwerk, dat zoowel door zijn uiterlijk en afmetingen als door zijn inwendige inrichting een bezienswaar digheid van Den Haag zal worden. De op richtster en huidige directrice is mevrouw S. de Hartog, een ondernemende Holland- sche dame, die eenige jaren geleden met een partij Hollandsche biscuits naar het land van den dollar en tevens dat der onbegrensde mogelijkheden scheep ging, waar zij in de bekende nationale kleedor- dracht haar koopwaar aan den man bracht, waardoor zij in haar levensonderhoud trachtte te voorzien, terwijl zij haar tijd tevens productief maakte, om het Ame- rikaansche garage-wezen in al zijn gele dingen te bestudeeren, waartoe zij zich in verbinding stelde met een ieder, die op het gebied van automobilisme een vooraan staande functie bekleedde. Met garage- kennis verrijkt en beladen met de noo- dige aanteekenineen, desbetreffend teeken materiaal en foto's, stoomde zij terug naar Holland, om te Den Haag haar grootsche plannen te verwezenlijken, waarvoor zij een half millioen meende noodig te hebben. Het gemeentebestuur verleende haar een hypotheek. Tallooze vooraanstaande per soonlijkheden verleenden daarop hun mede werking en zoo telt de N.V. Hevvar o.a. als gedelegeerd commissaris Mr. J. Wolter- beek Muller (raadsheer aan het gerechts hof) oud-minister Dr. F. E. Posthuma e.a., terwijl behalve de Bataafsche-Shell als aandeelhouders staan ingeschreven een paar bekende bankiers, vooraanstaande In dische cultures-magnaten, doctoren, enz. Om nu op het gebouw zelf terug te ko men, dit werd op een terrein van meer dan 3000 M$. op het oudste stadsgedeelte van Den Haag onder architectuur van den Haagschen architect J. de Greve geheel in beton en ijzer opgetrokken en uitgevoerd door de Voorburgsche aannemersfirma Kruythof en Scholten, welke ook het Am- sterdamsche stadion bouwde. De gevel van baksteenen bekleeding heeft een lengte van 60 en een breedte van 40 M. bij een hoogte van 18 M., terwijl de hoektoren 24 M. hoog is. Om zich eenig idee te vormen van den grootschen opzet van dit werk, bedenke men, dat 350.000 K.G. betonijzer en 3500 kub. M. beton noodig waren, terwijl in de fundeering 1000 kub. M. beton zit, waar voor eerst 10.000 kub. M. grond moest wor den afgevoerd, omdat men vier meter be neden de oppervlakte met beton-storten begon. De benedenverdieping, welke voor den tijd van tien jaar werd verhuurd, is reeds sinds Maandag 16 Juni in gebruik als rijwielbergplaats ten behoeve van het personeel van den Post- en Telegraafdienst. Langs de zijden en in het midden van deze kelderruimten, welke in totaal voor een 700 fietsen plaats bieden, staan overal groote ijzeren hekken opgesteld, waarin de rijwielen kunnen worden geplaatst. J)e parterre bevat een ruime gelegenheid voor het in- en uitrijden der vele auto's, welke op de bovenverdiepingen gestald worden, waarvoor afzonderlijke routes zijn vastge steld. Wat bij het betreden van het eigen lijke gebouw opvalt, is de geringe stijging, zoadat men nauwelijks voelt, naar boven te gaan; per meter stijgt men slechts 21/2 c.M. De groote show-room aan de zuidzijde van het gebouw werd afgehuurd door de Amsterdamsché Rijtuigmij. ter de monstratie en etaleering der Reo-automo- bielen, waarvan deze mij. agentesse zal worden voor Den Haag en omstreken. Reeds bij het binnenkomen maakt de zeer breede betonnen rijweg, welke in het peer vormige gebouw als een spiraal tot het dak doorloopt, een grootschen indruk. Tegen de balken boven den rijweg zijn verschil lende spreuken geschilderd, zooals b.v. „Eén sigaretten-peukje achteloos weggeworpen, verbrandde reeds vele steden en dorpen". Aan weerszijden van dezen zeven meter breeden non-slipping weg liggen open zoo wel als gesloten boxen. Met het oog op het licht zijn de open boxen tegen de buiten muur geplaatst en vormen de met rolluiken te sluiten boxen de kern van het gebouw. Door de talrijke, ongeveer een meter bree de pilaren, op geregelden afstand langs den rijweg gebouwd, worden de open boxen af geperkt en zullen deze pilaren voor récla me-doeleinden worden verhuurd. In alle boxen is electrisch licht, terwijl de boxen houders door eigen water-oppomp-installa- ties, waarbij het water ook wordt gezui verd, in staat worden gesteld, zooveel te wasschen als zij zelf wenschen. Om te voor komen, dat de bezoekers, om hun box te bereiken, van den rijweg gebruik ma ken, is een vijf persoons-lift aangelegd. Om öök het verblijf van het personeel in de garage zoo aangenaam mogelijk te maken, wordt een zeer ruime zaal met balcon voor cantine ingericht. Vanzelfsprekend is er ook een cantine voor de gentleman-drivers, zelfs met een kapsalon. Het buffet van de cantine, waarin een billard wordt geplaatst, is reeds voor den tijd van twee jaar ver pacht. Door op iedere etage twee loud speakers te plaatsen, welke vanuit de por tiersloge van den hoofdingang worden be diend, zal het mogelijk zijn, niet alleen ra- dio-muziek te laten weerklinken, maar ook de zich in het gebouw bevindende perso nen direct te bereiken, hetgeen vooral voor de aanwezige chauffeurs van belang zal zijn. Proeven, onder leiding van den direc teur van het Gemeentelijk Telephoon-Bc- drijf genomen, hebben bewezen, dat de aecoustiek van het gebouw zich hiervoor uitstekend leent. Op alle vier de etages zijn voorts telefoon-kiosken aangebracht. Bij de garage bevinden zich op den bega- nen grond verder nog een werkplaats voor ongeveer 12 wagens, een spoelinrichting voor 16 wagens en een .duce-spuitinrichting (eveneens voor meerdere auto's), om een auto bij beschadiging onmiddellijk in zelfde kleur te kunnen schilderen en lakken. De geheele inrichting van het gebouw en werkplaats voldoet aan de hoogste eischen. Zoo treft men hier voorts een z.g. „weaver" aan, d.i. een soort korte lift, waarmede men de auto doet stijgen om er onder te kunnen gaan liggen bij het schoonmaken of repareeren. Ook heeft men de „Rem- tester" niet vergeten. Voor niet-technisch onderlegde automobilisten zij vermeld, dat de Remtester de wagen oplicht; men kan de motor in beweging zetten, waardoor de wielen beginnen te draaien, zonder dat de wagen van plaats veranderd. Hierdoor kan men bij het vierremmensysteem iedere rem controleeren of zij zuiver en gelijk met haar drie andere zusters werkt. Behalve de be tere en zuiverder controle spaart men de moeite, groote afstanden voor de controle te moeten afleggen. Zelfs een bekleedings- a-fdeeling treft men hier aan. Door de Duco- spuit-inrichting en deze bekleedingsafdee- ling kan men dus zijn auto geheel nieuw schilderen en stoffeeren. Voorts kan men er een motorcursus volgen. Hier wordt den automobilist geen onderricht in het bestu ren gegeven, maar blijft het leerplan zui ver technisch, om namelijk het mechanis me te leeren kennen, een probaat middel tegen een der vele ondeugden der „Con ducteurs", die maar uitvliegen, wanneer zij besturen kunnen, doch beschaamd onder weg bij ieder defect moeben blijven staan, omdat zij de constructie hunner maohine niet kennen. En al de vierhonderd auto's, welke hier een onderdak vinden, kunnen met hoogdruk worden gesmeerd. Centrale verwarming zorgt voor het niet bevriezen of koud worden der motoren.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2