21ste Jaargang DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1930 No. 6674 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND 3)e £cicbelre DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooroitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 I DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 V Bezuiniging en loonen Er zijn menschen, die zoo heel gemakke lijk de huidige oeconomische crisis kunnen oplossen. Zóó gemakkelijk, dat men betreu ren moet, dat zij niet een wereldmacht hebben, dubbel zoo groot als die van Mus solini in Italië dan zou 't er gauw heel wat beter op de wereld uitzien! Zoo beweren deze wereld-hervormers met de grootst mogelijke beslistheid, dat eenvoudig met een flinke loonsverlaging over héél de linie de oeconomische toestand gered zou zijn.... Wij hebben over deze brute bewering al 'ns meer onze meening gezegd. Dege nen, die meenen, dat ongestraft de loonen maar aldoor kunnen worden verhoogd, denken met niet te rechtvaardigen lucht hartigheid over een belangrijk oeconomisch vraagstuk. Maar zij, die in loons verla ging op héél het terrein van den arbeid hefc noodzakelijke, eenige en afdoen de middel zien om den oeconomischen toestand te verbeteren, ook deze maken zich met hun absolute uitspraak evenzeer schuldig aan luchthartigheid. Een vooraanstaand handels- en industrie- orgaan als het „Berlin. Tageblatt" wees er dezer dagen op de „Gelderlander" ci teert dit blad dat de methode van loons verlaging niet „het" middel* diende te zijn om verbetering in den crisistoestand te brengen. Veeleer diende aandacht ge schonken aan kostenbesparing bij de andere elementender productie. V erminderiug van koop kracht over een breede linie van gebrui kers kan geen gezond middel zijn om aan de crisis het hoofd te bieden. Het is een middel, dat veel leed in een zeer groot aantal gezinnen brengt. Bovendien, de tij den zijn van dien aard, dat voor en na tal van behoeften zijn gegroeid, welke niet zonder nieuwe ernstige economische schok ken om van sociale nog niet eens te spreken, kunnen worden onderdrukt. 't Is, inderdaad, dikwijls zoo waar, dat op kostenbesparing bij machines minder wordt gelet dan op kostenbesparing bij de levende krachten. En als er in een bedrijf of onderneming bezuinigd moet worden, dan moet toch eerst de laatste oent zijn afgeknepen op de uitgaven voor het doode materiaal, voordat men raakt aan de be zoldiging van de menschen, die daarin werken, voordat men de arbeidsloonen om laag drukt of op een laag niveau houdt. Dat ieder, die te oordeelen en te beslissen heeft over loonen, rekening hou- de met wat wij in deze laatste alinea op merken en waarvan de juistheid toch wel door geen enkelen oeconomist zal worden ontkend! Door geen enkele oecono mist, ook zelfs al beschouwt hij den arbeid als koopwaar, zonder meer. Maar hoeveel te sterker moet dan onze stelling worden beaamd door hen, die als Christen, als Katholiek hoogachten en eerbiedigen den drager en schenker van den arbeid, den m e n s c h. Zij zeker zullen in de p r a c- t ij k daarmede rekening moeten houden. DUITSCHLAND DE BEIERSCHE REGEERING AFGETREDEN. Noodverordening verworpen. In den Beierschen Landdag had gisteren de beslissende stemming plaats over het sociaal-democratisch voorstel tot opheffing van de door het ministerie uitgevaardigde noodverordening betreffende de slachtbe- lasting. Er stemden 62 afgevaardigden voor het voorstel en 58 tegen, zoodat het sociaal-democratisch ontwerp, waardoor de slachtbelasting niet kan worden geheven, is aangenomen en de noodverordening der regeering krachteloos is gemaakt- De mi nister van Financiën, dr. Schmel-zle, heeft na afloop van de stemming onmiddellijk zijn ontslag ingediend bij den premier, dr. Held. Aan het einde van de zitting van den Landdag heeft daarop de premier Held den Landdagpresident schriftelijk in ken nis gesteld van de demissie van het ge- heele ministerie. Nu het kabinet-Held is afgetreden, heeft de voorzitter van den Landdag zich in verband met de samenstelling van een nieuw ministerie, tot de sterkste opposi tie-partij, de socialistische» landdagfractie gewend. Binnen tien dagen zal laatstge noemde mededeelingen doen over het re sultaat harer besprekingen. ENGELAND De werkloosheid in Engeland. Het aantal werkloozen bedroeg 11 Aug. in Engeland 2.050.737, (dat is wederom 39.270 meer dan op 28 Juli en 882.669 meer dan in dezelfde periode van het vorig jaar). HONGARIJE. DE SINT EMERICUS-FEESTEN. De processie naar het Stephanus- gedenkteeken. Gisteren is de groote processie tot vie ring van het Hongaarsche nationale St. Stephanus-feest te Boedapest uitgetrokken. De kardinalen en bisschoppen gingen te voet of in een auto in den stoet, welke zich naar het gedenkteeken van den groo- ten koning van Hongarije bewoog, mede. Het was verrukkelijk weer en de deel neming aan de processie was zoo groot, dat de kop van'den stoet eerst om één uur bij het gedenkteeken aankwam en niet om half elf, zooals het program vermeldde. Na- de processie bood de minister van eeredienst, graaf Kuno Klebelsberg, in den Cercle catholique den Pauselijken legaat kardinaal Sinoero een dejeuner aan, waar aan zes kardinalen en vele bisschoppen, onder wie mgr. Diepen, aanzaten. De minister hield in het Italiaasch een begroetingsrede, welke door kardinaal Sincero met een „hoog" op den Paus en de Hongaarsche regeering beantwoord werd. Om half twee werd in de koepelzaal va-n het parlement een gedenktafel onthuld, waarop in marmer enkele zinnen uit de vermaningen van den H. Stephanus aan zijn zoon, den H. Emericus, gebeiteld staan. Graaf Apponyi hield bij deze onthulling de feestrede. MGR. LORENZO SCHIOPPA, apostolisch internuntius te Den Haag, herdenkt morgen den dag, waarop hem vóór tien jaar de Bisschopswijding is toegediend. Mgr. Schioppa is vanaf 25 Mei 1925 in ons land de pauselijke internuntius en geniet in alle kringen een hoog aanzien FRANKRIJK Hoe Tardieu werkt. De tegenwoordige minister-president An- dré Tardieu is niet de man die tot mor gen zal uitstellen wat hij nog heden doen kan. Dat heeft hij heel zijn leven reeds ge daan. Jarenlang, zoo schreef Raymond Re- culy, zat ik naast het redaotiebureau van Tardieu, slechts gescheiden door een dun ne wand. Nu en dan kon men zijn sonore stem hooren, wannee r hij zich met z'n col lega's onderhield, totdat hij plotseling be gon té lachen. Tardieu is een echte optimist met een heel opgeruimd karakter: hij be schouwt zijn werk niet als een last, inte gendeel, het verheft zijn geest en vervult hem telkens weer opnieuw met frisscke levenskracht. Met een lachend gezicht onderneemt en volbrengt hij het moeilijkste werk, al duurt het ook nog zoo lang. Hij steekt een siga ret aan en met zijn dik rond potlood schrijft hij razend vlug het eene na het andere blad vol, zonder daarin eenige wij ziging, doorhaling of verbetering aan te brengen. Zoo zijn de schitterende artikels ont staan, waaraan hij een groote vermaard heid te danken heeft. Wanneer hij dicteert dan treedt zijn groote begaafdheid nog duidelijker aan het licht: hij verricht zijn werk in een tempo als van een galoppeerend paard. Zelfs zijn collega's die geen moeite met hun werk hebben, staan toch verbaasd over de geweldige vlugheid, waarmede deze altijd frissche geest zijn dagtaak verricht. Een spoorweg door de Sahara. De Fransche regeering heeft opdracht gegeven om het plan voor den aanleg van een spoorweg door de Sahara zoo spoe dig mogelijk uit te werken. Het comité, dat hiermede belast is, heeft te kennen gegeven, dat het eerst aangelegd moet worden de westelijke lijn, die vanaf de ha venstad Nemours, ten westen van Oran (Algiers) langs de grens va-n Marokko loopt, waarbij reeds gebruik gemaakt kan worden van een bestaande lijn die tot Bu Arfa is doorgetrokken. Van daaruit zal de spoorweg waarschijnlijk van het Noorden naar het Zuiden loopen tot Burem aan den Niger, waar de lijn zal splitsen: de eene spoorweg gaat in Zuid-Westelijke richting tot Segu aan den Niger, de andere lijn in Zuid-Oostelijke richting naar Niamey, van waaruit later dan een Trans-Afrikaansche spoorweg zal worden aangelegd. De nieu we spoorweg zal 3450 K.M. lang zijn waar van 1912 K.M. midden door de Sahara zul len loopen. Daar er echter over een afstand van 750 K.M. absoluut geen water te vin den is, maken de deskundigen, die de Sa hara kennen, nog al groote hezwaren tegen dit plan. Men betwijfelt ook de mogelijk heid om op enkel spoor dag en nacht te kunnen rijden en in 24 uur tijd 1400 K.M. af te leggen. Men zou dus een gemiddelde snelheid van 58 K.M. per uur moeten ont wikkelen, terwijl de Amerikaansche en Ca- nadeesche spoorwegen gemiddeld slechts 30 K.M. per uur afleggen. Daar komt nog bij dat de wagons in de zomermaanden overdag verfrischt zouden moeten worden, terwijl des nachts voor verwarming ge zorgd zou moeten worden. De kosten voor den aanleg zouden ruim 2500 millioen be dragen gedurende 8 jaar, waarbij dus nog een rente van 500 millioen moet gerekend worden. Bovendien zou er nog ongeveer 1500 millioen noodig zijn voor aanschaffing en onderhoud van materiaal. De deskundi gen zijn van meening, dat onder dergelijke omstandigheden deze lijn niet rendabel zou zijn. Bij het eerste ontwerp waren ook strategische motieven van belang geweest, terwijl men nu meer de economische voor- deelen op den voorgrond schuift. ROEMENIE KONING CAROL EN PRINSES HELENA Koningin Maria plotseling naar Boekarest teruggekeerd. De „Tagepost" meldt uit Veldes: Geheel onverwacht is gisteravond 9 uur de Roemeensche koningin-moeder uit Vel des, waar zij voornemens was een maand te vertoeven, naar Boekarest vertrokken. Naar in Roemensche hofkringen ver- Dit nummer bestaat uit twee bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Beiersche regeering afgetreden. Nog geen overeenstemming tusschen koning Carol en zijn vroegere echtgenoote. Het scheepvaartverkeer door de Velser- brug hersteld. (Gem. Berichten, 2de blad). BINNENLAND. Arrestaties in verband met den inbraak in den goudsmidswinkel aan het Rokin te Amsterdam. (Gem. Berichten, 2de blad). Nieuwe gevallen van Kinderverlamming. (Gemengde Berichten, 2de blad). Te Amsterdam op de Stadhouderskade zijn vanmorgen twee auto's in brand ge raakt. (Laatste Berichten, le blad). OMGEVING. Vele inbraken te Rijnsburg en te Voor schoten. (2de en 1ste blad). luidt, wordt deze plotselinge terugkeer in verband gebracht met het verscherpte conflict tusschen koning Carol en de regee ring ©enerzijds en prinses Helena ander zijds. Carol zou de regeering hebben medege deeld, dat hij zich zoo spoedig mogelijk wil laten kronen, zonder rekening te houden met het feit, of een verzoening met prin ses Helena al of niet tot stand zal komen. Terwijl de prinses de scheiding wenscht te handhaven, zou Manioe daartegen zijn opgekomen en andermaal gedreigd hebben, dit de heele regeering zou aftreden, als de koning bij zijn besluit znu blijven, en de kroning zonder koningin Helena zou ge schieden. Thans zouden het hof en de regeering de koningin-moeder hebben verzocht ter stond naar Boekarest te komen om een verzoening tot stand te brengen. Indien deze poging mislukt, zou de kroning van den koning voor onbepaalden tijd worden uitgesteld. RUSLAND DE GODSDIENSTVERVOLGINGEN DUREN NOG STEEDS VOORT. Naar de K. W. P. uit Riga verneemt, is met heel veel moeite een kleine groep menschen, behoorende tot de doopsgezinde gemeente eindelijk er in geslaagd om van do sovjet-autoriteiten toestemming te ver krijgen om Rusland te mogen verlaten. Volgens mededeelingen van deze vluch telingen duurt de godsdienstvervolging in sovjet-Rusland nog steeds onveiminderd heftig voort. De protestbewegingen, die over de geheele beschaafde wereld waren ingezet teger. de godsdienstvervolging in Rusland, hebben alleen tot gevolg gehad da. do strijdmethode gewijzigd is. De sov jets lachen met dezen „kruistocht" van protesten: zij hebben alleen hun tactiek veranderd, zoodat Europa er weinig meer van te hooren krijgt. De kerken en godshuizen die reeds wa ren ingericht voor clubgebouwen, verga- dei zalen en depots voor de graanlevering DE VELSERBRUG over het Noordzeekanaal bij Velse* is door het Grieksche s.s „Amazob" aangevaren er ontzet. Een foto van de brug na de aanvaring Links- het gedeelte dat niet gesloten kan worden. In middels is de brug in zoo verre hersteld, dat het scheepvaartverkeer weer plaats kan hebben IIIHIII DE OVERDRACHT van den .Molen van Ruysdael" te Wijk bij Duurstede aan de vereeniging „De Holland- sche Molen" heeft plaatc gehad. De heeren Henri Po ,'ak en Mr. van Tienhove ^tten de wieken van dr molen in beweging

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1