UIT DE RIJNSTREEK SPORT LUCHTVAART WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 GEMEENTERAAD VAN ZOETERMEER KORFBAL ZOETERMEER. Brandje. Doordat een kat op een ta fel sprong, waarop een brandend lichtje stond, geraakten de gordijnen in brand ten huize van den heer K. aan de Dorpsstraat alhier. De vrouw des huizes, die alleen thuis j was, kon gelukkig erger voorkomen, door den brand met eenige kannen water en melk te blusschen. ZOETERMEER—ZEGWAART. Paard door den bliksem gedood. Tij dens het laatste onweder werd van den landbouwer J. C. v. D. aan den Voor weg een paard door den bliksem gedood, terwijl bij bode Sp. de bliksem op de licht- leiding sloeg van den keuken, waardoor de aldaar zich bevindenden zeer verschrikten. Schade werd niet aangericht. ALPHEN AAN DEN RIJN. Personalia. Voor het examen leerares costumière van de Eerste Nederl. Mode vakschool is geslaagd mej. M. Gesman voor het examen hoeden-modiste mej. A. v. d. Tang. Personalia. Tot slachthuisknecht aan de Gemeentelijke noodslachitplaats aan de Verlengde Aarkade is tijdelijk benoemd onze plaatsgenoot C. J. Stapper. Geboren: Marinus Hendrikus z. van C. H. van den Brink en H. P. Brouwer Jannetje d. van W. C. de Pater en M. J. Bouthoorn Geertruida Pieternella d. van A. Hoogendoorn en H. Meuleman Pieter Cornelis z. van A. Verkerk en O. Bodenburg Johanna d. van J. A. Dek ker en M. Touw Cornelis z. van A. van Harskamp en D. Piepenbrink Marijtje d. van O. Rijnsburger en D. 'van Leeuwen Johannes z. van Y. Vlietmayer en F. Postma Willemina d. van J. Foeking en H. Rasser Maria Cornelia d. van A. van de Veer en G. A. Punt Jannie d. van A. Braak en J. H. van der Lee Helena d. van T. Zekveld en N. de Haan. Ondertrouwd: A. v. d. Velden en J. Bruynes A. Bogaard en J. Molenaar P. v. d. Leek en A. van Amsterdam A. Dissel en F. Bos. Gehuwd: A. Qualm 25 j. en N. Vink 19 j. W. Salome 31 j. en J. v. d. Stoel 30 j. G. van den Boom 24 j. en A. Valk 27 j. C. H. Huizer 24 j. en C. G. L. Sneeuw 23 j. Overleden: Adriana Johanna Maas 64 j. P. C. Verkerk 1 d. Klaart je Nap echtg. van W. Roest, 54 j., overl. te Wees- perkarspel Corn.- Ederveen 3 j. Apl. van Leeuwen echtg. van L. van Beuse- kom, 76 j. Gevestigd: N. van Wageningen van Zeist Kinderen Bouwmeester van Fijn aart T. Bekkema van Achtkarspelen B. H. G. Haan van den Haag H. van Vliet van Ouderkerk a. d. IJssel J. Reijngoud en gezin van Voorschoten J. Bekkema van Opsterland L. Jonge- jan van den Haag. Vertrokken: I. A. Risseeuw naar den Haag W. van Wijnen naar Lek- kerkerk O. F. Boutkan naar Rheden- Laag-Soeren C. de Jager naar den Haag A. M. Hendrikse naar Leiden M. Balvert naar Zegveld C. M. van Eijk naar Hazerswoude K. R. Hummelen naar Kampen L. J. Scheerder naar Vel- sen B. N. van Dijk naar Leiderdorp A. A. van der Hoven naar Voorhout W. Roest naar Weesperkarsepl E. M. H. van Helden naar Velsen J. A. Grobbe naar den Haag. AARLANDERVEEN. Personalia.^ Voor het examen leerares coupeuse van'..de Eerste Ned. Modevak school te Den Haag is geslaagd mej. G. Verkade. BODEGRAVEN. Gevonden voorwerpen. Een handtasch- je. Verloren voorwerpen: twee rijwielbelas- tingplaatjes 19301931, een motorhand- ichoen en een portmonnaie met geld. In lichtingen ter secretarie. Geboren: Geertruida d van R. Jan- jen G. G. Buis. Antoon Jacobus z. van H. W. van der Vis en N. Baars. Overleden: Lena van Randwijk 56 j. geh. met J. van Duuren. Ondertrouwd: W. A. J. Koelman 80 jaren en A. T. M. Aengenent 26 j. Gevestigd: A. J. Jacobi, dienst bode, van Gouda G. Maaskant, ond.er- wzer, van Etterbeek (B.). C. van dei- Kist, zonder beroep,-van Gouda. P. An- genent, huishoudster, van Alphen aan den Rijn. Vertrokken: A. Boering, dienst bode naar Hillegom. HAZERSWOUDE. Geboren: Nico Bastiaan z. van P. Bontenbal en C. van der Kaa. Pieter z. van A. van der Linde en J. G. Verheul. Cornelis z. van L. Staring en J. S. van Harskamp. Huig z van J. Angenent en A. Los. Overleden: J. H. Averdieck 71 j. geh. met B. J. Vlaswinkel. Ondertrouwd: J J. Bos 21 j en S. P. Harkes 20 j. Gehuwd: J. A. Arkesteijn 27-j. en W. J. M. Gordijn 23 j. NIEUWKOOP. Geboren: Johannes Thcodorus z. v. W J. van der Laan en A. P. Janmaat Wilhelmina Johanna Theresia, d. van J. Pieterse en J. Rip. Clementia Gerarda Helena, d. van G. J. van der Steegt en J. Koot Jacobus z. van J. van Leeuwen en T. van Poelgeest. Getrouwd: J. G. Heijl 26 j. en P. Hesseling 24 j. A. J. Vend rig 28 j. en J. yan Diemen 25 j. Op Maandag j.l. kwam de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Aanwezig alle leden. Bij loting werd tot voorstemmer aangewezen de heer J. N. van Reeuwijk. De voorzitter, burgemeester F. S. G. Bos, opende de vergadering met het voorge schreven gebed. Daarna werden de notulen der vorige vergadering gelezen door den gemeente-secretaris, den heer C. P. Blaauw- hof, welke onveranderd werden vastgesteld. Daarna kwam de agenda aan de orde. Mededeelingen. Deze bevatten eenige missiven van keeren Ged. Staten van Zuid-Holland, behelzende goedkeuring van raadsbesluiten. Goedgekeurd. De nieuwe financieele toestand. Herziening belastingstelsel in verband met de financieele verhouding Rijk en Ge meenten. Den Raadsleden was een uitvoerige toe lichting toegezonden, met een prae-advies van Burg. en Weth. Na ampele bespreking werd besloten de gemeente te plaatsen in de 2e klasse dei- gemeentefondsbelastingen in de 7e klasse der Personeele Belasting, terwijl de op centen zulen werden vastgesteld bij de behandeling van de gemeentebegrooting, dienstjaar 1931. Bij de herziening van het belastingstel sel zal de gemeente aan inkomsten verlie zen: Volgens begrooting 1930: Uitkeering van het Rijk overeenkomstig art. 1 t/m. 9 der wet van 24 Mei 1897, Staafcsbl." 156 3186.21. Uitkeering van het Rijk, art. 10 dierzelfde wet 600. Plaatselijke inkomsten belasting (netto) 30.275.12 1/2. Totaal ƒ34.081.33 1/2. De nieuwetoestand zal als volgt zijn: Uitkeering naar het getal inwoners uit het gemeentefonds 15.846.55de uitkeering in de jaarwedden van den Burgemeester en Secretaris ƒ3000; de opbrengst der perso neele belasting geraamd op ƒ5110.37; 75 pet. van de hoofdsom der grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendom men, geraamd op 6088.39. Totaal 30.045.31 Het verlies bedraagt 34.061.33 1/2. De ontvangsten volgens de nieuwe wet wor den geraamd op 30.045.31, zoodat nog ge dekt moet worden 4016.02 1/2. Resumeerend zal de uitkoms-t van de fi nancieele verhouding voor de gemeente Zoetermeer niet ongunstig zijn. Geen café-sluiting op Zondag. Adres betreffend café-sluiting op Zonda gen. Praeadvies van Burg. en Weth.'om afwijzend te beschikken. De heer J. van Dorp betoogde op prin- cipieele gronden tot aanneming van het adres. De keeren J. N. van Beeuwijk en A. G. Scheer vonden het adres van te ingrijpen- WOERDEN. Personalia. Voor het examen leerares coupeuse van de Eerste Ned. Modevak school te Den Haag, is geslaagd mej. H. J. M. Hulkervoor het examen costumière mej. M. Streefland. Geboren: Jacoba Janna Maria, d. van G. F. C. Sohlingmann Annigje Dexel. Wilhelmina, d. van Corstiaan Busscher en Cornelia van den Berg. Overleden: Arie, z. van Pieter Adrianus Griffioen en Cornelia 't Hart, 6 j. Trijntje Jansje van der Vliet, echtg. van Huibert van Ingen, 62 j. Ingekomen: P. van Soestbergen en echtg., van Breukelen N., naar Steenkui- len 67 S. J. Kooijman, van Haarzuilena naar Breèveld 6. Mej. A. M. Streef land van Bodegraven naar Pannenbak- kerijen 29. Mej. L. Aartsen, van Utrecht naar Singel 26. J. M. Mulders van Amersfoort naar Kazernestraat 1. A van Muijen, van Dinteloord naar Pan- nenbakkerijen 63 Mej. M. A. Bijwaard, van Gouda naar Oostdam 14 Wed. P. J. H. Vermeij, van Utrecht naar Utrecht- sche Straatweg 30. Mej. G. M. Stal- foort van Utrecht naar Utrechtsche straatweg 30. K. G. vaij 't Hoofd en gezin van Zevenhoven naar'Voorstraat 7 A. van Naarden, van Venlo paar Pan- nenbakkerijen 215. Mej. J. A. Broekhuizen, van Harmeien naar Singel 63. L. Crielaard, van Hekendorp naar Pannenbakkerijen 175a. P. de Sterke en gezin, van Dordrecht naar Rijn 64 J. J. Beving, van Nieuwkoop naar Halve maanstraat 11. Mej. J. H. Kremp, van Horn naar Utrechtsche Straatweg 30. Mej. J. A. Tanis, van Voorschoten naar Havenstraat 67. J. E. van Halen, van Zaandam naar Willemshof 6. Wed. van Steenbeek, van Rotterdam naar Nieuwen- dijk 46ÏII Mej. H. J. de Groot, van Kockengen naar Poelstraat 15 Mej. H. BotterWildeman, van Weesp naar Jaag pad. 59. A. A. Griffioen, van Nieuw koop naar Nieuwendijk 36. P. Meijer, van Alkmaar naar Julianastraat 9. Vertrokken: J. Vroege en echtg., naar Meerbree Blerik, Stationsstraat 25 L. Goebel, naar Alphen aan den Rijn W. Weken, naar Amsterdam, 2e Schin kelstraat 411 Mej. A. H. Budding, naar Barwoudswaarder B. W. Neijman, naar Waarder, Oosteinde 15. W. Ma- gielse, naar 's-Gravenhage, 'Goli westraat 56 Mej. L. M. Lentjes, naar 'Nieuwen- hagen, Kleikeulenweg 8 A. Wassenaar, naar Leiden, Nassaustraat 8 Mej. A. en G. van Zanten, naar 's-Gravenhage, Loosduinscheweg 529 Mej. A. F. Veer man, naar Harderwijk. F. Müller, naar Hannover. Mej. Th. S. van Laak, naar Rotterdam, Maaskade 147a J. L. Kuis naar Roosendaal, Markt 83 Wed. C. P. Helling en gezin, naar Utrecht, Burgemeester Rijgerstraat 11 F. J. van der Vring, naar 's-Gravenhage, Johan Maetsuijkerstraat 11 II. J. van Essen, naar Amsterdam (O.), J. W. Per- laks traat 10 III P. Vreeken en gezin, de aard, terwijl zij de redactie van het adres niet gelukkig achten. De voorzitter beaamde dit laatste en vond den inhoud van het adres voor de ge meente Zoetermeer overdreven. Met de stem van den heer Van Dorp te gen werd het praeadvi©3 van Burg. en Weth. aangenomen. Verzoek subsidie Harmonievereeniging. Voorstel van Burg. en Weth. om 40 sub sidie te verleenen. Werd met de stem van den heer J. C. van Dorp tegen, aangeno men. Adres J. G. Koole om verhooging van jaarwedde al3 ambtenaar ter secretarie, j Voorstel Burg. en Weth. om met ingang van 1 Januari 1931 de jaarwedde vast te stellen op 1200. Na eenige bespreking be sloot de Raad het verzoek in te willigen met 6 tegen 1 stem (de heer G. L. de Groot). Gasvoorziening. Voorstel Burg. en Weth. crediet te verleenen voor onderzoek tot een maximumbedrag van 200. De heer J. A. Duinisveld bracht in ver band hiermede ter sprake het feit, dat de polderbewoners verstoken waren van elec- trisch licht en gaf in overweging op een of andere wijze hierin te voorzien. De heeren de Groot en G. van Staaldui nen betoogden nog, dat de polderbewoners verstoken waren van de gemakken die de dorpsbewoners wel hadden, terwijl eerst- genoemden wel in de kosten moesten bij dragen. In antwoord hierop zeide de voorzitter wederom een onderzoek mei het gem. electr. bedrijf te Delft toe. Ten slotte werd het voorstel van Burg. en Weth. aangenomen met 4 tegen 3 stemmen (Tegen de heeren J. W. Groenewegen, Duinisveld en de Groot). Huur aschschuur der gemeente Zeg- waart. Deze werd opnieuw bestendigd. Vaststelling schoolgeld verordeningen. Werd opnieuw vastgesteld. Wijziging begrooting 1930. Hiertoe werd besloten. Rondvraag. De heer de Groot bracht den sleohten toestand van den Middelweg ter sprake en verzocht voorziening. In verband hiermede werd voorgesteld nog een wegwerker ih dienst de rgemeente aan te stellen. In een volgende vergadering zullen Burg. en Weth. met een dergelijk voorstel komen. De heer van Reeuwijk klaagde eveneens over de wegen, in 't bijzonder over den Voorweg en vroeg of de Provincie niet ge negen was den weg over te nemen en anders met een of ander procédé den weg te be dekken. De voorzitter zeide een onderzoek toe. Niets meer aan de orde zijnde werd de vergadering gesloten. naar Koog aan de Zaan, Ruiterstraat 9 H. J. van Ingen, naar 's-Gravenhage, Sneeuwbalstraat 15. Mej. C. M. van Leeuwen, naar Heemstede, Molenaars plein 5 Mej. J. M. C. Oostveen, naar Utrecht, Lange Smeestraat 37 Mej. A. Maljers, naar 's-Gravenhage, Statenplein 15 Mej. C. Sovius, naar Antwerpen, Werbrouckstraat 3o Kiel R. van Selm, naar Bilthoven, Vuurscheweg 2 C. P. Schneiders, naar Bergen, St. Antonius- s traat 13 J. C. Schouten en gezin, naar Haarlem, Brouwerstraat 30R J. C. Emaus, naar Ede, Sportlaan 17 E. Hil- geman, naar Ermelo, Telgt E 75 N. G. Hoogland, naar Hilversum, Hilversweg 93 L. J. L. J. Roodakker, naar Utrecht, Bremstraat 60 Mej. A. G. Groenendijk, naar Nieuwkoop, Noorden Mej H. A. van Engelen, naar Vrees wijk, Julianaweg 40A Mej. M. C. van Deelen, naar Rotterdam, Wijnstraat 29 C. van Viegen en gezin, naar Hoorn, Keern 67 Mej. C. Groenendijk, naar Steenwijkerwold, R.K. Kweekschool Mej. C. J. M. van Gastel, naar 's-Gra venhage, Fahrenhèitstraat 785 H. Beu gels, naar Zuilen, Fordlaan 8. VOETBAL KON. NED. VOETBALBOND. Bondselftal—Rapid. Het bondselftal van den K. N. V. B., dat hedenmiddag om 6 uur op het Sparta-veld te Rotterdam zal uitkomen tegen Rapid uit Weenen, is als volgt samengesteld: Doel: v. d. Berge (V.O.C.); aohter: de Bruin (HD.V.S.) en Hogestee- gor (Excelsior); midden: Sterk ('t Gooi), B. J. Paauwe (Feijenoord) en van Ooijen (Feijenoord); voor: Hendriks (Feijenoord), Vente (Nep- tunus), Schoemaker (Quick H.), van Ever- dinge (Fortuna) en v. Nellen (D.H.C.). HAARL. DIOC. BOND. District Leiden D.H.V.B. Op de 1,1. gehouden vergadering is besloten een junioren-elftalcommissie te formeeren, bestaande uit personen, die geregeld de wedstrijden der junioren bij wonen. Van verschillende vereenigingen ont vingen wij tot heden nog geen opgave wie deze functie waarneemt. Tot 1 Sep tember is er alsnog gelegenheid zulks te doen. Tevens worden de vereenigingen er aan herinnerd een bijdra.ge te zenden voor het cadeau dat den heer Haverkorn zal worden aangeboden. Nederlandsche Korfbalbond. De competities van den N.K.B. vangen dit seizoen aan op Zondag 14 September. ZWEMMEN 500 METER SCHOOLSLAG. Nieuw wereldrecord. De Duitsche kampioene Hertha Wun- der zwom te Leipzig de 500 Meter school slag in een nieuwen wereldrecordtijd. Met den uitstekenden tijd van 8 min. 49.8 sec. verbeterde zij niet alleen het erkende wereldrecord van mej. Walsh Australië (10 min. 33.2 sec.), maar ook het j.l. Zondag door Mile Yvonne John te Parijs gemaakte nieuwe wereldrecord van 9 min. 45 sec. is hiermede verbeterd. De tusschentijden van Frl. Wunder wa ren: 50 Meter in 43 sec., 100 Meter in 1 min. 37 sec., 200 Meter in 3 min. 24 sec., 400 Meter in 7 min. 3 sec. WATERPOLO De Zijl—Poelmeer (dames) 2—0. Gisterenavond speelden de Zijl-dames tegen de Poelmeer-dames een waterpolo- wedstrijd in de zweminrichting De Zijl. Het meerendeel der speelstere bleek met de spelregels niet bijster op de hoogte te zijn. Het eindigde met 20 voor de Zijl-dames. ATHLETIEK Berger naar Bochum. Naar wij vernemen zal de nieuwe Ne derlandsche recordhouder op de 10o M., Ch. Berger, van Haarlem, op 7 Septem ber a.s. starten te Bochum, ter gelegen heid van de Zevende Westphaalsche at letiekwedstrijden. Als tegenstanders ko men uit: Dammers, Schüller, Borchmeyer, Jonath en Gillmeister. Dr. Peltzer is amateur. Het onderzoek inzake de kwestie met Dr. Peltzer is geëindigd. Het bestuur van de V. B. A. V. (Krause, Voges en Burger) heeft in samenwerking met K. Ritter von Halt, van de\ Deutsche Sport- Beheurde, vastgesteld, dat Dr. Peltzer geen inbreuk heeft gemaakt op de be staande amateursbepalingen. Tegelijk met het zenden van de officieele papieren naar München wordt het voorstel inge diend om de disqualificatie van den we reldrecordhouder op te heffen. Dr. Peltzer heeft overigens reeds een klacht ingediend tegen Hassler, van de D. S. B. WIELRENNEN Om het kampioenschap van Zuid-Holland. Zondag heeft het Rotterdamscke Ren- nersverbond een wegwedstrijd voor ama teurs, onafhankelijken en nieuwelingen ge houden. De af te leggen afstand bedroeg 135 K.M. en de te volgen route luidde als volgt: Rotterdam, Delft, Voorburg, Rijs wijk, Voorschoten, Leiden, Bodegraven, Woerden, Utrecht. De terugreis ging over Bodegraven en Gouda. De resultaten waren als volgt: 1 van Rossum, kampioen van Zuid-Hol land in 4 uur 12 min. 40 sec. (onafhankelij ke) 2. A. Kuys (amateurs)3. Polak (on- afh.); 4. Raaymakers (amateur); 5. Wild schut (amateur); 6. Ceurremans( onafh.) Nieuwelingen: 1. Hellemans (Helmond), 4 uur 33 min. 48 sec.; 2. Sucker (Rotter dam); 3. G. de Ruit (Rotterdam); 4. Nas sau (Amsterdam)5. Molenkamp (Rotter dam) 6. Klaas (Rotterdam). SCHAKEN Rijniand-Westfalen—Nederland. Wegens de op 14 September vastgestel de algemeene verkiezingen voor den Rijks dag is op verzoek van het bestuur van het Niedwer Rheinisch-Westfalisch Schachver- band de jaarlijksche wedstrijd, welke was bepaald op 13 en 14 September a.s. te Dus- seldorf, één week uitgesteld. Intern, tournooi te Luik. Maandagavond vond in het Palais des Fê- tes op de tentoonstelling te Luik de begroe ting der deelnemers van het internationale schaaktournooi plaats. De uitslag van de gisteren gespeelde eerste ronde luid: Soultanbeief verliest van Sultan Khan. Ahues remise met Niemzo- witscb. Plèci remise met Thomas. Rubin stein wint van Colle. TartakowerWeenink afgebroken. RESULTATEN DER K. N. I. L. M. OVER j JUNI 1930. De maand Juni kenmerkte zich bij de K. N. I. L. M. buiten het toenemen van passagiers, vracht en luchtpostvervoev dit bedroeg n.l. 1661 passagiers, 13.229 K.G. vracht en 660 K.G. luchtpost of ongeveer 1 46-000 brieven door een groote belang stelling in ex tra-vluchten, vooral tijdens de Jaarbeurs in Bandoeng, waar vele vluchten boven den Pre anger werden ge houden. Ook Z. H. <le Soesoehoenan van Solo maakte met gevolg eenige vluchten boven Bandoeng en naar den Tangkoeban Prahoe. De verhoogde werking van den Krakatau stelde de K. N. I. L. M. in staal j de hoogst interessante vluchten naar de- 1 zen vulkaan te hervatten. Eenige buiten- j gewoon geslaagde vluchten werden ge houden vanuit Batavia zoowel als vanuit Bandoeng. VAN LEAR BLACK OMGEKOMEN. Van zijn jacht gevallen en verdronken. DE EERSTE VLIEGT»ASSAGIER NAAR INDIE. Naai United Prees uit Baltimore meldt is de heer van Lear Black, de bekende millionair en eigenaar van het dagblad „Baltimore Sun", van zijn jacht gevallen en verdronken. Van Lear Black maakte, zooals men weet, verscheiden lange-af- stand-vliegtoohten met Fokker-vliegtuigen, bestuurd door Nederlandsche piloten. De kapitein van Van Lear Black's jacht „Sabalo", John Kelley, deelde mede, dat hij meent, dat Van Lear Black op de ree ling van het schip zat, toen dit onver wacht door een hooge golf werd gegrepen; de eigenaar verloor het evenwicht en kwam in het water terecht. Het jacht bevond zich op een kruistocht ter hoogte van New Jersey op ca, tien mijl van de kuet. Te zamen met schepen van de kustwacht wordt naar het lijk van den omgekomen millionair gezocht. Duizenden en duizenden kilometers heeft de zoo tragisch om het leven gekomen Van Lear Black door de lucht afgelegd en on verwoestbaar was zijn vertrouwen in de Nederlandsche Fokkenmaohines en de Ne derlandsche piloten. Zijn aanmoedigend voorbeeld is van niet te schatten beteéke- nis geweest voor de Nederlandsche lucht vaart en speciaal voor de vliegverbinding met Ne de rland sch-Indië, die in het ko mende najaar op regelmatige wijze zal worden onderhouden. Als Amerikaan van Nederlandsche afkomst heeft hij zijn af stamming niet verloochend. Na den historisch en tocht van Van der Hoop in 1924, die totaal 127 uur in de lucht bleef, om ons Indië te bereiken, gaf Van Lear Black, drie jaar later, het voor beeld door met Geysendorffer en Scholte heen en terug naar Batavia te vliegen en den afstand van Amsterdam naar Batavia in 86x/j uur af te leggen, verdeeld over 13 dagen. De heer Van Lear Black had van de K. L. M. de F. VII A gecharterd en was dus de eerste passagier, die een tocht naar Indië maakte. Het vertrek had 15 Juni des ochtends plaats en 30 Juni dos morgens vroeg was Batavia bereikt. Reeds 6 Juli keerde Van Lear Black Batavia den rug toe en op speciaal verzoek van de K. L. M. werd Amsterdam als eindpunt ge kozen, waar 23 Juli een enthousiaste ont vangst van de koene luchtreizigers plaats vond. Bij de huldiging van Van Lear Black, Geysendorffer, Sc-holte en den mecanicien Weber, liet ook de Nederlandsche regee ring zich niet onbetuigd en onder dave rende toejuichingen deelde de toenmalige minister van Waterstaat Van der Vogte mede, dat de Amerikaan en de Nederland sche deelnemers aan den tocht tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau waren be noemd. Alvorens echter weer te gaan vliegen, wilde de Amerikaan wat op adem komen. Dit „op adem komen" was echter niet van zoo heel langen duur. Reeds in Augustus van hetzelfde jaar vroeg Van Lear Black weer om zijn trouwe vliegers Geysendorf fer en Scholte met wie hij tochten naar Parijs, Kopenhagen en Venetië maakte en zoozeer zat het vliegen den Amerikaan in het bloed, dat hij reeds in September weer met de K. L. M. ging spreken over een vliegtocht naar Afrika. Na een verblijf van vier maanden in de Ver. Staten vond van Lear Black zijn drie getrouwe vliegers en mecanicien weer in Januari 1928 te Londen en op 14 Mei d.a.v. had het vertrek plaats. Deze tocht ein digde echter te Khartoem in verband met terreinmoeilijkheden en een technische storing aan de machine, die naar Amster dam werd teruggezonden, om geheel te worden nagezien en in November 1928 te I zamen met Scholte en Weber maakte de heer Van Lear Black weer een luchtreis naar Venetië. Nadat Geysendorffer in Augustus 1927 reeds in New York was geweest., vertrok 1 hij in November 1928 tezamen met Scholte en Weber weer naar de Ver. Staten en het resultaat van de besprekingen met Van Lear Black was, dat de Amerikaan thans zelf een Fokkervliegtuig aankocht en de beide piloten in zijn dienst overgingen. De K. L. M. meende namelijk het risico voor de wereldvluchten niet meer op zich te kunnen nemen. Het aanvankelijke pla-n, om naar Kaapstad te vliegen, werd toen uitgevoerd; in Maart 1929 was de Fokker machine in Zuid-Afrika gearriveerd. Nadat de machine in Juni 1930 te Cal cutta was beschadigd, liet Van Lear Black in Decembev 1929 een nieuwe machine bij Fokker bouwen, waarmede hij in April 1930 te Tokio aankwam.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 7